Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ОРГАНІЗАЦІЯ ПІДГОТОВКИ ДО ВИКОНАННЯ ТА ВИБІР ТЕМИ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ



МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ВИКОНАННЯ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 6.030509 «ОБЛІК І АУДИТ»

денної та заочної ФОРМ НАВЧАННЯ

 

 

КРИВИЙ РІГ

2012


 

Укладачі: Нусінов В.Я., д-р економ. наук, професор;

Брадул О.М., д-р економ. наук, професор;

Кругла Н.М., канд. економ. наук, доцент;

Міщук Є.В., канд. економ. наук, доцент;

Ярова А.Б., канд. економ. наук, доцент;

Лєско І.О., ст. викладач.

 

Рецензент: Молодецька О.М., канд. економ. наук, доцент.

 

Відповідальний за випуск: Нусінов В.Я., д-р економ. наук, професор.

 

 

Методичні вказівки до виконання випускної роботи призначені для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» денної та заочної форм навчання, а також для керівників і консультантів.

Наведено порядок організації підготовки до виконання та вибору теми випускної роботи, її структуру та вимоги до структурних елементів, порядок захисту, а також критерії оцінювання.

Наведено список рекомендованої літератури.

 

 

Затверджено Затверджено
на засіданні кафедри вченою радою
обліку, аудиту і фінансового аналізу інженерно-економічного факультету
   
Протокол № 1 Протокол № 1
від 29.08.2012 р. від 30.08.2012 р.

 

  ЗМІСТ  
     стор.
  Загальні положення......................................................................... …4
Розділ 1. Організація підготовки до виконання та вибір теми випускної роботи...............................................................................................   …5
Розділ 2. Композиція випускної роботи........................................................ …11
Розділ 3. Вимоги до структурних елементів випускної роботи................. …11
Розділ 4. Організація захисту випускної роботи…………..……………… …18
Розділ 5. Критерії оцінювання випускної роботи........................................ …21
  Рекомендована навчальна та довідкова література…………….. …23
  Додатки............................................................................................ …28

 





ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Згідно навчального плану студенти напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» протягом періоду навчання виконують курсові роботи та випускну роботу бакалавра. Названі види робіт покликані сформувати у студентів навички наукової роботи, тобто студенти повинні навчитися обирати наукову проблему, оформлювати концептуальну частину наукової роботи, а саме: визначати об’єкт, предмет, формулювати мету, завдання, гіпотези дослідження, оптимально добирати методи, необхідні для дослідження даної проблеми.

Випускна робота бакалавра – це вид атестаційної роботи, при виконанні якої студент систематизує та поглиблює теоретичні і практичні знання з обраної теми, удосконалює або набуває досвіду самостійної творчої роботи, розвиває навички самоосвіти.

Випускна робота (далі - ВР) - самостійно виконана робота студента, яка свідчить про вміння автора працювати з літературою, узагальнювати й аналізувати фактичний матеріал, використовувати теоретичні знання і практичні навички, отримані під час оволодіння відповідною освітньо-професійною програмою, має елементи наукового дослідження. ВР передбачає проведення аналізу та теоретичної розробки (моделювання та дослідження процесів і об'єктів) актуальних питань, проблем у відповідній галузі знань.

Відповідно до цього завданнями підготовки ВР є:

- закріплення теоретичних знань та практичних вмінь за спеціальністю;

- аналіз економічних явищ, фактів, процесів та взаємозв'язків, які мають місце в господарській діяльності підприємства;

- систематизація явищ, процесів, виявлення основних зв'язків та взаємозалежностей;

- розвиток навичок самостійної роботи студента;

- виявлення рівня підготовки студента до самостійної роботи.

У процесі ВР студент показує свою освіченість за фахом, здатність самостійно вирішувати фахові завдання, уміння працювати з економічною літературою, законодавчо-нормативною базою, здібність аналізувати отримані результати, робити правильні висновки й узагальнення, уміння використовувати сучасні методи наукових досліджень. Підготовка й ВР сприяє виявленню у студентів навичок науково-дослідної діяльності, глибокому й всебічному оволодінню знаннями з обраної спеціальності.

Дані методичні вказівки розроблені на підставі Закону України «Про освіту», «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», інших нормативних актів з питань вищої освіти і спрямовані на надання студентам необхідної допомоги в організації підготовки і захисту ВР на здобуття кваліфікації «бакалавр з обліку і аудиту».

Метою цих методичних вказівок є розробка єдиних вимог щодо керівництва та виконання студентами ВР. Регламентація вимог до змісту ВР повинна стимулювати творчу розробку теми ВР з виключенням елементів формалізму.

Методичні вказівки призначені для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» усіх форм навчання; а також для керівників та консультантів ВР. Вони можуть використовуватись при теоретичному обґрунтуванні основних засад на основі вивчення літературних джерел та при збиранні й аналізі різноманітних даних та інформації до ВР.

РОЗДІЛ 1

Складання змісту ВР

Зміст ВР займає 1 сторінку. У ньому записуються назви всіх розділів і підрозділів (параграфів) із зазначенням початкових сторінок. Зміст роботи має відображати сутність проблеми, її складність та логіку дослідження. Назви розділів і підрозділів повинні бути стислими й зрозумілими, літературно грамотними, тісно пов'язаними з назвою роботи, але не повторювати її. Усі зміни у змісті повинні бути погоджені з керівником.

Практичний матеріал для ВР слід підбирати протягом економічної та виробничої практик. До складу обов’язкового мінімуму практичного матеріалу для виконання ВР вимагаються: бухгалтерська, податкова та статистична звітність, наказ про облікову політику, необхідні первинні документи, аналітичні та синтетичні облікові реєстри тощо. Для проведення аналізу необхідна інформація за два-три роки. Як правило, це звітність підприємства. Результати аналізу потрібно інтерпретувати, зробити належні висновки та запропонувати рекомендації.

При формуванні інформаційної бази дослідження необхідно пам’ятати, що якість ВР залежить не стільки від кількості використаних у роботі літературних джерел, а насамперед від якості їх обробки, запропонованих висновків і пропозицій. Відібраний матеріал має бути достовірним, доступним і повним.

Правила оформлення ВР представлені в «Методичних вказівках до оформлення курсових, дипломних і магістерських робіт» для студентів спеціальності «Облік і аудит» денної та заочної форм навчання.



РОЗДІЛ 2

КОМПОЗИЦІЯ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

 

Композиція ВР - це послідовність розташування її основних частин, зокрема:

1. Титульний лист (див. дод. А);

2. Завдання на випускну роботу студентові (див. дод. Б.2);

3. Зміст (дод. В);

4. Реферат (дод. Г);

5. Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів (дод. Е);

6. Вступ;

7. Розділи;

8. Висновки;

9. Список використаних джерел;

10. Додатки;

11. Файл із вкладеними відгуком.

Відгук вкладаються у файл формату А4, який вшивається перед титульним листом. Випускну роботу подають у твердій обкладинці.

РОЗДІЛ 3

Титульний лист

Титульний лист є першою сторінкою ВР. Титульний лист містить дані, які подають у такій послідовності (див. дод. А):

а) відомості про назву навчального закладу і кафедри;

б) повна назва документа;

в) підписи відповідальних осіб (керівника та консультанта 4 розділу);

г) гриф допущення до захисту;

д) рік написання ВР.


ЗАВДАННЯ на випускну роботу

Завдання на ВР (див. дод. Б.2) оформлюється, на бланку, виконаному на двох сторінках одного аркуша, розмішується після ЗМІСТУ.

Завдання на ВР підписується завідувачем кафедри, керівником ВР та консультантом 4 розділу, студентом-випускником.


ЗМІСТ

Зміст розташовують безпосередньо після завдання на ВР, починаючи з нової сторінки. До змісту включають: завдання на роботу; реферат; перелік умовних позначень, одиниць, скорочених термінів; вступ; послідовно перелічені назви всіх розділів, підрозділів, пунктів і підпунктів (якщо вони мають заголовки) ВР; висновки; список використаних джерел; додатки і номери сторінок на яких вони розміщені. Приклад змісту наведений у додатку В.

РЕФЕРАТ

Реферат призначений для ознайомлення зі змістом ВР. Він має бути стислим, інформативним і вміщувати відомості, які дозволяють прийняти рішення про доцільність читання всієї ВР.

Реферат має бути розміщений безпосередньо за завданням на ВР, починаючи з нової сторінки і повинен містити:

ü відомості про обсяг ВР, кількість частин ВР, кількість ілюстрацій, таблиць, додатків, кількість джерел згідно з переліком посилань;

ü текст реферату;

ü перелік ключових слів.

Текст реферату повинен відображати подану у ВР інформацію і, як правило, у такій послідовності:

ü мета ВР;

ü об'єкт ВР;

ü предмет ВР;

ü завдання та результати дослідження;

ü інформаційна база дослідження.

Реферат слід виконувати обсягом не більш, як 500 слів, і, бажано, щоб він розташовувався на одній сторінці формату А4. Ключові слова, що є визначальними для розкриття змісту ВР, розміщують після тексту реферату. Перелік ключових слів повинен містить від 5 до 15 слів (словосполучень), надрукованих прописними літерами в називному відмінку в рядок через кому. Приклад складання реферату дивіться у додатку Г.

ВСТУП

У вступі коротко:

ü надають оцінку сучасного стану проблеми, що вивчається у ВР, та ступінь висвітлення її в сучасній економічній літературі та наукових працях;

ü обґрунтовують актуальність обраної теми;

ü формулюють мету і завдання дослідження;

ü визначають об’єкт та предмет дослідження;

ü характеризують стан предмету дослідження та розкривають його значення для організації діяльності підприємства;

ü зазначають джерела використаної інформації.

РОЗДІЛ 4. ОХОРОНА ПРАЦІ

Згідно наказу МОНМС України № 969/922/216 від 21.10.2010 р. (п. 4.3, 4.6) та Розпорядження № 5-18 від 14.02.2011 р. пояснювальна записка ВР повинна мати розділ «Охорона праці». Завдання по розділу видає консультант кафедри рудникової аерології та охорони праці (РАОП), в залежності від теми ВР студента.

Пояснення по виконанню розділу наведено у «Методичних вказівках до виконання розділу ВР «Охорона праці» для бакалаврів інженерно-економічних спеціальностей денної та заочної форм навчання», автори: Янова Л.О.,               Пищикова О.В., Несторенко О.В.

ВИСНОВКИ

Висновки є завершальною частиною ВР і містять послідовне викладення основних результатів проведених досліджень. Текст висновків має підтвердити здатність автора ВР успішно реалізувати поставлену мету і завдання.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Перелік джерел, на які є посилання в основній частині пояснювальної записки, наводять наприкінці ВР, починаючи з нової сторінки. У відповідних місцях тексту мають бути посилання. Наприклад: [15].

Бібліографічні описи в переліку посилань подають у порядку, за яким вони вперше згадуються в тексті, або в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків.

Бібліографічні описи посилань у переліку наводять відповідно до чинних стандартів з бібліотечної справи (ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання»).

Бібліографічні описи виконують мовою джерела інформації, допускається робити переклад бібліографічного опису і записувати його мовою пояснювальної записки.



ДОДАТКИ

У додатках розміщують матеріал, який:

- є необхідний для повноти пояснювальної записки, але включення його до основної частини пояснювальної записки може змінити впорядковане й логічне уявлення про роботу;

- не може бути послідовно розміщений в тексті ВР через великий обсяг або способи відтворення.

У додатки включаються:

- додаткові ілюстрації і таблиці,

- первинні документи і облікові реєстри,

- форми бухгалтерської, податкової і статистичної звітності підприємства, на базі якого виконано дослідження,

- формули, розрахунки, методики, інструкції, машинограми та ін.

Вони оформлюються як продовження роботи, розташовуються за порядком їх появи в тексті ВР.

 

 

РОЗДІЛ 4

РОЗДІЛ 5

РЕКОМЕНДОВАНА НАВЧАЛЬНА ТА ДОВІДКОВА ЛІТЕРАТУРА

1. Андрєєва Г.І. Економічний аналіз [Текст]: навч.-метод. посібник /         Г.І. Андрєєва. – К.: Знання, 2008. – 263 с. – (Серія «Вища освіта ХХІ століття»).

2. Атамас П.Й. Управлінський облік: навчальний посібник / П.Й. Атамас. 2-ге вид. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 440 с.

3. Атамас П.Й. Бухгалтерский облік у галузях економіки: навчальний посібник / П.Й. Атамас. 2-ге вид. - К.: Центр учбової літератури, 2010. - 392 с.

4. Аудит: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. Затверджено МОН / За ред. Г.М. Давидова, М.В. Кужельного. - К., 2009. - 495 с.

5. Бухгалтерський облік та оподаткування: навч. посібник / за ред.                   Р.Л. Хом’яка, В.І. Лемішовського. –Львів: Бухгалтерський центр «Ажур», 2010. – 1220с.

6. Брадул О.М. Обліково-аналітичне забезпечення менеджменту корпорацій. – К.: КНТЕУ – 2009. – 356 с.

7. Бухгалтерський облік: особливості ведення на гірничо-збагачувальних комбінатах України / [за ред. В.Я. Нусінова];– Кривий Ріг: Видавничий дім, 2011. – 640 с.

8. Вілкул О.Ю., Нусінов В.Я., Лобов С.П. Управління оборотними коштами в умовах їх дефіциту // За ред. В.Я.Нусінова. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2006. – 208с.

9. Вілкул О.Ю., Максимов С.В., Нусінова Я.В., Нусінов В.Я.,            Геналюк В.І., Лавріненко С.Г. Визначення та прогнозування витрат гірничорудних підприємств в умовах ринку. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2006. – 228с.

10. Волкова І.А. Фінансовий облік. Навчальний посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2008. - 228 с

11. Голінько В.І. Основи охорони праці. – Д.: НГУ, 2010. ‑ 271 с

12. Голов С.Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку: Монографія. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 522 с.

13. Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами. – 2-ге вид. – Х.: Фактор, 2008. – 1008 с.

14. Гончарук Я.А. Аудит. [Навч.посібн. – 3-тє вид., випр. і доп.] /                        Я.А. Гончарук, В.С. Рудницький - К.: Знання, 2007. – 443с.

15. Діагностика кризи в системі антикризового управління підприємствами»: монографія / В.Я. Нусінов В.Я., Нусінова О.В., Лобов С.П. – Кривий Ріг : ФОП Чернявський Д.О., 2011. – 408 с.

16. Дiагностика кризового стану пiдприэмства з урахуванням фактора часу. монографія/ В.Я. Нусiнов, А.Б. Ярова. - Кривий Рiг: ФОП Чернявський Д.О., 2012. - 204 с.

17. Дікань Л.В. Контроль і ревізія: Навч. посіб. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. – 327 с.

18. Експрес-діагностика економічної кризи підприємства: монографія / О.В. Нусінова, Є.В. Міщук. – Кривий Ріг: ФОП Чернявський Д.О., 2011. – 220 с.

19. Жарылгасова Б.Т. Международные стандарты аудита : учебное пособие / Б.Т. Жарылгасова, А.Е. Суглобон. - 3-е изд., стер. - М.: КНОРУС, 2007. - 400 с.

20. Іванова Н.А. Організація і методика аудиту. [Навчальний посібник] / Н.А. Іванова, О.В. Ролінський – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 216с.

21. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків, затверджена наказом МФУ від 11.08.94 р. № 69 (із змінами та доповненнями).

22. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом МФУ від 30.11.99 р. № 291 (із змінами та доповненнями).

23. Ковальчук Т.М. Теорія економічного аналізу [Текст]: навч.-метод. посібник / уклад. Т.М. Ковальчук; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. – Ч.: Рута, 2008. – 392 с.

24. Кожанова Є.П. Економічний аналіз [Текст]: навч. посіб./ Є.П. Кожанова [и др.]; Харківський економічний ун-т. – 3-є вид. і доп. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2009. – 344 с.

25. Козак І.І. Економічний аналіз [Текст]: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / І.І. Козак; Львів. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. При Президентові України. – 2-е вид. – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2010. – 217 с.

26. Комплексна оцінка соціально-економічної безпеки підприємств (на прикладі підприємств гірничодобувної промисловості): монографія / О.В. Нусінова, О.М. Молодецька. – Кривий Ріг: ФОП Чернявський Д.О., 2011. – 240 с.

27. Кіндрацька Г.І. Економічний аналіз [Текст]: підручник / Г.І. Кіндрацька [и др.]. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. –487 с. – ISBN 978-966-346-592-0.

28. Купалова Г.І. Теорія економічного аналізу [Текст]: навч. посібник / Г.І. Купалова. – К.: Знання, 2008. – 639с. – ISBN 978-966-346-497-8.

29. Лапшин О.Є., Пищикова О.В. Підвищення ефективності заходів з поліпшення умов праці на гірничих підприємствах // Проблеми охорони праці в Україні. - К.: ННДІОП. - Вип. 7. - 2003. - С .19-25.

30. Лишиленко О.В. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. — Київ: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2008. - 219 с.

31. Малюга Н.М. Бухгалтерський облік в Україні: теорія й методологія, перспективи розвитку: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 548 с.

32. Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджені Наказом Міністерства фінансів України №356 від 29.12.2000 р. (зі змінами та доповненнями).

33. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів / затв. наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007 р. № 2 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 2008 року № 498). – http://www.liga.net/.

34. Методичні рекомендації по формуванню собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, затверджені наказом Державного комітету промислової політики України від 09.07.2007 р. № 373.

35. Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2006 року / Н.І. Гаєвська (редкол.), О.В. Селезньов (пер.з англ.). - К. : Аудиторська палата України, 2006. - 1146с.

36. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку / http://www.yurincom.com/ua/order-blank-skachat-besplatno/msby.

37. Мних Є.В. Економічний аналіз діяльності підприємства [Текст]: підручник / Є.В. Мних; Київський національний торговельно-економічний ун-т. – К., 2008.

38. Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: Підручник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів. / За ред. д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2007. – 704 с.

39. Нусинов В.Я., Круглая Н.Н., Нусинова Е.В., Максак Ю.А., Мищук Е.В. Оценка кредитоспособности промышленных предприятий: авторские методики. - КривойРог: Издательскийдом, 2007. – 315с.

40. Нусінов В.Я., Кутовий В.М., Нусінова О.В., Карачан В.А., Кругла Н.М., Нусінова Я.В. Методи фінансового та інвестиційного аналізу промислових підприємств. Аналітичний огляд. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2006. – 300с.

41. Нусінов В.Я., Нусінова О.В., Кругла Н.М., Кутовий В.М. Методи економічної оцінки інвестиційних проектів. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2007. – 384с.

42. Нусинов В.Я., Семенов Г.А., Салыга С.Я., Лобов С.П., Севастьянов Р.В., Василичев Д.В. Эффективность использования оборотних средств предприятий. – КривойРог: Издательский дом, 2007. – 432с.

43. Нусінов В.Я., Темченко А.Г., Кругла Н.М., Нусінова О.В. Оцінка економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних підприємств. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2007. – 189с.

44. Нусінов В.Я., Турило А.М., Нусінова Я.В., Кругла Н.М., Кутовий В.М. Удосконалення методів оцінки ефективності функціонування підприємств. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2007. – 138с.

45. Облік, контроль та аналіз: Словник-довідник: Навч. посіб. Я. І. Пилипенко, В. П. Пантелеев, В. О. Шевчук та ін.; За ред. проф. В. П. Пантелеева, В. О. Шевчука. — К.: Бізнес Медіа Консалтинг, 2011.—368 с.

46. Огійчук М.Ф. Аудит: організація і методика. [Навч. посібник] / М.Ф.Огійчук, І.Т. Новіков, І.І.Рагуліна – К.: Алеута, 2010. – 584с.

47. Петряєва З.Ф. Організація і методика економічного аналізу [Текст]: навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисципліни / З.Ф.Петряєва, Г.Г. Хмеленко; Харківський національний економічний ун-т. – Х.: ХНЕУ, 2009. – 236с.

48. Пищикова Е.В. Методика определения социально-экономической эффективности мероприятий в условиях горных предприятий // Разраб. руд. месторожд. - Кривой Рог: КТУ. - Вып. 86 – 2004. - С. 88-92.

49. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств, організацій, затвердж. Наказом МФУ 30.11.99 р. № 291 (у редакції наказу МФУ від 09.12.2011 р. № 1591. Зареєстр. в Міністерстві юстиції України 28.12.11 р. за № 1557/20295 // http://buhgalter911.com/Res/PSBO/PlanSchetov.aspx.

50. Податковий кодекс України від 02.12.10 р. № 2755-VІ. Із змінами, внесеними згідно із Законами № 4677-VI ( 4677-17 ) від 15.05.2012 та № 5180-VI ( 5180-17 ) від 06.07.2012 // http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.

51. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 (зі змінами та доповненнями).

52. Положення (стандарти) бухгалтерського обліку // http://www.yurincom.com/ua/polbuhobl.

53. Попович П.Я. Економічний аналіз діяльності суб’єктів господарювання [Текст]: підручник / П.Я. Попович. - 3-е вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 630 с. – (Серія «Вища освіта ХХІ століття»).

54. Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96 р. №116 (із змінами та доповненнями).

55. Порядок застосування типових форм первинного обліку об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 22.11.2004 р. №732 (із змінами та доповненнями).

56. Про аудиторську діяльність. Закон України від 22.04.93 р. № 3125-XII (зі змінами та доповненнями).

57. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України № 996- XIV від 16.07.99 р., зі змінами і доповненнями згідно із Законом № 4224-VI (4224-17) від 22.12.11 р. // http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/996-14.

58. Прокопенко І.Ф., Методика і методологія економічного аналізу: навч. посібник [Текст] / І.Ф. Прокопенко, В.І. Ганін. – К.: ЦУЛ, 2008. – 430 с.

59. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємств. [Текст] / Г.В. Савицька. – К.: Знання, 2004 – 654 с.

60. Стельмащук А.М., Смоленюк П.С. Бухгалтерський облік. Навчальний посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007 - 528 с.

61. Тарасенко Н.В. Економічний аналіз [Текст]: навч. посібник для студ. вищ. закладів освіти / Н.В. Тарасенко. – ж 4-те вид., стер. – Л.:Новий Світ-2000, 2008. – 344 с.

62. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: Підручник. - 5-те вид. допов. і перероб. - К.: Алерта, 2011. - 976 с.

63. Усач Б.Ф. Аудит. [Навч.посіб. – 4-те вид., випр. і доп.] / Б.Ф. Усач - К.: „Знання”, 2007. – 231с.

64. Пантелєєв В.П. Аудит. [Навчальний посібник]./ В.П.Пантелєєв – К.: „Видавничий дім „Професіонал”, 2008. – 400с.

65. Янова Л.А., Пищикова Е.В. Критический анализ финансирования охраны труда и предложения по его усовершенствованию в будущем // Разраб. руд. месторожд. - Кривой Рог: КТУ. - Вып. 88. - 2005. - С. 38-46.



ДОДАТКИ

Додаток А Титульний лист
Додаток Б.1 Приклад оформлення заяви на закріплення теми
Додаток Б.2 Завдання на випускну роботу
Додаток В Приклад оформлення змісту
Додаток Г Реферат
Додаток Д Відгук на випускну роботу
Додаток Е Приклад оформлення переліку умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів
Додаток Ж Приклад оформлення титульного листа до демонстраційного матеріалу до ВР
Додаток З Тематика випускних робіт
Додаток И.1 - И.3 Приклад оформлення таблиць та рисунків до Розділу 1
Додаток К.1, К.2 Приклад оформлення таблиць до Розділу 2
Додаток Л Приклад оформлення блок-схеми
Додаток М Приклади оформлення плану і програми аудиторської перевірки
Додаток Н Приклади оформлення робочих документів аудитора
Додаток П Приклади оформлення Звіту незалежного аудитора

 


Додаток А

 

 

ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

 

Кафедра обліку, аудиту і фінансового аналізу

 

 


ВИПУСКНА РОБОТА

студента гр. ______________________________________________________

                                      (прізвище, ім’я, по батькові студента)

 

на тему____________________________________________________

 

на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня

«бакалавр з обліку і аудиту» спеціальності 6.030509 «Облік і аудит»

 

 

  Керівник: __________________                               __________________                                         (підпис) Консультант:        __________________                               __________________                                        (підпис)  
  Робота допущена до захисту зав. каф.: проф., д.е.н. Нусінов В.Я. ____________________ (підпис)   Випускна робота здана на кафедру «____»________________201_ р.

 

 

Кривий Ріг

201_


Додаток Б.1

 

Затверджую Завідувач кафедри ОАФА _______________________ “_____”__________ 2013 р. Завідувачу кафедри ОАФА д-ру економ. наук, проф. Нусінову В.Я.  
  студента (ки) гр. ___________ інженерно-економічного факультету спеціальності 6.030509 «Облік і аудит»                              (П.І.Б)
тел. _____________________________

ЗАЯВА

Прошу Вашого дозволу на виконання випускної роботи бакалавра згідно

 

Наказу № _______ від ___ __________ 201_ р.        на тему:

 

 

____________________________________________________________________

 

                                                                                                    _______________________________

                                                                                                                      (підпис)             (дата)

                                                                                        Погоджено:

 

Керівник:

                                                                                                                             __________________    

                                                                                                                             __________________

                                                                                                                                        (підпис)                                                                 

                                                                                                                              _________________

                                                                                                                                           (дата)


Додаток Б.2

 

ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

 

 

Кафедра обліку, аудиту і фінансового аналізу

 

Спеціальність «Облік і аудит»

 

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Зав. кафедри д-р екон. наук, проф. Нусінов В.Я.

                     _____________________

“_____” _______________ 201_ р.

 

 


ЗАВДАННЯ

на випускну роботу

 

студенту гр. ______________________________________________________

 

 

1. Тема роботи __________________________________________________________

затверджена наказом по університету від “___” ______ 201_ № ________

 

2. Термін здачі студентом закінченої роботи: ___ __________ 201_ р.

 

3. Вихідні дані до роботи: _________________________________________________

 

 

 

 

 

4. Зміст випускної роботи (назви розділів)

Розділ 1 ________________________________________________________________

Розділ 2 ________________________________________________________________

Розділ 3 ________________________________________________________________

Розділ 4 ________________________________________________________________

 

 

5. Перелік графічного матеріалу: ____ таблиць, ____ рисунків, ____ дем. листів.


6. Консультанти з роботи із зазначенням розділів, що їх стосуються:

Розділ

Консультант

Підпис, дата

Завдання видав Завдання прийняв
Розділ 1      
Розділ 2      
Розділ 3      
Розділ 4      

 

7. Дата видачі завдання «____» ____________ 201_ р.      

Календарний план виконання роботи

Назва етапів випускної роботи Термін виконання етапів роботи Примітки
1 Співбесіда зі студентом по тематиці роботи, видача переліку рекомендованої нормативної, інструктивної бази та учбової літератури    
2 Збір матеріалів до випускної роботи    
3 Групування та аналіз зібраного матеріалу, уточнення завдань випускної роботи    
4 Підготовка І розділу випускної роботи та подання його керівнику    
5 Підготовка ІІ розділу випускної роботи та подання його керівнику    
6 Підготовка ІІІ розділу випускної роботи та подання його керівнику    
7 Підготовка ІV розділу випускної роботи та подання його керівнику    
8 Підготовка вступу, висновків, реферату, ілюстративного матеріалу, тощо    
9 Перевірка роботи керівником та доопрацювання    
10 Отримання відгуку керівника    
11 Попередній захист роботи    
12 Захист роботи в ДЕК    

 

 

Студент        _____________________ 

 

Керівник                             _____________________

 


Додаток В

 

Приклад оформлення змісту

 

ЗМІСТ

 

  стор.
Завдання на роботу 2
Реферат 4
Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів 5
Вступ 6
Розділ 1 Характеристика грошових коштів та ТОВ «Електроімпульс» 8
1.1. Економічна сутність грошових коштів та огляд літературних джерел 8
1.2. Характеристика ТОВ «Електроімпульс» та аналіз основних техніко-економічних показників його діяльності   14
1.3. Аналіз динаміки і структури грошових потоків підприємства за видами діяльності   19
Розділ 2 Бухгалтерський облік грошових коштів на                              ТОВ «Електроімпульс»   23
2.1. Характеристика вітчизняних та зарубіжних нормативно-законодавчих документів, які регламентують облік та відображення у звітності грошових коштів     23
2.2. Первинний облік грошових коштів 27
2.3. Синтетичний та аналітичний облік наявності та руху грошових коштів   33
Розділ 3 Аудит грошових коштів на ТОВ «Електроімпульс» 41
3.1. Нормативна база аудиту грошових коштів 41
3.2. Організація та методика аудиту грошових коштів 44
3.3. Узагальнення матеріалів аудиту 53
Розділ 4 Охорона праці 56
Висновки 62
Список використаних джерел 65
Додатки 69

Додаток Г

 

РЕФЕРАТ

ВР: ___ сторінок, ___ таблиць, ___ рисунків, ___ джерел, ___ додатків.

 

Мета ВР: ________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Завдання дослідження: ____________________________________________________

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Об'єкт дослідження: ______________________________________________________

________________________________________________________________________

Предмет дослідження: ____________________________________________________

________________________________________________________________________

Результати дослідження: __________________________________________________

 

 

 

 

Ключові слова: __________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

 


Додаток Д

 

ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ національний УНІВЕРСИТЕТ»

 

Кафедра обліку, аудиту і фінансового аналізу

ВІДГУК

на випускну роботу

Студента(ки) гр. ___________________________________________________________

 

Тема випускної роботи:______________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Обсяг роботи: стор., табл., рис., джерел, додатків.

 

Актуальність теми:__________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Якість розкриття теоретичної частини:__________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Оцінка самостійності та творчості при розкритті теми:____________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Глибина та результативність аналізу:___________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Недоліки роботи:____________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________

 

Загальні висновки:___________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Оцінка роботи:________________

 

Керівник _____________ «____» ____________ 201_ р._______________

підпис                                                                                 посада, П.І.Б.


Додаток Е

 

 

Приклад оформлення

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ,

СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ

 

1. ВР – Верховна Рада;

2. ГЗК – гірничо-збагачувальний комбінат;

3. грн. – гривні;

4. див. – дивіться;

5. дод. – додаток;

6. ж/о – журнал-ордер;

7. ЗУ – Закон України;

8. ЗРП – залізорудна продукція;

9. КМУ – Кабінет Міністрів України;

10. МВО – матеріально відповідальна особа;

11. млн. – мільйон;

12. МНМА – малоцінні необоротні матеріальні активи;

13. МСА – міжнародні стандарти аудиту;

14. МШП – малоцінні та швидкозношувані предмети;

15. ОА – оборотні активи;

16. п. – пункт;

17. ПКУ – Податковий Кодекс України;

18. п.п. – підпункт;

19. П(С)БО – Положення (стандарт) бухгалтерського обліку;

20. рис. – рисунок;

21. табл. – таблиця.


Додаток Ж

 

 

Приклад оформлення титульного листа до демонстраційного матеріалу до ВР

 

 

    ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ     до випускної роботи   студентки гр. ОА-09-1 Горбачової Ганни Олександрівни   на тему: Касові операції та розрахунки з підзвітними особами: їх облік і аудит   на базі ПАТ «ПівнГЗК»  

Додаток З

 


Тематика випускних робіт

 

№ з/п Назва теми
1. Основні засоби: облік і аудит їх наявності та руху
2. Облік і аудит амортизації та суми зносу основних засобів
3. Облік і аудит витрат на ремонт, модернізацію та реконструкцію основних засобів
4. Інші необоротні матеріальні активи : облік і аудит їх наявності та руху
5. Облік і аудит амортизації та суми зносу інших необоротних матеріальних активів
6. Облік і аудит нематеріальних активів
7. Облік і аудит довгострокових фінансових та капітальних інвестицій
8. Облік і аудит капітальних інвестицій та незавершеного будівництва
9. Облік і аудит довгострокової дебіторської заборгованості та інших необоротних активів
10. Облік і аудит довгострокової та поточної дебіторської заборгованостей (для невеликих підприємств)
11. Розрахунки з різними дебіторами: їх облік і аудит (рах. 37 без рах. 372)
12. Облік і аудит розрахунків з покупцями та замовниками (рах. 36,38)
13. Матеріальні ресурси підприємства: їх облік і аудит (для невеликих підприємств)
14. Облік і аудит наявності та руху виробничих запасів
15. Малоцінні та швидкозношувані предмети : облік і аудит їх наявності та руху
16. Облік і аудит прямих витрат на виробництво продукції
17. Облік і аудит непрямих витрат на виробництво продукції
18. Витрати на виконання робіт: їх облік і аудит
19. Облік і аудит витрат з надання послуг
20. Облік і аудит готової продукції та її реалізації
21. Облік і аудит наявності та руху товарів
22. Касові операції та розрахунки з підзвітними особами: їх облік і аудит
23. Облік і аудит грошових коштів у національній валюті (рах. 301, 311, 313, 331, 333, 35)
24. Грошові кошти в іноземній валюті: їх облік і аудит (рах. 302, 312, 314,332,334)
25. Облік і аудит власного капіталу (рах. 40-46)
26. Облік і аудит довгострокових зобов’язань (рах. 50,51,52,53,55)
27. Розрахунки з постачальниками та підрядниками: їх облік і аудит
28. Облік і аудит зобов’язань підприємств малого бізнесу
29. Розрахунки за обов’язковими податками і платежами: їх облік і аудит (641 (окрім ПДВ, под. на приб. та ПДФО) та 642)
30. Облік і аудит розрахунків з бюджетом за податком на додану вартість
31. Облік і аудит розрахунків з бюджетом за податком на прибуток
32. Розрахунки за страхуванням: їх облік і аудит (рах. 65)
33. Облік і аудит відрахувань на соціальні заходи (рах. 82)
34. Розрахунки за виплатами працівникам: їх облік і аудит
35. Облік і аудит утримань із заробітної плати та розрахунків за соціальним страхуванням   (Дт 66 і Кт 64,65,67,685)
36. Облік і аудит витрат на оплату праці (81 рах.)

Продовж. дод. З

 

37. Розрахунки за іншими операціями: їх облік і аудит (рах.68)
38. Облік і аудит зовнішньоекономічної діяльності підприємства
39. Облік і аудит доходів від реалізації готової продукції ( рах. 701)
40. Облік і аудит доходів від реалізації товарів (рах. 702)
41. Облік і аудит доходів від реалізації робіт (послуг) (рах. 703)
42. Інші операційні доходи: їх облік і аудит (рах. 71)
43. Облік і аудит інших доходів (рах. 74)
44. Облік і аудит фінансових результатів діяльності суб’єкта малого підприємництва
45. Облік і аудит формування фінансових результатів від операційної діяльності підприємства
46. Облік і аудит витрат за елементами у суб’єктів малого підприємництва (рах. 80-85)
47. Матеріальні витрати: їх облік і аудит (рах. 80)
48. Облік і аудит собівартості реалізованої готової продукції
49. Облік і аудит собівартості реалізованих товарів
50. Облік і аудит собівартості реалізованих робіт і послуг
51. Загальновиробничі витрати підприємства: їх облік і аудит
52. Облік і аудит адміністративних витрат підприємства
53. Витрати підприємства на збут: їх облік і аудит
54. Облік і аудит інших витрат операційної діяльності
55. Невиробничі витрати підприємства: їх облік і аудит (рах. 92,93,94)
56. Облік і аудит лізингових операцій
57. Особливості обліку та аудит у будівництві
58. Особливості обліку та аудит на сільськогосподарських підприємствах
59. Особливості обліку та аудит на підприємствах торгівлі
60. Особливості обліку та аудит на комунально-житлових підприємствах
61. Особливості обліку та аудит в автотранспортних підприємствах
62. Особливості обліку та аудит у закладах ресторанного господарства
63. Особливості обліку та аудит в аптеках
64. Особливості обліку та аудит на підприємствах туристичного бізнесу

Додаток И.1











За 2009-2011 рр., грн.

Показники

2009 р.

2010 р.

Відхилення

2011 р.

Відхилення

абсолютне відносне, % абсолютне відносне, %
Грошові кошти та їх еквіваленти, в національній валюті 465164540 242306490 -222858050 -47,8 585519548 +343213058 +141,6
Грошові кошти в іноземній валюті 830798962 9944798 -820854164 -98,8 108588298 +98643500 +992,0

Додаток И.3

 

 

 

 


Рис.  Динаміка грошових коштів ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»


Додаток К.1



План аудиторської перевірки

Етапи аудиту Зміст робіт Джерела інформації Термін виконання
Підготовчий Попередній розрахунок ризику, обсягу робіт, вартості аудиторської перевірки складання листа –зобов’язання, укладання договору. Нормативні акти, звітність, інформація про клієнта 15.04.-16.04. 20__ р.
Планування Вивчення системи внутрішнього контролю, аудиторського ризику і його компонентів, розрахунок суттєвості, складання плану та програми аудиту, призначення персоналу. Установчі документи клієнта, документи обліку, аудиторська документація, користувачі інформації 17.04.-19.04. 20__ р.
Здійснення аудиту, стратегія підтвердження залишків на рахунках бухобліку Збір аудиторських свідоцтв, документування перевірки шляхом складання робочих документів, оцінка аудиторських свідоцтв, корегування програми аудиту. Результати спостережень, опиту, інвентаризації, перерахунків, документальної перевірки, договори, угоди, контракти, облікова документація клієнта. 20.04.-24.04. 20__ р.
Заключний Групування помилок, аналіз суттєвості невиправлених помилок, перевірка узгодженості показників після виправлення, вибір аудиторського висновку, підписання аудиторського висновку Висновки аудитора, аудиторські свідоцтва, кінцевий варіант звітності, протокол обговорення результатів аудиту. 25.04.-26.04. 20__ р.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ВИКОНАННЯ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 6.030509 «ОБЛІК І АУДИТ»

денної та заочної ФОРМ НАВЧАННЯ

 

 

КРИВИЙ РІГ

2012


 

Укладачі: Нусінов В.Я., д-р економ. наук, професор;

Брадул О.М., д-р економ. наук, професор;

Кругла Н.М., канд. економ. наук, доцент;

Міщук Є.В., канд. економ. наук, доцент;

Ярова А.Б., канд. економ. наук, доцент;

Лєско І.О., ст. викладач.

 

Рецензент: Молодецька О.М., канд. економ. наук, доцент.

 

Відповідальний за випуск: Нусінов В.Я., д-р економ. наук, професор.

 

 

Методичні вказівки до виконання випускної роботи призначені для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» денної та заочної форм навчання, а також для керівників і консультантів.

Наведено порядок організації підготовки до виконання та вибору теми випускної роботи, її структуру та вимоги до структурних елементів, порядок захисту, а також критерії оцінювання.

Наведено список рекомендованої літератури.

 

 

Затверджено Затверджено
на засіданні кафедри вченою радою
обліку, аудиту і фінансового аналізу інженерно-економічного факультету
   
Протокол № 1 Протокол № 1
від 29.08.2012 р. від 30.08.2012 р.

 

  ЗМІСТ  
     стор.
  Загальні положення......................................................................... …4
Розділ 1. Організація підготовки до виконання та вибір теми випускної роботи...............................................................................................   …5
Розділ 2. Композиція випускної роботи........................................................ …11
Розділ 3. Вимоги до структурних елементів випускної роботи................. …11
Розділ 4. Організація захисту випускної роботи…………..……………… …18
Розділ 5. Критерії оцінювання випускної роботи........................................ …21
  Рекомендована навчальна та довідкова література…………….. …23
  Додатки............................................................................................ …28

 





ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Згідно навчального плану студенти напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» протягом періоду навчання виконують курсові роботи та випускну роботу бакалавра. Названі види робіт покликані сформувати у студентів навички наукової роботи, тобто студенти повинні навчитися обирати наукову проблему, оформлювати концептуальну частину наукової роботи, а саме: визначати об’єкт, предмет, формулювати мету, завдання, гіпотези дослідження, оптимально добирати методи, необхідні для дослідження даної проблеми.

Випускна робота бакалавра – це вид атестаційної роботи, при виконанні якої студент систематизує та поглиблює теоретичні і практичні знання з обраної теми, удосконалює або набуває досвіду самостійної творчої роботи, розвиває навички самоосвіти.

Випускна робота (далі - ВР) - самостійно виконана робота студента, яка свідчить про вміння автора працювати з літературою, узагальнювати й аналізувати фактичний матеріал, використовувати теоретичні знання і практичні навички, отримані під час оволодіння відповідною освітньо-професійною програмою, має елементи наукового дослідження. ВР передбачає проведення аналізу та теоретичної розробки (моделювання та дослідження процесів і об'єктів) актуальних питань, проблем у відповідній галузі знань.

Відповідно до цього завданнями підготовки ВР є:

- закріплення теоретичних знань та практичних вмінь за спеціальністю;

- аналіз економічних явищ, фактів, процесів та взаємозв'язків, які мають місце в господарській діяльності підприємства;

- систематизація явищ, процесів, виявлення основних зв'язків та взаємозалежностей;

- розвиток навичок самостійної роботи студента;

- виявлення рівня підготовки студента до самостійної роботи.

У процесі ВР студент показує свою освіченість за фахом, здатність самостійно вирішувати фахові завдання, уміння працювати з економічною літературою, законодавчо-нормативною базою, здібність аналізувати отримані результати, робити правильні висновки й узагальнення, уміння використовувати сучасні методи наукових досліджень. Підготовка й ВР сприяє виявленню у студентів навичок науково-дослідної діяльності, глибокому й всебічному оволодінню знаннями з обраної спеціальності.

Дані методичні вказівки розроблені на підставі Закону України «Про освіту», «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», інших нормативних актів з питань вищої освіти і спрямовані на надання студентам необхідної допомоги в організації підготовки і захисту ВР на здобуття кваліфікації «бакалавр з обліку і аудиту».

Метою цих методичних вказівок є розробка єдиних вимог щодо керівництва та виконання студентами ВР. Регламентація вимог до змісту ВР повинна стимулювати творчу розробку теми ВР з виключенням елементів формалізму.

Методичні вказівки призначені для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» усіх форм навчання; а також для керівників та консультантів ВР. Вони можуть використовуватись при теоретичному обґрунтуванні основних засад на основі вивчення літературних джерел та при збиранні й аналізі різноманітних даних та інформації до ВР.

РОЗДІЛ 1

ОРГАНІЗАЦІЯ ПІДГОТОВКИ ДО ВИКОНАННЯ ТА ВИБІР ТЕМИ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

 

Виконання ВР бакалавра має своєю метою систематизацію і закріплення професійних знань за спеціальністю, застосування цих знань при вирішенні конкретних облікових задач, закріплення навичок самостійної роботи, придбання досвіду теоретичних і практичних досліджень.

Для досягнення поставленої мети вирішують наступні завдання:

- поглибити, систематизувати і закріпити знання, отримані протягом всього процесу навчання;

- виявити уміння студента застосувати набуті знання при розв'язанні конкретних задач у економічній діяльності;

- розвинути вміння вести науковий пошук, узагальнювати різні методичні підходи та концепції, чітко аргументувати власну точку зору з досліджуваної проблеми;

- виявити здібності студента підбирати, систематизувати та аналізувати необхідну інформацію про діяльність об'єкту дослідження;

- закріпити володіння системним підходом, сучасною методологією, методичним апаратом, інструментарієм та технологічними прийомами обґрунтування управлінських рішень, впровадження рекомендацій на конкретних об'єктах;

- здобути і поглибити навички роботи з науковими, методичними, законодавчими та інструктивними матеріалами;

- сформувати навички особистої тактики фахівця з обліку та аудиту, керівника та члену колективу, принципи поведінки в суспільстві;

- виявити ступінь підготовки випускника до самостійної роботи в умовах трансформації економічних відносин, сучасного виробництва, прогресу науки, техніки та культури.

Об'єктом ВР є процес чи явище, на яке спрямована пізнавальна діяльність дослідника. Об'єктом дослідження є визначена частина дійсності — об'єктивний процес або явище з метою пізнання його сутності, закономірностей розвитку і можливостей подальшого використання в практичній діяльності.

Об'єкт і предмет дослідження, як категорії наукового процесу, співвідносяться між собою як загальне і часткове.

Предмет – досліджувані з певною метою властивості, аспекти та відносини об'єкта. Предмет дослідження міститься в межах об'єкта.

Предмет дослідження є одним із важливих чинників формулювання теми випускної роботи. Предметом наукового дослідження є соціально-економічні закономірності функціонування та розвитку об'єкта, різноманітні його якості, властивості тощо. Предмет дослідження відображає те, «що» саме досліджується. Предмет дослідження передбачає певну ступінь абстрагування від реалій досліджуваного об'єкта.

У ВР має бути продемонстровано:

- рівень загальної економічної підготовки з обраної теми;

- розуміння економіко-правової сутності обраного об’єкту обліку, аналізу та аудиту (господарського процесу);

- вміння самостійно працювати з нормативними документами та спеціальною літературою з питань обраної теми;

- вміння аналізувати літературні джерела стосовно обраної теми;

- вміння застосувати елементи методу бухгалтерського обліку для відображення обраного об’єкту (господарського процесу);

- вміння практичної роботи з бухгалтерськими документами;

- вміння самостійного формування бухгалтерських документів з обраної теми;

- вміння узагальнювати дані з обраної теми;

- вміння застосувати методику аудиту стосовно обраної теми;

- здатність аналізувати дані стосовно обраної теми;

- здатність робити висновки;

- здатність до самостійного наукового дослідження та пошуку власного підходу до вирішення облікових завдань з обраної теми;

- володіння сучасними інформаційними технологіями для здійснення досліджень та оформлення роботи.

Виконання студентом ВР охоплює такі етапи:

1. Вибір та затвердження теми.

2. Розробка завдання на роботу та календарного плану її виконання.

3. Пошук і опрацювання спеціальної літератури.

4. Складання змісту роботи.

5. Поглиблене вивчення літературних джерел і написання теоретичної частини роботи.

6. Аналітична обробка практичних матеріалів по темі ВР.

7. Написання ВР та її оформлення.

8. Отримання відгуку на ВР від керівника.

9. Попередній захист ВР на кафедрі.

10. Подання ВР до ДЕК та її захист.

Вихідними даними до ВР є інструктивні матеріали та нормативні документи, що регламентують організацію бухгалтерського обліку та проведення аудиту на підприємстві, а також учбова та спеціальна література, дані первинного та зведеного бухгалтерського обліку, фінансової, податкової та статистичної звітності про роботу базового підприємства. У ВР повинен узагальнюватись передовий вітчизняний та зарубіжний досвід.

Кожна ВР повинна виконуватись на базі конкретного підприємства чи організації, де студент проходив виробничу практику. При виконанні ВР студенти можуть використовувати матеріали виконаних ними курсових робіт.

Захист ВР є підставою для присвоєння випускникові відповідної кваліфікації.

Для керівництва ВР наказом ректора призначаються керівники робіт з числа професорсько-викладацького складу співробітників університету.

На керівника покладається:

а) надання допомоги студентові при виборі теми, напрацюванні дібраних матеріалів та в кінцевому затвердженні теми, яка після підписання наказу по університету записується у титульний лист ВР (дод. А);

б) складання завдання на розробку ВР, затвердження календарного плану підготовки ВР (дод. Б.2);

в) надання студентові допомоги у доборі бібліографії;

г) керівництво і допомога у написанні ВР шляхом перегляду її за частинами і в цілому; студент зобов'язаний звітувати про виконану роботу перед своїм керівником не рідше одного разу на тиждень. Керівник регулярно повідомляє про хід виконання ВР на засіданні кафедри;

д) сприяння студентові у збиранні та отриманні необхідних додаткових матеріалів;

ж) написання відгуку на ВР (дод. Д),

Консультанти 4 розділу призначаються з числа кваліфікованих викладачів кафедри рудникової аерології та охорони праці.


Вибір теми ВР є важливим і відповідальним моментом, що визначає ефективність її виконання. Студент самостійно вибирає тему ВР на основі розробленої і затвердженої кафедрою тематики (дод. З), згідно із досвідом своєї попередньої роботи (мається на увазі проблематика виконаних у період навчання курсових робіт, рефератів, доповідей на семінарах і конференціях), виробничими інтересами, можливостями та особистою схильністю.

Вибрану тему студент повинен зареєструвати на кафедрі. Закріплення теми за студентом проводиться на основі його заяви на ім'я завідувача кафедри (дод. Б.1).

Отримання завдання на ВР і затвердження календарного плану

Для контролю за ходом виконання ВР затверджуються строки поетапної підготовки роботи. Керівник складає завдання на виконання ВР та календарний план підготовки рукопису (див. дод. Б.2). План складається на підставі строків поетапної підготовки ВР, що зазначені графіком навчального процесу. Завдання затверджуються завідуючим кафедри. Керівник постійно контролює хід написання ВР та дотримання строків, що вказані у календарному плані. Систематично студент звітує перед керівником щодо виконаного завдання.

Пошук і опрацюваннялітературних джерел

До літератури, яка буде потрібна для виконання ВР належать такі професійні видання як «Бухгалтерський облік і аудит», «Баланс-бюджет», «Дебет – кредит», «Бізнес - бухгалтерія», «Все про бухгалтерський облік», «Податки та бухгалтерський облік», «Вісник НБУ», «Аудитор України» та інші. У цих виданнях наводяться нормативні документи та статті фахівців щодо проблемних питань обліку, аналізу та аудиту. Слід також використати монографії, навчальні посібники та підручники. Можна також використовувати матеріали, розміщені на сайтах Інтернет, що дозволяє отримати оперативну інформацію про зміну законодавчої і нормативної бази, познайомитися з сучасними досягненнями в області автоматизації обліку та аудиту. Так, наприклад, інформацію по відкритих та закритих акціонерних товариствах, зокрема їх річну фінансову звітність, можна знайти на офіційному сайті державної установи «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку» при державній комісії з цінних паперів та фондового ринку www.smida.gov.ua .

Обробку літературних джерел слід починати з ознайомлення зі змістом останніх нормативних документів, які визначають склад, порядок подання і вимоги до обліку, аналізу та аудиту, а потім переходити до коментарів науковців та практиків. Особливої уваги потребують ті позиції нормативних документів, які викликають неоднозначне їх тлумачення або суперечать вимогам, що містяться в інших нормативних документах. Усі проблемні питання варто відразу занотовувати, щоб визначити шляхи їх вирішенням. Такий підхід допоможе навчитися формулювати проблеми самостійно.


Складання змісту ВР

Зміст ВР займає 1 сторінку. У ньому записуються назви всіх розділів і підрозділів (параграфів) із зазначенням початкових сторінок. Зміст роботи має відображати сутність проблеми, її складність та логіку дослідження. Назви розділів і підрозділів повинні бути стислими й зрозумілими, літературно грамотними, тісно пов'язаними з назвою роботи, але не повторювати її. Усі зміни у змісті повинні бути погоджені з керівником.

Практичний матеріал для ВР слід підбирати протягом економічної та виробничої практик. До складу обов’язкового мінімуму практичного матеріалу для виконання ВР вимагаються: бухгалтерська, податкова та статистична звітність, наказ про облікову політику, необхідні первинні документи, аналітичні та синтетичні облікові реєстри тощо. Для проведення аналізу необхідна інформація за два-три роки. Як правило, це звітність підприємства. Результати аналізу потрібно інтерпретувати, зробити належні висновки та запропонувати рекомендації.

При формуванні інформаційної бази дослідження необхідно пам’ятати, що якість ВР залежить не стільки від кількості використаних у роботі літературних джерел, а насамперед від якості їх обробки, запропонованих висновків і пропозицій. Відібраний матеріал має бути достовірним, доступним і повним.

Правила оформлення ВР представлені в «Методичних вказівках до оформлення курсових, дипломних і магістерських робіт» для студентів спеціальності «Облік і аудит» денної та заочної форм навчання.



РОЗДІЛ 2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 276; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.415 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь