Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Біхевіоризм, використовуючи експеримент і спостереження, вивчає поведінку.



Як вже було сказано, біхевіоризм зробив предметом свого дослідження поведінка, з чим пов'язано і нова назва психології (behavior - поведінка). При цьому під поведінкою розумілася об'єктивно спостерігається система реакцій організму на зовнішні і внутрішні стимули. Така зміна предмета дослідження пояснювалося завданням зробити психологію об'єктивною наукою. Це прагнення відповідало духові часу і стало причиною того методологічної кризи психології, про який вже говорилося вище. Уотсон висунув ідею про необхідність переглянути завдання психології, яка не може ставити перед собою мету стати об'єктивною і експериментальною наукою, не маючи об'єктивного методу дослідження основного предмета. На думку Уотсона, необхідно переглянути цей предмет, замінивши його тим, який буде пов'язаний з психічною сферою людини і одночасно доступний об'єктивному спостереженню і експериментальному дослідженню. Саме таким предметом і служить поведінка, яке, як довели у своїх роботах А. Бен, Г. Спенсер, І.М. Сєченов та інші вчені, є такою ж складовою психіки, як свідомість. Слідуючи цим теоріям, Уотсон доводив, що поведінка являє собою єдиний об'єкт, доступний вивчення, а тому психологія повинна виключити свідомість зі свого предмету, залишивши в ньому тільки поведінку.

38.Характеристика основних напрямків практичної психології.

Направление психологии, опирающееся на достижения теоретической психологии и призванное разрабатывать новые способы психологической интервенции и - в целом - поддерживать деятельность практического психолога.

Виды направлений по инструментарию

По используемому инструментарию в практической психологии можно выделить следующие основные направления:

Когнитивно-бихевиоральное

Бихевиоральное направление рассматривает человека как сложную машину, отвечающую реакциями на воздействия внешней среды, преломляя их сквозь призму внутренних переменных (ментальных карт, целей и потребностей). Работая со способами понимания и подкрепляя правильное поведение, происходит психотерапия. Это - бихевиоризм и когнитивно-бихевиоральный подход. См.→

Психодинамическое

Психодинамическое направление исходит из того, что вся происходящая в нас внутренняя жизнь - это проявление динамики внутренних импульсов в их столкновении с представлениями о реальности, игра индивидуального или коллективного бессознательного, проявление нашей внутренней природы, как реализующей наши инстинкты, так и подтолкающей нас к развитию и самоактуализации. Соответственно, это психоанализ, юнгианство и гуманистический подход.

Гуманитарное

Гуманитарное направление объединено верой во внутреннюю свободу человека, верой в возможность человека самому формировать свои отношения, смыслы и жизненные ценности, быть верным самому себе. В первую очередь, это экзистенциальный и духовные подходы. См.→

Направление личной социальной ответственности

Направление личной социальной ответственности требует с человека личной ответственности его внешнее, социальное поведение. Этого ожидает от человека традиционная педагогика, таков подход работодателей, таков деятельный и личностно-деятельный подход.

39.Визначити відмінність емоцій та почуттів

Поняття про емоції і почуття

Діяльність людини, її поведінка завжди викликають позитивне або негативне ставлення до неї. Ставлення до дійсності відображується в мозку й переживається як задоволення або незадоволення, радість, сум, гнів, сором. Такі переживання називають емоціями, почуттями.

Емоції та почуття здійснюють сигнальну та регулювальну функції, спонукають людину до знань, праці, вчинків або стримують її.

Людські емоції та почуття найяскравіше виражають духовні запити і прагнення людини, її ставлення до дійсності. К. Ушинський писав, що “ні слова, ні думки, навіть вчинки наші не виражають так ясно нас самих і наше ставлення до світу, як наші почуття”.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 218; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь