Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Тема 1.2 Фізичні основи роботи електронно-діркового переходу
р-п - переходом називається вузька зона на межі між шарами НП р- і п-типу, яка зображено на рис. 1.7. Фізичні процеси, що відбуваються у р-п переході, визначають параметри та характеристики більшості НП приладів. У напівпровідниках діють дрейфовий ідр і дифузійний струми ідиф. Дифузійний ідиф зумовлений рухом основних носіїв зарядів (внаслідок протікання ідиф відбувається рекомбінація рухомих основних носіїв зарядів), тобто причиною появи ідиф є різниця концентрації носіїв. Дрейфовий струм ідр зумовлений рухом неосновних носіїв зарядів Причиною появи дрейфового струму ідр (струм провідності) є різниця потенціалів між двома НП. У сталому становищі ідиф + ідр = 0. (1) Ця рівновага настає за певної контактної різниці потенціалів, що визначається величиною об'ємного заряду і називається потенціальним бар'єром φк. Величина φк залежить від матеріалу НП і його температури. Для германію φк = (0,4 - 0,6) В, для кремнію φк = (0,6 - 0,8) В. Зона об'ємного заряду - це й є електронно-дірковий перехід (р-п перехід). Ширина його, позначена як L , вимірюється десятками мікронів. Оскільки у р-п переході відсутні рухомі носії зарядів (він заповнений нерухомими іонами), то його електричний опір дуже великий. Можливе пряме (рис.1.8) або зворотне (рис.1.9) вмикання р- n переходу.
При зворотному вмиканні до р-п переходу прикладається зовнішня напруга Uзн , до його внутрішнього електричного поля додається зовнішнє електричне поле з напруженістю Езн. У результаті поле в р-п переході зростає і дорівнює Ерез = Евн + Езн (2) Оскільки електричний опір р-n - переходу дуже великий, практично вся напруга Uзн прикладається до нього. Отже, різниця потенціалів на переході становить φрез = φк + U зн (3) де φрез - результуюча різниця потенціалів. Запірні властивості переходу при цьому зростають і дифузійна складова струму ідиф зменшується, а дрейфова ідр не змінюється (бо залежить лише від ступеня нагріву речовини) і через перехід протікає зворотний струм ізв = ідр - ідиф (4) Оскільки ідиф → 0, то зворотний струм визначається концентрацією неосновних носіїв зарядів і є незначним за величиною. При прямому вмиканні за зазначеною полярністю зовнішньої напруги зовнішнє електричне поле спрямоване назустріч внутрішньому і результуюча напруженість зменшується Ерез = Евн -Езн (5) При цьому ідиф зростає, а ідр зменшується. Різниця потенціалів становить φрез = φк - U зн (6) У цьому випадку через перехід тече прямий струм іпр = ідиф - ідр Він обумовлюється дифузійною складовою струму, тобто залежить від концентрації основних рухомих носіїв зарядів і є великим за величиною. Таким чином, р-п - перехід має вентильні властивості (від німецького слова ventil - клапан), тобто при прямому вмиканні його опір малий, а при зворотному - великий. Оскільки р-п - перехід має нелінійні властивості, то залежність струму, що протікає через нього, від прикладеної напруги ілюструють за допомогою вольт-амперної характеристики (ВАХ) (рис.1.10). Вона має пряму (1) та зворотну (2,3) гілки. р-п перехід - це явище, що виникає на межі двох НП різного типу провідності і характеризується відсутністю у прилеглій до цієї межі зоні вільних носіїв заряду, через що її опір нескінченний. Тому р-п перехід ще називають запірним шаром. Властивості р-п переходу, які (в основному) використовуються при побудові електронних НП приладів: 1) одностороння провідність (вентильні властивості); 2) дуже великий опір зони р-п переходу як зони, де немає вільних носіїв заряду (запірні властивості); 3) зміна ширини р-п переходу із зміною величини зворотної напруги (як результат - зміна ємності р-п переходу); 4) стабільність напруги на р-п переході в режимі електричного пробою; 5) наявність неосновних носіїв (що виникають внаслідок теплової генерації) в шарах р- і n-типу.
Запитання до самоперевірки 1 Назвіть основні специфічні особливості напівпровідника. 2 На які властивості НП впливає ширина забороненої зони? 3 Що таке дірка? У чому полягає відмінність дірки і іонізованого атома? 4 Який провідник називають домішковим? Знайдіть правильну відповідь: - суміш декількох різних напівпровідників; - механічна суміш частинок металу і діелектрика; - суміш кремнію і германію; - напівпровідник, що містить в невеликій концентрації домішку з валентністю, відмінною від валентності основної речовини. 5 Від чого залежить електропровідність домішкових НП? Знайдіть правильну відповідь: - від концентрації домішок; - від полярності прикладеної напруги; - від напрямку протікаючого струму. 6 Що таке основні і неосновні носії заряду? Як зв'язані між собою їх рівноважні концентрації? 7 Що таке власна провідність НП? Чи може домішковий НП володіти власною провідністю? 8 Які струми протікають в напівпровіднику? 9 Що таке дрейф носіїв в НП? 10 Що таке дифузія носіїв в НП? 11 Приведіть приклади напівпровідникових матеріалів, які використовуються для виготовлення НП приладів. 12 Дайте визначення p - n – переходу. 13 Чому p - n – перехід часто називають запірним шаром? 14 Яке з приведених затверджень правильне: - електронний – дірковий перехід – це шар, збагачений носіями заряду; - електронний – дірковий перехід – це шар, збіднений носіями заряду. 15 Чим обумовлений дифузійний струм через p- n – перехід?
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 316; Нарушение авторского права страницы