Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стаття 144. Ухвала суду про призначення експертизи



1. Експертиза призначається ухвалою суду, де зазначаються: під­стави та строк для проведення експертизи; з яких питань потрібні висновки експертів, ім'я експерта або найменування експертної ус­танови, експертам якої доручається проведення експертизи; об'єкти, які мають бути досліджені; перелік матеріалів, шо передаються для дослідження, а також попередження про відповідальність експерта за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

2. Якщо експертизу призначено експертам кількох установ, в ухвалі про її призначення зазначається найменування провідної установи, на яку покладається проведення експертизи. Якщо прове­дення експертизи доручається експертній установі та особі, яка не є працівником цієї установи, провідною визнається експертна устано­ва. Ухвала про призначення експертизи направляється в кожну ус­танову - виконавцям, а також особі, яка не є працівником експертної установи. Об'єкти дослідження та матеріали справи направляються провідній установі.

3. При визначенні об'єктів та матеріалів, шо підлягають направ­ленню на експертизу, суд у необхідних випадках вирішує питання щодо відібрання відповідних зразків.

170


4. Якщо цього вимагають особливі обставини справи, суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з'ясування, проінструктувати його про доручене завдання і за його клопотанням дати відповідні роз'яснення щодо сформульованих пи­тань. Про вчинення цих дій повідомляються особи, які беруть участь у справі і які мають право брати участь у їх вчиненні.

1. Експертиза призначається ухвалою суду, в якій з урахуван­ням пропозицій осіб, що беруть участь у справі, визначається коло питань, щодо яких потрібні висновки експертів, кому доручається проведення експертизи, попередження про відповідальність екс­перта за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поваж­них причин від виконання обов'язків. Якщо суд відхиляє питання, запропоновані особами, що беруть участь у справі, своє рішення про це він повинен мотивувати. Крім цього, в ухвалі вказують зви­чайні реквізити ухвал, підстави призначення експертизи, список предметів і матеріалів, переданих експертам як об'єкти дослід­ження. Вказівка на певних осіб як експертів включає їх до складу учасників процесу, яких прийнято називати особами, що сприяють здійсненню правосуддя у цивільних справах.

2. Місцем проведення експертизи може бути суд або місцезна­ходження предмета, речі, місцезнаходження експертної чи іншої установи. Якщо проведення експертизи доручається експертам декількох установ, в ухвалі суду визначається провідна експерт­на установа. Ухвала про призначення експертизи направляється до кожної установи - виконавцям, а об'єкти дослідження та матеріали справи направляються до провідної установи.

Стаття 145. Обов'язкове призначення експертизи 1. Призначення експертизи є обов'язковим у разі заявления кло­потання про призначення експертизи обома сторонами. Призначен­ня експертизи є обов'язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:

1) характер і ступінь ушкодження здоров'я;

2) психічний стан особи;

3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і немож­ливо їх одержати.

1. Коментована стаття встановлює два випадки, у яких суд зобов'язаний призначити експертизу по цивільній справі. По-пер-

171


ше, суд зобов'язаний призначити експертизу у тому разі, коли оби­дві сторони по справі заявили відповідне клопотання. По-друге, якщо є клопотання про призначення експертизи, подане хоча б од­нією зі сторін, експертиза обов'язково призначається, коли необхід­но встановити характер і ступінь ушкодження здоров'я, психічний стан особи, вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

2. Статті 143 цього Кодексу та коментована стаття призначен­ня експертизи пов'язують обов'язково із заявами осіб, які беруть участь у справі, домовленістю сторін (ст. 143 ЦПК), клопотаннями обох сторін чи хоча б однієї зі сторін (ст. 145 ЦПК). Складається враження, що суд за своєю ініціативою взагалі не може призначати експертизу. Однак, ст. 239 цього Кодексу, наприклад, як підстави призначення експертизи зазначає не клопотання осіб, які беруть участь у справі, а наявність достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 191; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь