Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 1. Конституційне право України як галузь права, юридична наука і навчальна дисципліна



Тема 1. Конституційне право України як галузь права, юридична наука і навчальна дисципліна

 

1. Поняття, предмет і метод конституційного права як галузі права. Місце і роль конституційного права в системі права України.

2. Конституційно-правові норми та інститути. Система конституційного права України.

3. Конституційно-правові відносини: поняття, види, суб'єкти.

4. Конституційно-правова відповідальність.

5. Джерела конституційного права України.

6. Конституційне право України як юридична наука та навчальна дисципліна.

 

Практичні завдання

 

1. На одному з семінарських занять студент К. зазначив, що предмет і метод правового регулювання не вичерпують кваліфікаційних ознак конституційного права. Слід, мабуть, говорити про те, що конституційне право відрізняється від інших галузей права і іншими ознаками: задачами та цілями правового регулювання, наявністю особливого виду відповідальності та ін. Обґрунтуйте Вашу точку зору з цього питання.

2. Під час складання іспиту студент М., відповідаючи на питання: «Чи можна віднести рішення Конституційного Суду України до джерел конституційного права? », вказав, що рішення Конституційного Суду України не відносяться до джерел конституційного права, тому що вони є частиною судової практики, яка не застосовується в якості джерела права, оскільки в Україні не діє прецедентна система. Проаналізуйте відповідь студента та вкажіть власну позицію з даного питання. 

3. Суб`єкти конституційного права мають ряд особливостей. Знайдіть їх у статтях Конституції України. У чому проявляються ці особливості?

4. В чому сутність принципу «верховенство закону»? Чим він відрізняється від принципу «обов`язковості закону»?

5. Які, на Вашу думку, структурні, змістовні та функціональні характеристики ланцюжка: галузь конституційного права – правовий інститут – норма права – правовий припис? Поясніть це на прикладах конкретних статей Конституції України.

6. Житомирська обласна виборча комісія Житомирської області своєю постановою відмовила кандидату у депутати з виборів (проміжних) до Житомирської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 Іванову І.І. в реєстрації 3 кандидатур офіційних спостерігачів, запропонованих ним, мотивуючи свою відмову тим, що 3 з 5 запропонованих ним кандидатур на день проведення виборів буде ще 17 років, що є порушенням вимог ч.1 ст. 58 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Кандидат Іванов І.І. не погодився з таким рішенням і подав позов до адміністративного суду про визнання протиправною та скасування вище зазначеної постанови.

Сформулюйте поняття конституційно-правової відповідальності та назвіть ознаки, які відрізняють її від всіх інших видів юридичної відповідальності? Чи є відмова обласної виборчої комісії в реєстрації офіційних спостерігачів санкцією за порушення виборчого законодавства України (заходом конституційно-правової відповідальності)?

7. Вкажіть, які з перелічених фактів є юридичними діями, що тягнуть за собою виникнення конституційно-правових відносин:

а) створення колегії МВС України;

б) обрання голів комітетів Верховної Ради України;

в) рішення управління Міністерства юстиції України про реєстрацію громадського об`єднання;

г) рішення суду про відшкодування моральних збитків громадянину в наслідок незаконних дій посадової особи.

8. Визначте структурні елементи конституційно-правових норм:

а) «Президент України є главою держави»;

б) «Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть початися»;

в) «Рішення органів місцевого самоврядування за мотивами їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду».

До якого виду конституційно-правових норм вони відносяться?

Основні поняття та терміни

Конституційне право України як галузь права; предмет конституційного права України як галузі права, метод конституційно-правового регулювання, конституційно-правова норма, конституційно-правові відносини, суб’єкт конституційно-правових відносин, конституційно-правовий інститут, джерело галузі конституційного права, система конституційного права, наука конституційного права, конституційне право як навчальна дисципліна, конституційна відповідальність.

Тема 1

 

1. Визначте, який із запропонованих варіантів є правильним: виражені у змісті конституційного права основні засади, відповідно до яких воно будується як система правових норм, а також здійснюється конституційно-правове регулювання суспільних відносин-це:

А) інститути конституційного права;

Б) галузі конституційного права;

В) норми конституційного права;

Г) принципи конституційного права;

Д) суб'єкти конституційного права.

 

2. За призначенням у механізмі правового регулювання норми конституційного права поділяються на:

А) регулятивні;   

Б) диспозитивні;

В) забороняючі;

Г) процесуальні;

Д) імперативні.

 

3. Визначте ознаки, що відповідають таким джерелам конституційного права:

1) міжнародні договори України;

2) Конституція України:

3) Декларація про державний суверенітет України;

4) конституційний закон.

 

А) регулює найважливіші суспільні відносини;

Б) є частиною національного законодавства України;

В) вносить зміни і доповнення до Конституції;

Г) є політико-правовим документом програмного характеру.

4. Визначте, який із запропонованих варіантів є правильним: суспільні відносини, врегульовані нормами конституційного права України, змістом яких є юридичний зв'язок між суб'єктами у формі взаємних прав і обов'язків, передбачених даною правовою нормою – це:

А) конституційно-правові норми;

Б) принципи конституційного права;

В) система конституційного права;

Г) механізм правового регулювання;

Д)конституційно-правові відносини.

5. Конституційно-правові норми за характером припису, що в них міститься, прийнято класифікувати на:

А) регулятивні;

Б) забороняючі;

В) імперативні;

Г) матеріальні;

Д) диспозитивні.

 

Підтвердіть або спростуйте наступне твердження: «Конституційно-правові норми, що НЕ надають суб'єктам конституційно-правових відносин свободи вибору своєї поведінки називаються імперативними нормами».

А) Так;

Б) Ні.

 

13.Визначте, який із запропонованих варіантів є правильним: певна система норм конституційного права, які регулюють однорідні і взаємопов'язані суспільні відносини і створюють відносно самостійну групу – це:

А) предмет конституційного права;

Б) конституційно-правові інститути;

В) метод конституційно-правового регулювання;

Г) функції конституційного права;

Д) принципи конституційного права.

 

14. Вкажіть слово, що пропущене в наведеному конституційному положенні: «Закон набирає чинності через __________ з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування».

А) 15 днів;

Б) 10 днів;

В) 30 днів;

Г) 7 днів;

Д) 14 днів.

 

15.Визначте, який із запропонованих варіантів є правильним: загальнообов'язкові правила поведінки, встановлені або санкціоновані державою з метою охорони і регулювання певних суспільних відносин, які здійснюються через конкретні права і обов'язки і забезпечуються примусовою силою держави – це:

А) конституційно-правові норми;

Б) принципи конституційного права;

В) система конституційного права;

Г) механізм правового регулювання;

Д ) конституційно-правові відносини.

16. Конституційно-правові норми, за ступенем визначеності припису, що в них міститься, прийнято класифікувати на:

А) регулятивні;

Б) охоронні;

В) забороняючі;

Г) диспозитивні;

Д) процесуальні.

 

Практичні завдання

 

1. Складіть схему: «Юридичні властивості Конституції України».

2. Наведіть приклади норм Конституції України, що реалізуються в формі застосування. Чим відрізняється застосування конституційних норм від інших форм реалізації норм Конституції України?

3. Складіть структурно-логічну схему: «Порядок внесення змін до Конституції України».

4.  У лютому 2011 р. Верховна Рада України розглянула законопроект про внесення змін до ст. 76 Конституції України, який передбачав збільшення строку повноважень парламенту України до 7 років. Однак, такий законопроект не був схвалений. У січні 2012 р. Президент України подав законопроект про внесення змін до ст. 76 Основного Закону України, що передбачав зменшення строку повноважень парламенту України до 4 років. Верховна Рада України відхилила такий законопроект, посилаючись на те, що вона не може двічі протягом строку своїх повноважень розглядати законопроект про внесення змін в одні й ті самі положення Конституції України.

Дайте правову оцінку ситуації.

5. Суддя місцевого суду відмовив громадянинові К. в прийнятті його позовної заяви. Свою відмову суддя обґрунтував тим, що громадянин К. в своїй заяві посилався на норми Конституції України, а не спеціального закону.

Дайте правову оцінку ситуації.

6. У березні 2012 р. Верховна Рада України розглянула за пропозицією 158 народних депутатів питання про відповідальність Кабінету Міністрів України, проте не прийняла резолюція недовіри. 24 квітня 2012 р. у відповідь на пропозицію 278 депутатів знову розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України, Голова Верховної Ради України зазначив, що двічі протягом 6 місяців Верховна Рада України не може розглядати питання про відповідальність Кабінету Міністрів України.

Дайте правову оцінку ситуації.

7. 20 червня 2012 року Верховна Рада України розглянула законопроект про внесення змін до Конституції України. 31 вересня 2012 року 305 народних депутатів України звернулися до Конституційного Суду України з поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про внесення змін до Конституції України», в якому зазначили, що не може вважатися конституційним внесення змін до Конституції без наявності відповідного висновку Конституційного Суду України щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Дайте правову оцінку ситуації.

8. Президент України визначив законопроект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України» як невідкладний, проте Верховна Рада України не розглянула його в найближчий тиждень.

Дайте правову оцінку ситуації.

 

Основні поняття та терміни

 

Конституція (фактична та юридична; формальна і матеріальна); конституціоналізм; сутність конституції; функції конституції; юридичні властивості конституції; структура конституції; конституційна норма; пряма дія конституційних норм; реалізація норм конституції; застосування норм конституції; перехідні та прикінцеві положення конституції; правова охорона конституції.

 

Тема 2

Підтвердіть або спростуйте наступне твердження: « Положення Конституції України, які містять норми, що визначають час набуття нею чинності та, зважаючи на істотне значення Конституції для Українського народу, проголошують день її прийняття святом – це «Перехідні положення».

А) Так;

Б) Ні.

 

6. Визначте, яка ознака не відноситься до юридичних властивостей конституції:

А) верховенство в системі законодавства;

Б) пряма дія на всій території держави;

В) база для поточного законодавства;

Г) загальний порядок внесення змін і доповнень;

Д) особливий правовий захист.

 

7. За порядком прийняття конституції бувають:

А) монархічні;

Б) унітарні;

В) договірні;

Г) жорсткі;

Д) писані.

8. У відповіді під якою буквою правильно зазначено слово (словосполучення), що пропущене у наведеному конституційному положенні: «Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може ___________ змінювати одні й ті самі положення Конституції України».

А) двічі;

Б) тричі;

В) взагалі;

Г) тричі протягом року;

Д) двічі протягом року.

 

9. Конституція України НЕ може бути змінена, якщо зміни передбачають:

А) прийняття нових державних символів;

Б) скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина;

В) заміну столиці держави;

Г) зміну назви держави;

Д) зміну системи вищих органів держави.

 

10. Законопроект про внесення змін до Конституції України розглядається Верховною Радою України за наявності висновку:

А) Верховного Суду України;

Б) Конституційного Суду України;

В) Генерального прокурору України;

Г) спеціальної комісії;

Д) Рахункової палати.

 

Підтвердіть або спростуйте наступне твердження: «Відповідно до чинної Конституції України законопроект про внесення змін до Конституціюї України може бути поданий у Верховну Раду України тільки народними депутатами України».

А) Так;

Б) Ні.

 

17. Визначте, яка із запропонованих відповідей на питання є правильною: «У перекладі з латинської слово «конституція» означає ________»:

А) встановлюю;

Б) обмежую;

В) стверджую;

Г) дозволяю;

Д) забороняю. 

 

18. Норми Конституції України є нормами ____________ дії.

А) безпосередньої;

Б) прямої;

В) реальної;

Г) безумовної;

Д) непрямої.

 

19. Знайдіть вірну відповідь: Октройованими називаються конституції, які:

А) представляють собою сукупність різних законів;

Б) даровані главою держави - прийняті його владою без участі представницьких органів;

В) прийняті представницьким органом;

Г) схвалені на референдумі;

Д) представляють собою особливий законодавчий акт, який офіційно проголошений основним законом держави.

 

20. За порядком внесення змін сучасні конституції поділяються на:

А) гнучкі;

Б) демократичні;

В) харизматичні;

Г) монархічні;

Д) тимчасові.

Тема 1. Конституційне право України як галузь права, юридична наука і навчальна дисципліна

 

1. Поняття, предмет і метод конституційного права як галузі права. Місце і роль конституційного права в системі права України.

2. Конституційно-правові норми та інститути. Система конституційного права України.

3. Конституційно-правові відносини: поняття, види, суб'єкти.

4. Конституційно-правова відповідальність.

5. Джерела конституційного права України.

6. Конституційне право України як юридична наука та навчальна дисципліна.

 

Практичні завдання

 

1. На одному з семінарських занять студент К. зазначив, що предмет і метод правового регулювання не вичерпують кваліфікаційних ознак конституційного права. Слід, мабуть, говорити про те, що конституційне право відрізняється від інших галузей права і іншими ознаками: задачами та цілями правового регулювання, наявністю особливого виду відповідальності та ін. Обґрунтуйте Вашу точку зору з цього питання.

2. Під час складання іспиту студент М., відповідаючи на питання: «Чи можна віднести рішення Конституційного Суду України до джерел конституційного права? », вказав, що рішення Конституційного Суду України не відносяться до джерел конституційного права, тому що вони є частиною судової практики, яка не застосовується в якості джерела права, оскільки в Україні не діє прецедентна система. Проаналізуйте відповідь студента та вкажіть власну позицію з даного питання. 

3. Суб`єкти конституційного права мають ряд особливостей. Знайдіть їх у статтях Конституції України. У чому проявляються ці особливості?

4. В чому сутність принципу «верховенство закону»? Чим він відрізняється від принципу «обов`язковості закону»?

5. Які, на Вашу думку, структурні, змістовні та функціональні характеристики ланцюжка: галузь конституційного права – правовий інститут – норма права – правовий припис? Поясніть це на прикладах конкретних статей Конституції України.

6. Житомирська обласна виборча комісія Житомирської області своєю постановою відмовила кандидату у депутати з виборів (проміжних) до Житомирської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 Іванову І.І. в реєстрації 3 кандидатур офіційних спостерігачів, запропонованих ним, мотивуючи свою відмову тим, що 3 з 5 запропонованих ним кандидатур на день проведення виборів буде ще 17 років, що є порушенням вимог ч.1 ст. 58 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Кандидат Іванов І.І. не погодився з таким рішенням і подав позов до адміністративного суду про визнання протиправною та скасування вище зазначеної постанови.

Сформулюйте поняття конституційно-правової відповідальності та назвіть ознаки, які відрізняють її від всіх інших видів юридичної відповідальності? Чи є відмова обласної виборчої комісії в реєстрації офіційних спостерігачів санкцією за порушення виборчого законодавства України (заходом конституційно-правової відповідальності)?

7. Вкажіть, які з перелічених фактів є юридичними діями, що тягнуть за собою виникнення конституційно-правових відносин:

а) створення колегії МВС України;

б) обрання голів комітетів Верховної Ради України;

в) рішення управління Міністерства юстиції України про реєстрацію громадського об`єднання;

г) рішення суду про відшкодування моральних збитків громадянину в наслідок незаконних дій посадової особи.

8. Визначте структурні елементи конституційно-правових норм:

а) «Президент України є главою держави»;

б) «Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть початися»;

в) «Рішення органів місцевого самоврядування за мотивами їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду».

До якого виду конституційно-правових норм вони відносяться?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 258; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.079 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь