Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Використання дидактичної гри в сенсорному розвитку дітей раннього віку



Основна особливість дидактичних ігор - навчальна. З'єднання в дидактичних іграх навчальної задачі, наявність готового змісту і правила дає можливість вихователю більш планомірно використовувати ці ігри для розумового виховання молодших дошкільнят. Вони створюються дорослими з метою виховання і навчання дітей раннього віку, але не відкрито, а реалізуються через ігрову завдання. Ці ігри сприяють розвитку пізнавальної діяльності, інтелектуальних операцій. Пізнання навколишньої дійсності грунтується на конкретних відчуттях і сприйнятті, те, що ми бачимо, помітний, чуємо. У дошкільному віці безпосереднє, чуттєве пізнання - основне джерело знань про навколишній світ. У дидактичних іграх і вправах треба надавати дітям можливість. Повторно сприймати навколишні предмети і їх властивості, вправляти їх розпізнання і відмінності:

1). Оформляти чутливе враження, уточнювати назви предметів та їх характерні властивості (форма, величина, колір). Орієнтуватися не тільки за зовнішнім виглядом предмета, а й по словесному опису. Робити первинні узагальнення, групувати предмети за загальними властивостями.

2). Співвідносити, порівнювати життєві властивості предмета з наявними мірками, сенсорними еталонами (форма предметів з геометричними фігурами).

У дошкільній педагогіці дидактичні ігри та вправи з давніх пір вважалися основним засобом сенсорного виховання. Знайомство з формами, величинами, квітами, просторовими уявленнями, звуками. Однак, як виявилося в дослідженнях, на заняттях не можна здійснити всіх завдань сенсорного виховання.

Важлива роль по колишньому повинна належати дидактичним іграм, але проводити їх слід не від випадку до випадку, а в певній системі, в тісному зв'язку з загальним ходом сенсорного навчання і виховання дітей раннього віку. Спеціально організовані дидактичні ігри - хороше доповнення до навчання на заняттях з ознайомлення з узагальненими уявленнями, з суспільно - установленими сенсорними еталонами: геометричні фігури, кольори сонячного спектра. Необхідно відзначити, що керівник дидактичними іграми повинен всіляко зберігати зацікавленість дітей у грі, самостійну ігрову форму. Регулярно проводиться контроль за станом сенсорного розвитку дітей раннього віку.

Дидактичний сенс вправ якраз і полягає в тому, що дитина отримує можливість діяти сам. Якщо матеріал невідомий дітям, необхідна активніша педагогічний вплив. У зміст дидактичних ігор іграшок особливості національного характеру, природи, історії, праці, побуту того чи іншого народу. З покоління в покоління передаються дидактичні іграшки, створені народом для розвитку мови, волі, уваги, точності до координації рухів. [11 c. 72].

Розглянемо класифікацію ігор:

1). Ігри виникають з ініціативи молодших дошкільнят - самостійні: режисерські;

2). Ігри, що виникають з ініціативи дорослого або старших молодших дошкільнят - організовані гри.

3). Ігри, що йдуть від історично сформованих традицій народу - народні.

Обгрунтуємо методику організації дидактичних ігор. Організація дидактичних ігор здійснюється педагогом у трьох основних напрямках підготовка до проведення дидактичної гри, її застосування і аналіз.

1. Підготовка: Відбір гри відповідно до завдань навчання (поглиблення, узагальнення, активізація знань);

2. Встановлення відповідностей дидактичної гри програмним вимогам виховання і навчання молодших дошкільнят певної вікової групи;

3. Визначення найбільш зручного часу проведення дидактичної гри;

4. Вибір місця;

5. Визначення кількості граючих;

6. Підготовка необхідного дидактичного матеріалу;

7. Підготовка до гри самого вихователя;

8. Підготовка до гри молодших дошкільнят;

Використовуючи дидактичну гру у виховно - освітньому процесі, через її правила і дії в молодших дошкільнят формується коректність, доброзичливість, витримка. Дидактична гра відрізняється від ігрових вправ тим, що виконання в ній ігрових правил є і контролюється діями. Само, виховання ігрових дій залежить від вигадки вихователя.

Методи навчання - це система дій педагога, організуюча практичну і пізнавальну діяльність дошкільнят, яка спрямована на засвоєння змісту, поєднання розумової задачі з активними діями.

Для молодших дошкільнят третього року життя характерним є володіння чуттєвого пізнання навколишнього світу [15, c. 126].

Вихователь вибирає такий дидактичний матеріал (ляльку, іграшку), який діти можуть обстежити і діяти з ним. При проведенні дидактичної гри з дітьми молодшого віку вихователь пояснює правила по ходу гри. Велику вимогливість потрібно пред'являти до своїх жестам, міміці. Маленька дитина чуйно реагує на вираз очей, міміку, посмішку вихователя. При поясненні правил гри вихователю треба звертати свій погляд, то на одного, то на іншого граючого, щоб кожному здавалося, що саме йому розповідають про гру. Щоб гра проходила успішніше, педагог готує молодших дошкільнят до гри: обов'язково до гри знайомить їх з предметами, які будуть використані, їх властивостями, зображення на картинках. Якщо в грі використовуються вірші, потешка, вихователь знає їх напам'ять, читає їх виразно. Підводячи підсумок з дітьми молодшого віку, вихователь, як правило, відзначає тільки позитивну поведінку молодших дошкільнят під час проведення дидактичної гри.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-30; Просмотров: 333; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь