Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Класифікація податкових перевірок та терміни їх проведення.



Види перевірок.

Законодавець встановив, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. Камеральна перевірка проводиться без будь-якого спеціального рішення керівника податкової та направлення на її проведення, без присутності платника. Їй підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

За обсягом питань, що перевіряються, податкові перевірки поділяються на комплексні, тематичні та оперативні.

Комплексна документальна перевірка передбачає всебічну перевірку дія­льності підприємства з питань дотримання податкового і валютного законодавст­ва, достовірності податкового і бухгалтерського обліку, звітності, правильності розрахунків з бюджетом, повинна охоплювати всі питання дотримання податко­вого й валютного законодавства за всіма видами податків, зборів і обов'язкових платежів. Може бути як плановою, так і позаплановою.

Тематична перевірка здійснюється з метою проведення перевірки з окре­мих питань дотримання податкового й валютного законодавства, чинного в

Україні. Тематична перевірка здійснюється за окремими графіками.

Оперативні перевірки передбачають перевірку об'єктів господарювання юридичних осіб, їх філіали, відділень та інших відокремлених підрозділів, які не мають статусу юридичної особи, або фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності з питань дотримання ними встановленого порядку розрахунків зі спо­живачами готівкою з використанням електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг, грошових документів, лімітів готівки в касах та її викорис­тання при розрахунках за товари, роботи, послуги, наявності свідоцтв про дер­жавну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій, торгових патен­тів, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької ді­яльності і марок акцизного збору, а також обстеження будь-яких виробничих, складських, торгових та інших приміщень, які використовуються як юридична адреса суб'єктів підприємницької діяльності або для отримання доходів, сплати податку з реклами, збору за паркування автотранспорту, ринкового збору, ку­рортного збору, збору за розміщення об'єктів торгівлі та з інших питань, зумов­лених податковим законодавством, які виникають в ході оперативної перевірки.

Проведення оперативної перевірки, як правило, починається з негласної контрольної купівлі товару. Потрібно мати на увазі, що в процедурі купівлі може брати участь не тільки працівник податкової служби, а й сторонній покупець.

Відразу після передачі продавцем товару покупцеві, проведення грошового розрахунку, видачі касового чека або іншого документа, що підтверджує факт продажу товару, службова особа податкового органу зобов'язана оголосити керів­нику або іншій особі, яка повинна її заміняти у разі відсутності, про проведення оперативної перевірки. Саме в цей момент суб'єкт, що перевіряється, має право перевірити посвідчення на перевірку і записати особу, яка здійснює перевірку, в журнал реєстрації перевірок.

За способом організації документальні податкові перевірки поділяються на планові та позапланові.

 

Планові перевірки податкових органів, їх різновиди, умови проведення.

Планова виїзна перевірка проводиться за рішенням органів Державної по­даткової служби з письмовим повідомленням платника податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Такими вважаються перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, передбачені в плані роботи конт­ролюючого органу і проводяться за місцезнаходженням такого суб'єкта або за мі­сцем розташування об'єкта власності.

Формування щорічних проектів планів-графіків проведення планових виїз­них перевірок здійснюється відділеннями управлінь Державного казначейства в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, контрольно-ревізійними підрозділами (відділами, групами) в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах та митницями за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності, що перевіряються. Ці плани-графіки погоджуються з відповідною районною, міською державною податковою інспекцією.

Заміна у шіанах-графіках суб'єкта підприємницької діяльності, що перевір я-ється, та зміна термінів початку проведення планових виїзних перевірок заборо­няються, крім випадків виникнення об'єктивних обставин (ліквідація, банкрутство суб'єкта, припинення його діяльності на тривалий час тощо).

Планова виїзна перевірка проводиться за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органу не частіше одного разу протягом календар­ного року в межах компетенції відповідного контролюючого органу.

Керівник відповідного контролюючого органу несе персональну відповіда­льність за дотримання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок.

Право на проведення документальної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності надається тільки в тому випадку, якщо йому не пізніше ніж за десять календарних днів до дня проведення перевірки надіслано письмове повідомлення з зазначенням дати її проведення.

Телефонне або інше усне повідомлення про майбутню перевірку є найгру-

біпшм порушенням порядку проведення перевірок.

Таким чином, будь-яке підприємство має право відмовити податковим ор­ганам у проведенні перевірки, якщо останніми не були додержані обидві вказані вище умови.

Крім цього, терміни проведення таких перевірок обмежені тридцятьма ро­бочими днями. Винятки становлять суб'єкти підприємницької діяльності з річним сукупним валовим прибутком 20 млн. грн. і більше: для них термін проведення перевірки може перевищувати вказаний, при цьому продовження терміну здійс­нюється за рішенням керівника державної податкової адміністрації, якій підпо­рядковуються відповідна податкова інспекція.

Якщо плануються виїзні перевірки різними органами, а саме: податковими, контрольно-ревізійними, митними або державним казначейством, то вони пови­нні здійснюватися одночасно. Координація зазначених перевірок покладена на державну податкову службу. У разі неможливості здійснення одночасно всіма к о-нтролюючими органами планової виїзної перевірки, перевірки проводяться в різні терміни, узгоджені контролюючими органами із суб'єктами підприємницької дія­льності. Причин, що роблять неможливим одночасне проведення планових виїз­них перевірок, визначено лише дві:

• відсутність необхідних умов пращ для всіх осіб, які здійснюють пере­вірку;

• виробнича або фізична неможливість співпраці працівників суб'єкта, що перевіряється, одночасно з усіма особами, які здійснюють перевірку.

У разі неузгодженості планів-графіків проведення планових перевірок між податковою службою й іншими контролюючими органами суб'єкт підприємниць­кої діяльності має право не допускати осіб, які здійснюють перевірку, на об'єкт.

38. Позапланові перевірки податкових органів, їх різновиди, умови проведення

 

Позапланові виїзні перевірки - це перевірки, які не передбачені в планах роботи контролюючого органу і проводяться при наявності хоча би однієї з таких обставин:

1) за результатами проведених зустрічних перевірок виявлені факти, які свідчать про порушення суб'єктом підприємницької діяльності норм законодавства;

2) суб'єктом підприємницької діяльності не подані у встановлений термін доку­менти обов'язкової звітності;

3) виявлена невідповідність даних, заявлених у документах обов'язкової звітнос­ті;

4) суб'єкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органу під час проведення планової або позапланової виїзної перевірки;

5) у разі виникнення потреби в перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з суб'єктом підприємницької діяльності, якщо суб'єкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвер­дження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства (позапланові виїзні пере­вірки з цієї причини проводяться тільки органами державної податкової служ­би і органами контрольно-ревізійної служби в межах їх повноважень).

Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися і на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Згідно з «Порядком взаємодії між підрозділами органів державної податко­вої служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб», затвердженим наказом ДПАУ від 04.06.2002 р. №263, позапланові виїзні перевір­ки проводять за наявності інформації про можливе ухилення СПД від сплати по­датків у результаті аналізу податкових декларацій та звітності, бази даних з екс­порту та імпорту, оперативної інформації про виявлені тіньові обороти, приховані у бухгалтерському та податковому обліку, діяльність фіктивних фірм, суб'єктів господарювання, що не подають звітність, аналізу зовнішньої інформації.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь