Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Захист та відновлення політико-дипломатичним шляхом територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

У зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації (тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та окремих територій Донецької і Луганської областей, участь регулярних військ Російської Федерації у бойових діях на території нашої держави, постачання Російської Федерації зброї та найманців на Донбас, інформаційний, торговельний та інші елементи гібридної війни тощо) порушена територіальна цілісність України. Наша держава опинилася перед рядом гібридних викликів і загроз. Протидія російській агресії політико-дипломатичними засобами, відновлення мирним шляхом територіальної цілісності, захист суверенітету та підвищення обороноздатності України є ключовими завданнями держави, що потребують впровадження проактивної зовнішньополітичної діяльності, спрямованої на залучення політичної, фінансово-економічної, гуманітарної підтримки України з боку світового співтовариства, а також консультативно-дорадчої, матеріально-технічної допомоги НАТО та його держав-членів.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Російська агресія проти України призвела до близько 9,5 тис. смертей, понад 22 тис. осіб поранено, майже 2 млн. стали внутрішньо переміщеними особами.

Російська Федерація здійснює внутрішню інтеграцію Криму, прагне забезпечити міжнародне визнання легальності своїх дій, не визнає факту окупації. Відбувається мілітаризація окупованого півострова: Збройні Сили Російської Федерації розмістили у Криму 29 300 особового складу. Відбувається тотальне порушення прав людини, у тому числі за національною та релігійною ознаками. Понад 20 тис. осіб були змушені залишити Автономну Республіку Крим.

Водночас після початку російської агресії НАТО заснувало шість трастових фондів на підтримку України: з реформування системи логістики та стандартизації, з модернізації систем командування, управління, комунікації та комп’ютеризації у Збройних Силах, кіберзахисту, медичної реабілітації, із зміни військової кар’єри на професійну цивільну та з питань розвитку національної системи протимінної діяльності та протидії саморобним вибуховим пристроям. На засіданні у м. Варшаві (Республіка Польща) 9 липня 2016 р. глави держав та урядів Комісії Україна — НАТО схвалили Комплексний пакет допомоги для України, метою якого є консолідація існуючої та збільшення допомоги НАТО для України. У пакеті визначено 13 магістральних напрямів та 40 піднапрямів допомоги.

Мета, якої передбачається досягнути

Мета на середньострокову перспективу: захист та відновлення політико-дипломатичним шляхом територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів.

Мета на 2017 рік:

подальша консолідація міжнародної політичної підтримки України у протидії російській агресії та посилення політико-дипломатичного тиску на Російську Федерацію з метою деокупації Донбасу;

започаткування міжнародних переговорів щодо деокупації Криму;

освоєння практичної підтримки України з боку НАТО.

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

У середньостроковій перспективі — звільнення тимчасово окупованих територій, відновлення територіальної цілісності України, підвищення обороноздатності держави відповідно до критеріїв НАТО.

2017 рік — виконання всіх безпекових та гуманітарних положень Мінських домовленостей; започаткування міжнародних переговорів щодо деокупації Криму; імплементація Річної національної програми Україна—НАТО.

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає:

Програмі діяльності Кабінету Міністрів України;

Стратегії національної безпеки України, затвердженій Указом Президента України від 26 травня 2015 р. № 287.

Результати роботи за попередній період

Завдяки системній роботі Президента, Кабінету Міністрів України та МЗС вдалося забезпечити незмінну позицію наших іноземних партнерів та впливових міжнародних організацій щодо підтримки територіальної цілісності та суверенітету України (Резолюція 68/262 Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. “Територіальна цілісність України”), дотримання ними політики невизнання анексії Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, засудження триваючих порушень окупаційною владою основоположних прав людини, запровадження спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) проти Російської Федерації, а також отримати значну фінансову, гуманітарну, військово-технічну, експертну та іншу допомогу нашій державі з метою протидії російській агресії та подолання її наслідків.

У 2015—2016 роках було прийнято концептуальні документи стратегічного планування у сфері національної безпеки та оборони, підходи до інтеграції з НАТО. У складі Кабінету Міністрів України призначено Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, утворено міжвідомчу Комісію з питань координації євроатлантичної інтеграції.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Використання політико-дипломатичного інструментарію з метою відновлення територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів та підвищення її обороноздатності шляхом:

залучення політичної, фінансово-економічної, гуманітарної та іншої підтримки України з боку міжнародного співтовариства;

забезпечення подальшого тиску на Російську Федерацію з метою виконання нею своїх зобов’язань у рамках Мінських домовленостей, насамперед шляхом збереження/посилення санкцій;

притягнення Російської Федерації до міжнародно-правової відповідальності;

створення міжнародного інструменту деокупації Криму — міжнародної платформи із залученням держав — гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом, ЄС та ключових регіональних лідерів;

сприяння політичному діалогу з НАТО, зокрема у рамках Комісії Україна—НАТО;

підготовка проектів Річних національних програм співробітництва з НАТО на основі пропозицій причетних органів державної влади;

проведення інформаційної кампанії з метою роз’яснення відносин Україна—НАТО та на підтримку необхідності вступу до НАТО у рамках Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань Євроатлантичної інтеграції на 2017—2020 роки, затвердженої Указом Президента України від 21 лютого 2017 р. № 43.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь