Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вимоги до техніки безпеки при роботі з персональним комп’ ютером (ПК)



При проведенні даної дипломної роботи та для проведення статистичної обробки результатів використовувалися ПК “Atlon 1800 XP+”.

Правила експлуатації ПК встановлюють вимоги безпеки та санітарно-гігієнічні вимоги обладнання робочих місць користувачів ПК і працівників, що виконують обслуговування, ремонт та налагодження ПК та роботи з застосуванням ПК, відповідно до сучасного стану техніки та наукових досліджень у сфері безпечної організації робіт з експлуатації ПК, та з урахуванням положень нормативно-правових актів з цих питань (директиви Ради Європейського союзу (2005/270/ЄЕС, 2000/391/ЄЕС, 98/654/ЄЕС, 89/655/ЄЕС, стандарти ISO, MPRII).

Санітарно-гігієнічні вимоги

Приміщення з ПК повинні мати природне і штучне освітлення.

Природне світло повинно проникати через вікна, зорієнтовані, як правило, на північ чи північний схід, і забезпечувати коефіцієнт природної освітленості (КПО) не нижче 1,5%.

При виробничій потребі дозволяється експлуатувати ПК у приміщеннях без природного освітлення за узгодженням з органами державного нагляду за охороною праці та органами і установами санітарно-епідеміологічної служби.

Загальне освітлення має бути виконане у вигляді суцільних або переривчастих ліній світильників, що розміщуються збоку від робочого місця (переважно зліва) паралельно лінії зору працівників. ПК, периферійні пристрої ПК та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ПК, інше устаткування (апарати управління, контрольно-вимірювальні прилади, світильники тощо), електропроводи та кабелі за виконанням та ступенем захисту мають відповідати класу зони за ПВЕ, мати апаратуру захисту від струму короткого замикання та інших аварійних режимів.

Під час монтажу та експлуатації ліній електромережі, необхідно повністю унеможливити виникнення електричного джерела загоряння внаслідок короткого замикання перевантаження проводів, обмежувати застосування проводів з легкозаймистою ізоляцією і, за можливості, перейти на негорючу ізоляцію.

Лінія електромережі для живлення ПК, периферійних пристроїв ПК та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ПК виконується як окрема групова три провідна мережа, шляхом прокладання фазового, нульового робочого та нульового захисного провідників. Нульовий захисний провідник використовується для заземлення електроприймачів.

У приміщенні, де одночасно експлуатується або обслуговується більше п’яти персональних ПК, на помітному та доступному місці встановлюється аварійний резервний вимикач, який може повністю вимкнути електричне живлення приміщення, крім освітлення.

Вимоги до обладнання

ПК, спеціальні периферійні пристрої ПК та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ПК повинні відповідати вимогам чинних в Україні стандартів, нормативних актів з охорони праці та цих правил.

ПК закордонного виробництва додатково повинні відповідати вимогам національних стандартів держав-виробників і мати відповідну позначку на корпусі, в паспорті або іншій експлуатаційній документації.

За способом захисту людини від ураження електричним струмом ПК, спеціальні периферійні пристрої ПК та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ПК повинні бути заземлені відповідно до ДНАОП 0.00-1.21-98 (г0093-98).

Є неприпустимим використання клем функціонального заземлення для підключення захисного заземлення.

Вимоги щодо допустимих значень неіонізуючого електромагнітного випромінювання:

- щільність магнітного потоку не повинна перевищувати у діапазоні частот 5кГц – 2 кГц – 250 нТл, у діапазоні частот 2 кГц – 400 кГц – 25 нТл;

- потужність дози рентгенівського випромінювання на відстані 5 см від екрану та інших поверхонь ВДТ не повинна перевищувати 100 мкР/год.

Вимоги до клавіатури:

- виконання клавіатури у вигляді окремого пристрою з можливістю вільного переміщення;

- наявність опорного пристрою, який дає змогу змінювати кут нахилу клавіатури в межах від 5 град до 15 град, і виготовлений з матеріалу із великим коефіцієнтом тертя, що перешкоджає його переміщенню;

- висота на рівні переднього ряду не більше 15 мм;

- виділення кольором та місцем розташування окремих груп клавіш;

- наявність заглиблень посередині клавіш;

- однаковий хід всіх клавіш з мінімальним опором натискання 0,25 Н та максимальним – не більше 1,5 Н;

- виділення кольором на клавішах символів різних алфавітів (англійського, українського або російського).

Вимоги до розміщення устаткування та організації робочих місць

Організація робочого місця користувача ПК повинна забезпечувати відповідність усіх елементів робочого місця та їх розташування ергонічним вимогам міжнародних нормативно-правових актів з директиви Ради Європейського союзу (2005/270/ЄЕС, 2000/391/ЄЕС, 98/654/ЄЕС, 89/655/ЄЕС, стандарти ISO, MPRII) характеру та особливостям трудової діяльності.

Площа, виділена для одного робочого місця з відео терміналом або персональною ПК, повинна складати не менше 6 м2, а обсяг – не менше 20 м3.

Робоче місце з ПК відносно вікон повинні розміщуватися так, щоб природне світло падало з лівого боку.

Робоче місце з ПК розміщується на відстані не менше 1 м від стін із вікнами.

Конструкція робочого місця користувача ПК (при роботі сидячи) має забезпечувати підтримання оптимальної робочої пози з такими ергонічними характеристиками: ступні ніг – на підлозі або на підставці для ніг; стегна – в горизонтальній площині; передпліччя – вертикально; лікті – під кутом 70-90º до вертикальної площини; зап’ястя зігнуті під кутом не більше 20º, відносно горизонтальної площини; нахил голови – 15-20º, відносно вертикальної площини.

Висота робочої поверхні столу для відео терміналу має бути в межах 680-800 мм, а ширина – забезпечувати можливість виконання операцій в зоні досяжності моторного поля.

Рекомендовані розміри столу: висота – 725 мм, ширина – 600-1400 мм, глибина – 800-1000 мм.

Робочий стіл для ПК повинен мати простір для ніг висотою не менше 600 мм, шириною – 500 мм, глибиною колін – 400 мм, на рівні витягнутої ноги – 650 мм.

Робоче сидіння (сидіння, стілець, крісло) користувача ПК повинно мати такі основні елементи: сидіння, спинку та стаціонарні або знімні підлокітники. У конструкцію сидіння можуть бути введенні додаткові елементи, що не є обов’язковими: підголівник та підставка для ніг.

Робоче сидіння користувача ПК повинно бути підйомно-поворотним, таким, що регулюється за висотою, кутом нахилу сидіння та спинки, за відстанню спинки до переднього крає сидіння, висотою підлокітників.

Регулювання кожного параметру має бути не залежним, плавним або ступінчатим, мати надійну фіксацію. Хід ступінчатого регулювання елементів сидіння має становити для лінійних розмірів 15-20 мм, для кутових – 2-5º. Зусилля під час регулювання не повинні перевищувати 20 Н.

Клавіатуру слід розміщувати на поверхні столу або на спеціальній регульованій за висотою, робочій поверхні окремо від столу на відстані 100-300 мм від краю, ближчого до працівника. Кут нахилу клавіатури має бути в межах 5-15º.

Робоче місце з ПК слід оснащувати тримачем для документів, що легко переміщується.

Тримач для документів повинен бути рухомим та встановлюватись вертикально на тому ж рівні та відстані від очей користувача ПК, що і монітор.

Розміщення принтера або іншого пристрою введення-виведення інформації на робочому місці має забезпечувати добру видимість екрану монітора, зручність ручного керування пристроєм введення-виведення інформації в зоні досяжності моторного поля: по висоті 900-1300 мм, по глибині 400-500 мм.

       Вимоги безпеки під час безпосередньої роботи з ПК

Користувачі ПК повинні слідкувати за тим, щоб ПК, спеціальні периферійні пристрої ПК та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ПК були справними і випробуваними відповідно до чинних нормативних документів.

Щоденно перед початком роботи необхідно проводити очищення екрану відео терміналу від пилу та інших забруднень.

Після закінчення роботи ПК повинен бути відключений від електричної мережі.

У разі виникнення аварійної ситуації необхідно негайно відключити ПК від електричної мережі.

При використанні лазерних принтерів потрібно дотримуватися вимог санітарних норм та правил устрою та експлуатації лазерів № 5804-91, затверджених Міністерством охорони здоров’я України в 1999 р.

При потребі, для захисту від електромагнітних, електростатичних та інших полів можуть застосовуватися спеціальні технічні засоби, що мають відповідний сертифікат або санітарно-гігієнічний висновок акредитованих органів щодо їх захисних властивостей.

Є не припустимими такі дії:

- виконання обслуговування, ремонту та налагодження ПК безпосередньо на робочому місці користувача ПК;

- зберігання біля ПК паперу, дискет, лазерних дисків, інших носіїв інформації, запасних блоків, деталей тощо, якщо вони не використовуються для поточної роботи;

- відключення захисних пристроїв, самочинне проведення змін у конструкції та складі ПК, устаткування або їх технічне налагодження;

- робота з моніторами, в яких під час роботи з’являються не характерні сигнали, нестабільне зображення на екрані тощо;

- праця на принтері зі знятою або трохи піднятою кришкою.

Вимоги безпеки під час ремонту, обслуговування та налагодження ПК

Монтаж, обслуговування, ремонт та налагодження ПК або його пристроїв, блоків повинні здійснюватися тільки при повному відключенні живлення.

Забороняється з’єднувати та роз’єднувати кабелі при підключеній напрузі.

У тих випадках, коли монтаж, обслуговування, ремонт та налагодження ПК або його пристроїв, блоків при відключеному живленні неможливі, виконання цих робіт допускається за умови додержання таких вимог:

- устаткування, допоміжна апаратура та прилади повинні бути заземлені;

- роботи виконуються не менше, ніж двома працівниками;

- працівники повинні виконувати роботу інструментом з ізольованими ручками, стоячи на діелектричному килимку або бути в діелектричних калошах.

Засоби захисту та інструмент необхідно щоразу перед застосуванням оглянути і при виявленні несправностей негайно замінити.

Користування несправними захисними засобами та інструментом є неприпустимим. Під час виконання ремонтних робіт напруга слід користуватися електроінструментом, напруга живлення якого не перевищує 36 В.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 54; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.025 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь