Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Міністерство освіти і науки України. Львівський і нститут е кономіки і туризму



Міністерство освіти і науки України

Львівський і нститут е кономіки і туризму

Кафедра обліку і фінансів

            

 

Методичні рекомендації

Для підготовки до державного іспиту

З курсу «Аудит»

для студентів спеціальності 6.030509

„Облік і аудит”

Теоретична частина

 

 

Львів 20 10

Питання з курсу «Аудит» на державний іспит

1. Суть завдання та види аудиту.

2. Поняття аудиторської діяльності її правове забезпечення та управління нею.

3. Аудиторська фірма як суб’єкт аудиту.

4. Права, обов»язки та відповідальність аудиторів.

5. Сертифікація аудиторів.

6. Кодекс професійної етики аудиторів.

7. Організація аудиту фінансової звітності.

8. Організація і методика аудиту операцій з основними засобами.

9. Аудит операцій з грошовими коштами.

10. Аудит операцій з виробничими запасами

 

 

Відмінність аудиту від ревізії та податкової перевірки

Спільним між аудитом і ревізією насамперед є те, що вони проводяться на основі документально перевірених показників.

Однак між ними є й суттєві відмінності, які можна розглядати за їх сутністю, цілями, характером, правовим регулюванням, об»єктами, зв»язиками, принципом оплати роботи, практичними завданнями і результатами.

Ревізія являє собою систему контрольних дій, що здійснюються за дорученням керівника вищого органу управління, ревізійною групою або ревізором з метою встановлення законності, достовірності.

Ревізія – це складова системи управлінського контролю, яка відображає законність, достовірність, цілеспрямованість, що здійснюється на підприємствах, організаціях, установах.

Ревізія проводиться на підставі наказів державних органів управління. Метою ревізії є виявлення недоліків, їх усунення та покарання винних осіб, що завдають шкоди підприємству.

Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, змістом і достовірністю бухгалтерського обліку та інш.

Аудит проводиться на основі укладеного договору – це добровільний захід.

Аудит є видом підприємницької діяльності, тоді як ревізія являє собою виконавчу діяльність. Контрольно-ревізійний апарат і аудитори використовують під час перевірки фінансово-господарської діяльності підприємств однакові методичні прийоми, джерела інформації, законодавчу базу, первинні документи, баланс, звітність.

Аудит як незалежна форма контролю добровільно обирається власником, для якого формуються висновки для подальшого удосконалення роботи підприємства.

Аудит здійснюється за договірними розцінками, тоді як ревізія за рахунок бюджету.

В умовах бізнесу ніхто в діловому світі не приймає серйозно підприємців, якщо їх облікові дані не затверджені аудиторським висновком.

Супутні аудитроботи – це різні послуги, консультації аудиторської фірми, про виконання яких домовляється клієнт і аудитор і не потребується висловлення думки в аудиторських висновках про достовірність бухгалтерської звітності та іншої обліково-фінансової інформації. До них належать: складання бізнес-плану; консультації з питань обліку, оподаткування, права, фінансів; ведення або відновлення обліку, складання звітності, також питання управлінської діяльності, маркетингу, банківській справі, кредитній політиці.

Основні завдання:

- розробка плану і робочої програми перевірки;

- дослідження та збір аудиторських доказів;

- аналіз і оцінка аудиторських доказів;

- складання аудиторського висновку й акту виконання робіт.

Вивчення вітчизняної і зарубіжної літератури з питань аудиту підтверджує неоднозначність поглядів різних економістів щодо видів аудиту та його класифікації.

Види аудиту

Більшість вчених та МСА виділяють зовнішній і внутрішній аудит.

    Зовнішній аудит здійснюють незалежні аудитори (аудиторські фірми), для задоволення потреб зовнішніх користувачів фінансової звітності зі сертифікатом аудитора, що дає їм право займатися аудиторською діяльністю на договірній основі. Незалежні аудитор повинні мати сертифікати.

В Україні з 2001 року ліцензування відмінено, а аудитори ( аудиторські фірми) підлягають реєстрації в АПУ.

Головною характерною рисою зовнішнього аудиту є існування тристоронніх відносин, (аудитора, відповідальної сторони, та користувача), в яких аудитор має незалежність від інших двох сторін.

В ідпов ідальна сторона – це особа, яка несе відповідальність  за предмет перевірки. Наприклад, управлінський персонал, який звітує за результати своєї діяльності складає фінансову звітність. Відповідальна сторона може бути стороною, яка наймає аудитора (замовника).

Користувач - особа, для яких аудитор готує висновок з завдання з надання впевненості. (інвестори, працівники, банки, постачальники, клієнти, уряд, громад кість).

Зовнішній аудитор покладається на результати роботи внутрішнього аудиту.                           

Внутрішній аудит виконують високоштатні працівники підприємства з метою надання допомоги керівництву в прийнятті управлінських рішень. У перелік обов’язків цього аудиту входить: перевірка фінансової звітності, обліку, первинних документів щодо фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання, складання і перевірка бізнес-планів.

Внутрішній аудит повинен відповідати потребам, які випливають із діяльності підприємства. Внутрішнього аудитора можна розглядати як окрему професію. Тобто – це вид контролю, який установлюються керівництвом.

     До основних видів робіт, які зазвичай виконуються внутрішнім аудитором, належать:

- перевірка й оцінка об’єктивності, точності, правильності застосування вимог бухгалтерської звітності фінансового та виробничого контролю;

- визначення ступеня виконання обраної політики підприємства у сфері бухгалтерського обліку, планів і процедур;

- оцінка якості виконання службових обов’язків;

- внесення рекомендації щодо поліпшення діяльності підприємства.

      Основні відмінності між внутрішнім і зовнішнім аудитом.

Зовнішній аудит відрізняється від внутрішнього метою і завданням, організацією роботи, кваліфікацією, відповідальністю, оплатою праці.

1.Мету і завдання зовнішнього аудиту обумовлює договір між аудитором  (аудиторською фірмою) і клієнтом, а для внутрішнього аудиту завдання ставить керівництво підприємства.

2. Організація роботи внутрішніх аудиторів та їх функціональні обов’язки визначаються керівниками підприємства, а для зовнішніх аудиторів директор аудиторської фірми.

3. Для зовнішнього та внутрішнього аудиту є певні відмінності у вимогах щодо кваліфікації аудиторів. Зовнішній аудитор повинен здати спеціальній створеній комісії іспит на право отримання сертифікату. Внутрішнім аудитором може бути працівник з вищою або середньою освітою без сертифікату.

4. Характер відповідальності зовнішніх аудиторів визначається законом і договором. Крім матеріальної відповідальності зовнішній аудитор несе адміністративну відповідальність. Звітується зовнішній аудитор перед замовником у вигляді висновку один з примірників якого передається у контролюючі органи і публікується. Внутрішній аудитор звітується перед керівництвом.

5. Заробітна плата внутрішніх аудиторів визначається системою оплати праці на підприємстві, а заробітна плата зовнішніх аудиторів залежить від обсягу виконаних робіт (погодинна ставка).

Зовнішній аудит може бути:

- добровільним (ініціативним);

- обов»язковим.

Ініціативний - проводиться за власною ініціативою власника підприємства (наприклад, власник не довіряє своїм управлінцям і хочуть проконтролювати їх роботу).

Обов»язковий - аудит проводиться у відповідності до чинного законодавства.

Одним із найважливіших видів аудиторських послуг є аудит фінансової звітності. Основною метою і завданням цього виду аудиту є підтвердження бухгалтерської звітності.

З поділом бухгалтерського обліку на фінансовий і управлінський розрізняють фінансовий і управлінський ( операційний) аудит.

Управлінський аудит поділяється на три види: функціональний, організаційний, спеціальний.

Під функціональним аудитом розуміють аудит окремих функцій постачання, виробництва, збуту.

Організаційний аудит передбачає дослідження певної підсистеми або окремих структурних підрозділів, наприклад, відділу, цеху або дочірньої компанії.

Спеціальний аудит – визначається потребами адміністрації. До спеціального аудиту можна віднести визначення неефективності функціонування системи електронної обробки даних, пропозиції про зниження собівартості продукції.

У закордонній практиці крім управлінського аудиту розрізняють екологічний аудит. Цей вид аудиту широко використовується в індустріально розвинутих регіонах. (Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізькі області) Це аналіз рівня відповідальності підприємства вимогам екологічного законодавства.

За охопленням об’єктів контролю аудит поділяють на однопредметний і багатопредметний. Однопредметний аудит - це дослідження питання одного виду  (предмета) аудиту – платоспроможності емісії цінних паперів. Багатопредметний аудит охоплює широке коло об’єктів контролю.

За формою власності аудиторського органу аудит поділяється на державний, колективний, приватний.

       В залежності від стадії розвитку аудит поділяють на підтверджений, орієнтовний, системний.

       За часом проведення аудит поділяють на попередній, оперативний, ретроспективний.

 

Обов’язки аудиторських фірм

Аудиторські фірми зобов’язані:

- належним чином надавати аудиторські послуги, перевіряти стан бухгалтерського обліку і звітності замовника, їх достовірність, повноту і відповідність чинному законодавству;

- повідомляти власників, уповноважених ними осіб, замовників про виявлені під час проведення аудиту недоліків ведення бухгалтерського обліку і звітності;

- зберігати в таємниці інформацію, отриману при проведенні аудиту та виконанні інших аудиторських послуг;

- відповідати перед замовником за порушення умов договору;

- своєчасно подавати до АПУ звіт про свою аудиторську діяльність.

 

Задача 1

Перевірити правильність відображення в обліку витрат підприємства на збут та списання загальної суми витрат на фінансові результати підприємства. Вказати наслідки порушень . Відобразити на бухгалтерських рахунках операцій підприємства.

 

Зміст запису

Кореспонденція рахунків

дебет кредит сума
1 Списано канцелярські товари 93 30,31 20,00
2 Списано малоцінні предмети загального користування для потреб збуту 93 22 18,00
3 Списано спецодяг і взуття 93 22 62,00
4 Відображено витрати на передоплату на періодичні видання та прас-листи 93 39 59,00
5 Відображено вартість послуг сторонніх організацій ( опалення) 93 63 47,00
6     Нараховано заробітну плату: - персоналу збутової діяльності; - адміністративному персоналу   93 93   66 66   820,00 410,00
7 Списана загальна сума витрат на фінансові результати   79 93 1436,00

Рішення

 На списання сум віднесених на витрати на збут бухгалтер повинен був дати такі бухгалтерські проведення:

 

Зміст запису

Кореспонденція рахунків

дебет кредит сума
1 Списано канцелярські товари 92 20 20,00
2 Списано малоцінні предмети загального користування для потреб збуту 93 22 18,00
3 Списано спецодяг і взуття 93 22 62,00
4 Відображено витрати на передоплату на періодичні видання та прайс-листи 93 39 59,00
5 Відображено вартість послуг сторонніх організацій ( опалення) 93 63 47,00
6     Нараховано заробітну плату: - персоналу збутової діяльності; - адміністративному персоналу   93 92   66 66   820,00 410,00
7 Списана загальна сума витрат на фінансові результати   79 93 1436,00 (1436 – 410 – 20) = 1006

Порівнявши дані проведення з проведеннями, які вказані в умові задачі, бачимо, що кілька з них подані невірно. Але найбільшим порушенням є те,

 що витрати на оплату праці працівників амін. персоналу не були віднесені на рах. 92 „ Адміністративні витрати”, тобто завищена сума витрат на збут списаних на фінансові результати на суму 430 грн.

 

Задача 2

Наказом по підприємству передбачено виплату добових витрат стосовно відряджень у межах України в розмірі 40 грн. (за умови, що до складу оплати за проживання в готелі не включено харчування). Директор підприємства відряджається на 5 робочих днів (з 20.09.2008 р по 24.09.2008р). Аванс стосовно добових витрат йому виплачено з каси підприємства 16 вересня 2008 року. Після повернення з відрядження директор своєчасно подав Звіт - 27 вересня 2008 року.

Аудитору необхідно розрахувати суму добових і відобразити всі господарські операції в бухгалтерському обліку.

Рішення

Загальна сума добових витрат склала: 40 грн. х 5 дн. = 200 грн.

Із них

- неоподаткована частина - 30 грн. х 5 дн. = 150 грн.

- оподаткована частина (сума перевищення) (10 х 5) – 50грн.

- Згідно ЗУ «Про доходи фізичних осіб» сума перевищення добових витрат над граничними добовими оподатковується за ставкою 15%.

Розрахуємо суму податку з доходу із суми перевищення добових – 7,5 грн. (50 х 15%)

Працівнику фактично виплачено добові в сумі 192,5

Перед тим, як показати порядок відображення таких операцій у бухгалтерському обліку, зауважимо, що в бухгалтерському обліку розрахунки з відрядженими працівниками стосовно понад граничних добових доцільно відображати на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами»

 

№ п/п

Дата

Зміст господарських операцій

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн

дебет кредит
1 16.09.2008 Виплачено з каси підприємства аванс щодо добових витрат за вирахуванням з понад граничних добових податку з доходів 372 301 192,5
2 27.09.2008. Списано добові витрати в межах законодавчо встановлених норм до складу адміністративних витрат 92 372 150
3 27.09.2008. Відображено розрахунки з відрядженим працівником стосовно понад граничних добових (на підставі поданого ним Звіту )192,5 - 150 377 372 42,5
4 27.09.2008 Нараховано податок з доходів на суму перевищення добових витрат (при поданні відрядженим працівником Звіту) 377 641 7,5
5 27.09.2008 Сплачено до бюджету податок з доходів із суми перевищення добових витрат 641 311 7,5
6 27.09.2008     Списано добові витрати понад межу до складу адміністративних витрат 92 377 50

 

Задача 3

Укладено договір між аудиторською фірмою „Орієнтир” і ВАТ „Сатурн” щодо проведення аудиторської перевірки. Дане підприємство займається комерційно - виробничою діяльністю (виготовлення технічних засобів зв’язку) і надає послуги з їх ремонту. Згідно з договором аудиторська перевірка повинна бути проведена у термін з 15 по 22 жовтня 200-р.

Необхідно:

- скласти лист -зобов’язання, де вказати: необхідність аудиторської перевірки; обов’язки і відповідальність аудитора; етапи аудиторської перевірки; форму подання аудиторського висновку;

- скласти план аудиторської перевірки за формою таб.1, обов’язково відобразивши у ньому: шлях одержання попередньої інформації про клієнта; ключові позиції перевірки; способи одержання інформації, збір доказів і форму звітності аудитора тощо, вказати за яких обставин термін проведення аудиторської перевірки може бути змінений ( продовжений, перенесений і).

Таблиця 1

План аудиторської перевірки

Заплановані види робіт Період проведення Виконавець Примітки
1      2   3     4     5

Рішення

Аудиторська фірма „ Орієнтир”

 

 

ЛИСТ – ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Ми, аудиторська фірма „Орієнтир” в особі директора зобов’язується здійснити аудиторську перевірку в Ват „Сатурн” в термін з 15 – по 22 жовтня 200- року.

Необхідність аудиторської перевірки полягає в потребі власників, замовників та інших користувачів даних фінансової звітності в отриманні повної та достовірної інформації про діяльність ВАТ „ Сатурн” згідно Закону України „ Про аудиторську діяльність”.

Аудиторська фірма повинна перевірити наявність майна, цінностей, грошей проведення замірів виконаних робіт, визначення якості технічних засобів зв’язку. Аудитор зобов’язаний належно надавати аудиторські послуги, перевіряти стан бухгалтерського обліку та звітності замовника, їх достовірність повноту і відповідність чинному законодавству та встановленим нормативам; повідомляти власників, уповноважених ними осіб, замовників про виявлені під час проведення аудиту недоліки ведення бухгалтерського обліку і звітності; зберігати в таємниці інформацію, отриману при проведенні аудиту та виконанні інших аудиторських послуг.

На першому етапі початкової стадії важливо ознайомитись із бізнесом клієнта. Збір інформації про бізнес клієнта необхідний, щоб правильно інтерпретувати значення аудиторських доказів, одержаних у процесі аудиту.

На другому етапі початкової стадії процесу аудиторської перевірки аудитор ознайомлюється зі статутом підприємства, його установчими документами та правовими зобов’язаннями. Складання плану та робочої програми становить завершальний етап початкової стадії процесу аудиту.

На стадії дослідження в умовах підтверджу вального аудиту доцільно виділити такі етапи процесу аудиту:

- перевірка господарських операцій і облікових записів;

- коригування плану та робочої програми;

- перевірка (аналіз) фінансової звітності, збір аудиторських доказів.

-    На завершальній стадії процесу аудиту доцільно виділити три етапи: оцінка і аналіз результатів перевірки; склад звіту; підготовка пропозицій і ознайомлення з ними замовників; написання аудиторського висновку й оформлення та підписання акта виконаних робіт.

Щодо аудиторського висновку за результатами перевірки фінансової звітності ВАТ, то в цьому випадку потрібно дотримуватися вимог, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 січня 2001р. за № 5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.02.2001 р. № 139/5330.

При цьому згідно договору аудиторська фірма зобов’язується кваліфіковано здійснити всі необхідні аудиторські процедури та надати за результатами перевірки аудиторський висновок.

В разі не виконання зобов’язань аудиторська фірма „ Орієнтир” несе відповідальність згідно договору та Закону України „Про аудиторську діяльність”.(ст.„Відповідальність” Закон України”).

 

План аудиторської перевірки

№ п/п Заплановані види робіт Період проведення Виконавець Примітки
1 Ознайомлення з бізнесом клієнта 15.10.200- Гринчук І.А. В разі не дотримання інформації від клієнта перевірка буде призупинена
2     Ознайомлення зі статутом підприємства та установчими документами 16.10.200- Гаврилишин Л.Д.    
3. Складання плану та робочої програми. 17.10.200- Костів Л.Г.    
4 Перевірка господарських операцій і облікових записів   18.10.200- Гаврилишин Л.Д.  
5 Перевірка фінансової звітності, збір аудиторських доказів   19.10.200- Костів Л.Г.    
6 Оцінка і аналіз результатів перевірки 20.10.200- Гринчук І.А.    
7 Написання аудиторського висновку   21.10.200- Всі аудитри    
8   Підписання акту виконаних робіт     22.10.2009    

Задача 4

Необхідно перевірити правильність здійснення та відображення на бухгалтерських рахунках підприємства переоцінки основних засобів під час складання балансу.

Вказати наслідки порушення:

  Вхідні дані:

- вартість об’єкта основних засобів – 210 000грн;

- знос основних засобів – 78111 грн;

- справедлива вартість – 160 000 грн.

У наступному періоді здійснено до оцінку основних засобів, що відображено проведенням:

а) Дебет рахунку 10 „ Основні засоби” – на суму зносу об’єкта 65730 грн;

Кредит рахунку 423 „ До оцінка активів”;

б) на суму зносу

Дебет рахунку 423 „ Дооцінка активів”

Кредит рахунку 131 „ Знос основних засобів”

 

Рішення

При до оцінці основних засобів бухгалтер повинен дати такі бухгалтерські проведення

Дт 10 Кт 423 – на суму до оцінки

Дт 423 Кт 131 – на суму зносу до оцінки основних засобів

В нашому прикладі бухгалтер дав правильні бухгалтерські проведення, але при цьому невірно визначив суму, яку відніс на Дт 10 та Кт 423 рахунків.

Щоб визначити суму до оцінки ОЗ розрахуємо такі дані:

1. Залишкова вартість:

вартість об’єкта 210 000 – знос ОЗ 78 111 = 131 889 грн.

2. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості до залишкової:

 160 000 / 131 889 = 1,2131413

В тому числі

а) сума до оцінки нарахованого зносу:

79 739,49 – 78111 = 1628,49 грн

б) сума дооцінки залишкової вартості

Тобто сума до оцінки повинна становити 28111 + 166 49 = 44760

Отже, бухгалтер зависив суму до оцінки ОЗ на 20970 грн.

Запис повинен був бути Дт 10 Кт 423 на суму 44760 грн, а по даним завдання це проведення дано на суму 65730 грн.

 

Задача 5

У ТзОВ «Колос» здійснена аудиторська перевірка щодо готівкового обігу за вересень 2008 року. В ході аудиту встановлено:

1. Ліміт залишку готівки в касі підприємства 1500 грн.

2. Залишки готівки в касі підприємства:

1.09. – 1309 грн;

2.09 – 1101 грн.

3.09 - 1036 грн;

6.09- 1510 грн;

7.09- 2120 грн;

7.09 – 1130 грн;

9.09 – 1650 грн;

10.09 – 1780 грн;

13.09 – 1500 грн;

14.09 – 1146грн;

15.09 - 1120грн;

16.09 – 1248 грн;

17. 09 – 1509грн;

20.09 – 1465 грн;

21.09 – 1126 грн;

22. 09 – 17560 грн;

23.09 – 8870грн;

24.09 – 10000 грн;

25. 09 – 1900 грн;

26.09 – 1105грн;

29.09 – 1411 грн;

30.09 – 1126 грн.

3. Прибутковим касовим ордером № 125 від 24.09 в касу підприємства одержана виручка за реалізовані яблука 350 грн. Проте в касу оприбуткована тільки сума в розмірі -125 грн.

4. 30.09 за рахунок виручки від реалізації свиней живою масою на суму 240 грн. була виплачена зарплата в розмірі 200 грн.

5. Встановлено факт не оприбуткування готівки в касі :

15.09 – 110грн;

24.09 – 105 грн;

29.09 – 46 грн;

30.09 – 58 грн.

Необхідно:

1. Скласти програму проведення аудиту касових операцій.

2. Установити порушення норм регулювання обігу готівки.

3. Вказати, вимоги яких нормативних документів порушені.

4. Нарахувати штрафні санкції.

Примітка:

а) видача заробітної плати на підприємстві проводиться з 22.09.

 

Аудиторська фірма

Підприємство

Період перевірки

 

 

ВІДОМІСТЬ

ВІДОМІСТЬ

Рішення.

ВІДОМІСТЬ

Задача 6

Провести аудиторську перевірку касових операцій підприємства:

- перевірити повноту оприбуткування виторгу від реалізації товарів через магазин;

- перевірити дотримання встановленого ліміту каси;

- перевірити дотримання порядку цільового використання готівки;

- визначити розмір можливих штрафних санкцій;

 

 Вхідні дані:

- встановлений ліміт залишку готівки в касі – 300 грн;

- згідно з календарем 1, 2, 15, 22, числа – неділя;

- 5 та 10 числа видачі заробітної плати;

- суму виторгу відображено в журналі ЕККА.

Таблиця 1

Показники журналу ЕККА

 

Дата Сума, грн
2.02.2009р. 350.00
3.02.2009 р. 400.00
4.02.2009 р. 280.00
5.02.2009 р. 300.00
6.02.2009 р. 380.00
7.02.2009 р. 400.00
9.02.2009 р. 345.00
10.02.2009 р. 310.00
11.02. -28.02.2009 р. 5300.00
Разом 8065.00

Результати перевірки оформити у вигляді робочого документу аудитора:

Таблиця 2

      Дані звітів касира підприємства за лютий 200 9 рік

Звіт касира

Документ

       Зміст операцій Надходження Вибуття
дата дата
  21   2.02   19 31   2.02   2.02 Залишок на 1.02.200 9 рік Отримано виторг від магазину Здано в банк Залишок на 3.02.2009 рік   180.00 350.00   120.00   400.00
22 3.02 20 32 3.02 3.02 Отримано виторг від магазину Здано в банк Залишок на 4.02.2009р   400.00   170.00 350.00
23 4.02. 21 33 21 4.02 4.02 4.02 Отримано виторг від магазину Здано в банк Отримано з банку на виплату зарплати Залишок на 5.02.2009 р 280.00   500   860.00 100.00
24 5.02. 22 2 34 5.02. 5.02 5.02. Отримано виторг від магазину Виплачено заробітну плату Здано в банк Залишок на 6.02.2009 р 300.00     50.00 380.00 360.00
25 7.02. 23 35 24 6.02. 6.02 7.02 7.02 Отримано виторг від магазину Здано в банк Отримано виторг від магазину Здано в банк Залишок на 8.02.2009 р 380.00   360.00   400.00 100.00   300.00
26 9.02. 25   26 29 22     3   4 9.02   9.02 9.02     9.02. 9.02. Повернуто невикористану суму підзвітних коштів Отримано виторг від магазину Здано в банк Отримано з банку кошти на відрядження Видано кошти на відрядження Видано кошти на закупівлю калькуляторів Залишок на 10.02.2009 р 37.00 345.00 400.00     87.00     345.00     200.00   200.00
27 10.02. 27 31 10.02 10.02 Отримано виторг від магазину Отримано з банку на виплату заробітної плати Виплачено заробітну плату Залишок на 11.02.2009 р 310.00 510.00     397.00     510.00
28 43 11.02. -   28 43 11.02 - Отримано виторг від магазину Здано в банк Залишок на 1.03. 2009 р 5300.00   197.00   5500.00

Рішення

№п/п Дата Зміст порушення Сума штрафних санкцій
1 2.02 Неправильно визначений залишок в касі: фактичний залишок складає 130 грн -
2 3.02 Неправильно визначений залишок в касі. Фактичний залишок складає 180 грн.  
3 4.02 Нецільове використання готівки Перевищено ліміт каси на 560 грн 500 грн 560х2 = 1120 грн
4 5.02 Неправильно визначений залишок готівки в касі. Фактичний залишок складає 420 грн. Перевищення ліміту каси в розмірі 120 грн. 120х2=240 грн.
5 7.02 Неповне оприбуткування готівки в касу в розмірі 40 грн. Не правильно визначений залишок готівки в касі. Фактичний залишок 800 грн. Перевищення ліміту в розмірі 500 грн. 40х2 = 200грн   500х2х= 1000грн.
6 9.02 Нецільове витрачання коштів Неправильно визначений залишок. Фактичний залишок складає 837грн. Перевищено ліміт в розмірі 537 грн   200 грн (нец.вит.)     537 х 2 = 1074 грн
7 10.02 Неправильно визначений залишок в касі. Фактичний залишок 1147грн. Перевищення ліміту каси в розмірі 847грн. 847 х 2 = 1694грн
8 11.02 Неправильно визначений залишок. Фактичний залишок складає 947 грн. Перевищення ліміту в розмірі 647грн. 647х2= 1294грн.  

Всього розмір штрафу

7322грн.  

Задача 7

Перевірити правильність визначення та відображення в обліку нестачі основних засобів, яка повинна відшкодовуватися матеріально відповідальною особою та вказати наслідки порушення.

Вхідні дані:

вина матеріально відповідальної особи підтверджена розслідуванням, факти крадіжки зафіксовано 1.02.2005 р. справу передано слідчим органам 1.11.2005 р. Вартість основних засобів за звітний період виросла на 13%.

Таблиця

Зміст запису

Кореспонденція рахунків

дебет

Кредит

Сума

1 Списана нестача основних засобів 976

10

6000

2 Списано знос основних засобів

131

10

10000 3 Списано залишкову вартість об’єкта основних засобів на винну особу

375

716

6000 4 Одночасно на різницю між залишковою вартістю нестачі об’єкта та визначенню сумою відшкодування

375

716

2136 5 Внесені в бюджет різниці між обліковою та відшкодованою вартістю об’єкта

716

642

2136 6 Утримання нестачі із заробітної плати винної особи

66

375

6000              

 

Розмір відшкодування регламентується Порядком визначення розмірів витрат від крадіжок, нестач, пошкодження ( псування) матеріальних цінностей, затверджених КМУ від 22.01. 1996р.

Рішення

1. Визначаємо нестачу

Нестача = [( балансова вартість – знос) х індекс інфляції + ПДВ + Акцизний збір]х2

2.Розрахуємо балансову вартість об’єкту = залишкова вартість + знос

основних засобів = 6000 +10 000 = 16000 грн.

1. Вартість об’єкту на 1.01.2004 – приймаємо за 100% в звітному періоді вартість збільшилась на 13%, тому індекс інфляції складе

100% + 13% / 100% = 1,13

2. ПДВ = (залишкова вартість х індекс інфляції ) х 20/100 = 6000 х 1,13 = 6780 х 20/100 = 1356 грн.

3. НЕСТАЧА = [(16 000 – 10000) х 1,13 + 1356]х 2 = 16272 грн.

Нестача по аудиторській перевірці – 16272 грн.

Бухгалтером утримано з заробітної плати винної особи 6000 грн, тобто

розмір нестачі зменшено на 16 272 – 6000 = 10272 грн.

Аудитору необхідно з’ясувати наслідки порушення. Таким чином сума нестачі була не вірно визначена і підприємство не отримало належної суми. Аудитору і слідчим органам необхідно вияснити чи це навмисно зменшили нестачу чи випадково і взяти пояснення у бухгалтера.

 

 

Задача 8

Аудитору необхідно провести розрахунок вартості відпуску продукції та залишку запасів на кінець періоду із застосуванням методів оцінки товарно-матеріальних запасів.

Вхідні дані:

Підприємство має наступну інформацію про наявність та рух запасів за період:

- на початок звітного періоду має 40 банок фарби для підлоги за ціною 6 грн;

- протягом звітного періоду придбало фарбу для підлоги у такому порядку:

80 банок по 6,5 грн ( у тому числі ПДВ – 86,7 грн);

60 банок по 5,5 грн ( у тому числі ПДВ – 55,0 грн);

90 банок по 6.3 грн ( утому числі ПДВ – 94,5 грн).

- на виробничі потреби було відпущено 155 банок фарби.

Рішення

Метод середньої вартості

1. Середня ціна – (40 +6) + ( 80х 6.5)- 86.7 + ( 60 х 5.5) – 55.0 + ( 90 х 6,3) =       5,26грн.

                                                        40+80+60+90

2. Варіть відпуску – 155 х 5,26 =- 815,3грн.

3. Залишок на кінець 115 х 5,26 = 604,9 грн.

( 40 + 80 + 60+ 90 – 155) = 115 од.

Метод Файфо

  1. Вартість відпуску

40 х 6 = 240 грн.

( 80 х 6,5) – 86,7 = 433,3 грн.

35 х 5,5 = 192.5 грн – 32,08 (ПДВ) = 160,412 грн.

Із другої покупки необхідно використати 35 банок щоб забезпечити передачу і виробництво 155 банок.

2. Вартість залишку на кінець

( 90 х 6,2)-94,5 = 472,5 грн.

25 х 5,5 = 137,5 грн – 22,92 ( ПДВ) = 114,59грн.

Залишок на кінець: 472,6 + 114,59 = 587,09 грн.

Метод Лайфо

1. Списано у виробництво:

( 90 х 6,3) – 94,5 = 472,5 грн

(60 х 5,5) – 55 = 275 грн

5 х 6,5 = 32,5 – 5,4 ПДВ = 27,1 грн

Списано у виробництво 472, 5 + 272 + 275 = 774,6 грн

2. Облікова вартість залишку на кінець:

40 х 6 = 240 грн

75 х 6,5 = 487, 5 грн – 81,25 ( ПДВ) = 406, 25 грн.

Залишок = 240 + 406, 25 = 646, 25 грн.

В бухгалтерському обліку будуть зроблені такі записи:

1. Відображена вартість залишків фарби на початок місяця:

Дт 201

Кт -    240грн

2. Надходження фарби від постачальника

Дт 201

Кт 631 1417грн. (80 х 6,5) + (60 х 5,5) + (90 х 6,3)

3. Відображаємо податковий кредит

Дт 641

Кт 631 236.2 грн.

4. Списання фарби (за Фіфо)

Дт 23

Кт 201 833,7 грн.

5.Залишок на кінець

Дт 201

Кт -       587,09

Задача 9

      

Провести аудит фінансових результатів за 2008 р. по фірмі „ Текстиль ЛТД”

                                                                                                                      Таблиця 1

Показники

 

 

План

 

Факт

Відхилення ( тис. гр.)

абсолют відносні
Доход ( виручка) від реалізації продукції ( товарів, робіт, послуг) 800 850    
ПДВ 20,0 20,0    
Акцизний збір - -    
Інші вирахування з доходу - 2    
Чистий дохід від реалізації продукції ? ?    
Собівартість реалізованої продукції ( робіт, послуг) 700 750    
Валовий: - прибуток - збиток   ?     ?    
Інші операційні доходи 15 15    
Адміністративні витрати 10 12    
Витрати на збут 15 15    
Інші операційні витрати - -    
Фінансові результати від операційної діяльності: - прибуток - збиток ? ?    
Дохід від участі в капіталі 15 17    
Інші фінансові доходи - -    
Інші доходи - -    
Фінансові витрати 15 15    
Витрати від участі в капіталі 5 6    
Інші витрати 1 1    
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування: - прибуток - збиток ? ?    
Податок на прибуток від звичайної діяльності ? ?    
Фінансовий результат від звичайної діяльності: - прибуток - збиток ? ?    
Надзвичайні : - доходи - витрати     10 9    
Податок з надзвичайного прибутку   ?    
Чистий прибуток Збиток   ? ?    

Рішення

Задача 10

Головного економіста Іваненка А.І. направлено у службове відрядження до м. Донецька. Термін відрядження 5 робочих днів (з 20.09.2009р. по 24.09.2009 р.). 17 вересня 2009 року за видатковим касовим ордером № 121 Іваненку А.А. видано аванс на витрат на відрядження у розмірі 600 грн.

Звіт складено і подано своєчасно 27 вересня 2009 року. Його затверджено керівником підприємства в сумі 532 грн. (у тому числі сума ПДВ – 72 грн).

Залишок коштів на відрядження в сумі 68 грн. (600 – 532) повернено працівником до каси підприємства 7 жовтня 2009 року.

Крім цього працівнику за вересень 2009 року нараховано зарплату в сумі 900 грн, яка виплачена своєчасно – 8 жовтня 2009 року. Працівник має право на податкову соціальну пільгу в розмірі 302,500грн.

Необхідно:

1) розрахувати об»єкт для оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження та не повернутих у встановлений термін,

2) відобразити у бухгалтерському обліку операції, пов»язані з відрядженням працівника, та нарахуванні йому заробітної плати.

 

Рішення

У зв’язку з тим, що працівник повернув залишок грошових коштів не 29 вересня 2009 року (граничний термін), а 7 жовтня 2009 року, тобто після закінчення звітного місяця, на який припадає граничний термін, така неповернена сума (68грн.) підлягає оподаткуванню.

1) Розрахуємо об’єкт оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження та не повернутих у встановлений термін.

Об’єкт оподаткування 1,176471 х 68 = 80,00грн.

2) Розрахуємо податок з доходів: 80 х 15% = 12,00грн.працівник повернув залишок грошових

Оскільки відрядженому працівнику за вересень місяць була нарахована заробітна плата, то всі господарські операції оформимо в таблиці 1.

 

У зв’язку з тим, щo працівник повернув залишок грошових коштів повернув залишок грошових

п/п

Дата

Зміст господарських операцій

Кореспондуючі рахунки

Сума,

грн

дебет   кредит
1 17.09 Видано Іваненку А.А. з каси аванс на відрядження 372 301 600
2 27.09 Списано витрати на відрядження (добові, витрати на проїзд, білизна, проживання) 921 372 460
3 27.09 Відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ у складі витрат на відрядження 641 372 72
4 30.09 Нараховано заробітну плату Іваненку А.А. за вересень 2009 92 661 900
5 30.09

Нараховано внески до соціальних фондів на заробітну плату Іваненка А.А. за вересень 2009 р.

    - до Пенсійного фонду (900х33,2%) 92 651 298,8
    - до ФСС з ТВП (900х1,4%) 92 652 12.6
    - до ФСБ (900х1,6%) 92 653 14,4
    - до ФСС від нещасних випадків (900 х 1,05%) 92 656 8,40
6 30.09

Утримано із заробітної плати Іваненка А.А., за вересень 2008 року внески до соцфондів та податок з доходів фізичних осіб:

 

 

- до Пенсійного фонду (900х2%) 661 651 18
- до ФСС з ТВП (900х1%) 661 652 9
- до ФСБ (900 х 0,6) 661 653 5,4
- податок з доходів фізичних осіб із застосуванням податкової соціальної пільги ((900-18-9-5,4-302,2)х15)) 661 641 84,76
7 30.09 Утримано податок у зв’язку з неповерненням Іваненком А.А. залишку грошових коштів, виданих на витрати на відрядження (80х15%) 661 641 12,00
8 07.10. Повернено Іваненком А.А. до каси залишок невикористаних коштів, виданих на витрати на відрядження 301 372 68

9

08.10

Сплачено соцвнески та податок з доходів фізичних осіб за вересень 2009 року:      
- до Пенсійного фонду (298,8+18) 651 311 316,8
- до ФСС з ТВП (12,6+9) 652 311 21,6
- до ФСБ (14,4+5,4) 653 311 19,8
до ФСС від нещасних випадків 656 311 8,40
- податок з доходів фізичних осіб (84,76+12,0) 641 311 96,76
10 08.10 Отримано грошові кошти з поточного рахунка в банку для виплати заробітної плати за вересень 2009 року (900-18-9-5,4-84,76-12,0) 301 311 770,84
11 08.10 Виплачено заробітну Іваненку А.А. за вересень 2009 з каси підприємства 661 301 770,84

652 «Розрахунки за соціальним страхуванням»

651»Розрахунки за пенсійним забезпеченням»

653»Розрахунки за страхуванням на випадок безробіття»

 

 

Список літератури

1. Адамс Р. Основи аудита. М.: Аудит, ЮНИТИ, 1995 року.

2. Аренс А., Лоббек Дж . Аудит.-М.: Фінанси і статистика, 1996. -560 с.

3. Білуха М.Т. Курс аудиту – К.: Вища школа – Знання, 1998.-573.

4. Бутинець Ф.Ф., Б.Ф. Усач, Виговська Н.Г., Петренко Н.І. Аудит і ревізія підприємницької діяльності. Навчальний посібник. - Житомир: ПП. „Рута”, 2001. 416 с.

5. Бутинець Ф.Ф. Б.Ф. усач, Виговська Н.Г.Аудит ы ревызыя пыдприэмницькоъ дыяльносты. Навчальний посібник.- Житомир: ПП. „ Рута” , 2001.- 416 с.

6. Ватуля І.Д. Канцедал Н.А. Аудит практикум. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007 – 304 ст.

7. Гончарук Я.А. Рудницький В.С. Аудит: Навчальний посібник: - Львів: Світ, 2007.-443 с.

8. Давидов Г.М. Аудит: Навчальний посібник 3-е видання Знання, 2002. – 363 с.

9. Дмитренко І.М. Організаційно-методологічні аспекти розвитку в умовах формування ринкових відносин. Автореферат дисертація кан.еконє наук. – Донецьк: 1997. – 24 с.

10. Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація – К.: Знання 2004 402 с.

  1. Ільїна С.Б. Основи аудиту Київ. Кондор. 2006.

12. Іваніна О.О. Аудит туристичної діяльності 2005.

13. Загородній А.Г. та інш. Аудит: теорія і практика: Навчальний посібник .- Львів: Видавництво Національного університету „ Львівська політехніка”, 2003 .- 364 с.

14. Загородній А.Г. та інш. Аудит: теорія і практика: Навчальний посібник.- Львів: Видавництво Національного університету 2003.-364 с.

15. Іваніна О.О. Аудит туристичної діяльності. Навчяальний посібник .- Київ 2005. 256 ст.

16. Кулаковська Л.П. Піча Ю.В, Основи аудиту: Навчальний посібник. - К: Каравела; Львів.: Новий світ. – 2004.- 568 с.

17. Пшенична А.Ж. Аудит київ. Центр учбової літератури. 2008.

18. Рудницький В.С.Методологія і організація аудиту Економічна думка, 1998 .- 192 с.

19. Рудницький В.С. Внутрішній аудит: методологія і організація. Тернопіль: Економічна думка, 2000. – 104 с.

20.  Савченко В.Я. Аудит: Навчальний посібник К.: 320 с.

21.  Скобара В.В. Аудит: методологія і організація 1998 .-576 с.

22. Сопко В., Завгородній В. Організація бухгалтерського обліку економічного контролю та аналізу. Підручник. - Київ .- 280 с.

23. Сопко В.В. ,Верхоглядова Н.І. Організація і методика проведення аудиту” .Навчальинй посібник. – К.: ВД „Профіесіонал”,2004 р.

24.  Усач Б.Ф. Аудит. Навчальний посібник .- К.: Знання .-223 с.

25. Усач Б.Ф., Душко З.О. ,Колос М.М. Організація і методика аудиту. .- К.: Знання 2006 . 295 ст.

26. Усач Б.Ф. Аудит за міжнародними стандартами. К.: Знання 2005 р. 247 ст.

27.  Черонелевський Л.М., Беренда Н.І. Аудит. Навчальний посібник 2002. – 466 с.

28. Шеремет А.Д., Суец В.П. Аудит.-М.: Инфра-М ,1998 року.

29. ШкірьН.Л., Нікульнеикова Т.Г., Залізняк Н.В. Аудит .Посібник. Магнолія 2006.

30. Черленевський Л.М., Беренда Н.І. Аудит. Навч. Посібник Міленіум 2002.-466 с. 

 

 

 

Міністерство освіти і науки України


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 255; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.287 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь