Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


КАФЕДРА ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ



КАФЕДРА ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ

 

 

Затверджено:

                                                          Проректор

 

__________________________

“____” ______________ 2010 р.

 

Методичні матеріали

щодо змісту та організації самостійної роботи студента

 і підсумкового контролю їх знань з навчальної дисципліни

“Фінанси підприємств”

 

Укладач

 В.З. Потій

Куліш Г.П.

 

Декан факультету

__________ В.К. Хлівний

“_____” _____________ 2010 р.

 

Завідувач кафедри

_________ А.М. Поддєрьогін

 

 

Київ-2010

 

 

Тематичний план дисципліни

Тема 1. Основи фінансів підприємств.

Тема 2. Грошові розрахунки підприємств.

Тема 3. Грошові надходження.

Тема 4. Формування і розподіл прибутку.

Тема 5. Оподаткування підприємств.

Тема 6. Оборотні кошти та їх організація на підприємстві.

Тема 7. Кредитування підприємств.

Тема 8. Фінансове забезпечення відтворення основних засобів.

Тема 9. Оцінка фінансового стану підприємств.

Тема 10. Фінансове планування на підприємствах.

Тема 11. Фінансова санація та банкрутство підприємств.

Приклади типових завдань.

Приклади типових тестів і задач приведені в навчальному посібнику „Фінанси підприємств: тести, задачі, методичні рекомендації”, КНЕУ, 2005р. під ред. Потій В.З.

Тема 2. Організація грошових розрахунків на підприємстві.

Задача 2.1. Залишок коштів на розрахунковому рахунку в банку – 160 тис.грн. Бухгалтерією підприємства нарахована заробітна плата 130 тис.грн. Нарахування на заробітну плату: В пенсійний фонд – 32%; В фонд безробіття – 2,5%;На соціальне страхування – 2,5%.

Утримання з заробітної плати:

Прибутковий податок – 20%; В фонд безробіття – 0,5%;В пенсійний фонд – 2%.

На яку суму можна виписати чек на отримання готівки з каси банку? Необхідно визначити, у яких розмірах повинні бути виписані платіжні документи на перерахування коштів.

 

Задача 2.2. Вексель на суму 30 тис грн із строком платежу 1 травня поточного року взятий до обліку комерційним банком 1 лютого поточного року, облікова ставка банку 60% річних. Необхідно визначити суму дисконту та суму, яка буде видана банком власнику векселя.

 

Задача 2.3 Розрахувати суму погашення векселя. Строк платежу “по пред”явленню, не раніше 15 грудня 2000 року”. Дата складення – 15 жовтня 2000 року. Дата пред”явлення до платежу – 14 лютого 2001 року. Номінальна вартість 200000 грн. На номінальну вартість нараховуються проценти з розрахунку 50% річних.

 

Тема 3. Грошові надходження підприємства.

Задача 3.1. Визначити рух грошових коштів підприємства за таких даних:

Тема 11. Фінансова санація та банкрутство підприємства.

Задача 11.1. На основі наведених даних необхідно визначити можливість банкрутства підприємства:

  тис грн
валовий прибуток 580
виручка від реалізації 6200
статутний капітал 3400
реінвестований прибуток 160
додатковий вкладений капітал 130
нерозподілений прибуток 125
дебіторська заборгованість 2300
виробничі запаси 330
запаси готової продукції 45
незавершене виробництво 180
інші оборотні активи 25
грошові кошти 92
резервний капітал 72
кредиторська заборгованість 3950
необоротні активи 4700

Задача 11.2. На основі наведених даних необхідно дати оцінку структури балансу підприємства:

тис грн

Актив

Пасив

1. Необоротні активи 200 1. Власний капітал 250
2. Оборотні активи 200 2. Кредиторська заборгованість 130
    3. Інші кредити 20
баланс 400 Баланс 400

Самостійна робота студентів

     Самостійна робота студентів є основним засобом оволодіння навчальним матеріалом дисципліни “Фінанси підприємств”, засвоєння знань, надбання вмінь та навичок у вільний від аудиторних навчальних занять час. У процесі самостійної роботи студенти повторюють й закріплюють той матеріал, що був розібраний з викладачем на лекційних заняттях, а також опановують окремі програмні питання, що передбачені для самостійного вивчення. Також студенти самостійно виконують письмові домашні завдання (вирішують практичні задачі, використовуючи збірник задач з дисципліни та керуючись методичними вказівками щодо їх розв’язання), здійснюють самоконтроль своїх знань.

     Таким чином, самостійна робота студента складається із підготовки до семінарських, занять по темам курсу. Виконання розрахункових завдань, тестових завдань і написання модулів.

     Самостійна робота з підготовки до семінарських занять здійснюється за відповідним планом, що містить до кожної теми перелік програмних питань, які виносяться на обговорення на семінарське заняття. Спираючись на прослуханий лекційний матеріал, опрацювавши основну і додаткову літературу, ознайомившись із законодавчими і нормативними документами, студенти готують тези своїх виступів, а також, за власним бажанням, можуть обирати тему доповіді, погодивши її з викладачем, для презентації її на семінарі-дискусії. Дана доповідь повинна містити, крім висвітлення самої сутності виявленої студентами проблеми, обґрунтування її актуальності та власні пропозиції щодо її вирішення. Обов’язково доповідь повинна стосуватися теми семінарського заняття, проте вона може охоплювати більш широке коло питань, ніж передбачаються навчальною програмою дисципліни.

     Для студентів денної та вечірньої форм навчання програмою вивчення дисципліни передбачено проведення семінарських та практичних занять. Причому такі заняття проводяться переважно у комбінованій формі, тобто відбувається обговорення зі студентами питань з теми, що вивчається, здійснюється їх опитування, а також закріплюються теоретичні положення дисципліни на конкретних прикладах шляхом виконання практичних завдань.

     Зі студентами заочної форми навчання аудиторні заняття проводяться у вигляді лекційних занять, а також у вигляді захисту індивідуального завдання (контрольної роботи), виконання якого передбачається робочою навчальною програмою дисципліни і модульного завдання в аудиторії під час сесії. Цим обумовлюється і специфіка самостійної роботи студентів-заочників, яка складається із самостійного опрацювання ними лекційного матеріалу, основної і додаткової літератури, законодавчої бази, а також виконання за вибором студента розрахункового завдання і модульного завдання. Виконані роботи дадуть змогу отримати диферінційований залік.

Для проведення самостійної роботи студенти мають користуватися:

§ конспектом лекцій;

§ рекомендованою основною і додатковою літературою, законодавчими і нормативними документами (розділ 10 робочої навчальної програми);

§ планами семінарських (практичних) занять (розділ 5 робочої навчальної програми);

§ збірником задач з дисципліни “Фінанси підприємств”, в якому містяться тести, розрахункові практичні завдання та методичні вказівки щодо їх виконання;

§ методичними вказівками щодо виконання студентами-заочниками індивідуальних завдань (контрольних робіт) (додаток 2 «Перелік індивідуальних завдань для студентів заочної форми навчання»);

§ переліком програмних питань (додаток 5).

Час, що відводиться на самостійну роботу студентів денної, вечірньої та заочної форм навчання, в розрізі окремих тем наведено в тематичному плані вивчення дисципліни (розділ 2 робочої навчальної програми).

Карта самостійної роботи студентів

 

      З метою оволодіння в повному обсязі програми з дисципліни „Фінанси підприємств” змінюються підходи до організації самостійної та індивідуальної роботи студентів очної, вечірньої та заочної форм навчання.

На початку вивчення дисципліни „фінанси підприємств” кожен студент повинен мати на руках роздрукований документ, що має назву „карта самостійної роботи студента” (таблиця №1).

Карта самостійної роботи студента включає перелік обов’язкових видів самостійної роботи, форми контролю, бальне оцінювання.

До обов’язкових видів самостійної роботи з даної дисципліни належать:

§ підготовка до семінарських занять по темам курсу;

§ активна участь в обговоренні питань теми;

§ виконання розрахункових завдань, як домашніх так і аудиторних;

§ виконання модульного завдання (зразок модульного завдання Додаток 1).

 

До вибіркових видів самостійної роботи з даної дисципліни належать:

§ презентація проблемних питань, запропонованих викладачем у відповідності до теоретичного плану Індивідуальне самостійне завдання вміщує:

§ самостійно проведену оцінку фінансового стану підприємства (тема 8) і складання фінансового плану по укрупненій схемі.

Таблиця 1.

Карта

самостійної роботи студентів

Обов’язкові види завдань

1. Обговорення теоретичних питань теми, відповіді на тести Активна участь 3 2. Експрес-тестування   2 3. Розв’язування задач Правильне виконання завдань 3 4. Виконання домашніх розрахункових завдань Правильне виконання завдань 2 5. Всього 6 семінарських занять (6х10)   60 6. Виконання модульного завдання (2 по 10 бал) Правильне виконання завдань 20

Разом балів за обов’язкові види СРС

80

Таблиця 2.

Картка

самостійної роботи студента заочної форми навчання

 

Види самостійної роботи Планові терміни виконання Форми контролю та звітності Максимальна кількість балів

Заочна форма навчання

 

Обов’язкові завдання      
1.1. Виконання індивідуальної роботи  до початку екземенаційної сесії Письмове виконання, захист. 40  
1.2. Модульний контроль у письмовій формі за графіком екзаменаційної сесії  Перевірка правильності виконання модульного завдання 60
Підсумок     100

 

Важливою формою самостыйної роботи студентів заочної форми навчання є виконання індивідуального завдання (контрольної роботи). Варіанти котрольних робіт і методичні вказівки до їх виконання наведені в додатку 2 і додатку 3.

4. Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни для студентів очної форми навчання.

Поточний контроль оцінки знань студентів в процесі навчання виконує певне функціональне навантаження, а саме, дозволяє оцінити ступінь засвоєння матеріалу курсу і вміння студента на базі отриманих теоретичних знань розв’язувати практичні завдання і ситуації.

Якісна сторона поточного контролю тим вища, чим вища їх об’єктивність. Цей взаємозв’язок проявляється з одного боку в обов’язковому, регулярному відвідуванні студентами семінарських і практичних занять, а з другого – в систематичній і активній роботі протягом семестру.

Об’єктом поточного контролю знань студентів є:

o усна (письмова) відповідь при обговоренні питань теми, яка виноситься на семінарське заняття; самостійна підготовка питання; індивідуальне розв’язування задачі чи ситуації;

o виконання модульних завдань;

o  виконання індивідуальних завдань (обов’язкових і вибіркових).

Робота студентів денної і вечірньої форми навчання передбачає обов’язкові, вибіркові і індивідуальні види завдань, які на протязі семестру оцінюється від 0 до 100 балів і розподіляються наступним чином:

1.Для студентів, у яких за розкладом передбачені семінарські (практичні) заняття:

1.1 за теоретичне обговорення питань теми і відповіді на тести студент на одному практичному занятті може отримати 3 бали;

1.2 за розв’язання задачі в аудиторії – 3 бали.

1.3 виконання домашніх розрахункових завдань – 2 бали.

1.4 експрес-опитування (тестування) – 2 бали

1.5 за виконання 2-х модульних завдань по 10 балів за кожний модуль – 20 балів

Перший модуль проводиться по темам 1-5, а другий – по темам 6-9 (див. тематичний план дисципліни). Зразок модульного завдання наведено в додатку 1. Модульне завдання вміщує 2 теоретичних питання і дві задачі.

    Отже за обов’язкові види завдань студент може отримати від 0 до 80 балів.

1.6 Вибіркові види робіт передбачаються виконання одного завдання а, саме: провести оцінку фінансового стану підприємства (тема 9); або скласти фінансовий план підприємства по укрупненій схемі, запропонованій викладачем (тема 10). За виконання індивідуальної роботи по темі 9 «Оцінка фінансового стану підприємства» по темі 10 «Фінансове планування» студент може отримати 15 балів.

1.7  За презентацію (захист індивідуального завдання по дисципліні студент може отримати 5 балів).

Загальна підсумкова оцінка знань студентів з дисципліни складається з суми балів за обов’язкові види завдань (від 0 до 60 балів), виходячи з кількості практичних занять (6) на кожному практичному занятті студент може отримати максимально 10 балів – оцінка «відмінно», якщо 8 балів – оцінка «добре»; 6 балів – «задовільно», 0 балів – «незадовільно»; за виконання модульного завдання (2 модулі по 10 балів – всього 20 балів); виконання індивідуальних (практичних) завдань (15 балів) і презентація (захист) виконаної роботи по дисципліні – 5 балів

2.Для студентів, у яких відсутні семінарські (практичні) заняття (за недостатньою кількістю студентів в групі) оцінювання знань здійснюється за результатами виконання двох індивідуальних завдань по темам 9 і 10 (див. тематичний план дисципліни стор. 5 і перелік питань для написання і захисту реферату (есе) під час ІКР (стор. 24).

2.1 Використовуючи звітність обраного підприємства розрахувати показники майнового стану, ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості в динаміці за три роки, дати їм оцінку і провести комплексну оцінку за висновками щодо фінансового стану. Виконана робота оцінюється від 0 до 20 балів, а її захист від 0 до 30 балів, тобто студент може отримати від 0 до 50 балів.

2.2 Використовуючи звітність і закономірності визначені в розвитку обраного підприємства (п. 2.1) скласти поточний фінансовий план підприємства за схемою запропонованою викладачем, а також розрахувати основні показники дохідної і витратної частин фінансового плану (тема № 10).

Виконана робота оцінюється від 0 до 30 балів, а захист – від 0 до 20 балів, тобто студент може отримати від 0 до 50 балів.

Загальна підсумкова оцінка поточної успішності студентів у формі заліку (диференційованого) оцінюється за шкалою від 0 до 100 балів включно. Якщо за результатами поточного контролю студент набрав менше 60 балів, він отримує оцінку «не зараховано» або «не задовільно».

Отже, в цілому студент за систематичну і активну роботу на семінарських і практичних заняттях, виконання обов’язкових індивідуальних і вибіркових завдань може отримати від 0 до 100 балів. Якщо за підсумками загальної оцінки знань, студент отримав менше 60 балів, він отримує оцінку «не зараховано» або «не задовільно».  

Підсумковий контроль знань студентів денної і вечірньої форми навчання здійснюється на останньому семінарському занятті виводячи підсумковий бал результатів діяльності студента.

Тобто оцінювання знань студентів з дисципліни здійснюється за 100-бальною шкалою, яке переводиться в 4-х бальну за шкалою ECTS в такому порядку:

 

Оцінка за шкалою «Зараховано» «Не зараховано» Оцінка за національною шкалою Оцінка за шкалою ECTS
90-100 зараховано відмінно A
80-89

 

зараховано

 

добре

B
70-79 С
66-69

 

зараховано

 

задовільно

D
60-65 E
21-59 не зараховано – з можливістю повторного складання заліку незадовільно з можливістю повторного складання   FX
0-20 не зараховано – з обов’язковим повторним вивченням дисципліни незадовільно з обов’язковим повторним вивченням дисципліни     F

 

6. Особливості контролю знань студентів заочної форми навчання

Самостійна робота студентів заочної форми навчання є основним засобом оволодіння дисципліною. Розподіл часу на вивчення окремих тем наведено в тематичному плані (розділ 2 робочої навчальної програми).

Для отримання диференційованого заліку студент повинен виконати:

1.Індивідуальне завдання (контрольну роботу). Перелік і зміст завдань і методичні рекомендації до їх виконання наведені в додатку 2 і додатку 3. Виконане завдання студент повинен подати до початку екзаменаційної сесії.

2. Модульне завдання в аудиторії в присутності викладача в період екзаменаційної сесії.

    За виконання індивідуального завдання (контрольної роботи) студент може отримати від 0 до 50 балів. Теоретичні програмні питання оцінюються за шкалою від 0;6;8; 10 балів кожне питання.

    «0» балів – якщо студент не повно розкриває поставлене питання; не використовує статистичні матеріали; питання викладене поверхово; при розкритті питання студент використав тільки підручник;

    «6» балів – питання викладене не достатньо глибоко, допущені незначні помилки.

«8» балів – при викладанні питань допущені незначні помилки.

    «10» балів – студент дає обґрунтовані і теоретично правильні відповіді на поставлені питання, робить узагальнення і висновки, використовує статистичні дані по Україні, демонструє знання нормативно-правових актів і монографічних видань (не тільки підручників); правильно оформлено список літературних джерел, які були використані при виконанні індивідуальної роботи.

    В цілому за теоретичні питання студент може отримати максимально 20 балів.

    Практична частина оцінюється в 20 балів за шкалою: 0; 5; 10; 15; 20 балів наступним чином:

20 балів – якщо студентом зроблені без помилок розрахунки, які вимагає завдання в динаміці за два останні роки, зведені в таблиці, визначені відхилення, проаналізовані і визначені закономірності і зроблені висновки.

15 балів – студентом допущені незначні помилки в розрахунках, але має місце поглиблений аналіз і висновки.

10 балів студент надає розрахунковий матеріал, зводить розрахунки в таблиці, які правильно побудовані. Але відсутній (або не повний) аналіз наведених розрахунків.

5 балів – студент допустив помилки в розрахунках і тому аналіз не відображає реальної картини діяльності підприємства.

0 балів – відсутні розрахунки або зроблені з помилками і відсутній аналіз.

    Отже в цілому за виконане індивідуальне завдання (контрольну роботу) яку студент може отримати від 0 до 40 балів, а при його захисті ще від 0 до 10 балів (0,5, 10 балів), тобто максимально від 0 до 50 балів.

Модульне завдання студенти заочної форми навчання виконують в аудиторії під час екзаменаційної сесії. Зразок модульного завдання наведений в додатку 4. Модуль включає 5 завдань (2 – програмних теоретичних питання; 1-е тестове завдання, яке вміщує 10 тестів; 2 -- задачі).

Критерії оцінювання модульного завдання:

Програмні питання оцінюються за шкалою 0, 6, 8, 10 балів наступним чином:

0 балів – птання студентом не розкрито або розкрито поверхово;

6 балів – студент володіє теорією питання, але були допущені помилки, або викладено у стислій формі;

8 балів – відповідь не повна

10 балів – відповідь правильна, глибока, повна.

Тестове завдання вміщує 10 тестів і оцінюється як одне питання білету за шкалою 0, 6, 8, 10 балів наступним чином:

10 балів – студент знайшов правильну відповідь на 10 або 9 тестів;

8 балів – студент знайшов правильну відповідь на 7-8 тестів;

6 балів – правильна відповідь на 5 тестів;

0 балів – студент знайшов правильну відповідь на 1 або 2 тести або не знайшов жодної правильної відповіді.

Критерії оцінки рішень задач.

Кожна задача оцінюється від 0 до 10 балів.

10 балів – якщо задача розвізана правильно без арифметичних помилок і з поясненням виконаних результатів;

8 балів – студентом допущені арифметичні помилки у розрахунках, але алгоритм розв’язання задач вірний;

6 балів – студентом допущені помилки не тільки в розрахунках, а й у формулах;

0 балів – задача розв’язана не вірно або зовсім не розв’язана.

Якщо за результатами поточного контролю студент набрав менше 60 балів, він отримує з даної дисципліни оцінку «не зараховано» або «незадовільно».

Переведення отриманих даних 100-бальної шкали в 4-х бальну та шкалу ECTS здійснюється в порядку наведеному на стор. 21.

 

Додаток 1.

Зразок модульного завдання

1. Дати відповідь на питання.

1. Розрахунки за допомогою розрахункових чеків (подати схему, описати алгоритм здійснення розрахунків).

2. Розкрити формування грошових надходжень підприємств із внутрішніх і зовнішніх джерел.

3. Задача.

 Розрахувати суму погашення векселя. Строк платежу “по пред’явленню, не раніше 15 листопада 2000”. Дата складання – 15 вересня 2007 року. Дата пред’явлення до платежу – 14 березня 2008 року. Номінальна вартість векселя становить 11000000 грн. На вартість векселя нараховуються проценти з розрахунку 40 % річних.

4.Задача.

Визначити доходи підприємства від фінансових операцій в звітному році, якщо:

1) фабрика у травні придбала акції на суму 8000 грн.; по цих акціях очікується виплата дивідендів у розмірі 50 % річних

2) фабрика у жовтні вклала на депозит тимчасово вільні кошти у розмірі 6000 грн. на 2 місяці під 18 % річних;

3) фабрика приймає участь у спільній діяльності іншого підприємства шляхом вкладення вільних коштів у статутний фонд спільного підприємства; частка фабрики у статутному фонді становить 20 %.

Спільне підприємство передбачає результати господарської діяльності;

§ очікуваний прибуток становить 20 тис. грн;

§ передбачається розподіл між учасниками спільної діяльності 30 % прибутку.

Додаток 2.

Завдання 1.

1. Теоретичні питання.

1.1 Фінанси підприємств, як складова частина фінансової системи держави.

1.2  Доходи (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг, її формування, планування і розподіл.

2. Практичне завдання .

2.1. По даним підприємства визначити фінансовий результат за видами діяльності в динамиці за два останні роки (навести розрахунки, скласти таблиці, проаналізувати і зробити висновки).

Завдання 2.

1. Теоретичні питання .

1.1.  Сутність фінансових ресурсів підприємства, їх склад і джерела формування .

1.2. Показники стану оборотних коштів. Нестача власних оборотних коштів, причини її виникнення та джерела покриття.

2. Практичне завдання.

2.1 По даним підприємства визначити і проаналізувати суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету в динаміці за два роки .

Завдання 3.

1. Теоретичні питання .

1.1 Механізм формування відпускних цін на продукцію і їх вплив на прибуток.

1.2 Принципи банківського кредитування та їх зміст.

2. Практичне завдання .

2.1. По даним підприємства визначити собівартість продукції (робіт, послуг), валові витрати за два останні роки (подати порівняльні таблиці, проаналізувати і зробити висновки щодо їх впливу на фінансові результати).

 

Завдання 4.

1. Теоретичні питання

1.1Розкрити сутність та функції фінансів підприємств.

1.2. Місцеві податки і збори, їх визначення і вплив на фінансово-господарську діяльність підприємств.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити оподаткований прибуток і податок на прибуток за два останні роки. Проаналізувати склад валового доходу, скоригованого доходу, валових витрат і амортизаційних відрахувань.

 

Завдання 5.

1. Теоретичні питання .

1.1. Система оподаткування підприємства в Україні, її стан, розвиток та призначення.

1.2. Джерела формування оборотних коштів, їх сутність і характеристика.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити загальну суму амортизаційних відрахувань за кожною групою основних засобів. Пояснити порядок визначення балансової вартості основних засобів і їх рух.

Завдання 6.

1. Теоретичні питання .

1.1. Сутність банківського кредитування.

1.2. Розподіл прибутку підприємства і формування чистого прибутку.

2. Практичне завдання .

2.1. По даним підприємства за два останні роки визначити суму обов’язкових відрахувань до державного пенсійного фонду. Визначити і проаналізувати їх долю в складі собівартості і валових витрат.

 

Завдання 7.

1. Теоретичні питання .

1.1. Сутність і значення оборотних коштів в фінансовому забезпеченні господарської діяльності підприємства.

1.2. Склад доходів від інвестиційної діяльності та їх сутність.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства за два останні роки визначити суму відрахувань в фонд соціального страхування. Визначити і проаналізувати їх долю в складі собівартості і валових витрат навести розрахунки.

 

Завдання 8.

1. Теоретичні питання.

1.1. Розкрити особливості і відмінні ознаки фінансів підприємств.

1.2. Необхідність кредиту, яка виникає в процесі індивідуального кругообігу коштів.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити суму зборів і цільових відрахувань за два останні роки. Визначити їх долю в сумі валових витрат і собівартості продукції. Навести розрахунки, проаналізувати і зробити висновки.

 

Завдання 9.

1. Теоретичні питання.

1.1. Фінансова санація на підприємстві і порядок її проведення.

1.2. Сутність і склад капітальних інвестицій, джерела їх фінансування.

2. Практичне завдання.

2.1По даним підприємства розрахувати основні показники ліквідності на початок і кінець поточного року і зробити висновки.

Завдання 10.

1. Теоретичні питання .

1.1. Сутність податку на додану вартість. Порядок сплати податку в бюджет.

1.2. Форми і види кредитів, які використовуються в виробничо-господарській діяльності підприємств.

2. Практичне завдання .

2.1. По даним підприємства визначити суму комунального податку, який сплачує підприємство. Розрахунки подати в динаміці за два останні роки. Навести розрахунок визначення середньо - спискової чисельності працюючих. Проаналізувати і зробити висновки.

 

Завдання 11.

1. Теоретичні питання.

1.1. Формування прибутку підприємства. Методи розрахунку та планування прибутку від реалізації продукції.

1.2. Відтворення основних засобів. Знос та амортизація основних засобів.

2. Практичне завдання.

2.1. По даними підприємства визначити суму податку за землю (або суму орендної плати) за два останні роки. Навести розрахунки, проаналізувати відхилення, визначити джерело сплати.

 

Завдання 12.

1. Теоретичні питання.

1.1. Основи організації фінансів підприємств. Сутність комерційного розрахунку.

1.2.  Сутність акредитивної форми розрахунків та її застосування.

2. Практичне завдання.

2.1. Застосовуючи дані підприємства розрахувати норматив оборотних коштів порівняти його з фактичною наявністю оборотних коштів на початок і кінець року. Проаналізувати і зробити відповідні висновки.

 

Завдання 13.

1. Теоретичні питання.

1.1. Сутність, зміст та задачі фінансової діяльності підприємства.

1.2. Класифікація кредитів, які надаються підприємству і їх сутність.

2. Практичне завдання.

2.1. Визначити суму акцизного збору за даними підприємства, (Якщо підприємство є платником цього податку, або розрахунки по ПДВ за два роки, з поясненням.

Завдання 14.

1. Теоретичні питання.

1.1. Особливості розрахунків в електронних системах типу “Клієнт-банк”.

1.2. Перевірочна (шахматна) таблиця до поточного фінансового плану підприємства, її сутність і методика складання.

2. Практичне завдання.

2.1. Визначити і проаналізувати за два останні роки по даним підприємства суму прибутку, який залишається в розпорядженні підприємств. Показати його розподіл по напрямках. Подати розрахунки.

 

Завдання 15.

1. Теоретичні питання.

1.1. Основи організації оборотних коштів підприємства.

1.2. Порядок визначення основних показників витратної частини поточного фінансового плану підприємства.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити витрати на виробництво і реалізацію продукції і розкрити особливості їх формування. Показати склад, структуру в динаміці за два роки, і пояснити відхилення.

 

Завдання 16.

1. Теоретичні питання.

1.1. Методи визначення потреби підприємства в оборотних коштах. Поняття норм і нормативів оборотних коштів.

1.2. Система оподаткування підприємств в Україні, її значення і розвиток.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити і проаналізувати за два останні роки суму платежів які сплачує підприємство до бюджету.

Надати таблиці, пояснити відхилення.

 

Завдання 17.

1. Теоретичні питання.

1.1. Зміст вексельної форми розрахунків, її переваги і недоліки .

1.2. Умови та порядок отримання банківського кредиту.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити суму податку на прибуток, який перераховується до бюджету в динаміці за два останні роки, і розкрити особливості його визначення, (склад скоригованого доходу, валових витрат, визначення амортизаційних відрахувань).

 

Завдання 18.

1. Теоретичні питання.

1.1. Зміст, завдання та методи фінансового планування.

1.2. Фінансова криза на підприємстві, фактори що її спричиняють.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства за два останні роки визначити розмір обов’язкових відрахувань до державного Пенсійного фонду. Визначити джерела їх сплати і долю відрахувань у складі собівартості і валових операційних витрат.

 

Завдання 19.

1. Теоретичні питання.

1.1. Економічна сутність санації підприємств.

1.2. Вплив непрямих податків на фінансово-господарську діяльність підприємств.

2. Практичне завдання.

2.1.По даним підприємства визначити суму валового доходу і розкрити особливості його формування; склад, структуру. Розрахунки надати за два останні роки.

Завдання 20.

1. Теоретичні питання .

1.1. Основи організації фінансів підприємств.

1.2. Склад і сутність доходів від фінансової діяльності.

2. Практичне завдання.

2.1По даним підприємства визначити суму податків, які підприємство сплачувало до бюджету за два останні роки. Навести розрахунки. Проаналізувати і пояснити відхилення.

 

Завдання 21.

1. Теоретичні питання.

1.1. Організація фінансової роботи на підприємстві.

1.2. Економічні і фінансові санкції в системі грошових розрахунків і платежів.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним балансу звітного підприємства розрахувати основні показники оцінки майнового стану. Проаналізувати і пояснити відхилення.

 

Завдання 22.

1. Теоретичні питання.

1.1. Особливості формування і розподілу прибутку комерційного банку.

1.2. Лізингове кредитування підприємства.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити суму прямих податків, пояснити особливості їх визначення. Розрахунки подати за два останні роки.

 

Завдання 23.

1. Теоретичні питання.

1.1. Санаційний аудит, сутність та етапи проведення.

1.2. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства її сутність і показники, які застосовуються при проведенні такої оцінки.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити стан власних оборотних коштів (наявність, норматив, брак, надлишок) на початок і на кінець року, в динаміці за два роки проаналізувати, зробити висновки).

Завдання 24.

1. Теоретичні питання.

1.1. Форми і внутрішні джерела фінансової санації підприємств.

1.2. Розкрити сутність лізингового кредитування підприємств.

2. Практичне завдання.

2.1. По даними підприємства визначити і оцінити показники ліквідності підприємства в динаміці, за два останні роки. Пояснити зміни.

 

Завдання 25.

1. Теоретичні питання.

1.1. Зміст поточного фінансового плану підприємства та порядок його складання.

1.2. Економічна сутність санації підприємств.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити показники за якими здійснюється оцінка фінансової стійкості підприємства за два останні роки і пояснити відхилення.

 

Завдання 26.

1. Теоретичні питання.

1.1. Сутність економіко-правових аспектів санації та банкрутства підприємства.

1.2.  Сутність фіксованого сільськогосподарського податку і порядок його стягнення.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства розрахувати показники фінансової стійкості підприємства за два останні роки, дати їм оцінку і пояснити відхилення.

 

Завдання 27.

1. Теоретичні питання.

1.1. Розкрити сутність механізму укладання і реалізації лізингової угоди підприємства із банком або лізинговою компанією.

1.2. Розрахунки чеками, їх переваги і недоліки.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства подати розрахунки, показників рентабельності фінансово-господарської діяльності від всіх видів діяльності і дати їм оцінку (на початок і кінець періоду).

 

Завдання 28.

1. Теоретичні питання.

1.1. Сутність оподаткування суб’єктів малого підприємництва.

1.2. Необхідність, функції та завдання інституту банкрутства підприємств.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства розрахувати показники прибутковості і порогу рентабельності виробництва за два останні роки. Побудувати графік порогу рентабельності і пояснити відхилення.

 

Завдання 29.

1. Теоретичні питання.

1.1. Сутність реструктуризації підприємства як інструмента фінансового оздоровлення.

1.2. Кредитування підприємств за рахунок коштів міжнародних фінансово-кредитних інститутів.

2. Практичне завдання.

2.1 По даним підприємства розрахувати майновий стан підприємства (коефіцієнт зносу, оновлення, вибуття, структури оборотних активів). Надати таблиці в динаміці за два останні роки, проаналізувати і зробити відповідні висновки.

 

Завдання 30.

1. Теоретичні питання.

1.1. Необхідність та сутність кредитування підприємств.

1.2. Вплив розміщення оборотних коштів на фінансовий стан підприємства.

2. Практичне завдання.

2.1. По даним підприємства визначити балансову вартість основних засобів станом на кінець звітного року.

За групами, основних засобів розрахувати суму амортизаційних відрахувань двома методами: податковим і другий - на вибір студента. Надати розрахунки, проаналізувати і зробити відповідні висновки.

 



Додаток 3.

Додаток 4.

Зразок модульного завдання для студентів

Заочної форми навчання

 

1. Сутність основних засобів та їх відтворення.

2. Формування прибутку підприємства.

 

Тестове завдання.

3.1. Підприємство вважається неплатоспроможним, якщо…

1. Наявних активів у ліквідній формі недостатньо для покриття поточних зобов’язань.

2. Коефіцієнт абсолютної ліквідності є меншим за “нуль”.

3. Коефіцієнт покриття дорівнює “1”;

4. В арбітражному суді є позови кредиторів.

5. Немає вірної відповіді.

3.2. Показником, який характеризує рівень забезпеченості підприємства основними засобами, є …

1. Рентабельність основних засобів.

2. Коефіцієнт придатності основних засобів.

3. Коефіцієнт вартості основних засобів у майні підприємства.

4. Фондовіддача основних засобів

Задача 1.

Норматив оборотних коштів по підприємству на початок планового року становив – 2,5 млн грн, у т.ч. виробничий 2,0 млн грн, невиробничий 0,5 млн грн. Зростання виробничої програми на плановий рік, в порівнянні з минулим роком, передбачається у розмірі 10%. Також, в плановому році в результаті здійснення заходів по покращенню використання оборотних коштів передбачається прискорення їх оборотності на 2%. Визначити норматив оборотних коштів по підприємству на кінець планового року.

Задача 2.

Визначити загальну суму ПДВ, що буде сплачена до бюджету підприємством, якщо:

Вартість придбаних підприємством товарів згідно договору – 350 тис. грн.

Витрати на транспортування до кордону – 20 тис. грн.

Витрати на страхування – 10 тис. грн.

Оплата митних послуг - 15 тис. грн.

Ввізне мито – 30 тис. грн.

Закуплені товари оподатковуються ПДВ.

Торгова націнка при реалізації товарів на внутрішньому ринку 20%.

 

Додаток 5.

КАФЕДРА ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ

 

 

Затверджено:

                                                          Проректор

 

__________________________

“____” ______________ 2010 р.

 

Методичні матеріали

щодо змісту та організації самостійної роботи студента

 і підсумкового контролю їх знань з навчальної дисципліни

“Фінанси підприємств”

 

Укладач

 В.З. Потій

Куліш Г.П.

 

Декан факультету

__________ В.К. Хлівний

“_____” _____________ 2010 р.

 

Завідувач кафедри

_________ А.М. Поддєрьогін

 

 

Київ-2010

 

 

Тематичний план дисципліни

Тема 1. Основи фінансів підприємств.

Тема 2. Грошові розрахунки підприємств.

Тема 3. Грошові надходження.

Тема 4. Формування і розподіл прибутку.

Тема 5. Оподаткування підприємств.

Тема 6. Оборотні кошти та їх організація на підприємстві.

Тема 7. Кредитування підприємств.

Тема 8. Фінансове забезпечення відтворення основних засобів.

Тема 9. Оцінка фінансового стану підприємств.

Тема 10. Фінансове планування на підприємствах.

Тема 11. Фінансова санація та банкрутство підприємств.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 279; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.403 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь