Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Художній образ як форма відображення дійсності. Структура, види та типи художніх образів.



Проблема класифікації образів.

«персонаж»

«пейзаж»       терміно­логічна сталість

«інтер'єр»

 

 «ліричний герой»       термінологічна узгодженість

«образ читача»

 

 «оповідач»

«розповідач»        не вироблено чіткої термінологічної єдності

«образ автора»

 

1. терміни «оповідач» та «розповідач» беруть­ся як синоніми (коли типи суб'єктів розповіді у творі розрізняються з меншою деталізацією

2. терміни «оповідач» та «розповідач» розглядають­ся як форми авторського образу (автор при цьому вино­ситься за межі будь-якої образної форми існування, образ­ність автора, інакше кажучи, категорично заперечується);

3. класифікація суб'єктів розповіді проводиться за іншими ознаками, що має наслідком виокремлення відмінних від поданих тут їхніх типів.

 

 

Система образів художнього твору

Образи:

дійових осіб творця твору   адресата твору при­родного оточення речового оточення
а) персонаж об'єкти розповіді (герої, про яких розповідають). б) оповідач суб'єкти роз­повіді (герої, які розповідають). в) розповідач суб'єкти роз­повіді й водночас як її об'єкти (герої, що є учасниками тих подій, про які вони розповідають). + особливий тип розповідача герої-розповідачі ліричних творів – лірич­ні геро ї.   образ автора – це відображена у творі особистість автора - творця, яка знаходить свій вияв у формі певної світоглядної позиції (точки зору), що стоїть за всім зображеним у творі і зв'язує його вираженням певної концепції світу й людини. образ читача,  – це відображеність у творі особи читача, точні­ше читацької свідомості як прогно­зованого типу оцінки зображеного у творі. пейзаж — це образ природного оточення персонажів та їхніх дій, опис картин природи в художньому творі, який має певне зна­чення в його загальній змістовій організації.   Функція: він виступає у творі як додатковий опосередкований засіб характеристики окреслюва­них у ньому героїв, персонажів. (М. Булгаков «Майстер та Маргарита»). і нтер'єр — це образ речо­вого оточення персонажів та їхніх дій, опис приміщен­ня, реалій побуту: речей, предметів і т. д.   Функція: підкреслити ті чи інші специфічні риси, смаки, духовні запити персонажа — тим самим охаракте­ризувати його. (М. Гоголь «Мертвые души»).

 

 

Персонаж (герой, дійова особа) – образ дійової особи, що виступає у творі як об'єкт розповіді і сприй­мається насамперед як певна жива або умовно жива істота.

«Персонажну сферу літератури складають не лише відокремлені індивідуальності, але й збірні герої (їх прообраз — хор в античній драмі)»

Л. Чернець

 

Оповідачдійова особа, зображена у творі як суб'єкт роз­повіді, а саме —

як герой, від особи якого у творах епіч­ного чи ліро-епічного роду літератури ведеться розповідь і який виступає в них у функції уявного автора.

Основні ознаки:

Дистанційований

 


від героїв від автора
1. не має реальних (що, проте, не виключає можливості зображення уявлюваних ним) стосунків; 2. не вступає в безпосередній контакт із світом тієї дійсності, яка є предметом його розповіді; 3. зображувані події оповідач спостерігає і оцінює немовби збоку, як чуже життя.   — реального творця твору, при цьому і особи самого оповідача, який виступає не як фактичний, а як уявлюваний фактичним творцем автор.  

 

Оповідач виступає у творі як свого роду посередник між автором та світом його ге­роїв.

Розповідач – дійова особа, яка виступає у творі і як суб'єкт, і як об'єкт (безпосередній або опосередкований) розповіді, тобто як герой, що є учасником або має без­посереднє відношення до тих подій, про які він розповідає.

3 типа розповідача:

  1. Розповідач — головний герой твору. Персоніфікована особа, яка виступає як безпосеред­ній учасник і головний герой тих подій, про які вона розповідає (М. Хвильового «Я (Романтика)»).
  2. Розповідач — побічний герой твору. Не обов'язкова персоніфікація, обмеженість визначеності особи розповідача формою певного неконкретизованого «я», від якого ведеться розповідь (П. Куліш «Орися»).
  3. Розповідач — герой, особа якого виражається виключ­но його мовленнєвою позицією, що різко контрастує з тими літературними мовними нормами, носієм яких у творі незмінно виступає його реальний автор-творець. Розповідач і його герої розмовляють мовою, різко відмінною від літературно нормованої. Цей літературно ненормований мовленнєвий стиль називають сказом (М. Лесков «Лівша»).

Ліричний герой — суб'єкт висловлювання в ліричному творі, свого роду персонаж лірики. Це образ, що виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів. Ліричний герой не обов'язково тотожний з автором. Через нього автор або передає власні почуття, або ж просто відображає переживання певної якості. Ліричний герой — поняття суб'єктивне.

 

№ 3.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 312; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь