Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ



МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ

 

Кафедра соціально-гуманітарних наук

Яремченко В.Д.

Методичні рекомендації з курсу

ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ”

для студентів вищих навчальних закладів

 

                                                                           

Київ - 2010 р.


     Яремченко В.Д.- Історія української культури:

                        методичні рекомендації-Київ,2010.-

Рецензенти:


Даниленко В.М., док. іст. наук, професор,

                        член-кореспондент НАН України,

                        завідувач відділу історії України ХХ ст.

                        Інституту історії України НАН України.

                       

                        Король В.Ю., док. іст. наук,

                       професор кафедри культурології КНУКіМ

 

Методичні рекомендації розкривають головний тематичний зміст курсу „Історія української культури”, плани семінарських занять, теми рефератів, модульні контрольні завдання для самостійної роботи та тести, рекомендовану літературу. Програма розрахована для студентів вищих навчальних закладів, взагалі, та КНУКіМ зокрема.

Друкується за рекомендацією Вченої Ради Київського національного університету культури і мистецтв (протокол №... від 2010 року).

 

                                © Київський національний університет

                                 культури і мистецтв 

                                  © Яремченко В.Д.  канд.. іст. наук, доцент,

                                професор кафедри соціально-гуманітарних наук

 

Київ -2010

 

Навчальна програма курсу „Історія української культури”

Тематичний план теоретичного (лекційного )блоку

 

 № п/п Тематика лекцій Кількість годин

МОДУЛЬ №1

Тема 1 Предмет та завдання, історіографія курсу. Витоки української культури: праслов’янська та словʼянська доба.   2
Тема 2 Українська культура Середньовіччя: культура Київської Русі, Галицько-Волинської Русі.   2
Тема 3 Українська культура литовсько-польського періоду ІІ пол. Х1У перша половина ХУІ ст.   2
Тема 4 Національно-культурне піднесення епохи „Ренесансу”.(II пол.XIV- I пол. XVIIст.). 2
Тема 5 Українська культура козацького періоду. Українське бароко в культурі і мистецтві.   2
Тема 6 Українська культура в контексті західноєвропейського Просвітництва XVIIIст. 2

МОДУЛЬ №2

Тема 7 Розвиток української культури України у I пол. XIX ст. 2
Тема 8 Культура України в пореформений період. IІ пол. XIXст. 2
Тема 9 Українська культура на межі XIX- XXст. 2
Тема 10 Українська культура в період визвольних змагань та „розстріляного відродження” 1917 -1930 – х рр. 2
Тема 11 Українська культура 1940-60 –х рр.. 2
Тема 12 Українська культура 1960-80 –х рр.. 2
Тема 13  Українська культура в умовах національно-державного відродження 1990-2009-х рр.   2

Всього годин:

26

Тематичний план практичного блоку

 

 № п/п Тематика семінарських занять Кількість годин

МОДУЛЬ № 1

Тема 1 Словʼянська культура ранніх та середніх віків. 2

МОДУЛЬ № 2

Тема 2 Українська культура в контексті західноєвропейського відродження. 2
Тема 3 Національна культура в епоху модерної України. 2

Всього годин:

6

Зміст лекційного курсу

Модуль №1

Тема № 1

 

Предмет та завдання, історіографія курсу. Витоки української культури: праслов’янська та словʼянська доба.

       Поняття „культура” в українській історіографії, історичний розвиток терміну «культура». Генеза культури та її функції у суспільстві. Підсистеми сучасної культури: масова, елітарна, молодіжна, міська, сільська. Національне і загальнолюдське в культурі. Місце і роль культури в житті особи і суспільства. Духовна та матеріальна культура. Джерельна база курсу, коротка характеристика історіографії.

Періодизація первісної доби в історії культури людства: від палеоліту до віку бронзи і заліза. Найвизначніші культурні пам’ятки палеолітичної доби на Київщині, Кирилівські висоти та на Чернігівщини – Мізинська стоянка. Культура людності України в добу мідного віку (енеоліту): Трипільська культура та її характерні ознаки. Матріархат у мистецтві і релігії. Трипілля і проблеми етногенезу словян. Місце Трипільської культури в українській і світовій історії.Трипілля як східний форпост кола давньоаграрних цивілізацій Європи. Трипільська культура на землях трьох держав - Румунії, Молдови, України. Розподіл культур на північно-нордійську та південно-кельтсько-дунайсько-українську.

Культура балтської мовної групи, іраномовних народів. Кіммерійське мистецтво( X-VII ст. до н. е.) прикладного характеру. Культура скіфів і сарматів. Феномен матеріальної культури – царські кургани: Чортом лик, Куль -Оба, Солоха, Товста Могила. Матріархат в мистецтві сарматської культури. Скіфо-сарматська міфологія, культи божеств чоловічого жіночого початку - Табіті, Астарта, Танаїс, Папай, Апі.

Поширення античної культури. Еллінська колонізація узбережжя Чорного моря( VII ст. до н.е). Гомер про спосіб життя, риси характеру населення Північного узбережжя Чорного моря. Перші міста на території України – Ольвія, Херсонес, Теодосія, Пантікапей як центри торгівлі і культури, іх вплив на культуру слов’ян.

Слов’яни живуть на теренах Європи з І тис.н.е. Перші письмові свідчення про слов’ян у працях римських істориків Плінія Старшого, Тацита та Птоломея, готського історика Йордана, візантійця Прокопія Кесарійського та в арабських джерелах. „Повість временних літ” про культуру й звичаї східних словян. Розселення східних слов’ян на території України. Концепції походження слов’янського етносу в зарубіжній та українській історіографії: чеських славістів: П.Шафарика, Л.Нідерле, польських дослідників: Ю.Костшевського, Я.Чекановського і Т.Лер-Сплавинського, російських вчених: Б.Рибакова, П.Третякова, С.Соловйова, М.Погодіна, В.Ключевського, Н.Шахматова, українських дослідників: В.П.Петров, М.Грушевський, А.Кримський, сучасних українських археологів: В.Баран, Д.Козак, Р.Терпиловський. Слов’яни в групі народів індоєвропейської мовної сім’ї: 16 мовних груп- словянська, індійська, іранська, італійська, німецька, балтійська, кельська, вірменська, албанська, грецька та інші. Анти, венеди, склавіни - слов’янські племена та їх культура: Лужицька культура на території сучасної Польщі, Білогрудівська культура на території Правобережної України, Чорноліська культура на середньому Подніпровї. Східнослов’янська культура: Зарубинецька культура ( кінець ІІІ ст. До н.е. - ІІ ст. н.е.) на території середнього Подніпровя, Черняхівська культура - Антське царство ( кінець ІІ- початок Vст.) район межиріччя Західного Бугу, Дністра та Південного Бугу. Зародження державності у східних слов’ян (VIII-IXст.): Куявія(земля полян з Києвом), Славія(Новгородська земля) і Артанія(Ростово-Суздальська, а можливо, Причорноморська і Приазовська Русь) за свідченнями арабських джерел. Язичницький світ: три види джерел про дохристиянський світогляд українського народу: свідчення чужоземних джерел, давньоруські літописи, українська обрядовість, звичаї, традиції. Язичницькі слов’янські боги. Слов’янські язичницькі свята та обряди- веснянки і деснянські ігри, Русальний тиждень, Мертвецький тиждень, свято Івана Купала. Поховальні обряди східних слов’ян. Дуалістичний світогляд добра і зла, культ „упирів” та „берегинь”- злих і добрих духів, культ землеробських богів - „Рода” і „Рожаниць”, поєднання первинної форми матерії „небесної” та „земної”. Слов’яни в групі народів індоєвропейської мовної сімї. Подібність в словесності і міфології індоєвропейських народів. Спільність в поглядах на природу і навколишній світ, світобудову(символ світового дерева). Подібність обрядів, молитов і пісень слов’янських з індійськими, іранськими, віруваннями германських і литовських народів. Водні, лісові, польові духи західних і східних індоєвропейських народів.

Завдання для самостійної роботи:

1. Скласти бібліографічний список навчально-методичної літератури з курсу „Історія української культури” бібліотеки КНУКіМ.

2. Опрацювати та законспектувати джерела з проблеми походження Трипільської культури та її зв’язку з етногенезом слов’ян; космоміфологічний світогляд духовності трипільського населення.

3. Опрацювати та законспектувати джерела про культуру скіфо-сарматського царства.

4. Опрацювати усно і письмово джерела з давніх праслов’янських та слов’янських культур і визначити їх зв’язок з українським етногенезом з нище вказаного списку літератури.

5. Визначити головні риси духовного світогляду, слов’янського характеру, життя та побуту, міфологічного простору уявлень та вірувань.

6. Скласти пантеон язичницьких богів жіночого та чоловічого початку; з якими силами небесного і земного вони асоціюються.

Основна література:

1. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

2. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

3. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

4. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

5. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

6. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

7.  Попович М.В. Нарис історії культури України .-   К.,1998.-С.;

8. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

9. Художня культура України: Навч. посіб./ Л.М, Масол С.Л. Ничкало, Г.І. Веселовська, О. І. Оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.-К.: Вища шк.., 2006.-239с.;

Додаткова література:

1. Абаев В. Культ семи богов у скифов// Древний мир .-М.,1962.;

2. Абазина Н.С. Обломский А.М., Терпиловский С.В. К вопросу о раннесловянских элементах культуры на черняховких памятниках Среднего Поднепровя// Росийская археология.-№ 4.-М..1999;

3. Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури // Культурне відродження в Україні.-Львів: Астерікс 1993.-93с.

4. Алексеева Т. Этногенез восточных славян по данням антропологи.- М.,1973;

5. Афанасьєв А. Поэтические воззрения славян на природу.-М.,1865-1869.-Т.1-3. Препринт.-М.,1994;

6. Балушок В. Обряряди ініціацій українців та давніх словян.-Львів, Нью-Йорк,1998;

7. Баран В.Д. Давні словяни.- К.,1998.

8. Баран В.Д. Історичні витоки українського народу.-К.,2005.-208с.

9. Баран В.Д. Славяне в середине 1 тыс.н.э.// Проблемы этногенеза славян. - К., 1978.

10. Баран В.Д. Ранні словяни між Дністром і Припятю.-К.,1972.

11. Баран В.Д. Пражская культура Поднистровья: по материалам поселений у с. Рашкова.-К.,1988;

12. Баран В.Д. Черняхівська культура: за матеріалами Верхнього Дністра і Західного Бугу.- К.,1981.

13. Баран В.Д., Козак Д.Н., Терпиловський Р.В. Походження словян.- К.,1991.

14. Баран В.Д. Походження українського народу .- К.,2002.

15. Баран В.Д. Словянська община.- К.- Чернівці,2004.

16. Бибиков В.О. О происхождении палеолитического Мезинского орнамента // СА.-1965.-№1;

17. Бибиков С.Н. Раннетрипольское поселение Лука на Днистре.-М.-Л.,1953;

18. Брайчевський М.Археологічні свідчення участі східних словян у політичних подіях римської історії 3-4 ст. н.е.// Археологія.-1953.-Т.8;

19. Брайчевський М.Ю. Біля джерел словянської державності   .- К.,1964.

20. Брайчевський М.Ю. К вопросу расселения славян на византийских землях// Византийский временник.-1961.-Т.19;

21. Булашов Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях.-К.:Довіра, 1992.

22. Василенко Г. Велика Скіфія.- К.,1992;

23. Велецкая Н. Языческая символика славянских архаических ритуалов .-М.,1978;

24. Великанов А. Зарницы Руси за скифским горизонтов ея разысканий.-Одесса,1877.;

25. Відейко М.Ю. Трипільська цивілізація.-К.: „Академперіодика” Вид. 2НАН України,2003.-183с.;

26. Винокур І.С. Історія та культура черняхівських племен Дністровсько-Дніпровського межиріччя ІІ – V ст..н.е. К..1972;

27. Войнович В. Українська міфологія.- К.,2003.

28. Вопросы скифо-сарматской археологии.-М.,1954;

29. Гайдай М. Народна етика у фольклорі східних і західних словян.-К.,1972.

30. Галичанець М. Українська нація: Походження і життя української нації з найдавніших часів до ХІ століття.- Тернопіль,2005.-368с.;

31. Геродот. Скіфія.-К.,1992;

32. Головацький Я. Виклади давньословянських легенд або міфологія. - К., 1991.

33. Дави дюк В. Первісна міфологія українського фольклору.-Луцьк,1998;

34. Даниленко В.М. Пізньозарубинецькі пам’ятки Київського типу // Археологія.-1976.-№19;

35. Державин Н.С. Славяне в древності.-М.,1946;

36. Духовная культура древних обществ на территории Украины.-К.,1991;

37. Зеленин Д. Восточно-славянская этнография.-М.,1991;

38. Знойко О. Міфи Київської землі та події стародавні. - К., 1990.

39. Іванченко М. Дивосвіт прадавніх словян.- К.,1991.

40. Иващенко П. Следы языческих верований в Южно-русских шептаниях // Труды археолог. Сьезда в России.-1978.-Т.1;

41. Іларіон митрополит. Дохристиянські вірування українського народу.-К.,1992;

42. Історія західних і південних словян (з давніх часів до ХХ ст..). Курс лекцій: Навч. посіб.- В.І. Яровий, П.М. Рудяков, В.П. Шумило та ін.-К.: Либідь,2001.-632с.;

43. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

44. Йордан. О происхождении и деяниях гетов „Getica”.- М.,1960.

45. Калашников В.Л. Славянская цивилизация.-М.,2000; Каргер М.К. Древнерусская монументальная живопись Х1-Х1У вв.-М.,-Л., 1964.

46. Канигін Ю.М. Віхи священної історії: Русь-Україна.- К.: Україна,2001.-368с.

47. Канигін Ю. Шлях аріїв. Україна в духовній історії людства. Роман Есе.-К.,2004;

48. Кобычев В.П. В поисках прародины славян.-М..1972 (1973);

49. Козак Д.Н. Пшеворська культура у Верхньому Подністров’ї та Західному Побужжі. К.,1992;

50. Костомаров Н. Славянская мифология .- К.,1847.

51. Культура і побут населення України. - К.: Либідь, 1994.

52. Культура українського народу.-К.:Либідь, 1994.

53. Кухаренко Ю.В. Памятники раннего железного века на территории Полесья // Свод археолог. Источников. М.,1961. вип. Д. 1-29;

54. Ладиченко Т.В., Свідерська В.В, Свідерській Ю.Ю. Історія України .- Тернопіль:1998.-192с.

55. Латышев В.В. Известия древних писателей греческих и латынских о Скифии и Кавказе.-Т.1-2,-СПБ,1893-1906;

56. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

57. Лозко Г.С. Українське народознавство.-3-е вид., Х. Видавництво „Див”,2005.-472 с.;

58. Максимко Е.В. Зарубинецкая культура на територии УССР.- К.,1982.

59. Марченко М.І. Історія української культури з найдавніших часі до середини XVII ст. - К.,1961.

60. Михайлов Б. Петроглифы каменной могилы.- М., Запоріжжя,1999;

61. Мозолевський Б. Скіфський степ.-К.,1983;

62. Мозолевський Б. Товста Могила.-К.,1979;

63. Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу. - К.: АТ «Обереги», 1993.

64. Нидерле Л. Славянские древності .- М.,2001.

65. Никольский Н. Дохристианские верования и культы днепровских славян.-М..1929;

66. Павленко Ю. Дохристиянські вірування давнього населення України.-К..1992;

67. Павлюк П.И. Раннесловянские поселения в басейне Юного Буга // Раннесредневековые восточнословянские древности.-М..-Л.,1974;

68. Петров В.П. Етногенез словян ..К.,1972;

69. Петров В.П. Походження українського народу. - К., 1992.

70. Півторак Г.П. Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов: Міфи і правда про трьох братів словянських зі „спільної колиски”.- К.: Видавничий центр „Академія”. 2001. - 152 с.

71. Півторак Г. Українці: звідки ми і наша мова. - К.: Наукова думка, 1993.

72. Попович М.В. Мировозрение древних славян.- К.,1985.

73. Рыбаков Б.А. Язычество древних славян.-М.,1981.

74. Ростовцев М.И. Скифия Боспор. Критическое обозрение памятников литературных и археологических.-Л.,1925;

75. Русанова И.П. Славянские древности 6-7 вв.М..1976;

76. Седов В.В. Происхождение и ранняя история славян.-М.,1979

77. Сєдов В.В. Восточные славяне VI-XIII вв.// Археология СССр. М..1982;

78. Сыманович Э.А.,Кравченко Н.М. Погребальне обряды племен черняховской культуры// Свод. Археолог. Источников. М..1983. Вып. Д.1-22;

79. Січинський В. Чужинці про Україну. - К.: Довіра, 1992.

80. Смиленко А.Т.. Юренко С.П. Восточные славяне в VIII-XIX //Славяне Юго-Восточной Європы в предгосударственный период.-К.,1990

81. Смирнов К.Ф. Савроматы. Ранняя история и культура сарматов.-М.,1964;

82. Степико М.Т. Буття етносу: витоки ,сучасність, перспективи (філософсько-методологічний аналіз).-К.: Товариство „Знання”,КОО,1998.-251с.

83. Терпиловский Р.В. Раннее славяне Подесенья III-V вв. К.,1984;

84. Тимощук Б.О. Словяни Північної Буковини V-VI ст.. К.,1976;

85. Третьяков П.Н. Зарубинецкая культура и поднепровские славяне// Сов. Археология.1968. №4.

86. Третьяков П.Н.У истоков древнерусской народності.-Л..,1970;

87. Третьяков П.Н. Чинно-угры, балты и славяне на Днепре и Волге.-М.-Л.,1966;

88. Трипільська цивілізація у спадщині України. Матеріали наук.-практ. конфер.-К.:Вид.центр. „Просвіта”,2004.-328с.;

89. Трубачев О.Н. Етногенез и культура древнейших славян: Лингвистические исследования.-М.,1991;

90. Українське народознавство. - К.: Освіта, 1992.

91. Українці: народні вірування, повір’я, демонологія. - К.: Либідь, 1992.

92. Цигилик В.М. Населення верхнього Подністров’я перших століть нашої ери . К.,1975;

93. Черняков І. Вікентій Хвойка.- К.: „Архетип”,2006.-199с.

94. Чмихов М.О. Давня культура. Навч. Посібник. - К., 1994. - С.

95. Чмыхов Н. Истоки язычества Руси .-К.1990.

96. Шахматов А.А. Краткий почерк истории малоруського (украинского) языка// Украинский народ в его прошлом и настоящем.- Петроград,1916.

97. Шилов Ю.О. Брама безсмертя; На сплині золотого віку; Космічні таємниці могил.-К.: Укр.. Світ,1994.-384с.;

98. Щербаківський В. Формація української нації.-Прага,1941.,с.

99. Щукин М.Б. О некоторых проблемах черняховской культуры и происхождения славян // Сов. Археология. 1975 № 4.

 

Тема № 2

Основна література:

1. Бичко А. Теорія та історія світової і вітчизняної культури.- К.: Либідь,1992.-с.;

2. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

3. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

4. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

5. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

6. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

7. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

8. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

9. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

10. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.;

11. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

12. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

13.  Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

14. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

15. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

16. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

17. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Асєєв Ю.С. Джерела. Мистецтво Київської Русі .- К.: Мистецтво, 1980.

2. Асєєв Ю.С. Мистецтво стародавнього Києва .-К., 1969.

3. Асєєв Ю.С. Архітектура Київської Русі. К., 1969.

4. Асєєв Ю.С. Стили в архитектуре Украины. - К.: Будивельник, 1989.

5. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

6. Брайчевський М.Ю. Коли і як виник Київ.-К.,1963;

7. Брайчевський М. Походження Русі.-К.,1968;

8. Брайчевський М. Походження словянської писемності.-К.,2002;

9. Брайчевський М.Ю. Утвердження християнства на Русі.-К.,1988.

10. Булашов Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях.-К.:Довіра, 1992.

11. Высоцкий С.А. Древнерусские надписи Софии Киевской ХI-XIVвв.-К.,1966р.

12. Галицька брама - №9,1998р.

13. Галицько-Волинський літопис. -Львів: Червона калина,1994.-308.

14. Галичанець М. Українська нація: Походження і життя української нації з найдавніших часів до ХІ століття.- Тернопіль,2005.-368с.;

15. Геврик Тит. Втрачені архітектурні пам’ятки Києва // Пам’ятки України.-1990.-№1;

16. Грушевський М.С. Історія України-Руси.: В 11 т.,12 кн. – Т. 1-11.-К.: Наук. думка,1991-2000.;

17. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

18. Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні.- К.,1992.

19. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

20. Давня історія України. Навч. Посібник. У двох книгах. /Керівник автор. колективу П.П.Толочко. Книга1.-К.,1994.-с.

21. Дзюба О., Павленко Г. Літопис найважливіших подій культурного життя в Україні (Х- сер.ХVІІ ст.). Посібник-довідник. – К., 1998. – 290 с. (Трансформація гуманітарної освіти в Україні).

22. Діяк І.В. Українське відродження чи нова русифікація?: Науч.посіб.для студ.вищ.закл.освіти. – К.: Гранослов, 2000. – 304 с.

23. Донцов Д. Дух нашої давнини.-Мюнхен.,Монреаль,1951,с.90.

24. Древние славяне и Киевская Русь.-К.,1989;

25. Дулуман Е.К..Глушак А.С. Введение християнства на Руси: легенды, события,факты/.-Симферополь:Таврия,1988.-184с.;

26. Єрмоленко С. Нариси з української словесності (Стилістика та культура мови).-К.,1999;

27. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

28. Знойко О. Міфи Київської землі та події стародавні. - К., 1990.

29. Иваксин Г. Киев в XII-XV веках .- К.: Наук. думка,1982.-156с.

30. Ісаєвич Я. Те славне Галицько-Волинське// Вільна Україна,16 грудня 1989.

31. Ісаєвич Я.Д. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура / НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича, Міжнародна асоціація україністів. - Львів, 1996. - 335 с.

32. Історія західних і південних словян (з давніх часів до ХХ ст..). Курс лекцій: Навч. посіб.- В.І. Яровий, П.М. Рудяков, В.П. Шумило та ін.-К.: Либідь,2001.-632с.;

33. Історія релігій в Україні / За ред. Проф.. А. Колодного і П. Яроцького.-К.,1999.;

34. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

35. Історія України в особах: ІХ-ХVІІІ ст. / В.Замлинський (кер.авт.кол.),  І.Войцехівська, В.Галаган та ін. - К.: Україна,1993. - 396 с.

36. Історія Львова в документах і матеріалах: Збірник документів і матеріалів / Упор.У.Я.Єдлінська, Я.Д.Ісаєвич, О.А.Купчинський та ін.; АН УРСР, Інститут суспільних наук, ЦДІА у Львові, Державний архів Львівської області. - К.: Наукова думка, 1986. - 422 с.

37. Історія української культури / За ред. І. Крип’якевича .-К.,1995;

38. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

39. Історія українського мистецтва. - Нью-Йорк, 1956.

40. Калашников В.Л. Славянская цивилизация.-М.,2000; Каргер М.К. Древнерусская монументальная живопись Х1-Х1У вв.-М.,-Л., 1964.

41. Канигін Ю.М. Віхи священної історії: Русь-Україна.- К.: Україна,2001.-368с.

42. Корина О. Живопись домонгольской Руси.-М., 1974.

43. Космос Древньої України .- К.,1992.

44. Котляр М. Данило Галицький. К.: Заповіт.-1994.

45. Крип’якевич І.П. Галицько-Волинське князівство.-К., 1984.

46. Культура українського народу.-К.:Либідь, 1994.

47. Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

48. Лазарев В.Н. Михайловские мозаики.-М., Искусство, 1966.

49. Лазарев В.Н. Мозаики Софии Киевской.-М., Искусство, 1960.

50. Лазарев В.Н. Русская средневековая живопись.- М., Наука, 1970.

51. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

52. Логвин Г.Н. Украинское исскуство X-XVIII вв.- К.,1963.

53. Лозко Г.С. Українське народознавство.-3-е вид., Х. Видавництво „Див”,2005.-472 с.;

54.

55. Марченко М.І. Історія української культури з найдавніших часі до середини XVII ст. - К.,1961.

56. Моця О., Ричка В Київська Русь: від язичництва до християнства.-К.,1996.

57. Науменко Ф.І. Школа Київської Русі. - Львів,1985,224с.

58. Нікітенко Н.М. Русь і Візантія у монументальному комплексі Софії Київської.- К.: НАН України,1999.-291с.

59. Нікітенко Н.М. Собор святої Софії в Києві.-К.: Техніка,2000.-232с.;

60. Огієнко І.І. Українська церква. - Т.І, ІІ. - К., 1993.

61. Очерки истории Києво-Печерской Лавры и заповедника / Гришин А.Д., Голобуцький П.В., Е.П.Кабанець та ін. – К., 1992. – 287 с.

62. Пашуто В. Галицко-Волынское княжество времен Данила Палій О. Ключ до історії України. Друга сторона української прабатьківщини. - К., 2005. – 136 с.

63. Пашуто В. В. Очерки по истории Гал.-Волын. Руси. М.:1989.-223с.

64. Рыбаков Б.А. Древняя Русь: Сказания, Былины, Летописи.- М,1963.

65. Ричка В.М. За літописним рядком. Історичні оповіді про Київську Русь.- К.:1991.

66. Свирин А.Н. Искусство книги Древней Руси.- М., Искусство,1964.

67. Свідерський Ю. Ю. Боротьба Південно-Західної Русі проти католицької експансії в Х-ХШ ст.-К.,1983.

68. Сєдов В.В. Восточные славяне VI-XIII вв.// Археология СССр. М..1982;

69. Софроненко К. Общественно-политический строй Галицко-Волынской Руси ХІІ-ХІІІвв. М.,1995.

70. Тихомиров М.Н. Древнерусские города. Изд. 2-е.-1956.

71. Толочко П. Древнерусский феодальный город. К.,1990.

72. Толочко П.П. історична типографія стародавнього Києва К.,1972;

73. Толочко П.П. Древний Киев. – К.: Наукова думка, 1976. – 205 с.

74. Толочко П.П. Володимир Святий. Ярослав Мудрий. – К.: АртЕк,1996.–216 с.

75.     Чмихов М.О. Давня культура. Навч. Посібник. - К., 1994. - С.

76. Чмихов М.О., Кравченко Н. М. Черняков І.Т. Археологія та стародавня історія України.-К.,1992.-с. (про витоки словяноруської писемності).

77. Шахматов А.А. Краткий почерк истории малоруського (украинского) языка// Украинский народ в его прошлом и настоящем.- Петроград,1916.

78. Щукин М. Б. Сем миров древній Европы и проблема этногенеза славян // Славянский етногенез и этническая история .-Л.,1989.

79. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України.-3-тє вид., перероблене та розшир.-К.: критика,2006.-584с.

Тема № 3

Тема № 4

Національно-культурне піднесення епохи „Ренесансу”.

( II пол. XV І- I пол. XVII ст.)

Утвердження ренесансно-реформаційних традицій української культури. Поширення масового книгодрукування. Українські друкарні, видатні майстри друкарського мистецтва. Наукові і мистецькі зв’язки з країнами Європи. Культурологічні домінанти доби. Оформлення української православної церкви, її освітні та наукові центри. Українські навчальні заклади, поєднання національних традицій з передовим європейським досвідом. Осередки українського культурного життя. Загальна характеристика освіти та педагогічної думки. Острозька греко-словянсько-латинська школа (1576-1636)- навчальний заклад вищого типу, український „тримовний ліцей”. Самозбереження національної культури і вивчення старослов’янської мови. Навчання „семи вільних мистецтв”. Острозький культурно-освітній центр. Меценати української культури: князь К. Острозький, Г. Смотрицький, З. Копистянський, В. Суразький, Ф. Бронський, Клірик Острозький, М. Смотрицького „Граматика словенская”(1618-19). Видання Острозької друкарні: І. Федоров „Буквар”(1578), „Острозька біблія” (1581). Братський рух за реформи церкви і освіти. Педагогічна, літературно-філософська, видавнича діяльність. Успенське братство у Львові(1586). Культурно-освітній гурток при Києво-Печерській Лаврі. Видатні просвітителі - Йов Борецький, М. Смотрицький, К. Сакович, Л. Зизанія(1586), „Лексикон” (1627) П. Беринди як посібник для вивчення церковнослов’янської мови з перекладом на українську. Києво-Могилянська колегія (1632) та її внесок в розвток української гуманітарної думки. П. Могила - видатний реформатор церкви і освіти та ін. Зародження шкільного театру і драматургії. Книгодрукування. Друкарні І. Федорова у Львові і Острозі. Перші друковані книги в Україні. Видання Лаврської друкарні. Полемічна церковна література - оригінальний жанр українського письменства. Риторична майстерність видатних полемістів. Відомі полемічні твори. Основні стилі в мистецтві. Розвиток живопису. Вияв народного світогляду в іконописі. Ренесансна течія в архітектурі, містобудування, застосування регулярної забудови в Галичині, Поділлі. Ансамбль площі Ринок у Львові .Оборонна архітектура. Українське музичне мистецтво. Музика як супровід народних обрядів та виконання пісень. Церковний партесний спів у Києві та Львові. Книжкова графіка і гравюра. Пам’ятки українського графічного мистецтва. Центри книжкового графічного мистецтва. Дереворити львівських і острозьких видань. Плетінковий орнамент і геометризовані рослинні мотиви гравюри в „Пересопницькому Євангелії”. Києво-львівська граверська школа І-ї пол.XVIIст., її декоративна манера. Розквіт хорового поліфонічного мистецтва. Лінійна нотація партесного співу, партесно-концертна композиція. Перший український музично-теоретичний підручник “Мусикійськая граматика” М.Дилецького (бл.1630-90), його видання в 1667, 1679 рр. Українські композитори М.Дилецький, Гавалевич, Завадовський та ін. Кантати і псалми як основні музичні твори доби.

Завдання для самостійної роботи:

1. Законспектувати визначення поняття „відродження” або „ренесанс” в довідниковій літературі: В. П. Тирпак Довідник з культурології(частина І).- Ужгород.: „Поличка Карпатського краю”,1998.-с.11-13.

2. Опрацювати і законспектувати матеріали про становлення та розвиток Братських шкіл, Острозької греко-латино-словянської, Київського Колегіума в Україні:Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.(ст.531-575).

3. Поширення реформаційних ідей західноєвропейського Відродження в українській культурі, його представники: Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с. Розділ 4, ст.477-531;

4. Графіка як вид образотворчого мистецтва.

5. Розвиток письменства українського драматичного й віршованого, народного театру: Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.(ст. 452)

 

Основна література:

1. Бичко А. Теорія та історія світової і вітчизняної культури.- К.: Либідь,1992.-с.;

2. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

3. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

4. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

5. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

6. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

7. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

8. Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.

9. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

10. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

11. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

12. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

13. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

14. Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

15. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

16. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

17. Українська культура: Лекції за редакцією Дмитра Антоновича.-К.: Либідь,1993.-с.

18. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

19. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури // Культурне відродження в Україні.-Львів: Астерікс 1993.-93с.

2. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

3. Голубченко П. Україна і Росія у світлі культурних взаємин.-Нью-Йорк-Париж-Торонто,1987,551с.;

4. Гончаренко Н. Духовная культура. Источники и движущие силы прогресса.-Київ: Наукова думка.-1980.-с. 378;

5. Горбенко Є.В. Києво-Могилянська Академія.-К.: Вид. Дім,1995;

6. Горський В. Філософія в українській культурі: (методологія та історія).- Філософські нариси.-К.,Центр практичної філософії,2001.-236с.;

7. Грушевський М.С. Духовна Україна (Збірка творів).-К.: Либідь,1994;

8. Грушевський М.С. Історія України-Руси.: В 11 т.,12 кн. – Т. 1-11.-К.: Наук. думка,1991-2000.;

9. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

10. Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні.- К.,1992.

11. Грушевський М. Культурно-національний рух на Україні в XVI-XVII віці.- К.,1912.

12. Грушевский Н.С. Почерк истории украинского народа.-К.,1990;

13. Грушевський М.С. Твори: У 50 т. / Редкол.: П. Сохань, Я. Шашкевич, І. Гирич та ін.; Голов. ред. П. Сохань.- Львів: Світ,2002-Т. 1: Серія „Суспільно-політичні твори (1894-1907)”.-2002.-592с.;

14. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

15. Демкович –Добрянський М. Україна і Росія .-Львів-Краків-Париж.: Вид. Спрілка „Просвіта”,1993.-205с.;

16. Дзюба О., Павленко Г. Літопис найважливіших подій культурного життя в Україні (Х- сер.ХVІІ ст.). Посібник-довідник. – К., 1998. – 290 с. (Трансформація гуманітарної освіти в Україні).

17. Донцов Д. Дух нашої давнини.-Мюнхен.,Монреаль,1951,с.90.

18. Дорошенко Д. Історія України .- К.,1993.-238с.

19. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

20. Жолтковський П.М. Український живопис XVII-XVIII ст..-К.,1978;

21. Жолтковський П.М. Художнє життя на Україні XIV- XVIII ст. - К., 1973.

22. Жолтковський П. М. Художнє життя на Україні ХУ1-ХУШ ст.-К.,1983.

23. Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період.-К.: Факт,2006.-156с.;

24. Запаско Я.П. Колиска українського друкарства. - Львів, 1972. - 23 с.

25. Ісаєвич Я.Д. Архів Львівського братства // Архіви України. - 1968. - №1. - С.88-93.

26. Ісаєвич Я.Д. Братства та їх роль у розвитку української культури ХVІ- ХVІІІ ст. – К., 1966.

27.     Ісаєвич Я.Д. Джерела з історії української культури доби феодалізму ХУ1-ХУШ ст.К., 1972.

28. Ісаєвич Я.Д. Львівські видання ХVІ- ХVІІІ ст.: Каталог. - Львів, 1970. - 19 с.

29. Ісаєвич Я.Д. Першодрукар Іван Федоров і виникнення друкарства на Україні. – Львів, 1983.

30. Ісаєвич Я.Д. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура / НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича, Міжнародна асоціація україністів. - Львів, 1996. - 335 с.

31. Історія релігій в Україні / За ред. Проф.. А. Колодного і П. Яроцького.-К.,1999.;

32. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

33. Історія України в особах: ІХ-ХVІІІ ст. / В.Замлинський (кер.авт.кол.),  І.Войцехівська, В.Галаган та ін. - К.: Україна,1993. - 396 с.

34. Історія української культури / За ред. І. Крип’якевича .-К.,1995;

35. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

36. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

37.     Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

38. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

39.     Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

40. Логвин Г.Н. Украинское исскуство X-XVIII вв.- К.,1963.

41. Маланюк Є. Нариси з історії нашої культури.-Нью-Йорк.,1954,80с.;

42. Микитась В. Давньоукраїнські студенти і професори.- К.: Абрис,1994.-288с.;

43. Овсійчук В.А. Українське мистецтво другої половини ХVI - першої половини XVII ст. - К.: Наукова думка, 1985.

44.    Овсійчук В.А. Українське мистецтво ХІV - першої половини ХVП століття. К.: Мистецтво, 1985.

45.    Огієнко І. Історія українського друкарства.-К.: Либідь, 1994.

46.    Огієнко І. Князь Костянтин Острозький.-К.: Основа, 1993.

47.    Огієнко І. Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу.- К., 1918.

48. Огієнко І.І. Українська культура. - К.: Абріс, 1991.

49. Огієнко І.І. Українська церква. - Т.І, ІІ. - К., 1993.

50. Огородник І.В.,Русин М.Ю. Українська філософія в іменах/ за ред. М.Ф. Тарасенка.-К.:”Либідь”,1997.-326с;

51.    Пашук А.І. Іван Вишенський – мислитель і борець. – Львів, 1990.

52.    Поліщук І.К. Історія української культури.- К.-1969.

53. Полонська-Василенко Н. Історія України. У 2-х Т., К.: Либідь,2002.с.

54.    Секуляризація духовного життя на Україні в епоху Гуманізму і Реформації: Зб.наук. праць.-К.,1991.

55. Українська культура: Історія і сучасність./ За ред. Черепанової С.О.-Львів: Світ.,1994.

56. Українська культура: Лекції за ред. Д. Антоновича.- К.: Либідь,1993.

57. Федів Ю. Історія української філософії. - К.,1995.

58. Яковенко Н. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIIIст. - К.,1997.

59. Яковенко Н. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI- XVII ст.-Критика,2002.-416с.

60. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України.-3-тє вид., перероблене та розшир.-К.: критика,2006.-584с.

 

Тема № 5

Тема № 6

Просвітництва XVIII ст.

XVIII століття епоха західноєвропейського Просвітництва. Поширення ідей Просвітництва в Україні та їх вплив на еволюцію української культури. Культурно-політичний контекст української історії XVIII ст.: реформи Петра І і формування нової російської культури за західноєвропейським зразком. Церковна реформа: ліквідація патріархату як церковного самоврядування, запровадження бюрократії Св.Синоду. Мовна уніфікація книжної справи. Указ Петра І про заборону друкув книжно-українською мовою церковних книг. Вплив української культури на становлення російської імперської культури. Міграція української інтелігенції в Росію. Українські митці в російській культурі: Ф. Прокопович, Д. Туптало, М. Полторацький, М. Березовський, Д. Бортнянський, А. Ведель та інші. Києво-Могтлянська Академія - перший загальноосвітній вищий навчальний заклад у Східній Європі із західноєвропейською системою „сім вільних мистецтв”, центр поширення західноєвропейських ідей гуманізму та просвітництва. Професура Києво-Могилянської Академії: І. Гізель, С. Яворський, М. Козачинський, Г. Кониський, Ф. Прокопович та ін. Наукова і просвітницька діяльність Ф. Прокоповича. Розвиток освіти в Україні. Початкова, середня та вища освіта. Колегії в Чернігові, Харкові, Переяславська семінарія, Слов’янська (Катеринославська з 1786) семінарія в Полтаві. Централістичні освітні реформи Катерини ІІ. Політика нищення української середньої і вищої школи. Заборона викладання українською мовою в Києво-Могилянській Академії та перетворення її у виключно духовний учбовий заклад. Музичне життя: творчість М.С.Березовського, Л.Л.Веделя, Д.С.Бортнянського. Розвиток класичної української філософської думки. Г.Сковорода – український просвітитель, філософ. І.Котляревський - основоположник світської літератури, народно-побутової української мови. Поширення класицизму в українській архітектурі. Графіка і гравюра, образотворче мистецтво. Український театр: шкільна драма, трагікомедія, інтермедія, вертеп. Виникнення етнографічних студій. Монументальний живопис, іконопис І.Рутковича, Й.Кондзелевича, В.Петрановича. Митці українського походження в російському мистецтві. А.Лосенко - ректор Петербурзької Академії Мистецтв. Український портретний живопис В.Боровиковського, Д.Левицького. Фундатор харківської мистецької школи І.Саблуков. Класичні школи реалізму: В.Тропінін на Поділлі, М.Теренський  в Перемишлі, Л.Долинський у Львові. Український театр у ХVІІІ ст., його жанри: шкільна драма, трагікомедія, інтермедія, вертеп. Спорідненість української інтермедії із західноєвропейським театральними явищами. Популярність вертепної драми, її драматична основа і обов’язкові персонажі. Сокиринський вертеп. Вплив шкільної драми і вертепу на становлення нової української літератури, класичного театру. Домашні кріпацькі театри Д.Трощинського, Г.Тарновського, Д.Шираєва, графа Волькенштейна.

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацювати і законспектувати процес становлення просвітницьких форм в українській культурі, означте поняття „просвітництво”, визначте головні характерні ознаки епохи Просвітництва ;

2.  Опрацювати і законспектувати основні напрямки філософсько-гуманітарної думки в Україні та її представників: Історія української культури: У 5тт.-Т.3.Українська культура.2-га пол. XVII-XVIIIст.-К. : Наукова думка.2003, с.93-101,575-684.

3. Прослідкувати динаміку міграції, скласти письмово таблицю національно-культурної еліти України в російській культурі XVII-XVIIIст.: Голубенко П. Україна і Росія у світлі культурних взаємин.- К.:Дніпро,1993.-447с.; М.Демкович- Добрянський Україна і Росія.- Львів.: Просвіта,1993,с.109-169.

Основна література:

1. Бичко А. Теорія та історія світової і вітчизняної культури.- К.: Либідь,1992.-с.;

2. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

3. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

4. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

5. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

6. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

7. Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.

8. Історія української культури: У 5тт.-Т.3.Українська культура 2-га пол. XVIIст-XVIII.-К. : Наукова думка.2003.-1245с.;

9. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

10. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

11. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

12. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

13. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

14.  Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

15. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

16. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

17. Українська культура: Лекції за редакцією Дмитра Антоновича.-К.: Либідь,1993.-с.

18. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

19. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. Оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Бичко А.К., Бичко І.Ф. Феномен української інтелігенції.-К.,1995;

2. Білецький П.О. Український портретний живопис XVII-XVIII ст..-К,1973;,

3. Білецький П.О. Українське мистецтво другої половини ХУП-ХУШ ст.-К.: Мистецтво, 1981.

4. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

5. Голубченко П. Україна і Росія у світлі культурних взаємин.-Нью-Йорк-Париж-Торонто,1987,551с.;

6. Горбенко Є.В. Києво-Могилянська Академія.-К.: Вид. Дім,1995;

7. Горєлов М. Є., Моця О.П., Рафальський О.О. Цивілізаційна історія України.-К.,2005.-с.

8. Грушевський М.С. Духовна Україна (Збірка творів).-К.: Либідь,1994;

9. Грушевський М.С. Історія України-Руси.: В 11 т.,12 кн. – Т. 1-11.-К.: Наук. думка,1991-2000.;

10. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

11. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

12. Демкович –Добрянський М. Україна і Росія .-Львів-Краків-Париж.: Вид. Спрілка „Просвіта”,1993.-205с.;

13. Дорошенко Д. Історія України .- К.,1993.-238с.

14. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

15. Жолтковський П.М. Український живопис XVII-XVIII ст..-К.,1978;

16. Жолтковський П.М. Художнє життя на Україні XIV- XVIII ст. - К., 1973.

17. Жолтковський П. М. Художнє життя на Україні ХУ1-ХУШ ст.-К.,1983.

18. Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період.-К.: Факт,2006.-156с.;

19. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

20. Історія України в особах: ІХ-ХVІІІ ст. / В.Замлинський (кер.авт.кол.),  І.Войцехівська, В.Галаган та ін. - К.: Україна,1993. - 396 с.

21. Історія української культури / За ред. І. Крип’якевича .-К.,1995;

22. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

23. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

24. Історія українського мистецтва. - Нью-Йорк, 1956.

25. Колесник І.І. Українська історіографія (ХVІІІ – початок ХХ століття). – К.: Генеза, 2000. – 256 с.

26. Кониський Г. Історія Русів.-Львів,1991;

27. Кононенко П. Українознавство. - К.: Заповіт.-1994.

28. Кононець О.Ф. Просвітницький рух в Україні: Х1Х-перша третина ХХ ст.-К.: Хрещатик,1992.

29. Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

30. Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

31. Логвин Г.Н. Украинское исскуство X-XVIII вв.- К.,1963.

32. Макаров А. Світло українського бароко.-К.: „Мистецтво”,1994;

33. Микитась В. Давньоукраїнські студенти і професори.- К.: Абрис,1994.-288с.;

34. Огородник І.В.,Русин М.Ю. Українська філософія в іменах/ за ред. М.Ф. Тарасенка.-К.:”Либідь”,1997.-326с;

35. Петров Н. Очерк истории украинской литературы XVII-XVIII в.-Киев,1911.-455с.;

36. Українська культура: Історія і сучасність./ За ред. Черепанової С.О.-Львів: Світ.,1994.

37. Українська культура: Лекції за ред. Д. Антоновича.- К.: Либідь,1993.

38. Українське бароко та європейський контекст. - К.:Либідь,1990.

39. Українське мистецтво другої половини ХУП-ХУШ ст. - К., 1982.

40. Українське народознавство. - К.: Освіта, 1992.

41. Федас Й.Ю. Український народний вертеп. - К.,1987.

42. Федів Ю. Історія української філософії. - К.,1995.

43. Холмський І.Історія України. Нью-Йорк-Мюнхен,1989.

44. Хижняк З.І. Києво-Могилянська Академія. - К., 1988.

45. Чижевський Д.І. Історія української літератури. - Нью-Йорк,1986,284с.

46. Швидко Г.К. Історія України ХVI-XVIII ст. –Київ,1997;

47. Яковенко Н. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIIIст. - К.,1997.

 

Модуль №2

 

Тема № 7

Тема № 8

Тема № 9

Тема № 10

 

Тема № 11

Українська культура 1940-60 –х рр..

       Соціально-політичні обставини періоду. Зовнішня політика СРСР. Західноукраїнські землі під німецькою окупацією. Заснування українських комітетів самодопомоги. Утворення їх координаційного органу - Українського Центрального Комітету (УЦК).УЦК.Його соціально-культурна діяльність. Відкриття українських шкіл, гімназій. Організація кооперативів. Заснування видавництва в Кракові, збільшення тиражу української преси в регіоні. Сталінська тактика “спаленої землі”. Зруйнування Києва, знищення пам’яток української культури. Розвиток історичної науки в евакуації, видання друком історичних праць,  віршів М.Рильського, поезії П.Тичини, В.Сосюри, М.Нагнибіди, П.Воронька, М. Бажан та ін. Культурна діяльність української інтелігенції на окупованих територіях України: А. Любченка, А. Гака,Т. Осьмачки, І. Багряного та ін. Культурно-політичний контекст історії України повоєнного періоду, національно-культурне життя в умовах встановлення радянської влади. Ліквідація УГКЦ, арешт всіх ієрархів української греко-католицької церкви. Негативний вплив радянського войовничого атеїзму на духовність і культуру української нації. Третя хвиля української еміграції після Другої світової війни. “Таборовий період” українського культурного життя в Німеччині і Австрії (освіта, мистецтво). Культуротворча діяльність української інтелігенції на еміграції, її значення. Збереження традицій українського народу, примноження його культурних надбань, мистецьких здобутків. Живопис, портретний живопис, графіка, скульптура періоду. Зміни в сфері суспільно-політичного і культурного життя Радянської України. Ідейний розгром української культури 1944 -1948 рр. Політичні оцінки українського літературного процесу. Єдиний «творчий метод» в культурі – метод “соціалістичного реалізму» в творчості О. Корнійчука, В. Вишневського та ін. Мистецтво як одноманітна ідеологічна продукція, підпорядкована централізованій, командно-адміністративній системі СРСР. Культура як інструмент ідеологічної обробки народу. Культ Леніна-Сталіна, культурна політика «масовізма», тема непереможності радянського ладу вкультурі і  мистецтві.

Завдання для самостійної роботи:

1. Культурна діяльність української інтелігенції на окупованій території України: діяльність українських видавництв, видання поезій М. Рильського, П. Тичини, В. Сосюри, М. Нагнибіди, П. Воронька, Л. Первомайського, В. Бичко, С. Олійника, М. Бажана, А. Малишка та ін.

Література: Грицак Я. Й. Нарис історії України: формування модерної української нації XIX-XX ст..- К.:Генеза, 2000.- с.277-297; ; Новітня історія України(1900-2000): Підручник/А. Г. Слюсаренко, В. І. Гусєв, В. М. Литвин та ін.-2-ге вид..-К.:Вища шк..,2002.с.442-458;Попович М.В. Нарис історії культури України.- К.: „Артек”,1999.-с.290-471. Новий довідник: Історія України. - К.: ТОВ „Казка”, 2006. – 736 с.;Новий довідник: Українська мова та література.- К.: ТОВ „Казка”,2006.-864с.;

Основна література:

1. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

2. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

3. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

4. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

5. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

6. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

7. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.;

8. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

9. Меднікова Г. Українська і зарубіжна культура ХХ ст.: Навч. посіб.-К.,2002;

10. Новітні історія України (1900-2000): Підручник / А.Г.Слюсаренко, В.І.Гусєв, В.М. Литвин та ін. – К.: Вища шк., 2002. – 719 с.;

11. Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

12. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

13. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

14. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Грицак Я.Й. Нариси з історії України. Формування модерної української нації ХІХ-ХХ ст.(Навч. посіб. для студентів історичних факультетів вузів).-К.: Генеза,2000.-360с.;

2. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

3. Зайцев Ю.Д. Дисиденти: Опозиційний рух 60-80-х рр. // Сторінки історії України: ХХ століття. - К.: Освіта, 1992. - С.195-235.

4. Історія України в особах: ХІХ-ХХ ст. / І.Войцехівська (кер.авт.кол.), В.Абліцов, О.Божко та ін. К.: Україна, 1995. - 479 с.

5. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

6. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

7. Історія України ХХ- початку ХХІ ст.: Навч. пос. / За заг. Ред. В.А. Смолія.-К.: Знання,2004.-582с.;

8. Касьянов І. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980 років.-К.: Либідь, 1995.

9. Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

10. Мокриця М. Поезія Є. Маланюка крізь типологічні риси експресіонізму// Матеріали XVIII наук. конф. ВДУ-Луцьк,1996;

11. Павличко С. Дискус модернізму в українській літературі: Монографія.-К.: Либідь,1999.-447с.;

12. Петров В. Українська інтелігенція – жертва більшовицького терору. - К.: Наукова думка, 1995.

13. Рубльов О., Черченко Ю. Сталінщина і доля західноукраїнської інтелігенції. 20-50-ті роки ХХ ст.-К.: Наукова думка, 1994.

14. Слівінська Д.О. Повернені імена: з історії української літератури ХХ ст.: Навч.посіб. - К., КДІК, 1997.

15. Український драматичний театр: У 2-х т. - К., 1976.

16. Четвертий міжнародний конгрес україністів. Одеса. 26-29 серпня 1999 р. Доповіді та повідомлення. Історія. Частина 2: ХХ століття / Міжнародна асоціація україністів. Відп.ред.С.Кульчицький, В.Даниленко. – Одеса; Київ; Львів, 1999. – 642 с.

17. Юхимець Г.М. Українське радянське мистецтво 1941-1960 років. - К.:Мистецтво, 1983.

Тема № 12

Українська культура 1960-80 –х рр..

 

       Політична культура епохи М.Хрущова.  Створення нових науково-дослідних установ Академії наук УРСР. Початок видання 16-томної Української Радянської Енциклопедії. Багатотомні українські видання: “Словник української мови”, “Історія української літератури”, “Історія українського мистецтва”, “Історія міст і сіл України”. Поширення наукових знань українською мовою. Поява численних україномовних журналів з суспільних і природничих наук. Реформа освіти. Українська мова – обов’язкова для вивчення в російськомовних школах. Творчість шістдесятників: поетів таких як В.Сосюра, Б. Олійник, Д. Павличко, В. Симоненко, Л. Костенко, В. Стус, М. Вінграновський, Є. Гуцало, Р. Іванчук, І. Калинець, В. Коротич, Р. Лубківський, М. Руденко, І. Чендей, В. Шевчук, Є. Маланюк, О. Малишко; письменників - П. Загребельний, Г. Тютюнник, І. Драч, О. Гончар, М. Стельмах, Л. Первомайський, М. Бажан, У. Самчук, І. Багряний; кінорежисерів - О. Довженко, Лесь Курбас, С. Параджанов, Ю. Іллєнко, І. Миколайчик, В. Денисенко, Л. Осика, М. Вінграновський, Р. Сергієнко, К. Маратова, операторів – В. Калюта, С. Шахбазян, Л. Антипенко, В. Іллєнко, сценаристів - І. Драча, Д. Павличко, Л. Костенко; композиторів  - К. Данькевич, Г. Жуковський, С. Людкевич, Г. Майборода, П. Майборода, Ю. Мейтус, Л. Ревуцький, А. Штогаренко; у жанрі оперети значних успіхів досягли А. Кос-Анатольський, О. Сандлер, Я. Цегляр; визначилась творчість таких композиторів – пісенників як О. Білаш, А. Філіпченкао, І. Шамо; плеяда майстрів театру високого класу – А. Бучма, В. Добровольський, М. Крушельницькій, Ю. Лавров, М. Романов, Н. Ужвій, К. Хохлов, Ю. Шумський, Г. Юра; майстри образотворчого мистецтва М. Божій, М. Дерегус, В. Касіян, К. Трохименко, О. Шовкуненко, Т. Яблонська; майстрині декоративно-прикладного мистецтва К. Білокур і М. Примаченко та інші. Активізація наукової і мистецької діяльності інтелігенції. Клубні вечори поезії за участю української інтелігенції.Формування дисидентського руху творчої інтелігенції як руху національного опору тоталітарному режимові. Відновлення політико-репресивної системи як реакція компартії на суспільно-політичну діяльність української інтелігенції. Закриття клубів творчої молоді. Українська культура 1970 – 80-х рр. в умовах наростання системної кризи радянського суспільства, ідеології марксизму-ленінізму. Тотальна русифікація всіх сфер культурного життя. Музичне мистецтво: Український музичний авангард в творчості композиторів-“шестидесятників”. Становлення професійних філармонічних колективів, симфонічних і камерних оркестрів. Музично-пісенна культура в Україні, хорова музика в творчості українських композиторів: Заслужений державний хор ім.. Г. Верьовки, Заслужена академічна капела „Думка”, Заслужений ансамбль танцю імені П. Вірського, Київський камерський хор, Етнографічний хоровий ансамбль „Гомін”. Розвиток української естради. Композитори-пісенники: В. Івасюк „Я піду в далекі гори”, „Червона Рута”, „Водограй” та ін., популярні виконавці естрадної пісні: С. Ротару, В. Зінкевич, В. Івасюк, Н. Яремчук. Перші джазові та естрадні композиції. Київська кіностудія ім.О.Довженка та режисерська праця Л. Бикова, А. Буковського, В. Івченка, Ю. Іллєнка, Т. Левчука, М. Мащенка, О. Муратова, К. Маратової, Л. Осики.

Завдання для самостійної роботи:

 

1. Українська інтелігенція в боротьбі за право вільного культурного розвитку.Формування дисидентського руху в Україні.

Література: Грицак Я. Й. Нарис історії України: формування модерної української нації XIX-XX ст..- К.:Генеза, 2000.- с.277-297; ; Новітня історія України(1900-2000): Підручник/А. Г. Слюсаренко, В. І. Гусєв, В. М. Литвин та ін.-2-ге вид..-К.:Вища шк..,2002.с.442-458;Попович М.В. Нарис історії культури України.- К.: „Артек”,1999.-с.290-471.

Основна література:

1. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

2. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

3. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

4. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

5. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

6. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.;

7. Меднікова Г. Українська і зарубіжна культура ХХ ст.: Навч. посіб.-К.,2002;

8. Новітні історія України (1900-2000): Підручник / А.Г.Слюсаренко, В.І.Гусєв, В.М. Литвин та ін. – К.: Вища шк., 2002. – 719 с.;

9. Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

10. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

11. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

12. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Грицак Я.Й. Нариси з історії України. Формування модерної української нації ХІХ-ХХ ст.(Навч. посіб. для студентів історичних факультетів вузів).-К.: Генеза,2000.-360с.;

2. Зайцев Ю.Д. Дисиденти: Опозиційний рух 60-80-х рр. // Сторінки історії України: ХХ століття. - К.: Освіта, 1992. - С.195-235.

3. Історія України в особах: ХІХ-ХХ ст. / І.Войцехівська (кер.авт.кол.), В.Абліцов, О.Божко та ін. К.: Україна, 1995. - 479 с.

4. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

5. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

6. Історія України ХХ- початку ХХІ ст.: Навч. пос. / За заг. Ред. В.А. Смолія.-К.: Знання,2004.-582с.;

7. Касьянов І. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980 років.-К.: Либідь, 1995.

8. Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

9. Мокриця М. Поезія Є. Маланюка крізь типологічні риси експресіонізму// Матеріали XVIII наук. конф. ВДУ-Луцьк,1996;

10. Слівінська Д.О. Повернені імена: з історії української літератури ХХ ст.: Навч.посіб. - К., КДІК, 1997.

11. Юхимець Г.М. Українське радянське мистецтво 1941-1960 років. - К.:Мистецтво, 1983.

Тема № 13

Семінар № 1

Тема: Словʼянська культура ранніх та середніх віків

План

1. Письмові джерела про культуру, вірування, звичаї та побут слов’ян: а) вітчизняного джерелознавства; б) зарубіжних джерел.

2. „Повість временних літ” про культуру, звичаї східних слов’ян.

3. Географічне розташування східних слов’ян на території України.

4. Концепції походження слов’ян у зарубіжній та українській історіографії.

5. Зарубинецька культура східних слов’ян.

6. Черняхівська культура східних слов’ян.

7. Про витоки словяно-руської писемної культури.

8. Міфологія східних слов’ян: сили природи і космосу в поетичних образах природних явищ.

9. Язичницькі свята та обряди.

10. Слов’янська культура в індоєвропейській спільноті.

11. Індоарійські традиції в культурі східних слов’ян: семантика народних художніх образів, солярна семіотика пластичного та ужиткового мистецтва.

12. Проблема автохтонності східнослов’янського етносу в сучасній історичній науці.

13. Середньовічна ранньофеодальна держава Київська Русь – якісно новий етап у розвитку словянської культури.

14. Сакральна культура Київської Русі.

15. Культурний злет доби Київської Русі за князювання Ярослава Мудрого.

16. Спадкоємність культури від Київської до Галицько-Волинської Русі.

17. Південно-Західна Русь. Дипломатія і європейська політика галицьких і волинських князів ХІІ – ХІІІ ст.

18. Культура Галицько-Волинського князівства.

19. Середньовічні міста як центри культурного розвитку Галицько-Волинської Русі.

20. Містобудівництво Київської Русі та Галицько-Волинської Русі.

21. Запровадження християнства та його значення для еволюції культури.

22. Розвиток писемності та освіти в середньовічний період.

23. Перекладна і оригінальна література середніх віків, її автори.

24. Розвиток усної народної творчості.

25. Музична культура доби середньовіччя.

26. Обрядова народна культура.

27. Архітектурно-храмове будівництво Київської та Галицько-Волинської доби.

 

Теми рефератів

1. Еволюція поняття „культури” в історії України.

2. Філософсько-культурологічний аналіз терміну „культура” в сучасній історіографії.

3. „Національна” культура в українській історико-філософській науковій думці.

4. Головні характерні ознаки українського характеру: історико-культурологічний аналіз.

5. Культура як процес творчої діяльності людини.

6. Історичний розвиток української національної духовності.

7. Розвиток регіональної культури України( на прикладі одного з етнічних регіонів-лемків, або бойків та інші).

8. Духовна культура: історико-теоретичні аспекти в науковій літературі.

9.   Духовний світ людини палеоліту на території України.

10. Культура мисливців на території України.

11. Меандр-в культурі і мистецтві стародавніх поселень.

12. Первісне мистецтво палеолітичної людності на Мізинській стоянці Чернігівщини.

13. Пам’ятки первісного мистецтва: графіті на скелях,каменях, предметах ужиткового порядку.

14. Пам’ятки первісного мистецтва: скульптурні зображення жінок, тварин, птахів.

15. Лінійно-геометричний орнамент в первісному мистецтві.

16. Культура шнурової кераміки на українських землях.

17. Тотемізм в культурі і мистецтві первісних людей.

18. Магія в святах і обрядах стародавніх людей.

19. Анімізм як форма існування душі та духів: історико-філософське трактування самого поняття, вкорінення його в соціально-обрядову сферу життя предків.

20. Теорії походження Трипільської культури в українській історіографії, її зв’язок з українським етногенезом.

21. Сучасні дослідження та відкриття Трипільської культури в археологічно-історичній науці України.

22. Український космос у палітрі трипільського орнаменту.

23. Трипільська „Мальована кераміка” – яскрава етнографічна ознака.

24. „Богиня родючості” в міфології та зображувальних знаках прикладного мистецтва трипільських поселень.

25. Магічна семіотика народно-побутової та декоративно-ужиткової культури трипільців.

26. Антична цивілізація Північного Причорномор’я та її вплив на культуру слов’ян.

27. Гомер про культуру грецьких колоній Північного Причорномор’я.

28. Місто Ольвія як центр давньогрецької землеробської культури і мистецтва.

29. Скіфо-іранський мовний вплив на східнослов’янську лексику.

30. Матріархат в культурі сарматського суспільства.

31. Аріанство як рання форма розвитку християнства у Північному Причорномор’ї.

32. Культурні взаємозв’язки між кочовими племенами та східними слов’янами. 

33. Соціально-історичний процес формування Київської Русі.

34. Запровадження християнства, його значення для розвитку культури.

35. Володимир Великий та його роль у введені християнства на Русі.

36. Ярослав Мудрий та культурний розвиток Київської Русі.

37. Писемність Київської Русі.

38. «Повість временних літ» як перша спроба опису культури русичів.

39. «Сказание о Борисе и Глебе» – нове трактування.історичної трагедії.

40. Монастирі – осередки християнської освіти та культури.

41. Софія Київська – «Поема в камені і фарбах».

42. .Києво-Печерська лавра – центр духовності і просвітництва.

43. Розвиток сакрального мистецтва: література і музика.

44. Сакральні архітектура і живопис доби Київської Русі.

45. Перекладна і оригінальна література.

46. Словянський героїчний епос: билини і перекази.

47. Скомороство як феномен давньоруської видовищної культури.

48. Розвиток обрядової народної творчості.

49. Розвиток оборонної та світської архітектури.

50. Народне образотворче мистецтво та архітектура.

51. Народне українське пластичне мистецтво.

52. Живопис і графіка в українському народному мистецтві.  

53. Завершальний етап формування української народності: культурно-історичні, соціально-політичні, географічні обставини.

54. Історичне становлення назви „України” в Київському, Галицько-Волинському літописах та інших джерелах.

55. Вплив культури Київської Русі на Литовське князівство.

56. Діяльність ієзуїтських орденів в організації освіти на західно-українських землях.

57. Монастирі, церкви у збереженні та поширенні національної початкової освіти.

58. Оригінальні літературні пам’ятки литовсько-української спільності.

59. Самобутні національні риси у творах староукраїнського письменства: перевага духовного світу над матеріальним(ідея любові до рідного краю, народу, ближнього).

60. Поширення латинської культури в освіту та науку литовсько-польського періоду.

61. Нові західно-європейські ідеї і течії в науці і мистецтві періоду.

62. Українська еліта у європейських університетах.

63. Західно-європейські ідеї гуманізму у працях поетів-гуманістів ХVIст.

64. Магдебурзьке право в соціально-правовій культурі перводу.

65. Розповсюдження східно-словянського кириличного друкарства XV-XVIст.

66. Розвиток усної народної творчості XIV-XVIст.-зв’язок з історією культури народу.

67. Збереження та розвиток самобутніх етнонаціональних українських рис в культурі та мистецтві литовсько-польського періоду.

68. Спадкоємність правозвичаєвої культури: від „Руської Правди” до Литовських Статутів в українській культурі.

Основна література:

1. Бичко А. Теорія та історія світової і вітчизняної культури.- К.: Либідь,1992.-с.;

2. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

3. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Тишевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

4. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

5. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

6. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

7. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

8. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

9. Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.

10. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

11. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

12. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

13. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

14.  Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

15. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

16. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

17. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

18. Українська культура: Лекції за редакцією Дмитра Антоновича.-К.: Либідь,1993.-с.

19. Художня культура України: Навч. посіб./ Л.М, Масол С.Л. Ничкало, Г.І. Веселовська, О. І. Оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.-К.: Вища шк.., 2006.-239с.;

Додаткова література:

1. Абаев В. Культ семи богов у скифов// Древний мир .-М.,1962.;

2. Абазина Н.С. Обломский А.М., Терпиловский С.В. К вопросу о раннесловянских элементах культуры на черняховких памятниках Среднего Поднепровя// Росийская археология.-№ 4.-М..1999;

3. Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури // Культурне відродження в Україні.-Львів: Астерікс 1993.-93с.

4. Алексеева Т. Этногенез восточных славян по данням антропологи.- М.,1973;

5. Афанасьєв А. Поэтические воззрения славян на природу.-М.,1865-1869.-Т.1-3. Препринт.-М.,1994;

6. Асєєв Ю.С. Джерела. Мистецтво Київської Русі .- К.: Мистецтво, 1980.

7. Асєєв Ю.С. Мистецтво стародавнього Києва .-К., 1969.

8. Асєєв Ю.С. Архітектура Київської Русі. К., 1969.

9. Асєєв Ю.С. Стили в архитектуре Украины. - К.: Будивельник, 1989.

10. Балушок В. Обряряди ініціацій українців та давніх словян.-Львів, Нью-Йорк,1998;

11. Баран В.Д. Давні словяни.- К.,1998.

12. Баран В.Д. Історичні витоки українського народу.-К.,2005.-208с.

13. Баран В.Д. Славяне в середине 1 тыс.н.э.// Проблемы этногенеза славян. - К., 1978.

14. Баран В.Д. Ранні словяни між Дністром і Припятю.-К.,1972.

15. Баран В.Д. Пражская культура Поднистровья: по материалам поселений у с. Рашкова.-К.,1988;

16. Баран В.Д. Черняхівська культура: за матеріалами Верхнього Дністра і Західного Бугу.- К.,1981.

17. Баран В.Д., Козак Д.Н., Терпиловський Р.В. Походження словян.- К.,1991.

18. Баран В.Д. Походження українського народу .- К.,2002.

19. Баран В.Д. Словянська община.- К.- Чернівці,2004.

20. Бибиков В.О. О происхождении палеолитического Мезинского орнамента // СА.-1965.-№1;

21. Бибиков С.Н. Раннетрипольское поселение Лука на Днистре.-М.-Л.,1953;

22. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

23. Брайчевський М.Археологічні свідчення участі східних словян у політичних подіях римської історії 3-4 ст. н.е.// Археологія.-1953.-Т.8;

24. Брайчевський М.Ю. Біля джерел словянської державності   .- К.,1964.

25. Брайчевський М.Ю. К вопросу расселения славян на византийских землях// Византийский временник.-1961.-Т.19;

26. Брайчевський М.Ю. Коли і як виник Київ.-К.,1963;

27. Брайчевський М. Походження Русі.-К.,1968;

28. Брайчевський М. Походження словянської писемності.-К.,2002;

29. Брайчевський М.Ю. Утвердження християнства на Русі.-К.,1988.

30. Булашов Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях.-К.:Довіра, 1992.

31. Василенко Г. Велика Скіфія.- К.,1992;

32. Велецкая Н. Языческая символика славянских архаических ритуалов .-М.,1978;

33. Великанов А. Зарницы Руси за скифским горизонтов ея разысканий.-Одесса,1877.;

34. Высоцкий С.А. Древнерусские надписи Софии Киевской ХI-XIVвв.-К.,1966р.

35. Винокур І.С. Історія та культура черняхівських племен Дністровсько-Дніпровського межиріччя ІІ – V ст..н.е. К..1972;

36. Відейко М.Ю. Трипільська цивілізація.-К.: „Академперіодика” Вид. 2. НАН України,2003.-183с.;

37. Войнович В. Українська міфологія.- К.,2003.

38. Вопросы скифо-сарматской археологии.-М.,1954;

39. Гайдай М. Народна етика у фольклорі східних і західних словян.-К.,1972.

40. Галицько-Волинський літопис. -Львів: Червона калина,1994.-308.

41. Галичанець М. Українська нація: Походження і життя української нації з найдавніших часів до ХІ століття.- Тернопіль,2005.-368с.;

42. Геврик Тит. Втрачені архітектурні пам’ятки Києва // Пам’ятки України.-1990.-№1;

43. Геродот. Скіфія.-К.,1992;

44. Головацький Я. Виклади давньословянських легенд або міфологія. - К., 1991.

45. Грушевський М.С. Історія України-Руси.: В 11 т.,12 кн. – Т. 1-11.-К.: Наук. думка,1991-2000.;

46. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

47. Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні.- К.,1992.

48. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

49. Давидюк В. Первісна міфологія українського фольклору.-Луцьк,1998;

50. Давня історія України. Навч. Посібник. У двох книгах. /Керівник автор. колективу П.П.Толочко. Книга1.-К.,1994.-с.

51. Даниленко В.М. Пізньозарубинецькі пам’ятки Київського типу // Археологія.-1976.-№19;

52. Державин Н.С. Славяне в древності.-М.,1946;

53. Дзюба О., Павленко Г. Літопис найважливіших подій культурного життя в Україні (Х- сер.ХVІІ ст.). Посібник-довідник. – К., 1998. – 290 с. (Трансформація гуманітарної освіти в Україні).

54. Діяк І.В. Українське відродження чи нова русифікація?: Науч.посіб.для студ.вищ.закл.освіти. – К.: Гранослов, 2000. – 304 с.

55. Донцов Д. Дух нашої давнини.-Мюнхен.,Монреаль,1951,с.90.

56. Древние славяне и Киевская Русь.-К.,1989;

57. Дулуман Е.К..Глушак А.С. Введение християнства на Руси: легенды, события,факты/.-Симферополь:Таврия,1988.-184с.;

58. Духовная культура древних обществ на территории Украины.-К.,1991;

59. Єрмоленко С. Нариси з української словесності (Стилістика та культура мови).-К.,1999;

60. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

61. Зеленин Д. Восточно-славянская этнография.-М.,1991;

62. Знойко О. Міфи Київської землі та події стародавні. - К., 1990.

63. Иващенко П. Следы языческих верований в Южно-русских шептаниях // Труды археолог. Сьезда в России.-1978.-Т.1;

64. Иваксин Г. Киев в XII-XV веках .- К.: Наук. думка,1982.-156с.

65. Іванченко М. Дивосвіт прадавніх словян.- К.,1991.

66. Іларіон митрополит. Дохристиянські вірування українського народу.-К.,1992;

67. Історія західних і південних словян (з давніх часів до ХХ ст..). Курс лекцій: Навч. посіб.- В.І. Яровий, П.М. Рудяков, В.П. Шумило та ін.-К.: Либідь,2001.-632с.;

68. Ісаєвич Я. Те славне Галицько-Волинське// Вільна Україна,16 грудня 1989.

69. Ісаєвич Я.Д. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура / НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича, Міжнародна асоціація україністів. - Львів, 1996. - 335 с.

70. Історія західних і південних словян (з давніх часів до ХХ ст..). Курс лекцій: Навч. посіб.- В.І. Яровий, П.М. Рудяков, В.П. Шумило та ін.-К.: Либідь,2001.-632с.;

71. Історія релігій в Україні / За ред. Проф.. А. Колодного і П. Яроцького.-К.,1999.;

72. Історія України в особах: ІХ-ХVІІІ ст. / В.Замлинський (кер.авт.кол.),  І.Войцехівська, В.Галаган та ін. - К.: Україна,1993. - 396 с.

73. Історія Львова в документах і матеріалах: Збірник документів і матеріалів / Упор.У.Я.Єдлінська, Я.Д.Ісаєвич, О.А.Купчинський та ін.; АН УРСР, Інститут суспільних наук, ЦДІА у Львові, Державний архів Львівської області. - К.: Наукова думка, 1986. - 422 с.

74. Історія української культури / За ред. І. Крип’якевича .-К.,1995;

75. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

76. Історія українського мистецтва. - Нью-Йорк, 1956.

77. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

78. Йордан. О происхождении и деяниях гетов „Getica”.- М.,1960.

79. Калашников В.Л. Славянская цивилизация.-М.,2000;

80. Каргер М.К. Древнерусская монументальная живопись Х1-Х1У вв.-М.,-Л., 1964.

81. Канигін Ю.М. Віхи священної історії: Русь-Україна.- К.: Україна,2001.-368с.

82. Канигін Ю. Шлях аріїв. Україна в духовній історії людства. Роман Есе.-К.,2004;

83. Кобычев В.П. В поисках прародины славян.-М..1972 (1973);

84. Козак Д.Н. Пшеворська культура у Верхньому Подністров’ї та Західному Побужжі. К.,1992;

85. Корина О. Живопись домонгольской Руси.-М., 1974.

86. Крип’якевич І.П. Галицько-Волинське князівство.-К., 1984.

87. Космос Древньої України .- К.,1992.

88. Костомаров Н. Славянская мифология .- К.,1847.

89. Котляр М. Данило Галицький. К.: Заповіт.-1994.

90. Культура українського народу.-К.:Либідь, 1994.

91. Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

92. Культура і побут населення України. - К.: Либідь, 1994.

93. Кухаренко Ю.В. Памятники раннего железного века на территории Полесья // Свод археолог. Источников. М.,1961. вип. Д. 1-29;

94. Ладиченко Т.В., Свідерська В.В, Свідерській Ю.Ю. Історія України .- Тернопіль:1998.-192с.

95. Лазарев В.Н. Михайловские мозаики.-М., Искусство, 1966.

96. Лазарев В.Н. Мозаики Софии Киевской.-М., Искусство, 1960.

97. Лазарев В.Н. Русская средневековая живопись.- М., Наука, 1970.

98. Латышев В.В. Известия древних писателей греческих и латынских о Скифии и Кавказе.-Т.1-2,-СПБ,1893-1906;

99. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

100. Логвин Г.Н. Украинское исскуство X-XVIII вв.- К.,1963.

101. Лозко Г.С. Українське народознавство.-3-е вид., Х. Видавництво „Див”,2005.-472 с.;

102. Максимко Е.В. Зарубинецкая культура на територии УССР.- К.,1982.

103. Марченко М.І. Історія української культури з найдавніших часі до середини XVII ст. - К.,1961.

104. Михайлов Б. Петроглифы каменной могилы.- М., Запоріжжя,1999;

105. Мозолевський Б. Скіфський степ.-К.,1983;

106. Мозолевський Б. Товста Могила.-К.,1979;

107. Моця О., Ричка В Київська Русь: від язичництва до християнства.-К.,1996.

108. Науменко Ф.І. Школа Київської Русі. - Львів,1985,224с.

109. Нікітенко Н.М. Собор святої Софії в Києві.-К.: Техніка,2000.-232с.;

110. Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу. - К.: АТ «Обереги», 1993.

111. Нікітенко Н.М. Русь і Візантія у монументальному комплексі Софії Київської.- К.: НАН України,1999.-291с.

112. Нидерле Л. Славянские древності .- М.,2001.

113. Никольский Н. Дохристианские верования и культы днепровских славян.-М..1929;

114. Огієнко І.І. Українська церква. - Т.І, ІІ. - К., 1993.

115. Очерки истории Києво-Печерской Лавры и заповедника / Гришин А.Д., Голобуцький П.В., Е.П.Кабанець та ін. – К., 1992. – 287 с.

116. Павленко Ю. Дохристиянські вірування давнього населення України.-К..1992;

117. Павлюк П.И. Раннесловянские поселения в басейне Юного Буга // Раннесредневековые восточнословянские древности.-М..-Л.,1974;

118. Пашуто В. Галицко-Волынское княжество времен Данила Палій О. Ключ до історії України. Друга сторона української прабатьківщини. - К., 2005. – 136 с.

119. Пашуто В. В. Очерки по истории Гал.-Волын. Руси. М.:1989.-223с.

120. Петров В.П. Етногенез словян ..К.,1972;

121. Петров В.П. Походження українського народу. - К., 1992.

122. Півторак Г.П. Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов: Міфи і правда про трьох братів словянських зі „спільної колиски”.- К.: Видавничий центр „Академія”. 2001. - 152 с.

123. Півторак Г. Українці: звідки ми і наша мова. - К.: Наукова думка, 1993.

124. Попович М.В. Мировозрение древних славян.- К.,1985.

125. Рыбаков Б.А. Язычество древних славян.-М.,1981.

126. Рыбаков Б.А. Древняя Русь: Сказания, Былины, Летописи.- М,1963.

127. Ричка В.М. За літописним рядком. Історичні оповіді про Київську Русь.- К.:1991.

128. Ростовцев М.И. Скифия Боспор. Критическое обозрение памятников литературных и археологических.-Л.,1925;

129. Русанова И.П. Славянские древности 6-7 вв.М..1976;

130. Свідерський Ю. Ю. Боротьба Південно-Західної Русі проти католицької експансії в Х-ХШ ст.-К.,1983.

131. Свирин А.Н. Искусство книги Древней Руси.- М., Искусство,1964.

132. Седов В.В. Происхождение и ранняя история славян.-М.,1979

133. Сєдов В.В. Восточные славяне VI-XIII вв.// Археология СССр. М..1982;

134. Сыманович Э.А.,Кравченко Н.М. Погребальне обряды племен черняховской культуры// Свод. Археолог. Источников. М..1983. Вып. Д.1-22;

135. Січинський В. Чужинці про Україну. - К.: Довіра, 1992.

136. Смиленко А.Т.. Юренко С.П. Восточные славяне в VIII-XIX //Славяне Юго-Восточной Європы в предгосударственный период.-К.,1990

137. Смирнов К.Ф. Савроматы. Ранняя история и культура сарматов.-М.,1964;

138. Степико М.Т. Буття етносу: витоки ,сучасність, перспективи (філософсько-методологічний аналіз).-К.: Товариство „Знання”,КОО,1998.-251с.

139. Софроненко К. Общественно-политический строй Галицко-Волынской Руси ХІІ-ХІІІвв. М.,1995.

140. Терпиловский Р.В. Раннее славяне Подесенья III-V вв. К.,1984;

141. Тимощук Б.О. Словяни Північної Буковини V-VI ст.. К.,1976;

142. Тихомиров М.Н. Древнерусские города. Изд. 2-е.-1956.

143. Толочко П. Древнерусский феодальный город. К.,1990.

144. Толочко П.П. Історична типографія стародавнього Києва К.,1972;

145. Толочко П.П. Древний Киев. – К.: Наукова думка, 1976. – 205 с.

146. Толочко П.П. Володимир Святий. Ярослав Мудрий. – К.: АртЕк,1996.–216 с.

147. Третьяков П.Н. Зарубинецкая культура и поднепровские славяне// Сов. Археология.1968. №4.

148. Третьяков П.Н.У истоков древнерусской народності.-Л..,1970;

149. Третьяков П.Н. Чинно-угры, балты и славяне на Днепре и Волге.-М.-Л.,1966;

150. Трипільська цивілізація у спадщині України. Матеріали наук.-практ. конфер.-К.:Вид.центр. „Просвіта”,2004.-328с.;

151. Трубачев О.Н. Етногенез и культура древнейших славян: Лингвистические исследования.-М.,1991;

152. Українське народознавство. - К.: Освіта, 1992.

153. Українці: народні вірування, повір’я, демонологія. - К.: Либідь, 1992.

154. Цигилик В.М. Населення верхнього Подністров’я перших століть нашої ери . К.,1975;

155. Черняков І. Вікентій Хвойка.- К.: „Архетип”,2006.-199с.

156. Чмихов М.О. Давня культура. Навч. Посібник. - К., 1994. - С.

157. Чмыхов Н. Истоки язычества Руси .-К.1990.

158. Чмихов М.О., Кравченко Н. М. Черняков І.Т. Археологія та стародавня історія України.-К.,1992.-с. (про витоки словяноруської писемності).

159. Шахматов А.А. Краткий почерк истории малоруського (украинского) языка// Украинский народ в его прошлом и настоящем.- Петроград,1916.

160. Шилов Ю.О. Брама безсмертя; На сплині золотого віку; Космічні таємниці могил.-К.: Укр.. Світ,1994.-384с.;

161. Щербаківський В. Формація української нації.-Прага,1941.,с.

162. Щукин М.Б. О некоторых проблемах черняховской культуры и происхождения славян // Сов. Археология. 1975 № 4.

163. Щукин М. Б. Сем миров древній Европы и проблема этногенеза славян // Славянский етногенез и этническая история .-Л.,1989.

164. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України.-3-тє вид., перероблене та розшир.-К.: критика,2006.-584с.

                    

Довідникова література:

1. Буданова В. П. История мировых цивилизаций. Хрестоматия. Словарь обязательних терминов и понятий. Биографический словарь. Библиография к курсу…- http//www.humanities.edu.ru/db/msg/67083

2. Довідник з історії України (А-Я)/ За заг. Ред. І. Підкови...- К., 2001.-1136с.

3. Енциклопедія українознавства. Загальна частина.У 3т./ За ред. В.Кубійовича. - Т.2., К.,1995. - С.

4. Новий довідник: Історія України. - К.: ТОВ „Казка”, 2006. – 736 с.

5. Новий довідник: Українська мова та література.- К.: ТОВ „Казка”,2006.-864с.;

6. Короткий довідник з історії України/ І.Ф. Курас, М.О. Багмет, І.І. Федьков та ін.- К.,1994.

7. Короткий енциклопедичний словник з культури/ М.М.Корінний, В.Ф.Шевченко.-К.,2003.-384с.

8. Короткий термінологічний словник з української та зарубіжної культури / М.М.Корінний, Т.Г.Потапов, В.Ф.Шевченко. - К., 2000. – 184 с.

9. Культурология: теория, школы, история, практика / Первобытная культура- http//www.countries.ru/library

10. Рассоха І.М. Язичницькі релігії та міфи народів світу.-Харків: Веста: Видавництво „Ранок”,2002.-144с.;

11. Степовик Д. Історія української ікони Х-ХХ століть. 3-тє вид., стереотип.-К.: Либідь,2008.-440с.;

12. Стеценко В. Культура в термінах від А до Я-http//www.franko.lviv.ua/faculty

13. Тирпак В.П. Довідник з культурології ч.1.-Ужгород.: „Поличка Карпатського краю” № 18, 1998 р.  

14. Україна.101 славне місто./ Авт.-укл. Шаповалова К.В.-Х: Веста,2009.-64с.;

15. Україна.101 величний храм. Пустиннікова І.С., Криниця С.О. -Х.: Веста,2009.-64с.;

16. Україна.101 видатна постать. Климов А.А.- Х: Веста,2009.-64с.;

17. Україна.101 старовинний замок. Пустиннікова І.С.- Х: Веста,2009.-64с.;

18. Шедеври українського іконопису ХІІ-ХІХ ст.: [Альбом].-К.: Мистецтво,1999.-256с..

 

Варіант № 1

1. Назвіть основні складові рушійної сили еволюції суспільства.

2. Які археологічні культури палеоліту ви знаєте?

3. Опишіть відомості Геродота про культуру, звичаї, вірування, побут скіфів.

4. Перерахуйте Вам відомі писемні джерела та їх авторів про культуру східних словян.

5. Тест-завдання.

5.1.Термін „символ” у значенні російського філософа, філолога О.Ф. Лосєва це: а)знак; б)ідея;с)оберіг.

5.2.Предмет курсу вивчає:а)історію; б)практику;с) теорію української культури.

5.3.В теорії наук поняття „культура” – це категорія:а)філософська;б)історична;

с)психолого-педагогічна;д)соціологічна.

5.4.Хто є автором книги „Словянська міфологія”:

а) М. Костомаров;б)Нідерле;с)П. Куліш;д)М. Грушевський.

Варіант №2

1. Визначте поняття „духовна культура” в українській та зарубіжній історіографії.

2. Охарактеризуйте головні ознаки еволюції первісної культури: від палеоліту до віку бронзи і заліза.

3. Охарактеризуйте Мізинську культуру палеоліту Новгород-Сіверщини.

4. Назвіть та охарактеризуйте східно-словянську культуру, від якої за

М. Грушевським бере початок формування української народності.

5. Тест-завдання.

5.1.Термін „цивілізація” означає:а)етап розвитку людського суспільства;б)технологічний прогрес;с)розвиток продуктивних сил.

5.2.Українська культура насьогодні є:а)класова;б)регіональна;с)національна;д)локальна.

5.3.Визначіть автора, в працях якого вперше зявилась цілісна концепція розвитку української культури:а)І. Франко;б)М.Максимович;с)М. Костомаров;д)

Г. Сковорода.

5.4.Антами називали словян культури:

а)Зарубинецької;б)Черняхівської;с)Чорноліської;д)Трипільської.

Варіант №3

1. Охарактеризуйте еволюцію розвитку терміну „культура” в історіографії.

2. Культурні пам’ятки період енеоліту.

3. Поширення античної культури на теренах України.

4. Опишіть, які археологічні культури східних словян розвивалися на території України.

5. Тест-завдання.

5.1.Процес „соціалізації” в культурі означає:

а)виховання;б)освіту;с)рівень;д)спадкоємність.

5.2.Хто являється автором книги „Нарис історії культури України”:а)М.М. Закович;б)С.О. Черепанова;с)М. Попович;д)Д. Антонович.

5.3.В палеолітичну добу розвивається культура:

а)мікролітів;б)шнуровиків;с)мисливців;д)землеробства.

5.4.Хто є автором книги „Українська міфологічна легенда”:

а)М. Костомаров;б)І. Нечуй-Левицький;с)В. Давидюк;д)І. Котляревський.

Варіант№4

1. Визначте поняття „матеріальна культура” в історіографії.

2. Охарактеризуйте перші землеробські культури на території України.Назвіть їх.

3. Визначте характерні риси готської культури в археологічних пам’ятках .

4. Духовний взаємозв’язок східних словян з українським етносом.

5. Тест-завдання.

5.1.Чим актуальна теорія Гердера для визначення автохтонності української культури:

а)національним проявом;б)унікальним;с)натуральним;д)антропологічним.

5.2.Розквіт Трипільської культури належить до доби:а)палеоліту;б)мезоліту; с)неоліту;д)енеоліту.

5.3.Мізинська культура розвивалась в період:

а)палеоліту;б)мезоліту;с)неоліту;д)енеоліту.

5.4. Хто є автором книги „Дохристиянське вірування українського народу”:

а)Митрополит Іларіон (Огієнко);б)І. Крипякевия ;с)Д. Дорошенко;д)М. Грушевський.

Варіант №5

1. Визначте поняття „національна культура”.

2. Археологічні джерела про найдавніші культури на території України.

3. Трипільська культура:сучасні дослідження та відкриття.

4. Міфологя язичницького періоду: сили природи і космосу в поетичних образах, природних явищах.

5. Тест-завдання.

5.1.Визначте автора ідеї: „Україна стане новою Грецією...”:

а)Гердер;б)Руссо;с)Вольтер;д)Кант.

5.2.Первісна культура розвивалася у:а)міфах;б)стилях;с)традиціях;д)фольклорі.

5.3.Визначте автора книги „Тисяча років української культури”:

а)М. Попович;б)М. Семчишин;с)І. Крип’якевич;д)І. Дзюба.

5.4.”Повість минулих літ” відноситься до письменства:

а)оригінального;б)апокрифиального;с)сакрального;д)бібліографічного.

Варіант №6

1. Поясніть, як ви розумієте „загальнолюдське” світове надбання в культурі.

2. Назвіть типологію культур.

3. Назвіть пам’ятки первісного мистецтва в археологічних знахідках.

4. Які ви знаєте наукові концепції походження східно-словянського етносу в українській та зарубіжній історіографії?

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором праці „Росія і Європа 1869 р.”, в якій виведено одинадцять культурно-історичних типів культур, серед яких і словянський :

 а)М.Я Данилевський;б)Гегель;с)Гетте;д)Шлегель.

5.2. „Меандр” – це а)орнамент;б)легенда;с)міф;д)візерунок.

5.3.Язичництво – це а)релігія;б)філософія;с)магія;д)міфологія.

5.4.Хто являється автором праці „Походження українського народу (Київ, 2002)”:

а)В. Баран;б)Д. Козак;с)А. Бичко;д)О. Забужко.

Варіант№7

1. Культура та її ключові цінності.

2. Матріархат у мистецтві та культурі.

3. Епоха бронзи і заліза в матеріальній культурі кочових пемен.

4. Що і звідки ви знаєте про культуру словян під назвами „венедів”, „антів”, „склавинів”?

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором книжки „Трипільська цивілізація”:

а)М.Ю. Відей ко;б)В. Антонович;с)В. Хвойко;д) М.Закович .

5.2.Духовність людини формується:

а)пізнавальною діяльністю;б)громадською;с)морально-етичною формою;

5.3.Пантеїзм – вчення за яким:

а)визначається належність богів певному культу;б)Бог ототожнюється з природою;с)Бог заперечуєть як творець всього сущого.

5.4. Хто являється автором праці „Історичні витоки українського народу (Київ, 2005)”:а)В. Баран;б)С. Бібіков;с)А. Бичко;д)Р. Білецький.

Варіант № 8

1. Визначте головні ознаки української національної культури.

2. Назвіть критерії прогресу людської діяльності.

3. Що означає поняття „неолітична революція”, і які процеси внаслідок її відбулися в матеріальній та духовній культурі предків?

4. Назвіть іноземних авторів та їх праці про культуру східних словян.

5. Тест-завдання.

5.1.Означте іноземного автора, який написав про „Історію культури, звичаїв... скіфів”:а)Таціта;б)Птоломей;с)Геродот;д)Платон.

5.2.Назвати імя язичницького Бога-отця, що уособлював небо й вогонь:а)Дажбог;б)Перун;в)Сварог.

5.3.Місто Трапезунд було збудовано:а)грецькими колонізаціями узбережжя Чорного моря;б)словянами;с)скіфами;д)готами.

5.4.Хто є автором етнографічного довідника „Звичаї нашого народу (Київ, 1991)”:

а)А. Волощенко;б)О. Воропай;с)Плачинда;д)М. Попович.

Варіант № 9

1. Поясніть, що ви розумієте під поняттями „національна ідея”, „національне самоусвідомлення”.

2. Перерахуйте у письмовій формі, які ви знаєте посібники та їх авторів з предмету „Історія української культури”.

3. Розвиток культури Північного Причорномор’я XVIII-XVII ст.. до н.е.

4. Формування та розвиток Давньоруської культури в історії України.

5. Тест-завдання.

5.1.Визначте автора праці „Про повітря , воду й місцевості”:

а)Гіппократ;б)Птоломей;с)Геродот;д)Страбон.

5.2.Трипільці були сучасниками культури:

а)Шумерів;б)Трої;с)Єгипту;д)Античної.

5.3.Ольвія в грецькому значенні означало:

а)Мудра;б)Щаслива;с)Багата;д)Великодушна.

5.4.Хто із названих авторів праць заклали Дунайську теорію походження словян:а)Літописець Нестер;б)польський археолог В. Гензель;с)російський вчений П. Третяков;д)російський вчений Б. Рибаков.

Варіант № 10

1. Опишіть головні культурні цінності, закладені в менталітеті українців.

2. Гіппократ про культури, спосіб життя і звичаї скіфів.

3. Міфо-космологічні уявлення, представлені Трипільською культурою.

4. Опишіть географічне розселення східних словян за літописом „Повість минулих літ”.

5. Тест-завдання.

5.1.Назвіть автора праці „Географія” (близько 63 р. до н.е. – 23 р. н.е.):а)Страбон;б)Геродот;с)Гіппократ;д)М. Дамаський.

5.2.Прикраса „Золота Пектораль” знайдена в кургані:а)Солоха;б)Товста Могила;с)Чортомлицькому;д)Мелітопольському.

5.3.Археологічна культура – це сукупність:

а)предметів матеріальної культури;б)поховальних обрядів;с)пісенно-поетичних збірок;д) писемних джерел.

5.4.Хто з сучасних українських археологів стоїть на концепції Дніпро-Одерської теорії походження словянського етносу:

а)В. Баран;б)Д. Козак;с)Б. Борисенко;д)С. Кульчицький.

Варіант № 11

1. Охарактеризуйте головні складові українського характеру, українського народного побуту.

2. Назвіть в письмовій формі найвідоміші археологічні культури первісного періоду на території України.

3. Язичництво як первинна форма становлення міфо-поетичної творчості.

4. Складіть письмово пантеон язичницьких Богів жіночого і чоловічого початку.

5. Тест-завдання.

5.1.Фольклор в перекладі з англійського:а)народна мудрість;б)народні знання;с)поезія;д)музика.

5.2.Визначте автора праці „Світогляд українського народу”:

а)М. Костомаров;б)І. Нечуй-Левицький;с)Ф. Вовк;д)І. Франко.

5.3.Петрогліф – це:

а)наскельне зображення;б)орнамент; с)кахлі;д) вітраж.

5.4. Про що написано у творі візантійського хроніста Йордана „Гетика”:

а) про культуру готів;;б)про культуру скіфів;с)про культуру греків;д) про культуру словян.

Варіант № 12

1. Київська Русь – якісно новий етап у розвитку словянської культури.

2. Володимир Мономах в історії культури Русі.

3. Живопис і художні ре месла Галицько-Волинського князівства.

4. Тест-завдання.

4.1.Визнасте автора праці „Віхи священної історії: Русь - Україна”:

а)П. Кононенко;б)І. Каганець;с)Ю. Канигін;д)М. Костомаров.

4.2.Коли християнство було проголошено державною релігією:а)996;б)940;с)1051;д)988.

4.3.Хто є автором „Слова о законі і благодаті”:

а)Нестор;б)Сільвестор;с)Іларіон;д)Никон.

Варіант № 13

1. Київська Русь в процесі взаємовпливу культур Заходу і Сходу.

2. Роль і значення Володимира Великого у розвитку християнської культури русичів.

3. Архітектура Галицько-Волинського князівства.

4. Тест-завдання

4.1.Хто є автором праці „Міфи Київської землі та події стародавні”:

а)М. Іванченко;б)О. Знойко;с)М. Грушевський;д)В. Петров.

4.2.Визначте автора збірника законів „Руська Правда”:

а)Святослав;б)Борис;с)Гліб;д)Ярослав.

4.3. Поняття „регент” - :

а)тимчасовий правитель;б)вчитель;с)наставник;д)керівник церковного хору.

Варіант № 14

1. Походження назв „Русь”, „Руська земля” в історичній історіографії.

2. Данило Галицький – видатна постать в історії культури Південно-Західної Русі. .

3. Літописання як початкова форма становлення історіографії.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Дивосвіт прадавніх словян”:

а)Іларіон;б)М. Іванченко;с)О. Знойко;д)Д Зеленін.

4.2.Хто збудував першу монументальну камяну християнську церкву Київської Русі:а)Ярослав;б)Ізяслав;с)Володимир;д)Ігор.

4.3.Фреска – це зображення:

а)фарбами на мокрій стіні;б)вишивка на полотні; с)гравюра на стіклі.

Варіант № 15

1. Зовнішньо-політична діяльність княжих династій Русі.

2. Ярослав Мудрий та культурний розиток Київської Русі.

3. Заснування нових міст Володимира, Галича, їх значення в культурному житті.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Володимир Святий. Ярослав Мудрий ”:а)С. Томашівський ;б)Б. Рибаков ; с)П. Толочко ; д) ;В. Ричко.

4.2.Мозаїка складається з:

а) різнокольорових камінців;б)фарб;с)малюнків;д)вишиванок.

4.3.Апокрифи – перекази:

а)біблійної теми;б)християнської лірики;с)про святих;д)есхатологічної теми.

Варіант № 16

1. Соціально-культурний розвиток Київської Русі в 978-1015 рр.

2. Володимир Василькович – видатна постать в історії культури Галицько-Волинської Русі.

3. Розвиток сакральної культури русичів.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автом праці „Походження українського народу”:а)А. Пашук;б)В. Петров;с)Г. Півтора;д)І. Поліщук.

4.2.Графіті - це:

а) написи на стінах;б)малюнок олівцем;с)зображення в книзі;д)розпис на стеклі.

4.3.”Слово о полку Ігоревім” прославляє князя:

а)київського;б)новгородасіверського;с)галицько-волинського;д)чернігово-сіверських.

Варіант № 17

1. Геополітика Київської Русі за часів правління князя Ярослава Володимировича.

2. Роль і значення князя Святослава у зміцненні та розширенні географічних меж Київської Русі.

3. Християнська лірика і епос Київської Русі.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є авторои праці „Українці: звідки ми і наша мова”:

а)М. Попович;б)Г. Півторак;с)В. Ричка;д)Б. Рибаков.

4.2.Євшан-зілля уособлює у Галицько-Волинському літописі образ:

а) Батьківщини;б)матері;с)нації;д)буряну.

4.3.Софія – образ в культурі:а)матері;б)коханої жінки;с)мудрості;д)християнської відданості.

Варіант № 18

1. Культурно-політичний контекст історії Київської Русі за часів праління Володимира Мономаха.

2. Княгиня Ольга – видатна постать в історії культури.

3. Виникнення словянської писемності та поширення грамотності на Русі.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Джерела. Мистецтво Київської Русі”:а)В. Антонович;б)Є. Анічков;с)В. Баран;д)Ю. Асєєв.

4.2.Києво-Печерська Лавра була заснована:

а)1073;б)1051;с)1078;д)1240.

4.3.Хто є автором „Повчання дітям”: а)Володимир Великий ;б)Ярослав Мудрий;с)Володимир Мономах;д)Нестор Літописець.

Варіант № 19

1. Галицько-Волинська Русь як пряма спадкоємиця культурних здобутків Київської Русі.

2. Писемні джерела про історію і культуру Київської Русі.

3. Музична культура Київської Русі.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Мистецтво Стародавнього Києва”:

а)Ю. Асєєв;б)В. Андрущенко;с)П. Білецький;д)М. Більчук.

4.2.Агапіт був в Русі відомий як:а)проповідник;б)іконописець;с)живописець;д)лікар.

4.3.Остромирове Євангеліє написано шрифтом:

а)глаголичним;б)кириличним;с)болгарським письмом;д)дохристиянським.

Варіант № 20

1. Що ви знаєте про культуру Чернігово-Сіверських земель?

2. Що ви знаєте з писемних джерел про великого князя Володимира Святославовича?

3. Культове будівництво Київської Русі.

4. Тест-завдання.

4.1. Хто є автором праці „Архітектура Київської Русі”:

а)М. Брайчевський;б)А. Волощенко;с) Ю. Асєєв;д)О. Воропай.

4.2.Перші школи в Русі були закладені князем:а)Святославом;б)Ігорем;с)Ярославом;д)Володимиром.

4.3.Вкажіть, в якому літописі вперше вказано самоназву „Україна”:а)Іпатіївському;б)Київському;с)Галицько-Волинському;д)Повість минулих літ.

 

Варіант № 21

 

1. Запровадження християнства та його значення для еволюції культури Київської Русі.

2. Романо-візантійський стиль в культурі і мистецтві русичів.

3. Освіта як складова державної політики Володимира Великого і Ярослава Мудрого.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Біля джерел словянської державності”:а)П. Білецький;б)М. Брайчевський;с)Г. Булашов;д)В. Баран.

4.2.В якому році укладено Остромирове Євангеліє:а)988;б)1031;с)1051;д)1057.

4.3.Образ „Митуса” в староруському письменстві оспівує:а)скомороху;б)літописця;с)іконописця;д)співця.

Варіант № 22

1. Вплив культури Київської Русі на Велике князівство Литовське.

2. Завершальний етап формування української народності.

3. Назвіть представників культурної еліти Галицько-Волинського князівства.

4. Тест-завдання.

4.1.Хто є автором праці „Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях”:

а)Г. Булашов; б)М. Брайчевський;с) П. Білецький;д)В. Баран.

4.2.Кирило Турівський був в історії культури:а)літописцем;б)проповідником;с)іконописцем;д)живописцем.

4.3.Печерський Патерик належить до літератури:а)агіографічної;б)хронографічної;с)апокрифічної;д)перекладної.

Семінар № 1

Тема: Українська культура в контексті західноєвропейського відродження

План

1. Ідеї гуманізму, ренесансно-реформаційна течія в українській культурі.

2. Європейський стандарт освіти в Україні за системою „сім вільних мистецтв”.

3. Роль та значення церковних братств в культурно-реформаційному русі періоду.

4. Полемічна література як засіб боротьби православної культури проти польсько-католицької експансії в Україні.

5. Острозька греко-латино-словянська школа-науково-освітній осередок в Україні.

6. Петро Могила – фундатор та меценат національної культури.

7. Києво-Могилянська Колегія, Академія та її внесок у розвиток української гуманітарної освіти.

8. Становлення та розвиток шкільного театру та драми.

9. Ренесансна течія в архітектурі, містобудівництві: культова архітектура.

10. Українське музичне мистецтво.

11. Образотворче мистецтво, народне малярство, іконопис.

12. Графіка як вид суто національного образотворчого мистецтва.

13. Роль та значення реформаційного руху у утвердженні національної самосвідомості народу.

14. Геополітичні обставини України ХVІІ – ХVІІІ ст.

15. Історіографічний огляд зарубіжної та української історіографії про запорізьке козацтво.

16. Формування інтелектуально-освічено гетьманської еліти періоду: меценатська та культуротворча діяльність.

17. Характерні ознаки самобутньої української барокової художньо-мистецької культури

18. Розвиток освіти та наукових знань козацького періоду, Січові школи.

19. Козацька педагогіка виховання як основа психічно-морального, фізично-здорового виховання та гартування.

20. Розвиток художньої культури доби козаччини: художні напрямки та представники а) живопису, б) архітектури та містобудування, в) релігійної архітектури, г) іконопису та іконостасів, д) портретного живопису та різьби, е) різьби на дереві, є) скульптурного мистецтва, ж) граверства.

21. Розвиток усної народної творчості: думи, пісні, невольницькі плачі, гострі сатиричні твори, легенди, казки.

22. Розвиток музичного, хорового мистецтва: Глухівська музична школа, її представники.

23. Меценати як подвижники української культури XVI,XVII ст. (один за вибором).

24.  Роль козацтва в історії української культури.

Теми рефератів

1. Реформації та контрреформації в духовній культурі України ХУІ - ХУП ст .

2. Ренесанс в архітектурі Західної України.

3. Ірраціоналізм в науці і культурі ХУІ-ХУП ст.

4. Староукраїнське письменство та його ідейна і мистецька цінність XIV-XVI ст.

5. Магдебурзьке право в культурі та побуті Західної України.

6. Українське козацтво і усна народна творчість.

7. Пісенно-поетичний спадок козаччини.

8. Меценатська та доброчинна діяльність гетьманів України /одного за вибором/.

9. Козацькі літописи: версії, коментарії.

10. Культурологічна та просвітницька діяльність І.Мазепи.

11. Українська інтелігенція в культурі Росії.

12. Козацька еліта у меценатстві освіти та науки України.

13. Козацькі меценати у розбудові Києво-Могилянської Академії.

14. Українське бароко в образотворчому мистецтві і архітектурі.

15. Розвиток барокової іконографії і граверства: школа Л. Тарасовича, О. Тарасовича.

16. Орнаментація української книги на прикладі Стрятинських видань.

17. Обрядова та звичаєва козацька культура.

18. Музичне мистецтво ХУП ст .

19. Музичне мистецтво ХУПІ ст.

20.  Розвиток східнослов’янського кириличного друкарства.

21. Роль українського козацтва в розвитку освіти на Україні.

22. Козацька педагогіка виховання.

23. Розвиток козацького портретного живопису.

24. Українське козацьке танцювальне мистецтво: гопак як втілення елементів багатоборств козацького характерництва.

25. Культурно-політичний контекст історії України XVIIIст.

26. Західно-європейське просвітництво в українській філософсько-гуманітарній думці.

27. Міграційні процеси української інтелігенції до Росії в цифрах та фактах історії культури.

28. Вплив української культури на становлення російської культури: українські митці в Росії.

29. Історико-культурологічна спадщина Ф. Прокоповича.

30. Києво-Могилянська Академія- науково-освітній та культурний центр Східної Європи.

31. Києво-Могилянська Академія як центр вільнодумства та прогресивної науково-просвітницької думки XVIIIст.

32. Києво-Могилянська Академія як центр західно-європейської гуманітарної вищої освіти.

33. Політика русифікації та денаціоналізації української культури російським царатом: Петро І та Катерина ІІ в українській історії культури.

34. Розвиток колегій та семінарій в українській освіті XVIIIст.

35. Греко-католицька освіта в західно-українських землях.

36. Становлення професійної православної музики: Д. Бортнянський, М. Березовський, А. Ведель. (один за вибором)

37. Глухівська музична школа як осередок професійного музичного мистецтва.

38. Українське бароко в архітектурі і скульптурі середини XVIIIст.

39. Українська національна архітектурна школа: С. Ковнір, Ф. Старченко, І. Григорович-Барський та ін.

40. Графіка і гравюра XVIIIст.: Київський осередок граверства(О. Козачковський, Г. Левицький та ін.).

41. Розвиток образотворчого мистецтва: портретний живопис В. Боровиковського, Д. Левицького та ін.

42. Харківська мистецька школа І Саблукова.

43. Український театр XVIIIст. та його провідні жанри.

44. „Енеїда” І. Котляревського як синтез античної і української культурної традиції.

45.  І.Котляревський – основоположник нового українського письменства.

46. Г. Сковорода - український просвітитель філософсько-гуманітарної, просвітницької думки другої половини XVIIIст.

Основна література:

1. Бичко А. Теорія та історія світової і вітчизняної культури.- К.: Либідь,1992.-с.;

2. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

3. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

4. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

5. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

6. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

7. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

8. Історія української культури: У 5тт.-Т.2.Українська культура ХІІІ-1пол. XVIIст.,.-К. : Наукова думка.2001.-847 с.

9. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

10. Історія українського козацтва: Нариси: У 2 т./ Редкол.: В.А. Смолій (відп. ред.) та ін.-К.: Вид. дім „Києво-Могилянська академія”,2006.-Т.1.-800с.;

11. Історія українського козацтва: Нариси: У 2 т./ Редкол.: В.А. Смолій (відп. ред.) та ін.-К.: Вид. дім „Києво-Могилянська академія”,2007.-Т.2.-724с.;

12. Історія української культури: У 5тт.-Т.3.Українська культура 2-га пол. XVIIст-XVIII.-К. : Наукова думка.2003.-1245с.;

13. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

14. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

15. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

16. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

17. Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

18. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

19. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

20. Українська культура: Лекції за редакцією Дмитра Антоновича.-К.: Либідь,1993.-с.

21. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

22. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. Оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури // Культурне відродження в Україні.-Львів: Астерікс 1993.-93с.

2. Андрущенко В.П., Федоров В.М. Запорозька Січ як український феномен.-К.,1995;

3. Антонович В. Про козацькі часи на Україні. Київ,1991

4. Бичко А.К., Бичко І.Ф. Феномен української інтелігенції.-К.,1995;

5. Білецький П.О. Український портретний живопис XVII-XVIII ст..-К,1973;,

6. Білецький П.О. Українське мистецтво другої половини ХУП-ХУШ ст.-К.: Мистецтво, 1981.

7. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

8. Борщак І., Мартель Рене. Іван Мазепа: Життя й пориви великого гетьмана. Авт. пер. з франц. М. Рудницького -К.: Вид-во СП „Свенас”,1991.-136с;

9. Боплан Г. Л. Опис України.-К.,1991;

10. Голубченко П. Україна і Росія у світлі культурних взаємин.-Нью-Йорк-Париж-Торонто,1987,551с.;

11. Голубицький В.О. Запорізька Січ в останні часи свого існування.- К.:Вид-во УН,1961;

12. Гончаренко Н. Духовная культура. Источники и движущие силы прогресса.-Київ: Наукова думка.-1980.-с. 378;

13. Горєлов М. Є., Моця О.П., Рафальський О.О. Цивілізаційна історія України.-К.,2005.-с.

14. Горбенко Є.В. Києво-Могилянська Академія.-К.: Вид. Дім,1995;

15.       Горський В. Філософія в українській культурі: (методологія та історія).- Філософські нариси.-К.,Центр практичної філософії,2001.-236с.;

16. Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні.- К.,1992.

17. Грушевський М. Культурно-національний рух на Україні в XVI-XVII віці.- К.,1912.

18. Грушевський М.С. Твори: У 50 т. / Редкол.: П. Сохань, Я. Шашкевич, І. Гирич та ін.; Голов. ред. П. Сохань.- Львів: Світ,2002-Т. 1: Серія „Суспільно-політичні твори (1894-1907)”.-2002.-592с.;

19. Грушевський М.С. Духовна Україна (Збірка творів).-К.: Либідь,1994;

20. Грушевський М.С. Історія України-Руси.: В 11 т.,12 кн. – Т. 1-11.-К.: Наук. думка,1991-2000.;

21. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

22. Грушевский Н.С. Почерк истории украинского народа.-К.,1990;

23. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

24. Гуслистий К.,Афонович О. Запорізька Січ та її прогресивна роль в історії українського народу.-К,1954;

25. Демкович –Добрянський М. Україна і Росія .-Львів-Краків-Париж.: Вид. Спрілка „Просвіта”,1993.-205с.;

26. Дзюба О., Павленко Г. Літопис найважливіших подій культурного життя в Україні (Х- сер.ХVІІ ст.). Посібник-довідник. – К., 1998. – 290 с. (Трансформація гуманітарної освіти в Україні).

27. Донцов Д. Дух нашої давнини.-Мюнхен.,Монреаль,1951,с.90.

28. Донцов Д. Історія розвитку української державної ідеї.-К.: Україна,1991;

29. Дорошенко Д. Історія України .- К.,1993.-238с.

30. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

31. Єнсен А. Мазепа: Історичні картини / Пер. Зі швед. Н. Іваничук; Наукова редакція, перед. та прим. Б. Якимовича.-К.: Укр.. письменник,1992.-205с.;

32. Жолтковський П.М. Український живопис XVII-XVIII ст..-К.,1978;

33. Жолтковський П. М. Художнє життя на Україні ХУ1-ХУШ ст.-К.,1983.

34. Жолтковський П.М. Художнє життя на Україні XIV- XVIII ст. - К., 1973.

35. Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період.-К.: Факт,2006.-156с.;

36. Запаско Я.П. Колиска українського друкарства. - Львів, 1972. - 23 с.

37. Ісаєвич Я.Д. Архів Львівського братства // Архіви України. - 1968. - №1. - С.88-93.

38. Ісаєвич Я.Д. Братства та їх роль у розвитку української культури ХVІ- ХVІІІ ст. – К., 1966.

39. Ісаєвич Я.Д. Джерела з історії української культури доби феодалізму ХУ1-ХУШ ст.К., 1972.

40. Ісаєвич Я.Д. Львівські видання ХVІ- ХVІІІ ст.: Каталог. - Львів, 1970. - 19 с.

41. Ісаєвич Я.Д. Першодрукар Іван Федоров і виникнення друкарства на Україні. – Львів, 1983.

42. Ісаєвич Я.Д. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура / НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича, Міжнародна асоціація україністів. - Львів, 1996. - 335 с.

43. Історія релігій в Україні / За ред. Проф.. А. Колодного і П. Яроцького.-К.,1999.

44. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

45. Історія України в особах: ІХ-ХVІІІ ст. / В.Замлинський (кер.авт.кол.),  І.Войцехівська, В.Галаган та ін. - К.: Україна,1993. - 396 с.

46. Історія української культури / За ред. І. Крип’якевича .-К.,1995;

47. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

48. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

49. Історія українського мистецтва. - Нью-Йорк, 1956.

50. Кирпач А. З історії народної освіти запорозьких козаків.-К.,1993;

51. Колесник І.І. Українська історіографія (ХVІІІ – початок ХХ століття). – К.: Генеза, 2000. – 256 с.

52. Кониський Г. Історія Русів.-Львів,1991;

53. Кононенко П. Українознавство. - К.: Заповіт.-1994.

54. Костомаров Н.И. Мазепа.-М., 1992.

55. Крип’якевич І.П. Богдан Хмельницький.-Львів, 1990.

56. Крип’якевич І. Коротка історія України. - К.,1993,-93с.

57. Культура і побут населення України. - К.: Либідь, 1994.

58. Культура українського народу.-К.:Либідь, 1994.

59. Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

60. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

61. Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

62. Логвин Г.Н. Украинское исскуство X-XVIII вв.- К.,1963.

63. Мазепа: Збірник / Перед., упор. Тексту й комент Ю.І. Іванченка.-К.: Мистецтво,1993.-240с.;

64. Маланюк Є. Нариси з історії нашої культури.-Нью-Йорк.,1954,80с.;

65. Макаров А. Світло українського бароко.-К.: „Мистецтво”,1994;

66. Микитась В. Давньоукраїнські студенти і професори.- К.: Абрис,1994.-288с.;

67. Овсійчук В.А. Українське мистецтво другої половини ХVI - першої половини XVII ст. - К.: Наукова думка, 1985.

68. Овсійчук В.А. Українське мистецтво ХІV - першої половини ХVП століття. К.: Мистецтво, 1985.

69. Огієнко І. Історія українського друкарства.-К.: Либідь, 1994.

70. Огієнко І. Князь Костянтин Острозький.-К.: Основа, 1993.

71. Огієнко І. Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу.- К., 1918.

72. Огієнко І.І. Українська культура. - К.: Абріс, 1991.

73. Огієнко І.І.  Українська церква. - Т.І, ІІ. - К., 1993.

74. Огородник І.В.,Русин М.Ю. Українська філософія в іменах/ за ред. М.Ф. Тарасенка.-К.:”Либідь”,1997.-326с;

75. Панашевич В.В. Соціальна еліта Гетьманщини /др.пол.ХУП-ХУШст./-К.,1995.

76. Пашук А.І. Іван Вишенський – мислитель і борець. – Львів, 1990.

77. Петров Н. Очерк истории украинской литературы XVII-XVIII в.-Киев,1911.-455с.;

78. Поліщук І.К. Історія української культури.- К.-1969.

79. Полонська-Василенко Н. Історія України. У 2-х Т., К.: Либідь,2002.с.

80. Секуляризація духовного життя на Україні в епоху Гуманізму і Реформації: Зб.наук. праць.-К.,1991.

81. Сергієнко Г.Я. Визвольний рух на Правобережній Україні в кінці ХУІ і на початку ХУІІІ ст.-К.,1963.

82. Січинський В. І. Мазепа, людина і меценат.-Філадельфія,1951;

83. Січинський В. Чужинці про Україну. - К.: Довіра, 1992.

84. Українська культура: Історія і сучасність./ За ред. Черепанової С.О.-Львів: Світ.,1994;

85. Українська культура: Лекції за ред. Д. Антоновича.- К.: Либідь,1993.

86. Українське бароко та європейський контекст. - К.:Либідь,1990.

87. Українське мистецтво другої половини ХУП-ХУШ ст. - К., 1982.

88. Українське народознавство: Навч. Посібник/ За ред. С.П. Павлюка, Г.Ю. Горинь, Р.Ф.Кирчіва.- Львів: Фенікс,1994.-608с.

89. Федас Й.Ю. Український народний вертеп. - К.,1987.Федів Ю. Історія української філософії. - К.,1995.

90. Хижняк З.І. Києво-Могилянська Академія. - К., 1988.

91. Холмський І.Історія України. Нью-Йорк-Мюнхен,1989.

92. Чижевський Д.І. Історія української літератури. - Нью-Йорк,1986,284с.

93. Чікало Й.М. Мазепа-людина й історичний діяч.-Київ,1991.-46с.;

94. Швидко Г.К. Історія України ХVI-XVIII ст. –Київ,1997;

95. Шерер Жан-Бенуа. Літопис морфології або історія козаків запорожців та козаків України.-К.,1994;

96. Щербаківський В. Формація української нації.-Прага,1941.,с.

97. Яковенко Н. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI- XVII ст.-Критика,2002.-416с.

98. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України.-3-тє вид., перероблене та розшир.-К.: критика,2006.-584с.

99. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків у 3 т.-К.: Наукова думка,1990.

100. Яковенко Н. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIIIст. - К.,1997.

101. Яковенко Н. Українська шляхта з кінця ХІV до середини XVII ст.. (Волинь ы Центральна Рада).-К.: Наукова Думка,1993.-416с.

Довідникова література

1. Буданова В. П. История мировых цивилизаций. Хрестоматия. Словарь обязательних терминов и понятий. Биографический словарь. Библиография к курсу…- http//www.humanities.edu.ru/db/msg/67083

2. Довідник з історії України (А-Я)/ За заг. Ред. І. Підкови...- К., 2001.-1136с.

3. Енциклопедія українознавства. Загальна частина.У 3т./ За ред. В.Кубійовича. - Т.2., К.,1995. - С.

4. Новий довідник: Історія України. - К.: ТОВ „Казка”, 2006. – 736 с.

5. Новий довідник: Українська мова та література.- К.: ТОВ „Казка”,2006.-864с.;

6. Короткий довідник з історії України/ І.Ф. Курас, М.О. Багмет, І.І. Федьков та ін.- К.,1994.

7. Короткий енциклопедичний словник з культури/ М.М.Корінний, В.Ф.Шевченко.-К.,2003.-384с.

8. Короткий термінологічний словник з української та зарубіжної культури / М.М.Корінний, Т.Г.Потапов, В.Ф.Шевченко. - К., 2000. – 184 с.

9. Культурология: теория, школы, история, практика / Первобытная культура- http//www.countries.ru/library

10. Степовик Д. Історія української ікони Х-ХХ століть. 3-тє вид., стереотип.-К.: Либідь,2008.-440с.;

11. Стеценко В. Культура в термінах від А до Я-http//www.franko.lviv.ua/faculty

12. Сушинський Б.І. Всесвітня козацька енциклопедія / худ оформлення О. П. Чередниченко .-Одеса: „Видавничий дім ЯВФ”,2007.-570с.

13. Тирпак В.П. Довідник з культурології ч.1.-Ужгород.: „Поличка Карпатського краю” № 18, 1998 р.  

14. Україна.101 славне місто./ Авт.-укл. Шаповалова К.В.-Х: Веста,2009.-64с.;

15. Україна.101 величний храм. Пустиннікова І.С., Криниця С.О. -Х.: Веста,2009.-64с.;

16. Україна.101 видатна постать. Климов А.А.- Х: Веста,2009.-64с.;

17. Україна.101 старовинний замок. Пустиннікова І.С.- Х: Веста,2009.-64с.;

18. Шедеври українського іконопису ХІІ-ХІХ ст.: [Альбом].-К.: Мистецтво,1999.-256с..

Семінар № 2

Тема: Національна культура в епоху модерної України

План

1. Культурно-політичний контекст України XIX ст.: соціально-політичні, громадські, літературні, рухи.

2. Формування української національної самосвідомості і зародження національно-визвольного руху в Наддніпрянській Україні.

3. „Романтизм” як загальноєвропейське явище; національна модель романтизму в Україні (Харківські романтики; Кирило-Мефодіївське братство та їх концепція).

4. Національно-культурне відродженя західноукраїнських регіонів: діяльність осередків „Просвіта”, „Руська трійця”, „Галицько-руська матиця” та інші.

5. Громадсько-політична та літературно-мистецька спадщина Т. Г. Шевченка.    

6.  

7. Українська культурно-мистецька інтелігенція та еліта в Російській культурі: творчість письмеників В.Капніста, М.Гоголя, В.Короленка; художників Д.Левицького, В.Боровиковського, І.Мартоса, А.Куїджі, І.Рєпіна, композиторів Д.Бортнянського, А.Веделя, М.Березовського та ін. /одне прізвище за вибором студента/.

8. Становлення української школи класичного музичного мистецтва. Музична спадщина М.Лисенка, П.Гулак-Артемовського, М.Леонтовича, К.Стеценка, М.Вербицького /одного за вибором/.

9. Український професійний театр: „Товариство російсько-малоросійкий артистів під керівництвом П. К. Саксаганського”, „Малоросійська трупа М. П. Кропивницького під керівництвом П. К. Саксаганського і М. К. Садовського за участю М. К. Заньковецької” - театр корифеїв.

10. Розмаїття стильових напрямків XIX ст.: класицизм, ампір, еклектизм, віденський неоренесанс, псевдовізантійський стиль, модерн в архітектурі забудови України та її архітектори.

11. Становлення та оформлення національних, наукових, українознавчих шкіл: історіографії та історіософії (М. Костомаров, М, Грушевський), археології (В. Антонович), антропології ( Ф. Вовк), етнології і літературознавства (М. Драгоманов, М. Петров, М. Шашкевич), мовознавства (О. Потебня, П. Житецький, А. Кримський). (однієї за вибором).

12. Утвердження єдності в національно-культурному визвольному русі Наддіпрянської України і Галичини: спільна науково-літературна діяльність інтелігенції в НТШ, виданні щомісячника „Правда”, „журналу „Зоря”, спільних культурних, ювілейних акціях та ін.

13. Соціально-політичні обставини України в період національно-демократичної революції.

14. Роль Центральної Ради у націоналізації громадсько-політичного, культурно-освітнього руху: постанови та резолюції, урядові закони про державну мову, українізацію освіти і науки.

14.Роль П.Скоропадського у відродженні національної культури:

- реформи освіти;

- закон про мову;

- закон про утворення НБУ;

- фінансування українського книгодрукування;

- заснування УАН.  

15. Традиція та авангард у мистецтві.

16. І.Огієнко в культурі України.

17.Модерн та пов’язаний з ним культурний процес в мистецтві.

Теми рефератів:

1. Геополітичне становище України в першій половині ХІХст.

2. Концепції українського національного відродження в українській та зарубіжній історіографії.

3. Концепція національно-культурного відродження Кирило-Мефодіївського братства.

4. Національна модель романтизму як ідейно-філософський і художньо-естетичний феномен 20-х-40-х ХІХст.

5. Національно-культурне відродження Західної України пер. пол. ХІХст.

6. Особливості розвитку культури Наддніпрянської України пер. пол. ХІХст.

7. Полтавсько-Харківський гурток романтиків в національній культурі.

8. Естетично-світоглядні позиції творчості Т. Шевченка.

9. Світосприйняття історичної минувшини у творчості Т.Шевченка.

10. Т. Шевченко як пророк творення картини пройдешнього віку і порятунку майбутнього.

11. Становлення та розвиток української етнографії.

12. М.Максимович та його фольклорно-етнографічна спадщина.

13. Наукові товариства та їх видавнича справа пер.пол. ХІХст.

14. Розвиток театрального мистецтва пер.пол. ХІХст.

15. Розвиток музичного мистецтва пер.пол. ХІХст.

16. Розвиток пейзажного архітектурного мистецтва пер.пол. ХІХст.

17. Розвиток станкового живопису пер.пол. ХІХст.

18. Геополітика України в 2-й пол. ХІХст.: культурно-просвітницбкий науковий літературний рух.

19. Роль земств у освітньо-культурній справі України.

20. Розвиток української культури в умовах цензурно-регулятивної політики Росії 2-х пол. ХІХст.

21. Громадський рух за розвиток української освіти.

22. Журнал „Основа” в Петербурзі як українське літературно-мистецьке видання.

23. Українознавча та видавнича діяльність українофілів в Західній Україні.

24. Друга половина Х1Х ст. – доба еклектизму та реалістичних і поступово-громадівських ідей у мистецтві.

25. Дмитро Левицький – великий майстер портретного живопису.

26. Демократичні тенденції українського живопису ХІХст.: Т. Шевченко та ін.

27. Розвиток художньої освіти в Україні: Київська школа М. Мурашка, Одеська малювальна школа.

28. Розвиток української музики: композиторська школа Західної України, композиторська школа Наддніпрянщини.

29. Аматорський театральний рух.

30. Початки галицького театру. Директура Омеляна Бачинського.

31. Музичне мистецтво Х1Х ст.

32. Україна в культурі Росії: творча спадщина О.Толстого; творчий доробок Іллі Рєпіна, М.Ге, П.І.Чайковського /одного за вибором.

33. Меценатська діяльність митрополита греко-католицької церкви А.Шептицького.

34. Літературна науково-видавнича діяльність Товариства ім.Шевченка.

35. Осередки „Просвіта” як культурно-просвітницькі центри Західної України.

36. „Руська бесіда” як центр культури Буковини.

37. Національно-культурний рух 50-60-х рр.ХІХ ст.на Наддніпрянській Україні: літературно-наукові гуртки та громади.

38. Діяльність наукових товариств 2-ї пол. ХІХст як етап становлення української історичної науки.

39. Роль та значення недільних шкіл в освітній справі українського громадянства.

40. Становлення та розвиток середньої та вищої професійної освіти.

41. Лисенко М.В. – український композитор, педагог, фольклорист, основоположник національної музичної школи.

42. «Митець і життя» – головна тема творчості Л.Українки.

43. Історико-культурологічна спадщина І.Франка.

44. Український модернізм та пов’язаний з ним літературно-філософський рух.

45. Модернізм в мистецтві.

46. Життя та творчість митців Давида і Володимира Бурлюків, О.Ексетр, Г.Бойчука, К.Малевича, В.Єрмілова /одного за вибором студента/.

47. Школа малярства О.О.Мурашко.

48. Творча діяльність «Товарищества южнорусских художников».

49. Творчий шлях В.Вернадського.

50. М.С.Грушевський – вчений і культуролог.

51. Творча спадщина В.Винниченка.

52. Внесок П.Скоропадського у розвиток української культури.

53. Симон Петлюра в українській історії та кульри.

54. Політика «українізації» на Україні та її наслідки.

55. Микола Григорович Хвильовий – письменник, народжений революцією.

56. Життя та творчість М.Зерова, Михайла Драй-Хмари, Павла Филиповича, Освальда Бургарда / одне прізвище за вибором/.

57. Повернені імена: Плужник Є.П., Підмогильний В.П., Костенко Л.В., Стус В., Симоненко В.А. /одне за вибором/.Культурне піднесення 20-х років ХХ ст.

58. Реформа освіти 20-х років ХХ ст.

59. Всеукраїнська Академія Наук: громадсько-політична, творча діяльність С.Єфремова, А.Кримського.

60. Микола Куліш в українській драматургії.

61. Громадсько-політична думка митрополита Вячеслава Липинського.

62. Політична доктрина боротьби за самостійну Україну Дмитра Донцова.

63. Коротка характеристика поетичного доробку Ольжича /Кандиби/.

64. Сталінські репресії і нищення української інтелігенції в цифрах і фактах.

65. Володимир Винниченко, життя та творчість.

66. Репресивні заходи проти національно-визвольного руху 60-70-х рр.

67. Виробнича база кінематографу в радянський період.

68. «Українська» література в добу тоталітарної системи.

69. «Шістдесятництво» його роль в культурі України.

70. Формування дисидентського руху в Україні.

71. Укаїнський театр 40-70-х рр. ХХ ст.

72. І.Дзюба – письменник громадсько-політичний діяч.

73. Життя і творчий шлях Є. Маланюка.

74. Життєвий і творчий шлях Івана Багряного.

75. Образотворче мистецтво від «монументальної пропаганди» до ринку.

76. Олександр Довженко – український кінорежисер і письменник.

77. Репресивні заходи проти національно-визвольного руху 60-70-х рр.

78. Виробнича база кінематографу в радянський період.

79. „Українська” література в добу тоталітарної системи.

80. „Шістдесятництво” його роль в культурі України.

81. Формування дисидентського руху в Україні.

82. Український театр 40-70-х рр..ХХ ст..

83. І. Дзюба - письменник громадсько-політичний діяч.

84. Життєвий і творчий шлях Івана Багряного.

85. Образотворче мистецтво від „монументальної пропаганди” до ринку.

86. Олександр Довженко – український кінорежисер і письменник.

87. Утворення молодіжних, музичних субкультур в Україні у 80-90-х роках.

88. Маскультура та її тенденції розвитку в Україні.

89. Особливості формування політичної культури населення України на сучасному етапі.

90. Український театр у 80-90-ті роки.

91. Олесь Гончар – літератор та драматург.

92. Творчий доробок М.Руденка.

93. Композиторська діяльність Георгія і Платона Майбородів.

94. Поезія Андрія Малишка.

95. Живопис Олексія Шовкуненка,М.Глущенка.

96. Живопис Тетяни Яблонської.

97. Творчий шлях П.Тичини, Євгена Маланюка, Максима Рильського, Василя Симоненка, М.Бажана /одне прізвище за вибором студента/.

98. Історична доля та дух українського етносу.

99. Релігія і спадкоємність розвитку української культури.

100. Київ – погляд через століття.

Основна література:

1. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

2. Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Історія культури:Навч. посібник/ Гаук. Ред. В.М. Шейко.-К.:, кондор,2004.-763с.;

3. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

4. Єфремов С.О. Історія українського письменства К.:„Феміна”,1995,с.

5. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

6. Історія української культури: У 5тт.-Т.4.Кн2 .Українська культура XIX.-К. : Наукова думка.2005.-1293с.;

7. Історія української та зарубіжної культури. Навч. Посібник (За ред. С.М. Клапчука).-К.,2002.-с.;

8. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура. Курс лекцій.-К,2005.

9. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.;

10. Культурологія: українська та зарубіжна культура/ За ред. М.М. Заковича .- 2-ге вид.,стер..- К.: Знання,2006.-с.;

11. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

12. Меднікова Г. Українська і зарубіжна культура ХХ ст.: Навч. посіб.-К.,2002;

13. Новітні історія України (1900-2000): Підручник / А.Г.Слюсаренко, В.І.Гусєв, В.М. Литвин та ін. – К.: Вища шк., 2002. – 719 с.;

14. Попович М.В. Нарис історії культури України .- К.,1998.-С.;

15. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

16. Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С.О.- Львів: Світ,1994.-456с.;

17. Українська художня культура. / За ред І.Ф. Ляшенка.-Киів.: Либідь,1996;

18. Художня культура України: Навч. пос./ Л.М. Масол, С.А. Ничкало, Г.І. Веселовська, О.І. оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.- К.: Вища школа,2006.-239с.

Додаткова література:

1. Бичко А.К., Бичко І.Ф. Феномен української інтелігенції.-К.,1995;

2. Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. для студент. Вищ. навч. закладів/ О.Д. Бойко 3-тє вид. випр., доп.-К.: Академвидав,2006.-687с.;

3. Білецький Р. Поезія Є. Маланюка і М. Гумільова.-К.,1995;

4. Гайдабура В. Театральні автографи часу.-К.: Факт,2007.-292с.;

5. Голубченко П. Україна і Росія у світлі культурних взаємин.-Нью-Йорк-Париж-Торонто,1987,551с.;

6. Грицак Я.Й. Нариси з історії України. Формування модерної української нації ХІХ-ХХ ст.(Навч. посіб. для студентів історичних факультетів вузів).-К.: Генеза,2000.-360с.;

7. Грушевський М. Ілюстрована історія України .- К., Львів,1913.-Препринт.- К.,1990.

8. Грушевський М.С. Твори: У 50 т. / Редкол.: П. Сохань, Я. Шашкевич, І. Гирич та ін.; Голов. ред. П. Сохань.- Львів: Світ,2002-Т. 1: Серія „Суспільно-політичні твори (1894-1907)”.-2002.-592с.;

9. Гуляницкий Н.Ф. История архитектуры.-Москва.:Стройиздат,1984;

10. Демкович –Добрянський М. Україна і Росія .-Львів-Краків-Париж.: Вид. Спрілка „Просвіта”,1993.-205с.;

11. Дзюба І. Україна перед сфінксом майбутнього.-К.: Вид. Дім,2001,35с.;

12. Дзюба І. Чи усвідомлюємо ми національну культуру як цілісність ? // Культура і життя, 1998.-№4 24 січня;

13. Діяк І.В. Українське відродження чи нова русифікація?: Науч.посіб.для студ.вищ.закл.освіти. – К.: Гранослов, 2000. – 304 с.

14. Донцов Д. Дух нашої давнини.-Мюнхен.,Монреаль,1951,с.90.

15. Донцов Д. Історія розвитку української державної ідеї.-К.: Україна,1991;

16. Дорошенко Д. Історія України .- К.,1993.-238с.

17. Єфремов С.О. Історія українського письменства.-К.: Феміна,1995.-688с.;

18. Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період.-К.: Факт,2006.-156с.;

19. Забужко О. Хроніки від Фортінбраса. Вибрана есеїстика.- 3-тє вид..допов.- К.: Факт.2006.-352с.;

20. Зайцев Ю.Д. Дисиденти: Опозиційний рух 60-80-х рр. // Сторінки історії України: ХХ століття. - К.: Освіта, 1992. - С.195-235.

21. Ісаєвич Я.Д. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура / НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича, Міжнародна асоціація україністів. - Львів, 1996. - 335 с.

22. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

23. Історія України в особах: ХІХ-ХХ ст. / І.Войцехівська (кер.авт.кол.), В.Абліцов, О.Божко та ін. К.: Україна, 1995. - 479 с.

24. Історія української літератури. В 2-х т. К.: Либідь, 1994-1996.

25. Історія українського мистецтва: В 6 т. - К., 1968.

26. Історія українського мистецтва. - Нью-Йорк, 1956.

27. Історія України ХХ- початку ХХІ ст.: Навч. пос. / За заг. Ред. В.А. Смолія.-К.: Знання,2004.-582с.;

28. Касьянов Г., Даниленко В. Сталінізм і українська інтелігенція.- К.: Наукова думка, 1991.

29. Касьянов І. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980 років.-К.: Либідь, 1995.

30. Касьянов Г. Українська інтелігенція на рубежі Х1Х ст.-К., 1993.

31. Колесник І.І. Українська історіографія (ХVІІІ – початок ХХ століття). – К.: Генеза, 2000. – 256 с.

32. Кононець О.Ф. Просвітницький рух в Україні: Х1Х-перша третина ХХ ст.-К.: Хрещатик,1992.

33. Крайній К.К. Історики Києво-Печерської Лаври ХІХ-початку ХХ ст.- Київ: ТОВ Університетське вид-во „Пульсари”, 2000.-240с.;

34. Кримський А. Українська мова-звідкіля вона взялася і як розвивалася .- твори у 5-ти т.-Т.3.- К.,1973.- С.

41. Культурне відродження в Україні.- Львів: 1993.

42. Культурне життя в Україні (західні землі) 1939-1953 / Відп.ред.Ю.Сливка. - Львів, 1995. - 749 с.

43. Литвин В. Історія України: Підручник.-К.: Наук. Думка,2006.-728с.;

44. Маланюк Є. Нариси з історії нашої культури.-Нью-Йорк.,1954,80с.;

45. Мокриця М. Поезія Є. Маланюка крізь типологічні риси експресіонізму// Матеріали XVIII наук. конф. ВДУ-Луцьк,1996;

46. Новітні історія України (1900-2000): Підручник / А.Г.Слюсаренко, В.І.Гусєв, В.М. Литвин та ін. – К.: Вища шк., 2002. – 719 с.;

47. Огородник І.В.,Русин М.Ю. Українська філософія в іменах/ за ред. М.Ф. Тарасенка.-К.:”Либідь”,1997.-326с;

48. Павличко С. Дискус модернізму в українській літературі: Монографія.-К.: Либідь,1999.-447с.;

49. Павлов В.П. Українське радянське мистецтво 1920-1930-х років.К.: Мистецтво, 1983.

50. Петров В.П. Діячі української культури (1920-1940 рр.). Жертви більшовицького терору. - К.: Воскресіння, 1992.

51. Петров В. Українська інтелігенція – жертва більшовицького терору. - К.: Наукова думка, 1995.

52. Полонська-Василенко Н. Історія України. У 2-х Т., К.: Либідь,2002.с.

53. Присяжнюк Ю. Українське селянство Наддніпрянської України: соціоментальна історія ІІ Пол. ХІХ – поч.. ХХ ст.-Черкаси: „Вертикаль”, ПП Кандич С.Г.,2007.-640с.;

54. Рубан В.В. Український портретний живопис другої половини ХІХ – початку ХХ ст. – К., 1986.

55. Рудько М.П. Революційні народники на Україні в 70-х роках Х1Х ст.К., 1971.

56. Рубльов О., Черченко Ю. Сталінщина і доля західноукраїнської інтелігенції. 20-50-ті роки ХХ ст.-К.: Наукова думка, 1994.

57. Сарбей В.Г. Національне відродження України-К.. Вид. Дім „Альтернатива”,1999.-336с;

58. Слівінська Д.О. Повернені імена: з історії української літератури ХХ ст.: Навч.посіб. - К., КДІК, 1997.

59. Українська культура: Історія і сучасність./ За ред. Черепанової С.О.-Львів: Світ.,1994.

60. Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку. - Рівне: РДІК, 1994.

61. Український драматичний театр: У 2-х т. - К., 1976.

62. Федів Ю. Історія української філософії. - К.,1995.

63. Філософія і культура. Науковий збірник. Головний редактор М.С. Свідло.-К.: КДТУБА,1998.-232с.;

64. Четвертий міжнародний конгрес україністів. Одеса. 26-29 серпня 1999 р. Доповіді та повідомлення. Історія. Частина 2: ХХ століття / Міжнародна асоціація україністів. Відп.ред.С.Кульчицький, В.Даниленко. – Одеса; Київ; Львів, 1999. – 642 с.

65. Шлепаков А.М. Українська трудова еміграція в США і Канаді (кінець ХІХ - початку ХХ ст.). - К., 1960.

66. Шип Н.А. Интеллигенция на Украине (Х1Х в.): Историко-социологический очерк. - К., 1991.

67. Юхимець Г.М. Українське радянське мистецтво 1941-1960 років. - К.:Мистецтво, 1983.

Довідникова література

1. Буданова В. П. История мировых цивилизаций. Хрестоматия. Словарь обязательних терминов и понятий. Биографический словарь. Библиография к курсу…- http//www.humanities.edu.ru/db/msg/67083

2. Довідник з історії України (А-Я)/ За заг. Ред. І. Підкови...- К., 2001.-1136с.

3. Енциклопедія українознавства. Загальна частина.У 3т./ За ред. В.Кубійовича. - Т.2., К.,1995. - С.

4. Новий довідник: Історія України. - К.: ТОВ „Казка”, 2006. – 736 с.

5. Новий довідник: Українська мова та література.- К.: ТОВ „Казка”,2006.-864с.;

6. Короткий довідник з історії України/ І.Ф. Курас, М.О. Багмет, І.І. Федьков та ін.- К.,1994.

7. Короткий енциклопедичний словник з культури/ М.М.Корінний, В.Ф.Шевченко.-К.,2003.-384с.

8. Короткий термінологічний словник з української та зарубіжної культури / М.М.Корінний, Т.Г.Потапов, В.Ф.Шевченко. - К., 2000. – 184 с.

9. Культурология: теория, школы, история, практика / Первобытная культура- http//www.countries.ru/library

10. Степовик Д. Історія української ікони Х-ХХ століть. 3-тє вид., стереотип.-К.: Либідь,2008.-440с.;

11. Стеценко В. Культура в термінах від А до Я-http//www.franko.lviv.ua/faculty

12. Тирпак В.П. Довідник з культурології ч.1.-Ужгород.: „Поличка Карпатського краю” № 18, 1998 р.  

13. Україна.101 славне місто./ Авт.-укл. Шаповалова К.В.-Х: Веста,2009.-64с.;

14. Україна.101 величний храм. Пустиннікова І.С., Криниця С.О. -Х.: Веста,2009.-64с.;

15. Україна.101 видатна постать. Климов А.А.- Х: Веста,2009.-64с.;

16. Україна.101 старовинний замок. Пустиннікова І.С.- Х: Веста,2009.-64с.;

17. Шедеври українського іконопису ХІІ-ХІХ ст.: [Альбом].-К.: Мистецтво,1999.-256с..

Варіант № 1

1. Роль української еліти в процесі етнонаціональної культурної ідентифікації.

2. Функціонування культури в умовах української козацької державності.

3. Становлення професійної православної духовної музики.

4. Іван Вишенський (між 1545-1550 - б.л. 1620)в історії культури.

5. Тест-завдання

5.1.Русин Павло в історії культури був:

а)гуманістом;б)просвітителем;с)істориком;д)байкарем.

5.2.Першим доктором медицини і філософії в Україні був:а) Русин Павло;б)Дрогобич Юрій;с)Сакович Касіян;д)Могила Петро.

5.3.В якому році була видана Острозька Біблія:

а)1576;б)1578;с)1581;д)1587.

5.4.Український філософ, письменник, автор самоепітафії „Світ ловив мене і не спіймав” :

а)П. Юркевич;б)Г. Сковорода;с)Ф. Прокопович;д)Л. Баранович.

 

Варіант № 2

1. Утвердження ренесансно-реформаційної традиції української культури.

2. Українське барокко в образотворчому мистецтві та архітектурі.

3. Міграція української інтелігенції до Росії.

4. Інокентій Гізель (1600-1683)в історії і культурі України.

5. Тест-завдання.

5.1.Сакович Касіян в історії культури був:

 а)філософом;б) істориком;с)фольклористом;д) просвітителем.

5.2.Першим українським гуманістом був:

а)Сакович Касіян;б)Русин Павло;с)Петро Могила;д)Славинецький Єпифаній.

5.3.Хто є автом праці „Давньо-українські студенти і професори”:

а)В. Микитась;б)І. Огородник;с)М. Русин;д)С. Голубєв.

5.4.Спирияв будівництву церков у стилі українського бароко, який іноді називають його імям:

а)І. Самойлович;б)П. Сагайдачний;с)І. Мазепа;д)Д. Апостол.

Варіант № 3

1. Геополітика України в другій половині XVI-XVII ст..

2. Українська освіта за європейським стандартом „сім вільних мистецтв”.

3. Козацтво як носій нового художнього стилю в мистецтві.

4. Юрій Дрогобич (бл. 1450-1494) в історії філософії, культурі.

5. Тест-завдання.

5.1.Смотрицький Герасим в історії культури був: а) істориком;б)просвітителем;с) філософом;д) письменником-полемістом.

5.2.Один із перших професорів філософії Києво-Могилянської Академії був:

а)Кононович - Горбацький;б)Копинський Ісайя;с)Петро Могила;д)Копистенський Захарій. 

5.3.В якому році була заснована Острозька греко-словяно-латинська школа:

а)1566;б)1576;с)1587;д)1597.

5.4.Реформація – суспільний рух Західної Європи, проявлений в епосі:

а)відродження;б)просвітництва;с)модерну;д)класицизму.

Варіант № 4

1. Утвердження національної самосвідомості українського народу в його культурі мистецтві.

2. Головні осередки культурного життя XVI-XVII ст.

3. Книжкова графіка і гравюра: пам’ятки українського графічного мистецтва.

4. Зизаній –Тустановський Лаврентій Іванович (невід.-бл. 1634) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1. Смотрицький Мелетій в історії культури був:

 а)ученим - філологом;б) істориком;с) філософом;д) просвітителем.

5.2.Хто являється автором першої „Граматики славенської”:

а) Смотрицький Герасим;б)Смотрицький Мелетій;с)Памво Беринга;д)Петро Могила.

5.3.Хто заснував освітянській гурток „Могилянський атенеум”при Коєво-Печерській лаврі:

а)Петро Могила;б)Захарія Копистенський;с)Єлисей Плетенецький;д)Демян Наливайко.

5.4.Які літописні джерела належать до козацької доби:

а)Слово о законі і благодаті;б)Київський літопис;с)„Літопис Самовидця”;с)Баркулабовський літопис.

Варіант № 5

1. Ідеї гуманізму західно-європейського відродження в українській культурі.

2. Козацтво як одна з культуро-творчих сил нації.

3. Культурно-політичний контекст української історії XVIII ст..

4. Зизаній – Тустановський Стефан Іванович (бл. 1570-1600) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Славинецький Єпіфаній в історії культури був:

 а) просвітителем; б) істориком;с) філологом;д)полемістом.

5.2.Першим вітчизняним політологом мислителем-гуманістом був:

а)Герасим Смотрицький;б)Оріховський – Роксолан Станіслав;с)Славинецький Єпіфаній;д)Суразький Василь.

5.3.Чия друкарня видала перші книжки „Часослов”, „Октоїх” з особливостями живої українсько-білоруської мови:а)Швайпольта Філя;б)Франциска Скорини;с)Івана Федорова;д)Єлисея Плетенецького.

5.4.Започаткував новий етап світської української літератури, написав поему „Енеїда”:

а)І. Котляревський;б)М. Гоголь;с)І. Нечуй-Левицький;д)М. Максимович.

Варіант № 6

1. Литовсько-польська доба в історії культури України.

2. Твори староукраїнського письменства, їх ідейна і мистецька цінність.

3. Головні осередки книгодрукування в Україні.

4. Беринда Памво (Павло) (невід.- 1632) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Ставровецький – Транквіліон Кирило в історії культури був:

 а)істориком;б)філософом;с)філологом; д)поетом.

5.2.Хто із названих осіб був відомим полемістом в історії культури:а)Прокопович Феофан;б) Сакович Касіян);с)Туптало Данило;д)Смотрицький Герасим.

5.3.На базі якого братсва була організована Києво-Могилянська Академія:

а)ЛьвівськоУспенського;б)ВіленськоКушнірського;с)Богоявленського;д)Луцького.

5.4.Український чернець відлюдник, що жив на горі Афон в Греції (між 1550-1620), відомий богослов, письменник-полеміст:

а)М. Смотрицький;б)С. Зизанія;с)І. Вишенський;д)П. Скарга.

 

Варіант № 7

1. Острозький культурно-освітній центр – осередок розвитку ренесансно-гуманістичного світогляду в Україні.

2. Греко-католицька освіта на західно-українських землях.

3. Українське барокко в архітектурі і скульптурі.

4. Баранович Лазар (1620-1693) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Туптало Данило Савович (Дмитро Ростовський) в історії культури був: а)ученим - філологом;б) письменником;с) філософом;д) просвітителем.

5.2.Хто є автором першої історичної драми „Володимир”:а)І. Величковський;б)Г. Сковорода;с)Л. Баранович;д)Ф. Прокопович.

5.3.Козацькі літописи в українській історіографії зазначаються як:а)історична повість;б)хроніка;с)монографія;д)енциклопедія.

5.4.Уніатські школи були:

а)національними;б)греко-католицькими;с)католицькими;д)мадярськими.

Варіант № 8

1. Реформації та контрреформації в духовній культурі України.

2. Розвиток полемічної літератури: видатні представники цього напрямку.

3. Завершальний етап формування української народності: головні етнонаціональні ознаки.

4. Борецький Іов (Іван Матвійович)-(невід. - 1631) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Прокопович Феофан (Теофан) в історії культури був: а)ученим - філологом;б) істориком;с) ученим - філософом;д) просвітителем.

5.2.Хто є автором першого церковно-словянського словника „Лексис” (1591):

а)Лаврентій Зизаній;б)Стефан Зизаній;с)Герасим Смотрицький;д)Памво Беринга.

5.3.Хто є автором першого підручника з історії „Синопсис”:

а)Феофан Прокопович;б)Стефан Яворський;с)Інокентій Гізель;д)Семен Полоцький.

5.4.Поборники православ’я у містах України об’єднувались у :

а)ордени;б)клуби;с)братства;д)наукові товариства.

Варіант № 9

1. Стиль „ренесанс” в мистецтві та культурі України.

2. Історичне становлення назв „Русь”, „Україна” в українській історіографії.

3. Розвиток класичної філософської думки у творчості Г. Сковороди.

4. Кононович –Горбацький Йосип (невід.-1653) в історії філософської думки.

5. Тест-завдання.

5.1.Суразький Василь в історії культури був:

 а) просвітителем; б) істориком;с) філологом;д)полемістом.

5.2.Хто являється автором полемічного трактату „Календар римський новий”:а)Мелетій Смотрицький;б)Герасим Смотрицький;с)Василь Суразький;д)Іван Вишенський.

5.3.За якою системою освіти навчалися студенти Києво-Могилянської Академії:а)грецькою;б)національною;с)європейською;д)латинською.

5.4.Засновує у своєму маєтку друкарню 1578 р., котрою керував І. Федоров:а)І. Ходкевич;б)П. Могила;с)П. Конашевич-Сагайдачний;д)К. Острозький.

Варіант № 10

1. Національно-культурне піднесення XVI-XVII ст..

2. Козацька культура в історії України.

3. Розвиток науки і літератури XVII-XVIII ст..

4. Могила Петро (1596-1647) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Наливайко Демян (Даміан) в історії культури був:

 а) полемістом; б)письменником - перекладачем;с) філологом;д)філософом.

5.2.Хто являється автором „Підручника Логіка”:

а)Копинський Ісайя;б)Григорій Сковорода;с)Кононович - Горбацький Йосиф;д)Копистенський Захарія.

5.3.Ознаками культури барокко вважаєте:

а)простоту, врівноваженість, пропорційність;

б)ускладненість, багатоплановість, напруженість;

с)символічність, метафоричність, трансцендентальність.

5.4.Найстаріше братство в Україні:

а)Львівсько-Успенське;б)Віленсько-Кушнірське;с)Кирило-Мефодіївське.

 

 

Варіант № 11

1. Братський рух кінця XVI-початку XVII ст., його національно-культурна політика.

2. Роль і значення козацтва у формування національної ідеї та державотворчих процесах.

3. Епоха просвітництва в українській культурі: характерні ознаки та представники.

4. Оріховський – Роксолан Станіслав (1513-1566) в історії культури.

5. Тест-завдання.

5.1.Плетенецький Єлісей в історії культури був:

 а)ученим - філологом;б) істориком;с)філософом;д) просвітителем.

5.2.Петро Могила відкрив Лаврську школу:а)1631;б)1636;с)1640;д)1651.

5.3.Панівний стиль в інтелектуальній сфері і мистецтві України з середини XVII до кінця XVIIIст.:а)класицизм;б)готика;с)барокко;д)конструктивізм.

5.4.Український композитор, імя якого написано золотом на Болонському університеті, після імені Моцарта:а)М. Дилецький;б)І. Бортнянський;с)М. Березовський;д)А. Ведель.

Варіант № 12

1. Поняття і періодизація українського національного відродження.

2. Доба модернізму в мистецтві кінця ХІХ початку ХХ ст..

3. Культурно-просвітній рух Західної України другої половини ХІХ ст..

4. Фольклорно-етнографічна спадщина М. Максимовича.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором п’єси „Наталка Полтавка”:

а)Г. Квітка-Основяненко;б)І. Котляревський;с)І. Нечуй-Левицький;д)Є. Гребінка.

5.2.Хто є автором праці „Украинский народ в его прошлом и настоящем ”:

а)М. Грушевський;б)Д. Дорошенко;с)М. Аркас;д)В. Антонович.

5.3.Основоположник українського байкарства ХІХ ст..:

а)Л. Глібов;б)П. Гулак-Артемовський;с)С. Гребінка;д)В. Сосюра.

Варіант № 13

1. Романтизм як загально-європейське явище в культурі України першої половини ХІХ ст..

2. Наукове товариство імені Т.Г. Шевченка, його наукові видання.

3. Демократичні тенденції українського живопису ХІХ ст..

4. Ізмаїл Срезневський про героїчний епос запорізьких козаків.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором праці „Две русские народности”:а)Л. Боровиковський;б)Є. Гребінка;с)М. Костомаров;д)А. Метлинський.

5.2.Хто автором праці „Формування українського народу і нації”:

а)М. Грушевський;б)І. Лисяк-Рудницький;с)Р. Шпорлюк;д)П. Магочій.

5.3.Романтизм – культурне явище, що характеризує епоху:

а)Відродження;б)Просвітництва;с)Епоху ХІХ ст..;д)Модерну.

Варіант № 14

1. Становлення та розвиток української національної культури першої половини ХІХ ст..

2. Розвиток театрального мистецтва другої половини ХІХ ст..

3. Розмаїття стилів в архітектурі кінця ХІХ початку ХХ ст..

4. Історико-культурологічна спадщина І. Котляревського.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором елегії „На вічну память І. Котляревському”:

а)Г. Квітка-Основяненко;б)Т. Шевченко;с)О. Кониський;д)П. Куліш.

5.2.Хто є автором праці „І. Каразін і початки українського національного відродження”:

а)М. Грушевський;б)І. Лисяк-Рудницький;с)Р. Шпорлюк;д)П. Магочій.

5.3.Оперу „Запорожець за Дунаєм” написав український композитор ХІХ ст..:

а)С. Гулак-Артемовський;б)М. Лисенко;с)К. Стеценко;д)М. Вербицький.

Варіант № 15

1. Суспільно-громадський культурний рух першої половини ХІХ ст..

2. Плеяда видатних істориків кінця ХІХ ст.., їх видання.

3. Народна музична творчість.

4. Т.Г. Шевченко в національній культурі.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором драми „Назар Стодоля”:

а)Т. Шевченко;б)П. Куліш;с)Марко Вовчок;д)М. Костомаров.

5.2.Хто є автором праці „Українське національне відродження”:

а)М. Грушевський;б)І. Лисяк-Рудницький;с)Р. Шпорлюк;д)П. Магочій.

5.3.Український науковець ХІХ ст.. М. Костомаров писав праці з:

а)історії;б)музики;с)права;д)економіки.

Варіант № 16

1. Національно-культурне відродження Наддніпрянської України першої половини ХІХ ст..

2. Становлення та розвиток української етнографії.

3. Новий національний стиль в українській музиці.

4. Фольклорно-побутова тематика Київської літературної школи романтиків.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором історичного роману „Чорна Рада”:

а)Марко Вовчок;б)Т. Шевченко;с)П. Куліш;д)М. Костомаров.

5.2.Хто є автором праці „Українське національне відродження в контексті європейської історії кінця XVIII – початку ХІХ стліття”:

а)М. Грушевський;б)І. Лисяк-Рудницький;с)Р. Шпорлюк;д)П. Магочій.

5.3.Демократично-просвітницьке обєднання у Львові „Руська Трійця” видало:

а)газету „Зоря Галицька”;б)альманах „Русалка Дністрова”;с)журнал „Український вісник”;д)етнографічний збірник.

Варіант № 17

1. Національно-культурне відродження Західної України.

2. Кирило-Мефодіївське братство та його програма національно-культурного відродження.

3. Традиційна народна культура села як гарант збереження української національної культури.

4. Історико-культурологічна спадщина М. Костомарова.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором віршу „Повій,вітре, на Вкраїну”:

а)Т. Шевченко;б)С. Руданський;с)І. Франко;д)П. Куліш.

5.2.Хто є автором праці „Інтелектуальні початки нової України”:

а)М. Грушевський;б)І. Лисяк-Рудницький;с)Р. Шпорлюк;д)П. Магочій.

5.3.Заснування Харківського університету відбулося у:

а)1795;б)1805;с)1808;д)1835.

Варіант № 18

1. Українська культура в пореформений період другої половини ХІХ ст..

2. Товариства „Просвіти” як громадський рух за національне відродження.

3. Діяльність наукових товариств.

4. Історико-культурологічна спадщина П. Куліша.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором драм „Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці” та „Маруся Богуславка”:

а)І. Котляревський;б)Т. Шевченко;с)І. Карпенко-Карий;д)М. Старицький.

5.2. Хто є автором праці „Нарис історії України. Формування модерної української нації ХІХ-ХХ ст..”:

а)М. Грушевський;б)Д. Дорошенко;с)Н. Василенко-Полонська;д)Я. Грицак.

5.3. Заснування Київського університету св. Володимира відбулося у:

а)1795;б)1805;с)1808;д)1835.

Варіант № 19

1. Геополітика України в умовах реакційної політики російського царизму.

2. Становлення трьохступеневої освіти в Україні.

3. Музичне життя в Галичині першої половини ХІХ ст..

4. Пісенно-поетична спадщина С. Руданського.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором збірки поезій „Зів’яле листя”:

а)Т. Шевченко;б)І. Франко;с)Л. Українка;д)Ю. Федькович.

5.2.Хто є автором праці „Українське національне відродження”:

а)М. Грушевський;б)Я. Грицак;с)Д. Дорошенко;д)В. Сарбей.

5.3.Повне видання „Кобзаря” Т. Шевченка за ред. В. Доманицького відбулося у:

а)1861;б)1891;с)1905;д)1906.

Варіант № 20

1. Університети як науково-культурні центри національного життя в Україні.

2. Політика „русифікації” щодо української культури, мови, освіти.

3. Становлення національних українознавчих шкіл.

4. Історико-культурологічна спадщина М. Драгоманова.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором драми „Украдене щастя”:

а)І. Франко;б)М. Старицький;с)І. Котляревський;д)І. Карпенко-Карий.

5.2.Хто є автором праці „Філософія української ідеї та європейський контекст”:

а)М. Грушевський;б)Я. Грицак;с)О. Забужко;д)В. Сарбей.

5.3.Хто представляє авангардизм в живописі:

а)Ф. Красицький;б)М. Самокиш;с)М. Івасюк;д)М. Бойчук.

Варіант № 21

1. Гурток „Харківських романтиків”, їх конценція національного романтизму.

2. Громадсько-культурна діяльність Т.Г. Шевченка.

3. Становлення і розвиток національно-видавничої справи початку ХХ ст..

4. Фольклорно-етнографічна спадщина П. Чубинського.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором віршів „До Русі-України” та „До українців”:

а)Т. Шевченко;б)І. Франко;с)П. Грабовський;д)Ю. Федькович.

5.2.Хто є автором праці „Українська історіографія XVIII - початку ХХ ст..”:

а)І. Колесник;б)Д. Дорошенко;с)В. Антонович;д)І. Іконіков.

5.3.Відомий архітектор В. Городець кий будувава у стилі:

а)класицизм;б)ампір;с)еклектизм;д)модерн.

Варіант № 22

1. Українська культура на межі ХІХ-ХХ ст..

2. Національно-культурний рух 50-60-хх ХІХ ст.. в Наддніпрянській Україні.

3. Авангардизм в українському образотворчому мистецтві.

4. М. Лисенко – основоположник професійної класичної музики.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором вірша „І мертвим і живим і ненародженим землякам моїм в Україні...”:

а)Г. Сковорода;б)І. Франко;с)Т. Шевченко;д)М. Шашкевич.

5.2.Хто є автором праці „Історія українського письменства”:

а)І. Колесник;б)Д. Дорошенко;с)В. Антонович;д)С. Єфремов.

5.3.Хто вважається основоположником української класичної літературної мови:

а)Г. Сковорода;б)І. Котляревський;с)Т. Шевченко;д)М. Шашкевич.

Варіант № 23

1. Культурно-освітній громадський рух доби Центральної Ради.

2. Нормативно-правова база вільного національно - культурного розвитку 1990-2000 рр..

3. Доба модернізму в архітектурі України.

4. Історико-культурологічна спадщина М. Грушевського.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором віршу „Любіть Україну”:

а)М. Рильський;б)В. Сосюра;с)П. Тичина;д)О. Теліга.

5.2.Імпресіонізм в мистецтві –це:

а)художній стиль;б)художній метод;с)художній напрям;д)художня школа.

5.3.Хто є кінорежисером стрічки „Тіні забутих предків”, „Київські фрески”:

а)Сергій Параджанов;б)Юліан Іллєнко;с)Іван Миколайчик;д)Кіра Муратова.

5.4.Левко Ревуцький був видатним:

а)режисером;б)художником;с)композитором;д)музикантом.

5.5.Визначте постаті театру українських корифеїв:

а)Марія Заньковецька;б)Микола Садовський;с)Лесь Курбас;д)Гнат Юра.

 

Варіант № 24

1. Процес українізації в період влади гетьмана Павла Скоропадського.

2. Розширення міжнародних культурних контактів України з країнами Ближнього та Дальнього зарубіжжя.

3. Музично-пісенна культура першої половини ХХ ст..

4. Історико-культурологічна спадщина В. Винниченко.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором поезії „Так ніхто не кохав”:

а)М. Рильський;б)П. Тичина; с) В. Сосюра;д)О. Теліга.

5.2.Хто є автором слів до „Пісні про матір (Посіяла людям літа свої літечка житом... Навчила дітей як на світі по совісті жити...)”:

а)Іван Драч;б)Дмитро Павличко;с)Василь Симоненко;д)Борис Олійник.

5.3. Хто є кінорежисером українського „поетичного” асоціативного кіно „Криниця для спраглих”, „Білий птах з чорною відзнакою”:

а)Сергій Параджанов;б)Юліан Іллєнко;с)Іван Миколайчик;д)Кіра Муратова.

5.4.Галина Кальченко в історії культури визначилася як:

а)художниця;б)актриса;с)композитор;д)скульптор.

5.5. Новаторський „Молодий театр” 1917-1919 рр.очолив режисер:

а)Лесь Курбас;б)Марко Кропивницький;с)Іван Карпенко-Карий;д)Іван Котляревський.

Варіант № 25

1. Політика „українізації”, її наслідки для історії і культури України.

2. Взаємозв’язки України з міжнародною організацією ЮНЕСКО.

3. Музично-пісенна культура другої половини ХХ ст..

4. Історико-культурологічна спадщина І. Огієнка.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором віршованої поезії „Мова”:

а)М. Рильський;б)В. Сосюра;с)П. Тичина;д)О. Теліга.

5.2.Хто є автором поезії-пісні „Два кольори”:

а)Дмитро Павличко;б)Іван Драч;с)Борис Олійник;д)Василь Симоненко.

5.3.Нова генерація українських інтелектуалів, що виникла на хвилі літературно-мистецького піднесення періоду „Хрущовської відлиги” отримала назву:

а)правозахисники;б)хлопомани;с)дисиденти;д)народники.

5.4.Валентин Задорожній в художній культурі визначився як:

а)скульптор;б)художник;с)композитор;д)режисер.

5.5.Хто є основоположником української композиторської школи:

а)Семен Гулак-Артемовський;б)Анатоль Вахнянин;с)Микола Лисенко;д)Михайло Вербицький.

Варіант № 26

1. Геополітичне становище України в роки Першої Світової війни.

2. Спільна діяльність українських та зарубіжних культурно-громадських фондів: спільні культурні акції.

3. Науково-етнографічна діяльність в Україні.

4.  Історико-культурологічна спадщина В. Антоновича.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором поезії „Слово про рідну матір”:

а)О. Теліга; б)П. Тичина; с) В. Сосюра;д) М. Рильський.

5.2.Хто є автором слів поезії-пісні „Лебеді материнства (Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину...)”:

а)Дмитро Павличко;б)Іван Драч;с)Борис Олійник;д)Василь Симоненко.

5.3. Хто є кінорежисером українського „поетичного” асоціативного кіно „Вавилон - ХХ”:

а)Сергій Параджанов;б)Юліан Іллєнко;с)Іван Миколайчик;д)Кіра Муратова.

5.4.Федір Минайло в художній культурі визначився як:

а)режисер;б)композитор;с)художник;д)актор.

5.5.Хто є автором музики до віршу-гімну „Ще не вмерли в Україні”:

а)Михайло Вербицький;б)Сидір Воробкевич;с)Остап Нижанківський;д)Анатоль Вахняний.

Варіант № 27

1. Українська культура в 30-40-х рр., її наслідки для історії.

2. Культура української діаспори в світі як складова частина української культури.

3. Художня культура першої половини ХХ ст.: стилі в мистецтві, провідні представники.

4. Історико-культурологічна спадщина О. Довженка.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором циклу віршів 1941-1942 рр. „Україно моя”:

а)А. Малишко;б)О. Довженко;с)П. Тичина;д)І. Багряний.

5.2.Хто є автором роману у віршах „Маруся Чурай”:

а)Дмитро Павличко;б)Ліна Костенко;с)Борис Олійник;д)Василь Симоненко.

5.3.Хто є автором музики до пісні „Рідна мати моя”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Тетяна Яблонська в художній культурі визначилася як:

а)режисер;б)композитор;с)художник;д)актор.

5.5.Визначте автора численних хорових обробок українських народних пісень таких як „Щедрик”, „Дударик” та інших.:

а) Микола Лисенко;б)Микола Леонтович;с)Яків Степовий;д)Кирило Стеценко.

 

 

Варіант № 28

1. Становлення та розвиток української культури в Радянській Україні.

2. Міжнародні зв’язки України в галузі науки та освіти.

3. Художня культура другої половини ХХ ст.: стилі в мистецтві, провідні представники.

4. Історико-культурологічна спадщина Л. Українки.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором поезій „Пісня про рушник”, „Ми підем де трави похилі”, „Київський вальс”:

а)П. Тичина; б)О. Довженко;с) А. Малишко;д)І. Багряний.

5.2.Хто є автором вірша „За літописом Самовидця”:

а)Ліна Костенко;б)Іван Драч;с)Василь Стус;д)Дмитро Павличко.

5.3. Хто є автором музики до пісні „Київський вальс”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Катерина Білокур в художній культурі визначилася як:

а)художник; б)композитор;с) режисер;д)актор.

5.5.Художня культура першого десятиріччя ХХ століття означилася явищем, що дістало назву:

а)класицизм;б)авангардизм;с)постмодернізм;д)еклектизм.

 

Варіант № 29

1. Геополітика України в 40-50-х рр.., культурна діяльність української інтелігенції.

2. Мистецькі фестивалі в Україні як пошук нових форм і напрямків розвитку культури.

3. Пост-модернізм в художній культурі, його представники в Україні.

4. Лірико-епічна поезія О. І. Кандиби (Олександр Олесь) .

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором історичного роману „Роксолана”:

а)П. Загребельний;б)Г. Тютюнник;с)І. Драч;д)І. Багряний.

5.2.Що означає поняття „епос”:

а)слово;б)народ;с)фольклор;д)музику.

5.3. Хто є автором музики до ліричної пісні - романсу „Ясени”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Іван Кавалерідзе в художній культурі визначився як:

а)актор;б)композитор;с)художник;д)скульптор.

5.5.Стиль модерн в архітектурі був представлений:

а)Владиславом Гордецьким;б)Михайлом Жуком;с)Олексою Новаківським;д)Георгієм Нарбутом.

 

 

Варіант № 30

1. Шістдесятництво та дисидентський рух в Україні як рух національного опору тоталітарному режимові, його представники.

2. Культура національних меншин в Україні.

3. Український кінематограф 60-70-х рр..

4. В. Сосюра один з представників ліричної словянської поезії.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором книги „Нариси з історії нашої культури”:

а)Є. Маланюк;б)М. Попович;с)М. Семчишин;д)І. Огієнко.

5.2.Що означає поняття „драма”:

а)трагедію;б)дискусію;с)дію;д)комедію.

5.3. Хто є автором музики до пісні „Два кольори”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Микола Самокиш в художній культурі визначився як:

а)режисер;б)композитор;с)художник;д)актор.

5.5.Поп-музика у другій половині ХХ століття була представлена композитором -пісенником :

а)Богданою Фільц;б)Володимиром Івасюком;с)Платоном Майбородою;д)Олександром Білашом.

Варіант № 31

1. Геополітичне становище України другої половини ХХ ст..

2. Вузлові проблеми розвитку української культури 80-90-х рр..

3. Розвиток української естради.

4. М. Рильський як представник української та світової ліричної поезії.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором роману – епопеї „Волинь”:

а)Богдан-Ігор Антонич;б)Улас Самчук;с)Микола Куліш;д)Іван Багряний.

5.2.„Футуризм”(від латинського futurum ) це мистецтво:

а) старої культури;б)нової культури;с)майбутньої культури;д)космічної культури.

5.3. Хто є автором музики до пісні „Києве мій”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Ігор Шамо.

5.4. Іван Їжакевич в художній культурі визначився як:

а)художник;б)композитор;с);д)актор;д)скульптор.

5.5.Камерно-вокальна і пісенна творчість 60-80-х рр.. була представлена композиторами:

а)Платоном Майбородою;б)Олександром Білашом;с)Євгеном Станкевичем;д)Мирославом Скориком.

 

 

Варіант № 32

1. Політична культура епохи М. Хрущова.

2. Основні принципи державної науково-технічної політики 90-х рр..

3. Музична культура 1917-1920-х рр..

4. Л. Костенко та її творчість в українській культурі.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором кіноповістей „Україна в огні”, „Зачарована Десна”, „Земля”:

а)Сергій Праджанов;б)Леонід Биков;с)Олександр Довженко;д)Кіра Муратова.

5.2.Течія сюрреалізму в мистецтві відбиває жанр:

а)народно-побутовий;б)реалістичний;с)авангардистський;д)космологічний.

5.3. Хто є автором музики до пісні „Степом, степом”:

а)О. Пашкевич;б)Платон Майборода;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Олександр Мурашко в художній культурі визначився як:

а)режисер;б)композитор;с)художник;д)актор.

5.5.Хорова і вокально-симфонічна музика першої половини ХХ ст.. була представлена композиторами:

а)Борисом Лятошинським;б)Станіславом Людкевичем;с)Миколою Дремлюгою;д)Валентином Сильвестровим.

Варіант № 33

1. Розвиток української культури 70-80-х рр..

2. Нові перспективи творчої праці НАН України в галузі гуманітарних наук.

3. Різноманітність стильових течій і напрямків в літературі першої половини ХХ ст.

4. Пісенно-поетична лірика А. С. Малишка.

5. Тест-завдання.

5.1.Хто є автором книги „Вир”, „Деревій”:

а)Павло Загребельний;б)Григорій Тютюнник;с)Іван Драч;д)Борис Олійник.

5.2.Постмодернізм – мистецький напрям:

а)першої половини ХІХ ст.;б)другої половини ХІХ ст..; с) першої половини ХХ ст..;д)другої половини ХХ ст..

5.3. Хто є автором музики до пісні „Мамина вишня”:

а)Анатолій Кост-Анатольський;б)О. Пашкевич;с)Олександр Білаш;д)Володимир Івасюк.

5.4. Михайло і Тимофій Бойчуки в художній культурі визначилися як:

а)режисери;б)композитори;с)скульптори;д)художники.

5.5.Фестиваль „Таврійські ігри” являється явищем:

а)театральним;б)пісенним;с)спортивним;д)кобзарським.

Програмні вимоги з курсу „Історія української культури”

Українська культура:доби

1. Предмет і завдання курсу «Українська культура»

2. Географічні межі розселення східних слов'ян.

3. Київська Русь - якісно новий етап у розвитку слов'янської культури.

4. Поняття "культура" в українській історіографії.

5. Періодизація первісної доби: від палеоліту до віку бронзи і заліза. Ознаки еволюції в матеріальній культурі.

6. Писемні джерела про слов'ян.

7. Культура палеоліту - Мізинська культура Новгород - Сіверщини.

8. Зарубинецька культура.

9. Українська культура як цілісна система матеріальних і духовних цінностей.

10.  Культура мезоліту і неоліту в історії української культури.

11. Черняхівська культура .

12. Київська Русь в процесі взаємовпливу культур заходу та сходу.

13. Економіка. Політика. Культура - три основні складові еволюції суспільства.

14. Культура енеоліту . Трипільська культура.

15. Державні утворення східнослов'янських племен, перші соціально-політичні інститути влади.

16. Спільне і відмінне в національних культурах.

17. Культура грецьких колоній Північного Причорномор'я.

18. Еволюція розвитку культури східних слов'ян: від  венедів до історичних слов'ян.

19. Епоха бронзи та заліза в матеріальній культурі: культура кочових племен від кіммерійців до сарматів.

20. Сучасні концепції походження східних слов'ян.

21. Культурно-політичний контекст утворення середньовічної держави Київська Русь.

22. Історіографія з історії української культури.

23. Язичництво як дохристиянська духовна основа.

24. Сакральна культура Київської Русі.

25. Культура східних слов'ян, її самобутність.

26. Роль та значення Володимира Великого у введенні християнства на Русі.

27. Літописи як архів нашої історіографії і зразок художньої прози.

28. Запровадження християнства та його значення для еволюції культури.

29. Містобудівництво. Оборонна світська архітектура.

30. Міфологія язичництва.

31. Культура східних слов'ян докиївської доби: самобутність і автохтонність в контексті різноманітних культурних впливів.

32. Християнська лірика і епос Київської Русі.

33. Виникнення слов'янської писемності та поширення грамотності на Русі.

34. Перекладна та оригінальна література Русі.

35. Сакральна архітектура та живопис Київської Русі.

36. Звичаї та обряди східних слов'ян.

37. Ярослав Мудрий та культурний розвиток Київської Русі.

38. Музична культура Київської Русі.

39. Феномен усної народної творчості русичів.    

40. Історія культури як узагальнююча дисципліна галузевих досліджень

41. Діячі східнослов'янської та давньоруської культури.

42. Охарактеризуйте такі поняття "тотемізм" та "фетишизм".

43. Археологічні джерела про найдавніші культури на території сучасної України.  

44. Назвіть навчальні посібники з історії української культури в сучасній історіографії.

45. Скомороство як феномен давньоруської культури.

46. Києво-Печерська Лавра - центр духовності і культури Середньовіччя.

47. Періодизація первісної доби в історії культури України.

48. Джерела про Трипільську культуру.

49. Романо-візантійський стиль в культовій архітектурі Києва.

50. Культура Галицько-Волинського князівства.

51. Язичницькі вірування та язичницькі боги слов'ян.

52. Данило Галицький - найвидатніша постать в історії та культурі Південно-Західної Русі першої половини 13 ст.

53. Обрядова народна пісенність Київської Русі.

54. Культура Чернігово-Сіверського князівства.

55. Романо-Візантійський стиль в культовій архітектурі Чернігова та
Новгорода.

56. Галицько-Волинський літопис в культурі русичів.

57. Розвиток освіти в до монгольський період Руси.

58. Загальна характеристика культури Київської Русі.

59. Перекладна та оригінальна література Київської Русі.

60. Слов'яни і народи індоєвропейської мовної спільноти.


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 287; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (5.538 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь