Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Що таке псевдофізичні логіки?



Псевдофізична логіка(ПФЛ) - це логіка, що відбиває сприйняття суб'єктом або штучною системою закономірностей зовнішньої фізичного середовища. Особливістю ПФЛ є наявність нечітких шкал, на які проектуються об'єкти. Прикладами ПФЛ є тимчасові логіки, просторові логіки, логіки дій і тому подібне.

Псевдофізичні логіки - клас логічних систем, що мають наступні особливості:

1. Як пропозиціональних змінних використовуються лінгвістичні змінні(ЛП) Л.Заде, що мають в якості значень або слова природної мови, або нечіткі множини, що відповідають цим словам, а також числові(базові) змінні.

Наприклад, в частотній логіці И.В.Ежковой і Д.А.Поспелова(1977) в якості ЛП береться "Частота події" з множиною значень {ніколи, надзвичайно рідко, рідко, ні часто, ні рідко, часто, дуже часто, майже завжди, завжди}, а в якості числової змінної {0, 1/5, 2/5, 3/5, 4/5, 1}.

2. На безлічі значень для усіх змінних є порядкові шкали з відношенням строгого порядку. Точніше для ЛП існують порядкові шкали, а для числових змінних - метричні шкали.

3. Висновки, використовувані в псевдофізичних логіках, враховують порядкові і метричні шкали, а також розташування подій на них.

Перші роботи по ПФЛ з'явилися в 1975р.

 

34. Охарактеризуйте поняття "агрегація".

Основними зв'язками між інформаційними одиницями є узагальнення та агрегація.

Агрегація дозволяє задавати будову об'єкта та його складових. Наприклад, агрегація дає змогу визначити в базі знань аудиторію як об'єкт, що має вікна, двері і т.д. Вікна, в свою чергу, теж можна розглядати як агрегований об'єкт: вони мають ручки, рами і т. д. Інакше кажучи, відношення "Має", яке описує агрегацію, означає, що певний об'єкт містить у своєму складі деякий інший об'єкт. За цим відношенням закріпилася спеціальна назва HAS_PART. По суті, це відношення "ціле — частина".

 

35. Опишіть поняття "узагальнення".

Основними зв'язками між інформаційними одиницями є узагальнення та агрегація.

Узагальнення (відношення "Є") задає ієрархію класів (екземпляр клас надклас). Так, можна говорити, що об'єкт Вася Петров належить до класу Студент. Відповідно інформаційна одиниця, яка описує Васю Петрова, може бути описана на основі більш загальної інформаційної одиниці Студент (точніше, вона задається як екземпляр інформаційної одиниці Студент). Клас Студент, у свою чергу, є підкласом типу Людина і т. п. Надклас об'єднує атрибути, або ознаки, спільні для його підкласів; підкласи можуть успадковувати ті чи інші властивості надкласів.

 

36. Опишіть поняття "клас" та "екземпляр класу".

Слід розглядати такі відношення:

"клас — підклас", яке є відношенням часткового порядку (як правило, строгого). Відтак, для цього відношення виконуються всі властивості часткового (строгого або нестрогого) порядку, зокрема транзитивність;

"екземпляр клас". Екземпляри успадковують властивості своїх класів, але саме відношення "екземпляр — клас" не є транзитивним. Так, якщо "Студент 4-го курсу" є екземпляром класу "повнолітні", а "Андрій" є екземпляром класу "Студент 4-го курсу", то "Андрій " у жодному разі не є екземпляром класу "повнолітні".

Крім того, необхідно чітко розрізняти поняття "клас" і "множина", "приналежність до класу" і "належність до множини". Поняття "клас" має відкритий, інтенсіональпий характер; поняття "множина" — закритий, екстенсіональний. Множина передбачає певну сукупність об'єктів. З іншого боку, клас характеризує набір властивостей, які мають бути притаманні екземплярам цього класу. Клас об'єднує однотипні елементи, множина — необов'язково.

 

37. Охарактеризуйте принцип логічного виведення за успадкуванням.

Саме з відношенням "Є" пов'язаний один з основних відомих механізмів логічного виведення — механізм виведення за успадкуванням (інша назва — виведення за наслідуванням). Суть цього механізму можна сформулювати так: якщо деяка умова виконується для всього класу, то вона виконується і для кожного представника цього класу, а також для всіх підкласів цього класу (якщо інше не задано явним чином). Інакше кажучи, екземпляри успадковують властивості класів, підкласи успадковують властивості надкласів. В усіх системах керування базами знань повинна бути забезпечена належна підтримка успадкування.

38. Наведіть власні приклади ієрархії класів.

Ієрархія класів задається відношенням узагальнення, ієрархія агрегації — відношенням агрегації.

Дійсно, з одного боку, такі об'єкти, як "ручки", "рами" та інші, утворюють новий об'єкт — "вікно". "Вікна", "двері" тощо не об’єкти, які утворюють новий об'єкт: "аудиторію", Таким чином, можна розглядати певну ієрархію об’єктів. З іншого ж боку, всі ці об’єкти є екземплярами своїх класів. Так, конкретне вікно належить до класу „Вікна”. Клас „Вікна, є підкласом класу "Дерев'яні вироби"...

39. Чим відрізняється відношення "екземпляр — клас" від відношення "підклас — клас"?

"екземпляр — клас". Екземпляри успадковують властивості своїх класів, але сааме відношення "екземпляр — клас" не є транзитивним. Так, якщо "Студент 4-го курсу" є екземпляром класу "повнолітні", а "Андрій" є екземпляром класу "Студент 4-го курсу", то "Андрій " у жодному разі не є екземпляром класу "повнолітні".

40. Охарактеризуйте відношення "підклас — клас" як відношення часткового порядку.

"клас — підклас", є відношенням часткового порядку (як правило, строгого). Відтак, для цього відношення виконуються всі властивості часткового (строгого або нестрогого) порядку, зокрема транзитивність;

41. Чим відрізняється відношення "екземпляр — клас" від відношення "елемент — множина"?

"екземпляр — клас". Екземпляри успадковують властивості своїх класів, але саме відношення "екземпляр — клас" не є транзитивним.Так, якщо "Ластівка " є екземпляром класу "Види, які вивчаються натуралістами", а "Юкко" є екземпляром класу "Ластівка", то "Юкко" у жодному разі не є екземпляром класу "Види, які вивчаю­ться натуралістами " (хоча б тому, що "Юкко " взагалі не є видом).

Множина передбачає певну сукупність об'єктів. З іншого боку, клас характеризує набір властивостей, які мають бути притаманні екземплярам цього класу. Клас об'єднує однотипні елементи, множина — необов'язково.

Варто виокремити такі типи множин:

- екстенсіонал класу — множина екземплярів класу; можна розглядати ті чи інші підмножини множини екземплярів класу;

- агрегатна множина — множина, яка складається з різнотипних елементів.

Звідси — відношення "елемент — множина" належить до агрегації, і не до узагальнення.

42. Охарактеризуйте проблему винятків. Як вона пов'язана з монотонністю логічного виведення?

З успадкуванням пов’язана серйозна проблема – проблема винятків. Вона полягає в тому, що деякі підкласи можуть не успадковувати ті чи інші властивості надкласів. Інакше кажучи, характерні риси класу успадковуються всіма його підкласами, крім деяких.

Нехай відомо, що всі студенти вчаться, крім трієчників (існують, й інші види студентів, які не вчаться, але для наших цілей це не має суттєвого значення). Якби це твердження відразу потрапило до бази даних саме в такому вигляді, особливих проблем не виникало б. Але, як було зазначено раніше, експерт не завжди може сформулювати свої знання в ЯВНОМУ вигляді. Зокрема, він може не знати або не пам’ятати всіх винятків. Тому він може спочатку включити до бази знані, твердження про те, що всі студенти вчаться, а потім пригадати, що трієчники не вчаться, і додати це до бази знань.

Система дедуктивного виведення називається монотонною, якщо виконується така властивість: якщо з набору тверджень (q1,…,qn) випливає твердження х, то х випливає і з набору тверджень (q1,…,qn, х).

Іншими словами, в монотонній теорії додавання нових фактів і правил не повинно впливати на істинність правил та висновків, які могли бути отримані без них. Додавання ж винятків до наявної бази знань може порушити монотонність. існує багато підходів до вирішення цієї проблеми. Наприклад, розвиваються спеціальні немонотонні логіки: Рейтера, Мака-Дермота та ін. Проте існують і досить прості практичні прийоми, наприклад, список виключень можна підтримувати явним чином. Інший корисний прийом: у разі суперечностей підклас успадковує відповідну властивість лише від найближчого попередника, тобто від класу, найближчого до нього в ієрархії класів

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 216; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь