Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Складання системи обробітку ґрунту в сівозміні



Методичні вказівки

до виконання курсової роботи «Розробка елементів системи землеробства господарства» з дисципліни «Загальне

землеробство» студентам за напрямом підготовки 6.090101

«Агрономія» денної та заочної форми навчання.

Частина 2. «Системи обробітку ґрунту»

 

 

                                            Рекомендовано методичною

                                                     комісією за напрямом підготовки

                                «Агрономія» 6.090101

                                               Протокол №5 від 5.06.2011 р.

 

Рівне-2011

Методичні вказівки до виконання курсової роботи «Розробка елементів системи землеробства господарства» з дисципліни «Загальне землеробство» студентам за напрямом підготовки 6.090101 «Агрономія» денної та заочної форми навчання. Частина 2..«Системи обробітку ґрунту» / В.М. Фурман, Т.М. Гладовська .

Рівне: НУВГП, 2011. -19с.

 

Упорядники: В.М. Фурман, к.с.-г.н., доцент, Т.М. Гладовська, к.с.-г.н. , доцент.

 

Відповідальний за випуск: С.І.Веремеєнко, д.с.-г.н.,професор, завідувач кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства.

Зміст

 

Передмова…………………………………………………………… 3
1. Складання системи обробітку ґрунту в сівозміні...………….. 4
1.1. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Полісся України…………………………………   5
1.2. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Лісостепу України…………………………….......   10
1.3. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Степу України…………………………..   13
2. Оцінка якості обробітку ґрунту……………………………...... Рекомендована література……………………………………… 16 19

 

 ã Фурман В.М., 2011

Гладовська Т.М.,2011                                                                                                                     ã НУВГП, 2011

Передмова

Досягнення сучасної аграрної науки та передової практики переконливо показують, що збільшити виробництво і поліпшити якість сільськогосподарської продукції можна на основі застосування зональних науково обґрунтованих систем землеробства, широкого впровадження у виробницт­во енергозберігаючих, ґрунтозахисних та індустріальних технологій вирощування сільськогосподарських культур, здійснення комплексу заходів щодо підвищення родючості ґрунту, ефективного використання капіталовкладень, сільськогосподарської техніки, добрив, гербіцидів та інших засобів.

Серед заходів по прискоренню науково-технічного прогресу в сільському господарстві, підвищенню родючості ґрунту і врожайності сільськогосподарських культур, продуктивності та стійкості землеробства важливе місце займає впровадження обробітку ґрунту в сівозмінах різних ґрунтово-кліматичних зон України.

За допомогою обробітку створюють необхідні ґрунтові умови для нормального росту й розвитку рослин, до мінімуму зводять негативну дію посухи та інших явищ, які згубно впливають на продуктивність сільськогосподарських культур.

Разом з тим досвід передових країн свідчить, що впровадження однакових прийомів обробітку в різних грунтово-кліматичних умовах неефективне.

При вивчені навчальної дисципліни «Загальне землеробство» студентами за напрямом підготовки 6.090101 «Агрономія» як денної та заочної форми навчання робочою програмою передбачено виконання індивідуального навчально-дослідного завдання у вигляді курсової роботи з розробки елементів системи землеробства сільськогосподарського підприємства. На виконання індивідуальної роботи відводилось 24 години навчального навантаження. Згідно змісту і структури курсова робота включає в себе 6 розділів, одним з яких є “Розробка системи обробітку ґрунту в сівозміні”.

Методичні вказівки розроблені з метою допомогти студентам при виконанні курсової роботи з дисципліни «Загальне землеробство».

 

Таблиця 1 .1

Орієнтовна система обробітку ґрунту під культури сівозміни Полісся України

Культури

в порядку чергування

Обробіток ґрунту під культури сівозміни

Основний Передпосівний Післяпосівний
1 2 3 4
Люпин на зелену масу   Знищення бур'янів дискуванням на 5-7 см. Відразу після збирання поперед-ника дисковим лу-щильником ЛДГ-10. Лемішне лущення на 12-14 см. При появі сходів бур'янів ле-мішним лущильни-ком ПШІ-10-25. Оптимізація будови ґрунту – плоскорізне розпушення або оранка на 18-20 см у кінці вересня ПНЛ-5-35. Вирівнювання по-верхні ґрунту боро-нуванням на 3-4 см. Ранньою весною при настанні фізичної стиглості ґрунту зубовими боронами БЗСС-1. Створення посівно-го шару ґрунту – культивація з боро-нуванням на 4-5 см перед сівбою куль- тиватором УКР-5.6 в комплекті із зубо-вими боронами БЗСС-1. Прискорення появи сходів коткуванням (у посушливих умо-вах) після сівби в день її проведення котками ЗКШ –6.      -    
1 2 3 4
Озиме жито Знищення бур’янів дискуванням на 5-7 см відразу після зби-рання попередника дисковим лущильни-ком ЛДГ-10. Оптимізація будови ґрунту оранка на 18-20 см при появі сходів бур’янів плу-гом ПНЛ-5-35. Створення посівного шару ґрунту – куль-тивація з боронуван-ням на 4-5 см перед сівбою культивато-ром УКР-5.6 у комп-лекті з зубовими бо-ронами БЗСС-1. -
Картопля   Знищення бур'янів дискуванням на 6-8 см. відразу після збирання поперед-ника дисковим лу-щильником ЛДГ-10. Лемішне лущення на 12-14 см при появі бур'янів лущильни-ком ПШІ-10-25. Загортання добрив-оранка на 23-25 см у кінці вересня плугом ПНЛ-5-35.   Розпушування, ви-рівнювання ґрунту боронуванням на 3-4 см ранньою весною при настанні фізич-ної стиглості ґрунту зубовими боронами БЗСС-1. Глибоке розпушува-ння –культивація на 28-30см. За 2-3 дні перед садінням. Чизель ЧП-4.5. Підготовка гребенів. Гребенування на 12-14 см перед садінням культиватором КОН-2.8П.   Знищення бу-р’ янів культи-вацією на 16-18 см у куль-турну фазу "білої нитки" бур'янів. Куль-тивація в агре-гаті з борона-ми КОН -2.8П+БСП-4 (також після появи сходів). Знищення бу-р'янівта опти-мізаціяумов для бульбо-утворення - культивація з підгортанням на 10-12 см після появи сходів куль-тури та у фазі бутонізації картоплі культивато-ром КОН -2,8.
1 2 3 4
Ячмінь (конюши-на) Оптимізація будови ґрунту – плоско різ-ний обробіток на 10-12 см після збирання попередника. Куль-тиватор - плоскоріз КПШ-5. Розпушува-ння і вирівнювання ґрунту – боронуван-ням на 3-4 см рано навесні зубовими бо-ронами БЗСС-1. Підготовка посів-ного шару ґрунту - культивація з боро-нуванням на 4-5 см перед сівбою куль-тиватором КПС-4 в агрегаті з бороною БЗСС-1. - Прискорення появи сходів культури – бо-ронуванням на 3-4 см рано навесні боро-ною БЗСС-1 (для конюши-ни). Розпуше-ння верхнього шару грунту – боронуванням на 3-4 см рано навесні друго-го року після сівби зубови-ми боронами БЗСС-1.
Озима пшениця   Створення умов для відмирання дерни-  ни дискуванням на 8-10 см. після зби- рання конюшини на сіно дисковою бо- роною БДТ - 7 . Оптимізація будови ґрунту – плоско-різний обробіток через 10-15 днів після диску-вання плоскорізом ОПТ-3-5 (за відсутності плоскоріза – плуг ПЛН-5-35).   Підготовка посівно-го шару і знищення бур'янів – культива-цією на 4-5 см кілька разів у міру появи сходів бур'янів куль-тиватором УКР- 5,6 з бороною БЗСС –1.     Знищення бу-р'янів, та роз-пушування ґрунту – боро-нуванням на 3-4 см рано навесні боро-ною БЗСС-1.    
1 2 3 4
Льон Знищення бур'янів дискуванням на 6-8 см. після збирання попередника диско-вим лущильником ЛДГ-10. Регулюван-ня будови ґрунту - плоскорізний обро-біток на 20-22 см через 10-15 днів піс-ля дискування плос-корізом ПГ-3-5. Зни-щення бур'янів – культивація на 8-10 см (кілька разів до настання морозів) культиватором УКР- 5,6. Вирівнювання і роз-пушування верх-нього шару ґрунту боронуванням на 3-4 см рано на весні за фізичної стиглості ґрунту бороною БЗСС-1. Підготовка посівного шару - культивація на 3-4 см перед сівбою комбінованими агре-гатами РВК-3,6 або "Європак". Прискорення появи сходів культури – коткування після сівби (в день її прове-дення) котка-ми ЗККШ –6.
Кукурудза 1 Знищення бур'янів дискуванням на 6-8 см після збирання попередника диско-вим лущильником ЛДГ-10. Оптимізація будови ґрунту - плоскорізний обро-біток на 23-25 см через 10-15 днів після дискування плоскорізом ПГ-3-5. Знищення бур'янів - культивація на 8-10 см (кілька разів у міру з'явлення бур'я-нів) культиватором КПС-4. 2 Вирівнювання і роз-пушування верх-нього шару ґрунту боронуванням на 3-4 см рано на весні за фізичної стиглості ґрунту бороною БЗСС-1 Підготовка посівного шару - культивація на 8-10 см після борону-вання культиватором УКР-5,6.     3 Знищення бу-р'янів борону-ванням 2 рази на 3-4 см (до і після появи сходів куль-тури у фазі "білої нитки") боронами БП-0,6. Розпушу-вання ґрунту, знищення бу-р'янів – між-рядні культи-вації на 8-10; 6-8; 4-6 см після появи сходів куль-тури, бур'янів та при ущіль-нені ґрунту культиватором - КРВН-5,6 з боронами ЗОР-0,7.   4
Озима пшениця Створення поверхне-вого пухкого шару – дискування на 10-12 см після збирання попередника диско-вою бороною БДТ –7. Підготовка посів-ного шару. Комбіно-ваний обробіток на 5-7 см перед сівбою. Агрегати: "Европак",КПІН-6. Знищення бу-р'янів –боро-нуванням на 3-4см. Рано навесні боро-нами БЗСС –1.

 

Таблиця 1.3

Таблиця 2.1

Оранка або

Обробіток

Безполицевими

Знаряддями

Строк проведення   При масовому проростанні бур'янів після лущення або вслід за збиранням попередника
Огріхи Відсутні
Глибина Встановлена для даного поля і послідуючої культури
Бриластість ріллі Брили понад 10 см. в діаметрі майже відсутні (менше 5-10%)

Культивація з боронуван-

Ням

 

Оголювання і вивертання наверх глибших зволожених шарів ґрунту Не спостерігається
Підрізування бур’янів Повне
Огріхи Відсутні
Наявність наволоків Відсутні
Вирівняність звальних гребенів і роз'ємних борозен Високо якісне
Обробіток повторних меж і смуг поля Огріхів нема. Межі і смуги оброблено рівно. Посадки і дороги не пошкоджені
Наявність колії від проходів агрегату   Колії не видно
1 2 3

Коткування

Строк проведення Вслід або в агрегаті з обробітком та сівбою
Ступінь ущільнення верхнього шару ґрунту Ґрунт ущільнений помірно
Бриластість Брили понад 3 см відсутні
Огріхи Відсутні

Міжрядний обробіток

Строк У першій половині строку
Глибина розпушування Встановлена
Підрізування бур’янів Повне
Огріхи Відсутні
Пошкодження рослин Немає
Захисна зона Не перевищує встановленої

Ранньовесняне

Боронування

зябу

Строк проведення При настанні фізичної спілості ґрунту, вибірково
Розпушування ґрунту 4-5 см і більше
Бриластість Брили понад 5 см відсутні
Наявність наволоків і глибокої колії від проходу агрегату Наволоки відсутні, колії не видно
Культивація з боронуванням Строк проведення   Проміжні культивації при потребі Передпосівна в день сівби або напередодні

Глибина розпушування

Проміжні глибокі - від 8 до 14 см
Передпосівна на глибину загортання насіння
Гребенястість Гребені і борозенки відсутні
Бриластість Не більше 5 брил на 1 м2 діаметром понад 3 см

Рекомендована література

1. Бегей С.В., Шувай І.А. Екологічне землеробство. Підручник.- Львів, «Новий світ-2000», 2007.

2. Кравченко М.С., Злобін Ю.А., Царенко О.М. Землеробство. Навчальний посібник.- К.: Урожай, 2002.

3. Куценко О.М., Писаренко В.М. Агроекологія.-К.: Урожай,1995.

4. Назаренко І.І.,Смага І.С., Польчина С.М., Черлінка В.Р. землеробство та меліорація. Підручник.-Чернівці, Книги-ХХІ,- 2006.

5. Чернілевський М.С.,Стрельченко В.П. та ін. Агротехнічна оцінка якості прийомів обробітку грунту. Посібник.-Житомир, 2004.

6. Чернілевський М.С.,Білявський Ю.А. Система обробітку грунтів в умовах Полісся і північного Лісостепу України. Навчольний посібник.- Житомир,2007.

Методичні вказівки

до виконання курсової роботи «Розробка елементів системи землеробства господарства» з дисципліни «Загальне

землеробство» студентам за напрямом підготовки 6.090101

«Агрономія» денної та заочної форми навчання.

Частина 2. «Системи обробітку ґрунту»

 

 

                                            Рекомендовано методичною

                                                     комісією за напрямом підготовки

                                «Агрономія» 6.090101

                                               Протокол №5 від 5.06.2011 р.

 

Рівне-2011

Методичні вказівки до виконання курсової роботи «Розробка елементів системи землеробства господарства» з дисципліни «Загальне землеробство» студентам за напрямом підготовки 6.090101 «Агрономія» денної та заочної форми навчання. Частина 2..«Системи обробітку ґрунту» / В.М. Фурман, Т.М. Гладовська .

Рівне: НУВГП, 2011. -19с.

 

Упорядники: В.М. Фурман, к.с.-г.н., доцент, Т.М. Гладовська, к.с.-г.н. , доцент.

 

Відповідальний за випуск: С.І.Веремеєнко, д.с.-г.н.,професор, завідувач кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства.

Зміст

 

Передмова…………………………………………………………… 3
1. Складання системи обробітку ґрунту в сівозміні...………….. 4
1.1. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Полісся України…………………………………   5
1.2. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Лісостепу України…………………………….......   10
1.3. Методика складання систем обробітку ґрунту під культури сівозміни для Степу України…………………………..   13
2. Оцінка якості обробітку ґрунту……………………………...... Рекомендована література……………………………………… 16 19

 

 ã Фурман В.М., 2011

Гладовська Т.М.,2011                                                                                                                     ã НУВГП, 2011

Передмова

Досягнення сучасної аграрної науки та передової практики переконливо показують, що збільшити виробництво і поліпшити якість сільськогосподарської продукції можна на основі застосування зональних науково обґрунтованих систем землеробства, широкого впровадження у виробницт­во енергозберігаючих, ґрунтозахисних та індустріальних технологій вирощування сільськогосподарських культур, здійснення комплексу заходів щодо підвищення родючості ґрунту, ефективного використання капіталовкладень, сільськогосподарської техніки, добрив, гербіцидів та інших засобів.

Серед заходів по прискоренню науково-технічного прогресу в сільському господарстві, підвищенню родючості ґрунту і врожайності сільськогосподарських культур, продуктивності та стійкості землеробства важливе місце займає впровадження обробітку ґрунту в сівозмінах різних ґрунтово-кліматичних зон України.

За допомогою обробітку створюють необхідні ґрунтові умови для нормального росту й розвитку рослин, до мінімуму зводять негативну дію посухи та інших явищ, які згубно впливають на продуктивність сільськогосподарських культур.

Разом з тим досвід передових країн свідчить, що впровадження однакових прийомів обробітку в різних грунтово-кліматичних умовах неефективне.

При вивчені навчальної дисципліни «Загальне землеробство» студентами за напрямом підготовки 6.090101 «Агрономія» як денної та заочної форми навчання робочою програмою передбачено виконання індивідуального навчально-дослідного завдання у вигляді курсової роботи з розробки елементів системи землеробства сільськогосподарського підприємства. На виконання індивідуальної роботи відводилось 24 години навчального навантаження. Згідно змісту і структури курсова робота включає в себе 6 розділів, одним з яких є “Розробка системи обробітку ґрунту в сівозміні”.

Методичні вказівки розроблені з метою допомогти студентам при виконанні курсової роботи з дисципліни «Загальне землеробство».

 

Складання системи обробітку ґрунту в сівозміні

Система обробітку ґрунту об'єднує ряд окремих заходів. Захід обробітку - це одноразова дія на ґрунт ґрунтообробним знаряддям з метою створення оптимальних умов для росту і розвитку рослин.

Найбільш поширеними заходами обробітку ґрунту є оранка, безполицевий обробіток, культивація, дискування, боронування, коткування, шлейфування, підгортання та ін.

 Обробіток ґрунту виконують з метою створення найкращих умов для росту і розвитку рослин, одержання максимального врожаю та неухильного підвищення родючості ґрунту.

Під час вирощування культур виникає необхідність застосувати не один, а декількох заходів. Їх потрібно проводити у певній послідовності і з допустимими відхиленнями від агротехнічних вимог: часу, глибини, глибистості, ущільнення, ступеня підрізання бур'янів, загортання органічних і мінеральних добрив, подрібнення рослинних рештків та інших параметрів, при дотримуванні яких створюються найкращі умови для життя рослин. У зв'язку з цим виникає необхідність застосовувати певний комплекс заходів або систем обробітку ґрунту.

Системою обробітку ґрунту називають сукупність заходів обробітку, які виконують у певній послідовності для забезпечення найкращих умов росту рослин і отримання високих урожаїв. Кожна система складається із основного, передпосівного та післяпосівного обробітку, сукупності заходів та вимог, які ставляться до них. Вони залежать від ґрунтово-кліматичних умов, біологічних особливостей культур, стану полів і наявності в господарстві необхідних знарядь обробітку ґрунту.

У межах України є три фунтово-кліматичні зони: Полісся, Лісостеп і Степ. Кожна з них поділяється на підзони. Наприклад, зона Степу поділяється на північну, центральну, південну та південно-східну.

На ряд відповідних підзон поділяються й Полісся і Лісостеп. Для кожної з них є свій набір культур, склалась певна система обробітку ґрунту, яка найбільшою мірою відповідає місцевим умовам. Необхідно відзначити, що кожну систему обробітку ґрунту не можна розглядати як комплекс заходів, які підлягають обов'язковому виконанню. Залежно від погодних умов та інших причин із системи можуть вилучати окремі заходи обробітку ґрунту або застосовувати додаткові з метою вирішення поставлених завдань.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 291; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.05 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь