Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Організаційно-господарських і ветеринарно-санітарних заходів



Щодо оздоровлення від лейкозу великої рогатої худоби

СООО "Штергрес" ________________________ району

На 2011-2013 роки

Коротка характеристика господарства: ЕПІЗООТИЧНИЙ СТАН: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Динаміка виділення серологічно (РІД) позитивних тварин за 2008-2010 роки

Роки

Досліджено голів

Виявлено хворих

всього % В т.ч. корів %
           

Для оздоровлення стада великої рогатої худоби від лейкозу у господарстві необхідно провести ряд організаційно-господарських і спеціальних ветеринарних заходів, передбачених "Інструкцією по профілактиці та оздоровленню великої рогатої худоби від лейкозу", яка затверджена Державним департаментом ветеринарної медицини України 3 липня 1992 року.

Назва заходів Термін виконання Відповідальний за виконання Примітка

/. Організаційно-господарські заходи

Територію ферми огородити. При в'їзді на територію ферми побудувати наливний дезбар'єр, санпропускник і шлагбаум, обладнати параформалінову камеру.      
Керівництву господарства заборонити:      
А) вивіз дорослої великої рогатої худоби для племінних і товарних цілей      
Б) перегрупування тварин без дозволу головного лікаря ветмедицини      
В) доступ на неблагополучну ферму сторонніх осіб і транспорту      
Г) використання для харчування людей і годівлі тварин молока, одержаного із хворих на лейкоз тварин      
Утримувати в належному ветеринарно-сані тарному стані тваринницькі приміщення, територію ферм і дезбар'єри, раз на тиждень проводити санітарний день на фермі      
Закріпити за неблагополучною щодо лей козу фермою постійний обслуговуючий персонал і транспортні засоби. Забезпечити тваринників двома комплектами спецодягу, взуттям, умивальниками, рушники та милом.      
Забезпечити повноцінну годівлю тварин і утримувати їх за статевовіковими групами      
Два рази на рік проводити поточний ремонт тваринницьких приміщень з наступною дезінфекцією      
Проводити дератизацію у тваринницьких приміщеннях      
Упорядкувати нумерацію тварин      

2. Ветеринарно-санітарні заходи

Провести серологічне (РІД) дослідження на лейкоз великої рога тої худоби старше 6-ти місячного віку      
РІД-негативне поголів'я великої рогатої худоби розмістити на відділенні № 1 (після попередньої механічної очистки і дезінфекції тваринницьких приміщень, інвентарю та ін.)      
РІД-позитивне поголів'я великої рогатої худоби розмістити на відділенні № 2      
РІД-негативних тварин, розміщених на відділенні №1, досліджувати серологічно через 30-45 днів      
Молодняк, одержаний від РІД-негативних тварин, утримувати ізольовано на фермі відділення № 1      
Тварин відділення № 2 (старше року) досліджувати гематологічно два рази на рік; гематологічно позитивних ізолювати і здати на забій      
Тварин ферми відділення № 2 після господарського використання здавати на забій. Заміну стада проводити телицями ферми № 1      
Після виведення всіх РІД-позитивних тварин і отримання двох підряд з інтервалом 30-45 днів негативних результатів при серологічному дослідженні по всій групі тварин відділення № 2 вважати оздоровленим від лейкозу      

Господарство буде вважатися оздоровленим після виконання заходів, передбачених цим планом, і прийняття розпорядження державної адміністрації району про зняття обмежень і оголошення його благополучним щодо лейкозу великої рогатої худоби.

ПІДПИСИ:

 

Завдання1: скласти план заходів щодо оздоровлення господарства від інфекційних хвороб тварин (на вибір).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Головний державний інспектор

ветеринарної медицини

___________________________р-ну

____________________________

“____”_____________20____р.

 

Назва заходів

Термін виконання

Відповідальні особи
1 2

3

4
   

 

 

   

 

 

           

Нижче наведено план заходів по боротьбі з фасціольозом великої рогатої худоби:

 

Затверджено постановою

голови адміністрації району

“_____”___________20____р.__

 

Протокол №

ТОВ “ Агрофірма Джерело” __________________ району

на________“_____”_________________________20____р.

 

  1. Загальні відомості.

Кількість тварин у господарстві: великої рогатої худоби – 500 голів, свиней – 500 голів, птиці – 1200 голів.

Дата виявлення захворювання тварин фасціольозом – 10.02.20____р.

Яким методом встановлено діагноз – за стандартизованим методом послідовних змивів.

Кількість виявлених тварин, що захворіли – 59.

Умови утримання тварин, що хворіють – корови та нетелі в приміщеннях (стійлове утримання), молодняк великої рогатої худоби – окремо від дорослих на прив’язі.

З травня по жовтень стійлово-вигульне утримання тварин з використанням природних пасовищ.

  1. План заходів по боротьбі з фасціольозом великої рогатої худоби.

 

Назва заходів Термін виконання Відповідальні особи
1 2 3 4

Організаційно-господарські заходи

1. Комплектування господарства проводити за рахунок власного відтворення або із благополучних господарств. Весняно-осінній період Гол. зооінженер госп.
2. Збалансувати раціони годівлі тварин по протеїну, вітамінам та макро- і мікроелементам. постійно Гол. зооінженер госп.
3. Забезпечити централізоване гігієнічне напування худоби із свердловин постійно Гол. зооінженер госп.
4. Відремонтувати приміщення корівників і пристрої для механічного видалення гноївки. постійно Гол. інженер та механік  
5. Для молодняка до 1 року організувати стійлово-вигульне утримання, а дорослих випасати на благополучних щодо фасціольозу пасовищах. 1 раз у квартал Гол. зооінженер госп.
6. Закупити необхідні антгельмінтні, дезінвазуючі препарати та препарати неспецифічної терапії. На початку 2-го кварталу Гол. бухгалтер, гол. лікар ВМ госп.

Зоогігієнічні заходи

1. Забезпечувати чистоту тваринницьких приміщень, слідкувати за підтриманням відповідного мікроклімату. постійно Гол. зооінженер госп.
2. Провести окультурення пасовищ для випасу на них худоби: внести добрива та підсів культурних трав (конюшина лугова, райграс пасовищний, люцерна). постійно Гол. зооінженер госп.
3. В пасовищний період проводити зміну пасовищ. Через кожні два місяці Гол. агроном госп.
4. Не згодовувати сіно із заболочених та зволожених неблагополучних пасовищ протягом 6 міс. після його збирання. Січень-лютий Гол. зооінж. госп.
5. Заборонити напування тварин із стоячих водоймищ, боліт, калюж, мілких ставків. Весна-осінь Гол. зооінж. госп.
6. Заборонити сумісне перебування на пасовищах худоби різних вікових груп, господарств та різної форми власності. Пасовищний період Гол. зооінж. госп.
7. Ділянки на яких випасались хворі на фасціольоз тварини, в поточному пасовищному сезоні не використовувати. Весна-осінь Гол. зооінж. госп.
8. Для знищення молюсків провести біологічний захід боротьби – запустити в біотопи качок і гусей та створити умови для вирощування молюсків із родини Zonitidae Пасовищний період Гол. зооінж. госп.
9. Проводити біотермічне знезараження гноївки: складування 1 т гноївки з двома прошарками сечовини в кількості 0,5 % від маси гноївки. постійно Гол. зооінж. госп.

Ветеринарно-санітарні заходи

1. Всю завезену худобу в господарство піддавати ветеринарному огляду і карантинуванню протягом 30 днів. Період карантинування Гол. лікар вет. мед. госп.
2. Проводити систематичний клінічний огляд поголів’я. 1 раз на тиждень Гол. лікар вет. мед. госп.
3. Проводити вибіркове (10-20%) копроовоскопічне обстеження тварин. За місяць до початку пасовищного сезону та у грудні-січні місяцях. Гол. лікар вет. мед. госп.
4. Провести епізоотичне обстеження неблагополучних щодо фасціольозу пасовищ і наявність у біотопах молюсків. При виявленні молюсків встановлюють їх кількість із розрахунку на 1 м2. Виявлені біотопи нанести на карту-схему господарства та огородити їх. Провести прогнозування спалахів захворювання в поточному році. На початку пасовищного сезону. Гол. лікар вет. мед. госп.
5. Застосувати молюскоцидні препарати (5,4-дихлорсаліциланілід 1:10000 або сульфат міді 1:5000). Впродовж доби худобу на цих пасовищах не випасати! Квітень-травень та липень-серпень. Гол. лікар вет. мед. госп.
6. При забої тварин, з метою вивчення епізоотичної ситуації, проводити гельмінтологічний розтин печінок. Печінку при значному ураженні фасціолами утилізують, а при незначному – після санітарного туалету випускають без обмежень. Заборонити згодовувати відходи забійних пунктів м’ясоїдним та іншим тваринам. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
7. При виявленні фасціольозу – провести дегельмінтизацію поголів’я з лікувальною метою одним із препаратів: комбітрем 1 мл/10 кг маси тіла; трематозол 1 г на 10 кг, при гострій і хронічній формах фасціольозу. Роленол 2,5 мг/кг проти статевозрілих фасціол. За необхідністю Гол. лікар вет. мед. госп.
8. Після дегельмінтизації тваринницькі приміщення та інвентар ретельно очищати і проводити дезінвазію, а гноївку піддавати біотермічному знезараженню. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
9. Виділити кошти на придбання препаратів неспецифічної терапії та антидотів при отруєнні антгельмінтиками. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
10. Ефективність лікування визначати через 45 днів після дегельмінтизації копроовоскопічними методами та методом гельмінтологічного розтину тварин За необхідністю Гол. лікар вет. мед. госп.
11. Категорично заборонити відправляти і завозити тварин без вет. свідоцтва. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
12. Працівники ферм повинні проходити регулярний медичний огляд у встановленому порядку. 2 рази на рік Гол. лікар вет. мед. госп.
13. Проводити на фермах санітарний день, вичищати приміщення та дезінвазувати. Один раз на місяць Гол. лікар вет. мед. госп.
14. У кожному корівнику при вході обладнати дезковрики. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
15. Приділяти особливу увагу проведенню ветеринарно-санітарних заходів у родильних приміщеннях. Постійно Гол. лікар вет. мед. госп.
16. Проводити дезінвазію та дератизацію в приміщеннях. Систематично Гол. лікар вет. мед. госп.
17. Заборонити відвідувати ферм стороннім особам, не пов’язаним з виробництвом. Постійно Гол. зооінж. госп.
18. Вести широку просвітницьку роботу серед тваринників господарства. 1 раз у квартал Гол. лікар вет. мед. госп.

 

Господарство вважається оздоровленим, якщо в ньому був проведений комплекс заходів по боротьбі з фасціольозом: прогнозування спалахів захворювання, заходи щодо запобігання інвазуванню тварин і зовнішнього середовища, дегельмінтизація тварин, ряд організаційно-господарських заходів та за умови, що в господарстві протягом місяця не було нового випадку захворювання великої рогатої худоби на фасціольоз.

 

Начальник Управління вет. мед.                               _____________

                                                                                                  (підпис)

Керівник господарства                                                 _____________

                                                                                                  (підпис)

Лікар вет. мед. господарства                                       _____________

                                                                                                  (підпис)

Завдання 2: розробити план заходів боротьби з інвазійними хворобами тварин (на власний вибір).



План заходів по профілактиці незаразних хвороб

План профілактики незаразних хвороб являє собою систему заходів, спрямованих на попередження або усунення причин захворювання та загибелі тварин.

Захворюваність і загибель сільськогосподарських тварин від незаразних хвороб завдають значних економічних збитків тваринницьким господарствам. Матеріали ветеринарної статистики свідчать, що найчастіше реєструються захворювання органів травлення та дихання. Як відомо, зараз втрати в тваринництві від незаразних хвороб у декілька разів перевищують втрати від заразних.

У зв'язку з цим попередження захворювань незаразної етіології і втрат від них ветеринарні спеціалісти зобов'язані проводити планово.

Планування заходів профілактики незаразних хвороб тварин введено Державним департаментом ветеринарної медицини України, який рекомендував спеціальну форму плану і методичні вказівки.

Планування ветеринарних заходів проти незаразних хвороб повинно ґрунтуватися на біологічному законі відповідності факторів зовнішнього середовища особливостям обміну речовин і рівню продуктивності тварин.

В основу боротьби з незаразними хворобами тварин повинні бути покладені заходи господарств по забезпеченню повноцінної годівлі і оптимальних зоогігієнічних умов утримання поголів'я.

Приступаючи до розробки плану профілактики незаразних хвороб тварин, ветеринарним спеціалістам необхідно вивчити:

- стан тваринництва (кормову базу, умови утримання тварин і догляд за ними);

- захворюваність і загибель тварин від незаразних хвороб шляхом аналізу документів первинного ветеринарного обліку, форми звітності 2-вет.;

- причини захворюваності тварин шляхом аналізу раціонів годівлі, експертиз лабораторних досліджень сироватки крові, кормів, води, ґрунту;

- повноцінність годівлі і утримання глибоко тільних корів;

- гігієну випоювання і утримання новонароджених телят;

- наявність рекомендованих засобів для профілактики незаразних хвороб і можливості їх придбання.

План профілактики незаразних хвороб тварин передбачає організаційно-господарські, зоотехнічні і ветеринарні заходи і складається із двох частин: текстової і власне плану.

Організаційно-господарські і зоотехнічні заходи викладаються в текстовій частині, а ветеринарні - у власне плані.

В текстовій частині плану викладаються такі питання:

- потреба і забезпечення тварин кормами;

- суворе дотримання технології утримання тварин, особливо тільних;

- забезпечення постійними кадрами тваринників;

- своєчасний ремонт приміщень (згідно з окремим планом);

- літньо-табірне утримання тварин, особливо маточного поголів'я і молодняку;

- суворе дотримання розпорядку робочого дня на фермі;

- охорона тварин від стресових впливів;

- будівництво родильних відділень і профілакторіїв, літніх таборів, ветеринарно-санітарних об'єктів (якщо це передбачено промфінпланом).

Власне план ветеринарних заходів складається за спеціальною формою, в якій передбачаються такі графи: назва заходів, обсяг робіт на рік, в т. ч. по кварталах, його виконання.

При його розробці необхідно керуватися такими рекомендаціями. Одним із основних методів групової профілактики незаразних хвороб є диспансеризація маточного поголів'я і молодняку. Диспансеризація являє собою клінічне дослідження тварин, вивчення умов їх утримання, годівлі, лабораторне дослідження крові, сечі, молока (від 10-15% клінічне здорових корів і нетелів).

Сироватку крові досліджують на вміст каротину, кальцію, неорганічного фосфору, кетонових тіл, цукру і на кислотну ємкість; сечу - на наявність кетонових тіл, уробіліну, білка, визначають її питому вагу і рН. Молоко перевіряють на кислотність, вміст кетонових тіл. Одночасно корів досліджують на прихований мастит.

Якщо при лабораторних дослідженнях встановлено відхилення фізіологічних показників, то вживають заходів до нормалізації годівлі тварин, вводять кормові добавки, вітаміни, макро- і мікроелементи, необхідні для нормативної життєдіяльності.

В основу профілактики незаразних хвороб і забезпечення високої продуктивності тварин покладена біологічно повноцінна і нормована годівля тварин доброякісними кормами. Тому ветеринарні працівники повинні постійно контролювати якість кормів і підготовку їх до згодовування.

При проведенні аналізу утримання різних вікових груп тварин потрібно звертати увагу па дотримання параметрів мікроклімату в приміщеннях.

Завдання 3: розробити план заходів щодо профілактики незаразних хвороб тварин.

 

ПОГОДЖЕНО:                                                          ЗАТВЕРДЖЕНО:

Головний лікар ветеринарної                                 Протокол засідання правління

медицини __________________                                ТОВ "Промінь"

району

____________ П.І.Б.                                                 "____ "___________ 20__ р.

"____ "_____________ 20___ р.                                                        №___________



ПЛАН

Заходів щодо профілактики незаразних хвороб тварин ТОВ "Промінь"

_________________________ району _____________________ області на 2011 рік

Назва заходів

Од. вимір

План на рік

У тому числі по кварталах

Виконання зарік

%• виконання

І II III IV
1

2

3 4 5 6 7 8

9

Диспансеризація тварин:

 

           

 

• Корів і телиць парувального віку

 

           

 

• Бугаїв

 

           

 

• Свиноматок і ремонтних свинок

 

           

 

•   Кнурів

 

           

 

• Коней

 

           

 

Проведення біохімічних досліджень крові, сечі, молока для контролю обміну речовин:

 

           

 

• Корів, нетелів, телиць

 

           

 

• Бугаїв ДПС

 

           

 

• Свиноматок

 

           

 

Дослідження сечі на кетонові тіла

 

           

 

Дослідження кормів на протеїн, каротин, кальцій, фосфор, кислотність:

 

           

 

• Сіно

 

           

 

• Борошно трав'яне

 

           

 

• Силос

 

           

 

• Сінаж

 

           

 

• Концкорми

 

           

 

Дослідження кормів на наявність отрутохімікатів, грибів або їх токсинів тощо:

 

           

 

• Сіно

 

           

 

• Борошно трав'яне

 

           

 

• Сінаж

 

           

 

• Соковиті корми

 

           

 

• Зернофураж

 

           

 

Дослідження якості води

 

           

 

Контроль за організацією розміщення, годівлі, догляду, утримання, випоювання, вигулу тварин у зимово-стійловий та літньо-табірний періоди утримання:

 

           

 

• Великої рогатої худоби

 

           

 

• Свиней

 

           

 

• Овець

 

           

 

Обстеження приміщень для зимового утримання тварин і птиці

 

           

 

Підготовка нетелів до родів (виділення в окремі групи, закріплення за операторами)

 

           

 

Організація відокремленого утримання сухостійних корів

 

           

 

Контроль за станом родильних відділень, профілакторіїв

 

           

 

Для профілактики порушення обміну речовин ввести в раціон:

 

           

 

Хвойну муку:

 

           

 

• Телятам

 

           

 

• Поросятам

 

           

 

 • Ягнятам

 

           

 

• Курчатам

 

           

 

Вітамінні препарати

 

           

 

• Свиням

 

           

 

• Телятам

 

           

 

• Вівцям

 

           

 

• Курчатам

 

           

 

Премікси

 

           

 

• ВРХ

 

           

 

•    Дрібній рогатій худобі

 

           

 

•  Свиням

 

           

 

Залізовмісні препарати (феродекс, фероглюкін тощо)

 

           

 

• Поросятам

 

           

 

Ультрафіолетове опромінення:

 

           

 

• Поросят

 

           

 

• Телят

 

           

 

• Курчат

 

           

 

Для профілактики шлунково-кишкових захворювань:

 

           

 

Відвари трав, шлунковий сік

 

           

 

• Телятам

 

           

 

• Поросятам

 

           

 

• Ягнятам

 

           

 

Йодинол

 

           

 

• Телятам

 

           

 

• Поросятам

 

           

 

• Ягнятам

 

           

 

Для профілактики бронхопневмоній:

 

           

 

Біогенні стимулятори:

 

           

 

• Телятам

 

           

 

• Поросятам

 

           

 

• Ягнятам

 

           

 

Для профілактики отруєнь здійснювати контроль за зберіганням отрутохімікатів, гербіцидів, мінеральних добрив (постійно)

 

           

 

Для профілактики кормового травматизму ввести магнітні кільця коровам

 

           

 

Розчистка ратиць у великої рогатої худоби

 

           

 

Кастрація тварин:  

 

         

 

• Бугаїв  

 

         

 

• Кнурів  

 

         

 

• Баранів  

 

         

 

• Свинок  

 

         

 

Зібрати лікарських трав  

 

         

 

Читання лекцій  

 

             
Проведення бесід  

 

             
Написання статей у місцеву пресу  

 

             
Проведення семінарів з працівниками тваринництва  

 

             
Організація екскурсій у передові господарства  

 

         

 

                     

 

Головний лікар ветеринарної

медицини                                          _________________________ (П.І.Б.)

"___________ "____________________ 200__ р.



Тема 10, 11


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 411; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.165 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь