Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Досяжність і зв’язність. Компоненти зв’язності.



Означення. Граф G називається зв'язним, якщо будь-яка пара його вершин з'єднана маршрутом.

Теорема (про число маршрутів, які з’єднують будь-яку пару вершин графа). Нехай  - матриця суміжності графа  і . Тоді  є число маршрутів довжини  від  до .Наслідок 1. Маршрут від вершини  до вершини  ( ) в графі  існує тоді і тільки тоді, коли ( )-й елемент матриці  не дорівнює нулю.Наслідок 2. Маршрут від вершини  до вершини  в графі  існує тоді і тільки тоді, коли ( )-й елемент матриці  не дорівнює нулю.Означення. Нехай  – деяка матриця. Булевим відображенням для матриці  називається відображення Означення. Матрицею досяжності графа  називається матриця де  – число вершин,  – одинична матриця,  – булево відображення.Маршрут від вершини  до вершини  існує в графі  тоді й тільки тоді, коли  дорівнює 1.Граф  є зв’язним тоді й тільки тоді, коли для всіх  (матриця досяжності заповнена одиницями).

Властивість зв'язности можна розглянути як бінарне відношення, яке:

а) рефлексивне: вершина  зв'язана сама із собою;

б) симетричне: якщо вершина  зв'язана з вершиною , то й вершина  зв'язана з вершиною

в) транзитивне: якщо вершина  зв'язана з вершиною , і  зв'язана з вершиною , то вершина  зв'язана з вершиною .

Відношення зв’язності є відношенням еквівалентності, тобто воно розбиває множину вершин графа на класи, які попарно не перерізаються. Оскільки кожна множина  - множина зв'язаних вершин, а вершини з різних множин  не зв'язані, то маємо розкладання графа G на частини, які не перерізаються і кожна частина - зв'язна.

Означення. Нехай  - розбиття графа , обумовлене відношенням зв’язності. Число  називається числом зв’язності графа .Означення. Компонентами зв’язності графа  називаються підграфи  графа, породжені класами еквівалентності.

Компоненти графа  визначаються за його матрицею досяжності: якщо вона має блочно-діагональний вигляд, то кожен блок визначає одну компоненту зв’язності. Якщо піднести матрицю досяжності до квадрату, то елемент  визначає число елементів в тій компоненті, в яку входить вершина .

Означення. Орграф називається зв’язним, якщо існують шляхи для всіх пар різних вершин графа. Матриця досяжності  визначається аналогично графам. Але відзначимо, що для орграфів відношення зв’язності не є відношенням еквівалентності на множині вершин  і, отже, не здійснює розбиття множини .Для орграфів поняття зв’язності є більше змістовним, чим для неорієнтованих графів. Розрізняють три важливих типи зв’язності орграфа:а) орграф  сильно зв'язний, якщо для кожної пари різних вершин ,  з  існує шлях (орієнтований ланцюг) з  в  і з  в .б) орграф  односторонньо зв'язний, якщо для кожної пари різних вершин ,  з  існує шлях з  в  або з  в .в) орграф  слабкозв'язний, якщо граф, отриманий з  скасуванням орієнтації є зв’язним.Очевидно, що справедливі наслідки:G сильно зв'язний G односторонньо зв'язний  G слабко зв'язний.Приклад. Сильна, одностороння і слаба зв'язність.У термінах матриці зв’язності  орграф G сильно зв'язний тоді і тільки тоді, коли  для всіх ; G односторонньо зв'язний тоді й тільки тоді, коли  або  для всіх .Твердження. Орграф є сильно зв'язний тоді й тільки тоді, коли в ньому є остовний циклічний маршрут.Означення. Компонентами сильної зв’язності орграфа  називаються його максимальні сильно зв'язні підграфи.Кожна вершина орграфа належить тільки одній компоненті сильної зв’язності. Якщо вершина не зв’язана з іншими, то вважають, що вона сама утворює компоненту сильної зв’язності.Означення. Конденсацією  орграфа  (або фактор-графом) називається орграф, який отриманий стягуванням в одну вершину кожної компоненти сильної зв’язності орграфа .Приклад орграфа ті його конденсації:

 

Операції над графами

За допомогою різних операцій можна будувати графи з більш простих, переходити від одного графа до іншого, більш простого, розбивати граф на більш прості, у заданому класі графів переходити від одного графа до іншого і т.д.

Найбільш вживаними одномісними операціями є:

1. Операція вилучення вершини з графа , що полягає у вилученні деякої вершини разом з інцидентнимі їй ребрами.

2. Операція вилучення ребра з графа  полягає у вилученні відповідної пари з E. При цьому усі вершини зберігаються.

3. Операція додавання вершини до графа . Додану вершину можна з'єднати ребрами з деякими вершинами графа .

4. Операція додавання ребра до графа  між двома вершинами.

Вилучаючи ребро і додаючи нову вершину, що з'єднується ребром з кожною вершиною вилученого ребра, робимо операцію підрозділу ребра графа .

Приклад.

     


G1=(V1, E1)

G2=(V2, E2)

V2=V1 V {V6}

E2=(E1‏\{(V1,V5)})U{(V1,V6);

(V6,V5)}

G2

Означення.Граф G2 називається підрозділом графа G1, якщо він може бути отриманий з G1 шляхом застосування кінцевого числа операцій підрозділу ребер.

Найбільш уживаними 2-місними операціями над графами є об'єднання і декартовий добуток.

Означення. Нехай G1=(V1,E1); G2=(V2,E2) – два графи таких, що V1∩V2=Ø, E1∩E2=Ø. Об'єднанням графів  і  називається граф  з множиною вершин V=V1UV2 і множиною ребер E1UE2


Приклад.

 


                                              

 

 

    Нехай задані графи  і  з множинами вершин  і .

    Означення.Декартовим добутком графів  і  називається граф , множиною вершин якого є елементи декартового добутку  множин  і , причому дві з цих вершин  і  суміжні тоді і тільки тоді, коли або  і вершина  суміжна з вершиною , або  і вершина  суміжна з вершиною .


Приклад.

                             


                                            =

                 
   
 


                                               

 



Види графів


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 386; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.029 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь