Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Економічна суть фінансового стану підприємства та його місце в управлінні підприємством



Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства

Аналіз показників оцінки майнового стану підприємства

Аналіз фінансової стійкості та стабільності підприємства

 

Фінансовий стан підприємства – одна з найважливіших характеристик виробничо-фінансової діяльності підприємства.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності. Так, наприклад, безперебійний випуск та реалізації високоякісної продукції, зниження її собівартості позитивно позначається на його фінансовому стані. І навпаки, неритмічність виробничих процесів, погіршення її якості та збільшення собівартості продукції, труднощі з її реалізацією, призводять до зменшення грошових надходжень, зниження прибутковості та рентабельності господарської діяльності.

Існує і зворотній зв’язок. Стійкий фінансовий стан позитивно впливає на забезпечення потреб виробництва необхідними матеріальними і трудовими ресурсами, на виконання виробничих програм, а звідси і на підвищення ефективності господарської діяльності.

Сигнальним показником характеристики фінансового стану підприємства є його платоспроможність, тобто його здатність своєчасно вносити платежі в бюджет і в позабюджетні фонди, задовольняти платіжні вимоги постачальників, повертати банківські кредити, видавати заробітну плату працівникам. фінансовий стан може бути стійким, нестійким та кризовим.

Така оцінка проводиться шляхом проведення аналізу фінансового стану.

Фінансовий аналіз є методом оцінки і прогнозування фінансового стану підприємства на підставі даних бухгалтерського обліку і звітності за певний період та на певну дату.

Проведення аналізу фінансового стану дає можливість вирішити наступні завдання управління фінансово-економічної діяльності:

· дати об’єктивну оцінку ефективності використання майна підприємства та його забезпечення фінансовими ресурсами;

· оцінити поточний і перспективний фінансовий стан підприємства з точки зору його ліквідності, платоспроможності та фінансової стабільності;

· на підставі вивчення причинно-наслідкового взаємозв’язку між різними показниками виробничої, комерційної і фінансової діяльності розробити напрямки покращання фінансового стану підприємства;

· оцінити конкурентноздатність підприємства;

· визначити ефективність використання фінансових ресурсів.

Для вирішення цих завдань використовується система показників, які можна класифікувати за відповідними групами, а саме:

· показники прибутковості;

· показники оцінки майнового стану;

· показники оцінки джерел формування капіталу;

· показники ліквідності та платоспроможності;

· показники фінансової стійкості та стабільності;

· показники ділової активності.

Залежно від інформаційного забезпечення та користувачів фінансового аналізу, він поділяється на внутрігосподарський та зовнішній.

Показником фінансово-економічної діяльності є балансовий прибуток чи збиток. В цьому показнику акумулюються результати всіх сторін господарсько-фінансової діяльності: виробничої, збутової, постачальницької, фінансової та інвестиційної.

Основну частину балансового прибутку підприємства становить прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг). При аналізі даного показника визначають вплив на його величину зміни:

- обсягу реалізації продукції (робіт, послуг); 

- собівартості реалізованої продукції;

- цін реалізації.

Прибуток, хоч і є результативним показником діяльності підприємства, він не характеризує рівня ефективності господарської діяльності, вкладених затрат, використаного майна. Тому в практиці аналізу використовується відносний показник – рентабельність. В практиці економічного і фінансового аналізу обчислюють такі показники рентабельності: рентабельність виробництва продукції; рентабельність товарної продукції; рентабельність виробничих фондів.

Показник рентабельності товарної продукції (всієї або окремих її видів) характеризує рівень окупності всієї товарної продукції або окремих її видів і визначається:

Ртп = П : С Х 100

де: Ртп – рівень рентабельності продукції, %;

П – прибуток від продажу продукції (всієї або окремих її видів);

С – собівартість проданої продукції (всієї або окремих її видів).

Показник рентабельності продажу характеризує суму отриманого прибутку на одну гривню реалізованої продукції оціненої за цінами продажу і визначається відношенням прибутку до виручки від реалізації продукції:

Рп = П : В х 100

де Рп – рентабельність продажу;

В – виручка від продажу продукції.

Показник рентабельності виробничих фондів показує суму прибутку отриманого на одну гривню основних виробничих фондів і матеріальних оборотних активів, тобто:

Рвф = Пб : (Оф + Моа) х 100

де Рвф – рентабельності виробничих фондів;

Пб – балансовий прибуток;

Оф – середньорічна вартість основних фондів;

Моа - середньорічна вартість матеріальних оборотних активів.

Рентабельність вкладень відображає рівень ефективності використання всіх вкладень і визначається шляхом ділення загального прибутку на вартість всього майна, тобто:

Рв = Пб : Вм

де Рв - рентабельність вкладень;

Вм – вартість майна (підсумок балансу).

Оцінка показників рентабельності проводиться методом порівняння фактичного його рівня з плановим і прогнозованим та з попередніми періодами.

Аналіз майнового стану підприємства, реальна оцінка змін, що відбулися в складі та структурі його майна є важливим етапом у характеристиці фінансового стану підприємства.

Майновий стан підприємства характеризують такі показники, як: вартість та структура майна, що їх має підприємство у своєму розпорядженні; коефіцієнт зносу основних засобів; коефіцієнт оновлення основних засобів; коефіцієнт вибуття основних засобів

Кожне підприємство для забезпечення нормального процесу виробництва повинно мати відповідну суму оборотних активів. Розмір цих активів на конкретному підприємстві пов’язаний як з обсягом виробництва так і з їх структурою. Тому при проведенні внутрішнього аналізу стану оборотних активів важливо провести аналіз їх структури за категоріями ризику при їх ліквідності.

Фінансовий стан підприємства значною мірою також залежить і від стану грошових коштів. Збільшення грошових коштів свідчить, як правило, про зміцнення фінансового стану підприємства. Всі надлишкові кошти повинні бути використані на розширення власного виробництва або на проведення фінансових інвестицій (купівля акцій та облігацій, вкладення в статутні фонди інших підприємств, вкладення на депозитні рахунки).

Ліквідність підприємства визначається відношенням вартості ліквідних активів до його заборгованості. В показнику ліквідності виражається взаємозв’язок можливості продажу активів підприємства з оплатою його пасивів. Тому в економічній літературі ліквідність підприємства ототожнюється з ліквідністю його балансу.

Аналіз ліквідності балансу полягає в порівнянні активів, які згруповані за ступенем їх ліквідності і розміщених у порядку зменшення ліквідності, із зобов’язаннями за пасивами, які згруповані за термінами їх погашення і розміщеними в порядку зростання цих термінів. платоспроможності.

Абсолютна стійкість фінансового стану проявляється тоді коли власні джерела формування оборотних активів покривають запаси і затрати. 

Нормальний стійкий фінансовий стан проявляється тоді коли вартість запасів і витрат покривається сумою власних джерел формування оборотних активів і довготерміновими позиченими джерелами.

Нестійкий фінансовий стан проявляється тоді коли вартість запасів і витрат покривається сумою власних джерел формування оборотних активів і довготерміновими та короткотерміновими позиченими джерелами.

Кризовий фінансовий стан проявляється тоді коли вартість запасів і затрат не покриваються всіма видами можливих джерел їх забезпечення. В даному стані підприємство знаходиться в стані банкрутства.

 

 

 


Розділ 2. Завдання з самостійної роботи та рекомендована література до її виконання


Загальні положення

Самостійна робота студентів спрямовується на засвоєння знань та опрацювання окремих питань теми.

Самостійна робота здійснюється при виконанні індивідуальних завдань на практичних заняттях та в позаурочний час.

Самостійна робота з предмету «Фінансово-економічна діяльність» включає наступні етапи опрацювання даної дисципліни:

· висвітлення відповідних теоретичних питань використовуючи рекомендовану літературу у відповідності з програмою дисципліни, конспект лекцій, інші джерела.

· самопідготовку до занять

· самостійне вивчення окремих розділів, тем та окремих питань (можливо, задано індивідуально);

· підготовку до написання підсумкового модульного контролю (ПМК).

Самостійна робота виконується і оцінюється за такими правилами:

1. Для опрацювання рекомендованої літератури і самостійної підготовки теоретичних питань необхідно завести окремий зошит, в якому висвітлювати зміст цих питань.

2. Оцінювання самопідготовки до занять здійснюється під час поточного контролю.

3. Оцінювання самостійного вивчення окремих тем та питань виноситься в окремий модуль.

4. Виконання всіх видів самостійної роботи передбаченої цими вказівками є необхідною передумовою допуску студента до підсумкового модуля.

 

 

Тема 1. Загальна характеристика фінансів-економічної діяльності підприємств

І. Перелік тем для самостійного вивчення .

1. Суть і значення фінансово-економічної діяльності.

2. Якими факторами соціально-економічного життя було зумовлено виокремлення фінансів у окрему науку?

3. Висвітлити загальну теорію фінансово-економічної діяльності в працях представників західної фінансової науки.

 

 

Рекомендована література до теми №1: 1, 2, 5, 7, 8, 9,15, 19, 20.

 

 

Тема 2.  Особливості фінансово-економічної діяльності підприємств

 Перелік тем для самостійного вивчення .

1. Сутність та зміст фінансового менеджменту.

2. Що собою являє організація фінансово-економічної діяльності підприємств?

3. На які сфери можна поділити підприємницьку діяльність і якими мають бути завдання фінансового менеджменту за цими сферами?

4. Які рішення має приймати фінансовий менеджмент для розв’язання стратегічних завдань підприємства?

 

Рекомендована література до теми №2: 5, 7, 8, 11,12, 13,15, 19.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 175; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.036 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь