Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


На гуртових ярмарках торгували.



З 18 ст. ярмарки в Україні мали загально-імперське значення. Деякі з них творили т. зв. ярмаркове коло: 10 гуртових ярмарків відбувалися по черзі один за одним у 7 містах (Воздвиженський ярмарок: Кролевець, Курськ, Полтава, Єлисаветград, Харків, Суми, Ромни); у них брали участь одні і ті ж купці. Деякі з них спеціалізувалися на певних товарах (хміль: Житомир, Дубно, Рівне; вовна: Каховка, Бахмут, Павлоград; рогата худоба й коні: Кривий Ріг), та на більшості ярмарків торгували різним товаром.

43 Мета і функції товарної біржі. Ефективне функціонування сучасного ринку знаходиться в прямої залежності від постійно відтвореного ринкового середовища. Важливим його елементом є ринкова інфраструктура, що представляє собою систему підприємств і організацій, що забезпечують рух товарів, послуг, грошей, цінних паперів, робочої сили. До таких установ належать товарні і фондові біржі.

У сучасній економічній літературі товарна біржа розглядається, по-перше, як економічна категорія, що відображає складову частину ринку, специфікою якого є особлива оптова форма торгівлі товарами з визначеними характеристиками: масовість, стандартності, взаємозамінність.

По-друге, це господарське об'єднання (суспільство) продавців, покупців і торговців-посередників з метою створення умов для торгівлі, полегшення, прискорення і здешевлення торгових угод і операцій.

Такі об'єднання організовуються для поліпшення торгівлі, швидкого забезпечення товаровиробників необхідними товарами, прискорення обороту капіталу. Члени біржі виграють не від її функціонування, а від своєї участі в торгах. Члени товарної біржі, якими можуть бути як посередницькі (брокерські, торгові і т. п.), виробничі фірми, так і банківські установи, інвестиційні компанії, окремі громадяни, відповідно до встановлених біржових правил укладають угоди купівлі-продажу товарів за цінами, що складається безпосередньо в ході торгівлі в залежності від співвідношення попиту і їхньої пропозиції. Це свідчить про те, що біржа являє собою особливий ціноутворюючий механізм. У вільному ціноутворенні також укладається мета біржі.

№ 44 перелік товарів передбачаеться КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Відповідно до статей 45, 81 і 86 Митного кодексу України
( 92-15 ) Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:

1. Затвердити перелік документів, необхідних для здійснення
митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних
засобів, що переміщуються через митний кордон України (додається).      2. Державній митній службі на підставі законодавчих актів з
урахуванням митного режиму скласти перелік документів, які
видаються державними органами для здійснення митного контролю та
митного оформлення товарів і транспортних засобів, що
переміщуються через митний кордон України.      3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади
в тримісячний строк:      визначити за погодженням з Державною митною службою коди
згідно з УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 )
товарів, на які видаються документи ( z1298-06, z0445-10 ),
зазначені у пункті 2 цієї постанови;      привести власні нормативно-правові акти у відповідність з
цією постановою.      4. Ця постанова набирає чинності через 30  днів після
офіційного опублікування.
 

Прем'єр-міністр України                       Ю.ЄХАНУРОВ

Інд. 27

№ 45

Товарна біржа — гуртовий, регулярно чинний ринок, де відбувається торгівля товарами за зразками або стандартами, в яких вказано перелік необхідних ознак (якість, сортність тощо).

Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власний розрахунковий, валютний та інші рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням. Товарна біржа не вдається до комерційного посередництва і не має на меті одержання прибутку.

 

46. Отже, історія промислового розвитку Східної Україні

наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. свідчить, що вирішальне

значення у швидкому створенні в цьому регіоні значного

індустріального центру мали бізнес-мережі, основною з яких

була “харківська група” О.К. Алчевського. Ці мережі за

допомогою неформальних зв’язків їх лідерів за короткий час

змогли акумулювати значні фінансові ресурси, і в цьому була

їх безперечна перевага. Слабкість цих мереж була пов’язана

з величезними кредитами, які за умов кризи 1899-1903 рр.

неможливо було повернути, що й стало причиною

дестабілізації та розпаду і московської мережі Л.С. Полякова,

і харківської О.К. Алчевского, історія якого була

найдраматичнішою.

Аналіз загальних закономірностей розвитку бізнес-

мереж як в Україні, так і в інших країнах дасть можливість

визначати передумови підвищення їх стабільності, що є

перспективним напрямом подальших досліджень автора.

 

47

Товарна біржа стає такою тільки тоді, коли виконує триєдину мету:
1. Забезпечення страхування цінового ризику, тобто страхування від можливих змін цін (хеджування).
2. Здійснення спекулятивних операцій.
3. Купівля і продаж реального товару.
Виходячи з цього, учасниками біржових операцій на товарній біржі є:
* члени біржі;
* брокери, які виступають як торгові посередники від імені осіб, що продають-купують реальний товар на біржі і яких називають хеджерами;
* особлива група учасників біржової торгівлі - спекулянти (джокери), які використовують біржовий механізм з метою одержання прибутку від підвищення або пониження ціни.

 

    БІРЖОВІ ОПЕРАЦІЇ ТА ПРАВИЛА БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ
 

Стаття 15. Біржові операції

Біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності
зазначених нижче умов: а) якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін
товарів, допущених до обігу на товарній біржі; б) якщо її учасниками є члени біржі; в) якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі
не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.

 

48. Після невеликої підготовки брокером міг бути прийнятий на роботу будь-який громадянин.

 

49. Найбільш масовий розвиток одержали товарні біржі

 

50. Структурний підрозділ – Нагляд за всіма сторонами діяльності біржі здійснюють комісії (комітети, відділи), утворені її членами та працівниками, що працюють за наймом. Біржового комітету та комісій (комітетів) Комісія з прийому членів розглядає заявки щодо прийняття в члени біржі, Арбітражна комісія, Комісія з торгової (діловий) етики, Спостережний комітет. Комісія з ділових операцій, Ревізійна комісія.

 

51. Серед загальних обов'язків можна назвати обов'язок товарної біржі як платника податків, передбаченого податковим законодавством. Крім цього згідно ст. 54 ГК України товарна

 біржа, як суб'єкт господарювання, що здійснює некомерційну діяльність, зобов'язана забезпечити належні й безпечні умови праці й інші соціальні гарантії, передбачені законом, для працівників біржі.

 

52. За організаційно-правовою формою біржі можуть бути зареєстровані як акціонерні товариства або як товариства з обмеженою відповідальністю.

 

53. на якій біржі предметом біржових операцій є однотипні групи товарів… спеціалізовані (предметом біржової торгівлі є, як правило, однотипні групи товарів)

 

54. Засновниками фондових бірж можуть бути лише професійні учасники ринку цінних паперів

55. Чисельн ість членів біржі

Учасниками біржових торгів є члени і особи біржі, що мають відповідно до Закону і Правил біржової торгівлі право брати участь у біржових торгах.Склад учасників біржової торгівлі визначається залежно від виду біржі і прийнятими законодавством актами.

 

56. яка форма біржових відносин передбачає право участі в біржовій торгівлі брокера що купує брокерське місце або акредитацію на біржі

57. яка форма взаємовідносин передбачає обслуговування біржовими брокерами на комісійних умовах

58. Біржа є продуктом складної економічної та фінансової діяльності країни. Як чутливий галь-ванометр відображає найслабший струм, так вона відчуває найменші коливання політичного життя”. ИЛИ Біржа — організований торгівельний майданчик, на якому відбувається оптова торгівля товарами або цінними паперами у вигляді стандартизованих біржових угод. На біржі укладаються угоди по біржових товарах, в результаті чого утворюється динаміка ціни тільки під впливом ринкового попиту та пропозиції, що дає змогу орієнтуватися учасникам ринку та прогнозувати хід торгів в майбутньому.

 

59.Безпосередньо на біржі, в її торговельному залі під час торгів (проведення біржових сесій, зборів) товар, як правило, відсутній. У цьому її схожість з комерційними посередницькими центрами і відмінність від товарного ринку. Тобто торг на біржі відбувається без пред’явлення товарів як таких: інколи за зраз-ками і пробами на основі біржових стандартів, які вже склалися.

 

60. Утворений у березні 1922 р. під назвою " Українська центральна товарна біржа", підпорядкована Укррад-наргоспу і Всеукраїнській кооперативній спілці. У 1923 р. її функції передано Всеук-раїнському бюро з'їздів, яке об'єднувало представників біржової торгівлі респуб-ліки.

61 Перші товарні біржі цього етапу, зареєстровані в Україні у 1990 p., були першими і в СРСР. До числа таких товарних бірж належить Київська універсальна біржа (КУБ), де на той час було акредитовано понад 1, 5 тис. брокерських контор, більше половини з яких брали участь у торгах двічі на тиждень.

 Біржі " прописалися" в усіх областях України (за винятком Житомирської, Київської та Сумської) і в м. Києві. Незважаючи на це, спостерігається значна концентрація біржової торгівлі: саме на столичних біржах фіксується кожна друга гривня із загального обсягу укладених в Україні біржових угод. Більше того, у Києві укладаються переважна частина угод з цінними паперами і майже дві третини -з нерухомістю. Угоди на біржах Харківської області становлять 17, 3% всіх угод, укладених на біржах України, Донецької - 10%, Одеської -5, 0%, Запорізької - 4, 4%. Таким чином, на долю названих п'яти біржових центрів припадає 9/10 біржових оборотів в Україні, тоді як біржі інших 18 областей разом обслуговують трохи більше 1/10 укладених угод.

Спостерігається і чітко виражена спеціалізація ряду бірж по реалізації окремих товарів. Наприклад, більше 2/3 палива, що є предметом біржової торгівлі, проходить через Донбаську біржу, а 2/ 5 біржових оборотів сільгосппродукції - Придніпровську товарну біржу.

 На долю 7 бірж, або 11% загальної кількості, що функціонують, припадає 70% біржових оборотів в Україні. " Прекрасну сімку" складають (по низхідній) Українська біржа " Десятинна", Київська універсальна товарна біржа, Харківська і Одеська товарні, Біржа малих підприємств (Київ), Маріупольська універсально-товарна, Придніпровська товарна біржа (м. Дніпропетровськ). Оборот лідера - біржі " Десятинна" становить 19, 3 % загального обсягу біржового обороту.

 В останні роки намітилася тенденція зменшення кількості функціонуючих в країні бірж. Так, якщо в 1992 році практичну діяльність здійснювали 87 бірж, в 1993 році - 74, то в 1998 році-лише 65. І хоча в першому півріччі 1999 року в Україні функціонувало 66 бірж, це все ж на чверть менше, ніж шість років тому. Причому слід зазначити, що на сьогодні функціонує лише 72% зареєстрованих бірж.

62 Синдика́ ти — одна з форм капіталістичної монополії — договірне об'єднання підприємців, окремої галузі виробництва, що створювалося з метою захоплення ринку шляхом спільного збуту товарів за спільними цінами. Зазвичай організувалися у формі акційних спілок фірм-учасників Синдикат, зі спільним статутним капіталом та єдиним репрезентативним органом (управою), що приймав спільні замовлення від споживачів і розподіляв їх за квотами між членами синдикату. У Російській імперії синдикати виникли наприкінці ХІХ ст. Перед революцією 1917 їх нараховувалося від 100 до 140.

Головні з них були розташовані в Україні, такі як «Продамет», «Продвугілля», «Продаруд», «Русское общество пароходства и торговли — РОПИТ», «Союз рельсовых фабрикантов», «Союз фабрикантов рельсовых скреплений», «Урожай» (синдикат виробників сільсько-господарських машин в Україні), «Синдикат южнорусских крахмальных фабрик» і т. д. У більшості ці синдикати були під контролем закордонного капіталу (французького) або найбільших банків імперії, які також були під чужоземним контролем. Синдикати будувалися за французьким зразком (звідси їхня назва; німецька — картель). Існувало чимало окремих угод між підприємцями, що встановлювали лише ціни товарів (т. зв. «пули» та ринґи" ). У найвищу форму приватної монополії — трести — синдикати в Російській Імперії не переросли (спроби перетворити «Продамет» на сталевий трест за німецько-американським зразком не вдалися). Російський уряд намагався протисояти зростанню синдикатів лише у тих випадках, коли синдикати зачіпали державні інтереси. Так уряд поборював, наприклад, «Продвугілля», коли цей синдикат підвищував ціни для державних залізниць, інколи — Синдикат цукрозаводчиків і соляний синдикат в Україні (він існував таємно і знижував ціни в боротьбі проти уральських солеварень, що зменшувало прибутки держави з акцизу). У більшості випадків російський уряд дозволяв утворення синдикатів. Антимонопольне законодавство обмежувалося лише ст. 913 і 1180 «Свода законов Российской Империи», які передбачували кари за штучне підвищення цін на «товари першої необхідности», але ці закони застосовувалися рідко, зокрема через дуже поширену корупцію в урядових та судових колах.

Синдикати в Україні часто конкурували з синдикатами, що існували на території Росії й Польщі, при чому явно оформлювалися територіальні інтереси української буржуазії. Російський уряд намагався боронити російські синдикати шляхом маніпуляцій провізних тарифів на державних залізницях та шляхом перевалених урядових замовлень на продукцію російських синдикатів, але ця боротьба була безуспішна, бо синдикати з України поширювали свої впливи на всеімперські ринки; наприклад, синдикат «Урожай» (після впертої боротьби він захопив ринки аж у Сибіру) і «Продамет».

63 Фо́ ндова бі́ ржа — організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами; акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, статуту і правил фондової біржі.

64 Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.

Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням.

65 члени біржі діляться на 2 категорії

66 Біржові торги — це торги, які привселюдно й гласно проводяться в торгівельних залах біржі за участю членів біржі по товарах, допущеними до реалізації на біржі, у порядку встановленому Правилами біржової торгівлі (ст. 281 ГК України).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 144; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.031 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь