Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Тема 1. Вступ. Дипломатія, дипломати та дипломатична служба.
Лекція 1. Вступна лекція - 2 год. 1. Предмет, завдання і цілі нормативного курсу. 2. Ступінь розробки та викладання нормативного курсу в Україні. 3. Історіографія і нормативна база курсу.
Лекція 2. Поняття дипломатії та дипломатичної служби - 2 год. 1. Зовнішні зносини як сфера офіційних відносин держави. 2. Поняття і визначення "дипломатія". Дипломатія як мистецтво ведення переговорів та укладення міжнародних договорів. 3. Виникнення та формування основних історичних типів дипломатії. 4. Поняття і визначення "дипломат", "дипломатична служба". 5. Становлення та розвиток української дипломатії та дипломатичної служби. Семінарські заняття 1-2. Історичні типи дипломатії та дипломатичної служби - 4 год. 1. Поняття “дипломатія”, “дипломат”, “дипломатична служба”. 2. Дипломатія як мистецтво ведення переговорів та укладення міжнародних договорів. 3. Основні історичні етапи розвитку дипломатії як засобу зовнішніх зносин між державами. 4. Становлення дипломатичної служби як виду державної служби. Віденський регламент 1815 р. та Аахенський протокол 1818 р. 5. Історія становлення та розвитку української дипломатії та дипломатичної служби. Завдання для самостійної роботи – 8 год.: 1. На основі рекомендованої фахової літератури та першоджерел підготувати реферати: а) “Зародження та становлення дипломатії та дипломатичної служби України”. б) “Історія розвитку світової дипломатії”. 2. Оформити перелік необхідних вмінь та навичок сучасного дипломата. Рекомендована література [3,5,8-9,11,15,21; 35-36,39,42,45]. Тема 2.Державні органи зовнішніх зносин. Структура і функції дипломатичної служби України.
Лекція 3. Державні органи зовнішніх зносин та дипломатична служба - 2 год. 1. Поняття система та особливості державних органів зовнішніх зносин. 2. Центральні (внутрішні) органи зовнішніх зносин: конституційні та спеціалізовані. 3. Основні моделі розбудови зовнішньополітичних відомств сучасності. 4. Закордонні органи зовнішніх зносин: постійні та тимчасові. 5. Дипломатична служба в системі державної служби України та МЗС України. Положення про Міністерство закордонних справ України (6 квітня 2011 р.). 6. Особливості проходження дипломатичної служби в Україні та її організаційно-кадрове забезпечення. Закон України “Про дипломатичну службу України” (20 вересня 2001р.).
Семінарське заняття 3. Державні органи зовнішніх зносин та дипломатична служба - 2 год.
1. Система органів зовнішніх зносин: загальні принципи організації. 2. Центральні (внутрішні) органи зовнішніх зносин - конституційні і спеціалізовані (конвенційні): їх компетенція, завдання та функції. Основні моделі розбудови зовнішньополітичних відомств сучасності. 3. Закордонні органи зовнішніх зносин: їх види та особливість роботи. 4. Структура МЗС України та його роль в реалізації зовнішньополітичного курсу держави. Положення про Міністерство закордонних справ України (6 квітня 2011 р.). 5. Принципи, форми організації і методи роботи дипломатичної служби України. Закон України “Про дипломатичну службу” (20 вересня 2001р.). Завдання для самостійної роботи – 8 год.: На основі рекомендованої фахової літератури та першоджерел підготувати реферат: “Повноваження центральних органів державної влади у сфері зовнішніх зносин та їх особливості в країнах зарубіжжя” (країна на вибір). 2. На основі опрацювання першоджерел і фахової літератури здійснити порівняльний аналіз організаційної структури відомств закордонних справ України і зарубіжної країни (на вибір). 3. Рольова гра: a) підготувати проект плану візиту Міністра закордонних справ України до сусідньої держави.
Рекомендована література [3-6,17, 21; 23, 52-53; 58, 60, 63]. Тема 3.Основні моделі дипломатичних служб сучасного світу. Лекція 4. Дипломатична служба за кордоном – 2 год. 1. Становлення та еволюція дипломатичних служб провідних держав сучасного світу: спільне та особливе. 2. Принципи організації і структура дипломатичної служби Франції. 3. Особливості організації та функціонування британської дипломатичної служби. 4. Дипломатична служба і сучасна зовнішньополітична система США. 5. Сучасна дипломатична служба ФРН. 6. Особливості східної дипломатії та вироблення зовнішньополітичних рішень. Становлення дипломатичних служб Японії та КНР. 7. Структура і функції дипломатичної служби Російської Федерації. 8. Дипломатичні структури та особливості формування спільної зовнішньої політики Європейського Союзу.
Семінарські заняття 4-5.Основні моделі дипломатичних служб сучасного світу. - 4 год.
1. Принципи організації і структура дипломатичної служби Франції. 2. Особливості організації та функціонування британської дипломатичної служби. 3. Дипломатична служба і сучасна зовнішньополітична система США. 4. Сучасна дипломатична служба ФРН. 5. Особливості східної дипломатії та вироблення зовнішньополітичних рішень. Становлення дипломатичних служб Японії та КНР. 6. Структура і функції дипломатичної служби Російської Федерації. Завдання для самостійної роботи – 8 год.: 1. На основі рекомендованої фахової літератури та першоджерел підготувати реферат: а) “Дипломатична служба країн Європи” (країна на вибір); б) “Традиції та особливості функціонування дипломатичних служб країн Азії, Африки та латинської Америки” (країна чи регіон на вибір). 2. На основі опрацювання першоджерел і фахової літератури здійснити порівняльний аналіз ефективності організації і функціонування дипломатичних служб різних країн.
Рекомендована література [4-6,16; 24,31,33,34,40,46,56;73]. Тема 4.Встановлення дипломатичних відносин та відкриття дипломатичних представництв. Лекція 5. Встановлення дипломатичних відносин між державами та відкриття дипломатичних представництв - 2 год. 1. Міжнародно-правове визнання держави (визнання держави де-юре та де-факто) та підстави для встановлення дипломатичних відносин. Поняття “поновлення дипломатичних відносин”. 2. Види дипломатичних представництв та порядок їхнього відкриття. 3. Процедура призначення глави дипломатичного представництва, “Агреман”. 4. Класи глав дипломатичних представництв, їх акредитація в державі перебування. Вірчі грамоти та процедура їх вручення. 5. Порядок призначення та вступу на посаду співробітників дипломатичного представництва. Нотифікація. Особливості призначення військових (військово-морських, військово-повітряних) аташе. 6. Завершення дипломатичної місії. Відкличні грамоти.
Семінарське заняття 6. Встановлення дипломатичних відносин між державами та відкриття дипломатичних представництв - 2 год. 1. Міжнародно-правове визнання держави і встановлення дипломатичних відносин. 2. Порядок призначення глави дипломатичного представництва. 3. Класифікація глав дипломатичних представництв та порядок їх акредитування. Агреман. “Персона грата” та “персона нон грата”. Вірчі грамоти та процедура їх вручення. 4. Порядок призначення та вступу на посаду членів дипломатичного персоналу. Нотифікація. 5. Особливості призначення військових, військово-морських та військово-повітряних аташе. 6. Завершення дипломатичної місії. Відкличні грамоти.
Завдання для самостійної роботи – 8 год.: 1. На основі опрацювання першоджерел і фахової літератури здійснити порівняльний аналіз: а) визнання УНР та встановлення з нею дипломатичних відносин у 1917-1921 рр. та визнання України та встановлення з нею дипломатичних відносин у 1991-2005 рр.; б) визнання нових незалежних держав Європи на початку 90-х років ХХ ст. (країни на вибір). 2. Рольова гра: а) підготувати проект угоди про взаємне відкриття дипломатичних представництв та формат проведення відповідних переговорів.
Рекомендована література [3-5,17, 21-22; 49, 52-53; 58, 60, 65, 72]. |
Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 288; Нарушение авторского права страницы