Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конституційний Суд України. Туційного Суду з конституційною скаргою




 


туційного Суду з конституційною скаргою. Інколи умовою звернення до цих органів є використання в державі всіх засобів правового захи­сту (Австрія, ФРН)1.

У главі 16 Закону «Про Конституційний Суд України» зазна­чається, що підставою для конституційного звернення щодо офіцій­ного тлумачення Конституції та законів України є наявність неодно­значного застосування положень Конституції та законів України су­дами України, іншими органами державної влади, якщо суб'єкт пра­ва на конституційне звернення вважає, що це може призвести або призвело до порушення його конституційних прав і свобод.

Розглянувши справу за таким зверненням громадянина, Консти­туційний Суд у резолютивній частині рішення офіційно тлумачить положення Конституції та законів України, щодо яких було подано конституційне звернення. Якщо при тлумаченні закону України (його окремих положень) була встановлена наявність ознак його невідповідності Конституції Суд у цьому ж провадженні вирішує питання щодо неконституційності такого закону.

Учасники провадження у Конституційному Суді мають знати про відповідальність за порушення порядку провадження пленарного засідан­ня. Забезпечує додержання порядку його проведення головуючий на засіданні. У разі виявлення неповаги до Суду або перешкоджання проведенню його пленарного засідання порушник притягується до встановленої законом відповідальності. Ухвала про притягнення до відповідальності виноситься Конституційним Судом за пропозицією головуючого у залі засідань. Порушник випроваджується із залу засідань Суду.

Законом передбачено відшкодування витрат учасникам консти­туційного провадження. Воно здійснюється з бюджетних коштів за рішенням Конституційного Суду.

Стаття 3 Закону «Про Конституційний Суд України» встановлює, що Конституційний Суд приймає акти, що регламентують організацію його внутрішньої роботи відповідно до цього закону. Ці акти покликані конкретизувати, розвивати, доповнювати норми закону про конституційне провадження, організацію роботи його апарату тощо.

1 Дайджест офіційних матеріалів і публікацій у періодичній пресі. Конституційне правосуддя в країнах СНД і Балтії. — М., 2000. — № 6. — С. 225, 193.


5 березня 1997 р. рішенням Конституційного Суду було затвердже­но Регламент Конституційного Суду України. Цей важливий для ор­ганізації внутрішньої роботи Суду акт визначає: порядок обрання Го­лови Конституційного Суду та його заступників; утворення колегій суддів, постійних і тимчасових комісій; призначення секретарів ко­легій суддів; призначення керівника секретаріату Конституційного Суду; повноваження та порядок проведення засідань колегій суддів, засідань і пленарних засідань Конституційного Суду; порядок підго­товки матеріалів за конституційними поданнями та конституційними зверненнями до розгляду на пленарних засіданнях Конституційного Суду; порядок розгляду справ; основні правила етикету на пленарних засіданнях; особливості діловодства в Конституційному Суді, інші питання внутрішньої діяльності Конституційного Суду України.

У Законі «Про Конституційний Суд України «визначено особли­вості судового провадження у справах щодо конституційності чинних міжнародних договорів України і міжнародних договорів України, що вносяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов'язковість. Відповідно до норм глави 14 Закону «Про Конституційний Суд України» питання щодо конституційності чинного міжнародного договору розглядається Конституційним Судом за конституційним поданням Президента, Кабінету Міністрів.

За надання висновків про невідповідність міжнародного договору Конституції Суд у цьому ж провадженні вирішує також питання що­до неконституційності цього договору чи його окремих частин.

Питання щодо конституційності міжнародних договорів, що вно­сяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов'язковість, роз­глядаються Конституційним Судом за конституційним поданням Президента, Кабінету Міністрів до прийняття Верховною Радою відповідного закону.

Відкриття конституційного провадження у цих справах зупиняє розгляд Верховною Радою питання щодо надання згоди на їх обов'яз­ковість.

Процес діяльності Конституційного Суду України постійно збага­чується практикою його діяльності, дає чимало матеріалів для узагальнень і пропозицій щодо поліпшення роботи цього єдиного ор­гану конституційної юрисдикції, вдосконалення законодавства, яке регулює його організацію і функціонування. Певне значення в цьому має ознайомлення і вивчення суддями Конституційного Суду Ук­раїни та працівниками його апарату міжнародного досвіду діяльності


 


486


487


Розділ 21


конституційних судів країн розвинутої демократії, порівняльно-пра­вового аналізу конституційного права та його застосування, насампе­ред у європейських державах (ФРН, Польщі, Росії та ін.). Останніми роками керівництвом Конституційного Суду було організовано чи­мало міжнародних семінарів та конференцій за участю представників ОБСЄ, Ради Європи, її Венеціанської комісії, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва та інших міжнародних ор­ганізацій. Делегаціями українських юристів з Конституційного Суду відвідано ряд країн світу, прийнято в Україні кілька делегацій з кон­ституційних судів країн СНД, Західної Європи та США. У 2000 р. Конституційному Суду України надано статус повноправного члена Конфедерації європейських конституційних судів. Цей акт є свідчен­ням його міжнародного визнання, того, що він став одним із важли­вих правових механізмів впровадження конституційної законності, стабілізуючим чинником у системі здійснення державної влади в Ук­раїні, інструментом послідовного і неухильного впровадження в жит­тя норм Основного Закону країни, охорони конституційних прав і свобод людини і громадянина.


Розділ 22


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 218; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь