Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ



 

Кафедра соціально-гуманітарних наук

Яремченко В.Д.

Методичні рекомендації з курсу

ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ”

для студентів вищих навчальних закладів

 

                                                                           

Київ - 2010 р.


     Яремченко В.Д.- Історія української культури:

                        методичні рекомендації-Київ,2010.-

Рецензенти:


Даниленко В.М., док. іст. наук, професор,

                        член-кореспондент НАН України,

                        завідувач відділу історії України ХХ ст.

                        Інституту історії України НАН України.

                       

                        Король В.Ю., док. іст. наук,

                       професор кафедри культурології КНУКіМ

 

Методичні рекомендації розкривають головний тематичний зміст курсу „Історія української культури”, плани семінарських занять, теми рефератів, модульні контрольні завдання для самостійної роботи та тести, рекомендовану літературу. Програма розрахована для студентів вищих навчальних закладів, взагалі, та КНУКіМ зокрема.

Друкується за рекомендацією Вченої Ради Київського національного університету культури і мистецтв (протокол №... від 2010 року).

 

                                © Київський національний університет

                                 культури і мистецтв 

                                  © Яремченко В.Д.  канд.. іст. наук, доцент,

                                професор кафедри соціально-гуманітарних наук

 

Київ -2010

 

Навчальна програма курсу „Історія української культури”

Тематичний план теоретичного (лекційного )блоку

 

 № п/п Тематика лекцій Кількість годин

МОДУЛЬ №1

Тема 1 Предмет та завдання, історіографія курсу. Витоки української культури: праслов’янська та словʼянська доба.   2
Тема 2 Українська культура Середньовіччя: культура Київської Русі, Галицько-Волинської Русі.   2
Тема 3 Українська культура литовсько-польського періоду ІІ пол. Х1У перша половина ХУІ ст.   2
Тема 4 Національно-культурне піднесення епохи „Ренесансу”.(II пол.XIV- I пол. XVIIст.). 2
Тема 5 Українська культура козацького періоду. Українське бароко в культурі і мистецтві.   2
Тема 6 Українська культура в контексті західноєвропейського Просвітництва XVIIIст. 2

МОДУЛЬ №2

Тема 7 Розвиток української культури України у I пол. XIX ст. 2
Тема 8 Культура України в пореформений період. IІ пол. XIXст. 2
Тема 9 Українська культура на межі XIX- XXст. 2
Тема 10 Українська культура в період визвольних змагань та „розстріляного відродження” 1917 -1930 – х рр. 2
Тема 11 Українська культура 1940-60 –х рр.. 2
Тема 12 Українська культура 1960-80 –х рр.. 2
Тема 13  Українська культура в умовах національно-державного відродження 1990-2009-х рр.   2

Всього годин:

26

Тематичний план практичного блоку

 

 № п/п Тематика семінарських занять Кількість годин

МОДУЛЬ № 1

Тема 1 Словʼянська культура ранніх та середніх віків. 2

МОДУЛЬ № 2

Тема 2 Українська культура в контексті західноєвропейського відродження. 2
Тема 3 Національна культура в епоху модерної України. 2

Всього годин:

6

Зміст лекційного курсу

Модуль №1

Тема № 1

 

Предмет та завдання, історіографія курсу. Витоки української культури: праслов’янська та словʼянська доба.

       Поняття „культура” в українській історіографії, історичний розвиток терміну «культура». Генеза культури та її функції у суспільстві. Підсистеми сучасної культури: масова, елітарна, молодіжна, міська, сільська. Національне і загальнолюдське в культурі. Місце і роль культури в житті особи і суспільства. Духовна та матеріальна культура. Джерельна база курсу, коротка характеристика історіографії.

Періодизація первісної доби в історії культури людства: від палеоліту до віку бронзи і заліза. Найвизначніші культурні пам’ятки палеолітичної доби на Київщині, Кирилівські висоти та на Чернігівщини – Мізинська стоянка. Культура людності України в добу мідного віку (енеоліту): Трипільська культура та її характерні ознаки. Матріархат у мистецтві і релігії. Трипілля і проблеми етногенезу словян. Місце Трипільської культури в українській і світовій історії.Трипілля як східний форпост кола давньоаграрних цивілізацій Європи. Трипільська культура на землях трьох держав - Румунії, Молдови, України. Розподіл культур на північно-нордійську та південно-кельтсько-дунайсько-українську.

Культура балтської мовної групи, іраномовних народів. Кіммерійське мистецтво( X-VII ст. до н. е.) прикладного характеру. Культура скіфів і сарматів. Феномен матеріальної культури – царські кургани: Чортом лик, Куль -Оба, Солоха, Товста Могила. Матріархат в мистецтві сарматської культури. Скіфо-сарматська міфологія, культи божеств чоловічого жіночого початку - Табіті, Астарта, Танаїс, Папай, Апі.

Поширення античної культури. Еллінська колонізація узбережжя Чорного моря( VII ст. до н.е). Гомер про спосіб життя, риси характеру населення Північного узбережжя Чорного моря. Перші міста на території України – Ольвія, Херсонес, Теодосія, Пантікапей як центри торгівлі і культури, іх вплив на культуру слов’ян.

Слов’яни живуть на теренах Європи з І тис.н.е. Перші письмові свідчення про слов’ян у працях римських істориків Плінія Старшого, Тацита та Птоломея, готського історика Йордана, візантійця Прокопія Кесарійського та в арабських джерелах. „Повість временних літ” про культуру й звичаї східних словян. Розселення східних слов’ян на території України. Концепції походження слов’янського етносу в зарубіжній та українській історіографії: чеських славістів: П.Шафарика, Л.Нідерле, польських дослідників: Ю.Костшевського, Я.Чекановського і Т.Лер-Сплавинського, російських вчених: Б.Рибакова, П.Третякова, С.Соловйова, М.Погодіна, В.Ключевського, Н.Шахматова, українських дослідників: В.П.Петров, М.Грушевський, А.Кримський, сучасних українських археологів: В.Баран, Д.Козак, Р.Терпиловський. Слов’яни в групі народів індоєвропейської мовної сім’ї: 16 мовних груп- словянська, індійська, іранська, італійська, німецька, балтійська, кельська, вірменська, албанська, грецька та інші. Анти, венеди, склавіни - слов’янські племена та їх культура: Лужицька культура на території сучасної Польщі, Білогрудівська культура на території Правобережної України, Чорноліська культура на середньому Подніпровї. Східнослов’янська культура: Зарубинецька культура ( кінець ІІІ ст. До н.е. - ІІ ст. н.е.) на території середнього Подніпровя, Черняхівська культура - Антське царство ( кінець ІІ- початок Vст.) район межиріччя Західного Бугу, Дністра та Південного Бугу. Зародження державності у східних слов’ян (VIII-IXст.): Куявія(земля полян з Києвом), Славія(Новгородська земля) і Артанія(Ростово-Суздальська, а можливо, Причорноморська і Приазовська Русь) за свідченнями арабських джерел. Язичницький світ: три види джерел про дохристиянський світогляд українського народу: свідчення чужоземних джерел, давньоруські літописи, українська обрядовість, звичаї, традиції. Язичницькі слов’янські боги. Слов’янські язичницькі свята та обряди- веснянки і деснянські ігри, Русальний тиждень, Мертвецький тиждень, свято Івана Купала. Поховальні обряди східних слов’ян. Дуалістичний світогляд добра і зла, культ „упирів” та „берегинь”- злих і добрих духів, культ землеробських богів - „Рода” і „Рожаниць”, поєднання первинної форми матерії „небесної” та „земної”. Слов’яни в групі народів індоєвропейської мовної сімї. Подібність в словесності і міфології індоєвропейських народів. Спільність в поглядах на природу і навколишній світ, світобудову(символ світового дерева). Подібність обрядів, молитов і пісень слов’янських з індійськими, іранськими, віруваннями германських і литовських народів. Водні, лісові, польові духи західних і східних індоєвропейських народів.

Завдання для самостійної роботи:

1. Скласти бібліографічний список навчально-методичної літератури з курсу „Історія української культури” бібліотеки КНУКіМ.

2. Опрацювати та законспектувати джерела з проблеми походження Трипільської культури та її зв’язку з етногенезом слов’ян; космоміфологічний світогляд духовності трипільського населення.

3. Опрацювати та законспектувати джерела про культуру скіфо-сарматського царства.

4. Опрацювати усно і письмово джерела з давніх праслов’янських та слов’янських культур і визначити їх зв’язок з українським етногенезом з нище вказаного списку літератури.

5. Визначити головні риси духовного світогляду, слов’янського характеру, життя та побуту, міфологічного простору уявлень та вірувань.

6. Скласти пантеон язичницьких богів жіночого та чоловічого початку; з якими силами небесного і земного вони асоціюються.

Основна література:

1. Бокань В., Польовий Л. Історія культури України.-К.,2002.-с.

2. Греченко В., Чорний І. Історія світової та української культури.-К.,2000.

3. Історія української культури: Зб. матеріалів і документів/ Упоряд.: Б.І.Білик, Ю.А.Горбань, Я.С.Калакура та ін.: За ред. С.М.Клапчука, В.Ф.Остафійчука,-К.: Вища школа,2000.-с.;

4. Історія української культури: У 5т.-Т.1. Історія культури давнього населення України. - К. : Наукова думка, 2001. – 1136 с.

5. Культура українського народу: Навч. посібник / В.М. Русанівський та ін..-К.: Либідь,1994.-272с.; 

6. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів гуманітарних спеціальностей (За ред. Яртися А.В.).-Львів.: Світ,1994;

7.  Попович М.В. Нарис історії культури України .-   К.,1998.-С.;

8. Семчишин М. Тисяча років української культури .- В.,1993.

9. Художня культура України: Навч. посіб./ Л.М, Масол С.Л. Ничкало, Г.І. Веселовська, О. І. Оніщенко; За заг. Ред. Л.М. Масол.-К.: Вища шк.., 2006.-239с.;

Додаткова література:

1. Абаев В. Культ семи богов у скифов// Древний мир .-М.,1962.;

2. Абазина Н.С. Обломский А.М., Терпиловский С.В. К вопросу о раннесловянских элементах культуры на черняховких памятниках Среднего Поднепровя// Росийская археология.-№ 4.-М..1999;

3. Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури // Культурне відродження в Україні.-Львів: Астерікс 1993.-93с.

4. Алексеева Т. Этногенез восточных славян по данням антропологи.- М.,1973;

5. Афанасьєв А. Поэтические воззрения славян на природу.-М.,1865-1869.-Т.1-3. Препринт.-М.,1994;

6. Балушок В. Обряряди ініціацій українців та давніх словян.-Львів, Нью-Йорк,1998;

7. Баран В.Д. Давні словяни.- К.,1998.

8. Баран В.Д. Історичні витоки українського народу.-К.,2005.-208с.

9. Баран В.Д. Славяне в середине 1 тыс.н.э.// Проблемы этногенеза славян. - К., 1978.

10. Баран В.Д. Ранні словяни між Дністром і Припятю.-К.,1972.

11. Баран В.Д. Пражская культура Поднистровья: по материалам поселений у с. Рашкова.-К.,1988;

12. Баран В.Д. Черняхівська культура: за матеріалами Верхнього Дністра і Західного Бугу.- К.,1981.

13. Баран В.Д., Козак Д.Н., Терпиловський Р.В. Походження словян.- К.,1991.

14. Баран В.Д. Походження українського народу .- К.,2002.

15. Баран В.Д. Словянська община.- К.- Чернівці,2004.

16. Бибиков В.О. О происхождении палеолитического Мезинского орнамента // СА.-1965.-№1;

17. Бибиков С.Н. Раннетрипольское поселение Лука на Днистре.-М.-Л.,1953;

18. Брайчевський М.Археологічні свідчення участі східних словян у політичних подіях римської історії 3-4 ст. н.е.// Археологія.-1953.-Т.8;

19. Брайчевський М.Ю. Біля джерел словянської державності   .- К.,1964.

20. Брайчевський М.Ю. К вопросу расселения славян на византийских землях// Византийский временник.-1961.-Т.19;

21. Булашов Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях.-К.:Довіра, 1992.

22. Василенко Г. Велика Скіфія.- К.,1992;

23. Велецкая Н. Языческая символика славянских архаических ритуалов .-М.,1978;

24. Великанов А. Зарницы Руси за скифским горизонтов ея разысканий.-Одесса,1877.;

25. Відейко М.Ю. Трипільська цивілізація.-К.: „Академперіодика” Вид. 2НАН України,2003.-183с.;

26. Винокур І.С. Історія та культура черняхівських племен Дністровсько-Дніпровського межиріччя ІІ – V ст..н.е. К..1972;

27. Войнович В. Українська міфологія.- К.,2003.

28. Вопросы скифо-сарматской археологии.-М.,1954;

29. Гайдай М. Народна етика у фольклорі східних і західних словян.-К.,1972.

30. Галичанець М. Українська нація: Походження і життя української нації з найдавніших часів до ХІ століття.- Тернопіль,2005.-368с.;

31. Геродот. Скіфія.-К.,1992;

32. Головацький Я. Виклади давньословянських легенд або міфологія. - К., 1991.

33. Дави дюк В. Первісна міфологія українського фольклору.-Луцьк,1998;

34. Даниленко В.М. Пізньозарубинецькі пам’ятки Київського типу // Археологія.-1976.-№19;

35. Державин Н.С. Славяне в древності.-М.,1946;

36. Духовная культура древних обществ на территории Украины.-К.,1991;

37. Зеленин Д. Восточно-славянская этнография.-М.,1991;

38. Знойко О. Міфи Київської землі та події стародавні. - К., 1990.

39. Іванченко М. Дивосвіт прадавніх словян.- К.,1991.

40. Иващенко П. Следы языческих верований в Южно-русских шептаниях // Труды археолог. Сьезда в России.-1978.-Т.1;

41. Іларіон митрополит. Дохристиянські вірування українського народу.-К.,1992;

42. Історія західних і південних словян (з давніх часів до ХХ ст..). Курс лекцій: Навч. посіб.- В.І. Яровий, П.М. Рудяков, В.П. Шумило та ін.-К.: Либідь,2001.-632с.;

43. Історія України в документах і матеріалах: у 3 Т.-К.,1939;

44. Йордан. О происхождении и деяниях гетов „Getica”.- М.,1960.

45. Калашников В.Л. Славянская цивилизация.-М.,2000; Каргер М.К. Древнерусская монументальная живопись Х1-Х1У вв.-М.,-Л., 1964.

46. Канигін Ю.М. Віхи священної історії: Русь-Україна.- К.: Україна,2001.-368с.

47. Канигін Ю. Шлях аріїв. Україна в духовній історії людства. Роман Есе.-К.,2004;

48. Кобычев В.П. В поисках прародины славян.-М..1972 (1973);

49. Козак Д.Н. Пшеворська культура у Верхньому Подністров’ї та Західному Побужжі. К.,1992;

50. Костомаров Н. Славянская мифология .- К.,1847.

51. Культура і побут населення України. - К.: Либідь, 1994.

52. Культура українського народу.-К.:Либідь, 1994.

53. Кухаренко Ю.В. Памятники раннего железного века на территории Полесья // Свод археолог. Источников. М.,1961. вип. Д. 1-29;

54. Ладиченко Т.В., Свідерська В.В, Свідерській Ю.Ю. Історія України .- Тернопіль:1998.-192с.

55. Латышев В.В. Известия древних писателей греческих и латынских о Скифии и Кавказе.-Т.1-2,-СПБ,1893-1906;

56. Ліндсей Джек. Коротка історія культури. Від доісторичних часів до доби відродження. Том.1,2. - К.,1995. - С.

57. Лозко Г.С. Українське народознавство.-3-е вид., Х. Видавництво „Див”,2005.-472 с.;

58. Максимко Е.В. Зарубинецкая культура на територии УССР.- К.,1982.

59. Марченко М.І. Історія української культури з найдавніших часі до середини XVII ст. - К.,1961.

60. Михайлов Б. Петроглифы каменной могилы.- М., Запоріжжя,1999;

61. Мозолевський Б. Скіфський степ.-К.,1983;

62. Мозолевський Б. Товста Могила.-К.,1979;

63. Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу. - К.: АТ «Обереги», 1993.

64. Нидерле Л. Славянские древності .- М.,2001.

65. Никольский Н. Дохристианские верования и культы днепровских славян.-М..1929;

66. Павленко Ю. Дохристиянські вірування давнього населення України.-К..1992;

67. Павлюк П.И. Раннесловянские поселения в басейне Юного Буга // Раннесредневековые восточнословянские древности.-М..-Л.,1974;

68. Петров В.П. Етногенез словян ..К.,1972;

69. Петров В.П. Походження українського народу. - К., 1992.

70. Півторак Г.П. Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов: Міфи і правда про трьох братів словянських зі „спільної колиски”.- К.: Видавничий центр „Академія”. 2001. - 152 с.

71. Півторак Г. Українці: звідки ми і наша мова. - К.: Наукова думка, 1993.

72. Попович М.В. Мировозрение древних славян.- К.,1985.

73. Рыбаков Б.А. Язычество древних славян.-М.,1981.

74. Ростовцев М.И. Скифия Боспор. Критическое обозрение памятников литературных и археологических.-Л.,1925;

75. Русанова И.П. Славянские древности 6-7 вв.М..1976;

76. Седов В.В. Происхождение и ранняя история славян.-М.,1979

77. Сєдов В.В. Восточные славяне VI-XIII вв.// Археология СССр. М..1982;

78. Сыманович Э.А.,Кравченко Н.М. Погребальне обряды племен черняховской культуры// Свод. Археолог. Источников. М..1983. Вып. Д.1-22;

79. Січинський В. Чужинці про Україну. - К.: Довіра, 1992.

80. Смиленко А.Т.. Юренко С.П. Восточные славяне в VIII-XIX //Славяне Юго-Восточной Європы в предгосударственный период.-К.,1990

81. Смирнов К.Ф. Савроматы. Ранняя история и культура сарматов.-М.,1964;

82. Степико М.Т. Буття етносу: витоки ,сучасність, перспективи (філософсько-методологічний аналіз).-К.: Товариство „Знання”,КОО,1998.-251с.

83. Терпиловский Р.В. Раннее славяне Подесенья III-V вв. К.,1984;

84. Тимощук Б.О. Словяни Північної Буковини V-VI ст.. К.,1976;

85. Третьяков П.Н. Зарубинецкая культура и поднепровские славяне// Сов. Археология.1968. №4.

86. Третьяков П.Н.У истоков древнерусской народності.-Л..,1970;

87. Третьяков П.Н. Чинно-угры, балты и славяне на Днепре и Волге.-М.-Л.,1966;

88. Трипільська цивілізація у спадщині України. Матеріали наук.-практ. конфер.-К.:Вид.центр. „Просвіта”,2004.-328с.;

89. Трубачев О.Н. Етногенез и культура древнейших славян: Лингвистические исследования.-М.,1991;

90. Українське народознавство. - К.: Освіта, 1992.

91. Українці: народні вірування, повір’я, демонологія. - К.: Либідь, 1992.

92. Цигилик В.М. Населення верхнього Подністров’я перших століть нашої ери . К.,1975;

93. Черняков І. Вікентій Хвойка.- К.: „Архетип”,2006.-199с.

94. Чмихов М.О. Давня культура. Навч. Посібник. - К., 1994. - С.

95. Чмыхов Н. Истоки язычества Руси .-К.1990.

96. Шахматов А.А. Краткий почерк истории малоруського (украинского) языка// Украинский народ в его прошлом и настоящем.- Петроград,1916.

97. Шилов Ю.О. Брама безсмертя; На сплині золотого віку; Космічні таємниці могил.-К.: Укр.. Світ,1994.-384с.;

98. Щербаківський В. Формація української нації.-Прага,1941.,с.

99. Щукин М.Б. О некоторых проблемах черняховской культуры и происхождения славян // Сов. Археология. 1975 № 4.

 

Тема № 2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 216; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.06 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь