Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Мотивація навчальної діяльності



Зміст курсу.

Дистанційний курс дисципліни «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання» покликаний ознайомити студента з особливостями фінансової діяльності підприємств, специфікою фінансових відносин господарських формувань в умовах ринкової економіки. Значна увага приділяється розгляду такої важливої складової фінансової діяльності як власний капітал підприємства. Розкрито зміст, особливості формування, обліку і використання його окремих видів. Також освітлено питання, що стосуються грошових потоків на підприємствах, оскільки від ефективності їх управління залежить платоспроможність підприємства та інші показники фінансової стійкості.

 

Цілі та завдання.

Метою викладання дистанційного курсу «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання» є формування комплексної системи спеціальних знань щодо алгоритмів та методів обґрунтування альтернативних фінансових рішень, оволодіння принципами розробки фінансової діяльності підприємств з окремих напрямків його діяльності, а також здобуття практичних навичок використання методичного інструментарію управління власним капіталом та оптимізації грошових потоків.

Передбачає теоретичну та практичну підготовку студентів для вирішення конкретних завдань фінансової діяльності суб’єктів господарювання в специфічних умовах української економіки:

– визначення понять «фінансова діяльність», «власний капітал», «грошові потоки»;

– вивчення організації фінансової діяльності на підприємствах;

– визначення складових власного капіталу підприємств та пошук шляхів їх ефективного використання;

– вивчення управління грошовими потоками від різних видів фінансової діяльності;

– огляд документального оформлення власного капіталу та грошових потоків;

– пошук шляхів поліпшення фінансової діяльності суб’єктів господарювання;

 

Інформація про авторів.

 

Матеріали курсу:

Знайомство з авторами

Вітаю Вас! Мене звуть Шевчук Олександра Василівна. Під час вивчення курсу я буду виконувати функції тьютора, допомагати в опануванні економічних знань, які допоможуть Вам в організації бізнесу чи керуванні ним у рамках пристосованого для потреб суб’єкта господарювання правового та ринкового полів. Бажаю успіху!

Методологічні рекомендації щодо роботи з курсом:

Термінологічний словник

Література.

 

ПОТИЖНЕВЕ ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТА

рекомендоване студенту

Тиждень/ Дата Діяльність студента

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.1. Фінансова діяльність підприємства та засади її організації: 1.1.1. Поняття фінансової діяльності підприємства. 1.1.2. Сутність державною регулювання фінансової діяльності підприємства. 1.1.3. Засади організації фінансової діяльності підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.2. Власний капітал підприємства: 1.2.1. Економічна сутність капіталу. 1.2.2. Особливості формування власного капіталу. 1.2.3. Визначення вартості капіталу.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.3. Статутний капітал: 1.3.1. Правові аспекти формування статутного капіталу. 1.3.2. Порядок збільшення (зменшення) статутного капіталу. 1.3.3. Документальне оформлення статутного капіталу. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.4. Особливості формування, обліку і використання окремих видів власного капіталу. 1.4.1. Формування, облік і використання пайового капіталу. 1.4.2. Формування, облік і використання додаткового капіталу. 1.4.3. Формування, облік і використання резервного капіталу. 1.4.4. Формування, облік і використання нерозподіленого прибутку. 1.4.5. Формування, облік і використання неоплаченого і вилученого капіталу. 1.4.6. Звіт про власний капітал. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.5. Грошові потоки на підприємстві: 1.5.1. Поняття грошового потоку, його склад та значення в забезпеченні кругообігу капіталу. 1.5.2. Управління грошовими потоками. 1.5.3. Управління грошовими потоками від операційної діяльності. 1.5.4. Управління грошовими потоками від інвестиційної і фінансової діяльності. 1.5.5. Зміст та методика складання звіту про рух грошових коштів. Проробити конспект лекцій. Прийняти участь в дискусії: „Рух грошових коштів в результаті інвестиційної діяльності”.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Тестування за модулем 1. Розділ 2.1. Засади Формування потенціалу підприємства: 2.1.1. Потенціал підприємства як економічна система. 2.1.2. Загальні підходи щодо формування потенціалу підприємства. 2.1.3. Основні фактори та передумови формування та розвитку потенціалу підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.2. Теоретичні основи оцінки потенціалу підприємства: 2.2.1. Особливості потенціалу підприємства як об'єкта оцінки. 2.2.2. Поняття вартості та її модифікації. 2.2.3. Принципи оцінки потенціалу підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.3. Оцінка вартості нерухомого майна: 2.3.1. Особливості нерухомого майна як об'єкта оцінки 2.3.2. Порядок організації грошової оцінки землі по Україні 2.3.3. Оцінка вартості землі 2.3.4. Оцінка вартості будівель і споруд. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.4. Оцінка сукупного потенціалу підприємства (вартості бізнесу): 2.4.1. Необхідність, особливості та методичні підходи до оцінки вартості бізнесу. 2.4.2. Методи доходного підходу до оцінки вартості бізнесу. 2.4.3. Технологія застосування порівняльного підходу до оцінки вартості підприємства. 2.4.4. Майнові методи оцінки вартості бізнесу. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Прийняти участь в дискусії: „Оцінка вартості майна та майнових прав в умовах ринкової економіки”. Тестування за модулем 2.

 

НАВЧАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ

Структура

1.1.1. Поняття фінансової діяльності підприємства.

1.1.2. Сутність державною регулювання фінансової діяльності підприємства.

1.1.3. Засади організації фінансової діяльності підприємства.

 

Ключові слова:

Особливості фінансової діяльності, державне регулювання фінансової діяльності, державна фінансова політика, принципи організації фінансової діяльності, суб’єкті фінансової діяльності підприємства, організаційна структура управління фінансової діяльності підприємства.

Навчальний матеріал

 

Питання для самоконтролю.

1. В чому полягає сутність державного регулювання фінансової діяльності підприємства?

2. Назвіть основні цілі державного регулювання фінансової діяльності підприємства.

3. Які функції виконує фінансова служба підприємства?

4. Назвіть види підприємств за формами власності.

 

 

Розділ 1.2. “Власний капітал підприємства”

Структура

1.2.1. Економічна сутність капіталу.

1.2.2. Особливості формування власного капіталу.

1.2.3. Визначення вартості капіталу.

 

Ключові слова:

Капітал, власний капітал, позиковий капітал, склад капіталу, власний оборотний капітал, коефіцієнт маневреності капіталу, методи визначення потреби у капіталі, звіт про власний капітал, емісія цінних паперів, вартість капіталу.

Навчальний матеріал

Питання для самоконтролю.

1. За якими ознаками класифікується капітал?

2. Як визначити потребу в капіталі прямим і непрямим методами? '

3. Який порядок формування і зміни статутного капіталу підприємства?

4. Як визначити вартість капіталу, сформованого з різних джерел?

5. Що показує середньозважена і гранична вартість капіталу?

6. Яким чином враховується рівень інфляції і ризику у визначенні ціни капіталу?

 

Розділ 1.3. “Статутний капітал”

Структура

1.3.1. Правові аспекти формування статутного капіталу.

1.3.2. Порядок збільшення (зменшення) статутного капіталу.

1.3.3. Документальне оформлення статутного капіталу.

 

Ключові слова:

Статутний капітал, мінімальні розміри статутного капіталу, формування статутного капіталу, податковий облік.

Навчальний матеріал

Питання для самоконтролю.

1. Які методи можуть застосовуватися для збільшення статутного капіталу?

2. При яких умовах АТ мають право збільшити розмір статутного капіталу?

3. За якою схемою відбувається формування статутного капіталу?

4. Які первинні документи потрібно для оформлення операцій по здійсненню внесків у статутний капітал?

 

 

Розділ 1.4. “Особливості формування, обліку і використання окремих видів власного капіталу”

Структура

1.4.1. Формування, облік і використання пайового капіталу.

1.4.2. Формування, облік і використання додаткового капіталу.

1.4.3. Формування, облік і використання резервного капіталу.

1.4.4. Формування, облік і використання нерозподіленого прибутку.

1.4.5. Формування, облік і використання неоплаченого і вилученого капіталу.

1.4.6. Звіт про власний капітал.

 

Ключові слова:

Пайовий капітал, додатковий капітал, формування додаткового капіталу, резервний капітал, використання резервного капіталу, нерозподілений прибуток, розрахунок нерозподіленого прибутку, відмінності бухгалтерського і податкового обліку, неоплачений капітал, вилучений капітал, джерела інформації для складання звіту про власний капітал.

Навчальний матеріал

 

Звіт про власний капітал.

 

Власний капітал - величина змінна, тобто він може збільшуватися і зменшуватися. На рис. 1.9. приведені операції, що мають вплив на величину капіталу.

1. Операції 1 і 3 здійснюються за ініціативою власників у випадках, коли активи або поповнюються, або вилучаються;

2. Операції 2 і 4 збільшують і зменшують капітал в результаті господарської діяльності підприємства.

 

 


Рис. 1.9.. Вплив чинників на власний капітал

 

Інформація про види власного капіталу і про зміни в його складі протягом звітного періоду приводиться у Звіті про власний капітал. Зміст і форма Звіту, а також загальні вимоги до розкриття його статей визначаються П(С) БУ 5 " Звіт про власний капітал", норми якого стосуються підприємств, організацій і інших юридичних осіб за формами власності, окрім банків і бюджетних установ.

При складанні Звіту необхідно враховувати вимоги, встановлені до П(С) БУ 1 " Загальні вимоги до фінансової звітності", П(С) БУ 2 " Баланс", П(С) БУ 6 " Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", П(С) БУ 12 " Фінансові інвестиції" (при складанні Звіту підприємствами, які враховують інвестиції в дочірні, асоційовані і спільні підприємства методом участі в капіталі), П(С) БУ 20 " Консолідована фінансова звітність" (при зіставлення консолідованого звіту про власний капітал).

Звіт складається підприємствами тільки один раз за рік в повному обсязі (ф. ]Ч° 1, ф. № 2, ф. № 3, ф. № 4, ф. № 5), і подається у складі річної фінансової звітності не пізніше 20 лютого наступного за звітним роком таким користувачам:

– органам, до сфери управління яких відносяться підприємства;

– трудовим колективам (на їх вимогу);

– власникам (засновникам) відповідно до засновницьких документів;

– органам державної статистики;

– іншим органам і користувачам згідно законодавству.

Для забезпечення порівняльного аналізу інформації підприємства повинні надавати до річного звіту „Звіт про власний капітал” за попередній рік.

Для складання Звіту про власний капітал використовується інформація, джерела якої наведено на рис. 1.10.

Рис. 1.10. Джерела інформації для складання звіту про власний капітал

 

 


Питання для самоконтролю.

1. Розкрийте поняття „пайовий капітал”, „додатковий капітал”, „резервний капітал”.

2. Назвіть відмінності в обліку валового доходу і валових витрат у податковому обліку, доходів і витрат у бухгалтерському обліку.

3. Які чинники впливають на власний капітал?

 

 

Розділ 1.5. “Грошові потоки на підприємстві”

Структура

1.5.1. Поняття грошового потоку, його склад та значення в забезпеченні кругообігу капіталу.

1.5.2. Управління грошовими потоками.

1.5.3. Управління грошовими потоками від операційної діяльності.

1.5.4. Управління грошовими потоками від інвестиційної і фінансової діяльності.

1.5.5. Зміст та методика складання звіту про рух грошових коштів.

 

Ключові слова:

Грошові потоки, напрямки грошових потоків, рух грошових потоків від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, планування грошових потоків, чистий рух грошових коштів у результаті операційної діяльності.

Навчальний матеріал

 

Питання для самоконтролю.

1. Які основні складові надходжень і витрат грошових коштів внаслідок операційної, інвестиційної та фінансової діяльності?

2. За якими ознаками класифікуються грошові потоки?

3. Як зміняться платежі постачальникам у разі зростання виданих авансів і збільшення запасів на складі?

 

 

Питання для самостійної роботи

1. Особливості фінансової діяльності суб’єктів господарювання.

2. У чому полягають основні переваги та недоліки власного і позикового капіталу?

3. Які функції виконує власний капітал підприємства?

4. Документальне оформлення операцій по здійсненню внесків у статутний капітал.

5. Основні джерела формування власного капіталу.

6. Формування додаткового капіталу.

7. Розкрийте поняття „Чистий прибуток”.

8. Сутність операційної, фінансової та інвестиційної діяльності підприємства.

9. План „Cash-Flow”.

 

 

Практичне заняття 1

Завдання 1 (10 балів)

Мета завдання – вивчення інструментарію управління грошовими потоками від фінансової діяльності підприємства (план Cash-Flow).

для виконання завдання використовуйте дані, що наведені у таблиці 1. треба визначити грошові потоки від таких видів діяльності підприємства:

– операційної;

– інвестиційної;

– фінансової;

– Кеш-баланс на початок та на кінець періоду.

Розрахунки занести у таблицю 1.

 

Таблиця 1

План грошових потоків, тис. грн.

Пункт Найменування статті До початку виробництва 1-й рік експлуатації 2-й рік експлуатації
1 Обсяг продажу - 10000 12000
2 Змінні витрати - 4500 5250
3 Операційні витрати 5500 820 2000
4 Проценти за кредитами 50 1000 1200
5 Податки та інші витрати - 150 30
6 Кеш-фло від операційної діяльності (визначити)      
7 Придбання активів 12500 - -
8 Надходження від продажу активів - - 50
9 Кеш-Фло від інвестиційної діяльності(визначити)      
10 Акціонерний капітал 17500 - -
11 Позиковий капітал 19000 - -
12 Виплати в погашення позик - - -
13 Виплати дивідендів - 50 150
14 Кеш-Фло від фінансової діяльності      
15 Кеш-баланс на початок періоду      
16 Кеш-баланс на кінець періоду      

 

Практичне заняття 2

 

Завдання 2 (9 балів)

Мета завдання – опанування методами визначення середньозваженої вартості капіталу (WACC).

Використовуючи вихідні дані, наведені в табл. 2, визначити фактичну середньозважену вартість капіталу та граничну вартість його майбутнього нарощення.

 

 

Таблиця 2

Структура капіталу підприємства та вартість його окремих джерел

Джерела фінансування

Структура капіталу, %

Вартість капіталу, %

фактична цільова поточна прогнозна
Прості акції Привілейовані акції Довгострокові кредити Облігації Нерозподілений прибуток 40, 0 5, 0 25, 0 5, 0   25, 0 45 5, 0 20 5, 0   25 20, 5 18, 0 22, 2 19, 0   20, 0 20, 5 19, 0 23, 0 20, 0   20, 0
Разом 100 100 * *

 

 

Структура дискусii.

Питання дискусii.

1. Як впливає на фінансову діяльність підприємства придбання та реалізація майнових комплексів?

2.  Чим відрізняється рух грошових коштів в результаті інвестиційної та фінансової діяльності?

Дата та час дискусii.

 

Тестування за модулем 1

 

Вартість капіталу, залученого за рахунок привілейованих акцій нового випуску можна визначити за формулою (Д – дивіденд за привілейованою акцією; Ц – ринкова ціна привілейованої акції; В – витрати на емісію): (0, 5 бали)

1) Д * (Ц – В);

2) ;

3)  

 

19. Вартість капіталу, залученого за рахунок простих акцій нового випуску описується формулою (ПД – прогнозований дивіденд за простими акціями; Ц – ринкова ціна простої акції; В – витрати на емісію; ТПД – постійний темп приросту дивідендів): (1 бал)

1) ;

2) ;

3) .

 

20. Загальна вартість залученого підприємством капіталу визначається як середньозважена вартість капіталу з окремих джерел за формулою (ВКi – вартість капіталу залученого за рахунок i-го джерела, %; Чi – частка i-го джерела у загальній сумі постійного капіталу): (0, 5 бали)

1) ;

2) ;

3) .

 

21. Формування середньозваженої вартості капіталу здійснюється за формулою (Нп –без ризикова норма прибутку на вкладений капітал; Пр – премія за ризик; I – інфляційна премія): (0, 5 бали)

1) ;

2) ;

3) .

 

Структура

2.1.1. Потенціал підприємства як економічна система.

2.1.2. Загальні підходи щодо формування потенціалу підприємства.

2.1.3. Основні фактори та передумови формування та розвитку потенціалу підприємства.

 

Ключові слова:

Потенціал підприємства, властивості економічної системи, цілісність, взаємозв'язок і взаємодія елементів, ефект синергії, паретоефективність, системний підхід, маркетинговий підхід, функціональний підхід, відтворювальний підхід, інноваційний підхід, нормативний підхід, комплексний підхід, інтеграційний підхід, динамічний підхід, оптимізаційний підхід, адміністративний підхід, поведінковий підхід, ситуаційний підхід, структурний підхід, зовнішні і внутрішні відносно формування та розвитку потенціалу.

 

Навчальний матеріал

 

Підприємства

Процес формування потенціалу підприємства є одним з напрямків його економічної стратегії і передбачає створення й організацію системи ресурсів і компетенцій таким чином, щоб результат їхньої взаємодії був фактором успіху в досягненні стратегічних, тактичних і оперативних цілей діяльності підприємства. При цьому використовуються такі основні наукові підходи:

 

Прочитайте та запишіть характеристику кожного з наукових підходів

 

 


1. Системний підхід є одним з основних у процесі формування потенціалу підприємства. При його застосуванні на основі маркетингових досліджень спочатку формуються параметри виходу - товару або послуги: що робити, з якими показниками якості, з якими витратами, для кого, у які терміни, за якою ціною? Параметри виходу повинні бути конкурентоспроможними.

Потім визначаються параметри входу: які потрібні ресурси й інформація для реалізації внутрішніх бізнес-процесів? Потреба в ресурсах і інформації прогнозується після вивчення вимог до організаційно-технічного потенціалу підприємства (рівня техніки, технології, організації виробництва, праці й управління) та параметрів зовнішнього середовища (політичного, економічного, технологічного, соціально-демографічного, культурного середовища країни й інфраструктури даного регіону).

Зворотний комунікаційний зв'язок між постачальниками (входом), клієнтами (виходом), зовнішнім оточенням і потенціалом підприємства необхідний для адаптації потенціалу як системи до зміни вимог клієнтів до продукції, параметрів ринку, появі організаційно-технічних новинок.

Для забезпечення високої якості кінцевого результату реалізації потенціалу (виходу системи) спочатку необхідно забезпечити високу якість ресурсів і інформації на вході, а потім високу якість реалізації процесу та взаємодії з зовнішнім середовищем. Якщо, наприклад, якість «входу» при формуванні потенціалу підприємства задовільна, то на якому б високому рівні не здійснювалася реалізація внутрішніх бізнес-процесів, якість «виходу» теж буде задовільною. Якщо якість «входу» відмінна, а якість взаємодії елементів потенціалу за допомогою реалізації бізнес-процесів задовільна, то і якість «виходу» буде задовільною, тобто оцінка якості «виходу» дорівнює нижчій оцінці попередніх елементів. При цьому спочатку формулюються вимоги до «виходу» системи, потім - до «входу» і зовнішнього середовища і тільки потім - до реалізації внутрішніх бізнес-процесів.

2. Маркетинговий підхід передбачає орієнтацію формування можливостей підприємства на споживача. Це означає, що формування будь-якого елемента потенціалу повинне ґрунтуватися на аналізі та прогнозуванні ринкових потреб, аналізі та прогнозуванні конкурентоспроможності та конкурентних переваг і т. д. При застосуванні маркетингового підходу пріоритетами вибору критеріїв формування потенціалу підприємства є:

• підвищення якості кінцевого результату реалізації потенціалу (виходу системи) відповідно до потреб споживачів;

• економія ресурсів у споживачів за рахунок підвищення якості всіх елементів потенціалу та, як наслідок, підвищення якості кінцевої продукції або послуги.

3. Функціональний підхід передбачає пошук зовсім нових, оригінальних технічних рішень для задоволення існуючих або потенційних потреб. Потреба в цьому випадку розглядається як сукупність функцій, які потрібно виконати для її задоволення. Після визначення функцій (наприклад, маркетингові, наукові дослідження, постачання, виробництво, фінансування і т. д.) визначається кілька альтернативних варіантів формування потенціалу для їхнього виконання та вибирається той з них, що забезпечує максимальну ефективність сукупних витрат. Застосування даного підходу, на відміну від орієнтації на «вчорашні» світові стандарти, дозволяє найбільш повно задовольняти нові потреби, з одного боку, і забезпечувати стійку конкурентну перевагу, з іншого.

4. Відтворювальний підхід орієнтований на постійне поновлення виробництва продукції з меншої ресурсоємністю та вищою якістю порівняно з аналогічною продукцією на даному ринку для задоволення потреб клієнтів. Це означає, що основним елементом даного підходу є обов'язкове застосування бази порівняння (показників кращої аналогічної продукції на теперішній момент, скоректованих до початку освоєння нової продукції або випереджальних) в процесі планування відтворювального процесу.

5. Інноваційний підхід орієнтований на активізацію інноваційної діяльності, засобами якої повинні бути фактори виробництва й інвестиції.

6. Нормативний підхід полягає у встановленні для найважливіших елементів потенціалу нормативів:

– якості та ресурсоємності продукції, завантаженості технічних об'єктів, параметрів ринку і т. д.;

– ефективності використання ресурсного потенціалу; ;

– щодо розробки й ухвалення управлінських рішень.

Слід зазначити, що встановлені нормативи повинні відповідати вимогам обґрунтованості, комплексності, ефективності та перспективності застосування.

7. Комплексний підхід передбачає необхідність урахування технічних, екологічних, економічних, організаційних, соціальних, психологічних і інших аспектів діяльності підприємства.

Якщо навіть один з аспектів залишити поза увагою, то проблема не буде цілком вирішена.

8. Інтеграційний підхід у процесі формування потенціалу підприємства націлений на дослідження посилення взаємозв'язків, об'єднання та посилення взаємодії між окремими його елементами.

9. Динамічний підхід пов'язаний з необхідністю розгляду потенціалу в діалектичному розвитку, у встановленні причинно-наслідкових зв'язків і співпідпорядкованості на основі проведення ретроспективного аналізу поведінки аналогічних систем на деякому тимчасовому відрізку.

10. Оптимізаційний підхід реалізується через визначення кількісних оцінок і встановлення залежності між окремими елементами потенціалу за допомогою економіко-математичних і статистичних методів обробки інформації.

11. Адміністративний підхід передбачає регламентацію функцій, прав, обов'язків, нормативів якості, витрат, пов'язаних з реалізацією елементів потенціалу, у нормативних актах за допомогою методів примушування.

12. Поведінковий підхід ґрунтується на підвищенні ефективності сукупного потенціалу за рахунок підвищення ефективності його кадрової складової.

13. Ситуаційний підхід заснований на альтернативності досягнення цілей і забезпеченні максимальної адаптації до умов конкретної ситуації в процесі формування потенціалу підприємства.

14. Структурний підхід у процесі формуванні потенціалу заснований на його структуризації і визначенні значимості, пріоритетів серед елементів потенціалу з метою встановлення раціональності співвідношення і підвищення обґрунтованості розподілу ресурсів між ними.

Питання для самоконтролю

1. Чому доречно потенціал підприємства розглядати як відкриту економічну систему?

2. Що означає Парето-ефективність потенціалу підприємства?

3. В чому полягає відмінність відтворювального підходу ВІД інноваційного?

4. Який з підходів до формування потенціалу підприємства найбільш орієнтований на робітників та прояв їхніх здібностей? Чому цей підхід набуває особливої актуальності за сучасних умов господарювання?

5. Охарактеризуйте вплив умов конкуренції на ринку обладнання на формування потенціалу підприємства.

6. Якою може бути реакція керівництва підприємства на впровадження нових технологічних розробок з боку конкурентів з метою захисту існуючої конкурентної позиції? Які можливі варіанти?

7. Назвіть основні передумови формування та розвитку потенціалу підприємства. Поясніть ієрархію їхнього визначення.

Розділ 2.2. “Теоретичні основи оцінки потенціалу підприємства”

Структура

2.2.1. Особливості потенціалу підприємства як об'єкта оцінки.

2.2.2. Поняття вартості та її модифікації.

2.2.3. Принципи оцінки потенціалу підприємства.

 

Ключові слова:

Особливості підприємства як об’єкта ринкових угод, механізм процесу оцінки, обов’язкові випадки, у яких здійснюється оцінка, ринкова вартість, характеристика вартостей за цілями оцінки, відновлювана та залишкова вартість, ліквідаційна вартість, принципи, пов'язані з уявленням власника про майно, принципи, пов'язаних з ринковим середовищем.

Навчальний матеріал

 

Питання для самоконтролю

В чому полягає суть процесу оцінки потенціалу підприємства? Які системи вимірювання зазвичай для цього застосовують?

1. Чому вартісна оцінка підприємства об'єктивно характеризує рівень розвитку його потенціалу?

2. Які причини обумовили активізацію оцінної діяльності в Україні?

3. Назвіть випадки, за умов яких оцінка вартості є обов'язковою згідно з законодавством України?

4. Як можуть вплинути результати оцінки вартості підприємства на прийняття рішень щодо підвищення ефективності поточного управління?

5. Чим відрізняються вартість відтворення та вартість заміщення?

6. Як впливають принципи внеску та граничної продуктивності на визначення вартості об'єкта?

Розділ 2.3. “Оцінка вартості нерухомого майна”

Структура

2.3.1. Особливості нерухомого майна як об'єкта оцінки

2.3.2. Порядок організації грошової оцінки землі по Україні

2.3.3. Оцінка вартості землі

2.3.4. Оцінка вартості будівель і споруд.

 

Ключові слова:

Нерухоме майно, грошова оцінка земель, підходи здійснення експертної грошової оцінки земельної ділянки, коефіцієнт капіталізації, фактори, що впливають на вартість земельної ділянки, метод капіталізації доходів, метод дисконтованих грошових потоків, етапи процедури оцінки методом капіталізації доходу, методи розрахунку фізичного зносу об'єктів нерухомості.

Навчальний матеріал

 

Оцінка вартості землі

 

Експертна грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до чинного законодавства, здійснюється на основі таких методичних підходів:

• капіталізація чистого операційного або рентного доходу (пряма і непряма) від використання земельних ділянок;

• зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок;

• урахування витрат на земельні поліпшення.

При проведенні експертної грошової оцінки земельної ділянки використовується такий методичний підхід, який забезпечується найбільш повною інформацією про об'єкт оцінки.

 

Дайте характеристику цих підходів та запишіть їх

 

 


Методичний підхід, що базується на капіталізації чистого операційного або рентного доходу (фактичного або очікуваного) передбачає визначення розміру вартості земельної ділянки від найбільш ефективного її використання з урахуванням установлених обтяжень

та обмежень.

Чистий операційний дохід - різниця між прогнозованою сумою надходжень від використання земельної ділянки та операційними витратами, пов'язаними з одержанням валового доходу. Чистий операційний дохід визначається на основі аналізу ринкових ставок орендної плати за землю.

Рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати від землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки. Він розраховується як різниця між очікуваним доходом від продукції, одержуваної на земельній ділянці (фактичної або умовної), та виробничими витратами й прибутком виробника.

Для поліпшеної земельної ділянки дохід від землі визначається шляхом розподілення загального доходу між її фізичними компонентами - землею та земельними поліпшеннями.

Пряма капіталізація ґрунтується на припущенні про постійність та незмінність грошового потоку від використання земельної ділянки. При цьому вартість земельної ділянки визначається як відношення чистого операційного або рентного доходу до коефіцієнта капіталізації за формулою:

 

,                                                    (2.1)

 

де ВЗ – вартість земельної ділянки;

Д – чистий операційний або рентний доход;

kкап – коефіцієнт капіталізації.

Непряма капіталізація ґрунтується на припущенні про обмеженість та змінність грошового потоку від використання земельної ділянки протягом певного періоду з наступним її продажем на ринку. При цьому вартість земельної ділянки визначається як поточна вартість майбутніх доходів від її використання та продажу за формулою:

 

,                                        (2.2)

 

де Ді – очікуваний чистий операційний або рентний доход за і-й рік;

Р – поточна вартість реверсії (продажу в післяпрогнозному періоді);

n – період ( у роках), який враховується при непрямій капіталізації чистого операційного або рентного доходу.

 

Прочитайте та стисло запишіть

 

 


Коефіцієнт капіталізації визначається характерним співвідношенням між чистим операційним доходом та ціною продажу подібних земельних ділянок, шляхом розрахунку на основі норми віддачі на інвестований у земельну ділянку капітал, з урахуванням змін у вартості грошей або кумулятивним способом як сума безризикової процентної ставки, ризику на інвестування та ліквідність земельної ділянки.

Коефіцієнт капіталізації для землі може бути визначений також як різниця між загальною ставкою капіталізації для поліпшеної земельної ділянки та нормою повернення капіталу з урахуванням питомої ваги вартості земельних поліпшень.

За методичним підходом, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок і використовується в умовах розвинутого ринку землі та нерухомого майна, вартість земельної ділянки визначається на рівні цін, які склалися на ринку. Даний метод заснований на зіставленні й аналізі інформації про продаж аналогічних земельних ділянок, як правило, за останні 3-6 місяців. Основним принципом методу зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок є принцип заміщення, відповідно до якого за умов наявності на ринку Декількох подібних об'єктів інвестор не погодиться на придбання даного об'єкту за ціною, більшою ніж вартість земельної Ділянки з аналогічною корисністю.

При цьому вартість земельної ділянки встановлюється шляхом внесення поправок до цін продажу подібних земельних ділянок, що ураховують відмінності в умовах угод та характеристиках, які впливають на вартість.

Поправки визначаються на основі попарного порівняння або статистичного аналізу ринкових даних.

Скоректована ціна продажу подібної земельної ділянки визначається за формулою:

 

,                                        (2.3)

 

де ЦЗПскор – скоректована ціна продажу подібної земельної ділянки;

ЦЗПфакт – фактична ціна продажу подібної земельної ділянки;

m – кількість факторів порівняння;

∆ ЦЗПj – різниця (поправка) в ціні (+, -) продажу подібної земельної ділянки стосовно ділянки, що оцінюється, за j-м фактором порівняння.

Вартість земельної ділянки визначається як медіанне або модальне значення отриманих результатів.

За основу визначення вартості земельних ділянок шляхом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок беруться ціни продажу тих ділянок, які за факторами, що впливають на їх вартість, достатньою мірою збігаються з ділянкою, яка оцінюється.

 

Охарактеризуйте фактори, які впливають на вартість земельної ділянки

 


До факторів, що впливають на вартість земельної ділянки, належать:

• правовий режим земельної ділянки;

• цільове призначення та функціональне використання земельної ділянки;

• умови продажу (вільний продаж, змушений продаж);

• дата продажу (різниця в часі між операціями з продажу, пов'язана зі зміною ринкових умов);

• місцезнаходження (відмінності у розташуванні земельних ділянок в різних природнокліматичних зонах, населених пунктах різної категорії та у межах населених пунктів у різних містопланувальних і економікопланувальних зонах згідно з містобудівною документацією);

• фізичні характеристики (розмір і конфігурація земельної ділянки та її інженерно-геологічні параметри: ухил поверхні, стан ґрунтів, режим ґрунтових вод та паводків, заболоченість, прояви небезпечних геологічних процесів, рівень інженерної підготовки, характер та стан об'єктів нерухомого майна);

• використання прилеглої території (функціональне використання прилеглих земельних ділянок, щільність населення, рівень інженерно-транспортної інфраструктури, стан довкілля).

За наявності великої кількості продажів подібних земельних ділянок на ринку для визначення вартості шляхом зіставлення цін продажів можуть бути застосовані методи математичної статистики.

Прочитайте та законспектуйте

 


Методичний підхід, що базується на врахуванні витратна земельні поліпшення (метод абстрагування), використовується для оцінки поліпшених земельних ділянок або земельних ділянок, поліпшення яких передбачається, за умови найбільш ефективного їх використання (фактичного чи умовного). При цьому вартість земельної ділянки визначається як різниця між очікуваним доходом від продажу поліпшеної ділянки (або капіталізованим чистим операційним або рентним доходом від її використання) та витратами на земельні поліпшення за формулою:

 

,                                             (2.4)

 

де Д0 – очікуваний дохід від продажу поліпшеної земельної ділянки або капіталізований чистий операційний або рентний дохід від її використання;

Вп – витрати на земельні поліпшення.

Для визначення поточної вартості майбутніх доходів та витрат, які нерівномірно розподіляються у часі, застосовується дисконтування відповідних грошових потоків.

Даний метод доцільно використовувати для визначення ціни одиниці площі землі типових земельних ділянок, забудованих індивідуальними житловими будинками, дачами, котеджами. Саме така масова оцінка землі набула поширення в Швеції.

Для поліпшеної земельної ділянки вартість землі може бути визначена шляхом встановлення характерного співвідношення між ринковою вартістю землі та земельних поліпшень у районі розташування об'єкта оцінки.

Розглянуті методи оцінки земельних ділянок мають і модифікації. Так, інтегрованим методичним підходом оцінки можна вважати метод залишку для землі, який ґрунтується на виділенні та капіталізації чистого операційного доходу від використання земельної ділянки, що входить до складу нерухомого майна (земельна ділянка, будівлі та споруди), використання якого, в свою чергу, створює дохід для власника.

Для застосування методу залишку мають бути відомі:

• вартість будівель і споруд;

• чистий операційний доход, отриманий від використання землі, будівель і споруд;

• коефіцієнти капіталізації для землі, будівель і споруд. Розрахунки цим методом виконуються в декілька етапів: 1. Визначається доход, що отримується від використання будівель і споруд, як добуток їхньої вартості та коефіцієнта капіталізації для будівель і споруд.

 

Прочитайте та стисло запишіть

 

 


Коли необхідно визначити вартість земельної ділянки, придатного до розбивки на окремі індивідуальні ділянки, використовується метод розбивки земельної ділянки. У процесі застосування методу виділяють наступні етапи:

1. Визначається залишок чистого операційного доходу, що приходиться на земельну ділянку.

2. Розраховується залишкова вартість землі шляхом капіталізації залишкового чистого операційного доходу від використання землі.

3. Розраховуються витрати освоєння та витрати, пов'язані з продажем, інженерні витрати з розчищення, розмічування, остаточної підготовки землі, витрати на будівництво доріг, підземних інженерних комунікацій, оплата податків, комісійних за продаж і рекламу, а також розраховується розумний підприємницький прибуток.

4. Складається графік освоєння та передбачування продажів.

5. Визначаються величини виручки від продажу індивідуальних ділянок.

6. Визначається чиста виручка від продажу шляхом вирахування витрат освоєння, витрат із продажу і підприємницького прибутку з прогнозованої виручки від продажу ділянок.

7. Визначається ставка дисконту.

8. Дисконтується чиста виручка від продажу земельних ділянок для розрахунку вартості земельної ділянки, розбитої на окремі ділянки.

 






Питання для самоконтролю

1. В яких випадках використовуються нормативна та експертна грошова оцінка земельних ділянок?

2. В якому разі доцільно застосування методів доходного підходу в процесі оцінки будівель і споруд?

3. Які елементи включають до складу операційних витрат, пов'язаних з функціонуванням об'єкта нерухомості?

4. Назвіть елементи порівняння в процесі застосування методу зіставлення продажів щодо оцінки будівель та споруд.

5. Назвіть основні етапи витратного підходу до оцінки вартості будівель і споруд.

6. Охарактеризуйте види зносу, який слід враховувати в процесі оцінки вартості будівель та споруд?

Розділ 2.4. “Оцінка сукупного потенціалу підприємства (вартості бізнесу)”

Структура

2.4.1. Необхідність, особливості та методичні підходи до

оцінки вартості бізнесу.

2.4.2. Методи доходного підходу до оцінки вартості бізнесу.

2.4.3. Технологія застосування порівняльного підходу до оцінки вартості підприємства.

2.4.4. Майнові методи оцінки вартості бізнесу.

 

Ключові слова:

Доходний, порівняльний (ринковий), майновий (витратний, підхід з погляду акумуляції активів), переваги та недоліки підходів до оцінки вартості бізнесу, методи оцінки вартості підприємства, етапи застосування методів, заснованих на дисконтуванні грошових потоків, коректування фінансових звітів, метод Едвардса-Белла-Ольсона, порівняльний підхід, інтервальний мультиплікатор, моментний мультиплікатор, алгоритм перерахування статей балансу в поточні ціни.

Навчальний матеріал

Питання для самоконтролю

1. За яких умов доцільно використання методів дисконтування грошових потоків для оцінки вартості підприємства?

2. Які види грошових потоків використовуються в процесі оцінки вартості підприємства? Чим вони відрізняються?

3. Чи повинні збігатися результати розрахунків вартості підприємства, отримані з використанням різних моделей грошового потоку? Чому?

4. Чи буде об'єктивним процес оцінки аптечного бізнесу із використанням методів порівняльного підходу за сучасних умов розвитку відповідного ринкового сегменту?

5. Що таке цінові мультиплікатори? Які їх види використовуються в процесі оцінки?

6. Охарактеризуйте основні поправки, на які коригується вартість бізнесу в процесі його оцінки методами порівняльного підходу.

7. Чи можна вважати коректними результати оцінки вартості діючого підприємства за методом ліквідаційної вартості?

 

 

Питання для самостійної роботи

1. Закон синергії в процесі реалізації потенціалу підприємства.

2. Механізм застосування системного підходу в процесі формування потенціалу підприємства.

3. Вплив зовнішніх та внутрішніх факторів на формування потенціалу підприємства.

4. Вартість та її модифікації.

5. Умови визначення вартості в користуванні.

6. Склад нерухомого майна підприємства. Особливості нерухомості, які слід враховувати в процесі її оцінки

7. Фактори, що впливають на вартість земельної ділянки.

8. Випадки доцільного застосування витратного підходу до оцінки вартості будівель і споруд.

9. Особливості застосування традиційних підходів щодо оцінки вартості бізнесу.

10. Основні етапи застосування методів, основаних на дисконтуванні грошових потоків підприємства.

11. Критерії відбору підприємств-аналогів для застосування методів порівняльного підходу щодо оцінки вартості підприємства.

Практичне заняття 1

Завдання 3 (13 балів)

Мета завдання –

Оцінити вартість підприємства методом дисконтування Cash-flow, якщо ставка очікуваних доходів інвесторів за вкладення коштів у власний капітал становить 22%, а кредитори готові надати позички в середньому за ставкою 17%. Ставка податку на прибуток 25%. Як зміниться вартість підприємства, якщо WACC зросте на 2%? Для розрахунків використати інформацію, наведену у таблиці; тис. грн.:

 

Таблиця 1

Показники

Прогнозний період (роки)

Факт 1 2 3 4 5 5+
Власний капітал 500            
Позичковий капітал 600            
Операційний Cash-flow 200 205 210 220 215 210 210
Інвестиційний Cash-flow +20 -25 -20 +60 -30 +20 +20
Free Cash-flow              

Залишкова вартість підприємства

Теперішня вартість FCF (1-5 років) та залишкова вартість підприємства

           

Сумарна теперішня вартість грошових потоків (Entity)

Оцінна ринкова вартість підприємства за методом DCF (Equity)

 

 

Практичне заняття 2

 

Завдання 4 (10 балів).

 

Мета завдання –

Перед фінансистом стоїть завдання всіма можливими методами оцінити ринкову вартість підприємства А, корпоративні права якого не мають обігу на ринку. В результаті вивчення опублікованої в ЗМІ інформації вдалось з’ясувати, що в минулому місяці на ринку було продано подібне за якісними та кількісними параметрами підприємство Б за 5, 5 млн. грн., яке веде свою діяльність у тому самому секторі ринку. Вибірка показників фінансової звітності обох підприємств наведена у таблиці 2.

 

Таблиця 2

Показники Підприємство А Підприємство Б
1. Статутний капітал, тис. грн. 4500 3750
2. Власний капітал, тис. грн. 6750 6000
3. Коефіцієнт заборгованості 4, 05 4, 28
4. Чистий прибуток, тис. грн. 1800 1500
5. Операційний Cash-flow, тис. грн. 2100 1800
6. Чиста виручка від реалізації, тис. грн. 22500 18000
7. Відносна вартість активів, тис. грн. 24000 18000
8. Капіталізована вартість доходів, тис. грн. 7200 6000

 

 

Тестування за модулем 2

Коефіцієнт капіталізації для землі може бути визначений як різниця між загальною ставкою капіталізації для поліпшеної земельної ділянки та нормою повернення капіталу з урахуванням питомої ваги вартості земельних поліпшень. Так чи ні? (0, 5 бали)

1) так

2) ні

 

Підхід, щодо формування потенціалу підприємства, який передбачає необхідність урахування технічних, екологічних, економічних, організаційних, соціальних, психологічних і інших аспектів діяльності підприємства, називається: (1 бал)

1) комплексний

2) інтеграційний

3) нормативний

 

19. Загальна формула для розрахунку вартості за допомогою методів порівняльного підходу має вигляд (ВП – вартість підприємства (бізнесу), М – ціновий мультиплікатор, ФПоц – базовий фінансовий показник об’єкта оцінки): (1 бал)

1)

2)

3)

 

Якщо провести аналогію у виділенні елементів потенціалу як відкритої економічної системи з підприємством, то, відповідно до такої концепції потенціал описується такими системоутворюючими характеристиками: (1 бал)

1) зовнішнім оточенням

2) внутрішньою структурою

3) динамічними процесами

 

Пріоритет якості означає, що певним гарантом довгострокового функціонування потенціалу як економічної системи у швидко мінливих умовах зовнішнього середовища є високий рівень якості, починаючи з нижчих рівнів ієрархії його структури (одиниць устаткування, матеріалів, окремих працівників і т. д.) до кінцевого результату реалізації потенціалу (товарів, послуг, іміджу і т. д.). (0, 5 бали)

1) так

2) ні

 

У процесі оцінки за допомогою методів, заснованих на дисконтуванні грошових потоків, здійснюється обов'язковий аналіз минулої діяльності підприємства на базі його фінансової звітності. Одним із напрямків такого аналізу є нормалізація і коректування фінансової звітності. (0, 5 бали)

1) так

2) ні



Література

 

1. Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-1У, із змінами.

2. Господарський кодекс України від 16.01.03 р. № 436-IV, із змінами.

3. Закон України " Про господарські товариства" від 19.09.1991 р. (№ 1576-ХII), із змінами і доповненнями.

4. Закон України від 1 2.07.01 р. № 2658-Ш " Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні", із змінами.

5. Закон України від 23.12.93 р. № 3792-ХП " Про авторське право та суміжні права", із змінами.

6. Інструкція по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій, затверджена приказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.

7. Лист ВАСУ від 1 5.05.97 р. № 01 -8/167 " Про деякі питання практики застосування окремих норм діючого законодавства в розв’язанні суперечок", із змінами.

8. Лист Держкомпідприємництва від 20.02.04 р. № 1022 " Про деякі питання створення і державної реєстрації господарських суспільств".

9. Лист Держкомпідприємництва від 09.04.04 р. № 2334 " Про застосування норм Цивільного і Господарського кодексів України".

10. Лист ДНАУ від 07.11.03 р. № 91 35/6/ 1 5-1316 " Про суму коштів, внесених в статутний капітал".

11. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 " Баланс", затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. № 87, із змінами.

12. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 " Основні засоби", затверджене наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92, із змінами.

13. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 " Нематеріальні активи", затверджене наказом Мінфіну України від 18.10.99 р. №242.

14. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 " Запаси", затверджене наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. № 246, із змінами.

15. Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції від 07.02.02 р. № 7/5, із змінами.

16. Положення про порядок реєстрації випуску акцій відкритих акціонерних суспільств і облігацій підприємств, затверджене рішенням Державної комісії по цінних паперах і фондовому ринку від 09.02.01 р. № 18.

17. Положення про порядок реєстрації випуску акцій акціонерного товариства при збільшенні статутного фонду у зв'язку з індексацією основних фондів (07-04/98), затверджене рішенням Державної комісії з питань цінних паперів і фондовому ринку від 17.03.2000 р. № 25.

18. Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного суспільства, затверджене рішенням Державної комісії з питань цінних паперів і фондовому ринку від 08.04.98 р. № 44 в редакції рішення ДКЦБФР від 16.10.2000 р. № 158, із змінами.

19. Положення про організацію пайового господарства споживчої кооперації України, затверджене ухвалою VI зборів Ради Укоопспілки XVII скликання 03.04.03 р.

20. Порядок представлення фінансової звітності, затверджений ухвалою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, із змінами.

21. Ухвала ВРУ від 17.06.92 р. № 2471 -XII " Про право власності на деякі види майна", із змінами.

22. Роз'яснення Міністерства юстиції від 17.11.03 р. № 14-34-1406 " Щодо деяких положень Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців".

23. Бланк И.А. Управление активами и капиталом предприятия. (Энциклопедия финансового менеджера; вып.10-й) – К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. – 496 с.

24. Фінанси підприємств: Підручник / Кер. кол. авт. Поддєрьогін А.М. – 5-е вид., перероб. та допов. – К.: КНЕУ, 2004. – 546 с.

25. Цал-Цалко Ю.О. Фінансова звітність підприємства та її аналіз: Навчальний посібник. – К.: ЦУЛ, 2002. – 360 с.

26. Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента. Как управлять капиталом. – М.: Финансы и статистика, 1995.

27. Коллас Б. Управление финансовой деятельностью предприятия. – М.: Финансы, 1997

28. Павлова Л.Н.Финансовый менеджмент: управление денежным оборотом предприятия. – М.: Банки и биржи – ЮНИТИ, 1995.

29. Фінансова звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. – К.: Лібра, 1999.

30. Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Финансы предприятий. – М.: ИНФРА-М, 1996.

Зміст курсу.

Дистанційний курс дисципліни «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання» покликаний ознайомити студента з особливостями фінансової діяльності підприємств, специфікою фінансових відносин господарських формувань в умовах ринкової економіки. Значна увага приділяється розгляду такої важливої складової фінансової діяльності як власний капітал підприємства. Розкрито зміст, особливості формування, обліку і використання його окремих видів. Також освітлено питання, що стосуються грошових потоків на підприємствах, оскільки від ефективності їх управління залежить платоспроможність підприємства та інші показники фінансової стійкості.

 

Цілі та завдання.

Метою викладання дистанційного курсу «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання» є формування комплексної системи спеціальних знань щодо алгоритмів та методів обґрунтування альтернативних фінансових рішень, оволодіння принципами розробки фінансової діяльності підприємств з окремих напрямків його діяльності, а також здобуття практичних навичок використання методичного інструментарію управління власним капіталом та оптимізації грошових потоків.

Передбачає теоретичну та практичну підготовку студентів для вирішення конкретних завдань фінансової діяльності суб’єктів господарювання в специфічних умовах української економіки:

– визначення понять «фінансова діяльність», «власний капітал», «грошові потоки»;

– вивчення організації фінансової діяльності на підприємствах;

– визначення складових власного капіталу підприємств та пошук шляхів їх ефективного використання;

– вивчення управління грошовими потоками від різних видів фінансової діяльності;

– огляд документального оформлення власного капіталу та грошових потоків;

– пошук шляхів поліпшення фінансової діяльності суб’єктів господарювання;

 

Інформація про авторів.

 

Матеріали курсу:

Знайомство з авторами

Вітаю Вас! Мене звуть Шевчук Олександра Василівна. Під час вивчення курсу я буду виконувати функції тьютора, допомагати в опануванні економічних знань, які допоможуть Вам в організації бізнесу чи керуванні ним у рамках пристосованого для потреб суб’єкта господарювання правового та ринкового полів. Бажаю успіху!

Методологічні рекомендації щодо роботи з курсом:

Мотивація навчальної діяльності

Після вивчення курсу Ви оволодієте теоретичними основами фінансової діяльності суб’єктів господарювання, здобудете навички використання методичного інструментарію ефективного управління фінансовими ресурсами, формування статутних фондів, основного та обігового капіталу, загальними принципами і сучасними методами економічного обґрунтування фінансової діяльності суб’єктів господарювання.

· Як працювати з курсом, порядок консультацій;

– Перегляньте планування курсу.

– Проаналізуйте свої можливості і доцільність вивчення курсу.

– Уважно ознайомитись з питаннями які розглядаються по кожному заняттю курсу.

– Кожне питання, яке розглядається, пов’язуйте з тими питаннями тем курсу, які розглядалися раніше.

– Консультації проводитимуться по кожній темі курсу у відповідний час, обговорений з кожним слухачем.

· Що повинен знати студент: фінанси, гроші та кредит, фінанси підприємства.

· Форма підсумкового контролю: іспит.

· Критерії рейтингу:

Максимальна кількість балів яку може отримати слухач під час вивчення дисципліни складає 100 балів. Балами оцінюється кожна підсумкова робота, яку слухач виконує після вивчення курсу. Допуском до вивчення наступного модулю є виконання практичних завдань, які повинні бути зараховані, а також відповіді за тестами. За 1-й модуль студент повинен набрати не менше 25 балів (максимальна кількість балів 40), другий модуль – не менше 35 балів (максимальна кількість балів 60).

 

Національна шкала Бали Шкала ЕСТS
відмінно 90-100 А - відмінно - відмінне виконання роботи з незначною кількістю помилок
добре 83 - 89 В - дуже добре - вище середнього рівня з кількома помилками
добре 75-82 С - добре - загалом правильна робота з кількома грубими помилками
задовільно 63-74 D - задовільно - посередньо, зі значною кількістю недоліків
задовільно 50-62 Е - достатньо - виконання задовольняє мінімальні критерії оцінки
незадовільно 21 -49 FХ - незадовільно - для одержання кредиту потрібне деяке доопрацювання.
незадовільно 0-20 F - незадовільно - необхідне повторне вивчення дисципліни

 

Протягом вивчення одного модулю студент повинен засвоїти теоретичні знання, відпрацювати практичні заняття, навчитись розв'язувати задачі, вирішувати ситуації, проводити дослідження, займатись самостійною роботою.

· Як готуватися до іспиту.

Підготовка до іспиту передбачає:

– Своєчасну підготовку до кожного з занять.

– Роботу з підручниками, конспектами, які містяться в цьому курсі, а також з додатковою літературою та рішення задач.

– Відпрацювання усіх завдань які надаються до курсу і відповідають усім вимогам курсу.

· ПОТИЖНЕВЕ ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТА

 

рекомендоване студенту

 

· Ключові слова курсу (поняття, що будуть введені в курсі).

Фінансова діяльність, державне регулювання., організаційна структура управління, капітал, власний капітал, позиковий капітал, власний оборотний капітал, коефіцієнт маневреності капіталу, емісія цінних паперів вартість капіталу, статутний капітал, пайовий капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток, неоплачений капітал, вилучений капітал, грошові потоки, рух грошових потоків, чистий рух грошових коштів, потенціал підприємства, властивості економічної системи, цілісність, ефект синергії, паретоефективність, системний підхід, маркетинговий підхід, функціональний підхід, відтворювальний підхід, інноваційний підхід, нормативний підхід, комплексний підхід, інтеграційний підхід, динамічний підхід, оптимізаційний підхід, адміністративний підхід, поведінковий підхід, ситуаційний підхід, структурний підхід, ринкова вартість, відновлювана та залишкова вартість, ліквідаційна вартість.

· Актуалізація опорних знань.

При вивченні предмету «Фінансова діяльність суб’єктів господарювання» студент повинен володіти базовими знаннями з дисциплін „Фінанси”, „Фінанси підприємства” й „Гроші та кредит”, це набагато облегшить розуміння курсу. Також при участі у навчальному процесі незнання будь-яких основоположних економічних термінів або законів, буде заважати виконанню завдань та засвоєнню предмету.

 

Модуль 1. Тема „Фінансова діяльність і форми використання фінансових ресурсів підприємства”.

Розділ 1.1. Фінансова діяльність підприємства та засади її організації.

Розділ 1.2. Власний капітал підприємства.

Розділ 1.3. Статутний капітал.

Розділ 1.4. Особливості формування, обліку і використання окремих видів власного капіталу.

Розділ 1.5. Грошові потоки на підприємстві.

 

Практичне заняття 1.

Практичне заняття 2.

Дискусія на тему: „Рух грошових коштів в результаті інвестиційної діяльності”.

 

Тестування за модулем 1.

 

Модуль 2. Тема „Оцінка вартості підприємства”.

Розділ 2.1. Формування потенціалу підприємства.

Розділ 2.2. Теоретичні основи оцінки потенціалу підприємства.

Розділ 2.3. Оцінка вартості нерухомого майна.

Розділ 2.4. Оцінка сукупного потенціалу підприємства (вартості бізнесу).

 

 

Практичне заняття 1.

Практичне заняття 2.

Дискусія на тему: „Оцінка вартості майна та майнових прав в умовах ринкової економіки”.

 

Тестування за модулем 2.

Термінологічний словник

Література.

 

ПОТИЖНЕВЕ ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТА

рекомендоване студенту

Тиждень/ Дата Діяльність студента

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.1. Фінансова діяльність підприємства та засади її організації: 1.1.1. Поняття фінансової діяльності підприємства. 1.1.2. Сутність державною регулювання фінансової діяльності підприємства. 1.1.3. Засади організації фінансової діяльності підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.2. Власний капітал підприємства: 1.2.1. Економічна сутність капіталу. 1.2.2. Особливості формування власного капіталу. 1.2.3. Визначення вартості капіталу.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.3. Статутний капітал: 1.3.1. Правові аспекти формування статутного капіталу. 1.3.2. Порядок збільшення (зменшення) статутного капіталу. 1.3.3. Документальне оформлення статутного капіталу. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.4. Особливості формування, обліку і використання окремих видів власного капіталу. 1.4.1. Формування, облік і використання пайового капіталу. 1.4.2. Формування, облік і використання додаткового капіталу. 1.4.3. Формування, облік і використання резервного капіталу. 1.4.4. Формування, облік і використання нерозподіленого прибутку. 1.4.5. Формування, облік і використання неоплаченого і вилученого капіталу. 1.4.6. Звіт про власний капітал. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 1.5. Грошові потоки на підприємстві: 1.5.1. Поняття грошового потоку, його склад та значення в забезпеченні кругообігу капіталу. 1.5.2. Управління грошовими потоками. 1.5.3. Управління грошовими потоками від операційної діяльності. 1.5.4. Управління грошовими потоками від інвестиційної і фінансової діяльності. 1.5.5. Зміст та методика складання звіту про рух грошових коштів. Проробити конспект лекцій. Прийняти участь в дискусії: „Рух грошових коштів в результаті інвестиційної діяльності”.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Тестування за модулем 1. Розділ 2.1. Засади Формування потенціалу підприємства: 2.1.1. Потенціал підприємства як економічна система. 2.1.2. Загальні підходи щодо формування потенціалу підприємства. 2.1.3. Основні фактори та передумови формування та розвитку потенціалу підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.2. Теоретичні основи оцінки потенціалу підприємства: 2.2.1. Особливості потенціалу підприємства як об'єкта оцінки. 2.2.2. Поняття вартості та її модифікації. 2.2.3. Принципи оцінки потенціалу підприємства. Проробити конспект лекцій.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.3. Оцінка вартості нерухомого майна: 2.3.1. Особливості нерухомого майна як об'єкта оцінки 2.3.2. Порядок організації грошової оцінки землі по Україні 2.3.3. Оцінка вартості землі 2.3.4. Оцінка вартості будівель і споруд. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Розділ 2.4. Оцінка сукупного потенціалу підприємства (вартості бізнесу): 2.4.1. Необхідність, особливості та методичні підходи до оцінки вартості бізнесу. 2.4.2. Методи доходного підходу до оцінки вартості бізнесу. 2.4.3. Технологія застосування порівняльного підходу до оцінки вартості підприємства. 2.4.4. Майнові методи оцінки вартості бізнесу. Проробити конспект лекцій. Виконати наведенні завдання: рішення задач.

Й тиждень

Завдання на тиждень. Прийняти участь в дискусії: „Оцінка вартості майна та майнових прав в умовах ринкової економіки”. Тестування за модулем 2.

 

НАВЧАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 225; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.526 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь