Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 7 . Управлінська діагностика



Питання, що розглядаються:

Сутність управлінської діагностики та організація її проведення. Діагностика структури управління. Оцінка якості управління персоналом. Оцінка технології та інформаційного забезпечення управління. Оцінка ефективності системи управління підприємства.

Управлінська діагностика розглядається як дослідницька діяльність, спрямована на встановлення, аналіз та оцінку проблем підвищення ефективності та розвитку системи менеджменту підприємства, а також виявлення головних напрямів їх рішень.

Організація діагностики системи управління підприємства передбачає здійснення ряду процедур, що дає змогу отримати необхідну інформацію про проблеми системи управління підприємством.

Можна виділити два основні методичні підходи до проведення управлінської діагностики: пропозиція експертних послуг; “клінічний” підхід.

Найбільш поширеним є перший. При цьому припускається. що керівник підприємства, який ставить задачу перед консультантом, чітко знає, яка інформація чи послуга йому потрібні. Якщо ж керівник неправильно визначив свою потребу або нечітко доніс свої проблеми до консультанта, така модель не дасть очікуваного результату.

Другий підхід передбачає встановлення “діагнозу” консультантом за наданою йому інформацією та результатами спостережень. Якщо психологічний клімат в організації не сприятиме виявленню проблем та пошуку шляхів їх розв'язання, «діагноз» не буде правильним, а відтак і «лікування» — безрезультатним.

Діагностування структури управління підприємством проводиться на основі вивчення як формальної структури. так і неформальних зв'язків у ній. Для оцінки формальної структури у статиці встановлюються її тип, діючий розподіл прав і обов'язків. 3 урахуванням стратегічних завдань підприємства оцінюються оргструктура у динаміці — як її відповідність поставленим цілям.

Основним завданням оцінки якості управління персоналом є визначення ступеня відповідності кадрової політики і практики управління персоналом як сьогоднішнім, так і перспективним цілям підприємства. Оцінка проводиться за наступними напрямами:

·  кадрова політика (комплектування штатів, навчання персоналу, система стимулювання роботи з персоналом і контроль за реалізацією планів);

· регламентація процесу управління персоналом (нормативне забезпечення виконання посадових обов'язків, правила внутрішнього трудового розпорядку, положення щодо стимулювання праці, положення про діяльність окремих підрозділів підприємства);

· формальні правила і процедури процесу управління (набір персоналу, атестація, підвищення кваліфікації, звільнення працівників, соціальна і виробнича адаптація, моральне заохочення, система підтримки виконавця і трудової дисципліни).

· вплив елементів організаційної культури на поведінки персоналу (порядки і традиції у сфері неформального спілкування співробітників, правила і процедури взаємовідносин персоналу і адміністрацій).

Оцінка технології та інформаційного забезпечення процесу управління передбачає визначення числа вхідних і вихідних документів, обсягів даних, що використовуються та інформації, яка оброблена, величини нерегламентованого документообігу.

Оцінка ефективності системи управління підприємства виконується за наступними показниками:

- частка адміністративно-управлінських витрат у загальній сумі витрат виробництва;

- частка управлінських працівників у чисельності промислово-виробничого персоналу;

- частка заробітної плати апарату управління в загальному фонді оплати праці;

- частка вартості основних фондів, що використовуються в системі управління, у загальній вартості основних фондів підприємства;

- відношення загального кінцевого результату виробництва до сукупних витрат управління чи до чисельності апарату управління.

 

Питання до самоконтролю знань.

1. У чому полягає сутність управлінської діагностики?

2. Які етапи можна виділити в управлінській діагностиці?

3. Які методи діагностики застосовують в управлінській діагностиці?

4. Як проводять діагностування організаційної системи управління підприємством?

5. Як проводять діагностику функціональної структури управління?

6. Що таке управлінський персонал?

7. Як можна провести діагностику управлінського персоналу?

8. За якими напрямами діагностують якість управління персоналом?

9. Які критерії оцінки загальних результатів функціонування системи менеджменту підприємства?

10. За якими показниками можна оцінити ступінь ефективності впроваджуваних управлінських рішень на підприємстві?

Літературні джерела: [1, с.140-155; 2, с. 133-158; 3, с.56-62]


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь