Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Джерела світла автомобільних фар — лампи



Як замінювані джерела світла можуть використовуватися тільки лампи, вказані в міжнародних нормативних документах

Відповідно до вимог Правив ЄЕК ООН R-37 лампи для транспортних засобів випускаються для робочої напруги 6, 12 і 24 В. Різні типи ламп щоб уникнути неправильного використання мають різну форму цоколя. Окрім цього, на лампах вказується робоча напруга, що повинна виключити застосування ламп з однаковою формою цоколя в системах з іншою напругою. Передбачений у кожному конкретному випадку тип лампи повинен бути вказаний на приладі. Основні типи і характеристики автомобільних ламп приведені на рис.5 і в табл.1.

 

 

Лампи розжарення

Лампа Н4 була вперше застосована за кордоном в 1971 р. і до цих пір застосовується на європейських автомобілях. У вітчизняній техніці вона є основною на більшості автомобілів, що серійно випускаються.

У 1995 році з'явилася точніша альтернатива лампі HI для відбивачів з вільною поверхнею – лампа Н7.

Лампи Н8, Н9 і Н11 не є новими галогенними лампами з герметичною цокольною частиною, вони застосовуються переважно для протитуманного світла (Н8), дальнього світла (Н9) і ближнього світла (Н11).

Разом з цим в Європі все більш широке розповсюдження знаходять спочатку американські лампи НВ1, НВ3, НВ4, а також НВ5 (заміна НВ1). Їх перевагою є герметичне виконання цоколя, що дозволяє зменшити розміри фари і полегшити заміну лампи. Новинкою є лампа NDF (new double filament) (у Правилах ЄЕК ООН — Н13), яка, володіючи точнішим позиціонуванням нитки розжарення, з 2004 року замінила лампу НВ5.

Спеціально розроблене кварцеве скло UV-BLOCK запобігає псуванню пластмасових розсіювачів фар ультрафіолетовим випромінюванням (пластмасовими розсіювачами обладнано 30% європейських автомобілів і 60% американських).

 

Рисунок 5 – Основні типи автомобільних ламп і їх застосування


Таблиця 1 – Основні типи ламп для автомобільних фар (рис.5)

 

 

 

Розрядні лампи

Світловий потік розрядних ламп приблизно в 2, 5 рази більший, ніж у галогенних.

Металогалогенні лампи (МГЛ) першого покоління D1 мали високу частку УФ-випромінювання. Друге покоління ламп (D1S/R і D2S/R) забезпечене додатковою колбою, що фільтрує, зменшує УФ-випромінювання настільки, що стало можливим застосування пластмасових розсіювачів.

Електроди ламп першого покоління D1 впаювалися в блок електронного управління, що виключало можливість заміни ламп. Лампи другого покоління мають цоколь штекерного типу. Лампи D2S призначені для проекторних систем і фар дальнього світла, а D2R — для фар ближнього світла відбиваючого типу.

Зважаючи на складний процес пуску, МГЛ досягає ефективної потужності лише через 3 секунди після включення. Для того, щоб добитися достатньої освітленості відразу після включення світла, розрядний пальник як наповнювач містить газ ксенон. Термін служби ксенонових джерел світла залежить від кількості включень, а не від тривалості горіння. Зазвичай він перевищує термін служби автомобіля. Перші ксенонові фари з'явилися на ринках Німеччини і США в 1992 році. Лампи першого покоління зважаючи на велику частку УФ-випромінювання могли застосовуватися тільки в системах проекторного типу з додатковим металевим екраном. Висока яскравість порівняно невеликих (діаметром 60 мм) проекторних лінз була сприйнята багатьма учасниками дорожнього руху як дискомфортна, в той же час високий світловий потік їх ламп розцінювався як значний крок у бік підвищення безпеки руху.

МГЛ застосовуються, перш за все, у фарах ближнього світла. Комбінація з двох джерел світла для ближнього і дальнього світла в одній лампі неможлива в принципі. Застосування окремих МГЛ допустиме, але окрім високої вартості цей варіант має недолік, що полягає в тому, що час «розгорання» джерела дальнього світла сприймається як перешкода. Галогенне дальнє світло, включене додатково до ближнього ксенонового, дає незадовільний результат. Прийнятним вирішенням цієї проблеми є система БІ-ксенон (рис.6). Основним елементом системи є механічний перемикач, який за допомогою приводу від втягуючого електромагніту переміщає екран таким чином, що одне і те ж джерело світла може створювати ближнє або дальнє світло фари. Перемикання відбувається настільки швидко (< 3 с), що ним можна користуватися як світловим сигналом. У разі виходу з ладу система автоматично перемикається в положення ближнього світла.

Рисунок 6 – Принцип роботи БІ-ксенонової фари: 1 – промінь дальнього світла, 2 – промінь ближнього світла, 3 – лінза (об’єктив), 4 – рухомий екран, 5 – оптичний елемент фари проекторного типу.


Додаткові фари

Протитуманні фари

Відповідно до Правила ЄЕК ООНв передній частині автомобіля допускається установка двох протитуманних фар, які при поганій видимості повинні доповнювати ближнє світло або працювати разом з габаритними вогнями. Великі кути розсіяння для освітлення узбіч дорогі і чітка горизонтальна світлотіньова межа є ознаками хороших протитуманних фар. Протитуманні фари можуть вмонтовуватися як у вертикальному положенні, так і в підвісному з кріпленням під бампером. Все частіше фари, виходячи з вимог дизайну або аеродинаміки, виготовляються у вигляді елементів, вбудованих в кузов. Також вони можуть бути частиною «блоку» з основними фарами.

Колір випромінювання протитуманних фар може бути білим або жовтим.

Додаткові фари дальнього світла

Додаткові фари дальнього світла призначені для підсилення дальнього світла, вони можуть повертатися для зміни орієнтації світлового пучка.

 

Прожектор-шукач

Прожектор-шукач є рухомою фарою і служить для знаходження номерів будинків і табличок з назвами вулиць. Відрізняється вузьким світловим пучком дальньої дії

 

Ходові і габаритні вогні

Для додаткового позначення рухомого транспортного засобу в світлий час доби багато країн вимагають або дозволяють використання «ходових вогнів».

Функцію «ходового світла» може виконувати ближнє світло або протитуманні фари. Оскільки при цьому витрачається порівняно багато електричної енергії і, тим самим, паливо (100 Вт = 0, 12 л на 100 км), допускаються до використання і інші світлові прилади, економічніші при тривалій експлуатації.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь