Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Демократизм виборчої системи в Україні.
У загальному вигляді вибори можна визначити як волевиявлення народу з метою формування органів державної влади або місцевого самоврядування шляхом голосування. За умов демократичного суспільства вибори за своєю суттю – це прояв реальної волі народу, процес виявлення і здійснення такої волі. Суспільство як асоціація вільних і рівноправних людей для підтримки свого оптимального функціонування і постійного відтворення мусить певним чином самоорганізовуватись і структуруватися. Таким чином, за умов саме демократичного суспільства існує постійний і самостійний напрям у його діяльності – періодичне формування власних владних структур, які б задовольняли інтереси й прагнення кожного члена суспільства, а також раціональне існування всього суспільства загалом. Волевиявленням народу задається насамперед суспільний (або публічний) і політичний характер інституту виборів.
71. Види виборчих систем. Виборча система в широкому значенні - система суспільних відносин, що виникає з виборами публічної влади і визначає порядок формування представницьких органів держави та здійснення громадянами виборчих прав, у вузькому значенні – певний спосіб розподілу мандатів між кандидатами залежно від результатів голосування. =– це сукупність правових норм, що регулюють порядок формування державних органів та здійснення виборцями своїх виборчих прав (передбачений Законом порядок формування представницьких органів). Види виборчих систем: 1.Мажоритарна система „більшості”, обраним є кандидат (список кандидатів), що набрав у виборчому окрузі установлену більшість голосів (абсолютну, відносну або кваліфіковану (2/3, ¾ )). Буває: = абсолютної та відносної більшості (50%+1 голос від визнаних дійсними голосів) = преференційно виборча (більше голосів ніж у інших). також =одномандатна (один депутат від округу), =багатомандатна (декілька депутатів від округу). ( відносна більшість – обраним вважається кандидат, який отримав просту більшість голосів (не встановлюється обов’язковий мінімум для виборців, використовується жереб) абсолютна більшість – для обрання необхідна абсолютна більшість голосів (50% +1 голос). (встановлюється мінімум кількості виборців, можливий 2 тур). кваліфікована більшість – обраним вважається кандидат, що набрав встановлену законом кваліфіковану більшість голосів (частку або відсоток) (60 %, 3/4) 2.Пропорційна система виборів передбачає розподіл мандатів між політичними партіями (блоками) пропорційно кількості отриманих ними голосів.= розподіл депутатських мандатів здійснюється між партіями пропорційно кількості голосів виборців відданих за партію (встановлюється поріг участі партії в розподілі мандатів) Списки можуть бути Система жорстких списків – виборець голосує не за кандидата, а за список, розташування кандидатів у списку визначає сама партія, ніяких змін виборцеві вносити не можна. Система гнучких списків – виборець голосує за кандидата у списку, розташування кандидатів у списку здійснює виборець під час голосування. Система преференцій – виборець відмічає перевагу конкретного кандидата від партії 3.Змішана-поєднання пропорційної і мажоритарної системи. Може бути = лінійне змішування (частина парламенту обирається за мажоритарним, інша – за пропорційним принципом) = структурне змішування (1 палата парламенту обирається за мажоритарною, інша за пропорційною системою). – географічно неоднорідні – комбінують мажоритарну систему в малонаселених виборчих округах і пропорційну в густо заселених округах; - географічно однорідні – з домінування пропорційного представництва (пропорційно-мажоритарна); з домінуванням мажоритарної системи (мажоритарно-пропорційна); урівноважені системи (на рівних засадах використовуються пропорційна і мажоритарна системи). Вибори є показником розвитку правової держави, через них забезпечується стабільність, поступовість і наступність влади.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы