Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Концепція захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного походження.



8 червня 2000 р. Президент України підписав Закон України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру".

Цей Закон визначає організаційні та правові основи захисту громадян України та громадян інших держав, які перебувають на території України, захисту об'єктів виробничого і соціального призначення, довкілля від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру це — система організаційних, технічних, медико-біологічних, фінансово-економічних та інших заходів для запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру і ліквідації їх наслідків, що реалізуються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, відповідними силами та засобами підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності й господарювання, добровільними формуваннями і спрямовані на захист населення і територій, а також матеріальних і культурних цінностей та довкілля.

Законодавство України у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру базується на Конституції України, цьому Законі й Законі України "Про правовий режим надзвичайного стану" та інших нормативно-правових актах.

Основними завданнями у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру є:

— здійснення комплексу заходів для запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного та природного характеру та реагування на них;

— забезпечення готовності та контролю за станом готовності до дій і взаємодій органів управління у цій сфері, сил та засобів, призначених для запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного та природного характеру і реагування на них.

Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру здійснюється на принципах:

— пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров'я і довкілля;

— надання переваги раціональній та превентивній безпеці;

— вільного доступу населення до інформації щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій;

— особистої відповідальності й піклування громадян про власну безпеку, неухильного дотримання ними правил поведінки та дій у надзвичайних ситуаціях;

— відповідальності посадових осіб у межах своїх повноважень, за дотримання вимог цього Закону;

— обов'язковості завчасної реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;

— урахування економічних, природних та інших особливостей територій і ступеня реальної небезпеки виникнення надзвичайних ситуацій;

— максимально можливого ефективного і комплексного використання наявних сил і засобів, призначених для запобігання надзвичайним ситуаціям і реагування на них.

У питаннях захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру громадяни України мають право на:

— отримання інформації про надзвичайні ситуації, що виникли або можуть виникнути, та про заходи необхідної безпеки;

— забезпечення та використання засобів колективного й індивідуального захисту, які призначені для захисту населення від надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення;

— звернення до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;

— відшкодування збитків, згідно із Законом, заподіяних їхньому здоров'ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій;

— компенсацію за роботу в зонах надзвичайних ситуацій;

— соціально-психологічну підготовку та медичну допомогу;

— інші права у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру відповідно до законів України.

Для забезпечення реалізації державної політики захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій створюється єдина державна система органів виконавчої влади з питань запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного та природного характеру і реагування на них (далі єдина державна система), яка складається з територіальних і функціональних підсистем. Завдання єдиної державної системи, склад сил і засобів визначені в Положенні Кабінету Міністрів України № 1198 (1998 р.) "Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру в Україні", а також у розділі VIII Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру", № 1809 від 8 червня 2000 р.

 

12. Державна служба України з надзви­чайних ситуацій.

Держа́вна слу́жба Украї́ни з надзвича́йних ситуа́цій (ДСНС України, рос. Госслужба ЧС Украины, ГСЧС Украины англ. State emergency service of Ukraine) - входить в систему органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики в сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності [1]

Державна служба України з надзвичайних ситуацій утворена Указом Президента України № 726/2012 від 24.12.2012 року шляхом реорганізації Міністерства надзвичайних ситуацій України і Державної інспекції техногенної безпеки України. З 25 квітня 2014 діяльність Служби спрямовується і координується Кабінетом міністрів через Міністра внутрішніх справ України .

Історія становлення

Роки

Після здобуття Україною незалежності в 1991 році, питаннями цивільного захисту та оборони, ліквідації наслідків та попередження надзвичайних ситуацій, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, гасіння пожеж та пожежної безпеки займалися три окремих відомства -

· Штаб цивільної оборони України

· Міністерство у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС

· Головне управління пожежної охорони МВС України.

Роки

· Шеврон військовослужбовців МНС до 2003 г.

· У 1996 році Указом Президента України Л.Д. Кучми на базі Штабу ЦО України і Мінчорнобиля України створено єдине відомство -Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (МНС України), яке стало головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільної оборони, рятувальної справи, створення та функціонування систем страхового фонду документації, поводження з радіоактивними відходами, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, попередження ситуацій і реагування на них, ліквідації їх наслідків та наслідків Чорнобильської катастрофи, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління та несе відповідальність за її стан і розвиток.

· В підпорядкуванні МінНС України перебувала угрупування військ Цивільної оборони України чисельністю 10 218 осіб, з яких 9550 - військовослужбовці. Війська ЦО України були призначені для захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, викликаних аварією, катастрофою, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, ліквідації їх наслідків та виконання інших передбачених законом "Про війська Цивільної оборони України" завдань [4] У складі військ ЦО України знаходилися: три окремі мобільні механізовані бригади (Київ,Дрогобич, Донецьк); одна навчальна бригада (с. Ватутіне Харківської обл); чотири окремі мобільних механізованих полки (м. Лоскутівка Луганської обл., м Верхівцеве Дніпропетровської обл., смт. Мирне Запорізької обл., с. Червонознам'янка Одеської обл.); шість окремих аварійно-рятувальних батальйони (с. Мазанка Сімферопольського р-ну АР Крим, м Ромни Сумської обл., м. Ужгород, м. Чернівці, с. Якушинці Вінницької обл., с. Городище Рівненської обл.); два окремих аварійно-рятувальних загону (м.Кіровоград, м. Хмельницький); спеціальний морський загін (м Керч АР Крим); спеціальний авіаційний загін (м.Ніжин Чернігівської обл.); два окремих вузла зв'язку (м Київ, м. Переяслав-Хмельницький Київської обл.); два загони забезпечення військ (м. Київ, с. Жеребкове Одеської обл).

· Територіальні органи МНС України до 2003 року були представлені Головними управліннями (управліннями) з питань надзвичайних ситуацій у складі обласних державних адміністрацій.

· У цей період МНС України силами військових підрозділів цивільної оборони успішно ліквідувало ряд масштабних техногенних і природних катастроф, серед яких слід виділити ліквідацію наслідків масштабного паводку на Закарпатті у 1998 році.

Роки

27 Січня 2003-го року Указом Президента України "Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій"[5]" органи і підрозділи Державної пожежної охорони виведені зі складу МВС і передані до складу МНС України . 19 Грудня 2003-гороку видано Указ Президента України "Про Державну програму перетворення військ Цивільної оборони України, органів і підрозділів державної пожежної охорони в оперативно-рятувальну службу цивільного захисту на період до 2005 року"[6]. Державна програма передбачала створення на базі Військ ЦО України та органів і підрозділів пожежної охорони єдиної невійськової Оперативно-рятувальної служби. Передбачалася повна демілітаризація МНС, звільнення особового складу військ ЦО з військової служби з подальшим присвоєнням спеціальних звань внутрішньої служби. Були повністю розформовані військові частини ЦО в Донецьку, Хмельницькому та Чернівцях; реформовані в регіональні рятувальні центри військові частини ГО в Києві, Дрогобичі, Ромнах; реформовані військові частини ЦО в Лоскутовці, Ужгороді, Мирному, Мазанці, Червонознам'янці, навчальна бригада в Ватутіному Харківської обл. - В навчальний центр Служби; Кіровограді, Городищі - в аварійно-рятувальні загони територіальних органів Служби; реформовані спеціальні морський і авіаційний загін - в спец. морський і та спец. авіа загони Служби; вузли зв'язку, бази забезпечення і т.д.

Після реформи 2003-го року були сформовані нові територіальні органи МНС - Головні управління (управління) МНС України на базі Управлінь пожежної безпеки ГУ (У) МВС Україн в областях, містах Києві та Севастополі .

У 2005-му році був прийнятий Закон України "Про правові засади цивільного захисту", Цей Закон визначав правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

У 2006 році війська цивільної оборони України були повністю розформовані, особовий склад військ і Державної пожежної охорони влився в ряди єдиної Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України.

Згідно ст. 2 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 № 5403-VІ Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту - спеціальне невійськове об'єднання аварійно-рятувальних та інших формувань, органів управління такими формуваннями системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

У 2008-му році особовий склад органів і підрозділів МНС був переведений на службу за контрактом з переатестацією в спеціальні звання служби цивільного захисту.

В грудні 2010 року Указом Президента України Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи було реорганізовано в Міністерство надзвичайних ситуацій України як головний центральний орган виконавчої влади в системі цивільного захисту, реагування та попередження надзвичайних ситуацій, Державну інспекцію техногенної безпеки України, Державне агентство зони відчуження, Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України - як центральні органи виконавчої влади які спрямовуються і координуються Міністерством.

Державний пожежний та техногенний нагляд, управління зоною відчуження та ЧАЕС, Держгіртехнагляд стали центральними органами виконавчої влади.

У період 2003-2010 років сили МНС України залучалися до ліквідації таких масштабних надзвичайних ситуацій: пожежа з последущей детонацією боєприпасів на території військової частини А0261, р Артемівськ (Збройні Сили України); пожежа з послідуючою детонацією боєприпасів на території 275-ї бази артилерийських боєприпасів (Збройні Сили України); аварії в системах теплопостачання в місті Алчевськ Луганської обл., в системах життєзабезпечення в Донецькій, Кіровоградській областях, АР Крим; спалах пташиного грипу в 2006-му році в АР Крим; авіакатастрофа літака Ту-154 поблизу с. Суха Балка Донецької обл. в серпні 2006 р, загинуло 170 громадян Російської Федерації; загибель 13-ти шахтарів на шахті ім. Засядька у вересні 2006 г ; вибух газу в житловому будинку в Дніпропетровську по вул. Мандриківській, 127 у жовтні 2007 року, загинуло 23 людини; аварія на шахті ім. Засядька в листопаді 2007 року, загинув 101 шахтар , 40 було травмовано; залізнична аварія в Буському районі Львівської обл. з перекиданням 15 цистерн з жовтим фосфором ємністю 50 т; паводок в 6-ти західних областях України в 2008-му році, внаслідок якого загинули 39 людей і завдано збитків розміром вище 4-х млрд грн; лісову пожежу в Ізюмському р-ні Харківської обл., знищено 1300 га лісових насаджень; пожежа і подальша детонація боєприпасів на території військової частини А0829, м.Лозова Харківської обл; вибух житлового будинку в м Євпаторія, АР Крим, загинуло 27 осіб, врятовано силами МНС 21 чоловік; серія аварій на шахтах в Донецькій обл., внаслідок яких загинуло 27 осіб і понад 40 травмовано; паводок в 6-ти західних областях України в 2008-му році, внаслідок якого загинули 39 людей і завдано збитків розміром вище 4-х млрд грн; ; пожежа в залі ігрових автоматів в м. Дніпропетровськ у 2009-му році, загинуло 9 та постраждало 11 осіб; епідемія грипу і ГРЗ в листопаді-грудні 2009-го року; сильні снігопади на території України в грудні 2009 року; вибух кисневого балона в лікарні г. Луганск в 2010 році, 16 загиблих і 6 постраждалих; сильні дощі і паводки в Івано-Франківській, Вінницькій, Чернівецькій та Хмельницькій областях в червні 2010 рр.; аварія рейсового автобуса "Еталон" (зіткнення з локомотивом на з/д переїзді), загинуло 45 осіб та 8 травмовано; пожежа в будинку соц. обслуговування Дубровицького р-ну Рівненської обл в 2011 році, загинуло 16 осіб, постраждало і госпіталізовано 11 осіб.

Роки

У 2011 році здійснювалися основні заходи з розділення Міністерства у справах НС України на 4 окремих відомства -

· Міністерство надзвичайних ситуацій України (як головний орган)

· Державна інспекція техногенної безпеки України,

· Державне агентство зони відчуження,

· Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України.

В листопаді 2011 року закінчені заходи щодо переведення особового складу наглядово-профілактичного блоку МНС для подальшого проходження служби в новостворену Державну інспекцію техногенної безпеки України, завершено формування її органів та підрозділів. Особовий склад залишився на службі цивільного захисту з відповідними спеціальними званнями, Указом Президента на них поширювався порядок проходження служби цивільного захисту, медичне, санаторно-куроротное забезпечення, пільги та компенсації передбачені для особового складу МНС.

У 2012 році Державні пожежні частини реформовані в Державні пожежно-рятувальні частини (ДПРЧ) і підпорядковані безпосередньо територіальним органам МНС. Районні (міські) відділи МНС реформовані в служби цивільного захисту в районах (містах) і введені до складу апаратів ГТУ (ТУ) МНС.

2 жовтня 2012 Верховною Радою України був прийнятий Кодекс цивільного захисту України [7], який став головним систематизуючим нормативно-правовим актом в системі цивільного захисту населення, територій, навколишнього середовища, майна від наслідків надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, позначає повноваження всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, громадян, осіб без громадянства та іноземців, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

24 Грудня 2012 Указом Президента України Міністерство надзвичайних ситуацій і Державна інспекція техногенної безпеки України реорганізовані в єдину Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), як центральний орган виконавчої влади, який координується і направляється Міністерством оборони України. Першим головою Служби Указом Президента призначений Болотських Михайло Васильович.

Упродовж 2013 року Державною службою України з надзвичайних ситуацій здійснювалися заходи щодо створення нормативно-правової бази діяльності Служби (підготовлений і виданий Указ Президента України № 20/2013 від 16.01.2013 р "Деякі питання Державної служби України по надзвичайних ситуацій", яким затверджено "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій"; Постанова Кабінету Міністрів України про формування територіальних органів ДСНС України"); сформовані територіальні органи ДСНС України - Головні управління і Управління ДСНС України на базі ГТУ (ТУ) МНС і ГУ (У) Держтехногенбезпеки; призначено керівництво територіальних органів; завершено процес переведення особового складу двох центральних органів виконавчої влади до ДСНС України для подальшого проходження служби. Міністерством оборони України спільно з ДСНС видано ряд нормативних актів, що регулюють діяльність Служби, взаємодія органів і сил ГСЧС України з органами управління Міністерства оборони, Генеральним Штабом ЗСУ та Збройними Силами України.

01 Липня 2013 р. набув чинності Кодекс цивільного захисту України.

02 Березня 2014 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України №87-р генерал-полковник служби цивільного захисту БОЛОТСЬКИХ Михайло Васильович звільнений з посади Голови ДСНС України.

23 Квітня 2014 розпорядженням Кабінету Міністрів України №412-р Головою ДСНС України призначений полковник служби цивільного захисту Бочковський Сергій Станіславович.

25 Квітня 2014 р. Кабінетом Міністрів України видано Постанову №120 "Питання координації та спрямування Державної служби з надзвичайних ситуацій", який встановлює, що діяльність ДСНС України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ[9]

03 Липня 2014 року видано Наказ МВС України №631 "Про затвердження Положення про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту ДСНС України".

Очікується нова редакція "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій" і "Положення про Міністерство внутрішніх справ України" з урахуванням останніх рішень Уряду України.

Органи управління

1. Апарат ДСНС України (м.Київ).

· Керівництво Державної служби

· Департамент державного нагляду та контролю

· Департамент реагування на надзвичайні ситуації

· Департамент організації заходів цивільного захисту

· Департамент економіки і фінансів

· Департамент ресурсного забезпечення

· Адміністративний департамент

· Департамент персоналу

· Управління авіації та авіаційного пошуку і порятунку

· Управління гідрометеорології

· Управління телекомунікацій, інформаційних технологій та Системи 112

· міжнародного співробітництва

· Юридичне управління

· Управління внутрішнього аудиту та протидії корупції

· Відділ зв'язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю

· Центральна лікарсько-експертна комісія

· Сектор спеціального зв'язку

· Режимно-секретний сектор

· Сектор мобілізаційної роботи

Найменування Сфера діяльності/підрозділи
Департамент державного нагляду та контролю · Організація здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту · Управління пожежної безпеки · Управління техногенної безпеки та цивільного захисту
Департамент реагування на надзвичайні ситуації · Організація та здійснення заходів щодо реагування на НС, застосування та управління діями Сил цивільного захисту ДСНС під час ліквідації НС і пожеж, проведення піротехнічних робіт та координації діяльності аварійно-рятувальних служб; · Управління силами і засобами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України структура Департаменту: · · Управління організації пожежогасіння, піротехнічних робіт та підготовки підрозділів ОРС ЦЗ · відділ організації піротехнічних робіт · відділ організації пожежегасіння та роботи з об’єктовими підрозділами · відділ підготовки підрозділів ОРС ЦЗ · відділ організації служби, підготовки та сертифікації аварійно-рятувальних служб · Управління організації реагування та контролю готовності підрозділів · Відділ контролю та координації аварійно-рятувальних формувань · Відділ аналізу та планування · Відділ організації управління у надзвичайних ситуаціях · Сектор антитерористичної діяльності · Відділ медичного забезпечення, реабілітації та охорони праці
Департамент цивільного захисту · Реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій · Відділ інженерно-технічних заходів
Департамент економіки і фінансів · Організація, планування та управління системою фінансового забезпечення в ДСНС
Департамент ресурсного забезпечення · Матеріально-технічне забезпечення у системі ДСНС · Служба безпеки дорожнього руху · Відділ спеціального обладнання та спеціальної техніки
Адміністративний департамент · Організаційно-технічне, документальне забезпечення; стратегічне планування; взаємодія з МВС України
Департамент персоналу · Організація управлінням персоналом (кадрами) ДСНС · Відділ комплектування служби цивільного захисту та адміністративної роботи · Відділ організаційно-штатної роботи та служби дислокації · Відділ проходження служби, комплектування резерву та бронювання · Відділ освіти і науки · Сектор державної служби
·
·

 

Найменування Сфера діяльності/підрозділи
Управління авіації та авіаційного пошуку і рятування · Управління діяльністю авіації ДСНС
Управління гідрометеорології  
Юридичне управління  
 

 

Відділи, сектори, ВЛК

Найменування Сфера діяльності/підрозділи
Відділ телекомунікацій та інформаційних технологій · Організація управління зв`язком, телекомунікаціями та інформатизацією у системі ДСНС
Відділ міжнародного співробітництва · Міжнародне співробітництво в системі ДСНС
Відділ внутрішнього аудиту · Аудит та фінансові перевірки в системі ДСНС
Відділ зв'язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю · Взаємодія зі ЗМІ та робота з громадськими організаціями · Агітаційно-пропагандистська робота
Відділ протидії корупції · Організація та здійснення заходів з протидії корупції та службових зловживань у системі ДСНС
Центральна лікарсько-експертна комісія · Організація та здійснення військово-лікарської експертизи особового складу ДСНС
Режимно-таємний сектор · Організація режимно-секретної роботи у системі ДСНС · Здійснення заходів з охорони державної таємниці
Сектор спеціального зв'язку · Керівництво, організація та координація діяльності підрозділів спеціального зв’язку з питань забезпечення безпеки спеціальних видів зв’язку · Криптографічний захист інформації та забезпечення секретного (закритого) зв`язку в системі ДСНС
Сектор мобілізаційної роботи · Планування, розроблення і проведення заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації в системі ДСНС · Забезпечення мобілізаційної підготовки територіальних органів ДСНС України, спеціальних формувань і підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту

2. Територіальні органи управління.

· Головне управління ДСНС України у місті Києві

· Головне управління ДСНС України у Київській області

· Управління ДСНС України у Вінницькій області

· Управління ДСНС України у Волинській області

· Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області

· Головне управління ДСНС України у Донецькій області

· Управління ДСНС України у Житомирській області

· Управління ДСНС України у Закарпатській області

· Головне управління ДСНС України у Запорізькій області

· Управління ДСНС України у Івано-Франківській області

· Управління ДСНС України у Кіровоградській області

· Головне управління ДСНС України у Луганській області

· Головне управління ДСНС України у Львівській області

· Головне управління ДСНС України у Миколаївській області

· Головне управління ДСНС України у Одеській області

· Управління ДСНС України у Полтавській області

· Головне управління ДСНС України у Рівненській області

· Управління ДСНС України у Сумській області

· Управління ДСНС України у Тернопільській області

· Головне управління ДСНС України у Харківській області

· Управління ДСНС України у Херсонській області

· Головне управління ДСНС України у Хмельницькій області

· Управління ДСНС України у Черкаській області

· Управління ДСНС України у Чернівецькій області

· Управління ДСНС України у Чернігівській області


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 287; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.079 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь