Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Фізкультурно-оздоровча робота з дітьми



Ранкова гімнастика

Ранкова гімнастика сприяє активізації організму, сприяє кровообігу, обміну речовин організму, підвищує емоційний тонус, виховує увагу, цілеспрямованість, викликає позитивні емоції, радісні відчуття.

Проводиться щоденно до сніданку, початку занять у початковій школі, 10−12 хв., на повітрі або в приміщенні.

Варіанти проведення ранкової гімнастики

1. Ігрового характеру.

2. З використанням смуги перешкод.

3. З включенням пробіжок.

4. З використанням тренажерів.

Фізкультхвилинка

Тривале сидіння в одній позі й розумове напруження дошкільнят під час занять (за винятком занять з фізичної культури та музичних) призводять до розумової втоми, послаблення уваги, зниження працездатності.

Проведення під час занять фізкультурних хвилинок у вигляді невеликих комплексів гімнастичних вправ позитивно впливає на організм, посилює працездатність дітей.

До комплексів вправ для фізкультурних хвилинок входить 3 – 4 вправи, кожна з яких повторюється по 4 – 6 разів. Загальна тривалість – 1 – 2 хв.

Ці вправи виконуються з різних вихідних положень: сидячи за столом, стоячи за столом, стоячи біля столу. До комплексів треба вводити вправи, які вивчались на заняттях з фізичної культури. Це зекономить час, який довелося б витратити для пояснення того чи іншого вихідного положення й виконання вправи. Наприклад, піднімання рук угору та розведення їх у сторони, колові рухи руками, нахили тулуба вперед та в сторони, почергові згинання ніг, напівприсідання і присідання та т. ін.

У комплекси фізкультурних хвилинок слід вводити вправи для ніг, особливо коли діти виконують комплекс у положенні стоячи за столом або біля столу. Такі вправи стимулюють кровообіг у нижніх кінцівках, у ділянках таза й живота дитини.

Комплекси вправ для фізкультурних хвилинок змінюються через 2 – 3 тижні, причому змінювати можна не весь комплекс, а тільки окремі вправи, вихідні положення, амплітуду рухів. Усе це створює в дітей враження новизни вправ, і вони виконують їх з неослабним інтересом.

Перед проведенням фізкультурної хвилинки педагог пропонує дітям приготуватись до виконання вправ. Пропонувати вправи слід спокійним тоном, щоб не викликати зайвого збудження й не відвертати увагу дітей від навчального процесу. Вихователь показує рухи, а потім пропонує дітям виконати їх. Якщо вправи знайомі дошкільнятам і виконувались раніше, не варто їх показувати, а досить лише сказати: «Виконуємо першу вправу», «Виконуємо другу вправу» та ін.

Під час виконання вправ особливу увагу слід звертати на дихання. Важливо, щоб діти дихали глибоко (через ніс, а видихали ротом), поєднуючи дихання з рухами. Вдих має відповідати рухам, що розширюють грудну клітку й випрямляють тулуб (піднімання рук угору, розведення їх у сторони і т. ін.), видих – рухам, що звужують грудну клітку (нахили тулуба вперед, опускання рук та ін.). Якщо у вправах немає чітко обумовлених фаз вдиху й видиху, дихати треба рівномірно в довільному темпі.

Прогулянка

Прогулянки сприяють підвищенню витривалості організму дитини, розширюють уявлення про навколишній світ, сприяють вихованню любові до рідного краю, виховують дбайливе ставлення до природи.

Під час прогулянок можна використовувати: рухливі ігри, безсюжетні народні ігри з предметами, елементи спортивні ігри. В жарку погоду проводять ігри з водою, взимку − катання на санчатах, ходьба на лижах, ковзання. Організовують спортивні рівноваги, проводять фізкультурні свята.

Загартування дітей

В дошкільних закладах з метою загартування дітей використовують повітряні ванни, водні процедури (обтирання, обливання, душ, купання) і сонячні ванни.

Найбільш доцільно проводити їх в комплексі (повітря, вода, сонце). Комплексне використання природних факторів сприяє розвитку в дітей стійкості до різних несприятливих впливів навколишнього середовища.

Повітряні ванни в русі забезпечують безпосередній вплив повітря на оголену поверхню тіла в процесі рухової діяльності дітей.

Водні процедури − обтирання, обливання, душ, купання. Підставою для призначення цих процедур лікарем є врахування індивідуальних особливостей дитини, її стан здоров’я.

Активний відпочинок

Дитячий туризм

Екскурсії й прогулянки за межі навчального закладу (дитячого садка, школи) сприяють реалізації пізнавальних завдань та включають в себе вправи, які можна проводити з дітьми. Вона сприяють укріпленню здоров’я, фізичному, естетичному, моральному, інтелектуальному розвитку дітей.

Перед екскурсією, прогулянкою за межі навчального закладу педагог ретельно перевіряє район, дорогу, по якій пройде шлях з дітьми.

Відповідно до сезонів виокремлюють осінній, зимовий, весняно-літній цикли.

Кожен цикл − нерозривна єдність трьох взаємопов’язаних частин: підготовка, проведення і проведення підсумку туристичної прогулянки.

Мета підготовчого етапу − створення психологічної і рухової готовності дітей до нового виду діяльності. Важливе місце на цьому етапі відводиться організації сюжетно-рольової гри.

На цьому етапі педагог організує практичну продуктивну діяльність дітей: виготовлення емблеми, значків учасників, підготовка й оформлення групового й особистого спорядження.

Особисте спорядження дитини, зазвичай, включає: рюкзак, сухий пайок, кружку, фляжку, килимок, салфетки для рук.

Фізкультурне дозвілля

Фізкультурне дозвілля наповнює життя дитини емоційною, веселою руховою діяльністю.

Зміст дозвілля − знайомі дітям рухливі ігри й фізичні вправи. Основне завдання педагога − створення радісного настрою, стимулювання активності кожної дитини з урахуванням її індивідуальних особливостей.

Фізкультурне дозвілля не потребує спеціальної підготовки. Воно проводиться на знайомому для дітей матеріалі.

Проводиться в усіх вікових групах (починаючи з 2-ї молодшої) дошкільного закладу та в початковій школі. Організується 1−2 рази на місяць.

Тривалість: молодша, середня група − 20 − 30 хв., старша − 35 − 40 хв., початкові класи − 40 − 50 хв..

Фізкультурне дозвілля не повинно співпадати х фізкультурними святами.

Фізкультурні свята

Це специфічна форма фізичного виховання, радісна подія в житті дітей. Динаміка рухового змісту фізкультурного свята, як одного з видів активного відпочинку, проведення його на свіжому повітрі, святкове оформлення місця проведення створюють у дитини радісний настрій.

До програми фізкультурного свята входять різноманітні фізкультурні вправи й веселі рухливі ігри, що відображають освоєнні дітьми рухові навички.

Свято складається з трьох частин. Перша частина свята проходить у формі фізкультурного параду, який розпочинається загальним ходом дітей, розподілених на окремі команди, які йдуть зі своїми емблемами, знаками, вимпелами. Рух виконується під музику, вірші, пісні, що сприяє емоційному піднесенню. Після фізкультурного параду діти демонструють свої вміння в іграх і вправах.

У другій частині свята можна організувати ляльковий театр, виступи старших дітей, дорослих, сюжетні прогулянки тощо. До цієї частини обов’язково потрібно включити сюрпризні моменти: поява казкових героїв, фокусника, танцюристів тощо.

В заключній частині свята гості, діти, дорослі, педагоги виконують спільний танець (імпровізуючи).

Дуже цікаво проходять зимові фізкультурні свята. Їх зміст включає катання на санчатах, ковзанах, лижах, а також спортивні ігри, масовий танець, сюрпризні моменти.

Тривалість свята: 1 год. − 1 год. 20 хв. (2 − 3 рази на рік).

Дні здоров’я

Основна мета − профілактика нервової системи, оздоровлення організму, підтримання позитивного емоційного стану психіки дитини. В цей день забезпечується знаходження дитини весь час на свіжому повітрі, на природі. В цей час з дітьми не проводять навчальні форми роботи, що потребують інтелектуального навантаження. Діти грають в улюблені ігри, слухають музику, спілкуються один з одним.

Проводяться не рідше одного разу на квартал.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-20; Просмотров: 145; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь