Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Визначення гарного екологічного стану



1. Посилаючись на початкову оцінку, здійснену відповідно до частини 1 статті 8, держави-члени визначають для морських вод відповідно до кожного охопленого морського регіону або підрегіону сукупність характеристик, що відповідають гарному екологічному стану, базуючись на дескрипторах якості, перелічених у Додатку І.

Держави-члени повинні враховувати вказівні переліки елементів, перелічених у таблиці 1 Додатку ІІІ, і зокрема, фізичні та хімічні показники, типи середовищ існування, біологічні показники та гідроморфологічний стан.

Також держави-члени повинні враховувати види тиску та впливу внаслідок людської діяльності, що здійснюються у кожному морському регіоні або підрегіоні, беручи до уваги вказівні переліки, встановлені у таблиці 2 Додатку ІІІ.

2. Держави-члени повинні повідомити Комісії про оцінку, здійснену відповідно до частини 1 статті 8, та про визначення, встановлене в силу частини 1 цієї статті, протягом трьох місяців після встановлення вказаного визначення.

3. Методологічні критерії та стандарти, які повинні використовуватися державами-членами та які призначені для зміни несуттєвих положень та доповнення цієї Директиви, ухвалюються відповідно до регламентованої підконтрольної процедури, зазначеної у частини 3 статті 25, та на основі Додатків І і ІІІ до 15 липня 2010 року у такій формі, щоб забезпечити узгодженість та зробити можливим порівняння між морськими регіонами і підрегіонами того рівня гарного екологічного стану, якого було досягнуто. Перед тим, як запропонувати вказані критерії та стандарти, Комісія повинна проконсультуватися з усіма зацікавленими сторонами, включаючи регіональні морські конвенції. 

Стаття 10

Визначення екологічних завдань

1. На основі початкової оцінки, здійсненої відповідно до положень частини 1 статті 8, держави-члени визначають стосовно кожного морського регіону або підрегіону комплексний перелік екологічний цілей та асоційованих показників для своїх морських вод з метою орієнтування процесу досягнення гарного екологічного стану у морському середовищі, беручи до уваги вказівні переліки тисків і впливів, що встановлені у таблиці 2 Додатку ІІІ, а також переліки характеристик, викладені у Додатку IV.

При встановленні вказаних завдань та показників держави-члени повинні враховувати, що екологічні завдання, існуючі на національному, міжнародному рівнях або на рівні Співтовариства, будуть і надалі застосовуватися до цих вод, забезпечуючи узгодженість вказаних завдань між собою та, по мірі можливого, врахування транскордонних впливів і особливостей.

2. Держави-члени повідомляють Комісії екологічні завдання протягом трьох місяців після їх визначення.  

Стаття 11

Програми нагляду

1. На основі початкової оцінки, здійсненої відповідно до частини 1 статті 8, держави-члени розробляють і застосовують координовані програми нагляду для постійної оцінки екологічного стану своїх морських вод, базуючись на вказівних переліках елементів, зазначених у Додатках ІІІ і V та по відношенню до екологічних завдань, визначених відповідно до статті 10.

Програми нагляду повинні бути сумісними в рамках морських регіонів та підрегіонів і повинні базуватися на положеннях щодо оцінки і нагляду, встановлених відповідним законодавством Співтовариства – включаючи Директиви про середовища існування та про птахів – або в силу міжнародних договорів, та повинні бути сумісними також і з ними.

2. Держави-члени, які складають певний морський регіон або підрегіон, розробляють програми нагляду відповідно до частини 1 та задля узгодженості і координації докладають зусиль, необхідних для того, щоб:

а) методи нагляду були однаковими у всьому морському регіоні або підрегіоні з метою полегшення порівняння результатів;

b) були враховані суттєві транскордонні впливи та особливості;

3. Держави-члени повідомляють програми нагляду Комісії протягом трьох місяців після їх встановлення.

4. Гармонізовані характеристики і методи нагляду та оцінки, які враховують існуючі зобов’язання і гарантують порівнянність результатів завдань з нагляду та оцінки, і які призначені для зміни і доповнення несуттєвих положень цієї Директиви, ухвалюються відповідно до регламентованої підконтрольної процедури, зазначеної у частині 3 статті 25.

Стаття 12


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 145; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь