Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Дайте загальну характеристику символьного і конекціоністського підходів до створення систем штучного інтелекту.



Інша класифікація систем штучного Інтелекту визначається моделями і методами, що використовуються для вирішення практичних задач. Йдеться про символьний та конекціоністський підходи. Коротко відмітимо, що символьний підхід орієнтований на моделювання процесів свідомого логічного мислення (експертні системи), а конекціоністський – підсвідомих рефлекторних процесів.

Ці підходи можуть застосовуватись як роздільно, так і в комбінації. Зрозуміло що без використання рефлекторних методів жодна серйозна інтелектуальна проблема не може бути вирішена через „прокляття розмірності”. З іншого боку, рефлекторні рішення далеко не завжди правильні і оптимальні, і тому при побудові аналітичних систем необхідно комбінувати символьні та конекціоністські алгоритми.

 

26.     Охарактеризуйте вербально-дедуктивний підхід до опису поняття "знання". Чи є він єдино можливим?

Існує багато підходів до визначення поняття "знання". На сучасному етапі домінуючою парадигмою, що лежить в основі найвідоміших моделей подання знань у системах штучного інтелекту, можна вважати парадигму (певну сукупність ключових принципів), характерну для символьного підходу. Цю парадигму можна охарактеризувати як вербально-дедуктивну, або словесно-логічну, через певні чинники:

-         будь-яка інформаційна одиниця задається вербально у вигляді набору явно сформульованих тверджень або фактів;

-         основним механізмом отримання нової інформації на базі існуючої є дедукція, тобто висновок від загального до часткового. Такий дедуктивний підхід є бездоганним з логічного погляду. В його основі лежать транзитивність імплікації (якщо з а випливає b, з b випливає с, то з а випливає с) і дія квантора узагальнення (якщо деяка властивість Ρ виконується для будь-якого елементу множини М, а х є М, то Ρ виконується для х).

Але вербально-дедуктивне задання знань не є повним, оскільки:

-         дедуктивний висновок не виступає єдино можливим. Мислення людини багато в чому є рефлекторним, інтуїтивним. Воно, як правило, спирається на підсвідомі процеси. Людина часто робить висновки за аналогією, асоціацією. Ці висновки не завжди вірні, але вони істотно доповнюють процеси дедуктивного мислення. Провести дедуктивні логічні побудови з самого початку до кінця на практиці, як правило, неможливо. Без підсвідомого мислення стає неможливим будь-яке відкриття — як правило, підсвідоме породження гіпотези, яка потім перевіряється дедуктивним або експериментальним шляхом;

-         далеко не всі знання є вербальними. Так, жодне твердження не зберігається в пам'яті людини явно. Відомо, що в основі діяльності мозку людини лежить передача сигналів між нервовими клітинами. Часто людина не може сформулювати свої знання. Наприклад, будь-хто знає, що таке "стіл". Але якщо попросити людину дати визначення цього поняття, можуть виникнути проблеми. Таким чином, поняттями можна оперувати і не знаючи чіткого визначення. Або типовими є слова: "Я не можу пояснити чому, але мені здається, що...".

 

27.     Наведіть інтуїтивне визначення поняття "знання".

Знання – це "відображення об'єктивних властивостей та зв'язків світу". Знання є інформаційною основою інтелектуальних систем, оскільки - саме вони завжди зіставляють зовнішню ситуацію зі своїми знаннями і керуються ними при прийнятті рішень. Не менш важливим є те, що знання — це систематизована інформація, яка може певним чином поповнюватися і на основі якої можна отримувати нову інформацію, тобто нові знання.

 

28.     Наведіть вербально-дедуктивне визначення знань. Що означають поняття "факти", "правила виведення" та "процедури" в цьому визначенні?

У рамках вербально-дедуктивної парадигми можна навести таке визначення знань.

Знаннями інтелектуальної системи називається трійка <F, R, Р>, де F— сукупність явних фактів, які зберігаються в пам'яті системи в явному вигляді, R — сукупність правил виведення, які дозволяють на основі відомих знань набувати нових знань, Ρ — сукупність процедур, які визначають, яким чином слід застосовувати правила виведення.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 332; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь