Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конституційне право України як навчальна дисципліна



Як навчальна дисципліна конституційне право Украї­ни є певною сукупністю знань, які випливають із систе­ми науки цієї галузі, а також практики реалізації науко­вих досягнень.

Конституційне право України як нормативний курс, на­вчальна дисципліна вивчається у всіх юридичних закладах, а також майже у всіх інших вищих і середніх навчальних за­кладах. Ця навчальна дисципліна покликана допомогти сту­дентам здобути комплекс знань про зміст конституційного права, зокрема про поняття, предмет, методи, норми цієї га­лузі, правовідносини, джерела, систему конституційного

права.

Першчерговим завданням курсу є висвітлення питання про пріоритет людини, її прав і свобод, гарантій їх здійснен­ня державою та її органами, які відіграють службову роль стосовно людини і громадянина.

У курсі приділяється велика увага висвітленню загаль­них засад конституційного ладу, за допомогою якого з'ясову­ються питання, що стосуються характеристики Української держави в цілому; форм її територіального устрою, правлін­ня та демократичного режиму; народного волевиявлення; розподілу влади; верховенства права; законності; політичної, економічної, соціальної, культурної основ держави; статусу державної мови; функцій держави; її символів.

Висвітлюються у курсі також основні принципи держав­ного ладу: народного, державного, національного сувереніте­ту; соціальної справедливості, економічної та ідеологічної ба­гатоманітності.

Важлива частина курсу присвячена питанням правового статусу людини і громадянина в Україні, в якій висвітлюють­ся природні (особисті), громадянські, політичні, соціальні, економічні, культурні права і свободи особи, гарантії їх;

здійснення.

Аналізується також статус іноземців, осіб без громадян-!

ства, біженців та мігрантів в Україні.                               <

Приділяється увага висвітленню питання щодо форм на­родного волевиявлення: виборам, референдумам, іншим фор­мам волевиявлення.

-58-

Особлива увага приділяється питанням організації та здійсненню державної влади на підставі розподілу її на зако­нодавчу, виконавчу і судову, а також інституту Президента України.

Окремо у курсі висвітлюються питання організації і діяльності Верховної Ради України як парламенту та єдиного органу законодавчої влади, основні форми її діяльності (сесії, пленарні засідання, робота комітетів і комісій), парламент­ські процедури, стадії законодавчого процесу, система стри­мувань і противаг між парламентом, Президентом та вико­навчою владою України.

Аналізується також статус народного депутата, керів­ництва парламенту, Уповноваженого Верховної Ради Украї­ни з прав людини, Рахункової палати.

У процесі висвітлення питання про місце і роль Прези­дента України в системі органів держави аналізуються особ­ливості його статусу, функції, повноваження, акти.

Значна увага в курсі приділяється питанням організації і здійснення виконавчої влади в Україні: Кабінету Міністрів, міністерствам, державним комітетам, іншим центральним органам виконавчої влади зі спеціальним статусом, місцевим державним адміністраціям, функціям і повноваженням цих органів на підставі адміністративної реформи, яка проводить­ся в Україні.

В курсі аналізується судова система України, основні за­сади судочинства, статус судів і судців як на основі Консти­туції, так і на основі нового законодавства про судоустрій в Україні.

Проблемі визначення місця і ролі Конституційного Суду України також приділяється значна увага, у процесі аналізу якої розглядається порядок його формування, склад, функції цього органу, порядок звернення до нього та розгляду справ судом.

Важливим для засвоєння курсу є висвітлення основних засад територіального устрою України, принципів, адмініст­ративно-територіального устрою, особливостей спеціального статусу міст Києва і Севастополя, а також Автономної Рес­публіки Крим.

В конституційному праві значна увага приділяється міс­цевому самоврядуванню в Україні, зокрема статусу територі­альної громади як основи самоврядування, повноваженням,

-59-

радам, їх органам і статусу голови села, селища, міста; орга­нам самоорганізації населення.

Засвоєнню курсу конституційного права допоможуть під­ручники, видані останніми роками в Україні. До них слід від­нести: підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти " Конституційне право України" (три видання — 1999, 2000, 2002 рр.), підготовлений авторським колективом у складі В. Ф. Погорілка, О. Ф. Фрицького, О. В. Городецького, М. І. Корнієнка, Є. Я. Кравця, В. Ф. Куз-нецової, О. С. Лотюк, В. Ф. Мелащенка, Н. А. Міловицької, М. І. Ставнійчук, Н. Г. Шукліної; підручник " Конституційне право України", підготовлений Ю. М. Тодикою та В. Я. Таці-єм у Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого, а також підручник " Конституційне право України" (виданий у 2000 р.) В. В. Кравченком (м. Київ).

Всі ці та інші підручники сприяли опануванню курсу кон­ституційного права студентами, аспірантами, науковцями.

Проте, життя не стоїть на місці. За останні два роки по суті оновлено законодавство в галузі конституційного права 1992—1998 рр., парламентом прийнято 5 кодексів, значних змін зазнало виборче законодавство тощо. Все це поставило на порядок денний питання про підготовку підручників з курсу " Конституційне право України" на основі ретельного аналізу новітнього законодавства, уточнення багатьох склад­них проблем, які вимагають нових підходів до їх розв'язання на сучасному етапі розвитку науки конституційного права.

 

Глава II Конституція — Основний Закон держави


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь