Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Загально розвивальні вправи



Загально розвивальні вправи – спеціально підібрані вправи, спрямовані на оздоровлення організму [8, с. 180]. Вони сприяють формуванню правильної постави, укріпленню опорно-рухового апарату, поліпшенню кровообігу, дихання, обмінних процесів, діяльності нервової системи. З їх допомогою розвиваються і укріплюються крупні групи м’язів – плечового поясу, тулуба, ніг, рухомість суглобів.

При складанні комплексів загально розвивальних вправ необхідно дотримуватися анатомічного принципу. Тому перша група вправ традиційно спрямована на розвиток і укріплення м’язів плечового поясу і рук. Вони сприяють укріпленню м’язів грудної клітини і її розширенню, тренують серцево-судинну систему, вдосконалюють природне дихання. Важливу роль у цій групі вправ відіграють вправи для м’язів обличчя, очей, кистей рук.

Друга група загально розвивальних вправ – для тулуба, розвитку і укріплення м’язів спини – впливає на формування правильної постави, сприяє розвитку гнучкості хребта (нахили вперед, в сторони, повороти тулуба).

Стройові вправи

Навчання дитини стройовим вправам проводиться з урахуванням їх вікових особливостей. Вправи у шикуванні і перешикування сприяють кращому орієнтуванню у просторі, формуванню правильної постави, вмінню узгоджено діяти у колективі.

Дітей привчають шикуватися з другої молодшої групи. Спочатку з допомогою вихователя діти шикуються в коло, колону один за одним, перешиковуються з колони по одному в пари. На початку навчання використовують зорові орієнтири (діти шикуються біля стіни, прокладеного на підлозі шнура). В середній групі закріплюються навички шикування та перешиковування, вміння швидко шикуватися і перешиковуватися не тільки на місці, а і в русі; змінювати рух за сигналом. У старшій групі дитина за сигналом вихователя виконує різноманітні складні шикування і перешикування.

Розподіл стройових вправ за віковими групами представимо у вигляді таблиці.

До стройових належать наступні типи вправ – шикування (в коло, колону, шеренгу та ін.); перешикування (з колони в коло, по два, по три, по чотири, в шеренгу та ін.); обертання у різні боки (кругом, наліво, направо); розмикання; змикання; різноманітні пересування у просторі. Ці вправи використовуються в різноманітних формах організації рухової діяльності (на заняттях, ранковій гімнастиці, в рухливих іграх, дозвіллі, святах та ін.) [3, с. 134 – 135].

Таблиця

Стройові вправи

Вік Основні завдання Розподіл стройових вправ за віком Методика навчання
Моло-дший дошкі-льний вік Привчати дітей спільно діяти в загальному для всіх темпі. Навчатися шикуватися в колону по одно-му, шеренгу, коло, знаходити своє місце під час шикування. Шикування: у коло, у пари, один за одним, підгрупами й усією групою за допомогою вихователя. Малятам найлегше стати в коло (достатньо під час ходьби один за одним повернутися у центр кола та взятися за руки). Щоб діти краще розуміли значення «велике коло», можна заздалегідь зробити коло мотузкою на підлозі.
Серед-ній дошкі-льний вік Навчити шикуванню, дотримання дистанції під час пересування. Шикування та перешикування: у коло, в колону, у шеренгу (за допомогою вихователя, за орієнтирами, самостійно); знаходження свого місця, повороти направо, наліво, кругом, пересування на місці. Разом із самостійним шикуванням у коло вводяться шикування по двоє, по троє, по четверо (спрямовуючих призначає вихователь) або діти шикуються самостійно в ланки, інколи використовується вільне шикування біля заздалегідь розташованих предметів. Основним є шикування у три колони або ланки.
Стар-ший дошкі-льний вік Навчити швидко перешикуватися на місці та під час руху, рівнятися в колоні, у шерензі, у колі. Шикування в колону по одному, по двоє, у декілька колон, у коло; перешикування з колони у дві, на місці, під час руху; повороти на місці наліво, направо під час руху. Рівняння в колоні на відстані витягнутої руки вперед; у шерензі, у колі – на відстань витягнутої руки в сторони. Розрахунок на «перший–другий», перешикування з однієї шеренги у дві; зупинка після ходьби одночасно. Новим є шикування у декілька кіл біля посібників (обручів), шикування в шаховому порядку (після того, як діти стануть у 3–4 колони, друга та четверта колони отримують команду зробити два кроки назад або вперед). Шикування у коло використовується під час проведення вправ з м’ячами. Збільшується вага слова: більше використовують вказівки, розпорядження, менше – предметні орієнтири.

Таким чином, гімнастика, як система спеціально підібраних вправ і методів, різнобічно впливає на організм людини, посилює її основні функціональні процеси, сприяє гармонійному розвитку, покращенню емоційного стану. Методи гімнастики дають змогу вирішувати завдання загальної фізичної підготовки, застосовувати фізичні вправи у відповідності з віком і підготовленістю дітей, успішно здійснювати оздоровчі і освітні задачі фізичного виховання.

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняттю «гімнастика». Схарактеризуйте її значення в системі фізичного виховання?

2. Назвіть види гімнастики.

3. Охарактеризуйте фізіологічні механізми, показники правильності основних рухів.

4. Дайте характеристику загально розвивальним вправам. Які принципи їх підбору?

5. Назвіть стройові вправи доступні для виконання дітьми дошкільного віку. Опишіть методику їх проведення.

 

Розділ 5.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-20; Просмотров: 377; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь