Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ. НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ



МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

 

 

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

  КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

 

для підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр»

за напрямом «Правознавство»

 

 

Автори:

Букач В.В. доцент кафедри, к.ю.н., доцент

Олійник А.Ю. професор кафедри, к.ю.н., професор

Пустовіт Ж.М. завідувач кафедри, к.ю.н, доцент

 

Затверджено

На засіданні кафедри протокол №_

Від «___»_________________20___р.

Київ 2012

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

 

з підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр»

за напрямом «Правознавство»

 

ЗМІСТ

 

1. Структурно-логічна схема дисципліни………………………………….4

2.Пояснювальна записка……………………………………………………5

3. Навчальна программа…………………………………………………….7

4. Робоча програма………………………………………………………….21

5. Плани лекційних занять………………………………………………….40

6. Плани семінарських занять……………………………………………...43

7.Плани практичних занять………………………………………………...64

8. Завдання для самостійної роботи……………………………………….68

9. Плани індивідуальної роботи……………………………………………74

10. Методичні вказівки (рекомендації) для викладачів і курсантів (студентів, слухачів)…………………………………………………………………….77

11.Методичні рекомендації для виконання курсової роботи……………85

12. Навчально-методичні матеріали (НММ) для лекцій…………………119

13. Навчально-методичні матеріали для поточного, проміжного контролю та перелік питань підсумкового контролю………………………………….133

14. Рекомендована література……………………………………………..170

 

 

Витяг з освітньо-кваліфікаційної характеристики.

 

 

Виробничі функції, типові задачі діяльності та уміння, якими повинен володіти випускник вищого навчального закладу освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр”, що формуються засвоєнням змісту навчальної дисципліни “Конституційне право України”

 

№ з/п Зміст виробничої функції Зміст уміння
1. Інформаційна Вміння створювати і підтримувати позитивний власний імідж.
2. Виховна   2.1. Протистояти явищам професійної деформації і негативним явищам. 2.2. Знати засади загального та службового етикету, професійної етики.

 

 

Здатності випускника вищого навчального закладу освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр”, що вимагаються та система умінь, що їх відображає, яка формується засвоєнням змісту навчальної дисципліни “Конституційне право України”

 

№ з/п Зміст здатності вирішувати проблеми і задачі соціальної діяльності Зміст уміння
1. Здатність засвоювати і реалізовувати наукові та культурні досягнення світової цивілізації 1.1. Оцінювати стан суспільних відносин, що виникають у державі на законодавчому рівні. 1.2. Розвивати кругозір у сфері механізму реалізації положень Конституції України та законів.
2. Здатність займати активну життєву та громадську позицію 2.1. Орієнтуватися у законодавстві, положеннях Конституції України та історії її становлення. 2.2. Захищати інтереси держави, поєднувати суспільні, колективні та індивідуальні інтереси. 2.3. Виконувати конституційні обов’язки. 2.4. Дотримуватися норм законодавства та вимагати цього від інших осіб. 2.5. Захищати права та свободи людини і громадянина. 2.6. Розвивати комунікабельність та можливість адаптації в колективі.
3. Здатність до ефективної, комунікаційної взаємодії, у тому числі засобами сучасних інформаційних технологій. 3.1. Чітко, послідовно та логічно висловлювати свої думки. 3.2. Створювати і підтримувати гармонійну соціальну мережу ділових та особистих контактів.
4. Здатність до засвоєння нових знань, самовдосконалення. 4.1. Адаптуватися до зростаючих потоків інформації, до наслідків науково-технічного прогресу. 4.2. Встановлювати життєві цілі, визначати їх пріоритетність, планувати власну кар’єру. 4.3. Тренувати пам’ять. 4.4. Обирати оптимальні форми постійного підвищення власної кваліфікації.

 



ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

ЩОДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ

«Конституційне право України»

 

Актуальність навчальної дисципліни визначається тим, що Конституційне право є провідною галузю права національної системи права України, норми якої покликані охороняти права і свободи людини і громадянина. З цією метою вони засновують відповідний і суспільний устрій‚ який охоплюється категорією “конституційний лад України”. Норми конституційного права визначають баланс співвідносин влади та свободи і, у зв’язку з цим, регулюють найбільш принципово важливі, суспільні відносини, які пов’язані з організацією основ конституційного ладу, взаємовідносинами між особою та державою, унітарним устроєм України, порядком формування і функціонуванням системи органів державної влади і місцевого самоврядування.

Дана дисципліна є нормативною і вивчається у першому навчальному семестрі студентами другого курсу  ННІПП НАВС з підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр» за напрямом «Правознавство» упродовж семестру.

Формами проведення занять є такі: лекції, семінарські nf ghfrnbxys заняття, самостійна та індивідуальна робота. Підсумковим контролем вивчення навчальної дисципліни є екзамен.

    Дана дисципліна тісно взаємопов’язана з такими навчальними дисциплінами: теорія держави і права, конституційне право зарубіжних країн, державне будівництво та місцеве самоврядування, правові системи сучасності тощо.

    Розподіл навчального часу для студентів денної форми навчання визначається тематичним планом з даної дисципліни, який затверджується на засіданні кафедри та погоджується з начальником навчально-методичного відділу НАВС та начальником відділу комп’ютерного та програмного забезпечення НАВС.

    При вивченні змісту навчальної дисципліни студенти повинні в обов’язковому порядку знайомитись із змістом програми навчальної дисципліни та робочої програми з навчальної дисципліни. При вивченні згаданих документів студент повинен звернути увагу на розподіл часу по темам та форми занять з них. Особливу увагу рекомендується звернути студенту на тематику та обсяг виконання завдань, рекомендованих для самостійної роботи.

Також студентам необхідно ознайомитися на особливості індивідуальної роботи та чітко запам’ятати, що вона включає в себе консультації для студентів з методики складання таблиць, схем, логічних ланцюжків; характеристику методики написання контрольних, самостійних робіт, рефератів, доповідей та наукових робіт; підготовку з питань до модульного контролю, заліку та іспиту; роботу зі студентами, які потребують навчальної допомоги з окремих тем тощо.

Метою вивчення дисципліни є надання знань, умінь, здатностей:

а) науково-юридична: закласти та сформувати у студентів знання з провідної галузі національного права України, її норм та інститутів, а також дати чітке уявлення щодо їх органічних зв’язків з окремими галузями права;

б) загальноосвітня: вивчення історичних передумов конституційного процесу в Україні та впливу конституційного права України на всі галузі права та міжгалузеві зв’язки, вплив на державотворчі процеси в Україні;

в)виховна: сприяти формуванню патріотизму, громадсько-політичної та правової культури майбутнього юриста.

Завдання вивчення дисципліни полягає у набутті студентами знань, умінь і здатностей (компетенцій) ефективно реалізовувати набуті теоретичні знання на практиці. Завданням вивчення дисципліни є також детальне вивчення Конституції України, конституційних законів та інших нормативно-правових актів, що являються джерелами галузі конституційного права України.

Вивчення дисципліни “Конституційне право України” передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки випускника, при якому він повинен:

Основні загальнокультурні та професійні компетенції

В результаті вивчення дисципліни «Конституційне право України» бакалаври повинні бути здатними до вирішення професійних задач діяльності, пов’язаних з ефективністю забезпеченням прав і свобод людини і громадянина під час роботи та мати такі основні загальнокультурні та професійні компетенції з конституційного права:

   Загальнокультурні компетенції.

· здатність до ефективного використання положень нормативно-правових документів в своїй діяльності;

· володіння основними конституційно-правовими поняттями і категоріями;

Професійні компетенції.

в практичній юридичній діяльності:

· використовувати знання з конституційного права України в юридичній практиці;

· відслідковувати зв’язки норм конституційного права з нормами інших галузей права;

· в межах допустимого давати аналіз і тлумачення норм конституційного права;

в організаційно-управлінській діяльності:

· обґрунтовувати конституційність і доцільність правових рішень.

· використовувати конституційно-правові процедури захисту прав і свобод людини;

 

1. НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

“КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ ”

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Конституційне право є провідною галуззю права національної системи права України, норми якої покликані охороняти права і свободи людини і громадянина. З цією метою вони засновують відповідний і суспільний устрій‚ який охоплюється категорією “конституційний лад України”. Норми конституційного права визначають баланс співвідносин влади та свободи і, у зв’язку з цим, регулюють найбільш принципово важливі, суспільні відносини, які пов’язані з організацією основ конституційного ладу, взаємовідносинами між особою та державою, унітарним устроєм України, порядком формування і функціонуванням системи органів державної влади і місцевого самоврядування.

Водночас, конституційне право України є однією з галузевих теоретико-правових наук. Як галузева юридична наука конституційне право вивчає норми і конституційно-правові інститути, суспільні відносини, врегульовані ними, практику реалізації норм і інститутів конституційного права, аналізує закономірності їхнього розвитку тощо. З цією метою наука покликана визначати закономірності розвитку конституційного права‚ формулювати практичі поради з метою вдосконалення його системності та практики.

Конституційне право України є нормативною дисципліною, яка відноситься до блоку фундаментальних та професійно-орієнтованих навчальних дисциплін. Названа дисципліна передбачає опанування методології дослідження сутності і змісту конституційно-правових явищ в цілому і зокрема, основ теорії конституції, конституційно-правового положення людини і громадянина, конституційно-правового регулювання територіальної організації держави, конституційно-правової основи організації і здійснення державної влади та організації і діяльності органів місцевого самоврядування.

Конституційне право, як і будь-яка інша галузь права, складається із норм, принципів та інститутів. Джерелами конституційного права є: природне право і позитивне право. Джерела позитивного конституційного права систематизується за їх юридичною силою. До них відносяться: Конституція України, закони України, інші акти нормативного характеру, що містять конституційно-правові норми і приймаються Верховною Радою України або шляхом всеукраїнського референдуму; нормативні акти Президента України, що містять конституційно-правові норми; нормативні акти Кабінету Міністрів України, що містять конституційно-правові норми; Рішення Конституційного Суду України, в яких дається офіційне тлумачення Конституції та законів України; міжнародні договори, згоди на обов’язковість яких надано Верховою Радою України; акти органів місцевого самоврядування.

Професійні компетенції.

в практичній юридичній діяльності:

· використовувати знання з конституційного права України в юридичній практиці;

· відслідковувати зв’язки норм конституційного права з нормами інших галузей права;

· в межах допустимого давати аналіз і тлумачення норм конституційного права;

в організаційно-управлінській діяльності:

· обґрунтовувати конституційність і доцільність правових рішень.

· використовувати конституційно-правові процедури захисту прав і свобод людини;

 

ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ

«КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ»

НАРОДНЕ ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ

Поняття виборів та їх соціальна функція. Види виборів. Виборче право і виборча система. Особливість виборчої системи України.

Принципи виборчого права і їх закріплення в Конституції України. Принципи вільних виборів. Загальне, рівне і пряме виборче право. Таємне голосування. Поняття виборчого процесу. Правова регламентація стадій виборчого процесу. Призначення виборів, утворення виборчих органів і виборчих округів. Виборчі дільниці. Порядок висування та реєстрація кандидатів у депутати. Агітаційна компанія. Права кандидатів і гарантії діяльності. Порядок проведення голосування, підрахунок голосів і встановлення результатів голосування. Повторне голосування і повторні вибори.

Поняття і соціальна функція референдумів. Види референдумів. Призначення та порядок проведення референдумів. Предмет всеукраїнського референдуму. Правова регламентація питань організації референдумів та визначення їх результатів. Правові наслідки референдуму. Зміна та відміна рішень, прийнятих референдумом.

Відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

Поняття глави держави, юридичні форми глави держави. Місце та роль Президента України в механізмі державної влади. Функції Президента України.

Порядок обрання Президента України. Законодавство про вибори Президента України.

Термін повноважень Президента України. Конституційні підстави та порядок дострокового припинення повноважень Президента України. Відставка Президента України. Неможливість виконання Президентом України своїх обов’язків за станом здоров’я. Усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Верховною Радою України. Виконання обов’язків Президента України у разі дострокового припинення повноважень Президента України.

Компетенція Президента України. Конституційні засади взаємовідносин Президента України і Верховної Ради України та його повноваження у сфері законодавчої влади. Конституційні засади взаємовідносин Президента України з органами виконавчої влади. Повноваження Президента України в області міжнародних відносин, оборони та охорони правопорядку, прав і свобод громадян України.

Акти Президента України.

Адміністрація Президента України.

САМОСТІЙНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНА  РОБОТА СТУДЕНТІВ ТА СЛУХАЧІВ

Вимоги до організації самостійної та індивідуальної роботи студентів та структура навчальних завдань визначаються робочими навчальними програмами дисципліни.

Основними завданнями самостійної та індивідуальної роботи студентів і слухачів є підготовка і виконання поточних завдань, а також самостійне вивчення окремих розділів дисципліни під керівництвом викладача.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Конституційне право є провідною галуззю права національної системи права України, норми якої покликані охороняти права і свободи людини і громадянина. З цією метою вони засновують відповідний і суспільний устрій‚ який охоплюється категорією “конституційний лад України”. Норми конституційного права визначають баланс співвідносин влади та свободи і, у зв’язку з цим, регулюють найбільш принципово важливі, суспільні відносини, які пов’язані з організацією основ конституційного ладу, взаємовідносинами між особою та державою, унітарним устроєм України, порядком формування і функціонуванням системи органів державної влади і місцевого самоврядування.

Водночас, конституційне право України є однією з галузевих теоретико-правових наук. Як галузева юридична наука конституційне право вивчає норми і конституційно-правові інститути, суспільні відносини, врегульовані ними, практику реалізації норм і інститутів конституційного права, аналізує закономірності їхнього розвитку тощо. З цією метою наука покликана визначати закономірності розвитку конституційного права‚ формулювати практичі поради з метою вдосконалення його системності та практики.

Конституційне право України є нормативною дисципліною, яка відноситься до блоку фундаментальних та професійно-орієнтованих навчальних дисциплін. Названа дисципліна передбачає опанування методології дослідження сутності і змісту конституційно-правових явищ в цілому і зокрема, основ теорії конституції, конституційно-правового положення людини і громадянина, конституційно-правового регулювання територіальної організації держави, конституційно-правової основи організації і здійснення державної влади та організації і діяльності органів місцевого самоврядування.

Конституційне право, як і будь-яка інша галузь права, складається із норм, принципів та інститутів. Джерелами конституційного права є: природне право і позитивне право. Джерела позитивного конституційного права систематизується за їх юридичною силою. До них відносяться: Конституція України, закони України, інші акти нормативного характеру, що містять конституційно-правові норми і приймаються Верховною Радою України або шляхом всеукраїнського референдуму; нормативні акти Президента України, що містять конституційно-правові норми; нормативні акти Кабінету Міністрів України, що містять конституційно-правові норми; Рішення Конституційного Суду України, в яких дається офіційне тлумачення Конституції та законів України; міжнародні договори, згоди на обов’язковість яких надано Верховою Радою України; акти органів місцевого самоврядування.

Професійні компетенції.

в практичній юридичній діяльності:

· використовувати знання з конституційного права України в юридичній практиці;

· відслідковувати зв’язки норм конституційного права з нормами інших галузей права;

· в межах допустимого давати аналіз і тлумачення норм конституційного права;

в організаційно-управлінській діяльності:

· обґрунтовувати конституційність і доцільність правових рішень.

· використовувати конституційно-правові процедури захисту прав і свобод людини;

 

РЕКОМЕНДОВАНИЙ РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

 

№ з/п

Назва тем

Всього годин

Всього годин з викладачем

З них:

З них:

З них

Лекцій Семінарських занять Практичних занять Самостійна робота Індивідуальна робота

 

 Змістовний модулів 1

36

24 12 12

0

16 0

1.

Тема 1. Конституцiйне право України – провiдна галузь нацiонального права України.

10

8

4

4

 

4

 

2.

Тема 2. Конституція України та її розвиток.

10

8

4

4

 

4

 

3.

Тема 3. Конституцiйний лад i його закрiплення в Конституцiї України.

16

8

4

4

 

8

 

 

 Змістовний модуль 2

36

22

10

10

2

20

0

4.

Тема 4. Основи правового статусу людини i громадянина. Громадянство України. Правове становище біженців та осiб без громадянства. Правовий статус біженців.

10

4

2

2

6

 

5.

Тема 5. Конституційні права, свободи та обов'язки людини i громадянина.

10

8

4

4

6

 

6.

Тема 6. Народне волевиявлення.

16

10

4

4

2" +"

8

 

 

 Змістовний модуль 3

36

12

4

8

0

16

2

7.

Тема 7. Конституційно-правовий статус Верховної Ради України.

18

6

2

4

10

 

8.

Тема 8. Президент України.

18

6

2

4

6

 

 

 Змістовний модуль 4

36

16

6

8

2

10

2

9.

Тема 9. Конституційно-правовий статус органів виконавчої влади в Україні.

18

12

4

6

2" +"

4

 

10.

Тема 10. Конституційні засади судової влади та прокуратури в Україні.

18

4

2

2

6

 

 

 Змістовний модуль 5

36

16

6

8

2

22

2

11.

Тема 11. Територіальний устрій України.

18

4

2

2

 

14

 

12.

Тема 12. Конституційні засади місцевого самоврядування.

18

12

4

6

2" +"

8

 

 

ВСЬОГО ГОДИН:

180

90

38

46

6

84

6

 

Форма контролю:

ЕКЗАМЕН

 

РЕКОМЕНДОВАНИЙ РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ТА СЛУХАЧІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

 

№ з/п

Назва тем

Всього годин

Всього годин з викладачем

З них:

З них:

Самостійна робота та                індивідуальна робота

З них

Лекцій Семінарських занять Практичних занять Модульна контрольна робота Самостійна робота Індивідуальна робота

1.

Тема 1. Конституцiйне право України – провiдна галузь нацiонального права України.

10

2

1

1

 

 

 

8

 

2.

Тема 2. Конституція України та її розвиток.

15

3

1

2

 

 

 

12

 

3.

Тема 3. Конституцiйний лад i його закрiплення в Конституцiї України.

22

2

1

1

 

 

 

20

 

4.

Тема 4. Основи правового статусу людини i громадянина. Громадянство України. Правове становище біженців та осiб без громадянства. Правовий статус біженців.

12

2

1

1

 

 

10

 

5.

Тема 5. Конституційні права, свободи та обов'язки людини i громадянина.

12

2

1

1

 

 

10

 

6.

Тема 6. Народне волевиявлення.

12

2

1

1

 

 

10

 

7.

Тема 7. Конституційно-правовий статус Верховної Ради України.

23

3

1

2

 

 

20

 

8.

Тема 8. Президент України.

12

2

1

1

 

 

10

 

9.

Тема 9. Конституційно-правовий статус органів виконавчої влади в Україні.

12

2

1

1

 

 

10

 

10.

Тема 10. Конституційні засади судової влади та прокуратури в Україні.

12

2

1

1

 

 

10

 

11.

Тема 11. Територіальний устрій України.

12

2

1

1

 

 

 

10

 

11.

Тема 12. Конституційні засади місцевого самоврядування.

16

2

1

1

 

 

 

14

 

12.

Косультація

2

2

 

 

 

 

 

 

 

13.

Іспит

8

8

 

 

 

 

 

 

 

 

ВСЬОГО ПО ДИСЦИПЛІНІ:

180

36

12

14

0

0

144

144

0

 

Підсумковий контроль:

ЕКЗАМЕН

 

 

 ФОРМИ ПОТОЧНОГО ПРОМІЖНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

Поточний контроль – проведення семінарських та практичних занять, відпрацювання академічних заборгованостей.

Поточний контроль під час проведення семінарських занять передбачає перевірку рівня засвоєння знань, умінь і навичок студентом з кожного окремого навчального (змістового) модуля навчальної дисципліни та їх корекцію. Прозорість оцінювання рівня знань студентів забезпечується чіткими критеріями.

Конкретна кількість балів за роботу студентів під час семінарських та практичних занять визначається керівником заняття.

Результати поточного контролю під час проведення семінарських та практичних занять заносяться науково-педагогічним працівником до журналу обліку відвідування занять курсантами студентами та їх успішності.

Проміжний (модульний контроль) – визначає якість виконаної курсантом студентом навчальної роботи з певного навчального (змістового) модуля та оцінюється за сукупними підсумками поточної успішності, включаючи виконану індивідуальну, самостійну та модульну контрольну роботу.

Підсумковий контроль – виставляється як сума балів з усіх модулів навчальної дисципліни та обраховується, як правило, як середнє арифметичне складових модулів. Протягом семестру студент має виконати та захистити курсову роботу. По закінченню вивчення навчальної дисципліни студент складає семестровий іспит.

 ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ

«КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ»

НАРОДНЕ ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ.

Поняття виборів та їх соціальна функція. Види виборів. Виборче право і виборча система. Особливість виборчої системи України.

Принципи виборчого права і їх закріплення в Конституції України. Принципи вільних виборів. Загальне, рівне і пряме виборче право. Таємне голосування. Поняття виборчого процесу. Правова регламентація стадій виборчого процесу. Призначення виборів, утворення виборчих органів і виборчих округів. Виборчі дільниці. Порядок висування та реєстрація кандидатів у депутати. Агітаційна компанія. Права кандидатів і гарантії діяльності. Порядок проведення голосування, підрахунок голосів і встановлення результатів голосування. Повторне голосування і повторні вибори.

Поняття і соціальна функція референдумів. Види референдумів. Призначення та порядок проведення референдумів. Предмет всеукраїнського референдуму. Правова регламентація питань організації референдумів та визначення їх результатів. Правові наслідки референдуму. Зміна та відміна рішень, прийнятих референдумом.

Відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

 7. КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ.

Конституцiйно-правове регулювання питань органiзацiїi дiяльностi органiв державної влади.

Загальна теорія і стан парламентаризму в Україні.

Місце та роль Верховної Ради України в механізмі державної влади. Верховна Рада – єдиний орган законодавчої влади в Україні, парламент України. Парламент та його ознаки. Види парламентів. Функції Верховної Ради України.

Чисельний склад та структура Верховної Ради України. Дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.

Поняття статусу народного депутата України. Вільний депутатський мандат, несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності. Строк повноважень народного депутата України. Дострокове припинення повноважень народного депутата України. Форми діяльності народного депутата України. Права і обов’язки народного депутата України. Право депутатського запиту. Гарантії діяльності народного депутата України та механізм їх реалізації.

Компетенція Верховної Ради України: поняття, конституційне закріплення. Законодавча компетенція. Питання, що визначаються та встановлюються виключно законами України. Законодавча, установча та контрольна компетенція Верховної Ради України. Контрольні повноваження Верховної Ради України відносно Президента України та органів виконавчої влади.

Організація роботи Верховної Ради України. Органи та посадові особи Верховної Ради України. Порядок обрання та повноваження Голови Верховної Ради України, першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України. Комітети Верховної Ради України: порядок формування, перелік, повноваження. Тимчасові спеціальні і тимчасові слідчі комісії Верховної Ради України. Депутатські групи та фракції у Верховній Раді України.

Порядок роботи Верховної Ради України. Чергові та позачергові сесії Верховної Ради України. Порядок скликання та проведення сесій Верховної Ради України. Розгляд питань на пленарних засіданнях Верховної Ради України. Голосування в Верховній Раді України.

Законодавчий процес та інші парламентські процедури. Стадії законодавчого процесу. Поняття законодавчої ініціативи. Суб’єкти права законодавчої ініціативи в Верховній Раді України. Попереднє обговорення законопроектів у комітетах Верховної Ради України. Порядок обговорення законопроекту на пленарних засіданнях Верховної Ради України в ході трьох читань. Прийняття законів. Промульгація законів Президентом України. Введення в дію законів та інших актів Верховної Ради України. Особливості проходження в Верховній Раді України конституційних законів.

Органи та посадові особи при Верховній Раді України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: порядок призначення, повноваження, акти реагування.

Правовий статус Рахункової палати.

 

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ.

Поняття глави держави, юридичні форми глави держави. Місце та роль Президента України в механізмі державної влади. Функції Президента України.

Порядок обрання Президента України. Законодавство про вибори Президента України.

Конституційні підстави та порядок дострокового припинення повноважень Президента України. Відставка Президента України. Неможливість виконання Президентом України своїх обов’язків за станом здоров’я. Усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Верховною Радою України. Виконання обов’язків Президента України у разі дострокового припинення повноважень Президента України.

Компетенція Президента України. Конституційні засади взаємовідносин Президента України і Верховної Ради України та його повноваження у сфері законодавчої влади. Конституційні засади взаємовідносин Президента України з органами виконавчої влади. Повноваження Президента України в сфері міжнародних відносин, оборони та охорони правопорядку, прав і свобод громадян України.

Акти Президента України.

Адміністрація Президента України.

 

ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Вступ.

1. Поняття Верховної Ради – парламенту України.

2. Склад і структура Верховної Ради України.

3. Функції та повноваження Верховної Ради України.

4. Основні форми роботи Верховної ради України.

5. Законодавчий процес в Україні.

6.Конституційно-правовий статус народних депутатів України.

 

Тема 8. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

 Вступ.

1. Поняття та особливості інституту президентства як форми глави держави.

2. Правові основи інституту президентства в незалежній Україні.

3. Порядок виборів Президента України.

 

ПЛАНИ

СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Змістовий модуль 1

Реферати

1. Місце закону в системі джерел конституційного права.

2. Нормативні договори та звичаї як джерела конституційного права України.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

3. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

 

План

1. Поняття, сутність та функції Конституції України.

2. Види Конституцій. Класифікація конституцій.

3. Основні положення теорії Конституції.

4. Юридичні властивості Конституції України.

5. Конституція і конституціоналізм.

6. Порядок внесення змін до Конституції України.

7. Охорона Конституції.

 

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Що означають такі поняття: «конституція матеріальна» і «конституція формальна»; «конституція юридична» і «конституція фактична»? Яке співвідношення між цими поняттями? Чи має з’ясування їхньої сутності яке-небудь практичне (чи тільки теоретичне) значення?

2. Політико-правова характеристика сучасного етапу становлення нової констиційної системи України.

3. Охарактеризуйте суб’єктів та процедуру права прийняття конституції.

4. Письмово проаналізуйте Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року №20-рп/2010. У справі за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про внесення змін до Конституції України“ від 8 грудня 2004 року № 2222–IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України)

Реферати

1. Перша Конституція незалежної Української держави – Конституція УНР вiд 29 квітня 1918 року.

2. Конституції радянської України 1919, 1929, 1937, 1978 років.

3. Конституція П.Орлика. Конституційні проекти Г.Андруського, М.Драгоманова, М.Міхновського, М.Грушевського (1905 р.). Конституційне законодавство УНР та ЗУНР. Конституції УРСР.

4. Роль Конституційного Суду України щодо охорони Конституції України.

 

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

3. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

4. Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналітичний огляд та коментар) / А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 629 с.,

5. Конституція та засади конституційного ладу України у питаннях та відповідях: навч. посіб. / Є. І. Григоренко, О. С. Передерій. — Х.: ХУПС, 2010. — 171 с.

6.  Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української конституції. - К.: Знання України, 1993. – 192 с.

 

 

План

1. Поняття та ознаки конституційного ладу України.

2. Принципи конституційного ладу України.

3. Гарантії конституційного ладу України.

4. Державний лад України: поняття та принципи.

5. Механізм та функції Української держави.

6. Суспільний лад України: поняття, система, принципи.

 

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Письмово проаналізуйте «Декларацію про державний суверенітет України» від 16 липня 1990 року та «Акт проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 року. Яке практичне значення щодо прийняття цих актів?

2. Охарактеризуйте державно-політичного режиму в Україні.

3. Гуманістичні і демократичні засади конституційного ладу України.

4. Проаналізуйте декларацію прав національностей України.

5. Письмово проаналізуйте положення Закону України: Про засади державної мовної політики від 03.07.2012 № 5029-17

6. Проаналізуйте рішення Конституційного Суду України (КСУ) про офіційне тлумачення положень ст.10 Конституції України (справа про застосування української мови) від 14.12.1999 р.

7. Письмово проаналізуйте правову позицію Конституційного Суду України щодо розуміння принципу верховенства права (ст. 8 Конституції України). Рішення КСУ від 2 листопада 2004 року № 15-рп про призначення судом більш м’якого покарання.

8. Письмово проаналізуйте правову позицію КСУ щодо поняття «соціальні цінності» (Рішення КСУ від 29 грудня 1999 року № 11-рп у справі про смертну кару).

 

Реферати

1. Конституцiйне закрiплення принципу народного суверенiтету та форми здiйснення народовладдя.

2. Гарантії конституційного ладу України.

 

 

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Закон України: Про засади державної мовної політики від 03.07.2012 № 5029-17

 

3. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

4. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

 

Змістовий модуль 2

 

ПРАВОВИЙ СТАТУС БІЖЕНЦІВ

/Семінарське заняття – 2 год./

Ключові слова: поняття правового статусу людини і громадянина,               основи правового статусу людини і громадянина, принципи правового статусу людини і громадянина, правосуб’єктність, громадянство, поняття            громадянства, підстави набуття громадянства, підстави припинення            громадянства, органи, що вирішують питання громадянства, оскарження            рішень з питань громадянства, відповідальність за порушення законодавства про громадянство, правовий статус іноземців і осіб без громадянства,            правовий статус біженців.

План

1. Поняття та види конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні.

2. Правосуб‘єктність та принципи конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні.

3. Громадянство: поняття, суть, принципи.

4. Підстави набуття та припинення громадянства України.

5. Органи, що беруть участь у вирішенні питання громадянства України.

6. Правовий статус іноземців, осіб без громадянства та біженців.

 

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота)

1. Компетенція та роль Президента України та комісії при президентові України з питань громадянства у вирішені питань громадянства.

2. Компетенція та роль МВС України у вирішені питань громадянства.

Реферати

1. Принципи громадянства України.

2. Визнання, набуття та припинення громадянства України.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 4. – Ст. 65.

3. Про правовий статус іноземців та осб без громадянства: Закон України від 4 лютого 1994 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – № 23. – Ст. 162.

5. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

6. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

 

 

План

1. Поняття, ознаки та властивості прав і свобод людини і громадянина в Україні.

2. Система прав і свобод людини і громадянина в Україні.

3. Поняття механізму реалізації прав і свобод людини і громадянина в Україні.

4. Гарантії реалізації прав і свобод людини і громадянина в Україні.

5. Поняття та система конституційних обов‘язків людини і громадянина в Україні.

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1.У чому полягає відмінність прав і свобод людини та прав і свободи громадянина?

Письмово проаналізувати:

2. Рішення КСУ від 4 березня 2004 року № 5-рп у справі про доступність і безоплатність освіти.

3. Рішення КСУ від 19 квітня 2001 року № 4-рп у справі щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання.

4. Рішення КСУ від 12 червня 2007 року № 2-рп у справі про утворення політичних партій в Україні.

5. Рішення КСУ від 14 листопада 2001 року № 15-рп у справі щодо прописки.

6. Письмово охарактеризуйте особисті, економічні, політичні та соціальні права і свободи людини і громадянина в Україні.

7. Письмово проаналізуйте основні положення Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права 1966 року.

 

Реферати

1. Особливості правового статусу окремих категорій іноземців.

2. Депортація та екстрадиція іноземців.

3. Конституційне право на звернення (ст.40 Конституції України) та механізм його реалізації.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про політичні партії в Україні: Закон України від 5 квітня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 23. – Ст. 118.

3. Про біженців: Закон України від 21 червня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 47. – Ст. 250.

4. Букач В.В., Олійник А.Ю. Конституційні політичні права та свободи людини і громадянина в Україні: Монографія. – Д.: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2006. – 172 с.

5. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

6. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

7. Карпачова Н.І. Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні: Перша щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. – Видання друге. – Харків: Консум, 2001. – 464 с.

8. Колодій А.М., Олійник А.Ю. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 336 с.

План

1. Поняття, види та соціальна функція виборів.

2. Виборче право та його принципи.

3. Виборчий процес в Україні: поняття та стадії.

4. Виборчі системи. Виборча система України.

5. Поняття, склад, порядок формування та повноваження ЦВК, окружних та дільничних виборчих комісій.

6. Вiдповiдальнiсть за порушення виборчих прав громадян.

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. У чому полягає відмінність між поняттями «об’єктивне виборче право» та «суб’єктивне виборче право».

2. Проаналізуйте Рішення КСУ від 5 жовтня 2005 року № 6-рп у справі про здійснення влади народом.

3. Правові наслідки абсентеїзму.

4. Відповідальність за порушення виборчого законодавства.

Реферат

1. Адміністративно-правова та кримінально-правова відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

2. Принцип вільних виборів та можливість його обмеження.

/Друге семінарське заняття – 2 год./

План

1. Поняття, соціальна функція та види референдуму.

2. Предмет, призначення та проведення всеукраїнського референдуму.

3. Призначення та проведення місцевих референдумів.

4. Правові наслідки всеукраїнського референдуму.

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Проаналізуйте висновок КСУ щодо відповідності вимогам ст.ст.157, 158 Конституції України проекту Закону України “Про зміни до Конституції України за результатами Всеукраїнського референдуму 16.04.2000 р.” від 11.07.2000 р.

2. Основна мета проведення виборів та референдуму. Соціальна функція виборів та референдуму.

Реферат

1. Правові наслідки всеукраїнського референдуму 16 квітня 2000 року.

2. Поняття та предмет республіканського референдуму.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

3. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

4. Афанасьєва М.В. избирательные технологи в Украине: Конституционно -правовое обеспечение: монография /Одесская национальная юридическая академия.-О.: Юридична література, 2007.-1998 с.

5. Все про вибори /О.М. Роїна (упоряд.); О.А.Кривенко (ред.).-К.: КНТ.Атіка, 2004.-376 с.

6. Кресіна І.О. парламентські вибори в Україні: правові і політичні проблеми /І.О. Кресіна, Є.В. Перегуда: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України., 2003.-366 с.

 

 

ТЕМА 1- 6 ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ ( 2години)

 

Користуцючись Конституцією України та іншими нормативними джерелами розв`яжіть практичн s ситуації:

№ 1

На пропозицію викладача навести приклад конституційно-правової відповідальності студент Зайченко відповів, що конституційно-правові норми мають одно-або двочлену структуру (диспозиція, диспозиція і гіпотеза) і тому не можуть передбачати юридичної відповідальності. Дайте обгрунтовану оцінку відповіді студента.

 

№ 2

Розкриваючи питання «Предмет галузі конституційного права України», студент Хоменко стверджував, що конституційно-правові норми регулюють виключно політичні відносини.

Дайте оцінку відповіді студента Хоменка.

Чи можна на вашу думку, виділити сферу однорідних суспільних відносин, які б становили предмет галузі конституційного права?

 

№ 3

Про яких суб’єктів конституційного права йде мова у статті 53 Конституції України?

№ 4

Характеризуючи об’єкти конституційного регулювання, студент Вовк сказав, що Конституція України регулює два блоки суспільних відносин: права і свободи людини ігромадянина та належну організацію публічної влади.

Дайте оцінку відповіді судента Вовка.

 

№ 5

Громадянка України Галушко виїхала працювати до Греції, де через рік у неї народилася дитина.

Чи буде визнано дитину Галушко громадянином України, якщо її батько невідомий?

Чи зміниться ситуація, якщо буде встановлено, що батьком дитини є громадянин Італії?

 

Змістовий модуль 3

План

1 Конституцiйно-правове регулювання питань органiзацiїi дiяльностi органiв державної влади.

2. Верховна Рада - парламент України. Поняття та ознаки парламенту.

3. Склад та структура Верховної Ради України.

4. Функції та повноваження Верховної Ради України.

5. Форми роботи Верховної Ради України.

 

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота)

1. Обґрунтуйте співвідношення понять “державний апарат”, “механізм держави”, “орган державної влади” та “орган публічної влади”.

2. У чомуполягає сутність системи стримувань та противаг державної влади?

3. Проаналізуйте рішення КСУ у справі про офіційне тлумачення ч.3 ст.21         Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміна          “законодавство”) від 7.07.1998 р.

4. Письмово проаналізуйте. Рішення КСУ від 17 жовтня 2002 року №17-рп у справі повноважності Верховної Ради.

5. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 1 квітня 2008 року №4-рп у справі про Регламент Верховної Ради.

 

Реферати

1. Ознаки Верховної Ради України як парламенту типу " перетворюючого законодавчого органу".

2. Гарантії діяльності народного депутата України.

3. Організація роботи народного депутата у виборчому окрузі.

/Друге семінарське заняття – 2 год./

План

1. Конституційно-правовий статус народного депутата України.

2. Поняття та стадії законодавчого процесу.

3. Спеціальні парламентські процедури.

 

Питання для самостійного вивчення.

1. Суб’єкти права законодавчої ініціативи у Верховній Раді України.

2. Особливості проходження у Верховній Раді України конституційних законів.

3. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.

4. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 27 жовтня 1999 року № 9-рп у справі про депутатську недоторканність.

 

Реферати

1. Погоджувальна рада у Верховнiй Радi України.

2. Конституцiйно-правовi основи взаємовiдносин Верховної Ради України з Президентом України та Кабiнетом Мiнiстрiв України.

3. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: функцiї та       повноваження.

4. Апарат Верховної Ради України.

 

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про Регламент Верховної Ради України: Закон України від 10 лютого 2010 року N 1861-VI ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 14-15, N 16-17, ст.133 )

3. Про комітети Верховної Ради України: Закон України від 4 квітня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 19. – Ст. 134.

 4. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 17 листопада 2011 р. Офіційний вісник України від 23.12.2011 — 2011 р., № 97, стор. 16, стаття 3526

5. Про статус народного депутата України: Закон України вiд 17 лист. 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 3. – Ст. 17. (із змінами та доповненнями).

6. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

7. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

ТЕМА 8. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

/Семінарське заняття – 4 год./

Ключові слова: глава держави, Президент України, обрання Президента України, вступ на посаду, інаугурація, компетенція Президента України, контрасигнація, дострокове припинення повноважень Президента України, апарат Президента України, акти Президента України, президентство.

План

1. Місце i роль Президента України в системі органів державної влади.

2. Поняття інституту президентства та його структура.

3. Функції та повноваження Президента України.

4. Акти Президента України

5. Адміністрація Президента України.

Питання для самостійного вивчення

1. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 10 грудня 2003 року № 19-рп у справі щодо недоторканності та імпічменту.

2. Взаємовідносини Президента України з законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади.

3. Підстави дострокового припинення повноважень Президента України?

4. У чому полягає сутність процедури контрасигнації?

Реферати

1. Рада національної безпеки i оборони України – координаційний орган при Президентові України.

2. Конституцiйно-правовi основи взаємовідносин Президента України з Верховною Радою України.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про вибори Президента України: Закон України вiд 5 березня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – №14. – Ст. 291.

3. Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України» від 18 березня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 20-21. – Ст. 291.

4. Про Положення про Адміністрацію Президента України: Указ Президента України від 2 квітня 2010 р. – 2010 -№ N 504/2010

5. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

6. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

Змістовий модуль 4

План

1. Поняття виконавчої влади в Україні.

2. Система органів виконавчої влади в Україні.

3. Роль та місце виконавчої влади в системі державних органів України. Взаємовідносини органів виконавчої влади з державними органами України.

Питання для самостійного вивчення.

1. Організація роботи виконавчих органів Автономної Республіки Крим.

2. Органи внутрішніх справ в системі органів виконавчої влади.

3. Заповніть таблицю порівняльного аналізу правового положення державних органів.

 

ОЗНАКИ

ВИДИ ОРГАНІВ

Обласна державна адміністрація Постійний представник Президента України у Верховній Раді України Міністерство фінансів Міністерство освіти, науки молоді та спорту Рахункова Палата
Вид державної діяльності          
Орган (спосіб), який утворює          
Галузь права, що регулює діяльність          
Підпорядкованість          

 

Реферати

1. Взаємовідносини органів виконавчої влади з законодавчою владою та Президентом України.

2. Виконавча влада в АРК.

 

 

/Друге семінарське заняття – 2 год./

План

1. Конституційний статус Кабiнету Мiнiстрiв України.

2. Склад та порядок формування Кабiнету Мiнiстрiв України.

3. Повноваження Кабінету Міністрів України.

4. Організація роботи Кабінету Міністрів України.

5. Акти Кабінету Міністрів України.

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 17 жовтня 2002 року №16-рп у справі про суміщення службової діяльності керівників органів виконавчої влади.

2. Письмово проаналізуйте Регламент Кабінету Міністрів України ( Постанова КМУ від 18 липня 2007 року №950 (із змінами).

 

Реферати

3. Функції, форми і методи діяльності Кабінету Міністрів України.

4. Порядок дострокового припинення повноважень Кабінету Міністрів України.

/Третє семінарське заняття – 2 год./

План.

1. Центральні органи виконавчої влади України. Склад та повноваження.

2. Поняття, система та структура місцевих державних адміністрацій.

3. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

4. Функції та повноваження місцевих державних адміністрацій.

5. Акти центральних та місцевих органів виконавчої влади.

 

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте положення Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від17 березня 2011 року N 3166-VI (ОВУ №27, 2011(18.04.11).

2. Повноваження Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

3. Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з місцевими державними адміністраціями.

Теми рефератів.

1. Конституційні засади взаємовідносин місцевих органів виконавчої влади з        органами місцевого самоврядування.

2. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про Кабінет Міністрів України: Закон України від 10 жовтня 2010року.

3. Про місцеві державні адмiнiстрацiї: Закон України від 9 квітня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 20-21. – Ст. 190.

4. Про центральні органи виконавчої влади: Закон України від 17 березня 2011 року N 3166-VI (ОВУ №27, 2011(18.04.11).

5. Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади: Указ Президента України від 9 грудня 2010 р. – 2010. – № 1085. (в редакції Указу від 28.12.2010 р. – № 1245

6. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

7. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

ТЕМА 7- 9 ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ ( 2години)

 

Користуцючись Конституцією України та іншими нормативними джерелами розв`яжіть практичн s ситуації:

№1

Характеризуючи систему органів державної влади України, студент Квітко сказав, що за територією дії вони поділяються на вищі та центральні. До першу виду він відніс Президента україни, Конституційний Суд України та Генерального Прокурора України, а до другого – Верховну Раду України, Кабінет Мінеістрів України та обласні ради. Студент Аврамчук не погодився з Квітком, заявивши, що ВРУ України та КМУ є вищим органом держави, оскільки її діяльність поширюється на всю територію України, а центральні органи діють лише в межах областей.

Яка Ваша точка зору?

№ 2

На семінарі виникла дискусія з приводу припинення повноважень народних депутатів України, які відмовилися скласти присягу. Студент Ільченко стверджував, що їх повноваження повинні припинятися за рішенням Президента України, а студент Блохін вважав, що це повинен робити Конституційний або Верховний Суд України. В той же час студент Петренко вважав, що дане питання відноситься до компетенції самої Верховної Ради України.

Яка Ваша точка зору?

 

№ 3

Розкриваючи питання про конституційний статус Кабінету Міністрів України, студент Руденко не зміг показати співвідношення понять «відповідальність», «підконтрольність» та «підзвітність».

Аналізуючи статтю 113 Конституції України, студент долинський висловив припущення, що відповідальність КМУ перед Президентом України означає, що лише Президент України може приймати рішення про його відставку. А підконтрольність і підзвітність КМУ Верховній Раді України означає її право вимагати звіти про роботу Кабінету Міністрів України.

Чи згодні Ви з Долинським?

 

План

7. Конституційні засади правосуддя.

8. Конституційний Суд України: склад, порядок формування та повноваження.

9. Акти Конституційного Суду України.

10. Поняття судів загальної юрисдикції та їх види.

11. Функції та повноваження судів загальної юрисдикції

12. Поняття, система, функції, повноваження та акти органів прокуратури України.

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте:

- Рішення КСУ від 11 грудня 2003 року № 20-рп у справі про Касаційний суд.

- Рішення КСУ від 1 грудня 2004 року № 19-рп у справі про незалежність суддів як складову їхнього статусу.

1. Проаналізуйте положення Закону України «Про Вищу раду юстиції» від 15 січня 1998 року (із змінами та доповненнями).

Реферати

1. Організація роботи Конституційного Суду України та процедура розгляду ним справ.

2. Організація роботи Вищої ради юстиції.

3. Визначити процедуру призначення:

а) прокурора району (міста);

б) прокурора області;

в) Генерального прокурора України.

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про прокуратуру: Закон України вiд 5 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 53. – Ст. 793 (з змінами на 20. 01. 2005).

3.Про судоустрій та статус суддів: Закон України вiд 7 липня 2010 р. №2453-VI

4. Про Конституційний Суд України від 16 жовтня 1996 року ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, N 49, ст.272 )

5. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

6. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

 

Змістовий модуль 5

План

1.  Поняття територіального устрою України.

2. Система адміністративно-територіального устрою України.

3. Автономна Республіка Крим - територіальна автономія у складі України.

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте рішення КСУ щодо офіційного тлумачення термінів “район” та “район у місті” від 13 липня 2001 року №11-рп у справі про адміністративно-територіальний устрій.

2. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 16 січня 2003 року №1-рп у справі про Конституцію АРК.

 

 

Реферати

1. Адмiнiстративна, нацiональна i політична автономiя.

2. Вищий рівень системи адміністративно-територіального устрою України.

3. Столиця України: особливості політико-правового статусу.

4. Адміністративно-територіальний поділ України: становлення, сучасний стан та перспективи можливого реформування

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Конституція Автономної Республіки Крим

3. Про Автономну Республіку Крим: Закон України від 17 березня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 11. – Ст. 69.

4. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

5. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

 

План

1. Поняття та ознаки мiсцевого самоврядування.

2. Iсторiя становлення мiсцевого самоврядування в Українi.

3. Територiальна, матерiальна i фiнансова основи місцевого самоврядування.

4. Сфери компетенції та акти місцевого самоврядування.

Питання для самостійного вивчення.

1. Проаналізуйте рішення КСУ щодо відповідності Конституції України положень ч.5 ст.6, ч.1 ст.11, ч.4 ст.16, п.п. 3, 5, 6, 9, 10, 16 ч.1 ст.26, ч.3, 4 ст.41, ч.6 ст.42, ст.ст. 51-54, ч.4 ст.61, ч.1 ст.62, ч.1, 6, 7 ст.63, ч.4-6 ст.78, ч.3, 5, 7 ст.79, п.2 розділу 5 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 9 лютого 2000 р.

Реферати

1. Місце самоврядування в системі народовладдя.

2. Місцевий референдум як форма безпосереднього здійснення муніципальної влади територіальною громадою.

3.  Державна підтримка місцевого самоврядування.

/Друге семінарське заняття – 2 год./

План

1. Органи i посадові особи місцевого самоврядування.

2. Сільські, селищні і міські ради

3. Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад.

4. Сільський, селищний, міський голова.

 

Питання для самостійного вивчення.

1. Проаналізуйте рішення КСУ щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст.140 Конституції України (справа про об’єднання територіальних громад) від 18 червня 2002 р.

 

Реферати

1. Акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

2. Органи місцевої самоорганізації населення.

/Третє семінарське заняття – 2 год./

План

1. Особливості статусу районних та обласних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

2. Органи самоорганізації населення.

3. Організація роботи депутатів місцевих рад.

 

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 16 січня 2003 року №1-рп у справі про Конституцію АРК.

2. Гарантії здійснення і відповідальність місцевого самоврядування.

 

Теми рефератів.

1. Місцевий референдум як форма безпосереднього здійснення муніципальної влади територіальною громадою.

2. Відповідність та підконтрольність органів і посадових осіб місцевого              самоврядування.

 

Список рекомендованих джерел:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2.Про місцеве самоврядування в України: Закон України від 21 травня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 25. – Ст. 20 (з змінами та доповненнями).

3. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

4. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

5. Фрицький О.Ф. Муніципальне право України: Підручник для юридичних вищих учбових закладів. – К.: Юрінком Інтер, 2004.

 

Плани практичних занять

 

Практичне заняття

Тема №1-6

Години

 

Мета: закріплелення теоретичних положень та отримання практичних навичок студентами щодо основних засад конституційного ладу в Україні, правового статусу людини і громадянина, форм народовладдя шляхом розв’язання завдань

 

План

1. Опрацювання розділу 1 Конституції України.

2. Розвязання практичних завдань.

 

Питання для обговорення:

1.Характеристика державно-політичного режиму в Україні.

2.Гуманістичні і демократичні засади конституційного ладу України.

     3. Правові наслідки абсентеїзму.

 

 

ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ:

 

Користуцючись Конституцією України та іншими нормативними джерелами розв`яжіть практичнs ситуації:

№ 1

На пропозицію викладача навести приклад конституційно-правової відповідальності студент Зайченко відповів, що конституційно-правові норми мають одно-або двочлену структуру (диспозиція, диспозиція і гіпотеза) і тому не можуть передбачати юридичної відповідальності. Дайте обгрунтовану оцінку відповіді студента.

 

№ 2

Розкриваючи питання «Предмет галузі конституційного права України», студент Хоменко стверджував, що конституційно-правові норми регулюють виключно політичні відносини.

Дайте оцінку відповіді студента Хоменка.

Чи можна на вашу думку, виділити сферу однорідних суспільних відносин, які б становили предмет галузі конституційного права?

 

№ 3

Про яких суб’єктів конституційного права йде мова у статті 53 Конституції України?

№ 4

Характеризуючи об’єкти конституційного регулювання, студент Вовк сказав, що Конституція України регулює два блоки суспільних відносин: права і свободи людини ігромадянина та належну організацію публічної влади.

Дайте оцінку відповіді судента Вовка.

 

№ 5

Громадянка України Галушко виїхала працювати до Греції, де через рік у неї народилася дитина.

Чи буде визнано дитину Галушко громадянином України, якщо її батько невідомий?

Чи зміниться ситуація, якщо буде встановлено, що батьком дитини є громадянин Італії?

 

 

Практичне заняття

Тема № 7-9

Години

 

Мета: закріпити теоретичні знання у студентів шляхом вирішення практичних завдань щодо організації роботи Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та здійснення ними основних функцій.

 

План

1. Опрацювання розділу 4 – 6 Конституції України.

2. Розвязання практичних завдань.

 

Питання для обговорення:

1. Обґрунтуйте співвідношення понять “державний апарат”, “механізм держави”, “орган державної влади” та “орган публічної влади”.

2.У чомуполягає сутність системи стримувань та противаг державної влади?

3. Особливості проходження у Верховній Раді України конституційних законів.

ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ:

Користуцючись Конституцією України та іншими нормативними джерелами розв`яжіть практичн s ситуації:

№1

Характеризуючи систему органів державної влади України, студент Квітко сказав, що за територією дії вони поділяються на вищі та центральні. До першу виду він відніс Президента україни, Конституційний Суд України та Генерального Прокурора України, а до другого – Верховну Раду України, Кабінет Мінеістрів України та обласні ради. Студент Аврамчук не погодився з Квітком, заявивши, що ВРУ України та КМУ є вищим органом держави, оскільки її діяльність поширюється на всю територію України, а центральні органи діють лише в межах областей.

Яка Ваша точка зору?

№ 2

На семінарі виникла дискусія з приводу припинення повноважень народних депутатів України, які відмовилися скласти присягу. Студент Ільченко стверджував, що їх повноваження повинні припинятися за рішенням Президента України, а студент Блохін вважав, що це повинен робити Конституційний або Верховний Суд України. В той же час студент Петренко вважав, що дане питання відноситься до компетенції самої Верховної Ради України.

Яка Ваша точка зору?

 

№ 3

Розкриваючи питання про конституційний статус Кабінету Міністрів України, студент Руденко не зміг показати співвідношення понять «відповідальність», «підконтрольність» та «підзвітність».

Аналізуючи статтю 113 Конституції України, студент долинський висловив припущення, що відповідальність КМУ перед Президентом України означає, що лише Президент України може приймати рішення про його відставку. А підконтрольність і підзвітність КМУ Верховній Раді України означає її право вимагати звіти про роботу Кабінету Міністрів України.

Чи згодні Ви з Долинським?

 

Практичне заняття

Тема № 10-12

Години

 

Мета: закріпити теоретичні знання у студентів шляхом вирішення практичних завдань щодо судової влади та прокуратури України, організації роботи органів місцевого самоврядування в Україні

 

План

1. Характеристика системи органів місцевого самоврядування в Україні.

2.Характеристика повноважень районних та обласних рад.

3. Характеристика повноважень судових та правоохоронних органів України.

4. Розвязання та обговорення практичних завдань.

 

Питання для обговорення:

1. Організація роботи Конституційного Суду України та процедура розгляду ним справ.

2. Організація роботи Вищої ради юстиції.

3.Гарантії здійснення і відповідальність місцевого самоврядування.

4. Правова, матеріальна та фінансові основи місцевого самоврядування в Україні.

 

ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ:

 

1.Проаналізуйте рішення КСУ щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст.140 Конституції України (справа про об’єднання територіальних громад) від 18 червня 2002 р.

2.Проаналізуйте рішення КСУ щодо відповідності Конституції України положень ч.5 ст.6, ч.1 ст.11, ч.4 ст.16, п.п. 3, 5, 6, 9, 10, 16 ч.1 ст.26, ч.3, 4 ст.41, ч.6 ст.42, ст.ст. 51-54, ч.4 ст.61, ч.1 ст.62, ч.1, 6, 7 ст.63, ч.4-6 ст.78, ч.3, 5, 7 ст.79, п.2 розділу 5 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 9 лютого 2000 р.

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ДО ТЕМ

Тема 1. Конституцiйне право України – провiдна галузь нацiонального права України. (4 години)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота)

1. Письмово обґрунтуйте як співвідносяться між собою терміни “конституційне право” та “державне право”.

2. Письмово обґрунтуйте відмінність конституційного права України за його предметом та методом від інших галузей національного права України.

3. Користуючись Конституцією України, наведіть приклади              уповноважуючих, зобов’язуючих та забороняючи                             конституційно-правових норм (3-4 норми) (письмово). Яка різниця між цими видами конституційно-правових відносин?

4. Користуючись Конституцією України, наведіть приклади                     конституційно-правових норм, внаслідок реалізації яких виникають конкретні, загальні конституційно-правові відносини і конституційно-правові стани (письмово). Яка різниця між цими видами конституційно-правових відносин?

Питання для самоконтролю:

1. У чому полягає специфіка норм матеріального та процесуального конституційного права України?

2. Роль та місце конституційного права у системі національного права України.

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять:

природні та позитивіські джерела конституційного права, норма конституційного права, інститут конституційного права, конституційні правовідносини,  конституційно-правова відповідальність

 

Тема 2. Конституція України та її розвиток. (4 години)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Що означають такі поняття: «конституція матеріальна» і «конституція формальна»; «конституція юридична» і «конституція фактична»? Яке співвідношення між цими поняттями? Чи має з’ясування їхньої сутності яке-небудь практичне (чи тільки теоретичне) значення?

2. Політико-правова характеристика сучасного етапу становлення нової констиційної системи України.

3. Охарактеризуйте суб’єктів та процедуру права прийняття конституції.

4. Письмово проаналізуйте Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року №20-рп/2010. У справі за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про внесення змін до Конституції України“ від 8 грудня 2004 року № 2222–IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України)

Питання для самоконтролю:

 1. За якими критеріями здійснюється класифікація конституцій?

2. Яка конституція є формальна, матеріальна, юридична та фактична?

3. Який зміст конституції України?

 

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять:

Конституція, конституціоналізм, преамбула

 

Тема 3. Конституцiйний лад i його закрiплення в Конституцiї України. (8 годин)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Письмово проаналізуйте «Декларацію про державний суверенітет України» від 16 липня 1990 року та «Акт проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 року. Яке практичне значення щодо прийняття цих актів?

2. Характеристика державно-політичного режиму в Україні.

3. Гуманістичні і демократичні засади конституційного ладу України.

4. Проаналізуйте декларацію прав національностей України.

5. Проаналізуйте рішення Конституційного Суду України (КСУ) про офіційне тлумачення положень ст.10 Конституції України (справа про застосування української мови) від 14.12.1999 р.

6. Письмово проаналізуйте правову позицію Конституційного Суду України щодо розуміння принципу верховенства права (ст. 8 Конституції України). Рішення КСУ від 2 листопада 2004 року № 15-рп про призначення судом більш м’якого покарання.

7. Письмово проаналізуйте правову позицію КСУ щодо поняття «соціальні цінності» (Рішення КСУ від 29 грудня 1999 року № 11-рп у справі про смертну кару).

 

Питання для самоконтролю:

1. Поняття конституційного, державного, суспільного ладу.

2. Гуманістичні та демократичні засади конституційного ладу.

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять:

Державний лад, конституційний лад, суспільний лад

 

Тема 4. Основи правового статусу людини i громадянина. Громадянство України. Правове становище біженців та осiб без громадянства. Правовий статус біженців.(4 години)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота)

1. Розкрийте зміст Компетенції та ролі Президента України та комісії при президентові України з питань громадянства у вирішені питань громадянства.

2. Розкрийте зміст Компетенціії та роль МВС України у вирішені питань громадянства.

Питання для самоконтролю:

1.Який зміст правового статусу людини і громадянина?

2. Які підстави набуття та втрати громадянства України?

3. Права та обов’язки іноземців.

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: громадянство, іноземець, біженець, апатриди, біпатриди

 

Тема 5. Конституційні права, свободи та обов'язки людини i громадянина. (4 години)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

Письмово проаналізувати:

1. Рішення КСУ від 4 березня 2004 року № 5-рп у справі про доступність і безоплатність освіти.

2. Рішення КСУ від 19 квітня 2001 року № 4-рп у справі щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання.

3. Рішення КСУ від 12 червня 2007 року № 2-рп у справі про утворення політичних партій в Україні.

4. Рішення КСУ від 14 листопада 2001 року № 15-рп у справі щодо прописки.

Питання для самоконтролю:

1. Класифікація прав і свобод людини і громадянина.

2. Гарантії прав і свобод людини ігромадянина.

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: гарантії прав людини, економні гарантії, політичні гарантії, соціальні гарантії

Тема 6. Народне волевиявлення. (8 годин)

Питання для самостійного вивчення (самостійна робота).

1. Обгрунтуйте у чому полягає відмінність між поняттями «об’єктивне виборче право» та «суб’єктивне виборче право»?.

2. Проаналізуйте Рішення КСУ від 5 жовтня 2005 року № 6-рп у справі про здійснення влади народом.

3. Обгрунтуйте правові наслідки абсентеїзму.

4. Опрацюйте кримінальний та адміністративний кодекс України у частині відповідальністі за порушення виборчого законодавства.

Питання для самоконтролю:

1. Які стадії виборчого процесу?

2. У чому сутність виборчих систем?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: виборче право, мажоритарна виборча система, абсентеїзм.

Тема 7. Конституційно-правовий статус Верховної Ради України. (10 годин)

1. Обґрунтуйте співвідношення понять “державний апарат”, “механізм держави”, “орган державної влади” та “орган публічної влади”.

2. У чомуполягає сутність системи стримувань та противаг державної влади?

3. Проаналізуйте рішення КСУ у справі про офіційне тлумачення ч.3 ст.21         Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміна          “законодавство”) від 7.07.1998 р.

4. Письмово проаналізуйте. Рішення КСУ від 17 жовтня 2002 року №17-рп у справі повноважності Верховної Ради.

5. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 1 квітня 2008 року №4-рп у справі про Регламент Верховної Ради.

Питання для самоконтролю:

1. Які функції та повноваження Верховної Ради України?

2. Які стадії законодавчого процесу?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: парламент, парламентаризм, законодавство

 

Тема 8. Президент України. (6 годин)

Питання для самостійного вивчення

1. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 10 грудня 2003 року № 19-рп у справі щодо недоторканності та імпічменту.

2. Проаналізуйте взаємовідносини Президента України з законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади.

3. Обгрунтуйте підстави дострокового припинення повноважень Президента України?

4. У чому полягає сутність процедури контрасигнації?

Питання для самоконтролю:

1. Роль Президента України в системі органів державної влади.

2. Які функції та повноваження Президента України?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: контрасигнація, промульгація, інавгурація

 

 

Тема 9. Конституційно-правовий статус органів виконавчої влади в Україні. (4 години)

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 17 жовтня 2002 року №16-рп у справі про суміщення службової діяльності керівників органів виконавчої влади.

2. Письмово проаналізуйте Регламент Кабінету Міністрів України ( Постанова КМУ від 18 липня 2007 року №950 (із змінами).

 3. Письмово проаналізуйте положення Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від17 березня 2011 року N 3166-VI (ОВУ №27, 2011(18.04.11).

4. Письмово проаналізуйте Закон України «Про столицю – місто-герой Київ» щодо повноважень Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (Регламент).

5. Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з місцевими державними адміністраціями

Питання для самоконтролю:

1. Яка система органів виконавчої влади?

2. Центральні органи виконавчої влади.

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: уряд, компетенція, центральні органи виконавчої влади, резолюція недовіри.

Тема 10. Конституційні засади судової влади та прокуратури в Україні.(6 годин) 

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте:

- Рішення КСУ від 11 грудня 2003 року № 20-рп у справі про Касаційний суд.

- Рішення КСУ від 1 грудня 2004 року № 19-рп у справі про незалежність суддів як складову їхнього статусу.

2. Проаналізуйте положення Закону України «Про Вищу раду юстиції» від 15 січня 1998 року (із змінами та доповненнями).

Питання для самоконтролю:

1. Яка система судів загальної юрисдикції?

2. Які повноваження Конституційного Суду України?

3. Яка компетенція прокуратури України?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: правосуддя, судочинство, касація, апеляція

 

 

Тема 11. Територіальний устрій України. (14 годин)

Питання для самостійного вивчення.

1. Письмово проаналізуйте рішення КСУ щодо офіційного тлумачення термінів “район” та “район у місті” від 13 липня 2001 року №11-рп у справі про адміністративно-територіальний устрій.

2. Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 16 січня 2003 року №1-рп у справі про Конституцію АРК.

Питання для самоконтролю:

1. Що розуміється під поняттям унітарна держава.

2. Що таке автономія і які є її види?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: унітаризм, адміністративна автономія, територіальна автономія.

 

Тема 12. Конституційні засади місцевого самоврядування.(8 годин)

Питання для самостійного вивчення.

1. Проаналізуйте рішення КСУ щодо відповідності Конституції України положень ч.5 ст.6, ч.1 ст.11, ч.4 ст.16, п.п. 3, 5, 6, 9, 10, 16 ч.1 ст.26, ч.3, 4 ст.41, ч.6 ст.42, ст.ст. 51-54, ч.4 ст.61, ч.1 ст.62, ч.1, 6, 7 ст.63, ч.4-6 ст.78, ч.3, 5, 7 ст.79, п.2 розділу 5 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 9 лютого 2000 р.

2. Проаналізуйте рішення КСУ щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст.140 Конституції України (справа про об’єднання територіальних громад) від 18 червня 2002 р.

3.Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 16 січня 2003 року №1-рп у справі про Конституцію АРК.

Питання для самоконтролю:

1. Яка система місцевого самоврядування в Україні?

2. Що є матеріальною, фінансовою основою місцевого самоврядування?

Завдання для роботи із словниками:

Розкрийте зміст понять: матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування, органи самоорганізації населення.

Індивідуальні завдання

Тема 8. Президент України.

1.Письмово проаналізуйте Рішення КСУ від 10 грудня 2003 року № 19-рп у справі щодо недоторканності та імпічменту.

Індивідуальної роботи

 

Вимоги до організації індивідуальної роботи студентів та слухачів, структура навчальних завдань визначаються робочими навчальними програмами дисципліни.

Основними завданнями індивідуальної роботи студентів і слухачів є підготовка і виконання поточних завдань, а також самостійне вивчення окремих розділів дисципліни під керівництвом викладача.

Для виконання індивідуальної роботи необхідно самостійно уважно опрацювати наукову статтю, Рішення або Висновок Конституційного Суду України та тезово законспектувати основні положення.

Під час заняття дозволяється користуватися тими записами які студентом виконанні самостійно.

 

9.Методичні вказівки (рекомендації) для викладачів і курсантів (студентів, слухачів)

6.1.Методичні вказівки (рекомендації) для підготовки практичних, семінарських занять, які включають інструктивно-методичні матеріали:

Підготовка до семінарського заняття передбачає опрацювання студентом теоретичного матеріалу, що викладений у підручниках та лекційних заняттях.

Готуючись до семінару, необхідно привернути увагу до ключових понятях, які притаманні вказаним темам та засвоїти їх. При відповіді на семінарському занятті треба будувати так свій виступ, щоб відокремити його головні чинники:

· чітке формування теоретичного положення;

· обґрунтування цього положення і розкриття характерних ознак і властивостей;

· аргументація та ілюстрація теоретичних положень конкретними фактами дійсності, суспільно-політичними, економічними, культурними факторами;

· значення питань, які розглядаються, для практичної діяльності.

Опрацювання тем семінарських занять або окремих їх питань може відбуватися в різних формах: співбесіди, виступи по питанням, доповнення на основні питання, заслуховування й обговорення рефератів, Встановлений рівень засвоєння матеріалу на семінарських заняттях враховується викладачем при вирішенні питання про допуск до наступного модулю та іспитів на основі оцінок та поточної атестації. Це стосується і тих тем, які студіювалися студентами самостійно. Основні питання тем вносяться до реєстру питань, які вводяться в екзаменаційні білети.

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Підготовка до семінарського заняття передбачає опанування теоретичного матеріалу та норм Закону України «Про Регламент Верховної Ради України»

Підготовка до семінару передбачає вміння студента визначати місце та роль Верховної Ради України в механізмі державної влади.

Поняття статусу народного депутата України визначається Законом України «Про правовий статус народного депутата», а тому необхідне опрацювання його основних положень.

Студент має знати характеристику основних функцій Верховної Ради України, а також стадії законодавчого процесу.

Тема 8. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

 

Підготовка до семінарського заняття передбачає вивчення теоретичних положень лекційного матеріалу та матеріалів підручника. Ознайомлення з Указом президента України «Про Положення про Адміністрацію Президента України»

Студент має знати положення Конституції України, що закріплюють інститут президентства в Україні.

Підготовка до семінару передбачає опанування знань, що визначають місце та роль Президента України в механізмі державної влади.

Студент має знати основні функції Президента України. Порядок обрання Президента України. Законодавство про вибори Президента України.Конституційні підстави та порядок дострокового припинення повноважень Президента України. Відставка Президента України. Неможливість виконання Президентом України своїх обов’язків за станом здоров’я. Усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Верховною Радою України. Виконання обов’язків Президента України у разі дострокового припинення повноважень Президента України.

Вміти характеризувати акти Президента України.

Список

основної і додаткової літератури, рекомендованої (студентам, слухачам), за темами лекцій

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

1.Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про Регламент Верховної Ради України: Закон України від 10 лютого 2010 року N 1861-VI ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 14-15, N 16-17, ст.133 )

3. Про комітети Верховної Ради України: Закон України від 4 квітня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 19. – Ст. 134.

 4. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 17 листопада 2011 р. Офіційний вісник України від 23.12.2011 — 2011 р., № 97, стор. 16, стаття 3526

5. Про статус народного депутата України: Закон України вiд 17 лист. 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 3. – Ст. 17. (із змінами та доповненнями).

6. Погорілко В.Ф. Конституційне право України: підручник / В.Ф. Погорілко, В.Л. Федоренко; МОНУ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ; Київський ун-т права; за заг. ред. В.Ф. Погорілка. – 2-ге видання, перероб., та доп. – Київ: Правова єдність, 2010. – 432 с

 

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

1.Влада в Україні: шляхи до ефективності.: Всеукр. форум учених-правознавців. / відп. ред. О. Д. Святоцький. — К.: Ін Юре, 2010. — 686 с.

2.Бабенко К.А. Конституційне закріплення принципу поділу державної влади як фундамент формування системи політико-правової взаємодії органів державної влади // Бюлетень Міністерства юстиції України: офіційне видання / Міністерство юстиції України. – Київ, 2009. – № 1 (87). – С. 32-41.

3.Селіванов А. Законодавча влада і конституційне правосуддя в Україні // Право України: юридичний журнал / Міністерство юстиції України; Конституційний Суд України та ін. – Київ, 2009. – № 5. – С. 23-29. 1

Тема 8. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

1.Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2.Про вибори Президента України: Закон України вiд 5 березня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – №14. – Ст. 291.

3. Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України» від 18 березня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 20-21. – Ст. 291.

4. Про Положення про Адміністрацію Президента України: Указ Президента України від 2 квітня 2010 р. – 2010 -№ N 504/2010

5. Погорілко В.Ф. Конституційне право України: підручник / В.Ф. Погорілко, В.Л. Федоренко; МОНУ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ; Київський ун-т права; за заг. ред. В.Ф. Погорілка. – 2-ге видання, перероб., та доп. – Київ: Правова єдність, 2010. – 432 с

 

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

1.Влада в Україні: шляхи до ефективності.: Всеукр. форум учених-правознавців. / відп. ред. О. Д. Святоцький. — К.: Ін Юре, 2010. — 686 с.

2.Бабенко К.А. Конституційне закріплення принципу поділу державної влади як фундамент формування системи політико-правової взаємодії органів державної влади // Бюлетень Міністерства юстиції України: офіційне видання / Міністерство юстиції України. – Київ, 2009. – № 1 (87). – С. 32-41

3.Інститут Президента у Франції, Росії та Україні: конституційні норми і політична практика. / О.Т.Волощук; М-во освіти і науки України, Чернв. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці: Технодрук, 2009. — 259 с.

 

ГЛОСАРІЙ

Абсентеїзм — нез'явлення виборців на виборчі дільниці для здійснення акту голосування.
Активне виборче право — право громадян обирати склад виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.
Антидемократичний державний режим — державний режим, за якого суттєво ускладнюються можливості реалізації прав і свобод громадян, а реальна влада зосереджується в руках неконтрольованої народом групи осіб або в руках однієї особи.
Безпосередня демократія — сукупність форм організації державної влади, за якої основні рішення щодо управління справами суспільства й держави схвалюються безпосередньо всіма громадянами на референдумах, зборах тощо.
Вибори — процес, унаслідок якого певна сукупність людей через голосування формує склад державного органу чи органу місцевого самоврядування.
Виборчі цензи — сукупність умов, відповідність яким є підставою для допуску громадян до участі у виборах.
Внутрішні функції держави — державні функції, що здійснюються в межах держави і в яких виявляється її внутрішня політика.
Гарантії прав та обов'язків — засоби та умови, які забезпечують цілковите й неухильне здійснення суб'єктивних прав та юридичних обов'язків суб'єктів.
Громадянин — особа, яка знаходиться у сталих юридичних зв'язках із конкретною державою, що проявляється саме в наявності відповідного громадянства.
Громадянство — необмежений у просторі й часі правовий зв'язок особи з конкретною державою, який зумовлює поширення на особу всіх конституційних прав та обов'язків.
Громадянське суспільство — суспільство, в якому держава гарантує індивідам надійний захист усіх прав і свобод людини, зокрема рівні можливості щодо підприємництва, участі в політичній та інших сферах життєдіяльності суспільства.
Деліктоздатність — закріплена в законі здатність суб'єкта нести юридичну відповідальність за вчинене правопорушення.
Демократична держава — держава, що базується на визнанні та втіленні в суспільну практику таких принципів конституційного устрою, як народовладдя, політичний плюралізм, свобода й рівність громадян, реальність і невід'ємність прав людини тощо,
Демократичний державний режим — державний режим, за якого реально забезпечується здійснення широкого кола прав і свобод громадян, які мають реальні можливості впливати на формування та діяльність державних органів.
Держава — особлива політико-територіальна організація, що має суверенітет, спеціальний апарат управління і примусу та здатна надавати своїм приписам загально-обов'язкової сили для всього населення країни.
Державна мова — мова, що є обов'язковою для використання в законодавстві, офіційному діловодстві, судочинстві тощо.
Державний апарат — система органів держави, які виконують управлінські функції.
Державний режим — сукупність форм і методів здійснення державної влади.
Державний суверенітет — повновладдя й незалежність держави, що полягають у її праві за власним розсудом вирішувати свої внутрішні й зовнішні питання без втручання в них будь-якої іншої держави.
Державні органи — державні організації, наділені державно-владними повноваженнями й покликані здійснювати від імені держави управлінські функції в суспільстві.
Державні підприємства — державні організації, які здійснюють функції держави у виробничій сфері, безпосередньо забезпечують виробництво матеріальних благ.
Державні символи — встановлені конституцією або спеціальними законами особливі розпізнавальні знаки держави, в яких уособлюється її суверенітет, а в деяких випадках — і певний історичний чи ідеологічний зміст.
Державні установи — державні організації, які здійснюють функції держави, пов'язані зі створенням нематеріальних благ.
Договір житлового найму — письмовий документ, укладений на підставі ордера між наймодавцем і наймачем (громадянином, на чиє ім'я видано ордер), що передбачає правила користування житлом, права та обов'язки сторін із утримання жилого будинку і прибудинкової території,
Екологічне право — система правових відносин, якими регулюються суспільні відносини з охорони навколишнього;
природного середовища і раціонального використання природних ресурсів (екологічні відносини).
Екологічні права та обов'язки громадян України — система юридичне закріплених за громадянами повноважень та зобов'язань в екологічній сфері.
Житло — готовий жилий будинок чи інше жиле приміщення, придатне для проживання в ньому людей.
Житлове право України — сукупність правових норм, що регулюють житлові правовідносини між громадянами та громадян із державними та громадськими організаціями у процесі реалізації конституційного права людини і громадянина на житло.
Закон — акт законодавчого органу влади (парламенту), який має вищу юридичну силу щодо інших нормативно-правових актів.
Законність — правовий режим точного й неухильного здійснення законів та інших нормативних актів у всіх сферах державного й суспільного життя.
Злочин — суспільне небезпечне, протиправне, винне й карне діяння, яке завдає чи може завдати суттєвої шкоди
певним суспільним відносинам, що охороняються кримінальним законом.
Зовнішні функції держави — державні функції, що здійснюються в процесі спілкування держави з іншими державами та міжнародними організаціями і в яких виявляється її зовнішня політика.
Імпічмент — усунення президента з посади на основі ухваленого парламентом за спеціальною процедурою рі-і шення про його обвинувачення в учиненні державної зради | або іншого злочину.
Конституційні принципи правового статусу особи — відображені в конституції головні ідеї, покладені в основу змісту й умов реалізації прав та обов'язків людини в державі.
Конституціоналізм — 1) політична система, що спирається на конституцію, конституційні методи управління; 2) науковий напрям, у межах якого досліджуються конституційні проблеми.
Конституція — основний закон держави, в якому регламентуються найважливіші відносини у сферах державного устрою, організації й функціонування органів держави, правового статусу особи.
Конфедерація — форма державного устрою, за якої держави створюють об'єднані органи для досягнення конкрет^ них цілей (наприклад, військові) за збереження в інших пи-таннях цілковитої самостійності.
Механізм держави — система державних організацій, які забезпечують реалізацію функцій держави.
Місцеве самоврядування — право певної територіальної громади (мешканців села, кількох сіл, селища або міста) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
Монархія — форма державного правління, за якої вища державна влада зосереджується (повністю або частково) в руках однієї особи — монарха й передається як спадщина представникам правлячої династії.
Народ — населення певної країни.
Народний суверенітет — повновладдя народу, здійснення ним своєї невід'ємної та неподільної влади самостійно й незалежно від будь-яких інших соціальних сил.
Населення — сукупність людей, які проживають на певній території та здійснюють свою життєдіяльність у межах адміністративної чи політичної одиниці.
Національна безпека — стан захищеності життєво важливих інтересів особи, держави й суспільства від наявних і можливих загроз у всіх сферах суспільних відносин.
Національний суверенітет — повновладдя нації у вирішенні всіх питань її національного життя аж до реальної можливості створення самостійної національної держави.
Нація — спільність людей, які проживають на одній території, зв'язані загальними економічними відносинами, спільною мовою, культурою, одним законодавством, націо-нальними інтересами, митними кордонами та іншими ознаками.
Необмежена (абсолютна) монархія — монархія, в якій влада монарха ніким і нічим не обмежується, тобто в країні немає ні органів, ні законів, що могли б певною мірою змінити чи знехтувати волю монарха.
Норма права — формально визначене, сформульоване чи санкціоноване державою загальнообов'язкове правило поведінки загального характеру, реалізація якого забезпе-чується державним примусом.
Нормативно-правовий акт — офіційний письмовий документ компетентного державного органу, в якому закріплюються правила поведінки загального характеру, що за-безпечуються державнимримусом
Обов'язок (юридичний ) — передбачені правом міра й вид необхідної поведінки суб'єкта..
Особа — людина як суб'єкт, що має індивідуальні інтелектуальні та інші ознаки й усвідомлює себе членом спільності таких же суб'єктів.
Парламентарна (конституційна) монархія — монархія, в якій влада монарха в усіх сферах здійснення державної влади суттєво обмежується: йому надаються лише формальний статус глави держави і виключно представницькі повноваження.
Пасивне виборче право — право громадян бути обраними до складу виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.
Підзаконний акт — акт компетентного державного органу, що видається на підставі й на виконання законів.
Підприємницька діяльність — самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик діяльність суб'єкта з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку. > у
Податки — обов'язкові платежі, що їх сплачують юридичні особи та населення до бюджету в розмірах і в строки, передбачені законом.
Поділ влади — модель побудови державного апарату, згідно з якою влада в державі має поділятися між законодавчими, виконавчими та судовими органами. При цьому кожна гілка влади повинна бути незалежною від інших і водночас їм підконтрольною, що має на меті виключення можливості концентрації влади в руках одного органу.
Право — система загальнообов'язкових правил поведінки, що встановлені або санкціоновані державою і забезпечуються її примусом.
Правова держава — держава, в якій панує право, де діяльність усіх її органів і посадових осіб здійснюється на основі та в межах, визначених правом, де не тільки особа відповідальна за свої дії перед державою, а й держава несе реальну відповідальність перед особою за результати своєї діяльності.
Правова поведінка — передбачена нормами права соціальне значуща поведінка індивідуальних чи колективних суб'єктів, що контролюється їхніми свідомістю і волею.
Правовий статус особи — сукупність закріплених у законодавстві прав, свобод, обов'язків громадян і гарантій їх здійснення.
Правовідносини — специфічні суспільні відносини, учасники яких виступають як носії прав та обов'язків, установлених нормами права.
Правоздатність — передбачена нормами права здатність суб'єкта мати суб'єктивні права та юридичні обов'язки^
Правоохоронні органи — органи, що їх держава наділяє компетенцією охорони суспільних відносин, урегульованих правом.
Правопорушення — суспільно небезпечне, шкідливе, протиправне, винне діяння деліктоздатної особи, що за нього може бути накладене покарання чи стягнення.
Правопорядок — відповідність суспільних відносин приписам норм права.
Правосуб'єктність — здатність бути суб'єктом права (учасником правовідносин).
Представницька демократія — сукупність форм організації державної влади, за якої певні важливі рішення щодо управління справами суспільства й держави виносяться виборними установами (парламентами, муніципалітетами тощо).
Президентська республіка — республіка, в якій повноваження глави держави, а в деяких випадках і глави уряду, належать президентові, який обирається непарламент-ським способом (громадянами держави) і формує уряд, що не несе відповідальності перед парламентом.
Проступок — діяння, що порушує приписи норм права, але не сягає рівня суспільної небезпеки, притаманного злочинам.
Республіка — форма державного правління, за якої вищі державні органи обираються населенням або формуються загальнонаціональним представницьким органом влади.
Референдум — голосування населення всієї держави (загальнодержавний референдум) або його певної частини (місцевий референдум) із метою вирішення найважливіших питань суспільного життя..
Система права — внутрішня організація права, що полягає в єдності й погодженості правових приписів певної: держави.
Сімейне право — сукупність правових норм, які регулюють особисті й пов'язані з ними майнові відносини громадян, що виникають із шлюбу й належності до сім'ї.
Сім'я — первинна клітинка громадянського суспільства, в якій реалізується дітородна, виховна та інші функції суспільного життя; союз людей, оснований на добровільному й рівноправному шлюбі.
Соціальна держава — держава, зорієнтована на здійснення широкої та ефективної соціальної політики, яка має втілюватись у реальності прав людини й громадянина, в існу-вання доступних та ефективних систем освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, у підтримку малозабезпечених прошарків населення тощо.
Соціальні норми — правила, які регулюють поведінку
людей у суспільстві.
Суб'єктивне право (право громадянина) — передбачена певною нормою права можливість суб'єкта поводитися певним чином.
Суспільний порядок — порядок у суспільстві, який відповідає вимогам усього комплексу соціальних норм.
Суспільство — форма життєдіяльності людей, що склалась Історично й відокремилась від навколишньої природи.
Унітарна держава — єдина централізована держава, що не має у своєму складі державних утворень і територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці (області, райони, провінції тощо).
Федерація — держава, до складу якої входять кілька державних утворень (суб'єктів федерації).
Форма держави — комплексне поняття, яке характеризує державу щодо форми правління, форми державного устрою та державного режиму.
Форма державного правління — порядок організації ви- і щих Державних органів, що визначає їхні структуру, ком-1 петенцію та взаємодію.
Форма державного устрою — порядок територіального І поділу держави, взаємовідносин її складників між собою й державою в цілому та відповідної організації державних | органів.
Функції держави — основні напрями діяльності держа-1 ви, в яких втілюються її сутність і соціальне призначення.
Шлюб — юридичне оформлений добровільний, вільний та рівноправний союз чоловіка й жінки, що породжує їхні взаємні права та обов'язки, спрямовані на створення сім'ї, народження й виховання дітей.
Юридичні (спеціальні) гарантії — правові засоби (юридичні норми та інститути), покликані забезпечувати реальність прав та обов'язків особи.
Юридичні факти — конкретні життєві обставини, з якими норми права пов'язують настання юридичних наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення правових відносин.




























































































Тема 8. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

1. Яке місце i роль Президента України в системі органів державної влади?

2. Охарактеризуйте інститутт президентства.

3. Які видає акти Президента України?

4 Який склад та повноваження адміністрації Президента України?

Завдання для модульного контролю

Модульний контроль №1

Модульний контроль №2

Варіант-1

1. Поняття громадянства України та умови його набуття.

2. Класифікація прав людини за порядком їх закріплення в Конституціях.

3.Правовi наслiдки всеукраїнського та місцевих референдумів.

Варіант-2

1.Статус біженців.

2.Характеристика принципів правового статусу людини і громадянина.

3.Поняття та зміст об’єктивного та суб’єктивного виборчого права.

 

Варіант-3

1.Характеристика принципів громадянства.

2.Класифікація прав людини за змістом (наведіть приклади).

3.Особливості мажоритарної виборчої системи в Україні.

 

Варіант-4

1.Розкрийте зміст принципу «права крові та «права ґрунту» (приклад).

2.Класифікація прав людини за генезисом та їх характеристика.

3.Органiзацiя i проведення всеукраїнського референдуму.

 

Варіант-5

1.Підстави набуття громадянства України.

2.Охарактеризуйте особисті права і свободи людини і громадянина.

3.Конституційний статус Центральної виборчої комісії.

 

Варіант-6

1.Підстави припинення та втрати громадянства України.

2.Охарактеризуйте політичні права і свободи людини і громадянина.

3.Роль Президента та Верховної Ради України у проведені загальнодержавних та місцевих референдумів.

 

Варіант-7

1.Повноваження органів та організацій, які беруть участь у вирішенні питань громадянства.

2.Поняття та елементи правового статусу людини і громадянина

3.Відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

 

Варіант-8

1.Основні обов’язки людини і громадянина в Україні.

2.Гарантії прав і свобод людини і громадянина.

3.Правовий статус іноземців в Україні.

 

Варіант-9

1.Правове становище іноземців та осіб без громадянства. Статус біженців.

2.Охарактеризуйте набуті права(похідні).

3.Види референдумiв. Предмет референдуму.

 

Варіант-10

1.Охарактеризуйте основи правового статусу людини і громадянина як конституційно-правовий інститут.

2.Поняття, природа та риси конституцiйних прав, свобод та обов'язкiв людини i громадянина.

3.Призначення та порядок проведення всеукраїнського і місцевих референдумiв.

 

Варіант-11

1.Правове регулювання перебування iноземцiв та осiб без громадянства в Українi.

2.Класифiкацiя конституцiйних прав i свобод людини i громадянина.

3.Характеристика принципів вiльних виборів.

 

Варіант-12

1.Основнi принципи правового статусу людини i громадянина та їх конституцiйне закрiплення.

2.Конституцiйнi гарантiї захисту та практичного здiйснення прав та свобод людини i громадянина.

3.Поняття та соцiальна функцiя референдуму. Види референдумiв.

 

Варіант-13

1.Поняття та структура правового статусу людини і громадянина.

2.Вiдповiднiсть за порушення виборчих прав громадян.

3.Характеристика економiчних, соціальних i культурних прав i свобод.

 

Варіант-14

1.Поняття та підстави набуття громадянства України.

2.Виборчі системи. Поняття та види.

3.Конституцiйнi обов'язки людини i громадянина.

 

Варіант-15

1.Повноваження органiв, органiзацiй i посадових осiб по вирiшенню питань громадянства України.

2.Охарактеризуйте громадянські та полiтичнi права i свободи.

3.Стадії виборчого процесу. 

 

Варіант-16

1.Основнi принципи правового статусу людини i громадянина та їх конституцiйне закрiплення.

2.Класифiкацiя конституцiйних прав i свобод людини i громадянина.

3.Предмет референдуму. Питання, які не можуть бути винесеними на референдум.

 

 

Варіант-16

1.Правове становище іноземців та осіб без громадянства. Статус біженців.

2.Конституцiйнi обов'язки людини i громадянина (охарактеризуйте).

3.Вiдповiднiсть за порушення виборчих прав громадян.

 

Варіант-17

1.Громадянство України. Поняття та підстави набуття.

2.Поняття, природа та риси конституцiйних прав, свобод та обов'язкiв людини i громадянина.

3.Поняття та стадії виборчого процесу.

 

Варіант-18

1.Конституцiйнi гарантiї захисту та практичного здiйснення прав та свобод людини i громадянина.

2.Поняття референдуму його види та порядок проведення.

3.Характеристика культурних та духовних прав і свобод людини і громадянина.

 

Варіант-19

1.Поняття громадянства підстави припинення та втрати.

2.Принципи правового статусу людини і громадянина.

3.Виборчі системи поняття та види.

 

Варіант-20

1.Принципи правового статусу та їх характеристика.

2.Основні права і свободи людини і громадянина. Підстави класифікації.

3.Загальне виборче право. Поняття. Виборчі цензи.

 

Варіант-21

1.Принципи громадянства (їх характеристика)

2.Порядок формування, компетенція ЦВК.

3.Охарактеризуйте конституційні обов’язки людини і громадянина в Україні.

 

Варіант-22

1.Порядок в’їзду та виїзду іноземних громадян в Україну.

2.Охарактеризуйте принцип прямого виборчого права та таємного голосування.

3.Предмет референдуму. Призначення та проведення всеукраїнського і місцевих референдумiв.

 

Варіант-23

1.Громадянство України. Поняття. Підстави набуття.

2.Виборчий процес в Україні. Поняття та основні стадії.

3.Референдум поняття та види.

 

Варіант-24

1.Правовий статус людини і громадянина. Поняття та його основні елементи.

2.Принципи виборчого права.

3.Виборчі системи України. Поняття та види.

 

Варіант-25

1.Повноваження органів, які приймають участь у вирішенні питань громадянства.

2.Відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

3.Характеристика економічних та політичних прав і свобод людини і громадянина в Україні.

 

Варіант- 26

1.Основи правового статусу людини i громадянина як загальний конституцiйно-правовий iнститут.

2.Особистi права i свободи та їх характеристика.

3.Референдум. Поняття, види та порядок проведення

 

Варіант-27

1.Поняття громадянства України. Підстави припинення та втрати.

2.Похідні права і свободи. Умови їх набуття.

3.Виборчий процес в Україні. Поняття та основні стадії.

 

Варіант-28

1.Правове становище іноземців та осіб без громадянства. Статус біженців.

2.Виборчі системи в Україні. Поняття та види.

3.Характеристика загального виборчого права.

 

Модульний контроль №3

 

Варіант 1

Існують такі виборчі системи...

А - Пропорційна, мажоритарна, змішана

Б- Проста, ступенева, змішана;

В - Проста, пропорційна, змішана;

?

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є...

А - Конституційний суд України;

Б - Верховна Рада України

В - Кабінет Міністрів України;

?

Конституцією України для пасивного виборчого права по виборах народних депутатів України встановлено віковий ценз …

А - 21 рік;

Б - 18 років;

В - 25 років;

?

Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить

А - Президенту України;

Б - Генеральному Прокурору України;

В - Верховній Раді АР Крим;

?

Перелік комітетів Верховної Ради України затверджує …

А - Президент України;

Б - Голова Верховної Ради України;

В - Верховна Рада України;

?

Повноваження народного депутата України починаються …

А - З моменту складення народним депутатом присяги;

Б - після встановлення результатів голосування;

В - після офіційного оголошення результатів виборів;

?

До органів законодавчої влади України відноситься …

А - Верховна Рада України;

Б - Конституційний Суд України;

В - Вінницька обласна рада;

?

Закон вважається прийнятим, якщо за нього проголосували … народних депутатів.

А - 226;

Б - 201;

В - 225;

?

Позачергові вибори до Верховної Ради України призначає …

А - Президент України;

Б - Центральна виборча комісія;

В - Кабінет Міністрів України;

?

Чергові сесії Верховної Ради України починаються...... кожного року

А - Першого понеділка лютого і першого понеділка жовтня;

Б - Першого вівторка лютого і першого вівторка вересня;

В - Першого вівторка березня і першого вівторка вересня;

?

 

#

 

Варіант ІІ

Верховна Рада України призначає........ суддів Конституційного Суду України.

А - 4;

Б - 2;

В - 6.

?

Верховна Рада України є повноважною, якщо до її складу обрано.... народних депутатів:

А - 200;

Б - 226

В - 300.

?

Рішення вважається прийнятим Верховною Радою якщо за нього проголосувало…народних депутатів:

А - 200;

Б - 225

В - 226.

?

Родова назва вищого колегіального загальнонаціонального представницького органу демократичних держав:

А - засідання;

Б - конгломерат;

В - парламент.

?

Конституційний склад Верховної Ради України становить… народних депутатів:

А - 100;

Б - 226;

В - 450.

?

Основними функціями Верховної Ради України є:

А - законодавча, установча, парламентського контролю;

Б - законодавча та виконавча;

В - виконавча.

?

Сутність законодавчої функції полягає у…

А - формуванні держаних органів;

Б - прийняття законів;

В - координація роботи місцевих органів влади.

?

Сутність установчої функції Верховної Ради України полягає у…

А - формуванні інших органів державної влади;

Б - прийнятті законів;

В - контролі за діяльністю державних органів.

?

Сутність функції парламентського контролю Верховної Ради України полягає у…

А - забезпеченні дотримання прав людини;

Б - забезпечені нагляду за правоохоронними органами;

В - контролі за діяльністю Президента України.

?

За характером функцій, здійснюваних парламентами, їх поділяють на…

А - активні, реактивні, маргінальні, мінімальні;

Б - спеціальні та мінімальні;

В - особливі та спеціальні.

 

#

Варіант ІІІ

За формою правління розрізняють наступні види парламентів:

А - парламенти типу арени;

Б - парламенти типу квадрату;

В - парламенти типу еліпса.

?

За характером функцій парламенту та його взаємовідносин з органами виконавчої влади розрізняють наступні види парламентів:

А - максимальні парламенти;

Б - регіональні парламенти;

В - активні парламенти.

?

Види парламентів за структурою:

А - міні камерні та багатокамерні;

Б - моно камерні та бікамерні;

В - уніфіковані, багатоманітні.

?

За способом конституційного закріплення компетенції парламенту розрізняють:

А - абсолютно необмеженою та абсолютно обмеженою;

Б - мінімальною;

В - максимальною.

?

Кандидатом на посаду народного депутата України може бути особа яка досягла…віку.

А - 18;

Б - 21;

В - 35.

?

Строк повноважень народного депутата України:

А - 5 років;

Б - 4 роки;

В - 7 років.

?

Верховна Рада України приймає рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата у разі…

А - за власним бажанням;

Б - не відвідання засідань Верховної Ради України;

В - складання повноважень за його особистою заявою.

?

Актами Верховної Ради України є:

А - Закони; постанови, заяви, звернення, декларації;

Б - постанови та розпорядження;

В - заяви та укази.

?

Керівними посадовими особами Верховної Ради України є…

А - спікер;

Б - голова, перший заступник, заступник;

В - народні депутати України.

?

Голову Верховної Ради …

А - призначає Президент України;

Б - Кабінет Міністрів України;

В - обирають депутати зі свого складу.

#

Варіант І

Президент України згідно Конституції держави є...

А -Главою держави;

Б - Главою виконавчої влади і держави;

- В Главою виконавчої влади;

?

Чергові вибори Президента України проводяться в...

А - Останню неділю жовтня 5-го року повноважень;

Б - Останню неділю березня 4-го року повноважень;

В - Першу неділю червня 4-го року повноважень;

?

Президент України відповідно до Конституції України припиняє повноваження Верховної Ради України, якщо протягом.... днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

А - 10;

Б - 20;

В - 30.

?

Особа яка претендує на пост Президента України, повинна протягом останніх.... років перед днем виборів проживати в Україні.

А - 10;

Б - 15;

В - 5.

?

Президент України складає присягу народові України на урочистому засіданні...

А - Верховної Ради України;

Б - Конституційного суду України;

В - Спільному засіданні Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;

?

Новообраний Президент України вступає на пост не пізніше, ніж через.... днів після офіційного оголошення результатів виборів.

А - 10;

Б - 30;

В - 45.

?

Посаду Президента держави в Україні було засновано...

А - 5 липня 1991 року;

Б - 6 травня 1994 року;

В - 28 червня 1996 року;

?

Президент України обирається...

А - Прямим голосуванням на 5 років;

Б - Прямим голосуванням на 4 роки;

В - Ступеневим голосуванням на 5 років.

?

У разі дострокового припинення повноважень Президента України за процедурою імпічменту виконання обов’язків Президента України покладається …

А - Прем’єр-міністра України;

Б - Голова Верховної Ради України;

В - Голова Секретаріату Президента України.

?

Право висувати претендента на кандидата у Президенти України реалізується:

А - через політичні партії та їх виборчі блоки, шляхом самовисування;

Б - через політичні партії та їх виборчі блоки, збори виборців, громадські організації, трудові колективи;

В - через політичні партії та їх виборчі блоки, збори виборців, громадські організації, трудові колективи, шляхом самовисування;

 

#

Варіант ІІ

Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг …

А - 25 річного віку;

Б - 35 річного віку;

В - 45 річного віку.

?

Строк повноважень Президента України становить… років.

А - 10;

Б - 5;

В - 7.

?

Підставою порушення процедури імпічменту Президента України є:

А - зайняття підприємницькою діяльністю;

Б - незаконний виїзд за кордон;

В - вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину.

?

Умовами застосування процедури імпічменту Президента України є…

А - Наявність висновку Конституційного Суду України щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент;

Б - наявність рішення Верховної Ради України;

В - наявність рішення органів прокуратури.

?

Функції Президента України це –

А - основні напрямки діяльності глави держави, обумовлені його місцем і роллю в системі органів державної влади.

Б - предмет відання;

В - обов’язки.

?

Компетенція Президента України – це…

А - сукупність визначених Конституцією та законами України предметів відання та повноважень;

Б - обов’язки;

В - зобов’язання.

?

Повноваження Президента України – це…

А - обов’язки;

Б - предмет відання;

В - конкретні права та обов’язки глави держави.

?

До представницьких повноважень Президента України можна віднести:

А - право законодавчої ініціативи;

Б - прийняття рішень про визнання іноземних держав;

В - підписання та офіційне оприлюднення законів.

?

Повноваження Президента України стосовно до Верховної Ради України:

А- підписання та офіційне оприлюднення законів;

Б - прийняття рішень про визнання іноземних держав;

В - прийняття вірчих грамот дипломатичних представництв.

?

Повноваження Президента України у сфері виконавчої влади:

А - прийняття рішень про визнання іноземних держав;

Б - підписання та офіційне оприлюднення законів;

В - призначає голів місцевих державних адміністрацій.

?

Варіант ІІІ

Повноваження Президента України у сфері судової влади:

А - утворює суди у визначеному законом порядку;

Б - ухвалює рішення суду;

В - приймає рішення про матеріально-технічне забезпечення судів.

?

Повноваження Президента України у сфері національної безпеки і оборони:

А - підписання та офіційне оприлюднення законів;

Б - прийняття рішень про визнання іноземних держав;

В - Призначає та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України.

?

Актами Президента України є:

А - закони;

Б - постанови;

В - укази та розпорядження.

?

Ненормативні укази Президента України стосуються…

А- мають індивідуальне значення;

Б - до невизначеного кола осіб і мають довгострокову дію;

В - органів виконавчої влади.

?

Нормативні укази Президента України стосуються…

А -до невизначеного кола осіб і мають довгострокову дію;

Б- мають індивідуальне значення;

В - органів виконавчої влади.

?

Розпорядження Президента України мають –

 А - ненормативний акт глави держави, який має індивідуальний організаційний характер;

Б - нормативний акт глави держави, який має індивідуальний організаційний характер;

В - нормативний характер та стосуються невизначеного кола осіб і мають довгострокову дію;

?

Завданнями Адміністрації Президента України є…

А - контроль за державними органами влади;

Б - контроль за судовими органами;

В - організаційне, правове, консультативне, інформаційне забезпечення діяльності Президента України.

?

Обраним вважається Президентом України кандидат, який одержав на    виборах …

А - частину голосів виборців;

Б -більше половини голосів виборців;

В - дві третини голосів виборців.

?

Урочиста церемонія вступу на посаду глави держави отримала назву…

А - інавгурація;

Б - промульгація;

В- коронація.

?

Контрасигнація – це…

А- скріплення підписом акту законодавчої влади і Кабінету Міністрів України;

Б-скріплення підписом акту глави держави та прем’єр – міністра;

В- скріплення підписом акту глави виконавчої і законодавчої влади.

?

 

 

Модульний контроль №4

ВАРІАНТ № 1

1. Поняття та зміст виконавчої влади.

2. Центральні органи виконавчої влади України. Склад та повноваження.

3. Поняття та зміст конституційного подання та конституційного звернення.

ВАРІАНТ № 2

1. Місце та роль Кабінету Міністрів України у механізмі державної влади.

2. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

3. Характеристика актів органів прокуратури України.

ВАРІАНТ № 3

1.Поняття уряду держави та його функції.

2.Характеристика актів Конституційного Суду України.

3. Повноваження районних та обласних місцевих державних адміністрацій.

 

ВАРІАНТ № 4

1.Склад Кабінету Міністрів України та порядок його формування.

2. Характеристика принципів правосуддя в Україні.

3.Повноваження міністра.

ВАРІАНТ № 5

1.Компетенція Кабінету Міністрів України.

2. Характеристика принципів правосуддя в Україні.

3.Задання міністерства.

ВАРІАНТ № 6

1. Охарактеризуйте основні форми роботи Кабінету Міністрів України.

2. Функції та повноваження судів загальної юрисдикції.

3. Апарат міністерства та патронатна служба міністра.

 

ВАРІАНТ № 7

1.Характеристика актів КМУ та порядок їх підготовки.

2. Система судів загальної юрисдикції. Повноваження Вищих спеціалізованих судів.

3.Характеристика наказів міністерства

ВАРІАНТ № 8

1.Відповідальність Кабінету Міністрів України. Відставка Прем’єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України.

2. Система судів загальної юрисдикції. Повноваження Вищих спеціалізованих судів.

3. Колегія міністерства та інші консультативні, дорадчі, допоміжні органи міністерства.

 

ВАРІАНТ № 9

1.Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади: система, порядок формування.

2. Система прокуратури України та її повноваження.

3.Склад Кабінету Міністрів України та вимоги до членів Кабінету Міністрів України.

ВАРІАНТ № 10

1.Основні завдання та функції міністерств та інших центральних органів виконавчої влади України.

2. Верховний Суд України. Склад та повноваження.

3. Призначення на посаду Прем'єр-міністра України

 

ВАРІАНТ № 11

1.Система місцевих органів виконавчої влади.

2.Характеристика актів органів прокуратури України.

3.Основні завдання Кабінету Міністрів України.

 

ВАРІАНТ № 12

1.Порядок формування, структура, функції та повноваження місцевих державних адміністрацій.

2. Характеристика актів органів прокуратури України.

3. Складення повноважень та відставка КМУ.

 

ВАРІАНТ № 13

1.Порядок призначення та відповідальність голів місцевих державних адміністрацій.

2. Конституційний Суд України: склад, порядок формування та повноваження.

3.Основні повноваження КМУ.

 

ВАРІАНТ № 14

1.Система судів загальної юрисдикції. Місцеві суди.

2. Поняття, система та структура місцевих державних адміністрацій.

3. Повноваження КМУ у відносинах з Президентом України.

 

ВАРІАНТ № 15

1.Вищі спеціалізовані суди. Склад та повноваження.

2. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

3. Повноваження КМУ у відносинах з Верховною Радою України та її органами.

 

ВАРІАНТ № 16

1.Верховний Суд України. Структура і склад Верховного Суду України.

2. Акти центральних та місцевих органів виконавчої влади.

3.Секретаріат КМУ.

 

ВАРІАНТ № 17

1.Функції і повноваження судів загальної юрисдикції.

2. Центральні органи виконавчої влади України. Склад та повноваження.

3. Повноваження КСУ.

 

ВАРІАНТ № 18

1.Характеристика принципів правосуддя в Україні.

2.Характеристика основних форм роботи КМУ.

3.Склад та повноваження місцевих державних адміністрацій.

ВАРІАНТ № 19

1.Вимоги до кандидатів на посаду судді України. Порядок призначення суддів.

2. Поняття, система органів виконавчої влади України.

3. Характеристика актів КСУ.

 

ВАРІАНТ № 20

1.Гарантії незалежності суддів.

2. Поняття, система та структура місцевих державних адміністрацій.

3. Склад та повноваження КСУ.

ВАРІАНТ № 21

1.Вища рада юстиції України: порядок формування, склад, основні функції і повноваження.

2. Акти центральних та місцевих органів виконавчої влади.

3. Охарактеризуйте принципи правосуддя в Україні.

 

ВАРІАНТ № 22

1.Система і структура прокуратури.

2.Центральні органи виконавчої влади України. Склад та повноваження.

3. Повноваження Прем’єр міністра України.

 

ВАРІАНТ № 23

1.Функції і повноваження прокуратури.

2.Центральні органи виконавчої влади України. Склад та повноваження.

3. Акти органів прокуратури України.

ВАРІАНТ № 24

1.Характеристика актів органів прокуратури України.

2. Склад та порядок формування Кабінету Міністрів України.

3. Організація роботи Верховного Суду України.

ВАРІАНТ № 25

1. Конституційне подання та конституційне звернення.

2. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

3. Центральні органи виконавчої влади.

 

ВАРІАНТ № 26

1. Склад та порядок формування Конституційного Суду України.

2. Організація роботи місцевих державних адміністрацій.

3. Функції та повноваження прокуратури.

ВАРІАНТ № 27

1. Функції та повноваження Конституційного Суду України.

2.Порядок призначення Прем’єр Міністра України та його повноваження.

3.Система судів загальної юрисдикції. Повноваження Вищих спеціалізованих судів.

ВАРІАНТ № 28

1.Порядок діяльності Конституційного Суду і процедури розгляду ним справ.

2. Склад та повноваження місцевих державних адміністрацій.

3. Повноваження центральних органів виконавчої влади.

МОДУЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ №5

Варіант І

 

Систему адміністративно-територіального устрою України складають:

А - Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села

Б- області, землі, райони, міста, села

В - землі, автономні республіки, області, райони, міста, селища і села;

?

Конституцію Автономної Республіки Крим приймає:

А - Верховна Рада АР Крим з наступним затвердженням Верховною Радою України;

Б - Верховна Рада України;

В - Президент і Кабінет Міністрів України;

?

Голова Ради міністрів АР Крим призначається на посаду:

А - Верховною Радою АР Крим за погодженням із Президентом України;

Б - Президентом України;

В - спільним рішенням Президента України та Прем’єр-міністра України;

?

В Автономній Республіці Крим діє представництво…

А - Президента України;

Б - Верховної Ради України;

В - Кабінету Міністрів України;

?

Систему адміністративно-територіального устрою України складають:

А - Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони у містах, селища і села;

Б - міста, селища, села;

В - обласні центри, районні міста, селища.

?

Систему адміністративно-територіального устрою становлять –

А - 20 областей, 2 міста загальнодержавного значення;

Б - 24 області, Автономна Республіка Крим;

В - 24 області, Автономна Республіка Крим, 2 міста загальнодержавного значення;

?

Який державний орган вносить подання до Верховної Ради України про утворення, ліквідацію та найменування новоутворених районів:

А - Міністерство внутрішніх справ України;

Б - Обласна державна адміністрація;

В - Кабінет Міністрів України.

?

Територіальна автономія – це…

А - обмежена в правах територія держави;

Б - система адміністративно-територіальних одиниць України;

В - самоврядування певної частини території держави, тобто її право самостійно вирішувати окремі питання організації та здійснення влади;

?

За обсягом повноважень територіальні автономії поділяються на:

А - державну та міждержавну;

Б - міждержавну та спеціальну;

В - державну та адміністративну.

?

Основними гарантіями АРК є:

А - правова, організаційна, фінансова, майнова, ресурсна самостійність у межах, установлених Конституцією України.

Б - правова і не правова організація території;

В - можливість зміни Конституції АРК виключно Президентом України.

 

Варіант ІІ

Автономна Республіка Крим має Конституцію яку затверджує:

А - Президент України;

Б - Голова Верховної Ради України;

В - Верховна Рада України.

?

Верховна Рада АРК в межах своїх повноважень приймає:

А - закони;

Б - Рішення;

В - Розпорядження.

?

Конституційний склад Верховної Ради АРК складає:

А - 50 депутатів;

Б- 150 депутатів;

В - 100 депутатів.

?

Очолює Верховну Раду АРК:

А - Голова Ради Міністрів АРК;

Б - Голова Верховної Ради АРК;

В - Прокурор АРК.

?

Нормативні акти Верховної Ради АРК та Рішення Ради Міністрів АРК не можуть суперечити:

А - Конституції та законам України;

Б - актам Верховної Ради АРК;

В - бажанням народу Криму.

?

Верховна Рада АРК у межах своїх повноважень приймає:

А - рішення та постанови;

Б - закони;

В - розпорядження.

?

Урядом АРК є:

А - Представництво Президента України;

Б - Рада міністрів АРК;

В - Кабінет Міністрів АРК.

?

Голова Ради міністрів АРК призначається на посаду та звільняється з посади …

А - Президентом України;

Б - Головою Верховної Ради України;

В - Верховною Радою АРК за погодженням із Президентом України.

?

До відання АРК належить:

А - розроблення, затвердження та виконання бюджету України;

Б - прийняття законів;

В - розробка державного бюджету України.

?

В АРК діє …

А - представництво Верховної Ради України;

Б - представництво Конституційного Суду України;

В - представництво Президента України.

 

Варіант ІІІ

Автономна республіка Крим здійснює нормативне регулювання з питань:

А - законодавства України;

Б - контролю за правоохоронними органами України;

В - туризму, готельної справи, ярмарків.

?

Правосуддя в АРК здійснюється:

А - судами, що належать до єдиної системи судів України;

Б - спеціальними судами;

В - військовими судами.

?

Міста України які мають спеціальний статус є:

А - Харків та Київ;

Б - Севастополь та Київ

В - Дніпропетровськ та Донецьк.

?

АРК слід розглядати як існуючу в Україні форму…

А - адміністративно-територіальної автономії;

Б - корпоративна автономія;

В - персональна автономія.

?

За обсягом повноважень територіальні автономії поділяються на:

А - державну та недержавну;

Б - державну та адміністративну;

В - місцеву та спеціальну.

?

Державна автономія – це …

А - державно подібне утворення у складі держави;

Б - недержавно подібне утворення у складі держави;

В - самостійне утворення у складі декількох держав.

?

Адміністративна автономія – це…

А - державно подібне утворення у складі держави;

Б - недержавно подібне утворення у складі держави;

В - територіальна одиниця держави, органи якої не мають право видавати закони.

?

Представницьким органом АРК є:

А - Кабінет міністрів;

Б - Верховна Рада;

В - Рада Міністрів АРК

?

Виконавчим органом АРК є:

А - Кабінет Міністрів;

Б - Верховна Рада;

В - Рада Міністрів АРК

?

На момент проголошення незалежності України в 1991 році до складу України входило:

А - 25 областей та 2 міста республіканського підпорядкування Київ та Севастополь;

Б - 24 областей та 2 міста республіканського підпорядкування Київ та Севастополь;

В - 20 областей та 2 міста республіканського підпорядкування Київ та Севастополь;

Варіант І

Представницькі органи, що створюються частиною жителів, які тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста – це

А - органи самоорганізації населення;

Б - районні та обласні ради;

В - сільська, селищна, міська рада.

?

Голова села, селища, міста обирається:

А - відповідною територіальною громадою;

Б - депутатами відповідної ради;

В - депутатами вищого рівня;

?

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст є ….

А - Районні і обласні ради;

Б - Сільські, селищні та міські ради;

В - Виконкоми сільських, селищних та міських рад;

?

Дільничні виборчі комісії по виборах народних депутатів утворює …

А - окружна виборча комісія;

Б - обласна рада;

В - Президент України;

?

Перша сесія новообраної сільської, селищної, міської, районної у місті ради скликається:

А - територіальною виборчою комісією;

Б - сільським, селищним, міським головою;

В - головою районної у місті, районної та обласної ради;

?

Місцевим самоврядуванням є…

А - право державних місцевих адміністрацій здійснювати управління місцевими справами;

Б - право територіальної громади – жителів села чи добровільного об єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення;

В - обов’язок територіальної громади – жителів села чи добровільного об єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення;

?

Місцеве самоврядування здійснюється…

А - місцевими державними адміністраціями;

Б - обласними державними адміністраціями;

В - територіальною громадою.

?

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є …

А - Обласні державні адміністрації;

Б - представництва президента;

В - районні та обласні ради.

?

Депутати органів місцевого самоврядування обираються строком на …

А - 4 роки;

Б - 5 років;

В - 10 років.

?

Ради очолюють…

А - голова;

Б - начальник;

В - атаман.

?

Варіант ІІ

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є…

А - рухоме і нерухоме майно, що перебуває у власності відповідних рад;

Б - державна власність;

В - приватна власність.

?

Територіальна громада – це…

А - первинний суб’єкт органу державної влади;

Б - первинний суб’єкт місцевого самоврядування.

В - вторинний суб’єкт місцевого самоврядування.

?

Правовою основою діяльності органів місцевого самоврядування є:

А - Конституція України, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»

Б - Конституція Автономної Республіки Крим;

В - Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України.

?

Об’єктами комунальної власності є…

А - рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси;

Б - державна власність;

В - приватизована власність.

?

Систему місцевого самоврядування охоплює:

А - територіальна громада, органи і посадові особи місцевого самоврядування, органи самоорганізації населення;

Б - органи самоорганізації населення;

В - органи і посадові особи місцевого самоврядування.

?

Головним елементом системи місцевого самоврядування виступає..

А - місцева державна адміністрація;

Б- територіальна громада;

В - обласна рада.

?

Основними формами участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування є…

А - місцевий референдум, вибори депутатів відповідної ради;

Б - президентській контроль;

В - парламентський контроль.

?

Представницькими органами місцевого самоврядування є…

А - Місцеві державні адміністрації;

Б - Обласні державні адміністрації;

В - Ради.

?

Сільська, селищна, міська рада складається з…

А - депутатів;

Б - представників громади;

- керівників місцевих підприємств.

?

Основними формами роботи ради є:

А - пленум;

Б - з’їзд;

В - сесія.

 

Варіант ІІІ

Сесія скликається:

А - не менше одного разу на рік;

Б - не менше одного разу на півроку;

В - не менше одного разу на квартал.

?

Відкриває і веде засідання ради:

А - сільській, селищний, міський голова;

Б - голова місцевої державної адміністрації;

В - прокурор.

?

Сесія є правочинною якщо в її роботі беруть участь…

А - половина депутатів від загального складу ради;

Б - дві третини депутатів;

В - одна третина депутатів.

?

Нормативними актами які приймають ради є:

А - закони;

Б - постанови;

В - рішення.

?

В яких радах не утворюються виконавчі комітети?

А - районних та обласних;

Б - міських;

В - селищних та сільських

?

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах

рад є…

А - виконавчі комітети;

Б - райдержадміністрації;

В - збори.

?

Виконавчий комітет утворюється …

А - відповідною радою;

Б - відповідною державною адміністрацією;

В - відповідною облдержадміністрацією.

?

Головною посадовою особою територіальною громади є:

А - президент;

Б - голова;

В - завідуючий.

?

Очолює виконавчий комітет рад:

А-завідуючий.

Б - голова;

В - президент;

?

Органами самоорганізації населення є:

А- територіальні громади;

Б - вуличні, домові, квартальні комітети.

В- виконкоми.

?

ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

1. Поняття та предмет галузi конституцiйного права.

2. Мiсце та роль конституційного права в системi нацiонального права           України.

3. Конституцiйно-правовi норми та їх специфiка.

4. Пiдстави для класифiкацiї конституцiйно-правових норм.

5. Поняття та специфiка конституцiйно-правових вiдносин.

6. Суб'єкти конституцiйно-правових вiдносин.

7. Поняття та система джерел конституцiйного права України.

8. Вiдповiдальнiсть в конституцiйному правi.

9. Предмет та система науки конституцiйного права.

10.  Джерела науки конституцiйного права.

11.  Поняття та предмет Конституцiї.

12.  Види конституцій.

13. Основнi положення теорiї конституцiї.

14. Риси та юридичнi властивостi Конституції.

15. Охорона конституцiї.

16. Iсторiя конституцiйного розвитку України.

17. Основнi етапи новітньої конституцiйної реформи в Українi.

18. Загальна характеристика Конституцiї України 1996 року.

19. Поняття конституцiйного ладу та його спiввiдношення з державним ладом.

20. Закрiплення загальних засад конституцiйного ладу в Конституцiї України.

21. Засади конституцiйного ладу як загальний конституцiйно-правовий iнститут.

22. Гуманiстичнi i демократичнi засади конституцiйного ладу України.

23. Народний суверенiтет i його спiввiдношення з нацiональним i державним суверенiтетом.

24. Конституцiйне закрiплення принципу народного суверенiтету та форми здiйснення народовладдя.

25. Форма правлiння та форма державного устрою України згiдно Конституцiї 1996 року.

26. Україна - суверенна i незалежна держава.

27. Україна - демократична, правова, соцiальна держава.

28.  Конституцiя 1996 р. про основнi функцiї i обов'язки Української держави.

29. Полiтичнi, економiчнi i соцiальнi засади конституцiйного ладу України.

30. Захист конституцiйного ладу України.

31. Громадянство України.

32. Правове становище iноземцiв та осiб без громадянства в Україні.

33. Статус бiженцiв в Україні.

34. Основи правового статусу людини i громадянина як загальний                  конституцiйно-правовий iнститут.

35. Основнi принципи правового статусу людини i громадянина та їх               конституцiйне закрiплення.

36. Принципи громадянства України.

37. Основні шляхи набуття громадянства України.

38. Визнання, набуття та припинення громадянства України.

39. Органи, що вирішують питання громадянства України.

40. Виконання рiшень, прийнятих у питаннях громадянства України.

41. Поняття правового статусу iноземцiв та осiб без громадянства.

42. Правове регулювання перебування iноземцiв та осiб без громадянства в Українi.

43. Вiдповiдальнiсть іноземців та осіб без громадянства за порушування              законiв України.

44. Характеристика Закону України «Про бiженцiв».

45. Поняття, природа, риси конституцiйних прав, свобод та обов'язкiв людини i громадянина.

46. Класифiкацiя конституцiйних прав i свобод людини та громадянина.

47. Економiчнi првава і свободи.

48. Соціальні права і свободи.

49. Культурнi права i свободи.

50. Особистi права i свободи.

51. Громадянські права і свободи.

52. Полiтичнi права i свободи.

53. Конституцiйнi гарантiї захисту та практичного здiйснення прав та свобод людини i громадянина.

54. Конституцiйнi обов'язки людини i громадянина.

55. Поняття та конституцiйнi засади територiального устрою України.

56. Територiальна автономiя.

57. Конституцiйно-правовий статус Автономної Республiки Крим.

58. Система адмiнiстративно-територiального устрою України.

59. Адмiнiстративно-територiальна, нацiонально-територiальна i нацiонально-державна автономiя.

60. Поняття виборiв та їх соцiальна функцiя.

61. Види виборiв.

62. Виборче право в Україні.

63. Виборчі системи в Україні.

64. Особливiсть виборчих систем в Україні.

65. Конституцiйнi принципи виборчого права в Україні.

66. Виборчий процес в Українi: поняття та стадiї.

67. Законодавче регулювання стадiй виборчого процесу.

68. Поняття та соцiальна функцiя референдуму.

69. Види референдумiв.

70. Предмет референдуму.

71. Призначення та проведення референдумiв.

72. Вiдповiднiсть за порушення виборчих прав громадян.

73. Органiзацiя i проведення всеукраїнського референдуму.

74. Правовi наслiдки всеукраїнського референдуму.

75. Конституцiйно-правове регулювання питань органiзацiї i дiяльностi органiв державної влади.

76. Поняття та ознаки органу державної влади.

77. Конституцiйна система органiв державної влади України.

78. Принципи органiзацiї дiяльностi державних органiв України та їх                      закрiплення в Конституцiї України.

79. Верховна Рада України – парламент України.

80. Поняття та ознаки парламенту.

81. Види парламентiв.

82. Чисельний склад та структура Верховної Ради України.

83. Строки повноважень Верховної Ради України.

84. Дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.

85. Компетенцiя Верховної Ради України.

86. Акти Верховної Ради України.

87. Статус народного депутата України.

88. Сесiя Верховної Ради України.

89. Розгляд питань на пленарних засiданнях Верховної Ради України.

90. Комiтети i комiсiї Верховної Ради України: склад, порядок формування, функції та повноваження.

91. Посадовi особи Верховної Ради України.

92. Поняття та стадiї законодавчого процесу.

93. Особливостi проходження конституцiйних законiв.

94. Прийняття законопроекту.

95. Введення в дiю законiв та iнших актiв Верховної Ради України.

96. Спецiальнi парламентськi процедури.

97. Депутатськi групи i фракцiї у Верховнiй Радi України.

98. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: функцiї та        повноваження.

99. Мiсце i роль Президента України в механiзмi державної влади.

100. Порядок обрання Президента України.

101. Компетенцiя Президента України.

102. Конституцiя України про пiдстави i порядок дострокового припинення            повноважень Президента України.

103. Адміністрація Президента України.

104. Акти Президента України.

105. Конституцiйно-правовi основи взаємовідносин Президента України з         Верховною Радою України.

106. Конституцiйний статус Кабiнету Мiнiстрiв України.

107. Склад та порядок формування Кабiнету Мiнiстрiв України.

108. Система органiв виконавчої влади.

109. Центральнi органи виконавчої влади.

110. Мiсцевi органи виконавчої влади: система, порядок формування,              повноваження.

111. Судова влада в Україні.

112. Конституцiйнi принципи правосуддя.

113. Система судових органiв.

114. Конституцiйна юрисдикцiя.

115. Мiсце Конституцiйного Суду України в механiзмi державної влади.

116. Склад, порядок формування та повноваження Конституцiйного Суду України.

117. Процедура розгляду справ Конституцiйним Судом України.

118. Конституцiйнi основи організації i дiяльностi прокуратури.

119. Поняття та ознаки мiсцевого самоврядування.

120. Iсторiя становлення мiсцевого самоврядування в Українi.

121. Територiальна, матерiальна i фiнансова основи мiсцевого самоврядування.

122. Сфера компетенцiї мiсцевого самоврядування.

123. Акти мiсцевого самоврядування.

124. Поняття та елементи системи мiсцевого самоврядування.

125. Форми безпосереднього здiйснення мунiципальної влади територiальною громадою.

126. Органи i посадовi особи мiсцевого самоврядування.

127. Мiсце рад як представницьких органiв мунiципальної влади в системi мiсцевого самоврядування.

128. Особливостi статусу районних та обласних рад як органiв мiсцевого             самоврядування, що представляють спiльнi iнтереси територiальних громад сiл, селищ, мiст.

129. Особливості статусу районних у місті рад.

 

13. Список рекомендованої літератури

Основна література:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 2-го скликання //ВВР. – 1996.- №30.-Ст. 141.

2. Про засади державної мовної політики: Закон України від 03.07.2012 № 5029 - VI

3. Про Автономну Республіку Крим: Закон України від 17 березня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 11. – Ст. 69.

4. Про біженців: Закон України від 21 червня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 47. – Ст. 250.

5. Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим: Закон України від 10 лютого 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 29. – Ст. 191.

Про внесення змін до Закону України " Про постійні комісії Верховної Ради України: Закон України від 14 липня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 40-41. – Ст. 250.

6. Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів: Закон України від 6 квітня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 30-31. – Ст. 382.

7. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 7 липня 2005 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 33. – Ст. 1983.

8.Про вибори Президента України: Закон України вiд 18 березня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 20-21. – Ст. 291. 

9.Про всеукраїнський і місцеві референдуми: Закон Української РСР від 3 липня 1991 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. – № 33. – Ст. 443 (із змінами і доповненнями).

10.Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 4. – Ст. 65.

10.Про комітети Верховної Ради України: Закон України від 4 квітня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 19. – Ст. 134.

11.Про Кабінет Міністрів України: Закон України від 10 жовтня 2010 року.

12.Про місцеве самоврядування в України: Закон України від 21 травня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 25. – Ст. 20 (з змінами та доповненнями).

13.Про місцеві державні адмiнiстрацiї: Закон України від 9 квітня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 20-21. – Ст. 190.

14.Про об'єднання громадян: Закон України вiд 16 червня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 34. – Ст. 504; 1993. – № 46. – Ст. 427.

15.Про політичні партії в Україні: Закон України від 5 квітня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 23. – Ст. 118.

16.Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України: Закон України від 21.01.1994 р. // Відомості Верховної Ради України.-1994. -№ 18.-Ст. 101.

17.Про правовий статус іноземців: Закон України від 4 лютого 1994 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – № 23. – Ст. 162.

18.Про представництво Президента України в Автономній Республіці Крим: Закон України вiд 2 березня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України.-2000.-№ 21.-Ст. 158.

19.Про Президента України: Закон України від 5 липня 1991 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. – № 33. – Ст. 446.

20.Про прокуратуру: Закон України вiд 5 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 53. – Ст. 793 (з змінами на 20. 01. 2005).

21.Про Раду національної безпеки і оборони України: Закон України від 5 березня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 35. – Ст. 237.

22.Про Рахункову палату Верховної Ради України: Закон України вiд 11 липня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 43. – Ст. 212.

23.Про Службу безпеки України: Закон України вiд 25 березня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 27. – Ст. 383.

24.Про службу в органах місцевого самоврядування: Закон України від 7 червня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 33. – Ст. 175.

25.Про статус народних депутатiв України: Закон України вiд 22 бер. 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 42. – Ст. 212.

26.Про статус депутатiв місцевих рад: Закон України вiд 11 липня 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 40. – Ст. 290.

27.Про судоустрій статус суддів: Закон України вiд 7 липня 2010 р. №2453-VI

28.Про Центральну виборчу комісію: Закон України вiд 30 червня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – №. – Ст.

29.Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23 грудня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 20. – Ст. 99.

30.Про Регламент Верховної Ради України: Закон України від 10 лютого 2010 року N 1861-VI ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 14-15, N 16-17, ст.133 )

31.Про центральні органи виконавчої влади: Закон України від 17 березня 2011 року N 3166-VI (ОВУ №27, 2011(18.04.11).

32.Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади: Указ Президента України від 9 грудня 2010 р. – 2010. – № 1085. (в редакції Указу від 28.12.2010 р. – № 1245.

33.Про Положення про Адміністрацію Президента України: Указ Президента України від 2 квітня 2010 р. – 2010 -№ N 504/2010

34.Коментар до Конституції України: Науково-практичний коментар /В.Б. Аверянов, О.В. Батанов, Ю.В. Баулын та ін.; Ред. Кол. В.Я. Тацій, Ю.П. Битяк, Ю.М. Грошевой та ін. – Харків: Видавництво «Право»; К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2003.- 808 с.

35.Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналітичний огляд та коментар) / А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 629 с., [1] арк. іл.

36.Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року №20-рп/2010. У справі за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про внесення змін до Конституції України“ від 8 грудня 2004 року № 2222–IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України)

37. Конституційне право України: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. академіка АПрН України, доктора юридичних наук, професора Ю.М. Тодики, доктора юридичних і політичних наук, професора В.С. Журавського. – К.: Видавничій Дім „Ін Юре”, 2002. - 544 с.

38.Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України. Академічний курс: Підруч.: У 2т. – Т.1 /За ред. В.Ф. Погорілка.-К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка», 2006.-544с.

39. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

40. Фрицький О.Ф. Муніципальне право України: Підручник для юридичних вищих учбових закладів. – К.: Юрінком Інтер, 2004.

41. Конституційне право України: підручник. / В. І. Чушенко, І. Я. Заяць; за заг. ред. В. І. Чушенка; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Вид. 2-е, допов. і переробл. — К.: Ін Юре, 2009. — 547 с.

42. Погорілко В.Ф. Конституційне право України: підручник / В.Ф. Погорілко, В.Л. Федоренко; МОНУ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ; Київський ун-т права; за заг. ред. В.Ф. Погорілка. – 2-ге видання, перероб., та доп. – Київ: Правова єдність, 2010. – 432 с.

43. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.: 2011, «Ліра К»., 560 с.

 

Додаткова література

1.Барчук Г.І., Олійник А.Ю. Конституційне право людини на громадянство України // Вчені записки / Відп. ред. І.Ф. Радіонова. – К., 1997. - Вип. 6. – 2002. – С. 73-80.: іл. (Сер. Право).

2.Барчук Г.І., Олійник А.Ю. Досвід організації роботи парламентів світу / Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених: Науково-практичний збірник // Міліція України. – 2003. - №5 (17). – С. 3-8.

3.Білоус А.О. Політико-правові системи: світу i України.-Київ.: АМУПП, 1997. 

4.Букач В.В., Олійник А.Ю. Конституційні політичні права та свободи людини і громадянина в Україні: Монографія. – Д.: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2006. – 172 с.

5.Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2002. - № 10: Місцеве самоврядування в Україні. – 448 с.

6.Волинка К.Г. Механізм забезпечення прав і свобод особи: питання теорії і практики. Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.01) / НАН України; Інститут держави і права ім. В.М. Корецького. - К., 2000. -16 с. [ХО, В 674].

7.Горностай К. Захист, охорона, гарантії прав і свобод людини і громадянина: співвідношення понять // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 12. - К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. – С. 51-55.

8. Гуренко М.М. Теоретико-правові проблеми гарантій прав і свобод людини і громадянина: Монографія. - Київ: НАВСУ, 2001. – 218 с. [Х 620, Г 951].

9.Гурне Б. Державне управління / Пер. з франц. В. Шовкуна. – Київ: Основи, 1993. – 165 с.

10.Державне будівництво: Збірник нормативно-правових актів / За ред. М.І. Панова. Книга перша. – Харків: Гриф, 2002. - 576 с.

11.Державне будівництво: Збірник нормативно-правових актів / За ред. М.І. Панова. Книга друга. – Харків: Гриф, 2002. - 416 с.

12.Державно-правова реформа в Україні. Матеріали науково-практичної конференції. – Листопад 1997 р. - К., 1997. - 420 с.

13.Журавський В. С. Теоретичні та організаційно-правові проблеми становлення і розвитку українського парламентаризму. Автореф. дис. д-ра юрид. наук (12.00.01). - О., 2001. - 36с.

14.Закоморна К.О. Інститут омбудсмана як засіб забезпечення прав і свобод людини та громадянина (порівняльно-правовий аналіз). Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.02) / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2000. - 16 с.

15.Захист законних прав і інтересів людини (Нормативна база. Практика судів: Верховного Суду України, Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини) / Укладач Цицора Т.Р., під редакцією Бринцева В.Д. – Харків, 2002. – 334 с.

16.Івершенко Л.А. Конституційне право людини і громадянина на приватну власність в Україні та забезпечення його реалізації органами внутрішніх справ: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (спеціальність 12.00.02 – конституційне право). – К.: КНУВС, 2006. – 20 с.

17.Інститут омбудсмана як засіб забезпечення прав і свобод людини та громадянина (порівняльно-правовий аналіз): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 [Електрон. ресурс] / К.О. Закоморна; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. — Х., 2000. — 16 с. — укp.

18.Інститут президентства в Україні: конституційно-правовий аспект: Автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 [Електрон. ресурс] / Н.Г. Плахотнюк; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х., 1999. - 20 с. - укp.

19.Карпачова Н.І. Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні: Перша щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. – Видання друге. – Харків: Консум, 2001. – 464 с.

20.Колодій А.М., Олійник А.Ю. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 336 с. [Х 620, К 61]

22.Колодій А.М., Олійник А.Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Підручник /. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 464 с.

23.Колодій А.М. Принципи права України: Монографія. – Київ: Юрінком Інтер, 1998. – 208 с.

24.Коментар до Конституції України. Інститут законодавства Верховної Ради України. Друге видання, виправлене й доповнене. - К., 1998. - 412 с.

25.Конституційне право України / За ред. доктора юридичних наук, професора В.Ф. Погорілка. - К.: Наукова думка, 1999. - 734 с.

26.Конституційне право зарубіжних країн: Навч. посібник / В.О. Ріяка (керівник авт. кол.) В.С.Семенов, М.В. Цвік та ін..; За заг. ред. В.О. Ріяки. – К.: Юрінком Інтер, 2002. - 512 с.

27.Конституційне право зарубіжних країн: Навч. посібник / М.С. Горшеньова, К.О. Закоморна, В.О. Ріяка та ін..; За заг. ред. В.О. Ріяки. – 2-е вид., допов. і перероб. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 544 с.

28.Конституційний договір про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України: укладений 8 червня 1995 року між Верховною Радою України і Президентом України // ВВР. -1995. - №18. - Ст. 133.

29.Конституція України. Конституція Автономної Республіки Крим: Зб. нормат. актів. – К.: Юрінком Інтер, 1999. – 96 с.

30.Конституція України: Офіц. Текст: Коментар законодавства України про права та свободи людини і громадянина: Навч. Посібник / Авт.-упоряд. М.І. Хавронюк. - К.: Парламент. вид-во, 1999. – 544 с.

31.Конституції нових держав Європи та Азії / Упоряд. С. Головатий. – К.: Укр. Правн. Фундація. Вид-во “Право”, 1996. – 544 с.

32. Концепція адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу від 16 серпня 1999 року // Офіційний вісник України. -1999. - №33. - Ст. 1735.

33.Кравченко В.В. Конституційне право України: Навчальний посібник. - К.: Атика, 2001. - 288 с. 

34.Кравченко В.В. Конституційне право України: Навчальний посібник. – Вид. 3-тє, виправл. та доповн. – К.: Атика, 2004. – 512 с.

35.Красавчикова Л.О. Личная жизнь граждан под охраной закона. – М.: Юрид. лит., 1983. – 160 с.

36.Кушніренко О.Г., Слинько Т.М. Права і свободи людини та громадянина: Навчальний посібник. – Х.: Факт, 2001. – 400 с.

37. Лисенков С.Л. Конституція України: Матеріали до вивчення. – К.: Либідь, 1997. – 160 с.

39. Лучин В.О. Конституционные институты // Современный конституционализм (по материалам советско-британского симпозиума): Сб. научн. тр. – М.: ИГПАН, 1990. – С. 28-37.

40. Марцеляка О.В. Контрольно-наглядові органи в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України. Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.02) / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 1997. - 22с.

41.Международные акты о правах человека. Сборник документов. – М: Издательская группа НОРМА-ИНФРА М, 1999. – 784 с.

42.Мелащенко В.Ф. Основи конституційного права України.-К.: Венурі, 1996. -208 с.

43.Мельник О. Виникнення суб’єктивних прав на об’єкти інтелектуальної власності // Право України – 2002. - № 3. – С. 96-97.

44.Михайленко А.Р. Расследование преступлений: законность и обеспечение прав граждан. Научно-практическое издание.-К.: Юрінком Інтер, 1999. - 448 с.

45.Михайлов П.М. Личные конституционные права и свободы советских граждан: деятельность милиции в сфере их реализации. Автореферат дис. канд. юрид. наук (специальность 12.00.02) / Киевская высшая школа МВД СССР им. Ф.Э. Дзержинского. – К., 1990. – 20 с.

46.Місцеве самоврядування в Україна. – К.: Iнюре, 1997. 

47.Негодченко О.В. Організаційно-правові засади діяльності органів внутрішніх справ щодо забезпечення прав і свобод людини: Монографія. – Д.: Вид-во Дніпропетр. ун-ту, 2003. - 448 с.

48.Олійник А.Ю., Бивалін О.В. Конституційне право людини на недоторканість житла // Науковий вісник НАВСУ. – 2002. - № 1. – С.151-156.

49.Олійник А.Ю. Захист конституційного права на повагу до гідності // Науковий вісник НАВСУ. – 2002. - № 4. – С.69-75.

50.Олійник А.Ю. Зміст конституційного права людини на життя // Науковий вісник НАВСУ. – 2001. – №3. – С.6-13.

51.Олійник А.Ю. Зміст конституційних економічних та соціальних свобод людини і громадянина в умовах побудови громадянського суспільства в Україні // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2004. № 1 (14). – С. 183-191.

52.Олійник А.Ю. Ідея свободи та недоторканості людини у стародавні часи // Право України. – 2002. - №10. – С.126-129.

53.Олійник А.Ю. Ідеї свободи і недоторканості в Західній Європі за умов формування концепції прав людини // Правовий статус особи: стан, проблеми, перспективи. Збірник наукових статей.; За редакцією М. Головка, Н. Морзе, П. Біленчука. - Київ: АПСВ, 1998. - С.100-103.

54.Олійник А.Ю., Іларіонова Н.В. Механізм забезпечення конституційної недоторканості в Україні // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2002. – № 6. – С. 19-27.

55.Олійник А.Ю. Історія розвитку конституції України в механізмі забезпечення основних свобод людини і громадянина // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 24. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 121-126.

56.Олійник А.Ю. Механізм, форми, методи, особливості забезпечення органами внутрішніх справ реалізації прав людини і громадянина: Лекція. – Київ: Національна академія внутрішніх справ України, 1997. – 38 с. [ХО, О542].

57.Основи конституцiйного права України: Підручник. Видання друге, доповнене / За ред. В.В. Копейчикова - К.: Юрiнком Інтер, 1998. - 288 с.

58.Органы внутренних дел в механизме обеспечения личных конституционных прав и свобод граждан: Монография / К.В. Толкачев, А.Г. Хабибулин. - Уфа: Уфимская высшая школа, 1991. - 168 с.

59.Осауленко О.І. Конституційні основи формування змісту та системи правового регулювання статусу засуджених до позбавлення волі та їх втілення в законодавстві України (загальнотеоретичні питання). Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.02) / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 1997. - 24 с.

60.Пашук Т.І. Право людини на ефективний державний захист її прав та свобод. Автореф. дис... канд. юрид. наук. Спеціальність 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2006. – 16 с.

61.Пелих Н.А. Конституційні засади діяльності міліції України (спеціальність 12.00.02) / Київський національний ун-т ім.. Тараса Шевченка. – К., 2002. - 18 с.

62.Петрухин И.Л. Свобода личности и уголовно-процесуальное принуждение. Общая концепция. Неприкосновенность личности. / Отв. ред. И.Б. Михайловская. – М.: Наука, 1985. – 239 с.

63.Права людини в Україні. Інформаційно-аналітичний бюлетень Українсько-Американського Бюро захисту прав людини: Випуск 21. - Київ, 1998. - 445 с. [Х 99, П 680]

64.Права людини: Підручник для 10-11 класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв та гімназій. – К.: вид-во “Право”, 1997. – 227 с. [Х 91, П 680]

65.Правознавство: Підручник / А.І. Берлач, Д.О. Карпенко, В.С. Ковальський, Колодій А.М., А.Ю. Олійник, О.О. Підопригора; За ред. В.В. Копєйчикова, А.М. Колодія. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 752 с.

66. Баглай М.В., Туманов В.А. Малая энциклопедия конституционного права. – М.: БЕК, 1998. – 519 с.

67. Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С.Шемшученко (відп. ред.) та ін. – К.: “Укр. енцикл.”, 1998.

68. Теліпко В.Е. Конституційне та конституційно-процесуальне право України: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / В.Е. Теліпко. – Київ: Центр навчальної літератури, 2009. – 568 с.

70. Конституційне право України: темат. слов. / М-во внутр. справ України, Харк. нац. ун-т внутр. справ, Херсон. юрид. ін-т; [упоряд.: Галунько В. В. та ін.; за ред. В. В. Галунька] — Херсон: Херсон. міська друк., 2010. — 131 с.

6. Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналітичний огляд та коментар) / А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 629 с.,

71. Конституційне право України: темат. слов. / М-во внутр. справ України, Харк. нац. ун-т внутр. справ, Херсон. юрид. ін-т; [упоряд.: Галунько В. В. та ін.; за ред. В. В. Галунька] — Херсон: Херсон. міська друк., 2010. — 131 с.

72.Влада в Україні: шляхи до ефективності.: Всеукр. форум учених-правознавців. / відп. ред. О. Д. Святоцький. — К.: Ін Юре, 2010. — 686 с.

73. Муніципальна влада в Україні: проблеми теорії та практики. / О. В. Батанов; [відп. ред. М. О. Баймуратов]; НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К.: Юрид. думка, 2010. — 653 с.

74. Конституція та засади конституційного ладу України у питаннях та відповідях: навч. посіб. / Є. І. Григоренко, О. С. Передерій. — Х.: ХУПС, 2010. — 171 с.

75. Козир Олександр Володимирович. Конституційне право особи на недоторканність житла: автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.02./Козир Олександр Володимирович; Харк. нац. ун-т внутр. справ. – Х., 2011.-19 с.

76. Олійник А.Ю. Поняття, види та зміст конституційної свободи пересування /Науковий вісник ДДУВС, 2011.-С.18-24.

Інтернет-ресурси:

11. http: //portal.rada.gov.ua  - Офіційний веб-сайт Верховної Ради України.

12. http: //kmu.gov.ua            - Офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України.

13. http: //ccu.gov.ua           - Офіційний веб-сайт Конституційного Суду України.

14. http: //president.gov.ua   - Офіційний веб-сайт Президента України.       

15. http: //www.nau.ua       ‑ Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)».

 

 

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 213; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (5.086 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь