Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Принципи менеджменту в туризмі
Принципи менеджменту в туризмі ґрунтуються на класичних принципах менеджменту — найважливіших керівних правилах, положеннях і нормах поведінки, керуючись якими органи управління забезпечують ефективний розвиток організації. У будь-якій науці принципи є керівним началом. Отже, принципи менеджменту розкривають основні ідеї, закономірності, в яких виявляються зв'язки між різними структурами управлінської системи, та правила поведінки керівників щодо здійснення ними управлінських функцій. До найважливіших принципів ефективного менеджменту належать: — цілісність; — ієрархічність; — цільова спрямованість розвитку; — наукова обґрунтованість і оптимальність; — оптимальне поєднання централізації і децентралізації; — демократизація. У кожному принципі різною мірою виявляються політичні, організаційні і технологічні аспекти. В одних переважають політичні властивості, в інших — орг. або технологічні. На сучасному етапі пропонують поділяти принципи управління на основні та часткові. До основних належать принципи: — пристосованості — менеджмент розробляє керівництво до дій для усіх співробітників підприємства; — системності — менеджмент охоплює всю систему, враховуючи її зовнішні та внутрішні взаємозв'язки, взаємозалежності та відкритість власної структури або системи туризму в цілому; — багатофункціональності — менеджмент охоплює матеріальні (ресурси, послуги), функціональні (організація праці) та змістовні (досягнення кінцевої мети) аспекти діяльності; Серед важливих принципів, на яких рекомендують базуватися менеджерам, часто називають: прихильне ставлення до всіх працівників організації, відповідальність менеджерів усіх рівнів за успішну діяльність підприємства, комунікація (горизонтальна і вертикальна) як усередині, так і за межами організації, створення атмосфери відкритості, чесності, довіри до працівників, сприяння реалізації їхніх талантів, прагнень до постійного вдосконалення як особистої роботи, так і роботи організації. Практичне втілення нових принципів менеджменту складне і потребує радикального перегляду всієї філософії бізнесу, зміни психології працівників (у т. ч. менеджерів), підвищення їх кваліфікації і зростання особистого потенціалу. Підґрунтям цього є класифікація принципів за критерієм видів діяльності, що в сукупності представляють управління як соціальне явище. У такому разі принципи менеджменту можна поєднати у три групи — кібернетичні, організаційні і соціально-психологічні. Принцип верифікації передбачає перевірку істинності теоретичних положень на практиці, встановлення достовірності отриманих відомостей і повідомлень, що спрямовано на забезпечення об'єктивності відображення реальності в управлінській діяльності.
Планування як функція менеджменту туристичного підприємства Планування — це безперервний процес визначення засобів з досягнення строків і послідовності дій, розподілу управлінських ресурсів. Його завданнями є: — забезпечення цілеспрямованого розвитку організації; — координація діяльності структурних підрозділів і працівників; — створення бази ефективного контролю й оцінювання; — мотивація трудової діяльності; — інформаційне забезпечення членів трудових колективів. Розрізняють перспективне (стратегічне), тактичне (середньо-строкове) і оперативне (поточне) планування. Планування управління туристичною діяльністю починається з процесу стратегічного планування — з розробки стратегічних планів, програм.Для конкретного туристичного регіону насамперед визначається його конкурентна спроможність і формулюється туристичний образ. Туристичний образ регіону оцінюється за такими критеріями, як гостинність, якість послуг, що надаються, імідж, наявність можливостей для активного відпочинку, розвиненість транспортної інфраструктури, відповідність якості послуг ціні та ін. 3 огляду на це функція планування охоплює такі види робіт: — участь у розробці цілей розвитку регіону, які визначають органи управління розвитком туризму певної території; — поточний аналіз конкурентоспроможності місця (ринок, прямі і непрямі конкуренти, попит, постачальники, галузь); На наступному етапі планування розробляються тактичні й оперативні плани, які визначають проміжні цілі на шляху вирішення стратегічних завдань і реалізуються на середньому і нижньому рівнях управління, що також передбачає участь персоналу. Перспективне бачення є основою розробки політики туристичної фірми. Така політика повинна включати визначення загальних цілей та норм відносин, які забезпечують існування та розвиток турфірми. Планування діяльності туристичного підприємства — це систематичний процес якісного, кількісного й часового визначення майбутніх цілей, засобів і методів формування, управління та розвитку підприємства.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 288; Нарушение авторского права страницы