Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Технічні засоби гасіння пожеж



Пожежні рукави поділяються на всмоктуючі і викидні. Всмоктуючі рукави виготовляють завдовжки 2 і 4 м, діаметром 25–125 мм з двох шарів ґуми і кількох шарів проґумованої тканини. Щоб рукав не сплющувався внаслідок вакууму, всередині його між шарами ґуми прокладено дротяну спіраль. На нижньому кінці рукава є сітка, що запобігає потраплянню в насос сміття. Всмоктуючі рукави треба старанно оберігати від проколів та прорізів. Викидні рукави призначені для подавання води від насоса, гідранта або пожежного крана до місця пожежі. Вони бувають проґумовані і непроґумовані — з лляної тканини, яка майже не пропускає воду (набрякає при намоканні). На кінці рукава прикріплюють металевий пожежний ствол із змінними сприсками (соплами), які дають можливість утворювати компактний або розпилений струмінь.

Крім пожежних автомобілів (автонасоси або автоцистерни з насосами тощо), добровільні пожежні дружини сільськогосподарських підприємств використовують для гасіння пожеж автобензозаправники, автогноївкорозкидачі і дощувальні установки, оснащені додатковими простими пристроями (викидний пожежний рукав із стволом та спеціальною перехідною гайкою або муфтою). Від вала відбору потужності трактора може працювати шестеренчастий пожежний насос ПНШ-3. Для подавання води під час пожежі використовують монопомпи, наприклад типу М-600 (продуктивність 600 л/хв), або ручні двоциліндрові пожеждні насоси ПН-90, ПН-100 і ПН-120. Їх приводять у рух чотири чоловіки, які змінюються через кожні 10 хв. Продуктивність насоса ПН-100 до 200 л/хв при 30–35 подвійних качаннях за хвилину. Довжина струмини становить 25 м, найбільший напір — 40 м водяного стовпа, а висота всмоктування — 7–8 м.

Дедалі більшого поширення на селі набуває ежектор ЭВ-200. Це водоструминний насос. Його використовують для набирання води з джерел, де шар води становить 5–10 см і важко застосовувати звичайні насоси. Працюючи одночасно із звичайним насосом, ежектор збільшує висоту всмоктування, тому його можна застосовувати для подавання води з колодязів глибиною до 20 м і при відстані між насосом та джерелом до 100 м. Для гасіння вогнища пожежі, що почалася, застосовують гідропульти, які обслуговує одна людина. Гідропульт-відро (мал. 2.13.1) являє собою невеликий ручний насос 1, вміщений у відро 2 місткістю 15 л. До насоса приєднано ґумовий викидний рукав 3 із стволом. Продуктивність гідропульта-відра 8 л/хв. Дальність струмини до 10 м.

Пожежі в сільських умовах часто гасять пінними ручними вогнегасниками. Піна відокремлює поверхню, що горить, від повітря і, крім того, трохи охолоджує її. На мал. 2.13.2 показано розріз хімічного пінного вогнегасника ВХП-10 (колишня марка ОП-5). Він складається зі стального корпусу 1, що містить 9 л лужного розчину у воді (в основному содового), і поліетиленового або скляного стакана 2 з кислотною сумішшю (в основному з сірчаної кислоти і сірчанокислого окисного заліза Fе2(SO4)3, що підвищує кількість і міцність піни). Щоб привести вогнегасник у дію, його беруть за ручку 3 однією рукою і повертають другою рукою рукоятку вгору на 180º, внаслідок чого відкривається клапан 5. Після цього вогнегасник перевертають догори дном і спрямовують сприск 7 на полум’я. При цьому сода взаємодіє з кислотою і утворюється багато вуглекислого газу, який спінює вміст вогнегасника. Протягом 1 хв викидається 55 л піни на відстань 6–8 м. На відміну від старих конструкцій вогнегасник ВХП-10 не треба вдаряти об що-небудь. Стакан з кислотною частиною заряду в ВХП-10 не повинен розбиватися. Це запобігає засміченню сприску під час роботи вогнегасника осколками розбитих колб з кислотною частиною заряду.

Мал. 2.13.2. Хімічний пінний вогнегасник ВХП-10:

1 — корпус; 2 — стакан з кислотною частиною заряду; 3 — ручка; 4 — рукоятка; 5 — шток; 6 — кришка; 7 — сприск; 8 — клапан.

 

Корпуси вогнегасників гідравлічно випробовують протягом 1 хв тиском 20 кгс/см2 (1962 кПа) при прийманні, а потім 25 % усіх вогнегасників підприємства випробовують через рік, 50 % — через 2 роки і 100 % — через 3 роки експлуатації. Заряди вогнегасників зберігають свої властивості 5–6 років, тому після випробування корпусів заряди знову використовують.

Повітряно-пінний вогнегасник ВПП-5 (мал. 2.13.3) містить 5 л 4–6 %-ного водного розчину піноутворювача. Для приведення в дію ВПП-5 знімають з пожежного щита за рукоятку 5, ставлять на підлогу і натискують на пусковий важіль 4, який штоком 3 проколює бронзову мембрану 2, що закриває вихід з балончика з вуглекислим газом під тиском 175 кгс/см2 (17,2 МПа). Газ тисне на поверхню розчину зверху і виштовхує його через сифонну трубку 11 знизу вверх, розриваючи пергаментну мембрану 6, а потім через викидну трубку 7, відцентровий розпилювач 8 і розтруб 9 із сітками 10. При цьому утворюється повітряно-механічна піна великої кратності (мінімум 50-кратна), яка значно ефективніша від хімічної. Дальність пінної струмини 4,5 м, тривалість дії 20 с. Розтруб разом з трубкою повертається навколо горизонтальної осі, що дає можливість спрямовувати струмину на вогонь, не нахиляючи корпус, у противному разі вогнегасник передчасно буде виходити з ладу.

Мал. 2.13.3 . Повітряно-пінний вогнегасник ВПП-5: 1 — балон високого тиску; 2 — бронзова мембрана; 3 — шток; 4 — пусковий важіль; 5 — рукоятка; 6 —пергаментна мембрана; 7 — викидна трубка; 8 — розпилювач; 9 — розтруб; 10 — касета з сітками; 11 — сифонна трубка. В електроустановках часто гасять пожежі вуглекислотними вогнегасниками; вуглекислота на відміну від хімічної або повітряно-механічної піни з розчину піноутворювача не проводить електричний струм. Вуглекислотний вогнегасник ВВ-2 (мал. 2.13.4) складається з стального балона 1 місткістю 2 л, де під тиском 170 кгс/см2 (16,7 МПа) міститься рідка вуглекислота, вентиля 5 з сифонною трубкою 2 і розтруба 7. Мембрана у запобіжнику 4 розрахована на розрив при підвищенні тиску в балоні до 220 кгс/см2 (21,6 МПа) (у разі підвищення температури балона вище +50º С). Щоб привести вогнегасник у дію, треба взяти його однією рукою за рукоятку, а другою спрямувати розтруб 7 на предмет, що горить, і потім відкрити вентиль. Рідка вуглекислота, виходячи через розтруб, розширюється, охолоджуючись при цьому до утворення дрібних снігових пластівців. Струмінь газу і снігу завдовжки 1,5 м зменшує поверхню речовини, що горить. Вогнегасник діє не менше 30 с. Не можна тримати балон горизонтально. Мал. 2.13.4. Схема вуглекислотного вогнегасника ВВ-2 : 1 — балон; 2 — сифонна трубка; 3 — рукоятка; 4 — запобіжник; 5 — вентиль; 6 — маховичок; 7 — розтруб-снігоутворювач.

Вогнегасники ВВ-5 і ВВ-8 відрізняються від ВВ-2 в основному місткістю балона (5 і 8 л), довжиною струмини газу (2 і 3,5 м) і тривалістю дії (не менше 35 і 40 с). Розтруб приєднаний до ВВ-8 шлангом завдовжки 0,8 м. Крім ручних, бувають перевізні вуглекислотні вогнегасники, наприклад УП-2М з двома балонами. Корпуси вуглекислотних вогнегасників гідравлічно випробовують щороку протягом 1 хв тиском 225 кгс/см2 (22 МПа). В процесі експлуатації вогнегасники періодично зважують (перевіряють, чи вони не саморозрядилися).

Виготовляють також вуглекислотно-брометилові вогнегасники ВДБ-3 і ВВБ-7 (цифра — місткість корпусу в літрах). Вони ефективніше, ніж вуглекислотні, гасять полум’я, але бромистий етил більш токсичний при тих концентраціях, при яких він має вогнегасильні властивості. Тому в закритих приміщеннях такі вогнегасники застосовують разом з ізолюючими протигазами (ПШ-1 та ін.).

Пісок і земля відокремлюють поверхню, що горить, від повітря і завдяки своїй доступності широко використовуються для гасіння пожеж, особливо там, де не можна застосовувати воду. Тому серед пожежного інвентарю треба обов’язково мати лопати. Для гасіння пожеж на полі, в лісі тощо використовують землерийні механізми, які дають можливість не тільки обкопати ділянку, що горить, а й закидати вогонь землею. Можна гасити пожежу, що тільки почалася, азбестовим полотном або повстяною кошмою і будь-якими предметами, що виявилися під руками (ватник, ковдра та ін.).

Кількість потрібного пожежного устаткування і первинних засобів гасіння пожежі на підстанціях, насосних станціях та електростанціях визначають в основному з розрахунку на агрегат, на складах — на один штабель, купу сіна, а в сільськогосподарських будівлях і на зерноскладах — на одиницю площі підлоги.

Наприклад, у приміщеннях пульта керування електростанцій на кожні 25 м2 площі повинен бути один вуглекислотний вогнегасник, один ящик з піском і лопата. Це ж саме слід мати і у високовольтних РУ з маслонаповненими апаратами, кожен з яких містить не більш як 25 кг масла на 20 м довжини коридору. Те саме треба мати на дві суміжні вибухові камери з боковими масляними вимикачами.

Контрольні запитання

1. Як обчислити потрібну кількість води для гасіння пожежі?

2. Як побудований пожежний гідропульт?

3. Які технічні засоби гасіння пожеж використовують у сільській місцевості?

4. Як побудований вогнегасник типу ВХП-10 (або ВВ-2) і як привести його в дію?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 225; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь