Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття кримінально-процесуальної форми .



Кримінально-процесуальна форма - це передбачений кримінально-процесуальним законом порядок усієї кримінально-процесуальної діяльності органів досудового розслідування, прокуратури і суду, а також громадян, залучених до сфери цієї діяльності, як і порядок вчинення її оформлення окремих процесуальних дій, прийняття, оформлення та звернення до виконання процесуальних рішень.

Виділяючи і регулюючи стадії кримінального процесу, процесуальні дії, що провадяться в кожній з них, рішення, що приймаються і виконуються, кримінально-процесуальний закон установлює тим самим форму всієї процесуальної діяльності. Водночас він регулює порядок провадження процесуальних дій, наприклад, порядок виклику і допиту свідка, оформлення результатів допиту, порядок притягнення особи як обвинуваченого, визнання особи потерпілою, оскарження й опротестувати вироку, порушення і вирішення клопотань та ін.

Процесуальна форма визначається лише процедурними нормами кримінально-процесуального права. Оскільки вона передбачена законом, її порушення завжди означає порушення закону і може спричинити скасування або зміну прийнятого рішення.

Верховний Суд України в своїх постановах постійно звертає увагу судів па необхідність суворого додержання процесуальної форми, виступає проти процесуального спрощенства.

На значення дотримання процесуальної форми у процесі розслідування злочинів неодноразово наголошувалося науковцями. Так, О. Р. Михайленко підкреслює вагому роль процесуальної форми у кримінальному судочинстві, особливо при складанні протоколів слідчих дій з метою отримання належної доказової інформації. Л. М. Лобойко на підставі проведеного дослідження декількох підходів до розуміння процесуальної форми робить висновок проте, що поняття «процесуальна форма», у широкому розумінні, утворює «форму кримінального процесу» і поєднує теоретичні, правові і практичні складові.

Додержання процесуальної форми забезпечує виконання всіх завдань кримінального судочинства загалом, а також спеціальних завдань кожної стадії та інститутів кримінального процесу. Кримінально-процесуальним законом установлено єдиний порядок провадження в кримінальних справах. Водночас закон допускає і диференціацію процесуальної форми в окремих категоріях справ. .Зокрема, у справах про образи, легкі тілесні ушкодження та деякі інші злочини, як правило, досудове розслідування не провадиться. У справах про злочини неповнолітніх закон передбачає додаткові процесуальні гарантії забезпечення цим особам права па захист у вигляді обов´язкової участі захисника з моменту визнання особи підозрюваною чи пред´явлення їй обвинувачення. Така диференціація, відступ від звичайної, єдиної процесуальної форми зумовлені характером злочину або особливостями обвинуваченого тощо.

Отже, кримінально-процесуальна форма:

· забезпечує умови послідовного дотримання демократичних засад кримінального провадження;

· створює стабільний, стійкий, юридично визначений режим провадження у кримінальних справах і покликана забезпечити законність у діяльності суду, органів дізнання і досудового слідства, а також прокурорського нагляду у кримінальних справах;

· містить умови, що покликані забезпечити активність органів прокуратури, досудового слідства і суду в боротьбі зі злочинністю (своєчасність порушення ними кримінальних справ за наявності приводів і підстав до цього, вжиття всіх передбачених законом заходів до викриття їх у суді);

· містить гарантії прав і законних інтересів громадян - обвинуваченого, потерпілого та інших суб´єктів, яких притягають до справи або інтереси яких зачіпаються в процесі провадження;

· створює умови, що забезпечують повноту, всебічність й об´єктивність досліджування обставин справи як кожної з них окремо, так і в сукупності, встановлення істини, правильне і справедливе застосування закону;

· передбачає засоби, що забезпечують можливість виявлення в процесі провадження по справі причин і умов вчинення злочину, і прийняття процесуальних заходів запобігання злочинам у майбутньому;

· має важливе значення для авторитету суду переконливості його вироку, здійснення виховного і загальнопопереджуючого ефекту кримінального судочинства.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь