Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Список літератури 84



Список літератури                                                    84

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЦИПЛІНИ

 

 Управління фінансами суб’єктів господарювання, які функціонують в умовах вільного ринку, є найменш дослідженою галуззю вітчизняної економічної науки. Раніше менеджменту підприємств не потрібно було приймати рішення щодо збільшення статутного капіталу, емісії акцій чи облігацій, управління інвестиційними вкладеннями та ін., а отже непотрібними були і відповідні спеціалісти.

Показовим є те, що до останнього часу підготовка фахівців у галузі державних фінансів (макрорівень) здійснювалася за тими ж навчальними програмами, що й фахівців у сфері фінансів підприємств (мікрорівень). В той же час, для ґрунтовного вивчення дисциплін, пов’язаних з управлінням фінансами підприємств, не вистачає бюджету навчального часу. Ситуація поліпшилась в останні роки, однак лише незначна кількість фінансистів, які працюють сьогодні на вітчизняних підприємствах, мають достатній рівень кваліфікації саме в галузі фінансового менеджменту.

Можна стверджувати, що одним із найважливіших резервів поліпшення параметрів діяльності суб’єктів підприємництва є підвищення рівня кваліфікації фахівців, відповідальних за управління фінансами, та розробка якісно нових підходів до організації роботи фінансових служб саме у сфері фінансування.

На вимогу сучасного етапу розвитку у вищих навчальних закладах України, які здійснюють підготовку бакалаврів зі спеціальності «Фінанси», викладається обов’язкова навчальна дисципліна «Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва».

Ці методичні вказівки допоможуть студентам в організації роботи з виконання вимог навчальної програми дисципліни.

Зазначимо, що на навчальну дисципліну, згідно з навчальним планом відводиться 36 годин на лекції, 18 годин на семінарські (практичні) заняття, а решта часу – самостійна робота студентів. Навчальною програмою передбачено такі форми контролю – модульний контроль протягом семестру двічі, підсумковий контроль – екзамен.

Методичні вказівки вміщують навчальну програму дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва”, поради студентам з організації самостійної роботи, перелік контрольних питань до заліку, тематику контрольних робіт (для студентів заочної форми навчання), а також список літератури.

Особливістю методичних вказівок є наявність контрольно-навчальних тестів з дисципліни. Вони, на наш погляд, допоможуть студентам більш глибоко засвоїти основні аспекти фінансової діяльності суб’єктів підприємництва в Україні в сучасних умовах розвитку.

МЕТА І ЗАДАЧІ ДИСЦИПЛІНИ

 

Метою вивчення дисципліни є отримання студентами базових знань з практичних питань організації фінансової діяльності суб’єктів підприємництва.

Завданням навчальної дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва” є вивчення основ фінансової діяльності суб’єктів підприємництва, особливостей фінансової діяльності суб’єктів господарювання різних організаційно-правових форм, аспектів, пов’язаних з формуванням власного капіталу підприємств та внутрішніх і зовнішніх джерел їх фінансування, дивідендної політики, фінансових наслідків реорганізації, фінансових інвестицій, фінансового контролінгу й бюджетування, а також фінансової діяльності у сфері зовнішньоекономічних відносин.    

Предметом даної дисципліни є система фінансово-економічних відносин, які виникають у процесі мобілізації ресурсів для фінансування операційної та інвестиційної діяльності суб’єктів підприємництва і визначення найефективніших шляхів вкладення коштів.

Дисципліна базується на дисциплінах: історія грошей і фінансів, фінанси, гроші і кредит, фінанси підприємств, політекономія

Згідно навчального плану підготовки бакалавра та освітньо-професійної програми дисципліна тісно пов'язана з дисциплінами: політична економія, мікроекономіка, макроекономіка, економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, фінанси, гроші та кредит, фінанси підприємств.

Після вивчення дисципліни студент:

 1 Повинен знати:

- методологічні засади фінансової діяльності підприємств;

- основні категорії фінансової діяльності;

- форми фінансування та джерела походження капіталу;

- правила фінансування, методи оптимізації структури капіталу;

- інструменти та методи фінансового контролінгу.

2 Повинен вміти:

- складати бізнес-план та визначити потребу підприємства в капіталі;

- визначити вартість капіталу підприємства і об'єми формування власного та залученого капіталу;

- оцінити вартість майна підприємства;

- складати бюджет підприємства.

3 Повинен мати уявлення:

- про роль економіста-фінансиста в удосконаленні й підвищенні ефективності діяльності підприємства (організації установи);

- про організацію та методику проведення фінансового аналізу, здійснення заходів фінансового контролінгу і бюджетування;

- про основні напрями діяльності на підприємстві (в організації, установі) щодо підвищення продуктивності праці, ресурсозбереження, прискорення науково-технічного прогресу;

- про методику, економічну й організаційну діяльність з недопущення неплатоспроможності підприємства (організації) або банкрутства в умовах конкурентного середовища.

Навчальна дисципліна “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва ” як окремий заліковий модуль складається з 12 тем - двох модулів. В кожний з зазначених модулів включено відповідні змістовні модулі (змістовний модуль 1 – теми 1- 6 дисципліни; змістовний модуль 2 – теми 7-12). Студенти денної форми навчання за кожним з зазначених модулів під час поточного тестування можуть набрати по 50 балів відповідно. Також до кожного змістовного модуля включено практичні заняття (всього 9 занять, за відпрацювання задач на кожному з яких студент може отримати до 4 балів, а всього – до 40 з урахуванням виконання додаткових заходів), відвідування лекцій (до 20 балів) і самостійна робота (до 40 балів). Таким чином, студент може отримати до 100 балів в системі кожного з модулів. За підсумками роботи протягом семестру студент отримує середню арифметичну кількість балів з двох модулів, яка може досягнути 100 балів, що дає підстави для відповідної оцінки отриманих знань.

Вступ

 

Навчальна дисципліна базується на знаннях, отриманих при вивченні політичної економії, мікроекономіки, макроекономіки, економіки підприємства, менеджменту, маркетингу, фінансів, фінансів підприємств, інвестування, бухгалтерського обліку, економічному аналізі, аудиту, фінансів залізничного транспорту.

У свою чергу, дисципліна «Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва» є базовою для вивчення у наступному дисциплін: фінансовий аналіз, фінансове право.

Вивчення в лекційному курсі теоретичних основ фінансової діяльності суб'єктів господарювання, особливостей фінансової діяльності підприємств, організацій і установ різних організаційно-правових форм, різноманітних форм фінансування підприємств, фінансової діяльності підприємств у сфері зовнішньоекономічних відносин, фінансовому контролінгу доповнюється проведенням практичних і семінарських занять, розв'язанням аналітичних і конкретних економічних задач, розв'язанням тестових завдань, у тому числі з використанням комп'ютерів.

Деякі розділи і питання навчальної дисципліни виносяться на самостійне вивчення під керівництвом і контролем викладача. Результатом цієї роботи можуть бути підготовлені студентами реферати, доповіді на семінарських і практичних заняттях, фіксовані доповіді.

 

Модуль 1 Власний і позичковий капітал в системі фінансової діяльності суб’єктів підприємництва. Дивідендна політика суб'єктів підприємництва

ЗМ  1 Основи фінансової діяльності суб’єктів підприємництва

Капітал підприємства та його економічна сутність. Зміст та основні завдання фінансової діяльності суб’єктів підприємництва. Фінансова, операційна та інвестиційна діяльність підприємства. Фінансова діяльність у системі функціональних завдань фінансово­го менеджменту підприємства. Організація фінансової діяльності підприємств.

Класифікація форм фінансування. Критерії прийняття рішень у сфері фінансування.

Теоретичні джерела фінансової діяльності підприємств. Класич­на теорія фінансування. Теорема іррелевантності Міллера та Модільяні. Основні положення теорії оптимізації портфеля інвестицій (Г. Марковіц). Модель оцінки капітальних активів (САРМ). Зміст неоінституційної теорії фінансування. Концепція максимізації вар­тості капіталу власників.

 

ЗМ 2 Особливості фінансування підприємств різних форм організації бізнесу

 

Класифікація суб’єктів підприємництва за правом власності та організаційно-правовою формою ведення бізнесу. Критерії прийнят­тя рішення про вибір правової форми організації бізнесу. Об'єднання підприємств.

Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва без створення юридичної особи.

Особливості фінансової діяльності: приватних підприємств (ПП): товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ); акціонерних товариств (АТ); командитних, повних товариств; підприємств з іноземними інвестиціями. Специфіка фінансової діяльності коопе­ративів.

Фінансова діяльність державних та казенних підприємств.

Фінансування спільної діяльності підприємств на основі догово­рів кооперації. Договори кооперації з нерезидентами.

 

ЗМ 3 Формування власного капіталу підприємств

 

Власний капітал підприємства, його функції та складові. Стату­тний капітал, його економічний зміст і порядок формування. Додат­ковий капітал підприємства і джерела його поповнення. Резервний капітал підприємства, його види та джерела формування. Нерозпо­ділений прибуток як елемент власного капіталу підприємства.

Вартість залучення власного капіталу. Податкові аспекти фор­мування власного капіталу підприємства. Корпоративні права, номі­нальна та ринкова вартість корпоративних прав. Збільшення ста­тутного капіталу підприємства: цілі та джерела. Збільшення ста­тутного капіталу за рахунок: коштів інвесторів; коштів підприємс­тва. Методи збільшення статутного капіталу акціонерного това­риства. Порядок розрахунку емісійного доходу, ажіо та дизажіо. Пе­реважні права на придбання цінних паперів нової емісії як інструмент захисту інтересів інвесторів. Розрахунок вартості переважних прав. Встановлення курсу емісії нових акцій.

Умови та механізм емісії, розміщення та обслуговування акцій. Фактори, які впливають на ринковий курс акцій. Розміщення корпо­ративних прав резидентів на закордонних ринках капіталів. Зміст і форми андерайтингу.

Зменшення статутного капіталу підприємства: основні цілі, методи і порядок проведення. Деномінація та конверсія. Порядок викупу та анулювання корпоративних прав підприємства.

Звіт про власний капітал підприємства. Мета складання і поря­док узгодження з іншими формами фінансової звітності.

 

ЗМ  4 Самофінансування підприємств

 

Внутрішні джерела фінансування операційної та інвестиційної діяльності підприємств. Порівняльна характеристика внутрішніх і зовнішніх джерел формування власного капіталу підприємства.

Самофінансування та його роль у формуванні фінансових ресур­сів суб’єктів підприємництва. Форми самофінансування.

Поняття тезаврації прибутку підприємства. Нерозподілений прибуток та його економічний зміст. Вплив оподаткування на розпо­діл і використання прибутку підприємства. Приховане самофінансу­вання. Амортизаційні відрахування та забезпечення наступних ви­трат і платежів як внутрішні джерела фінансування підприємств.

Cash-flow (чистий грошовий потік) як індикатор фінансування підприємств за рахунок внутрішніх джерел. Методи розрахунку Cash-flow. Звіт про рух грошових коштів.

 

ЗМ  5 Дивідендна політика підприємств

 

Зміст, значення та основні завдання дивідендної політики. Фак­тори дивідендної політики. Теорії в галузі дивідендної політики. Ди­відендна політика і структура капіталу. Взаємозв'язок дивідендної політики і самофінансування підприємства. Порядок нарахування дивідендів. Джерела та форми виплати дивідендів. Методи нараху­вання дивідендів. Виплата дивідендів корпоративними правами.

Подрібнення акцій та викуп акціонерним товариством акцій вла­сної емісії як інструменти дивідендної політики. Ефективність ди­відендної політики. Особливості нарахування дивідендів акціонер­ними товариствами і товариствами з обмеженою відповідаль­ністю. Особливості нарахування дивідендів господарськими това­риствами з часткою державної власності у статутному капіталі. Оподаткування дивідендів. Оподаткування розподіленого та нероз­поділеного прибутку як фактор дивідендної політики.

 

ЗМ  6 Позичковий капітал підприємства

 

Позичковий капітал підприємства, його ознаки та складові. Фі­нансові кредити. Довгострокові та короткострокові банківські кре­дити. Кредити в іноземній валюті від резидентів і нерезидентів.

Практична робота із залучення банківських кредитів. Умови та порядок одержання суб'єктами господарювання банківських креди­тів. Кредитоспроможність підприємства. Якісні та кількісні крите­рії кредитоспроможності.

Кредитне забезпечення. Застава як спосіб кредитного забезпе­чення. Види застави: рухоме майно, іпотека, застава майнових прав, кредити під заставу векселів та інших цінних паперів. Гарантії та поручительства.

Облігації підприємств. Види облігацій та їх параметри. Порядок емісії облігацій. Погашення облігацій підприємств. Облігації з нульо­вим купоном. Конвертовані облігації. Варанти та їх роль у залученні підприємством позичкового капіталу.

Комерційні кредити: значення та різновиди. Оцінка вартості ка­піталу, залученого на основі комерційного кредитування.

Факторинг як специфічний кредитний субститут.

 

Модуль 2 Реорганізаційна, інвестиційна і зовнішньоекономічна діяльність суб’єктів підприємництва. Фінансовий контролінг.

ЗМ 7 Фінансові аспекти реорганізації підприємств

 

Реорганізація як специфічний напрям фінансової діяльності під­приємств. Мета та завдання реорганізації підприємств.

Види реорганізації підприємств: загальна характеристика. За­гальні передумови реорганізації суб’єктів підприємництва: норма­тивно-правові та фінансово-економічні.

Реорганізація, спрямована на укрупнення підприємства: злиття, поглинання, приєднання. Фінансовий механізм укрупнення підпри­ємств. Визначення пропорцій обміну корпоративних прав під час ре­організації: мета, методи.

Реорганізація, спрямована на розукрупнення підприємств: поділ, виділення. Фінансовий механізм розукрупнення підприємств.

Перетворення як особлива форма реорганізації. Роль перетво­рення в оптимізації фінансування підприємства. Зміст і порядок скла­дання реорганізаційної у годи. Передатний та роздільний баланси.

 

ЗМ 8 Фінансова інвестиційна діяльність підприємств

 

Сутність та види фінансових інвестицій підприємств. Ціпі та об'єкти фінансового інвестування. Довгострокові фінансові інвес­тиції. Поточні фінансові вкладення. Фінансові інвестиції в асоційовані, дочірні та спільні підприємства. Вкладення в боргові фінансові ін­струменти.

Оцінка доцільності фінансових інвестицій. Оцінка доцільності вкладень в інвестиції з фіксованою ставкою дохідності. Моделі та методи оцінки вартості фінансових інструментів. Динамічні та статичні методи оцінки. Метод дисконтування. Метод внутрі­шньої норми прибутковості (ІRR).

Оцінка доцільності вкладень у корпоративні права. Зміст фун­даментального аналізу акцій. Показники, які використовуються у процесі фундаментального аналізу. Технічний аналіз акцій.

Методи оцінки фінансових інвестицій при відображенні їх у фі­нансовій звітності. Справедлива вартість фінансових інвестицій. Застосування методу ефективної ставки процента при оцінці фі­нансових інвестицій. Оцінка фінансових інвестицій в асоційовані та дочірні підприємства за методом участі в капіталі.

 

ЗМ  9 Оцінка вартості підприємств

 

Економічна сутність оцінки вартості підприємства. Необхід­ність, завдання та принципи оцінки вартості підприємства. Вар­тість підприємства і середньозважена вартість капіталу.

Методичні підходи до оцінки вартості підприємства. Методи, засновані на оцінці потенційних грошових потоків та доходів під­приємства: метод дисконтування чистих грошових потоків; метод капіталізації доходу. Ставка дисконту та ставка капіталізації. Майновий (витратний) підхід. Ринковий підхід в оцінці вартості під­приємства: зіставлення мультиплікаторів і порівняння транзакцій.

Практична робота з оцінки вартості підприємства. Порядок здійснення оцінки. Звіт про оцінку вартості підприємства.

 

ЗМ 10 Фінансова діяльність підприємств у сфері зовнішньоекономічних відносин

 

Компетенції фінансових служб у сфері зовнішньоекономічної дія­льності підприємств. Види зовнішньоекономічних операцій. Правила ІНКОТЕРМС. Зовнішньоекономічні ризики.

Регулювання розподілу виручки від зовнішньоекономічної діяль­ності в іноземній валюті.

Розрахунки при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Пра­вила здійснення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльнос­ті. Типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контра­ктів). Форфейтинг як спосіб кредитування зовнішньоекономічних операцій.

Митне оформлення та оподаткування зовнішньоторговельних операцій. Основа нарахування податків і платежів, які сплачуються у процесі митного оформлення вантажів.

 

ЗМ  11 Фінансовий контролінг

 

Сутність, необхідність та основні завдання фінансового контролінгу. Зміст та функції фінансового контролінгу. Стратегічний та оперативний фінансовий контролінг. Монетарні та немонетарні фінансові цілі.

Координація як центральна функція контролінгу. Внутрішній аудит, консалтинг та методологічне забезпечення в системі функ­цій контролінгу.

Система раннього попередження та реагування: основні за­вдання та порядок організації. Дискримінантний аналіз: однофакторний і багатофакторний.

Методи контролінгу. Вартісний аналіз. Портфельний аналіз та сфера його застосування. Бенчмаркінг та його зміст. АВС - аналіз і порядок його використання. Аналіз сильних і слабких місць. Аналіз точки беззбитковості. Метод директ - костінг.

Методи фінансового прогнозування. Суб'єктивні (експертні) ме­тоди визначення прогнозних показників. Каузальне прогнозування. Методи екстраполяції.

 

ПРОГРАМНІ ЗАПИТАННЯ ДО ЕКЗАМЕНУ З ДИСЦИПЛІНИ “ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ СУБ’ЄКТІВ ПІДПРИЄМНИЦТВА”

 

1 Економічна сутність капіталу суб’єктів підприємництва.

   2 Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва: зміст та основні завдання.

3 Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва і фінансовий менеджмент.

4 Особливості організації фінансової діяльності суб’єктів підприємництва на підприємствах різного масштабу.

5 Характеристика форм фінансування суб’єктів підприємництва.

6 Економічні критерії щодо прийняття фінансових рішень.

7 Фактори, що впливають на вибір правової форми організації бізнесу.

8 Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва без створення юридичної особи.

9 Характеристика особливостей фінансової діяльності приватних підприємств.

10  Характеристика особливостей фінансової діяльності товариств з обмеженою відповідальністю.

11  Характеристика особливостей фінансової діяльності акціонерних товариств.

12  Характеристика особливостей фінансової діяльності командитних і повних товариств.

13  Характеристика особливостей фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями.

14  Фінансова діяльність державних і казенних підприємств.

15  Економічна характеристика власного капіталу, його функцій і складових елементів.

16  Статутний капітал суб’єкта підприємництва і корпоративні права.

17  Економічна характеристика резервного капіталу суб’єктів підприємництва.

18  Збільшення статутного капіталу підприємства: основні цілі, передумови, методи та джерела.

19  Зменшення статутного капіталу суб’єктів підприємництва: основні цілі, передумови, методи та джерела.

20  Економічна характеристика внутрішніх джерел фінансування суб’єктів підприємництва.

21  Самофінансування підприємств як основне внутрішнє джерело його розвитку.

22  Сутність чистого грошового потоку (Cash-flow ).

23  Дивідендна політика підприємства: зміст, значення основні завдання

24  Фактори дивідендної політики суб’єктів підприємництва.

25  Порядок нарахування дивідендів та форми їх виплати.

26  Ефективність дивідендної політики суб’єктів підприємництва.

27  Ознаки та складові позичкового капіталу суб’єктів підприємництва.

28  Економічна характеристика фінансових кредитів в системі фінансової діяльності суб’єктів підприємництва.

29  Економічна характеристика кредитоспроможності суб’єктів підприємництва.

30  Особливості надання кредитів в іноземній валюті.

31  Сутність реорганізації підприємств як специфічного напряму фінансової діяльності суб'єктів господарювання.

32  Укрупнення підприємств в системі реорганізації суб'єктів господарювання.

33  Розукрупнення підприємств в системі реорганізації суб'єктів господарювання.

34  Сутність і класифікація фінансових інвестицій суб’єктів підприємництва.

35  Характеристика довгострокових і поточних фінансових інвестицій суб’єктів підприємництва.

36  Фінансова діяльність суб'єктів господарювання у сфері зовнішньоекономічних відносин.

37  Фінансовий контролінг як елемент фінансової діяльності суб’єктів підприємництва. 

38   Бюджетування як функція фінансового контролінгу.

 

 

4 МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

 

Відповідно до навчального плану з дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва” для студентів передбачається позааудиторна самостійна робота, яка є важливою формою оволодіння матеріалом та відповідним чином сприяє поглибленню знань за темами.

Для більш ефективної організації самостійної роботи студентам рекомендується користуватися такими ресурсами:

- фінансова звітність суб’єктів підприємництва (організацій, установ) за П(С)БО;

- науково-технічна бібліотека УкрДАЗТ (Харків, пл. Фейєрбаха, 7);

- медіатека УкрДАЗТ (Харків, пл. Фейєрбаха, 7);

- ХДНБ ім. В.Г. Короленка (Харків, пров. Короленка 18);

- Харківський ЦНТЕІ (Харків, просп. Гагаріна, 4).

Студентам рекомендується також при організації самостійної роботи спиратися на видані в УкрДАЗТ методичні розробки: Основи організації фінансової діяльності суб’єктів господарювання: Конспект лекцій / укладач В.П. Гудкова.- Харків: УкрДАЗТ, 2000.- 26 с. [№ Г - 126]; Програма курсу, завдання до самостійної і індивідуальної роботи / укладач В.П. Гудкова.- Харків: УкрДАЗТ, 2000.- 26 с. [№ 1006].

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

 

1 Конституція України / Верховна Рада України: Офіц. Вид. – К.: Парламентське вид-во, 2006. – 60 с.  

2 Бюджетний Кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - №№ 37 – 38. – Ст. 189.

3 Господарський Кодекс України// Відомості Верховної Ради України. – 2001. - №№ 18 – 22. – Ст. 144.

4 Про акціонерні товариства: Закон України (від 19 вересня 1991 р.)//www.rada.kiev.ua

2 Про господарські товариства: Закон України (від 19 вересня 1991 р.)//www.rada.kiev.ua

3 Про цінні папери і фондову біржу: Закон України (від 18 липня 1991 р.) // www.rada.kiev.ua

4 Про банки і банківську діяльність: Закон України від 20 березня 1991 р.//www.rada.kiev.ua

5 Агентство з питань запобігання банкрутству підприємств. Методика проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій // Галицькі контракти.-1997.- № 40.

6 Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента: Учебное пособие. – М.: Финансы и статистика, 1997.

7 Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебный курс. - К.: Эльга-Н Ника-Центр, 2001.

8 Терещенко 0.0. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2003. – 554 с.

9 Терещенко 0.0. Фінансова санація та банкрутство підприємств: Навч.посібник.-К.: КНЕУ, 2000.

10. Фінанси підприємств: Підручник/ За ред. А.М. Поддєрьогіна. - К.: КНЕУ, 2000.

11 Фінансове право: Підручник / Під кер. Л.К. Воронова. - Харків: Фірма “Консум”, 1998. –  496 с.

12 Хан М. Концепция контроллинга. - М., 1997.

 

 

Список літератури                                                    84

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЦИПЛІНИ

 

 Управління фінансами суб’єктів господарювання, які функціонують в умовах вільного ринку, є найменш дослідженою галуззю вітчизняної економічної науки. Раніше менеджменту підприємств не потрібно було приймати рішення щодо збільшення статутного капіталу, емісії акцій чи облігацій, управління інвестиційними вкладеннями та ін., а отже непотрібними були і відповідні спеціалісти.

Показовим є те, що до останнього часу підготовка фахівців у галузі державних фінансів (макрорівень) здійснювалася за тими ж навчальними програмами, що й фахівців у сфері фінансів підприємств (мікрорівень). В той же час, для ґрунтовного вивчення дисциплін, пов’язаних з управлінням фінансами підприємств, не вистачає бюджету навчального часу. Ситуація поліпшилась в останні роки, однак лише незначна кількість фінансистів, які працюють сьогодні на вітчизняних підприємствах, мають достатній рівень кваліфікації саме в галузі фінансового менеджменту.

Можна стверджувати, що одним із найважливіших резервів поліпшення параметрів діяльності суб’єктів підприємництва є підвищення рівня кваліфікації фахівців, відповідальних за управління фінансами, та розробка якісно нових підходів до організації роботи фінансових служб саме у сфері фінансування.

На вимогу сучасного етапу розвитку у вищих навчальних закладах України, які здійснюють підготовку бакалаврів зі спеціальності «Фінанси», викладається обов’язкова навчальна дисципліна «Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва».

Ці методичні вказівки допоможуть студентам в організації роботи з виконання вимог навчальної програми дисципліни.

Зазначимо, що на навчальну дисципліну, згідно з навчальним планом відводиться 36 годин на лекції, 18 годин на семінарські (практичні) заняття, а решта часу – самостійна робота студентів. Навчальною програмою передбачено такі форми контролю – модульний контроль протягом семестру двічі, підсумковий контроль – екзамен.

Методичні вказівки вміщують навчальну програму дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва”, поради студентам з організації самостійної роботи, перелік контрольних питань до заліку, тематику контрольних робіт (для студентів заочної форми навчання), а також список літератури.

Особливістю методичних вказівок є наявність контрольно-навчальних тестів з дисципліни. Вони, на наш погляд, допоможуть студентам більш глибоко засвоїти основні аспекти фінансової діяльності суб’єктів підприємництва в Україні в сучасних умовах розвитку.

МЕТА І ЗАДАЧІ ДИСЦИПЛІНИ

 

Метою вивчення дисципліни є отримання студентами базових знань з практичних питань організації фінансової діяльності суб’єктів підприємництва.

Завданням навчальної дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва” є вивчення основ фінансової діяльності суб’єктів підприємництва, особливостей фінансової діяльності суб’єктів господарювання різних організаційно-правових форм, аспектів, пов’язаних з формуванням власного капіталу підприємств та внутрішніх і зовнішніх джерел їх фінансування, дивідендної політики, фінансових наслідків реорганізації, фінансових інвестицій, фінансового контролінгу й бюджетування, а також фінансової діяльності у сфері зовнішньоекономічних відносин.    

Предметом даної дисципліни є система фінансово-економічних відносин, які виникають у процесі мобілізації ресурсів для фінансування операційної та інвестиційної діяльності суб’єктів підприємництва і визначення найефективніших шляхів вкладення коштів.

Дисципліна базується на дисциплінах: історія грошей і фінансів, фінанси, гроші і кредит, фінанси підприємств, політекономія

Згідно навчального плану підготовки бакалавра та освітньо-професійної програми дисципліна тісно пов'язана з дисциплінами: політична економія, мікроекономіка, макроекономіка, економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, фінанси, гроші та кредит, фінанси підприємств.

Після вивчення дисципліни студент:

 1 Повинен знати:

- методологічні засади фінансової діяльності підприємств;

- основні категорії фінансової діяльності;

- форми фінансування та джерела походження капіталу;

- правила фінансування, методи оптимізації структури капіталу;

- інструменти та методи фінансового контролінгу.

2 Повинен вміти:

- складати бізнес-план та визначити потребу підприємства в капіталі;

- визначити вартість капіталу підприємства і об'єми формування власного та залученого капіталу;

- оцінити вартість майна підприємства;

- складати бюджет підприємства.

3 Повинен мати уявлення:

- про роль економіста-фінансиста в удосконаленні й підвищенні ефективності діяльності підприємства (організації установи);

- про організацію та методику проведення фінансового аналізу, здійснення заходів фінансового контролінгу і бюджетування;

- про основні напрями діяльності на підприємстві (в організації, установі) щодо підвищення продуктивності праці, ресурсозбереження, прискорення науково-технічного прогресу;

- про методику, економічну й організаційну діяльність з недопущення неплатоспроможності підприємства (організації) або банкрутства в умовах конкурентного середовища.

Навчальна дисципліна “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва ” як окремий заліковий модуль складається з 12 тем - двох модулів. В кожний з зазначених модулів включено відповідні змістовні модулі (змістовний модуль 1 – теми 1- 6 дисципліни; змістовний модуль 2 – теми 7-12). Студенти денної форми навчання за кожним з зазначених модулів під час поточного тестування можуть набрати по 50 балів відповідно. Також до кожного змістовного модуля включено практичні заняття (всього 9 занять, за відпрацювання задач на кожному з яких студент може отримати до 4 балів, а всього – до 40 з урахуванням виконання додаткових заходів), відвідування лекцій (до 20 балів) і самостійна робота (до 40 балів). Таким чином, студент може отримати до 100 балів в системі кожного з модулів. За підсумками роботи протягом семестру студент отримує середню арифметичну кількість балів з двох модулів, яка може досягнути 100 балів, що дає підстави для відповідної оцінки отриманих знань.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 219; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.104 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь