Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


До вивчення дисципліни «Історія бухгалтерського обліку» для здобувачів ступеня вищої освіти «бакалавр» напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит»



МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

До вивчення дисципліни «Історія бухгалтерського обліку» для здобувачів ступеня вищої освіти «бакалавр» напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит»

Укладач – ГЕДЗ Михайло Йосипович, д.е.н., професор

Мета та завдання навчальної дисципліни

 

Основними завданнями вивчення навчальної дисципліни «Історія бухгалтерського обліку» є:

- розширення світогляду, формування уявлень про багатогранність багатовекторність історії бухгалтерського обліку;

- вироблення бачення явищ минулого та сучасності з позиції історизму діалектичного розуміння багатогранності і суперечливості історії;

- оволодіння необхідним мінімумом теоретичних знань з актуальних проблем історії бухгалтерського обліку;

- уміння самостійно аналізувати основні інститути бухгалтерського обліку пояснювати природу їх витоків.

В результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:

- сутність бухгалтерського обліку та історичні аспекти його становлення;

- формування бухгалтерського обліку як науки;

- принципи на яких ґрунтується бухгалтерський облік;

- предмет і метод бухгалтерського обліку;

- сутність елементів методу бухгалтерського обліку;

- облікові теорії та світові бухгалтерські школи;

- елементи облікової політики, що визначають методику обліку облікових об’єктів та альтернативні варіанти їх реалізації;

- еволюцію елементів методу бухгалтерського обліку;

- основи гармонізації та стандартизації бухгалтерського обліку в Україні та світі.

Програма навчальної дисципліни

Змістовий модуль 1 «Становлення бухгалтерського обліку як науки»

Тема 1. Періодизація розвитку бухгалтерського обліку

Типові підходи різних авторів до вивчення історії бухгалтерського обліку. Погляди Я. В. Соколова на розвиток обліку. Періодизація розвитку бухгалтерського обліку в обліковій літературі. Історичні етапи розвитку бухгалтерського обліку за М.Г. Чумаченком. Зародження обліку в різних країнах Стародавнього Сходу та Античному світі. Облікова культура та мистецтво в Стародавньому Єгипті. Облікове мистецтво в Шумері та Вавилоні. Історія зародження обліку в Китаї й Персії. Зародки облікового мистецтва в Іудеї. Зародження обліку в Індії. Розвиток облікового мистецтва в Стародавній Греції та Римі.

Тема 2. Подвійна бухгалтерія та її вплив на подальший розвиток обліку в країнах світу (XV-XVIII ст.)

Уніграфічна (проста), камеральна, диграфічна (подвійна) парадигми обліку. Історичні передумови виникнення подвійної бухгалтерії. Перші твори з подвійної бухгалтерії. Значення першої літературної праці з бухгалтерії В.Котрулі «Про торгівлю і досконалого купця» для історії рахівництва. Основні положення й значення фундаментальної праці Луки Пачолі «Про рахунки та записи». Фактори, що вплинули на поширення та розвиток подвійної бухгалтерії в різних країнах світу в XVI-XVIII ст. Розвиток подвійної бухгалтерії в Іспанії й Італії. Основні напрямки поширення подвійного запису в Голландії й Франції. Особливості розвитку обліку в Німеччині. Внесок англомовних країн у розвиток подвійної бухгалтерії в XVI-XVIII ст.

 

Змістовий модуль 2 «Еволюція та розвиток бухгалтерського обліку»

Теми семінарських занять

№ з/п Назва теми Кількість годин
1. Періодизація розвитку бухгалтерського обліку 2
2. Подвійна бухгалтерія та її вплив на подальший розвиток обліку в країнах світу (XV-XVIII ст.) 4
3. Формування бухгалтерського обліку як науки (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) 4
4. Облікові теорії та світові бухгалтерські школи 4
5. Розвиток обліку в країнах світу в XX-XXI ст. та національні системи бухгалтерського обліку 4
6. Еволюція елементів методу бухгалтерського обліку 4
7. Історія розвитку бухгалтерського обліку в Україні 4
  Разом 26

Самостійна робота

Написання рефератів за питаннями, що винесені на самостійне опрацювання, та їх презентація з використанням програми Microsoft Office PowerPoint, або доповідей на науково-практичні конференції студентів, участь в олімпіадах, конкурсах тощо.

6. Розподіл балів, які отримують студенти

Модуль 1

Сума

Змістовий модуль 1: усне опитування базових понять, письмове тестування

Змістовий модуль 2: усне опитування базових понять, письмове тестування

Презентація-захист

індив. завдання

Т.1 Т.2 Т.3 Т.4 Т.5 Т.6 Т.7

40 (14+26)

30 (12+18)

30 100
                 

Т.1-4: семінарські заняття 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 – 40 балів (14 балів за поточний контроль знань + 26 бали за підсумковий контроль тем 1-4).

Т.5-7: семінарські заняття 8, 9, 10, 11, 12, 13 – 30 балів (12 балів за поточний контроль знань + 18 бали за підсумковий контроль тем 5-7).

Індивідуальне завдання: 30 балів.

РАЗОМ – 100 балів.

Об’єктом поточного контролю знань є систематичність та активність роботи на практичних (семінарських) заняттях.

Під час контролю систематичності роботи та активності студентів оцінці підлягають роботи, які він повинен виконати впродовж семестру, зокрема:

- засвоєння програмного матеріалу;

- виконання навчальних завдань на практичних заняттях.

Методичне забезпечення

1. Конспект лекцій з дисципліни «Історія бухгалтерського обліку» для студентів ступеня вищої освіти «бакалавр» напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» / Укладач – М.Й. Гедз. – Черкаси: ЧННІ УБС, 2018. – 67 с.

.

Рекомендована література

Базова

1. Пушкарьов В. Тенденції та закономірності розвитку бухгалтерського обліку в Україні ( теоретико-методологічні аспекти) [Текст ] / В. Пушкарьов. - Тернопіль : Економічна думка, 1999. - 422 с.

2. Бутинець Ф.Ф. Історія бухгалтерського обліку: В 2-х ч.Ч.1 [Текст ] : навч. посібник / Ф.Ф. Бутинець. - Житомир : Рута, 2001. - 512 с.

    3. Остап'юк М.Я. Історія бухгалтерського обліку [Текст ] : навч. посібник / М.Я. Остап'юк, М.Р. Лучко, Й.Я. Даньків. - К. : Знання, 2005. - 276 с.

4. Остап'юк М Я. Історія бухгалтерського обліку: Світ і Україна [Текст ] : курс лекцій / М.Я. Остап'юк; М.Р. Лучко, Й.Я. Даньків. - К. : Європейський університет, 2006. - 170 с.

5. Вступ до бухгалтерського обліку або не все складне, що таким здається. Початковий курс [Текст ] : навчальний посібник для початківців / К.В. Романчук, А.П. Дикий , Т.П. Назаренко, та ін.; ред. Ф.Ф. Бутинець. - Житомир : ЖДТУ, 2006. - 244 с.

6. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV (в редакції від 01.01.2018 р.) // http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/996-14

Допоміжна

7. Пасько Т.О. Історія бухгалтерського обліку [Текст] : навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / Пасько Т. О. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2009. - 141 с.

8. Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: Учебн. пособие для вузов. — М.: Ауцит, ЮНИТИ, 1996. - 638 с.

    9. Піпер Н. Історія бізнесу: світова історія економіки від неоліту до глобалізації [Текст ] : переклад з німецької / Н. Піпер. - К. : К.І.С., 2006. - 172 с.

10. Даньків Й.Я. Бухгалтерський облік [Текст] : підручник / Й. Я. Даньків, М. Я. Остап'юк. - К. : Знання, 2007. - 469 с.

11. 10 років впровадження МСФЗ в банках : досвід, результати, перспективи [Текст]. - К. : НБУ, 2008. - 108 с.

12. Лень В.С. Облік і аудит. Вступ до фаху [Текст] : навч. посібник / В. С. Лень, В. А. Нехай. - К. : ЦУЛ, 2009. - 256 с.

13. Лень В.С. Облік і аудит: вступ до фаху [Електронний ресурс] / В. С. Лень. - К. : ЦНЛ, 2009. - ел. опт. диск. - (Електронні видання).

Інформаційні ресурси

1. www.minfin.gov.ua – сайт Міністерства фінансів України.

2. www.ifrs.org – сайт Ради з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО) − International Accounting Standards Board.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до вивчення дисципліни «Історія бухгалтерського обліку» для здобувачів ступеня вищої освіти «бакалавр» напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит»


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-21; Просмотров: 73; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.024 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь