Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 8. Властивості й характеристика електричної дуги



 

Розмикання електричних кіл комутуючими пристроями звичайно супроводжується виникненням електричної дуги. Дуга виникає при струмах, більших 0,5 ÷ 1,0 А і напругах вищих 15 ÷ 18 В. У тягових апаратах дуга з'являється при розмиканні під струмом силових і допоміжних кіл, а також кіл керування з особливо великими індуктивностями.

Пристрої дугогасіння слід розглядати як засоби керування електричною дугою, для чого необхідно знати її властивості й характеристику. Звичайно дугу визначають як один з видів електричних розрядів у газовому середовищі.

Електрична дуга – це процес проходження струму в середовищі іонізованих газів при термічному характері їхньої іонізації.

Інші види проходження струму в газах, а саме – корона, не здійснюють помітного впливу на роботу звичайних тягових апаратів, тому їх тут розглядати не будемо.

Термічна іонізація, властива електричній дузі, значною мірою залежить від ступеня іонізації х – відношення числа іонізованих часток Nі до їх загального числа N в одиниці об'єму х = Nі/N. У тягових апаратах значення х порівняно невелике (0,4÷0,5). При цьому іонізуються переважно не частки повітря, а пари електродів.

Густина струму в дугах, властивих тяговим апаратам, велика; вона пнрнбуває в межах 40 ÷ 90 А/мм2, хоча в окремих випадках може бути і значно вищою. Із підвищенням температури густина струму в дузі зростає. Звичайно на катоді утворюється катодна пляма у вигляді розплавленого металу, що випаровується, в безпосередній близькості від якої виникає об'ємний заряд – електронна хмара. Незважаючи на відносно невелику різницю потенціалів щодо катода 10÷15 В (це обумовлено незначною відстанню від нього до катода) виникає градієнт потенціалу, що досягає 105 ÷ 106 В/мм. Це надає такі швидкості електронам, за якої вони в стані вибивати з поверхні навіть порівняно холодного катода нові електрони та іони.

Однак стійке горіння дуги відбувається звичайно лише при активному (розпеченому) катоді. Розміри катодної плями випадкові. Його площу, мм2, орієнтовно можна підрахувати, користуючись емпіричною залежністю мм2, де і – струм, A.

Стовбур дуги являє собою потік іонів, заряджених негативно, хоча в ньому є і якась (дуже невелика) кількість позитивних іонів, а також вільних електронів. Стовбур можна розглядати як своєрідний провідник (рис.33) із багатьма властивостями газів і незначним зв'язком між окремими частками.

Таким чином, стовбур легко деформується під впливом різних зовнішніх факторів.

Падіння напруги за довжиною дуги можна підрозділити на три складові:

Тут Uк – падіння напруги в безпосередній близькості від катода, між катодною плямою та електронною хмарою; Uс – падіння напруги в стовбурі дуги, довжина якого дорівнює майже всій довжині дуги lд; Uа – падіння напруги в анода в безпосередній близькості від нього; Е – градієнт падіння напруги в дузі:

Як видно з рис.32, градієнт падіння напруги в стовбурі дуги постійний.

 

Рис.32. Стовбур дуги

(А – анод, К – катод, lд – довжина дуги, dддіаметр дуги, Iд – струм дуги)

 

Рис.33. Падіння напруги в дузі

 

Потужності втрат у дузі

Падіння напруги в дузі визначає потужність утрат ΔРд, що розсіюються нею:

Потужність втрат у катода витрачається на утворення і підтримку катодної плями, на випар металу і створення електронної емісії – прискорення електронів, що виділяються з плями. Втрати катода виділяються в настільки вузькому просторі, що викликають інтенсивне нагрівання дуги. Саме тут температури найбільші, вони досягають (6÷8)∙103 оК. Температура самої контактної плями трохи нижча внаслідок гарної теплопровідності металу електродів, що забезпечує інтенсивне відведення тепла.

Потужність втрат у анода, викликана падінням напруги Uа, витрачається на виділення вільних електронів з негативно заряджених іонів і проникання їх у тіло анода. Вона виділяється в дуже вузькому просторі безпосередньо на поверхні анода. Це викликає значне нагрівання опорної точки дуги на аноді й його оплавлення.

Потужність втрат у стовбурі дуги витрачається на відтворення іонів, загублених у стовбурі внаслідок їхнього розсіювання, тобто це потужність теплових втрат у стовбурі дуги. Вона тим більша, чим більше поверхня стовбура й особливо довжина дуги. Таким чином, падіння напруги в стовбурі EC пропорційне lд. Разом із тим, воно залежить і від градієнта падіння напруги в дузі, що обумовлене знаходженням стовбура дуги і, звичайно, умовами його охолодження.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 311; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь