Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Економічний розвиток та економічне зростання



Економічний розвиток (економічний прогрес) – це безперервний, поступальний рух по висхідній лінії усієї економічної системи і кожної її підсистеми зокрема.

Так прогрес технологічного способу виробництва виражається у переході від способу виробництва, заснованого на ручній праці, до способу виробництва, що ґрунтується на машинній праці, а від нього – до того, в основі якого лежить автоматизована праця.

Прогрес у відносинах власності виявляється в еволюції власності – від індивідуальної до колективної, від колективної до державної та наддержавної.

Прогрес господарського механізму – це еволюція важелів управління економікою, поступовий перехід від ринкового саморегулювання до державного, до їх раціонального поєднання, а згодом до наднаціонального управління економікою в межах цілих регіональних об’єднань типу Європейського Союзу, до якого входить 27 європейських країн.

Економічний розвиток – це основа суспільного розвитку, складовими якого є (окрім економічного) соціальний, правовий, політичний, духовний та інший прогрес.

Економічний розвиток передбачає економічне зростання. Економічне зростання – це такий стан економіки, що характеризується кількісним та якісним зростанням виробництва і споживання.

Об'єктом виміру економічного зростання служить, як правило, валовий внутрішній продукт і національний доход.

Показниками кількісного зростання є абсолютний приріст, темп зростання, темп приросту, середньорічні темпи зростання і приросту.

 

,              (3.8)

 де  - обсяг продукту звітного (поточного) року;

 - обсяг продукту базисного року.

 

                           (3.9)

 

  (3.10)

Середньорічні темпи зростання і приросту суспільного продукту розраховуються в середньому за відповідний ряд років.

Якість економічного зростання з’ясовується через зміну показників виробництва продукту (ВВП, національного доходу) на душу населення, порівнюючи за різні періоди.

Розрізняють два основні типи економічного зростання – екстенсивний та інтенсивний.

Екстенсивний тип – це таке економічне зростання, яке здійснюється завдяки кількісному збільшенню факторів виробництва при збереженні старої технологічної і технічної бази виробництва. Це означає, що обсяг суспільного продукту зростає за рахунок:

▪ зростання кількості робочої сили або зростання інтенсивності праці;

▪ розширення використання природних ресурсів, введення в оборот нових земель;

▪ збільшення основних і оборотних фондів.

В умовах повністю екстенсивного економічного зростання ефективність суспільного виробництва не збільшується.

Інтенсивний тип – це таке економічне зростання, яке досягається внаслідок якісного вдосконалення речових і особистих факторів, всієї системи продуктивних сил. Економічне зростання ґрунтується виключно на підвищенні ефективності суспільного виробництва.

У процесі розширеного відтворення відбувається поєднання інтенсивного та екстенсивного типів економічного зростання. Розрізняють переважно інтенсивне або переважно екстенсивне економічне зростання.

Основою інтенсифікації є НТП та НТР.

Науково-технічний прогрес (НТП) зароджується у XVI ст. коли при мануфактурному виробництві почалося зближення науки і техніки, яке завершилось на межі XVIII – XIX століть. Крупне машинне виробництво стало визначатись перш за все прогресом науки і відкрило великі можливості для її технологічного застосування. Тим самим наука і техніка стали органічно пов'язаними, взаємостимулюючи розвиток

Науково-технічна революція (НТР) – це якісний стрибок, переворот у взаємодії людини з природою, у технологічному способі виробництва і насамперед – у системі продуктивних сил. НТР починається в середині 50-х років XX ст., коли наука стає безпосередньою продуктивною силою суспільства. Суть НТР найповніше розкривається в її рисах:

§ випереджаюче зростання науки у системі „наука - техніка- виробни цтво”. Наука починає виконувати функцію безпосередньої продуктивної сили;

§ фундаментальні зміни в техніці, які проявляються, в першу чергу, в появі автоматичного керуючого пристрою;

§ докорінні перетворення робочої сили. Вони передбачають перевагу розумових зусиль, високий рівень освіти, кваліфікації та ін.;

§ докорінне перетворення предметів праці, поява нових видів матеріалів з наперед заданими властивостями;

§ виникнення принципово нових технологій – лазерних, плазмових;

§ початок інформаційної революції, матеріальною основою якої є поява принципово нових засобів передачі інформації.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 233; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь