Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Характеристика СДОР за ступенями токсичності



03-09-04

Методичні вказівки

до виконання практичної роботи на тему:

"Прогнозування масштабів забруднення

небезпечними хімічними речовинами при аварії на

хімічно небезпечних об’єктах і транспорті"

з дисципліни "Цивільний захист"

студентами денної та заочної форм навчання

за всіма спеціальностями НУВГП

 

                                  

 

                               Рекомендовано

                               науково-методичною

                                                                    радою університету

                                                                    Протокол №  від 01

 

Рівне – 2013


Методичні вказівки до виконання практичної роботи на тему: "Прогнозування масштабів забруднення небезпечними хімічними речовинами при аварії на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті" з дисципліни "Цивільний захист" студентами денної та заочної форм навчання за всіма спеціальностями НУВГП / О.С. Шаталов, Г.І. Туровська. – Рівне: НУВГП, 2013. – 36 с.

 

 

Упорядники: О.С. Шаталов, доцент кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності, канд. с-г. наук;

Г.І. Туровська, доцент кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності, канд. техн. наук, доцент.

Відповідальний за випуск: В.Л.Филипчук, д-р. техн. наук, завідувач кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності.

 

                                                     © Шаталов О.С.,

                                                                  Туровська Г.І., 2013

                                                    © НУВГП, 2013

Тема: Прогнозування масштабів забруднення небезпечними хімічними речовинами при аварії на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті.

 

Мета: вивчити методику прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об'єктах і транспорті.

Знати: небезпечну дію сильнодіючих отруйних речовин на організм людини, методику оцінки прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об'єктах і транспорті, заходи протихімічного захисту.

Вміти: прогнозувати масштаби забруднення небезпечними хімічними речовинами при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах і транспорті.

 

  1. Загальні положення

Потенційно небезпечний об’єкт – об’єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються небезпечні радіоактивні, пожежовибухові, хімічні речовини та біологічні препарати, гідротехнічні і транспортні споруди, транспортні засоби, а також інші об’єкти, що створюють реальну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.

До хімічно небезпечних об’єктів відносяться:                                           

· заводи і комбінати хімічних галузей промисловості, а також окремі установки і агрегати, які виробляють або використовують сильнодіючу отруйну речовину (СДОР);

· заводи або їх комплекси по переробці нафтопродуктів;

· виробництва інших галузей промисловості, які використовують СДОР;

· підприємства, які мають на оснащенні холодильні установки, водонапірні станції і очисні споруди, які використовують хлор або аміак;

· транспортні засоби, контейнери і наливні потяги, автоцистерни, річкові і морські танкери, що перевозять хімічні продукти;

· склади і бази із запасами отрутохімікатів для сільського господарства.

Сьогодні в галузях господарювання України використовуються десятки тисяч різних хімічних сполук, причому щорічно ця

кількість збільшується на 200-1000 нових речовин.

За ступенем токсичності при інгаляційному (через органи дихання) і пероральному (через шлунково-кишковий тракт) шляхах попадання в організм хімічні речовини можна розбити на шість груп (табл.1.1), а за ступенем дії на організм людини на чотири класи (табл.1.2). 

 

                                                                                    Таблиця 1.1


Характеристика СДОР за ступенями токсичності

Клас токсичності

ГДК в

повітрі,

мг/м3

Середні смертельні

Концентрація,         мг/л Доза при внутрішньому надходженні, мг/кг
Надзвичайно токсичні 0,1 < 1 < 1
Високо токсичні 0,1 – 1 1-5 1-50
Сильно токсичні 1,1 – 10 6–20 51-500
Помірно токсичні Теж 21–80 501-5000
Мало токсичні > 10 81–160 5001-15000
Практично не токсичні - > 160 >15000

            Таблиця 1.2

Методика прогнозування наслідків виливу (викиду)

Небезпечних хімічних речовин при аваріях на

Терміни та визначення

Аварія з НХР – це подія техногенного характеру, що сталася на хімічно небезпечному об'єкті внаслідок виробничих, конструктивних, технологічних чи експлуатаційних причин або від випадкових зовнішніх впливів, та призвела до пошкодження технологічного обладнання, пристроїв, споруд, транспортних засобів з виливом (викидом) НХР в атмосферу і реально загрожує життю, здоров'ю людей.

Первинна хмара НХР – це пароподібна частина НХР, яка є в будь-якій ємкості над поверхнею зрідженої НХР і виходить в атмосферу безпосередньо при руйнуванні ємкості без випару з підстиляючої поверхні.

Вторинна хмара НХР – це хмара НХР, яка виникає протягом певного часу внаслідок випару НХР з підстиляючої поверхні (для легко летючих речовин час розвитку вторинної хмари після закінчення дії первинної хмари відсутній, для інших речовин він залежить від властивостей НХР, стану обвалування та температури повітря).

Зона можливого хімічного забруднення (ЗМХЗ) – територія, у межах якої під впливом зміни напряму вітру може виникнути переміщення хмари НХР із небезпечними для людини концентраціями.

Зона хімічного забруднення НХР (ЗХЗ) – територія, яка включає осередок хімічного забруднення, де фактично розлита НХР, і ділянки місцевості, над якими утворилась хмара НХР.

Небезпечна хімічна речовина (НХР) – хімічна речовина, безпосередня чи опосередкована дія якої може спричинити загибель, гостре чи хронічне захворювання або отруєння людей і (чи) завдати шкоди довкіллю.

Прогнозована зона хімічного забруднення (ПЗХЗ) – розрахункова зона в межах ЗМХЗ, параметри якої визначаються за

формою еліпса.

Хімічно небезпечний об'єкт (ХНО) – промисловий об'єкт (підприємство) або його структурні підрозділи, на якому знаходяться в обігу (виробляються, переробляються, перевозяться (пересуваються), завантажуються або розвантажуються, виконуються у виробництві, розміщуються або складуються (постійно або тимчасово), знищуються тощо) одне або декілька НХР (до ХНО не належать залізниці).

Хімічно небезпечна адміністративно-територіальна одиниця (ХАТО) – адміністративно-територіальна одиниця, до якої зараховуються області, райони, а також будь-які населені пункти областей, які потрапляють у ЗМХЗ при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах.

Хмара НХР – суміш парів і дрібних крапель НХР з повітрям в обсягах (концентраціях), небезпечних для довкілля.

 

Кількість розлитої НХР.

Кількість розлитої НХР визначається залежно від небезпечності району розташування об'єкта, а також умов їх зберігання або транспортування:

а) загальна кількість НХР для об'єктів, які розташовані в небезпечних районах (на воєнний час та для сейсмонебезпечних районів тощо). У цьому разі приймається розлив НХР "вільно";

б) кількість НХР в одиничній максимальній технологічній ємкості для інших об'єктів. Розлив НХР приймається залежно від умов їх зберігання "у піддон" або "вільно". Ступінь заповнення ємкості приймається 70% від паспортного об'єму ємкості;

в) при аваріях на продуктопроводах (аміакопроводах) кількість НХР, що може бути викинута, дорівнює кількості між відсікателями

(300-500 т).

Характер розливу НХР.

Розлив "вільно" приймається, якщо вилита НХР розливається на висоту шару (h) не вище 0,05 м. Розлив "у піддон" приймається, якщо вилита НХР розливається поверхнею, яка має обвалування, при цьому висота шару розлитої НХР має бути м, де Н

– висота обвалування (піддона).

Метеоумови.

Для оперативного планування приймаються тільки такі метеоумови: швидкість вітру в приземному шарі (до 10м) V = 1м/с, температура повітря +20°С, ступінь вертикальної стійкості повітря – інверсія. Напрямок вітру не враховується, а розповсюдження хмари забрудненого повітря приймається у колі 360°.

2.3.4. Глибина розповсюдження забрудненої хмари НХР (Гр), км. Глибина розповсюдження забрудненої хмари визначається за таблицею 8. При аварії з ємкостями, які містять кількість НХР менше від нижчих меж, що вказані в таблиці 8, глибини розраховуються методом інтерполювання між нижчим значенням та нулем. При виливі "у піддон" глибину розповсюдження хмари НХР зменшують на коефіцієнт, визначений за таблицею 1 в додатках.

Глибини розповсюдження для НХР, значення глибин розповсюдження яких не визначено в таблицях методики, розраховуються з використанням перекладних коефіцієнтів. Для розрахунків береться значення глибини розповсюдження хмари забрудненого повітря хлору, яке відповідає умовам, за яких виникла аварія з НХР (швидкість вітру, температура повітря, вертикальна стійкість повітря, кількість НХР), і множиться на перекладні коефіцієнти для різних НХР.

2.3.5. Ширина прогнозованої зони хімічного забруднення (ПХЗ), Ш

Ширина ПЗХЗ при інверсії:

, км,                           (2.1)

Гр – глибина розповсюдження забрудненої хмари НХР, км.

2.3.6. Площа зони можливого хімічного забруднення (ЗМХЗ), S М

, км2.                       (2.2)

2.3.7. Площа прогнозованої зони хімічного забруднення (ПЗХЗ), S П

, км2.                          (2.3)

2.3.8. Час підходу забрудненого повітря до об'єкта (населеного пункту), ТП

, с,                             (2.4)

де L – відстань від джерела забруднення до заданого об'єкта (населеного пункту), км;

W – швидкість переносу переднього фронту забруднення хмари залежно від швидкості вітру (додаток, табл. 4), км/год.

2.3.9. Час випаровування (термін дії джерела забруднення) НХР, год. (додаток, табл. 7).

Аварійне прогнозування

Аварійне прогнозування здійснюється під час виникнення аварії за даними розвідки для визначення можливих наслідків аварії і порядку дій в зоні можливого забруднення.

При аварійному прогнозуванні визначаються:

Кількість розлитої НХР.

Визначається загальна кількість НХР на момент аварії в ємкості (трубопроводі), на якій виникла аварія. Ємкості при аваріях руйнуються повністю (припущення).

2.4.2. Характер розливу НХР на підстильній поверхні ("вільний" або "у піддон").

Визначається залежно від умов знаходження НХР на момент аварії. Висота (h) шару розлитої НХР "вільно" приймається 0,05 м, у "піддон" –  м, де Н – висота обвалування.

Метеоумови.

При довгостроковому плануванні приймаються тільки такі метеоумови: інверсія, швидкість вітру 1 м/с, температура повітря +20°С. Напрямок вітру не враховується, а розповсюдження хмари забрудненого повітря приймається по колу 360° (див. 2.3, пункт 2.3.3).

4. Визначається глибина розповсюдження хмари НХР. Глибину розповсюдження хмари аміаку з 40 т ємкості визначається за табл. 8 методом інтерполювання. Для 30 т – Гр = 5,45 км; для 50 т – Гр = 7,20 км; для 40 т:

 км.   (3.1)

З урахуванням того, що ємкість обвалована, приймається для висоти 2,4 м (близько 2 м) коефіцієнт зменшення глибини, рівний 2,25 (додаток, табл. 1). Тоді глибина розповсюдження забрудненого повітря становить:

 км.                      (3.2)

5. Визначається ширина прогнозованої зони хімічного забруднення (ПЗХЗ), Ш

 км.         (3.3)

6. Визначається площа зони можливого хімічного забруднення (ЗМХЗ), S М .

 км2.         (3.4)

7. Визначається площа прогнозованої зони хімічного забруднення (ПЗХЗ), S П .

 км2.          (3.5)

Площа ПЗХЗ, що проходить через населений пункт, становить:

 км2.             (3.6)

l – довжина ПЗХЗ, що проходить через населений пункт (визначається як різниця між Гр та відстанню від ХНО до населеного пункту) 2,811 – 1,5 = 1,311 км.

Визначається відсоток площі забруднення НХР населеного пункту, В%

%.              (3.7)

8. Визначається час підходу забрудненого повітря до населеного пункту, ТП:

 год,                     (3.8)

де L – відстань від ХНО до населеного пункту, км;

W – швидкість переносу переднього фронту забруднення хмари залежно від швидкості вітру, W = 5 км/год (додаток, табл. 4).

9. Визначається термін дії джерела забруднення, Тд (додаток, табл. 7):

 год.    (3.9)

При аваріях на ХНО

№ варіанту

Назва і кількість ХНР, т.

Характер розливу

Гр, км

Ш, км

Площа забруднення

SМ, км2 SП, км2 SПНП, км2 В, %
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Аміак, 40 "у піддон" 2,81 0,56 24,8 0,87 0,84 3,1

 

ТП, год

Тд, год

Кількість уражених

Ступінь небезпеки

всього

із них:

ХНО

АТО

легкі середні смерте-льні
10 11 12 13 14 15 16 17
0,3 60 341 86 137 118 ІІ IІІ

Приклад 2. Внаслідок аварії на ХНО, якій знаходиться за межами населеного пункту, на місцевість розлилось 60 тонн хлору. Викид на поверхню вільний. На відстані 3 км від осередку ураження розташований лісовий масив глибиною 3 км. На відстані 7 км від осередку ураження розташований населений пункт, який має ширину 5 км і глибину 4 км і в якому проживає 12 тис. осіб.

Площа населеного пункту становить 17 км2. Швидкість вітру – 2 м/с, температура повітря становить +200С. Аварія відбулася вночі в ясну погоду.

Здійснити аварійне прогнозування на 2 годину після аварії.

Рішення.

Література

1. Методика прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об’єктах і транспорті. Наказ МНС N 73/82/64/122 від 27.03.2001. – К., 2001.

2. Стеблюк М.І. Цивільна оборона та цивільний захист: Підручник.– К: Знання-Прес, 2007.– 487 с.

3. Бикова О.В. Болієв О.В., Деревинський Д.М., Єлісеєв В.Н., Миронець С.М., Осипенко С.І., Півень Ю.О. та інш. Основи цивільного захисту: Навч. посібник К: 2008.– 223 с.

 

Додаток

Таблиця 1

Коефіцієнти зменшення глибини розповсюдження хмари НХР

при виливі "у піддон"

Найменування НХР

Висота обвалування

1 2 3
Хлор 2,1 2,4 2,5
Аміак 2,0 2,25 2,35
Сірчаний ангідрид 2,5 3,0 3,1
Сірководень 1,6 - -
Соляна кислота 4,6 7,4 10,0
Хлорпікрин 5,3 8,8 11,6
Формальдегід 2,1 2,3 2,5

Примітка:

1. Якщо приміщення, де зберігається НХР, герметично зачиняються і обладнані спеціальними вловлювачами, то відповідний коефіцієнт збільшується в 3 рази.

2. У разі проміжних значень висоти обвалування існуюче значення висоти обвалування округлюється до ближчого.

 

Таблиця 2

В умовах міської забудови, сільського будівництва або лісів глибина розповсюдження хмари забрудненого повітря для кожного 1 км цих зон зменшується на відповідні коефіцієнти:

СВСП Міська забудова Лісові масиви Сільське будівництво
Інверсія 3,5 1,8 3
Ізотермія 3 1,7 2,5
Конвекція 3 1,5 2

 

Таблиця З

Граничні значення глибини переносу повітряних мас за 4 години (Гмах) залежно від швидкості вітру, км.

СВСП

Швидкість вітру

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Інверсія 20 40 64 84            
Ізотермія 24 48 72 96 116 140 164 188 212 236
Конвекція 28 56 84 112            

Примітка: Якщо N > 4 год., то отримані значення глибини

розповсюдження СДОР (Гп) порівнюють з гранично можливими значеннями переносу повітряних мас Гмах.

де N – час, що пройшов після початку аварії, год.; W – швидкість переносу переднього фронту забрудненої хмари СДОР, км/год (табл. 4).

 

Таблиця 4

Швидкість переносу переднього фронту хмари забрудненого повітря, залежно від швидкості вітру

СВСП

Швидкість вітру, м/сек

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Інверсія 5 10 16 21 - - - - - -
Ізотермія 6 12 18 24 29 35 41 47 53 59
Конвекція 7 14 21 28 - - - - - -

 

Таблиця 5

Коефіцієнт α, який залежить від швидкості вітру

м/с <1 1 2 >2
α 360 180 90 45

Для оперативного планування приймається а=360°.

 

Таблиця 6

Критерії класифікації АТО і ХНО (крім залізниць)

Найменуван-ня об’єктів

Критерії класифікації

Одиниця виміру

Чисельне значення критерію

ступінь хімічної небезпеки

І ІІ ІІІ ІV
Хімічно небезпечний об’єкт Кількість населення, яке потрапляє в ПЗХЗ тис. чол. > 3 0,3 – 3,0 0,1 – 0,3 < 0,1
Хімічно небезпечна АТО Частка території, що потрапляє в ЗМХЗ % >50 30 - 50 10 - 30 < 10

Таблиця 7

Час випаровування (термін дії джерела забруднення) для деяких НХР, год.

НХР

V, м/с

Характер розливу

"вільно"

"у піддон"

Н = 0,05м

Н = 1м

Н = 3м

температура повітря, 0С

-20

0

20

40

-20

0

20

40

-20

0

20

40

хлор

1

1,50

23,9

83,7

2

1,12

18,0

62,9

3

0,90

14,3

50,1

4

0,75

12,0

41,8

5

0,65

10,2

35,8

10

0,40

6,0

20,9

аміак

1

1,40

21,8

76,3

2

1,05

16,4

57,4

3

0,82

13,1

45,7

4

0,68

10,9

38,2

5

0,58

9,31

32,6

10

0,34

5,45

19,1

сірчаний ангідрид

1

3,00

1,50

47,8

23,9

167

83,6

2

2,24

1,12

36,9

18,0

126

62,8

3

1,80

0,90

28,6

14,3

100

50,0

4

1,50

0,75

23,9

12,0

83,6

41,8

5

1,30

0,64

20,4

10,2

71,4

35,7

10

0,75

0,38

12,0

6,0

41,8

20,9

сірководень

1

1,15

18,4

64,3

2

0,86

13,8

48,3

3

0,70

11,0

38,5

4

0,60

9,20

32,2

5

0,50

7,85

27,5

10

0,30

4,60

16,1

сірковуглець

1

15,0

7,52

3,00

1,43

241

121

48,1

22,9

842

421

169

80,2

2

11,3

5,65

2,26

1,08

181

90,5

36,2

17,3

633

317

127

60,3

3

9,00

4,50

1,80

0,86

144

72,0

28,8

13,7

504

252

101

48,1

4

7,52

3,76

1,50

0,72

121

60,1

24,1

11,5

421

211

84,2

40,1

5

6,42

3,21

1,28

0,61

103

51,4

20,6

9,80

360

180

72,0

34,3

10

3,8

1,90

0,75

0,40

60,2

301

12,1

5,75

211

106

24,1

20,1

соляна кислота

1

28,5

9,50

2,85

1,80

457

153

45,7

28,6

1598

533

160 99,8

2

21,5

7,15

2,15

1,35

343

115

34,3

21,5

1201

401

121 75,1

3

17,1

5,70

1,70

1,10

274

91,1

27,4

17,1

957

319

95,7 59,8

4

14,3

4,75

1,45

0,90

228

76,1

22,8

14,3

799

267

79,9 50,0

5

12,2

4,10

1,25

0,80

195

65,0

19,5

12,2

683

228

68,3 42,7

10

7,10

2,40

0,70

0,45

114

38,1

11,4

7,15

400

133

40,04 25,0
                                                   

продовження таблиці 7

хлорпікрин

1 415 138 42,5

14,3

6632 2211 664

229

біля 1 року

7738 2522 801
2 312 104 31,2

10,8

4987 1662 499

172

5828 1746 602
3 249 82,8 24,9

8,60

3972 1324 397

137

4633 1390 480
4 208 69,1 20,8

7,15

3316 1106 332

115

3869 1161 400
5 178 59,1 17,7

6,15

2835 945 284

97,9

3307 992 342
10 104 34,6 10,4

3,60

1658 533 166

57,2

1935 581 200

формальдегід

1

1,20

19,2

67,2

2

0,90

14,5

50,5

3

0,72

11,5

40,2

4

0,60

9,60

33,6

5

0,51

8,20

28,7

10

0,30

4,80

16,8

                               

 

Таблиця 8

Глибина проникнення хмари забрудненого повітря НХР при

аваріях на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті, км

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

Інверсія

Хлор

Аміак

швидкість вітру, м/с

1

2

3

4 5 10

1

2

3

4

5

10

0,5

-20

2,65

1,65

1,45

1,30    

 

0

2,85

1,85

1,55

1,40    

+20

3,15

2,05

1,65

1,50    

1,0

-20

4,25

2,70

2,15

1,90    

< 0,5

0

4,65

2,90

2,30

2,05    

+20

4,80

3,00

2,40

2,10    

3,0

-20

8,35

5,10

3,95

3,35    

1,15

0,80

0,65

0,55

 

 

0

8,75

5,30

4,15

3,50    

1,25

0,85

0,70

0,60

 

 

+20

9,20

5,60

4,35

3,70    

1,30

0,90

0,75

0,65

 

 

5,0

-20

11,6

6,90

5,30

4,50    

1,50

1,00

0,85

0,75

 

 

0

12,2

7,30

5,60

4,70    

1,60

1,10

0,95

0,85

 

 

+20

12,8

7,60

5,80

4,90    

1,65

1,15

1,00

0,90

 

 

10

-20

17,7

10,4

7,90

6,60    

2,30

1,50

1,20

1,05

 

 

0

18,5

10,9

8,30

6,90    

2,45

1,55

1,30

1,15

 

 

+20

19,3

11,3

8,60

7,20    

2,65

1,75

1,45

1,25

 

 

20

-20

27,1

15,7

11,8

9,80

   

3,80

2,35

1,90

1,60

 

   

0

28,3

16,4

12,3

10,2

   

4,05

2,55

2,05

1,80

 

   

+20

29,7

17,2

12,9

10,7

   

4,30

2,70

2,15

1,90

 

   

30

-20

35,0

20,1

15,0

12,4

   

4,90

3,05

2,40

2,10

 

   

0

36,7

21,0

15,7

12,9

   

5,25

3,25

2,60

2,25

 

   

+20

38,5

22,0

16,4

13,5

   

5,45

3,40

2,70

2,35

 

   

50

-20

48,2

27,3

20,3

16,6

   

6,60

4,05

3,20

1,25

 

   

0

50,4

28,6

21,2

17,3

   

6,85

4,20

3,30

1,35

 

   
                                                     

продовження таблиці 8

  +20 52,9 30,0 22,1 18,1     7,20 4,40 3,45 2,45    

70

-20 59,9 33,7 24,8 20,3     8,10 4,95 3,85 3,25    
0 62,6 35,2 25,9 21,1     8,45 5,15 4,00 3,40    
+20 65,6 36,8 27,1 22,0     8,90 5,45 4,20 3,60    

100

-20 75,0 41,9 30,8 25,0     10,2 6,20 4,75 3,95    
0 78,7 43,8 32,1 26,1     10,8 6,50 5,00 4,15    
+20 82,2 45,9 33,6 27,2     11,3 6,75 5,20 4,35    

300

-20 149 81,6 59,2 47,8     20,1 11,8 9,00 7,40    
0 156 85,4 61,9 49,9     21,0 12,4 9,30 7,70    
+20 164 89,5 64,8 52,2     21,9 12,9 9,70 8,00    

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

І З О Т Е Р М І Я

Х Л О Р

А М І А К

швидкість вітру, м/с

1

2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

1,10

0,75 0,60 0,50 <0,5 <0,5

 

0

1,20

0,85 0,65 0,55 0,50 <0,5
+20

1,30

0,95 0,70 0,60 0,55 <0,5
+40

1,40

1,05 0,75 0,65 0,60 <0,5

1,0

-20

1,65

1,10 0,95 0,85 0,75 0,60

 

0

1,75

1,20 1,00 0,90 0,80 0,65
+20

1,80

1,25 1,10 1,00 0,90 0,70
+40

1,90

1,35 1,20 1,10 1,00 0,75

3,0

-20

3,30

2,10 1,70 1,50 1,30 1,00

< 0,5

 

0

3,70

2,30 1,90 1,65 1,50 1,15
+20

3,90

2,50 2,00 1,80 1,60 1,20
+40

4,05

2,60 2,05 1,85 1,70 1,25

5,0

-20

4,70

2,95 2,35 2,05 1,90 1,40

< 0,5

0

5,05

3,15 2,60 2,20 2,00 1,45
+20

5,25

3,25 2,60 2,30 2,05 1,50
+40

5,45

3,40 2,65 2,35 2,15 1,55

10

-20

7,10

4,35 3,40 2,90 2,65 1,95 1,15 0,80 0,65 0,55 0,50 <0,5
0

7,35

4,50 3,50 3,05 2,75 2,05 1,25 0,85 0,70 0,60 0,55 <0,5
+20

7,80

4,75 3,70 3,20 2,90 2,15 1,30 0,90 0,75 0,65 0,60 <0,5
+40

8,10

4,95 3,85 3,30 3,00 2,20 1,35 0,95 0,85 0,70 0,65 0,50

20

-20

11,0

6,45 5,05 4,25 3,80 2,80 1,45 1,00 0,80 0,70 0,65 0,50
0

11,6

6,75 5,35 4,50 4,00 2,95 1,55 1,10 0,90 0,75 0,70 0,55
+20

12,1

7,10 5,55 4,70 4,15 3,05 1,60 1,35 0,95 0,80 0,75 0,60
+40

12,6

7,35 5,75 4,90 4,30 3,15 1,65 1,20 1,00 0,85 0,80 0,65

30

-20 14,2

8,35

6,40 5,35 4,70 3,40 1,80 1,25 1,00 0,85 0,80 0,60
0 14,8

8,75

6,70 5,60 4,90 3,60 1,95 1,30 1,10 0,95 0,85 0,65
+20 15,5

9,15

6,95 5,80 5,10 3,70 2,05 1,40 1,20 1,00 0,90 0,70
+40 16,1

9,45

7,20 6,00 5,25 3,85 2,25 1,50 1,25 1,10 1,00 0,75

50

-20 19,3

11,3

8,80 7,20 6,30 4,45 2,60 1,70 1,35 1,20 1,15 0,85
0 20,2

11,8

9,15 7,50 6,55 4,65 2,75 1,80 1,45 1,30 1,20 0,90
+20 21,1

12,4

10,0 7,80 6,80 4,80 3,00 1,95 1,60 1,40 1,30 0,95
+40 22,0

12,9

9,90 8,05 7,05 5,00 3,15 2,05 1,65 1,45 1,35 1,00

70

-20 23,6

13,8

10,4 8,60 7,50 5,25 3,55 2,25 1,80 1,55 1,40 1,00
0 24,7

14,3

10,8 8,90 7,80 5,45 3,70 2,35 1,90 1,65 1,50 1,10
                             

продовження таблиці 8

70

+20 26,0 15,1 11,3 9,30 8,15 5,70 3,85 2,40 1,95 1,70 1,55 1,15
+40 27,0 15,6 11,7 9,65 8,40 5,90 3,95 2,50 2,00 1,75 1,60 1,20

100

-20 29,6 17,1 12,9 10,7 9,30 6,30 4,10 2,60 2,05 1,80 1,65 1,25
0 30,9 17,9 13,4 11,1 9,65 6,55 4,45 2,80 2,25 1,90 1,80 1,30
+20 32,5 18,7 14,0 11,6 10,1 6,85 4,60 2,90 2,30 2,00 1,85 1,35
+40 33,7 19,4 14,5 12,0 10,4 7,05 4,80 3,00 2,40 2,10 1,90 1,40

300

-20 59,3 33,4 24,6 20,1 17,3 11,2 8,00 4,90 3,80 3,05 2,80 2,10
0 62,0 34,9 25,7 20,9 18,0 11,7 8,35 5,10 4,00 3,20 3,00 2,15
+20 65,0 36,5 26,8 21,9 18,8 12,2 8,85 5,40 4,20 3,25 2,95 2,20
+40 67,6 37,9 27,8 22,7 19,5 12,6 9,15 5,55 4,30 3,30 3,00 2,25

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

Конвекція

хлор

аміак

швидкість вітру, м/с

1 2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

< 0,5

           
0            
+20            
+40            

1,0

-20 0,65 0,50 <0,5 <0,5                
0 0,75 0,60 0,50 <0,5                
+20 0,80 0,65 0,55 <0,5                
+40 0,90 0,70 0,60 0,50                

3,0

-20 1,65 1,10 0,90 0,80                
0 1,80 1,20 1,00 0,85                
+20 1,90 1,25 1,05 0,90                
+40 2,00 1,35 1,10 0,95                

5,0

-20 2,25 1,45 1,20 1,10                
0 2,40 1,55 1,35 1,20                
+20 2,65 1,75 1,45 1,25                
+40 2,85 1,85 1,55 1,35                

10

-20 3,80 2,30 1,80 1,60    

< 0,5

0 4,05 2,55 2,05 1,80    
+20 4,25 2,70 2,20 1,90    
+40 4,40 2,75 2,20 1,95    

20

-20 5,80 3,55 2,80 2,40    

< 0,5

0 6,05 3,75 2,90 2,50    
+20 6,35 3,90 3,10 2,65    
+40 6,60 4,05 3,15 2,75     0,60

< 0,5

   

30

-20 7,30 4,45 3,45 3,00     0,95 0,65 0,50 <0,5    
0 7,60 4,65 3,60 3,10     1,05 0,75 0,50 <0,5    
+20 8,00 4,85 3,80 3,25     1,10 0,80 0,65 0,55    
+40 8,35 5,05 3,90 3,40     1,20 0,90 0,70 0,60    

50

-20 10,2 6,10 4,75 3,95     1,40 0,95 0,75 0,70    
0 10,7 6,40 4,95 4,15     1,45 1,00 0,80 0,75    
+20 11,2 6,70 5,20 4,35     1,50 1,05 0,85 0,80    
+40 11,7 7,00 5,35 4,50     1,55 1,10 0,90 0,85    

70

-20 12,4 7,40 5,70 4,80     1,60 1,10 0,90 0,80    
0 13,0 7,80 5,95 5,00     1,70 1,20 0,95 0,85    
+20 13,7 8,15 6,20 5,25     1,80 1,25 1,00 1,90    
+40 14,1 8,40 6,40 5,40     1,90 1,30 1,05 0,95    

100

-20 15,4 9,10 7,00 5,80     2,10 1,30 1,10 0,95    
0 16,1 9,50 7,25 6,05     2,20 1,40 1,20 1,05    

продовження таблиці 8

100

+20 16,8 9,90 7,50 6,30     2,30 1,50 1,25 1,10    
+40 17,5 10,3 7,80 6,50     2,45 1,60 1,35 1,15    

300

-20 30,4 17,6 13,2 11,0     4,20 2,70 2,10 1,90    
0 31,9 18,4 13,8 11,4     4,55 2,90 2,30 2,00    
+20 33,4 19,3 14,4 11,9     4,75 3,00 2,40 2,00    
+40 34,7 20,0 14,9 12,3     4,90 3,10 2,50 2,20    

продовження таблиці 8

К-ть НХР,  т.

Тповітря 0С

Інверсія

Сірчаний ангідрид

Сірководень

швидкість вітру, м/с

1 2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20 1,35 0,95 0,75 0,65    

 

0 1,45 1,00 0,80 0,70    
+20 1,55 1,10 0,90 0,80    

1,0

-20 1,95 1,25 1,05 0,95    

< 0,5

0 2,10 1,40 1,15 1,00    
+20 2,30 1,50 1,25 1,10    

3,0

-20 3,85 2,40 1,90 1,70     0,95 0,65 0,50 <0,5    
0 4,40 2,70 2,20 1,90     1,05 0,75 0,60 <0,5    
+20 4,85 3,05 2,40 2,10     1,10 0,80 0,65 0,55    

5,0

-20 5,20 3,20 2,50 2,15     1,40 0,95 0,80 0,70    
0 5,85 3,60 2,80 2,45     1,50 1,05 0,85 0,75    
+20 6,45 3,95 3,10 2,70     1,60 1,10 0,90 0,80    

10

-20 7,85 4,75 3,70 3,10     2,25 1,50 1,20 1,10    
0 9,25 5,65 4,35 3,70     2,50 1,65 1,30 1,20    
+20 9,90 6,00 4,65 3,90     2,60 1,70 1,40 1,25    

20

-20 12,2 7,25 5,50 4,60     3,80 2,40 1,95 1,75    
0 14,1 8,35 6,35 5,30     3,95 2,50 2,05 1,80    
+20 15,2 8,95 6,80 5,70     4,05 2,55 2,10 1,85    

30

-20 15,4 9,10 6,80 5,75     4,80 3,00 2,40 2,20    
0 18,1 10,6 8,10 6,75     5,00 3,10 2,50 2,30    
+20 19,4 11,4 8,60 7,20     5,10 3,20 2,55 2,35    

50

-20 21,2 12,4 9,25 7,65     6,35 3,90 3,05 2,65    
0 24,7 14,3 10,8 9,00     6,70 4,10 3,20 2,80    
+20 26,4 15,3 11,5 9,50     6,95 4,25 3,30 2,90    

70

-20 26,2 15,2 11,4 9,40     7,75 4,75 3,70 3,20    
0 30,8 17,8 13,3 11,0     8,20 5,00 3,85 3,35    
+20 32,9 19,0 14,2 11,7     8,40 5,10 3,95 3,40    

100

-20 32,9 18,9 14,0 11,6     9,80 5,95 4,60 3,95    
0 38,4 21,9 16,4 13,5     10,3 6,25 4,80 4,10    
+20 41,1 23,5 17,5 14,3     10,6 6,40 4,90 4,20    

300

-20 66,1 37,0 27,1 21,8     19,0 11,2 8,50 7,10    
0 76,9 43,0 31,5 25,2     21,0 11,8 8,90 7,45    
+20 82,2 45,9 33,6 26,8     20,7 12,2 9,15 7,65    

 

 

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

Ізотермія

Сірчаний ангідрид

Сірководень

швидкість вітру, м/с

1

2

3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

 

 

0
+20
+40

1,0

-20

0,60

< 0,5

0

0,70

+20

0,75

+40

0,80

3,0

-20

1,60

1,05 0,85 0,75 0,70 0,50

 

0

1,70

1,15 0,95 0,85 0,75 0,55
+20

1,80

1,25 1,05 0,90 0,80 0,60
+40

1,90

1,30 1,10 1,00 0,85 0,65

5,0

-20

2,10

1,35 1,15 1,00 0,90 0,70

< 0,5

0

2,40

1,50 1,30 1,10 1,05 0,80
+20

2,60

1,65 1,40 1,20 1,10 0,85
+40

2,70

1,75 1,45 1,30 1,20 0,90

10

-20

3,35

2,10 1,70 1,50 1,35 1,00 0,65

< 0,5

0

3,70

2,35 1,90 1,60 1,50 1,10 0,70
+20

4,10

2,55 2,10 1,85 1,60 1,20 0,75
+40

4,30

2,70 2,20 1,95 1,75 1,30 0,80

20

-20

4,80

3,05 2,40 2,10 1,90 1,40 1,35 0,95 0,75 0,65 0,60 < 0,5
0

5,60

3,50 2,70 2,35 2,10 1,60 1,40 1,05 0,80 0,70 0,65 < 0,5
+20

6,15

3,75 2,95 2,55 2,30 1,75 1,55 1,10 0,85 0,75 0,70 0,50
+40

6,40

3,95 3,10 2,70 2,40 1,80 1,65 1,15 0,90 0,80 0,75 0,55

30

-20

6,20

3,80 2,95 2,50 2,30 1,70 1,70 1,15 0,95 0,85 0,75 0,55
0

7,20

4,40 3,45 2,95 2,65 2,00 1,90 1,30 1,05 0,95 0,85 0,60
+20

7,70

4,75 3,65 3,15 2,85 2,15 2,00 1,35 1,10 1,00 0,90 0,65
+40

8,15

4,95 3,85 3,30 3,00 2,25 2,10 1,40 1,15 1,05 0,95 0,70

50

-20

8,60

5,25 4,05 3,40 3,05 2,25 2,35 1,65 1,35 1,20 1,10 0,80
0

10,2

6,00 4,70 3,95 3,55 2,65 2,75 1,80 1,45 1,30 1,20 0,85
+20

10,9

6,30 5,00 4,20 3,75 2,80 2,85 1,85 1,50 1,35 1,25 0,90
+40

11,4

6,65 5,25 4,40 3,95 2,95 2,85 1,85 1,50 1,35 1,25 0,90

70

-20

10,9

6,35 4,85 4,10 3,55 2,70 3,20 2,10 1,70 1,50 1,40 1,05
0

12,4

7,40 5,70 4,75 4,20 3,10 3,40 2,20 1,80 1,60 1,45 1,10
+20

13,3

8,00 6,10 5,10 4,50 3,35 3,50 2,25 1,85 1,65 1,50 1,15
+40

14,0

8,30 6,35 5,35 4,70 3,45 3,60 2,30 1,90 1,70 1,55 1,20

100

-20

13,2

7,80 5,90 4,95 4,30 3,15 4,10 2,60 2,10 1,85 1,70 1,25
0

15,3

9,05 6,90 5,75 5,05 3,70 4,30 2,70 2,15 1,90 1,75 1,30
+20

16,4

9,70 7,35 6,15 5,40 3,95 4,40 2,75 2,20 1,95 1,80 1,35
+40

17,2

10,1 7,65 6,40 5,60 4,10 4,50 2,80 2,25 2,00 1,85 1,40

300

-20

25,9

12,6 11,3 9,30 8,05 5,50 7,65 4,70 3,65 3,05 2,85 2,10
0

30,5

17,6 13,2 10,9 9,45 6,45 8,15 4,95 3,85 3,20 3,00 2,20
+20

32,6

18,8 14,0 11,6 10,1 6,90 8,35 5,05 3,95 3,30 3,05 2,25
+40

34,2

19,7 14,7 12,1 10,5 7,15 8,55 5,20 4,00 3,35 3,10 2,30
                             

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

Конвекція

Сірчаний ангідрид

Сірководень

швидкість вітру, м/с

1 2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

 

 

0
+20
                           

продовження таблиці 8

  +40

 

 

1,0

-20

< 0,5

0
+20
+40

3,0

-20 0,65

< 0,5

0 0,75
+20 0,80
+40 0,85

5,0

-20 1,20 0,85 0,70 0,55    

 

0 1,30 0,95 0,75 0,65    
+20 1,40 1,00 0,80 0,70    
+40 1,45 1,05 0,85 0,75    

10

-20 1,70 1,15 0,95 0,85    
0 1,90 1,25 1,05 0,95    
+20 2,00 1,35 1,10 0,95    
+40 2,10 1,45 1,15 1,00    

20

-20 2,60 1,70 1,40 1,25    

< 0,5

0 3,00 1,90 1,60 1,40    
+20 3,20 2,05 1,70 1,50    
+40 3,50 2,25 1,85 1,65    

30

-20 3,40 2,00 1,70 1,60     0,70 0,50 <0,5 <0,5    
0 3,80 2,30 1,90 1,75     0,80 0,60 0,50 <0,5    
+20 4,20 2,65 2,10 1,85     0,85 0,65 0,55 <0,5    
+40 4,45 2,80 2,25 1,95     0,90 0,70 0,60 0,55    

50

-20 4,65 2,85 2,25 2,00     1,30 0,90 0,75 0,65    
0 5,10 3,20 2,50 2,20     1,40 1,00 0,80 0,75    
+20 5,70 3,50 2,75 2,40     1,75 1,05 0,85 0,75    
+40 6,00 3,65 2,90 2,50     1,50 1,10 0,90 0,80    

70

-20 5,50 3,35 2,65 2,25     1,50 1,00 0,80 0,70    
0 6,30 3,85 3,00 2,60     1,65 1,10 0,90 0,80    
+20 6,85 4,20 3,30 2,80     1,75 1,20 1,00 0,85    
+40 7,20 4,40 3,40 2,95     1,85 1,25 1,05 0,90    

100

-20 6,80 4,10 3,20 2,75     2,00 1,30 1,10 0,90    
0 7,95 4,85 3,75 3,20     2,15 1,40 1,15 1,05    
+20 8,50 5,20 4,00 3,40     2,25 1,50 1,20 1,10    
+40 9,00 5,45 4,25 3,60     2,35 1,55 1,30 1,15    

300

-20 13,5 8,00 6,05 5,05     4,20 2,65 2,15 1,90    
0 15,7 9,25 7,05 5,90     4,40 2,75 2,20 1,95    
+20 16,9 9,90 7,55 6,30     4,50 2,80 2,25 2,00    
+40 17,6 10,4 7,85 6,55     4,60 2,90 2,30 2,05    

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

Інверсія

сірковуглець

солянакислота

швидкість вітру, м/с

1 2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

 

< 0,5

   
0    
+20 1,35 0,95 0,75 0,65    

1,0

-20

< 0,5

 

    <0,5 <0,5 <0,5 <0,5    
0     1,25 0,95 0,85 0,75    
+20     1,95 1,25 1,05 0,95    

продовження таблиці 8

3,0

-20

 

    1,25 0,95 0,80 0,75    
0     2,15 1,60 1,50 1,40    
+20     3,90 2,45 1,95 1,70    

5,0

-20 <0,5

< 0,5

    1,55 1,45 1,05 1,00    
0 <0,5     3,05 2,20 1,95 1,85    
+20 0,60     5,25 3,20 2,50 2,20    

10

-20 <0,5     2,30 1,75 1,60 1,50    
0 0,60     4,65 3,20 2,75 2,55    
+20 1,30 0,90 0,75 0,65     7,95 4,85 3,75 3,15    

20

-20 0,60 <0,5 <0,5 <0,5     3,60 2,60 2,25 2,10    
0 1,30 0,95 0,85 0,80     6,80 4,80 4,15 3,75    
+20 1,80 1,20 1,00 0,85     12,3 7,30 5,55 4,65    

30

-20 1,15 0,85 0,75 0,70     4,65 3,20 2,75 2,55    
0 1,55 1,15 1,05 0,95     8,75 6,10 5,25 4,70    
+20 2,25 1,50 1,25 1,10     15,6 9,20 7,00 5,80    

50

-20 1,40 1,05 0,95 0,90     6,10 4,25 3,70 3,35    
0 2,05 1,55 1,40 1,35     12,2 8,20 6,95 6,30    
+20 3,25 2,05 1,65 1,45     21,5 12,5 9,35 7,75    

70

-20 1,65 1,25 1,15 1,10     7,50 5,35 4,50 4,10    
0 2,55 1,90 1,70 1,55     14,8 10,1 8,45 7,55    
+20 3,90 2,45 1,95 1,70     26,5 15,4 11,5 9,50    

100

-20 2,05 1,55 1,40 1,35     9,50 6,50 5,55 5,10    
0 3,25 2,30 2,05 1,90     18,7 12,4 10,4 9,35    
+20 4,85 3,00 2,35 2,05     33,3 19,1 14,2 11,7    

300

-20 4,10 2,90 2,45 2,30     18,7 12,4 10,4 9,35    
0 6,00 4,20 3,65 3,30     37,1 24,2 21,1 17,8    
+20 9,40 5,65 4,35 4,60     66,9 37,5 27,5 22,3    

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

ІЗОТерМія

Сірковуглець

Соляна кислота

швидкість вітру, м/с

1 2 3 4 5 10 1 2 3 4 5 10

0,5

-20

 

< 0,5

0
+20
+40

1,0

-20

 

<0,5

<0,5

0
+20 0,60
+40 0,70 0,50

<0,5

3,0

-20

 

<0,5 <0,5
0 0,70 0,50
+20 1,60 1,05 0,90 0,80 0,70 0,55
+40 1,70 1,10 0,95 0,80 0,75 0,55

5,0

-20

< 0,5

0,80 0,70 0,60 0,55 0,50 <0,5
0 1,30 1,00 0,90 0,85 0,80 0,60
+20 2,15 1,20 1,15 1,00 0,90 0,70
+40 2,25 1,45 1,20 1,05 0,95 0,75

10

-20

< 0,5

1,15 0,90 0,75 0,70 0,65 0,60
0 1,85 1,35 1,30 1,25 1,20 0,90
+20 3,35 2,10 1,70 1,50 1,35 1,00
+40 3,55 2,20 1,80 1,55 1,40 1,05

20

-20

< 0,5

1,50 1,10 1,00 0,95 0,95 0,90
0 2,90 2,10 1,85 1,75 1,70 1,30
+20 5,05 3,10 2,40 2,05 1,90 1,40
                           

продовження таблиці 8

  +40 0,60

<0,5

5,30 3,25 2,50 2,20 2,00 1,50

30

-20

< 0,5

1,85 1,40 1,30 1,25 1,20 1,10
0 3,70 2,65 2,30 2,10 2,05 1,50
+20 0,80 0,60 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 6,30 3,85 3,00 2,55 2,30 1,75
+40 1,00 0,70 0,55 0,50 <0,5 <0,5 6,65 4,05 3,15 2,70 2,40 1,85

50

-20 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 2,55 1,90 1,70 1,60 1,55 1,40
0 0,65 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 5,00 3,45 2,95 2,75 2,65 2,05
+20 1,35 0,95 0,75 0,70 0,60 0,45 8,75 4,50 4,10 3,40 3,05 2,30
+40 1,45 1,00 0,85 0,75 0,65 0,50 9,35 5,60 4,30 3,60 3,20 2,40

70

-20 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 2,20 2,25 2,00 1,90 1,80 1,65
0 1,00 0,70 0,55 0,50 <0,5 <0,5 5,95 4,20 3,60 3,35 3,20 2,40
+20 1,60 1,05 0,90 0,80 0,70 0,55 10,7 6,40 4,90 4,10 3,60 2,70
+40 1,70 1,15 0,95 0,85 0,75 0,60 11,4 6,80 5,25 4,35 3,75 2,85

100

-20 0,65 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5 3,90 2,80 2,40 2,25 2,15 2,05
0 1,35 1,00 0,90 0,85 0,80 0,60 7,45 5,30 4,45 4,05 3,80 2,85
+20 1,95 1,30 1,05 0,90 0,85 0,65 12,4 7,90 6,00 5,00 4,20 3,20
+40 2,10 1,40 1,15 1,05 0,95 0,70 14,1 8,30 6,35 5,25 4,50 3,40

300

-20 1,65 1,25 1,15 1,10 1,05 1,00 7,45 5,30 4,45 4,05 3,80 3,50
0 2,50 1,90 1,70 1,60 1,55 1,05 14,7 10,0 8,40 7,50 7,00 4,95
+20 3,90 2,40 1,95 1,70 1,55 1,15 26,3 15,2 11,5 9,45 8,20 5,60
+40 4,25 2,65 2,10 1,90 1,70 1,25 28,0 16,2 12,2 9,95 8,45 5,90

продовження таблиці 8

К-ть НХР, т.

Тповітря 0С

К О Н В Е К Ц І Я

 

С І Р К О В У Г Л Е Ц Ь

С О Л Я Н А К И С Л О Т А

 

ш в и д к і с т ь в і т р у, м/с

 
1 2 3 4 5 10

1

2 3

4

5

10  

0,5

-20

 

 

 
0  
+20  
+40  

1,0

-20

 

 

 
0  
+20  
+40  

3,0

-20

 

 

< 0,5

 

 
0  
+20 0,65

<0,5

<0,5 <0,5

 

 
+40 0,75

0,50

<0,5 <0,5  

5,0

-20

 

 

<0,5

 

 
0  
+20 1,20

0,85

0,70 0,60

 

 
+40 1,30

0,95

0,80 0,70  

10

-20

 

<0,5

<0,5

<0,5 <0,5

 

 

0 0,95

0,65

0,50 <0,5
+20 1,70

1,15

0,95 0,85
+40 1,80

1,20

1,00 1,90

20

-20

 

0,55

<0,5

<0,5 <0,5

 

 

0 1,50

1,15

1,05 1,00
+20 2,65

1,70

1,40 1,25
+40 2,85

1,80

1,50 1,35

30

-20

 

1,00

0,85

0,75 0,65

 

 

0 1,90

1,45

1,30 1,25
+20 3,50

2,20

1,75 1,55
+40 3,65

2,25

1,80 1,60
                                   

 

продовження таблиці 8

50

-20

 

1,40

1,05

0,95 0,90

 

 

0 2,60

2,00

1,75 1,65
+20 4,70

2,90

2,30 2,00
+40 5,00

3,00

2,35 2,05

70

-20

 

< 0,5

 

1,70

1,30

1,10 1,05

 

 

0 3,30

2,35

2,05 1,95
+20 0,65 <0,5 <0,5 <0,5

 

 

5,60

3,40 2,65 2,30

 

 

 
+40 0,80 0,55 <0,5 <0,5

5,90

3,60 2,80 2,40  

100

-20 <0,5 <0,5 <0,5 <0,5

 

 

2,00

1,50 1,40 1,30

 

 

 
0 0,50 <0,5 <0,5 <0,5

4,00

2,90 2,45 2,25  
+20 1,00 0,70 0,55 <0,5

6,90

4,20 3,30 2,80  
+40 1,25 0,90 0,70 0,60

7,30

4,45 3,45 2,90  

300

-20 1,00 0,85 0,70 0,65

 

 

4,00

2,90 2,45 2,25

 

 

 
0 1,40 1,05 0,95 0,90

7,70

5,45 4,60 4,20  
+20 2,00 1,30 1,10 0,95

13,7

8,10 6,20 5,10  
+40 2,20 1,50 1,15 1,05

14,5

8,50 6,50 5,40  
                               

 

Таблиця 9

Можливі втрати людей, які опинилися у ЗМХЗ (ПЗХЗ), %

Забезпеченість засобами захисту На відкритій місцевості В будівлях або в простіших сховищах
Без протигазів 90-100 50
У протигазах 1-2 до 1
У простіших засобах захисту 50 30-45

 

Вихідні дані для завдання

Завдання 1. Провести класифікацію з хімічної небезпеки ХНО і АТО та корегування оперативних планів щодо захисту населення і територій від впливу наслідків аварії з виливом (викидом) НХР.

З цією метою провести довгострокове прогнозування наслідків виливу (викиду) НХР при аварії на ХНО для умов: СВСВ - інверсія, швидкість вітру – 1 м/с, температура повітря – +200С.

Завдання 2. На хімічно небезпечному об’єкті певного ступеня хімічної небезпеки відбулась аварія з виливом (викидом) ХНР.

Визначити можливі наслідки аварії і порядок дій в зоні можливого забруднення. З цією метою провести аварійне прогнозування. Прийняти характер розливу – "вільно".

Примітка: дані про хімічно небезпечний об’єкт та населений пункт взяти з додатку, таблиця 10, населення засобами захисту органів дихання не забезпечено, і на час аварії знаходиться на відкритій місцевості.


Таблиця 10


Вихідні дані

№ варіанту

Дані про ХНО

Дані про населений пункт

Дані для аварійного прогнозування

НХР

Ємкості місткістю Q, т.

Обвалування Н, м

Район розміщення ХНО

Відстань від ХНО, км

Глибина НП L, км

Ширина НП Ш, км

Площа НП Sнп, км2

Кількість мешканців, осіб

Метео-умови

Час аварії (прогнозування)

тип забудови або наявність лісової зони

Ш-ть вітру V, м/с Температура повітря, 0С Відстань від ХНО, км Тип Глибина, км
1 хлор 50;100 3 звичайний 2,7 3 2 5,8 2500 1 +12, я 12(1) 0,2 л. м. 0,3
2 аміак 75;50 1,2 небезпеч-ний 3 4 5 18 9000 3 +5, х 14(2) 0,1 л. м. 0,2
3 соляна к-та 200; 50 2,7 небезпеч-ний 2 2 3,5 6 3200 2 +16, я 6(3) 0,2 л. м. 0,5
4 сірководень 100; 200 1 небезпеч-ний 3 5 4 19 11000 3 -5, я 3(2) 0,1 с.б. 0,2
5 хлор 50;60 - звичайний 2,8 4,5 4,3 16 12000 4 +10, я 8(1) 0,4 л. м. 0,3
6 аміак 70;55 1,4 звичайний 3 6 5 28 14000 2 +18, н 16(2) 0,1 с.б. 0,2
7 хлор 10;150 1,1 звичайний 2,5 2,5 3 6 2000 1 -12, х 18(3) 0,2 с.б. 0,4
8 сірчаний ангідрид 150; 50 1 небезпеч-ний 2 7 4 25 15000 3 -5, н 10(1) 0,1 с.б. 0,2
9 аміак 85;30 1,8 звичайний 2,5 4 5,3 20 18000 1 +7, н 12(2) 0,3 л. м. 0,4
10 хлор 90;50 1,3 звичайний 2,7 4,3 4,1 16 8500 2 +13, я 1(3) 0,2 с.б. 0,3
11 соляна к-та 30;100 1,25 звичайний 3,5 2,6 3 6 4300 2 -6, х 3(1) 0,5 л. м. 0,2
12 сірководень 5;100; 50 1 небезпеч-ний 2,2 3,5 2,5 6 4500 1 +5, я 5(2) 0,5 л. м. 0,1
13 хлор 20; 90 1,2 небезпеч-ний 1,9 3,8 4 12 4550 3 +9, я 11(4) 0,1 с.б. 0,1
14 аміак 45;90 1,25 звичайний 2,4 4 5,3 20 13000 2 +15, х 13(3) 0,2 л. м. 0,4
15 соляна к-та 35;75 1,1 звичайний 1,6 4,5 2,8 8 3500 1 +14, н 16(2) 0,3 с.б. 0,3
16 хлор 10;90 3 звичайний 2,3 6 5,2 30 21000 2 -18, н 18(1) 0,1 л. м. 0,2
17 сірководень 100; 150 1 небезпеч-ний 2 3,7 2,9 6 3200 3 -20, н 20(3) 0,2 с.б. 0,1
18 хлор 70;50 1,4 звичайний 2 5,2 4,9 20 11500 2 -5, н 19(2) 0,4 л. м. 0,5
19 сірчаний ангідрід 75; 135 - звичайний 2,5 4,1 5 20 13500 2 -8, я 3(1) 0,1 с.б. 0,1
20 аміак 60;50 1,3 звичайний 1,9 5 5 24 14000 3 +4, х 5(3) 0,3 л. м. 0,3
21 соляна к-та 100;60 1,4 звичайний 2,6 3 3,7 9 6500 4 +6, х 4(2) 0,1 л. м. 0,3
22 хлор 40;40 2,3 звичайний 2,2 3,9 2,9 6 3700 2 +10, х 10(1) 0,1 с.б. 0,4
23 сірководень 30;70; 50 - звичайний 2,8 4,9 3,4 12 6450 1 0, я 6(3) 0,3 л. м. 0,5
24 хлор 20;70 1 звичайний 2,6 5,1 4,6 20 12850 1 +9, н 9(2) 0,5 с.б. 0,2
25 сірчаний ангідрід 100; 57 2 небезпеч-ний 2,8 6 5,5 30 25000 3 -3, н 8(1) 0,1 с.б. 0,4
26 аміак 70;20 1,4 звичайний 2,5 4,1 3,8 12 7500 1 -18, х 1(4) 0,2 л. м. 0,2
27 соляна к-та 60;150 2,5 звичайний 2,7 2,7 3,7 6 2950 2 -1, я 24(2) 0,4 л. м. 0,4
28 сірководень 80; 160 1 небезпеч-ний 2,0 5,3 5 15 11350 4 +3, я 23(3) 0,1 с.б. 0,3
29 аміак 100;20 1,7 звичайний 2,5 4 4 15 10550 2 +4, н 20(1) 0,3 с.б. 0,2
30 хлор 50;60; 100 1,1 звичайний 1,9 3,7 3,2 9 4600 2 +8, х 9(2) 0,5 л. м. 0,5

Примітка: я – ясно, н – напівясно, х – хмарно, л.м. – лісовий масив, с.б. – сільське будівництво.

03-09-04

Методичні вказівки

до виконання практичної роботи на тему:

"Прогнозування масштабів забруднення

небезпечними хімічними речовинами при аварії на

хімічно небезпечних об’єктах і транспорті"

з дисципліни "Цивільний захист"

студентами денної та заочної форм навчання

за всіма спеціальностями НУВГП

 

                                  

 

                               Рекомендовано

                               науково-методичною

                                                                    радою університету

                                                                    Протокол №  від 01

 

Рівне – 2013


Методичні вказівки до виконання практичної роботи на тему: "Прогнозування масштабів забруднення небезпечними хімічними речовинами при аварії на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті" з дисципліни "Цивільний захист" студентами денної та заочної форм навчання за всіма спеціальностями НУВГП / О.С. Шаталов, Г.І. Туровська. – Рівне: НУВГП, 2013. – 36 с.

 

 

Упорядники: О.С. Шаталов, доцент кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності, канд. с-г. наук;

Г.І. Туровська, доцент кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності, канд. техн. наук, доцент.

Відповідальний за випуск: В.Л.Филипчук, д-р. техн. наук, завідувач кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності.

 

                                                     © Шаталов О.С.,

                                                                  Туровська Г.І., 2013

                                                    © НУВГП, 2013

Тема: Прогнозування масштабів забруднення небезпечними хімічними речовинами при аварії на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті.

 

Мета: вивчити методику прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об'єктах і транспорті.

Знати: небезпечну дію сильнодіючих отруйних речовин на організм людини, методику оцінки прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об'єктах і транспорті, заходи протихімічного захисту.

Вміти: прогнозувати масштаби забруднення небезпечними хімічними речовинами при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах і транспорті.

 

  1. Загальні положення

Потенційно небезпечний об’єкт – об’єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються небезпечні радіоактивні, пожежовибухові, хімічні речовини та біологічні препарати, гідротехнічні і транспортні споруди, транспортні засоби, а також інші об’єкти, що створюють реальну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.

До хімічно небезпечних об’єктів відносяться:                                           

· заводи і комбінати хімічних галузей промисловості, а також окремі установки і агрегати, які виробляють або використовують сильнодіючу отруйну речовину (СДОР);

· заводи або їх комплекси по переробці нафтопродуктів;

· виробництва інших галузей промисловості, які використовують СДОР;

· підприємства, які мають на оснащенні холодильні установки, водонапірні станції і очисні споруди, які використовують хлор або аміак;

· транспортні засоби, контейнери і наливні потяги, автоцистерни, річкові і морські танкери, що перевозять хімічні продукти;

· склади і бази із запасами отрутохімікатів для сільського господарства.

Сьогодні в галузях господарювання України використовуються десятки тисяч різних хімічних сполук, причому щорічно ця

кількість збільшується на 200-1000 нових речовин.

За ступенем токсичності при інгаляційному (через органи дихання) і пероральному (через шлунково-кишковий тракт) шляхах попадання в організм хімічні речовини можна розбити на шість груп (табл.1.1), а за ступенем дії на організм людини на чотири класи (табл.1.2). 

 

                                                                                    Таблиця 1.1


Характеристика СДОР за ступенями токсичності

Клас токсичності

ГДК в

повітрі,

мг/м3

Середні смертельні

Концентрація,         мг/л Доза при внутрішньому надходженні, мг/кг
Надзвичайно токсичні 0,1 < 1 < 1
Високо токсичні 0,1 – 1 1-5 1-50
Сильно токсичні 1,1 – 10 6–20 51-500
Помірно токсичні Теж 21–80 501-5000
Мало токсичні > 10 81–160 5001-15000
Практично не токсичні - > 160 >15000

            Таблиця 1.2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.429 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь