Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Етап 1. Постановка задачі



В даному прикладі розглядається досить простий за конструкцією та виконуваними функціями ТО, у зв’язку із чим, достатньо обмежитись попередньою постановкою задачі (див. розд. 1.1).

Операція 1.1. Опис проблемної ситуації

а) Індивідуальні побутові електроплитки мають у порівнянні із газовими плитами низький ККД (30 – 40%), а також надмірно великий час t к доведення до кипіння холодної води (води з початковою температурою 10– 20 ºС).

б) Необхідно створити електроплитку з ККД 60 – 80% і часом t к не більшим ніж у газової плити.

в) Низький ККД пов’язаний із великими втратами теплоти, що йде на нагрівання елементів плитки та НС. Великий час t к обумовлений попереднім нагріванням елементів плитки, а також її низьким ККД.

г) Усунення описаної проблемної ситуації дозволить досягти значної економії електроенергії і часу на приготування їжі, а також замінити більш шкідливі та небезпечні для людини і НС газові плити більш досконалими електронагрівальними приладами.

 

Операція 1.2. Опис зовнішньої функції технічного об’єкта

 

Таблиця 2.8

Опис зовнішньої функції побутової електроплитки

Найменування ТО

Опис функції

Вплив – В Об’єкт впливу – О Умови та обмеження – У

Побутова електроплитка

Забезпечує нагрівання Води в ємності До кипіння
‹‹ ›› ‹‹ ›› об’ємом 3 – 6 л Від початкової температури 10ºС до 100 ºС за 10 – 20 хв

 

Операція 1.3. Вибір прототипів і укладання списків вимог до них

Вихідним прототипом в даній задачі є побутова електроплитка (рис.2.3), що складається з нагрівальної спіралі 4, яка лежить на теплоізолювальному вогнетривкому блоці 5. Останній змонтований в корпусі 6. Електроенергія підводиться через електричний роз’єм 1 та провід в електроізоляції 2. Нагрівальна спіраль покрита захисним екраном 3 з тугоплавкого металу.

В якості першого додаткового прототипу приймемо електроплитку, яка конструктивно відрізняється від вихідного прототипу відсутністю захисного екрана 3.

Другий додатковий прототип на відміну від вихідного має регулятор потужності, який забезпечує нагрівання і доведення води до кипіння при максимальній температурі (що скорочує час t к), після чого установлює мінімальну температуру, достатню для підтримання кипіння.



Функціональною вимогою (СВ1) для всіх трьох прототипів є виконання ними заданої зовнішньої функції (див. табл. 2.8): забезпечення нагрівання води в ємності об’ємом 3 – 6 л від початкової температури 10 ºС до 100 ºС за 10 – 20 хв.

СВ2. Внутрішніми функціями вихідного прототипу є: роз’єм 1 – під’єднання і роз’єднання електромережі та дроту 2; провід – передача електроенергії, отриманої через роз’єм 1 - до спіралі 4, в якій вона перетворюється у теплову енергію; спіраль служить для нагрівання захисного екрана 3, а останній – для нагрівання ємності з водою та захисту спіралі від пошкодження; теплоізолювальний вогнетривкий блок 5 запобігає недопустимо інтенсивному нагріву корпусу 6 та столу, на якому установлений ТО, крім цього, блок підтримує спіраль у певному положенні і забезпечує її електроізоляцію; корпус 6 призначений для фіксації решти елементів електроплитки у певних положеннях в просторі відносно один одного та відносно столу.

До СВ3 електроплитки відносяться вимоги щодо реалізації електричного контакту роз’єму 1, проводу 2 та спіралі 3 з мінімальними значеннями опору двох перших та максимальним опором останньої, забезпечення вимог теплоізоляції та жаростійкості блоку 5, жаростійкості, довговічності і високої теплопровідності спіралі 4 та захисного екрану 3, міцності та жорсткості корпусу 6; вимоги, пов’язані із призначенням ТО – забезпечення заданої потужності (максимальної температури нагріву спіралі 4), достатньої для нагрівання води певного об’єму до кипіння за мінімальний час, а також підвищений ККД.

Серед конструктивних вимог (СВ4) електроплитки слід назвати: оптимальні габаритні розміри, форма та марка матеріалу елементів, обраних виходячи з вимог СВ3 щодо теплопровідності, жаро- та зносостійкості, електричного опору, міцності, довговічності, надійності, потужності та ККД; вимоги, пов’язані із впливами між елементами – енергетичними (електричними та тепловими) та матеріальними (роз’ємними та нероз’ємними з’єднаннями); вимоги стосовно точності та шорсткості поверхонь елементів; вимоги, що визначають технологічний спосіб виготовлення елементів (вид механічної та термічної обробки, використовуване обладнання, ріжучий та вимірювальний інструмент, пристосування, технології, режими, матеріали та комплектуючі).

СВ5 включає вимоги щодо підготовки та організації виробництва (використання наявного технологічного обладнання, закупівля нових високоефективних інструментів та технологій), виготовлення та випробовування (засоби та пристрої механізації та автоматизації, використовувані випробувальні стенди та умови випробувань), зберігання та транспортування (вимоги та умови консервації, упаковування, завантаження-розвантаження, перевезення різними видами транспорту), використання та ліквідації, включаючи вимоги техніки безпеки, охорони праці та захисту навколишнього середовища (номінальні та граничні режими роботи, періодичність та послідовність технічного обслуговування, ремонту, перевірок працездатності); ергономічні вимоги (оптимальна висота від поверхні нагрівання до підлоги, довжина електричного проводу, зручність пересування при зміні місцеположення, загальна маса електроплитки, дотримання вимог техніки безпеки та електробезпеки); естетичні (форма, компонування елементів, пропорціональність, колір фарбування); економічні (максимально допустимі виробничі витрати, собівартість та ціна прототипу); вимоги постачання та планування (розмір партії, термін постачання); відповідності правовим нормам (патентування удосконалень, реалізованих в прототипах, придбання ліцензій на виготовлення більш довговічних спіралі та захисного екрана, більш ефективного регулятора потужності).

 

Операція 1.4. Укладання списків недоліків прототипів

Список недоліків прототипів електроплитки:

1. У всіх трьох прототипів при виконанні ними заданої зовнішньої функції значна частина енергії витрачається на нагрівання спіралі, теплоізолювального блоку і, в певній мірі, - основи електроплитки та НС, що не є корисною роботою і приводить до зниження ККД.

2. З першим недоліком пов’язаний також і значний (у порівнянні із аналогічним параметром газової плити) час нагрівання певного об’єму води до температури кипіння.

3. З метою економії електроенергії в ТО, що удосконалюється, необхідно передбачити терморегулятор, який після нагрівання води до заданої температури забезпечує її автоматичне підтримання впродовж установленого часу після чого відключає електроживлення (завдяки цьому споживана потужність електроплитки суттєво знижується).

4. Створення всіх трьох прототипів вимагає проведення проектних та перевірних розрахунків, розробки конструкторської документації (складальних креслень, специфікацій, деталювань), підготовки дослідного та серійного виробництва (включаючи витрати на закупівлю нового основного та допоміжного обладнання, інструмента, пристосувань, технологій, матеріалів та комплектуючих, ліцензій на виготовлення окремих елементів), випуску серійних зразків (витрат часу, електроенергії та коштів на зарплатню робітникам при виготовленні та складанні елементів).

5. Прототипи ТО під час експлуатації представляють потенційну небезпеку для людини – ймовірність одержання високотемпературних опіків та уражень електричним струмом.

Головними недоліками слід вважати перші три. Отже їх усунення і є метою розв’язання задачі.

 

Операція 1.5. Попередня постановка задачі

Дано:

а) Якісний та кількісний опис функції ТО (див. операцію 1.2).

б) Перелік прототипів ТО з описами та списками вимог до них (див. операцію 1.3).

в) Списки недоліків прототипів (див. операцію 1.4).

Вимагається:

Так удосконалити прототипи, щоб при умові виконання заданої функції забезпечення нагрівання води в ємності об’ємом 3 – 6 л від початкової температури 10 ºС до 100 ºС за 10 – 20 хв та задоволення установлених вимог вони би мали як можна менше виявлених недоліків або не мали їх зовсім.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 167; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь