Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ. Самостійна робота студентів складається з



На сучасному етапі розвитку державності України необхідні глибокі знання про систему повноважних органів, що беруть участь у реалізації правових приписів. Ці органи — основна ланка механізму правозастосування, без якого не може існувати сучасне суспільство.

Судові та правоохоронні органи України — є нормативною дисципліною, яка належить до циклу професійно-орієнтованих навчальних дисциплін. Курс передбачає вивчення організації, статусу, порядку формування та основних функцій судової влади, а також правоохоронних та правозахисних органів, які здійснюють правосуддя, правозастосовні або правоохоронні функції чи правозахисну діяльність, їх взаємодію.

Вивчення дисципліни передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки студента, при якому він повинен:

Знати:

- законодавство, яке регулює порядок формування, систему, склад і структуру органів, які здійснюють правосуддя, а також правоохоронних та правозахисних органів, їх завдання, принципи організації і діяльності, повноваження, вимоги до осіб, які можуть бути рекомендовані на посаду судді або працівника правоохоронного чи правозахисного органу, їх права і обов‘язки, державний і соціальний захист;

- практику застосування чинного законодавства.

Вміти:

- характеризувати сутність судової влади, її ознаки, функції, межі, принципи та методи реалізації;

- характеризувати сутність правозастосовної, правоохоронної чи правозахисної діяльності, її ознаки та функції;

- розкривати основні засади здійснення правосуддя, гарантії незалежності і недоторканості суддів, їх права, обов‘язки і відповідальність за протиправні дії, невиконання чи неналежне виконання службових обов‘язків або аморальні проступки;

- розкривати основні принципи організації і діяльності правоохоронних та правозахисних органів, їх права, обов‘язки і відповідальність за протиправні дії, невиконання чи неналежне виконання службових обов‘язків або аморальні проступки; особливості дисциплінарної відповідальності суддів та окремих категорій працівників правоохоронних та правозахисних органів;

- тлумачити чинне законодавство про правосуддя, правоохоронну та правозахисну діяльність.

Метою вивчення дисципліни „Судові та правоохоронні органи України” є формування у студентів уміння самостійної праці з навчальною і науковою літературою, нормативними актами, набути навичок використання юридичної термінології та освоєння правової культури, а в подальшому – й використання надбаних знань при вивченні різних галузей права і в майбутній практичній діяльності.

Дисципліна, що вивчає організацію, статус, порядок формування та основні функції судової влади і правоохоронних органів та їх взаємодію, вже багато років під різними назвами викладається у вищих юридичних закладах освіти. Їй притаманні і межі правового регулювання – це сфера діяльності правосуддя і правоохоронних органів.

Навчальна дисципліна „Судові та правоохоронні органи України” є вступною щодо діяльності держави із захисту прав людини, охорони правопорядку та державного впливу на правопорушників. Вона має на меті дати майбутнім юристам не тільки базові знання, необхідні для успішної професійної діяльності, але й знання, які допоможуть більш глибокому засвоєнню інших юридичних дисциплін.

На відміну від багатьох інших юридичних дисциплін (цивільного, адміністративного, кримінального права та ін.), основою яких є стійкі, якісно однорідні суспільні відносини, що піддаються правовому регулюванню певним колом визначених правових норм (галуззю права), навчальна дисципліна “Судові та правоохоронні органи України” вивчає сферу діяльності судової влади та правоохоронних органів України і ґрунтується переважно на базі тих чи інших правових інститутів (судоустрій, правосуддя, статус суддів, прокурорський нагляд, дізнання та досудове слідство, оперативно-розшукова діяльність тощо), а також окремих положень тих чи інших галузей права – конституційного, адміністративного, кримінально-процесуального, міжнародного та ін.

Особливість предмету “Судові та правоохоронні органи України” полягає в тому, що він потребує засвоєння змісту багатьох нормативно-правових актів різного рівня, починаючи з Конституції і законів України, норм міжнародного права, і закінчуючи відомчими нормативними актами. Крім того, необхідно зазначити, що зараз в Україні триває процес реформування всієї правової системи, характерною рисою якого є постійне оновлення законодавства, у тому числі й того, що стосується організації і діяльності суду і правоохоронних органів. Все це вимагає постійного контролю за змінами у законодавстві за періодичними офіційними юридичними виданнями, в яких публікуються правові новели і проблеми практичної діяльності суду і правоохоронних органів.

Сама назва дисципліни свідчить про те, що її предметом є судова влада і правосуддя, правоохоронні органи та їх діяльність, дослідження і аналіз чинного законодавства у цій сфері, практики діяльності судів і правоохоронних органів та шляхів їх удосконалення. Ці органи вивчаються юридичною наукою як з точки зору їх організаційного устрою, так і з точки зору їх процесуальної діяльності. Хоча обидві ці сторони тісно пов’язані між собою, однак кожну із цих сторін вивчає самостійна наука. Предметом дисципліни є правові інститути і окремі положення галузей права щодо організаційної діяльності правосуддя та правоохоронних органів.

Таким чином, предмет дисципліни “Судові та правоохоронні органи України” можна визначити як сукупність суспільних відносин, які виникають у зв’язку з реалізацією функцій судової влади та у сфері діяльності правоохоронних органів, організаційна діяльність суду і правоохоронних органів, дослідження законодавства щодо устрою, системи, структури, статусу та основних повноважень суду і правоохоронних органів, які здійснюють правосуддя та правоохоронні і правозахисні функції.

Засвоєння змісту навчальної дисципліни допоможе пізнати загальні положення про судову владу і правосуддя, систему, структуру і організацію діяльності судових і правоохоронних органів, їх функції та повноваження, правовий статус і відповідальність, державний і соціальний захист працівників, окремі напрямки правоохоронної діяльності тощо.

Предмет дисципліни визначає його зміст, який повинен бути викладений за певною системою.

Система дисципліни складається з таких розділів:

- загальні положення (поняття правоохоронної діяльності, правоохоронних органів, предмет і система дисципліни, правові джерела та ін.);

- судова влада (поняття судової влади, правосуддя, судовий устрій , статус суддів та ін.);

- організація і діяльність окремих правоохоронних органів (прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митних органів та ін.);

- вивчення організації і діяльності органів і установ юстиції та інших правозахисних органів.

Навчальна дисципліна “Судові та правоохоронні органи України” є правовою дисципліною. Норми судоустрою, закони про прокуратуру, міліцію, службу безпеки та інші перебувають у тісній взаємодії з іншими галузями права.

Так, в дисципліні конституційне право висвітлюються питання щодо місця і значення правосуддя і правоохоронних органів у загальнодержавному механізмі влади, конституційні засади їх діяльності. Важливе значення при цьому мають загальні положення Конституції (розділ І), які визначають людину найважливішою соціальною цінністю, закріплюють принцип верховенства права та ін., а також конституційні норми, що визначають права, свободи та обов’язки людини і громадянина (розділ ІІ), основні конституційні засади діяльності прокуратури (розділ VІІ), правосуддя (розділ VІІІ), Конституційного Суду України (розділ ХІІ).

Дисципліна тісно пов’язана з теорією держави і права, яка є теоретичною базою для всіх інших правових наук, тому що вивчає питання виникнення, розвитку та сутності держави і права, такі поняття як правосвідомість, законність, правопорядок, функції держави і права, види і юридичну силу норм права, тлумачення нормативно-правових актів та ін.

Для навчальної дисципліни “Судові та правоохоронні органи України” на підставі знань загальної теорії держави і права актуальне значення мають вчення про функції держави і права, про норми права та їх реалізацію, правову та протиправну поведінку та ін.

З адміністративним правом нашу дисципліну зв’язують питання управління і адміністративно-правових відносин.

Його норми створюють правову основу виконання правоохоронної функції у формі державного управління. За допомогою адміністративно-правового регулювання встановлюються організаційні та правові засади функціонування правоохоронних органів, зокрема органів внутрішніх справ, які свою правоохоронну діяльність здійснюють одночасно з управлінськими функціями.

Для правоохоронної діяльності важливе значення має кримінальне право. Воно вивчає норми кримінального закону, а також практику застосування цих норм судом та правоохоронними органами. Кримінальне право виконує охоронну функцію, у тому числі щодо працівників суду та правоохоронних органів.

Дисципліна “Судові та правоохоронні органи України” взаємодіє з науками процесуального права, які визначають поняття судових інстанцій, підсудності справ судам, апеляційного і касаційного провадження та ін.

Зв’язок між кримінологією і навчальною дисципліною “Судові та правоохоронні органи України” має методологічне значення, тому що саме кримінологія є джерелом знань про негативні соціальні тенденції, зародження або посилення конфліктних, небажаних відносин.

Дисципліна “Судові та правоохоронні органи України” вивчає не процесуальну діяльність суду і правоохоронних органів, а їх організацію, статус, порядок формування та основні функції судової влади і правоохоронних органів, їх взаємодію, тобто їх організаційну діяльність.

Семінар - це вид навчального заняття, на якому викладач організовує обговорення зі студентами питань програмного матеріалу.

Семінари мають сприяти розвитку творчої самостійності студентів, інтересу до наукових досліджень, формуванню навичок та вмінь публічного виступу і участі в дискусії, вихованню педагогічного такту, розвиткові культури мовлення, що є дуже важливим в роботі юриста.

Семінарські заняття у навчальному процесі проводяться з метою поглибленого вивчення курсу “Судові та правоохоронні органи України” та опанування його методичних засад. Семінари повинні сприяти розвиткові творчої самостійності студентів. Поглибленню їх інтересу до вивчення даного курсу, розвитку культури мовлення, формування навичок та вмінь публічного виступу, участі в дискусії.

Основою ефективного розгляду судових та правоохоронних органів України є вивчення лекційного матеріалу та самостійна робота студентів. Самостійну роботу треба починати з вивчення тексту лекції, потім прочитати та законспектувати в зошиті для семінарських занять відповідний матеріал, звертаючи увагу на нові незрозумілі терміни та словосполучення, та по можливості з’ясувати їх зміст.

Готуючись до семінару потрібно звернути увагу на ключові поняття, які притаманні вказаним темам записати в словники та засвоїти їх.

Опрацювання тем семінарських занять або окремих їх питань може відбуватися в різних формах: співбесіди, загальногрупової дискусії, заслуховування та обговорення рефератів, проведення письмової контрольної роботи, виконання тестових завдань. Основні питання тем виносяться до реєстру питань, які вводяться в екзаменаційні білети або в тестові завдання.

Реферати, передбачені планами семінарських занять, присвячуються складним питанням, які не розглядаються в навчально-методичній літературі і потребують опанування наукових джерел, окремих статей або монографій. Об’єм реферату має відповідати 10-12 аркушів стандартного паперу формату А4. Реферативні повідомлення заслуховуються і обговорюються в ході відповідних занять і лише у виключних випадках без доповіді перевіряються викладачем. Вони обов’язково оцінюються викладачем. Реферати можуть бути основою для написання наукової роботи.

Перелік питань, які виносяться на екзамен складається з питань, що розглядаються на семінарських заняттях та питань для самостійного вивчення.

Студент вважається таким, що успішно засвоїв навчальний матеріал, за умови вільного володіння понятійним апаратом та вміння застосувати його у практичній діяльності.

Самостійна робота студентів складається з:

- роботи на заняттях в процесі прослуховування і конспектування лекцій;

- вивчення лекційного матеріалу;

- опрацювання нормативних джерел;

- підготовки рефератів, реферативних повідомлень та доповідей з актуальних питань судових та правоохоронних органів України;

- підготовки до семінарських занять шляхом опрацювання основної і додаткової літератури;

- вирішення практичних завдань;

- підготовки наукових доповідей для участі у роботі наукового гуртка кафедри, науково-практичних заходах;

- узагальнення всіх отриманих знань для підготовки до заліку з навчальної дисципліни;

- роботи на ЕОМ та в мережі Інтернет.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 150; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.028 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь