Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Особливості теорії циклу А.Хансена



Теорія циклів Е.Х. Хансена є інвестиційною, оскільки ґрунтується на припущенні щодо нерівномірності вкладення інвестицій. Нерівномірність капіталовкладень вчений пов'язує з двома причинами. По-перше, з дією механізму "відставання та випередження". Економічна система зі зворотним зв'язком прагне до стану динамічної рівноваги. Якщо один із визначальних чинників (попит чи пропозиція) відхиляється від рівноваги, то інший реагує иа зміну не зразу, а зі значним запізненням, породжуючи так звані "шастання", або перманентні коливання навколо рівноважного стану. По-друге, суто кейнсіанською причиною циклічних коливань є зростання автономних інвестицій, які безпосередньо не залежать від господарської кон'юнктури, а в основному пов'язані з науково-технічним прогресом, демографічними зрушеннями, а відтак і змінами пропозиції праці на ринку, відкриттям нових родовищ корисних копалин, залученням у господарський обіг нових земельних ділянок.

Вивчаючи ґрунтовніше модель Е.Х. Хансена, підкреслимо, що автономні інвестиції, спрямовані в одну галузь, вводять у дію механізм мультиплікатора к і зумовлюють приріст доходів у сферах виробництва капітальних благ, а відтак і в секторах предметів споживання. Як наслідок, зростає сукупне споживання С і національний дохід У. Отже, загальний приріст доходу ДУ більший у к разів, ніж початковий приріст автономних інвестицій АІЛ:

Проте, за словами Е.Х. Хансена, надкумулятивний процес мультиплікатора к й акселератора а також наштовхується на певні перешкоди, запускаючи в рух "механізм повороту" і зумовлюючи спад. Дію цього "механізму повороту" вчений вбачає у двох причинах. Перша з них пов'язана з вичерпуванням автономних інвестицій, позаяк знижується гранична ефективність капіталовкладень, зростає процентна ставка на фазі буму, підвищуються ціни на інвестиційні товари. Друга причина випливає із психологічного закону Кейнса - зі зростанням доходів, характерним для стадії піднесення, одночасно збільшується гранична схильність до заощаджень MPS та скорочується гранична схильність до споживання MPC. А це, у свою чергу, негативно впливає як на мультиплікатор k (оскільки к=-=-), так і на надмультиплікатор (адже останній є 1-МРС MPS сумарною взаємодією k й а), зумовлюючи поступове згасання віддачі системи важелів1.

Сам Е.Х. Хансен назвав свою теорію циклу інтегральною, вважаючи, що вона абсорбувала усі тогочасні досягнення світової економічної думки.

Логічним продовженням теорії циклічних коливань Е.Х. Хансена є модель мультиплікатора-акселератора Семюелсона - Хікса, яка показує вплив зміни інвестиційних ресурсів на коливання активності. Розроблення цієї моделі є результатом практичної необхідності. Адже, як виявилося, мультиплікатор Кейнса не може бути "вічним двигуном" економічного зростання. Внаслідок впливу об'єктивного закону граничної схильності до заощадження його дія з часом затухає, а коли сумарні заощадження дорівнюють початковим інвестиціям, вона зовсім припиняється. Для підтримки мультиплікаційного ефекту зокрема й забезпечення безперервного зростання економіки загалом необхідним став процес акселерації - більш різка динаміка приросту інвестицій, спричинена примножуючим приростом суспільного продукту (національного доходу).

Таким чином, зумовлені приростом населення, дією науково-технічного прогресу та політикою уряду автономні інвестиції за допомогою ефекту мультиплікатора сприяють нарощуванню суспільного продукту, що, у свою чергу, через дію акселератора пришвидшує процес інвестування, а відтак шляхом мультиплікації примножується національний дохід - вступає в рух "вічний двигун" економічного зростання. Від його дії залежить циклічний або рівномірний характер розвитку економіки.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 137; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь