Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Рекомендовані джерела: законодавство та судова практика



Питання для самоконтролю:

7.1. 1. Охарактеризуйте правову природу конституційно-правового статусу людини. 2. Як конституційно-правовий статус людини співвідноситься із правовим та суспільним статусом людини? 3. Охарактеризуйте співвідношення понять людина, громадянин, особа 4. У чому полягає дуалізм конституційно-правового статусу людини і громадянина? 5. Яке правове походження дуалізму конституційно-правового статусу людини і громадянина? 6. Чому конституційний статус особи називають основоположним?
7.2. 1. Назвіть структурні елементи конституційно-правового статусу людини 2. Охарактеризуйте зміст принципів конституційно-правового статусу людини і громадянина: 3. свободи людини(ст.21 Конституції України) 4. рівності людей у їх гідності та правах (ст.21 Конституції України) 5. невідчужуваності прав і свобод людини (ст.21 Конституції України) 6. непорушності прав людини (ст.21 Конституції України) 7. невичерпності прав людини і громадянина (ч.1 ст.22 Конституції України) 8. гарантованості конституційних прав та свобод (ч.2 ст.21 Конституції України) 9. недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.21 Конституції України) 10. рівноправності та рівності громадян перед законом (ст.24 Конституції України).
7.3. 1. Чому громадянство є предметом конституційно-правового регулювання? 2. Яким нормативно-правовим актом було вперше встановлено громадянство України? 3. Громадянство має бути політико-правовим чи правовим зв'язком особи з державою? Обґрунтуйте власну позицію 4. Назвіть конституційні принципи громадянства України 5. Чому в Україні існує єдине громадянство? 6. Чи може особа мати подвійне громадянство. Проаналізуйте п. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України»
7.4. 1. Назвіть види підстав набуття громадянства України 2. У чому полягає зміст філіації? 3. Що таке натуралізація? 4. У чому полягає зміст набуття громадянства України за народженням? 5. Як реалізуються принципи права ґрунту та права крові у законодавстві України? 6. Хто має право на набутті громадянства України за територіальним походженням? 7. Назвіть умови прийняття до громадянства України 8. Хто не може бути прийнятий до громадянства України? 9. З якого моменту особа вважається громадянином України у випадку натуралізації? 10. У чому полягає зміст інституту поновлення громадянства України? 11. Хто має право набути громадянство України у спрощеному порядку?
7.5. 1. Назвіть підстави припинення громадянства України 2. У чому полягають особливості виходу з громадянства України? 3. Кому не може бути дозволено вихід з громадянства України? 4. У чому полягають особливості втрати громадянства України? 5. Що вважається добровільним набуттям громадянства іншої держави?
7.6. 1. Назвіть органи державної влади, що займаються питаннями громадянства 2. Назвіть повноваження Президента України у сфері громадянства 3. Назвіть повноваження Верховної Ради України у сфері громадянства 4. Назвіть повноваження Комісії при Президентові України з питань громадянства 5. Які органи виконавчої влади мають повноваження у сфері громадянства України 6. В які органи за межами України можна звернутися з питань громадянства?

Рекомендовані джерела: підручники та навчальні посібники

1. Коментар до Конституції Україїни.-К.: 1996.-С.26-68.
2. Нор В., Стецюк П. Конституція - Основний Закон України (в запитаннях і відповідях).-Львів-Київ.-1996.
3. Чушенко В.І. Заяць І.Я. Конституційне право України: підруч. / В.І. Чушенко, І.Я. Заяць. – Вид. 2-ге, допов. і переробл. – К.: Ін Юре, 2009. – 548 с.
4. Совгиря О.В., Шукліна Н.Г.Конституційне право України.Навч.посібник. К.: Юрінком Інтер, 2007.

Додаткова література

1. Андрієнко В. Д., Бритченко С. П., Суботенко В. П. Громадянство України у запитаннях і відповідях. — К.: МП Леся, 2002. — 64 с.
2. Андрієнко В. Д., Бритченко С. П., Суботенко В. П., Чехович С. Б. Науково-практичний коментар закону України «Про громадянство України». — К.: МП Леся, 2002. — 251 с.
3. Бедрій Р. Б. Громадянство України: конституційно-правові основи: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Національна академія внутрішніх справ України. — К., 2005. — 16 с.
4. Безгромадянство в Україні: Закон України про громадянство та його застосування до раніше депортованих осіб та їхніх нащадків: Остаточна доповідь консультанта УВКБ ООН, стосовно Закону України «Про громадянство України» / Джеффрі Л. Блекмен (підгот.). — Б. м., 1998. — 129 с.
5. Копиленко О. Л. З історії законодавства про громадянство України / Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. — К.: Новий парламентський ін-т, Парламентське видавництво, 2001. — 71 с.
6. Рубач Л., Мілорава М., Коцюба В. Громадянство: набуття та припинення / Центр правових досліджень Фурси. — К.: Видавець Фурса С. Я., 2006. — 68 с.
7. Шемшученко Ю. С., Чалий П. Ф., Майданник О. І., Бритченко С. П., Андрієнко В. Д. Коментар до Закону України «Про громадянство України». — К., 1999. — 303с.
8. Андриенко В., Бритченко С., Суботенко В. Гражданство Украины в вопросах и ответах. — К.: МП Леся, 2002. — 64с.
9. Лунев А. Е. Военная служба и гражданство: Авторский оттиск. — М.: РИО ВЮА, 1948. — С. 38-51
10. Тодыка Ю. Н. Гражданство Украины: конституционно-правовой аспект: Учеб. пособие / Национальная юридическая академия Украины им. Ярослава Мудрого; Академия правовых наук Украины. — Х.: Факт, 2002. — 154 с.

Додаткові відомості з офіційних сайтів:

1. Європейський суд з прав людини http: //www.echr.coe.int/echr
2. Уповноважений Верховної Ради з прав людини http: //www.ombudsman.kiev.ua
3. Український портал практики Європейського суду з прав людини http: //www.eurocourt.org.ua

Nota bene

ü
ü

Семінарське заняття № 8.
Конституційні права, свободи та обов’язки особи і громадянина: поняття, система, міжнародно-правові стандарти

1. Поняття та система основних прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

2. Міжнародно-правові стандарти прав та свобод людини і громадянина

3. Класифікація основних прав і свобод людини і громадянина.

4. Особисті права та свободи.

5. Політичні права та свободи.

6. Соціально-економічні та культурні права та свободи.

7. Конституційні обов'язки людини і громадянина в Україні.

Питання для самоконтролю:

8.1. 1. Дайте визначення поняття конституційне право людини (громадянина) 2. Дайте визначення поняття конституційний обов’язок людини (громадянина) 3. У чому полягає відмінність, якщо така є, між правом людини та свободою людини? 4. Що є межею прав та свобод людини і громадянина?
8.2. 1. Назвіть акти міжнародного права, що мстять стандарти у сфері прав та свобод людини і громадянина 2. Наведіть приклади положень міжнародно-правових актів, що за змістом є стандартами прав та свобод людини і громадянина
8.3. 1. Назвіть критерії, за якими можна класифікувати права та свободи людини і громадянина 2. Якими ознаками мають володіти права та свободи, які відносять до особистих? 3. Якими ознаками мають володіти права та свободи, які відносять до соціально-економічних? 4. Якими ознаками мають володіти права та свободи, які відносять до політичних?
8.4. 1. Охарактеризуйте зміст конституційного права людини на життя 2. Охарактеризуйте зміст конституційного права людини на повагу до її гідності 3. Охарактеризуйте зміст конституційного права людини на свободу на особисту недоторканність 4. Охарактеризуйте зміст конституційного права людини на недоторканність житла 5. Охарактеризуйте зміст конституційного права на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції 6. Охарактеризуйте зміст конституційного права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання 7. Охарактеризуйте зміст конституційного права на свободу думки і слова 8. Охарактеризуйте зміст конституційного права на свободу світогляду віросповідання
8.5. 1. Охарактеризуйте зміст конституційного права на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації 2. Охарактеризуйте зміст конституційного права на участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевому референдумах 3. Охарактеризуйте зміст конституційних виборчих прав громадян 4. Охарактеризуйте зміст конституційного права зборів, мітингів, походів і демонстрацій 5. Охарактеризуйте зміст конституційного права на звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб
8.6. 1. Охарактеризуйте зміст конституційного права на власність 2. Охарактеризуйте зміст конституційного права на підприємницьку діяльність 3. Охарактеризуйте зміст конституційних прав на працю та відпочинок, права на страйк 4. Охарактеризуйте зміст конституційного права на соціальний захист 5. Охарактеризуйте зміст конституційного права на житло 6. Охарактеризуйте зміст конституційного права на достатній життєвий рівень 7. Охарактеризуйте зміст конституційного права на охорону здоров’я 8. Охарактеризуйте зміст конституційного права на безпечне довкілля 9. Охарактеризуйте зміст конституційного права на освіту 10. Охарактеризуйте зміст конституційного права на свободу творчості 11. До якої класифікаційної групи слід, на ваш погляд, віднести конституційне право на відшкодування шкоди за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування?
8.7. 1. У чому полягає зміст конституційного обов’язку захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України? 2. Охарактеризуйте зміст конституційного обов’язку шанування державних символів України. 3. Хто є суб’єктом конституційного обов’язку додержання Конституції та Законів України? 4. У чому полягає зміст обов'язку не заподіювати шкоду природі та культурній спадщині? 5. Хто є суб’єктом конституційного обов’язку сплачувати податки і збори встановлені державою? 6. Які види відповідальності можуть наставати за невиконання конституційних обов’язків?

Додаткова література

1. Мірошниченко О.А. Закріплення права людини на життя в міжнародних документах // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 59. – С. 200-204.

Додаткові відомості з офіційних сайтів:

4. Європейський суд з прав людини http: //www.echr.coe.int/echr
5. Уповноважений Верховної Ради з прав людини http: //www.ombudsman.kiev.ua
6. Український портал практики Європейського суду з прав людини http: //www.eurocourt.org.ua

Nota bene

ü
ü

 

Семінарське заняття № 9.
Конституційно-правовий статус іноземців та біженців

1. Конституційні засади правового статусу іноземців та апатридів.

2. Конституційно-правовий статус іноземних громадян та осіб без громадянства в Україні.

3. Конституційно-правовий статус біженців в Україні.

4. Конституційно-правовий статус іммігрантів в Україні.

5. Конституційно-правовий статус закордонних українців.


Питання для самоконтролю:

9.1. 1. Яким обсягом прав, свобод та обов’язків за загальним правилом володіють іноземці та апатриди? 2. Якими правовими актами можуть бути встановлені винятки щодо прав та свобод іноземців та апатридів? 3. У яким випадка можуть встановлюватися обмеження щодо реалізації прав та свобод іноземцями та апатридами? 4. Який орган державної влади вправі встановити обмеження щодо реалізації прав та свобод іноземцями та апатридами?
9.2. 1. Що є умовою реалізації прав та свобод іноземцями та апатридами в Україні? 2. Що вважається законними підставами перебування іноземців та апатридів в Україні? 3. Назвіть документи, які підтверджують законність перебування іноземців та апатридів на території України. 4. Назвіть права та свободи, якими володіють іноземці та апатриди в Україні.
9.3. 1. Назвіть підстави набуття статусу біженця. 2. Назвіть підстави втрати статусу біженців в Україні. 3. У чому полягають особливості конституційно-правового статусу біженців?
9.4. 1. Хто в Україні вважається іммігрантами? 2. Який документ підтверджує статус іммігранта в Україні? 3. Що таке квота імміграції? Хто її встановлює?
9.5. 1. Хто вважається закордонним українцем відповідно до українського законодавства? 2. У чому полягають особливості конституційно-правового статусу закордонних українців?

Правовий статус іноземців

 
3. Конвенція про статус біженців (28.07.1951 р.): [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=995_011  
4. Рада Європи. Конвенція про участь іноземців у суспільному житті на місцевому рівні (від 05.02.1992): [Електроний ресурс] // Режим доступу:  http: //zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=994_318  
5. Постанова Кабінету Міністрів України вiд 29.12.1995 № 1074 «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію»: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=1074-95-%EF  

Правовий статус біженців

 
6. ООН; Протокол щодо статусу біженців вiд 16.12.1966 «: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=995_363  
7. ООН; Висновок, Проблема біженців та осіб, що шукають притулку, які виїжджають у неорганізованому порядку з країни, в якій вони вже отримали захист  вiд 01.01.1989 № 58 (XL): [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=995_362  
8. Рада Європи; Європейська угода про передачу відповідальності за біженців (ETS № 107) вiд 16.10.1980 № ETS № 107: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=994_306  
9. Рада Європи; Рекомендація 773 (1976) про де-факто біженців вiд 30.12.1976: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=994_034  
10. Розпорядження Кабінету Міністрів України вiд 04.04.1992 № 192-р «Про заходи щодо подання необхідної допомоги в розміщенні та соціально-побутовому забезпеченні біженців з Республіки Молдова»: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=192-92-%F0  
11. Постанова Кабінету Міністрів України вiд 11.10.2002 № 1527 «Про затвердження Положення про посвідчення біженця»: [Електроний ресурс] // Режим доступу: http: //zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=1527-2002-%EF  

Питання для самоконтролю:

7.1. 1. Охарактеризуйте правову природу конституційно-правового статусу людини. 2. Як конституційно-правовий статус людини співвідноситься із правовим та суспільним статусом людини? 3. Охарактеризуйте співвідношення понять людина, громадянин, особа 4. У чому полягає дуалізм конституційно-правового статусу людини і громадянина? 5. Яке правове походження дуалізму конституційно-правового статусу людини і громадянина? 6. Чому конституційний статус особи називають основоположним?
7.2. 1. Назвіть структурні елементи конституційно-правового статусу людини 2. Охарактеризуйте зміст принципів конституційно-правового статусу людини і громадянина: 3. свободи людини(ст.21 Конституції України) 4. рівності людей у їх гідності та правах (ст.21 Конституції України) 5. невідчужуваності прав і свобод людини (ст.21 Конституції України) 6. непорушності прав людини (ст.21 Конституції України) 7. невичерпності прав людини і громадянина (ч.1 ст.22 Конституції України) 8. гарантованості конституційних прав та свобод (ч.2 ст.21 Конституції України) 9. недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.21 Конституції України) 10. рівноправності та рівності громадян перед законом (ст.24 Конституції України).
7.3. 1. Чому громадянство є предметом конституційно-правового регулювання? 2. Яким нормативно-правовим актом було вперше встановлено громадянство України? 3. Громадянство має бути політико-правовим чи правовим зв'язком особи з державою? Обґрунтуйте власну позицію 4. Назвіть конституційні принципи громадянства України 5. Чому в Україні існує єдине громадянство? 6. Чи може особа мати подвійне громадянство. Проаналізуйте п. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України»
7.4. 1. Назвіть види підстав набуття громадянства України 2. У чому полягає зміст філіації? 3. Що таке натуралізація? 4. У чому полягає зміст набуття громадянства України за народженням? 5. Як реалізуються принципи права ґрунту та права крові у законодавстві України? 6. Хто має право на набутті громадянства України за територіальним походженням? 7. Назвіть умови прийняття до громадянства України 8. Хто не може бути прийнятий до громадянства України? 9. З якого моменту особа вважається громадянином України у випадку натуралізації? 10. У чому полягає зміст інституту поновлення громадянства України? 11. Хто має право набути громадянство України у спрощеному порядку?
7.5. 1. Назвіть підстави припинення громадянства України 2. У чому полягають особливості виходу з громадянства України? 3. Кому не може бути дозволено вихід з громадянства України? 4. У чому полягають особливості втрати громадянства України? 5. Що вважається добровільним набуттям громадянства іншої держави?
7.6. 1. Назвіть органи державної влади, що займаються питаннями громадянства 2. Назвіть повноваження Президента України у сфері громадянства 3. Назвіть повноваження Верховної Ради України у сфері громадянства 4. Назвіть повноваження Комісії при Президентові України з питань громадянства 5. Які органи виконавчої влади мають повноваження у сфері громадянства України 6. В які органи за межами України можна звернутися з питань громадянства?

Рекомендовані джерела: законодавство та судова практика


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 228; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь