Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Науково-дослідницькі та навчально-методичні



А) НОРМАТИВНИХ ДИСЦИПЛІН СПЕЦІАЛЬНОСТІ

 

 

2.1. НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ
ДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
«ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»

 

Укладач

 

В.О. Романишин, к.е.н., доцент

 


2.1.1. Вступ

Фінансовий менеджмент — нормативна дисципліна яка вивчається при підготовці фахівців магістерського рівня з галузі «Економіка і підприємництво».

Невід’ємною складовою соціально орієнтованої ринкової економіки є ефективно функціонуюча ланка фінансової системи — фінанси підприємств. Формування та забезпечення конкурентоспроможності української економіки та її ефективне інтегрування у світове економічне співтовариство неможливе без ефективного фінансового управління господарською діяльністю підприємств.

Фінансове управління діяльністю підприємства має створювати умови для приросту достатку власників такого підприємства, забезпечуючи при цьому ефективний перерозподіл капіталу в межах національної економіки та формування середнього класу власників. Розв’язання цих та інших завдань безпосередньо залежить від рівня професійної підготовки фахівців з фінансового менеджменту, рівня їх компетенції, вміння обґрунтовувати та приймати правильні управлінські фінансові рішення.

Мета навчальної дисципліни — дати студентам теоретичні знання та практичні навики управління фінансами суб’єктів господарювання.

Завданнями вивчення дисципліни є: з’ясування суті фінансового менеджменту; впливу факторів на фінансовий результат і ринкову вартість підприємства; опанування методами фінансового забезпечення підприємницької діяльності; вивчення механізму державного регулювання фінансової діяльності суб’єктів господарювання; з’ясування особливостей фінансового менеджменту різних організаційно-правових форм та форм власності підприємств; визначення пріоритетних напрямів фінансового забезпечення підприємницької діяльності.

Предметом дисципліни є специфічна сфера фінансових відносин, що виникають в процесі управління фінансами підприємств.

Професійні компетенції, що формуються в процесі
вивчення дисципліни «Фінансовий менеджмент»





Аналітичні компетенції

— Здійснювати аналіз грошових потоків: абсолютної величини грошових потоків та їх структури; системи показників, що їх характеризують.

— Виявляти вплив факторів на кінцевий фінансовий результат підприємства: облікової політики підприємства, методів нарахування амортизації основних засобів, створення резервів, оцінки запасів.

— Виявляти вплив зміни фінансових ресурсів від операційної та інших видів діяльності підприємства на його фінансову стійкість, визначати цільову структуру джерел фінансових ресурсів.

— Аналізувати вплив інфляції на основні статті балансу та виявляти залежність показників фінансової стійкості, платоспроможності, економічної і фінансової рентабельності від співвідношення власних та запозичених коштів.

— Аналізувати фінансові ризики: тривалість періоду ризику, ризиковані суми коштів, обсягу збитків за відповідними зобов’я­заннями, які можуть виникати у майбутньому.

— Здійснювати оперативний і перспективний цільовий аналіз, спрямований на виявлення ознак кризового стану підприємства, оцінку загрози його банкрутства та можливостей подолання кризи.

Планово-проектні

— Здійснювати прогнозування грошових потоків з метою забезпечення стабільного функціонування підприємств.

— Забезпечувати розробку стратегії управління ефективним розміщенням фінансових ресурсів суб’єктів господарювання.

— Удосконалювати нормативне забезпечення планування витрат підприємства і його структурних підрозділів на основі систематизації діючих норм, визначення їх функціонального призначення при розробці бюджетів.

— Розраховувати показники надлишку (дефіциту) грошових коштів, з метою забезпечення оптимального рівня фінансової стійкості та фінансової рівноваги підприємства.

— Розробляти нові підходи щодо методики діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства, визначати принципи формування системи оціночних показників — індикаторів.

— Розробляти схему послідовності дій з управління ризиками з метою запобігання негативного впливу на фінансовий стан підприємства, що сприятиме своєчасній реалізації заходів по зниженню рівня фінансових втрат.

— Визначати напрями діяльності підприємства на перспективу: підвищення якості продукції, досягнення ефективності виробництва при найменших витратах, підвищення рентабельності виробництва, зниження собівартості продукції.

— Прогнозувати фінансовий стан підприємства, визначати шляхи забезпечення беззбиткової діяльності та запобігання банкрутству.

Організаційні

— Вдосконалювати методику оцінки фінансової стійкості підприємств, визначати обсяги коштів від основної діяльності, доціль-
ність здійснення капітальних та фінансових інвестицій, необхідність запозичення коштів та напрями ефективного викорис­тання прибутку.

— Уточняти систему фінансових показників та схему аналізу економічного розвитку підприємства, показники тривалості операційного та фінансового циклу, синхронності доходів та витрат грошових коштів.

— Забезпечувати реалізацію амортизаційної політики на підприємстві на основі вибору методу нарахування амортизаційних відрахувань та забезпечення їх цільового використання.

— Приймати оперативні і обґрунтовані управлінські рішення щодо підвищення ефективності виробництва, забезпечення конкурентоспроможності продукції.

— Забезпечувати впровадження управлінської технології — бюджетування з метою підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості підприємств.

 


Контрольні

— Забезпечувати ефективне управління дебіторською заборгованістю підприємств: розробляти індивідуальні умови комерційного кредитування підприємств, оцінювати вплив чинників на обсяги дебіторської заборгованості, здіснювати контроль за поточними обсягами дебіторської заборгованості, обґрунтовувати можливості її рефінансування.

— Управляти запасами ураховуючи специфіку функціонування підприємств: застосовувати логістичні підходи до контролю за обсягами запасів, розмежовувати функції між структурними підрозділами підприємства щодо управління запасами.

— Здійснювати контроль за ефективністю системи антикризового фінансового управління, визначати вплив антикризових заходів на основні фінансові параметри підприємства.

— Контролювати відповідність стимулів менеджерів рівню виконання плану антикризових заходів та прийняття ними оптимальних управлінських рішень.

Обліково-статистичні

— Застосовувати методичні прийоми перерахунку статей балансу з метою їх порівняння, що дозволить виявити вплив окремих факторів на структуру майна та джерела його фінансування в підприємствах.

— Використовувати багатофакторні кореляційно-регресійні моделі, які дозволять здійснювати оперативне регулювання струк­тури витрат загального бюджету підприємства.

— Здійснювати систематичну вибірку показників з метою виявлення закономірностей формування типів фінансової стійкості підприємства за наявної комбінації різних факторів.

Таблиця 1

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»[1]

Назва теми

Кількість годин

Денна форма
навчання

Вечірня форма
навчання

Заочна форма
навчання

Лекції С (П, Л) IКР СРС Лекції С (П, Л) IКР СРС Лекції С (П, Л) IКР СРС
1. Теоретичні та організаційні ос­нови фінансового менеджменту 2 1 2 2 2 1 2 2 1 1 2 4
2. Система забезпечення фі­нансового менеджменту   1 1 2   1 1 2 1   1 4
3. Управління грошовими потоками на підприємстві 2 2 2 4 2 2 2 4 2 1 2 6
4. Визначення вартості гро­шей у часі та її використання у фінансових розрахунках 2 2 2 4 2 2 2 4 2 1 2 6
5. Управління прибутком 2 2 2 6 2 2 2 6 1 1 2 8
6. Управління активами 4 4 2 10 4 4 2 10 2   2 12
7. Вартість і оптимізація струк­тури капіталу 4 4 2 8 4 4 2 8 2 1 2 10
8. Управління інвестиціями   2 2 6   2 2 6 2   2 8
9. Управління фінансовими ри­зиками 2   2 4 2   2 4 2 1 2 6
10. Аналіз фінансових звітів 2 4 2 10 2 4 2 10 1   4 12
11. Внутріфірмове фінансове прогнозування та планування 2 1 2 8 2 1 2 8 2   2 8
12. Антикризове фінансове уп­равління підприємством 2 1 2 6 2 1 2 6 2   2 6
Усього 24 24 23 70 24 24 23 70 20 6 25 90

 

2.1.3. Програма дисципліни
та рекомендована література

Тема 1. Теоретичні та організаційні
основи фінансового менеджменту

Сутність фінансового менеджменту. Складові фінансового ме­неджменту. Матеріальна основа фінансового менеджменту. Струк­турно — логічна схема фінансового менеджменту. Мата і завдання фінансового менеджменту. Функції фінансового менеджменту, їх зміст та прояв в фінансовому управлінні фінансами.

Організація фінансового менеджменту. Об’єкти фінансового менеджменту та їх класифікація за окремими ознаками. Методи та прийоми фінансового менеджменту.

Стратегія і тактика фінансового менеджменту. Фінансова стра­тегія як система довгострокових цілей діяльності підприємства. Формування фінансової стратегії та його етапи. Фінансова політика як складова фінансової стратегії.

Організаційно-економічні заходи забезпечення реалізації фінансової стратегії. Оцінка ефективності фінансової стратегії. Стра­тегічний фінансовий менеджмент. Оперативно-тактичний фінансовий менеджмент.

Тема 2. Система забезпечення фінансового менеджменту

Організаційне забезпечення фінансового менеджменту як сукупність внутрішніх структурних служб і підрозділів підприємства, які забезпечують розроблення і прийняття управлінських рішень. Принципи організаційного забезпечення фінансового мене­джменту. Принципи формування фінансових служб управління підприємством.

Формування системи організаційного забезпечення фінансового управління на основі центрів відповідальності.

Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту. Класифікація інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Звітна та оперативна інформація. Інформативна та інструктив­на інформація. Планово-прогнозна інформація. Довідково-ана­літична інформація.

Вимоги до інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Значення та вимоги до фінансової звітності. Принципи побудови фінансової звітності.

Система показників інформаційного забезпечення фінансового менеджменту, що формується із зовнішніх джерел, їх класифікація.

Система показників інформаційного забезпечення фінансового менеджменту, що формується із внутрішніх джерел, їх класифікація.

Тема 3. Управління грошовими потоками

Грошові потоки як об’єкт фінансового менеджменту. Поняття грошового потоку. Грошові потоки як основа самофінансування суб’єкта підприємництва. Формування грошового потоку як результат прояву сукупності фінансово-економічних відносин при здійсненні господарських операцій, пов’язаних з операційною, інвестиційною та фінансовою діяльністю. Основні функціонально-організаційні характеристики грошових потоків.

Класифікація грошових потоків суб’єкта господарювання. Кла­сифікаційна сукупність видів грошових потоків суб’єкта господарювання. Узгодження вхідних та вихідних грошових потоків. Типова сукупність вхідних грошових потоків суб’єкта господарювання. Типова сукупність вихідних грошових потоків суб’єкта господарювання.

Структурування грошових потоків за видами діяльності. Грошові потоки суб’єкта господарювання за видами діяльності та джерелами формування. Грошовий потік від операційної діяльності. Алгоритм розрахунку операційного грошового потоку су­б’єкта господарювання. Грошовий потік від фінансової діяльності. Чистий грошовий потік. Прямий та непрямий методи розрахунку операційного CASH flow. Розрахунок чистого грошового потоку підприємства.

Інструментарій управління грошовими потоками. Необхідність управління грошовими потоками та принципи його організації. Політика управління грошовими потоками: її обґрунтування та реалізація. Детермінанти політики управління грошовими потоками. Кількісна оцінка грошових потоків.

Моделювання управління грошовими потоками як цілісна система. Структура моделі управління грошовими потоками. Основні етапи управління грошовими потоками підприємства, характеристика їх змісту та задач. Управління операційними грошо­вими потоками, та його особливості. Управління операційними грошовими потоками підприємства на основі касового розриву. Управління інвестиційними та фінансовими грошовими потоками та їх його особливості.

Тема 4. Визначення вартості грошей у часі
та її використання у фінансових розрахунках

Методичний інструментарій оцінювання вартості грошей у часі та його застосування у фінансовий розрахунках. Зв’язок між теперішньою і майбутньою вартістю грошей. Методичний інструментарій оцінки вартості грошей за складними процентами. Завдання щодо визначення зміни вартості грошей у часі.

Визначення майбутньої вартості грошей у фінансових розрахунках. Моделі, що використовуються для аналізу грошових кош­тів. Оцінка майбутньої вартості наявних грошових коштів на
основі використання складного процента. Ануїтет: звичайний та авансовий. Розрахунок майбутньої вартості звичайного ануїтету. Розрахунок майбутньої вартості авансового ануїтету.

Визначення теперішньої вартості грошей у фінансових розрахунках. Дисконтування як форма визначення вартості грошових потоків у часі. Моделі дисконтування та їх характеристика. Дисконтування майбутніх грошових потоків з використанням простого і складного процентів.

Тема 5. Управління прибутком

Прибуток як об’єкт фінансового менеджменту. Особливості моделі управління прибутком підприємства. Функціонально організаційна структура управління прибутком. Структурні елементи цілісної системи управління прибутком. Мета і завдання управління прибутком.

Організація та інструментарій управління прибутком. Стратегія управління прибутком. Концепції обґрунтування стратегії управління прибутком. Критерії організації управління прибутком підприємства. Основні фінансові індикатори для обґрунтування фінансових рішень щодо управління прибутком: економічна ринкова грошова вартість додана.

Управління формуванням доходів. Основні складові та зав­дання управління формуванням доходів суб’єкта підприємництва. Управлінські фінансові рішення щодо визначення обсягів реалізації та формування цінової політики підприємства. Фактори, що впливають на рівень попиту.

Цінова політика суб’єкта підприємництва як елемент моделі управління прибутком. Функції ціни. Масштаб цін та система показників, що визначають ціну продукції.

Зміст та роль управління витратами підприємства в формуванні прибутку. Ефективності управління витратами підприємства. Класифікація витрат підприємства, порядок їх визнання та відображення у фінансовому обліку. Калькуляція собівартості про­дукції.

Управління використанням прибутку. Використання прибутку підприємства залежно від організаційно-правової форми та форми власності. Вплив використання прибутку на забезпечення фінансової стійкості та розвиток підприємства. Дивідендні виплати та дивідендна політика. Капіталізація прибутку підприємства.

Тема 6. Управління активами

Активи підприємства як об’єкт фінансового менеджменту. Сутність та структура активів підприємства. Класифікація активів підприємства. Управління оборотними активами.

Управління виробничими запасами та запасами готової продукції. Операційний цикл та його вплив на обсяг, структуру й ефективність використання товарно-матеріальних цінностей.

Управління операційним циклом. Прискорення оборотності ма­теріальних цінностей у процесі виробництва продукції. Методич­ні підходи щодо визначення оптимального розміру замовлень ма­теріальних цінностей.

Управління грошовими коштами. Визначення оптимальної по­треби в грошових коштах.

Управління дебіторською заборгованістю. Розробка кредитної політики щодо покупців продукції.

Стратегія фінансування оборотних активів. Моделі фінансування поточних активів.

Мета та завдання управління необоротними активами. Механізми управління необоротними активами з урахуванням вимог П(с)БО. Особливості управління окремими видами оборотних активів.

Оцінювання ефективності управління оборотними і необоротними активами. Показники оцінки. Напрями удосконалення ефек­тивності управління.

Тема 7. Вартість і оптимізація структури капіталу

Сутність капіталу та його роль у діяльності підприємства. Капітал підприємства як об’єкт фінансового менеджменту. Характеристика капіталу суб’єкта господарювання. Види капіталу підприємства. Принципи формування капіталу підприємства. Класи­фікація капіталу підприємства та її роль в управлінні капіталом.

Управління власним капіталом. Форми власного капіталу та їх характеристика. Особливості управління власним капіталом підприємств різних організаційно-правових форм та форм власності.

Дивідендна політика її типи і формування капіталу підприємства. Роль дивідендної політики в управлінні економічними інтересами учасників. Класифікації дивідендних виплат. Внутрішні та зовнішні фактори, що впливають на дивідендну політику. Дивідендна політика підприємства та можливості її вибору.

Оцінювання вартості власного капіталу. Особливості та методики оцінювання вартості власного капіталу. Політика управління власним капіталом як частина загальної фінансової стратегії підприємства.

Управління позичковим капіталом. Форми позичкового капіта­лу. Оцінка вартості позичкового капіталу. Мета та задачі управ­ління позичковим капіталом. Політика управління позичковим ка­піталом. Оцінка ефективності використання позичкового капіталу.

Вартість і структура капіталу. Визначення вартості капіталу. Поняття структури капіталу її характеристика та оптимізація.

Ліверидж в управлінні активами підприємства. Види лівериджу та їх характеристика. Роль лівериджу в управлінні активами підприємства. Теорії структури капіталу (традиційний, компромісний та сигнальний підходи).

Тема 8. Управління інвестиціями

Мета та завдання інвестиційної діяльності, підприємства. Еко­номічна сутність інвестицій та їх класифікація. Визначення поняття «інвестиційна діяльність підприємства» та «інвестиції». Забезпечення розробки інвестиційної стратегії. Інвестиційні потреби підприємства. Класифікація інвестицій. Інвестиційна політика підприємства. Суб’єкти інвестиційної діяльності та їх роль в уп­равлінні інвестиціями.

Управління реальними інвестиціями. Управління інвестиціями на рівні підприємства. Аналіз інвестиційного клімату країни та вибору напрямів інвестиційної діяльності. Оцінка інвестиційної привабливості галузі. Вибір конкретних об’єктів інвестування. Визначення ліквідності інвестицій. Визначення обсягу інвестиційних ресурсів та джерел їх формування. Інвестиційний портфель та його формування. Управління інвестиційними ризиками.

Інвестиційні проекти, їх класифікація та методи оцінювання. Значення інвестиційного проекту в управлінні капітальними інвестиціями. Вибір інвестиційних проектів. Оцінювання ефективності інвестиційних проектів. Прогнозування ефективності довгострокових інвестицій та методи їх оцінки (розрахунок строку окупності, розрахунок індексу рентабельності, визначення чистого приведеного ефекту, визначення внутрішньої норми дохідності).

Управління джерелами фінансування реальних інвестицій. Цен­тралізовані та децентралізовані джерела фінансування інвестиційних проектів. Внутрішні джерела фінансування. (прибуток та амортизаційні відрахування). Зовнішні джерела фінансування інвестиційних проектів (залучення додаткового акціонерного капіталу, продаж пакетів акцій, кредитування, фінансовий лізинг, іноземні інвестиції).

Управління фінансовими інвестиціями. Фінансові інвестиції як форма використання тимчасово вільного капіталу. Форми здійс­нення фінансових інвестицій.

Портфель фінансових інвестицій як об’єкт управління. Типи портфелів інвестицій, Завдання, способи управління портфелем інвестицій. Методичні підходи та моделі оцінки фінансових інвестицій.

Тема 9. Управління фінансовими ризиками

Сутність фінансових ризиків. Місце ризиків у фінансовому менеджменті. Використання моделі управління фінансовими ризиками. Види ризиків та їх характеристика. Класифікація ризиків. Сукупний ризик.

Критерії прийняття управлінських фінансових рішень в умовах невизначеності. Концепції організації управління ризиками. Оцінка максимального можливого рівня негативного відхилення. Оцінка найбільш імовірного негативного відхилення. Оцінка відхилення, приведеного на ризик.

Модель управління фінансовими ризиками та її сутність. Фактори формування моделі управління фінансовими ризиками. Струк­тура моделі управління ризиками. Ідентифікація ризиків. Фактори, що визначають базові характеристики операційних, інвестиційних, фінансових ризиків. Системний ризик як результат впливу окремих факторів: ринок цінних паперів, варіаційний фактор; ринкова капіталізація; зміна процентних ставок; імовірність дефолту. Кількісні показники, що використовуються в моделі уп­равління ризиками.

Тема 10. Аналіз фінансових звітів

Фінансова звітність, її склад та характеристика як основа прийняття фінансових рішень.

Основні індикатори — балансу підприємства, звітів про фінансові результати, про рух грошових коштів, про власний капітал — в управлінні фінансами суб’єктів господарювання.

Консолідована фінансова звітність. Аналіз основних її показників для фінансового менеджменту.

Тема 11. Внутрішньофірмове
прогнозування та планування

Фінансове планування як основа фінансового механізму управ­ління підприємством. Методи фінансового планування та їх класифікація. Фактори, які впливають на вибір метода планування. Системи внутрішньофірмового фінансового планування: прогнозування фінансової діяльності, поточне та оперативне плану­вання.

Прогнозування — початковий етап планування. Роль прогнозів у фінансовому плануванні. Методи фінансового прогнозування: експертних оцінок; оброблення просторових і часових сукупностей; ситуаційного аналізу і прогнозування.

Стратегія як функція управління. Стратегічне планування на під­приємстві. Стратегічне планування — основа прийняття управлінських рішень.

Стратегії розвитку підприємства та їх роль у формуванні стратегічного плану. Роль фінансової стратегії у розробці стратегічного плану. Основні стратегічні завдання розроблення фінансової політики підприємства. Основні напрями розробки фінансової політики.

Поточне фінансове планування та його сутність. Фактори, що впливають на поточне фінансове планування. Задачі і принципи поточного фінансового планування. Методичні підходи до визначення поточних доходів і витрат. Моніторинг виконання поточних фінансових планів та його використання в фінансовому плануванні.

Бюджетування в управлінні підприємством. Сутність бюджетування як управлінської технології розробки планів підприємства. Організаційна і фінансова структура підприємства та їх вплив на бюджетування. Формування центрів фінансової відповідальності.

Використання операційних та фінансових бюджетів підприємством (основні операційні, допоміжні та спеціальні бюджети). Розробка фінансових бюджетів на підприємстві.

Зведений бюджет — основний фінансовий план підприємства. Розробка зведеного бюджету. Система контролю за формуванням і використанням зведеного бюджету підприємства.

Тема 12. Антикризове фінансове
управління підприємством

Сутність та основні елементи антикризового фінансового управ­ління. Функціональні та методологічні особливості антикризового фі­нансового менеджменту. Постановка цілей та розробка антикризової стратегії. Прийняття рішень та реалізація запланованих заходів.

Інституційні аспекти антикризового фінансового менеджменту. Вибір інституцій, які здійснюють антикризові функції. Керуючі санацією, їх завдання і права. Роль банків в забезпеченні антикризового менеджменту. Оцінка ймовірності банкрутства під­приємства. Моніторинг фінансового стану підприємства. Оцінювання ймовірності фінансової кризи підприємства на основі дискримінантного аналізу та інших методів.

Фінансова санація як складова антикризового управління. Мобілізація внутрішніх і зовнішніх фінансових джерел оздоровлення підприємств. Санаційна спроможність підприємства та її критерії. Санаційний аудит його мета та завдання. Структурно-логічна схема плану санації. Контроль за реалізацією плану санації.

Реструктуризація підприємств у системі антикризового фінансового управління. Реструктуризація управління. Реструктуризація пасивів. Реструктуризація виробництва та активів. Корпоративна реструктуризація і реорганізація підприємств. Напрями реорганізації підприємства.

Оцінка ефективності антикризового фінансового управління. Прогнозна та фактична ефективність антикризового фінансового управління.

 

Рекомендована література

Основна література

1. Конституція України. Затверджена ВРУ 28.06.1996 р. № 254/96-ВР // Відомості ВРУ. — 1996. — № 30.

2. Господарський кодекс України // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2003. — № 4.

3. Цивільний кодекс України // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2003. — № 5.

4. Закон України «Про банки і банківську діяльність» №2121-Ш від 7.12.2000 р. // Відомості ВР. — 2001. — № 25.

5. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 38 від 05.06.2003 р.

6. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» № 851-1У від 22.05.2003 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 36.

7. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне стра­хування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-Х1У від 23.09.1999 р. // Всеукраїнська професійна бухгалтерська газета. — № 40 (586). — 2 травня 2001. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 21.12.2000 р. № 2180-ІІІ та від 22.02.2001 р. № 2272-ІІІ.

8. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 2.03.2000 р. // Професійна бухгалтерська газета. — № 21 (567). — 7 березня 2001. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 11.01.2001 р. № 2213-ІІІ. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 11.01.2001 р. № 2213-ІІІ.

9. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р. // Професійна бухгалтерська газета. — № 21 (567). — 7 березня 2001.

10. Бланк И. А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр, Эльга, 1999

11. Брігхем Е. Ф. Основи фінансового менеджменту. — К., 1997.

12. Фінансовий менеджмент: Підручник / Кер. кол. Авторів і науковий редактор проф. А. М. Поддєрьогін. — К.: КНЕУ, 2005. — 536 с.

13. Бланк И. А. Управление активами, — К.: Ника-Центр, 2000.

14. Бланк И. А. Управление использованием капитала, — К.: Ника-Центр, Эльга, 2000.

15. Бланк И. А. Управление оборотным капиталом, М., 1998.

16. Бланк И. А. Управление формированием капитала. К.: Ника-Центр, 2000.

17. Бланк И. А. Управление прибылью. — К.: Ника-Центр, 1998

18. Ковалев В. В. Финансовый анализ. Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. — М., 1998

19. Кузьменко А. В. Кузьмін В. В., Шаповалові В. М. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. — Херсон: Онді-плюс, 2003. — 256 с.

20. Матюшенко І. Ю. Основи фінансового менеджменту: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 220 с.

21. Павлова Л. Н. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов. — 2 –е изд., перероб. и допов. — М.: ЮНИТИ — ДАНА 2003. — 269 с.

22. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. Видання третє, пере­роблене; доповнене. — К. Центр навчальної літератури, 2004. — 531 с.

23. Финансовый менеджмент, теория и практика: Ученик / Под ред. Е. С. Стояновой — 4-е узд. перераб. и допол. — М.: Перспектива, 1999. — 656 с.

24. Финансовый менеджмент: Ученик / Под ред.. д. э. н., проф. А. М. Ковалевой. — М.: ИНФРА — М. 2003. — 284 с.

25. Савчук В. П. Финансовый менеджмент предприятий: прикладные вопросы с анализом деловых ситуаций. — К.: Издательский дом «Максимум», 2001. — 600 с.

26. Савчук В. П. Управление финансами предприятия / В.П.Савчук — М.: БИНОМ. Лаборатория знаний, 2004. — 480 с.

27. Финансовый менеджмент / Под ред. акад. Г. Б. Поляка. — М.: Финансы, 1997

 

Додаткова література

 

1. Практикум по финансовому менеджменту // под ред.. Е. С. Стоя­новой, — М.: Перспектива, 1998

2. Стоянова Е. С., Быкова Е. В., Бланк И. А. Управление оборотным капиталом. — М.: Перспектива, 1998

3. Шеремет А. Д., Сайфулин Р. С. Методика фінансового анализа. М.: Инфра-М — 1996

4. К., Сигел Джоел Г. Финансовый менеджмент, — К.: ИТД «Филин», — 1995

5. Этрилл П. Финансовый менеджмент для неспециалистов 3-е изд. / Пер. с анг. под ред. Е. Н. Бондаревской. — СПб.: Питер, 2006. — 608 с.

6. Бочаров В. В. Методы финансирования инвестиционной деятельности предприятий. — М.: Финансы и статистика, 1998

2.4. Плани та завдання до практичних
(семінарських) занять

Тема 1. Теоретичні та організаційні
основи фінансового менеджменту

 

1. Фінансовий менеджмент як система управління фінансами підприємств.

2. Функції фінансового менеджменту і їх сутність.

3. Об’єкти і базові показники фінансового менеджменту і методика їх визначення.

4. Стратегія і тактика фінансового менеджменту.

· Індивідуальне опрацювання тестових завдань з теоретичних питань теми

Тема 2. Система забезпечення
фінансового менеджменту

1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту.

2. Сутність і класифікація зовнішньої інформації і її застосування у фінансовому менеджменті.

3. Внутрішня інформаційна база для прийняття управлінських рішень.

4. Користувачі внутрішньої інформації.

· Конкурс на кращу організацію документообігу між службами фінансового департаменту

· Розробка в малих творчих групах організаційних схем побудови структурних служб і підрозділів фінансового менеджменту віртуального підприємства

Тема 3. Управління грошовими потоками

1. Сутність і класифікація грошових потоків

2. Вхідні грошові потоки, їх класифікації і задачі управління

3. Вихідні грошові потоки, їх склад і особливості у управлінні

· Розв’язання практичних задач з теми

· Індивідуальне складання плану грошових надходжень і витрачань

Тема 4. Визначення вартості грошей
у часі та її використання у фінансових розрахунках

1. Сутність визначення вартості грошей у часі

2. Майбутня вартість грошей, її визначення і застосування у фінансових розрахунках

3. Теперішня вартість грошей, її визначення

4. Ануїтет, сутність, види, особливості у визначенні

· Практикум з теми

Тема 5. Управління прибутком

1. Прибуток як об’єкт фінансового менеджменту. Задачі управ­ління прибутком.

2. Управління операційним прибутком.

3. Управління операційними витратами.

4. Ціна як фактор формування поточних грошових витрат і формування фінансових результатів.

5. Гранична корисність товару і ціна підприємства.

6. Управління прибутком від інвестиційної діяльності.

· Модульний контроль

Тема 6. Управління активами

1. Активи підприємства як об’єкт фінансового менеджменту

2. Необоротні активи, їх класифікація і політика управління

3. Оборотні активи, джерела формування і політика управління

4. Управління оборотними запасами

5. Управління дебіторською заборгованістю

6. Управління грошовими коштами

· Практикум з теми

· Презентація самостійно розробленої політики управління необоротними активами підприємства

Тема 7. Вартість і оптимізація структури капіталу

1. Капітал підприємства як об’єкт фінансового менеджменту

2. Види капіталу підприємства та їх характеристика

3. Власний капітал підприємства, його форми, їх характеристика і політика управління

4. Позичковий капітал і політика управління

5. Вартість і структура капіталу

6. Оптимізація структура капіталу

· Розв’язання типових задач

· Вирішення в міні-групах комплексних практичних завдань

Тема 8. Управління інвестиціями

1. Сутність інвестицій та їх класифікація

2. Управління реальними інвестиціями

3. Управління фінансовими інвестиціями

· Практикум з теми

Тема 10. Аналіз фінансових звітів

1. Фінансова звітність як основа прийняття фінансових рішень

2. Бухгалтерський баланс, його значення та роль у фінансовому менеджменті.

3. Аналіз основних показників консолідованої фінансової звіт­ності

· Практикум з теми

· Круглий стіл: «Методики оцінювання фінансового стану підприємства та їх практичне застосування»

Тема 11. Внутрішньофірмове прогнозування

1. Прогнозування — основа фінансового планування на підприємстві

2. Сутність стратегічного планування на підприємстві

3. Бюджетування в фінансовому управлінні підприємством

· Модульний контроль

Тема 12. Антикризове фінансове
управління підприємством

1. Сутність та основні елементи антикризового фінансового управління.

2. Фінансова санація як складова антикризового фінансового управління.

3. Оцінка ефективності антикризового фінансового управління.

· Практикум з теми

· Презентація самостійно розроблених в міні-групах планів фі­нансової санації віртуального підприємства

2.5. Організація самостійної роботи студентів

 

Самостійна робота студента - це основна форма оволодіння матеріалом під час позааудиторної навчальної роботи. Вона є важливою складовою навчального процесу, що впливає на глибину та стійкість набутих знань і умінь, які допомагають творчо застосовувати їх в майбутній професійній діяльності.

Метою самостійної роботи є засвоєння в повному обсязі навчальної програми та послідовне формування у студентів самостійності як риси характеру, що відіграє суттєву роль у формуванні сучасного фахівця вищої кваліфікації.

Перелік завдань для самостійної роботи студента, форми її організації та звітності, терміни виконання та кількість балів, які можна отримати за виконання завдань включені до Карти самостійної роботи студентів.

















Карта

самостійної роботи студента

з дисципліни „Фінансовий менеджмент ”

для студентів

денної, заочної та вечірньої форм навчання

 

 

Види самостійної роботи Планові терміни виконання Форми контролю та звітності Максимальна кількість балів

І Обов’язкові

1.1 Підготовка до семінарських (практичних) занять Протягом семестру Оцінюванню підлягає: відвідуваність занять, активність роботи в аудиторії, рівень опрацювання теоретичних питань лекційного матеріалу, отримання навиків застосування теорії на практиці в ході розв’язання тематичних задач, підготовка до самостійного розв’язання аналогічних завдань в аудиторії на практичних заняттях, виконання письмової домашньої роботи тощо. 2 бали за одне заняття 10 занять х 2 бали = 20 балів 1.2 Виконання завдань, передбачених інноваційними навчальними технологіями з дисципліни Протягом семестру Оцінюванню підлягає: вміння узагальнювати теоретичні і практичні знання, досвід вітчизняних і зарубіжних підприємств в організації фінансового менеджменту і використання його при розробці власних управлінських рішень і програм в заданій тематиці; ступінь охоплення додаткового матеріалу що не знайшов відображення у підручниках; повнота висвітлення ключових питань, комплексність в їх розв’язанні; рівень презентації власних напрацювань перед аудиторією, вміння вести дискусію, аргументовано відстоювати власні позиції; ступінь інтересу, який викликала доповідь з боку аудиторії та активність аудиторії в її обговоренні; якість оформлення роботи тощо. 10 балів 1.3 Підготовка до модульних (контрольних робіт) На 6-му і 11-му практичному занятті Оцінюванню підлягає: рівень і обсяг засвоєння теоретичного матеріалу курсу та ступінь напрацювання навичок його практичного застосування 10 балів за модуль 10х2=20 балів

Всього за обов’язковими формами самостійної роботи

50 балів

ІІ Вибіркові

2.1 Складання задач із різних тем курсу Протягом семестру Презентація задач під час аудиторних занять 5 балів 2.2 Написання есе з конкретної теми Протягом семестру Захист матеріалів есе під час ІКР 5 балів 2.3 Огляд літературних джерел із конкретної тематики Протягом семестру Обґрунтування власної точки зору з досліджуваних питань 5 балів 2.4 Розгляд фінансово-економічної ситуації із з’ясуванням причин і наслідків її виникнення Протягом семестру Пошук альтернативних шляхів прийняття управлінських рішень 5 балів 2.5 Моніторинг методичного інструментарію управління фінансами підприємства Протягом семестру Розкриття техніки застосування, алгоритму розрахунку та економічної інтерпретації 5 балів 2.6 Дослідження зарубіжного досвіду управління фінансами підприємства Протягом семестру Обґрунтування  доцільності використання зарубіжного досвіду в Україні 5 балів 2.7 Науково-дослідна робота студента Протягом семестру Підготовка доповіді і участь у науково-практичній конференції, круглому столі, симпозіумі і т.п., публікація статті у науковому журналі чи збірнику наукових праць, публікація тез доповіді на науковій конференції у відповідному збірнику 5 балів

Всього за вибірковими формами самостійної роботи

5 балів

Всього балів за СРС

50 балів Систематика вивченого матеріалу під час підготовки до складання іспиту з дисципліни Протягом семестру Оцінюванню підлягає: правильність виконання завдань екзаменаційних білетів, повнота розкриття теоретичних питань 10 балів за кожне завдання білету 10 балів х 6 = 60 балів

Заочна форми навчання

І Обов’язкові

1.1 Виконання аудиторної контрольної роботи Екзаменаційна сесія Оцінюванню підлягає: рівень і обсяг засвоєння теоретичного матеріалу курсі та ступінь напрацювання навичок його практичного застосування 20 балів

Всього за обов’язковими формами самостійної роботи

20 балів

ІІ Вибіркові

2.1 Захист аудиторної контрольної роботи Екзаменаційна сесія У разі, коли дана робота оцінена нижче, ніж 20 балів 5 балів 2.2 Складання задач із різних тем курсу Протягом семестру Презентація задач під час аудиторних занять 5 балів 2.3 Написання реферату з конкретної теми Протягом семестру Захист матеріалів реферату під час ІКР 5 балів 2.4 Огляд літературних джерел із конкретної тематики Протягом семестру Обґрунтування власних точок зору з досліджуваних питань 5 балів 2.5 Розгляд фінансово-економічної ситуації із з’ясуванням причин і наслідків її виникнення Протягом семестру Пошук альтернативних шляхів прийняття управлінських рішень 5 балів 2.6 Моніторинг методичного інструментарію управління фінансами підприємства Протягом семестру Розкриття техніки застосування, алгоритму розрахунку та економічної інтерпретації 5 балів 2.7 Дослідження зарубіжного досвіду управління фінансами підприємства Протягом семестру Обґрунтування доцільності використання зарубіжного досвіду в Україні 5 балів

Всього за вибірковими формами самостійної роботи

5 балів

Всього балів за СРС

20 балів Систематика вивченого матеріалу під час підготовки до складання іспиту з дисципліни Протягом семестру Оцінюванню підлягає: правильність виконання завдань екзаменаційних білетів, повнота розкриття теоретичних питань. 10 балів за кожне завдання білету 10 балів х 10 = 100 балів

 

 

 

 

* Зміни внесено відповідно із вимогами, визначеними у Розпорядженні ректора ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» від 30 березня 2010 року.


 

2.5.2 Перелік завдань та форми організації
самостійної роботи студентів при вивченні
теоретичного матеріалу дисципліни

З метою засвоєння студентом програмного матеріалу і напрацювання ним навичок вирішення практичних завдань з дисципліни «Фінансовий менеджмент», навчальною програмою передбачено:

І Для денної та вечірньої форм навчання, — самостійне виконання студентом вправ і завдань передбачених:

А) картою самостійної роботи студента (див. п. 2.5.1);

Б) планом проведення практичних занять (див. п. 2.4);

ІІ Для заочної форми навчання:

А) написання аудиторної контрольної роботи (модуля) у форматі тестування по всім темам дисципліни або вирішення трьох задач.

Б) виконання одного з вибіркових завдань передбачених картою СРС (див. п. 2.5.1).

 

«Підготовка до семінарських (практичних) занять».

Як вид самостійної роботи студентів може включити такі завдання, як:

1. опрацювання теоретичних питань теми в обсязі, передбаченого програмою дисципліни;

2. отримання навиків розв’язання тематичних задач;

3. письмове виконання домашньої роботи з:

• вирішення задач, запропонованих викладачем;

• складання словнику основних термінів дисципліни;

• формування таблиць з формул розрахунків, що використовуються для виконання практичних завдань з дисципліни тощо.

4. вивчення окремих тем або питань, що передбачені для самостійного опрацювання;

5. підготовка до самостійної роботи зі складання тестів або вирішення задач;

6. систематика вивченого матеріалу курсу перед написанням модулів тощо.

 

«Виконання завдань, передбачених інноваційними навчальними технологіями з дисципліни» застосовується для активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів, в результаті чого студент отримує навички:

1. логічного мислення і викладання матеріалу;

2. збору, узагальнення і систематизації інформації;

3. проведення порівнянь і аналізу ситуацій в фінансовій сфері, використання отриманих результатів для розробки відповідних заходів;

4. вести дискусію, аргументовано відстоювати власну точку зору, критично підходити до власних поглядів;

5. проведення презентації своїх напрацювань перед аудиторією і т.ін.

 

Інноваційні навчальні технології можуть включати наступні завдання:

1. презентація власного проекту щодо створення систем організаційного та інформаційного забезпечення фінансового менеджменту віртуального підприємства;

2. дискусії з проблемних питань лекційного матеріалу;

3. спільне обговорення питань курсу в діалоговому форматі;

4. самостійна розробка комплексу заходів, щодо підвищення управління фінансовими ресурсами підприємства (вибір кращого проекту на конкурентній основі);

5. презентація самостійно розробленої управлінської політики в напрямку об’єкта, визначеного викладачем;

6. проведення практикумів;

7. виконання завдань в малих групах;

8. проведення «круглих столів» тощо.

 

«Модульна (контрольна робота)»

З метою активізації процесу із врахуванням збільшення питомої ваги самостійної роботи студента робочим планом передбачено модульну систему проміжного контролю рівня засвоєння програмного матеріалу.

Модуль – це частина програми дисципліни, яка складається з пов’язаних між собою у певному співвідношенні теоретичних, емпіричних і практичних компонентів, кожна складова якого оцінюється в балах.

Модульний контроль здійснюється двічі на семестр за відповідними темами та розділами дисциплін. Завдання для проведення модульного контролю включають у себе висвітлення теоретичних питань, вирішення тестів і ситуаційних задач. За результатами оцінювання успішності здачі студентами модульних завдань приймається рішення про рівень засвоєння програмного матеріалу, доцільність допуску до іспитів та визначається кількість балів, які зараховується при поточному оцінюванні знань студентів по дисципліні.

Протягом семестру студенти повинні виконати дві модульних роботи. Максимальна кількість балів, яку студент може отримати за один модуль складає 10 балів.

Модульна (контрольна) робота виконується в аудиторії на практичному занятті і триває дві академічні години.

Аудиторна контрольна робота

( для студентів заочної форми навчання)

Тестування по всіх темах курсу студент виконує під час екзаменаційної сесії, але до складання іспиту з дисципліни «Фінансовий менеджмент», в аудиторії на практичних заняттях (або в середовищі інформаційної системи дистанційного навчання). Рішення відносно змісту аудиторної контрольної роботи приймає лектор потоку і доводить його до відома студентів під час оглядових лекцій по дисципліні.

Результати тестування оцінюються в діапазоні від 0 до 20 балів відповідно до фактичного обсягу вірно вирішених завдань.

Якщо аудиторна контрольна робота передбачає вирішення задач, то оцінювання здійснюється за наступною шкалою:

«0» балів, виставляється коли жодна з 3-х задач студентом не вирішена, або вирішена невірно;

«10» балів, коли вірно вирішена одна задача;

«15» балів, коли вірно вирішено дві задачі;

«20» балів, коли вірно вирішено три задачі

Загальна сума балів, яка фіксується у відомості обліку поточної успішності студента, складається з кількості балів, які він отримав за виконання аудиторної контрольної роботи та одного з вибіркових завдань.

Вимоги до написання есе.

    Реферат має містити: вступ, висвітлення 3-х ключових питань теми, висновок, список використаної літератури, додатки.

    У «Вступі» має бути обґрунтована актуальність теми, сформулювала мета і задачі дослідження, здійснений огляд економічних джерел з обраної тематики.

    Висвітлення кожного питання має містити: всебічне розкриття його суті, наведення прикладів з практики фінансово-господарської діяльності вітчизняних підприємств, аналіз зарубіжного досвіду з обраних питань, висвітлення власних позицій і висновків студента. Кожне питання має містити посилання на джерела використаної літератури.

Вимоги до оформлення есе.

    Обсяг роботи має складати 20-25 сторінок рукопису формату А4, розмір кеглю №14, міжрядковий інтервал – 1,5, поля – 2 см. Нумерація сторінок під текстом з правового боку. Оформлення титульної сторінки, а також схем, таблиць, діаграм здійснюється за встановленими правилами.

Термін виконання есе

      Для студентів денної і вечірньої форм навчання, робота має бути виконана і подана для перевірки за регламентом, визначеним викладачем.

      Для студентів заочної форми навчання, робота має бути подана і зареєстрована на кафедрі за два тижні до початку екзаменаційної сесії.

      Роботи, що подані пізніше встановленого терміну, на перевірку не приймається.

 

2.1.6. Система поточного і підсумкового контролю
якості знань студентів з дисципліни:

2.6.1 Порядок поточного контролю та критерії
оцінювання знань студентів з дисципліни:

При підведенні підсумків поточної успішності студентів слід враховувати, що студенти денної і вечірньої форм навчання за семестр можуть отримати від 0 до 50 балів.

Загальна кількість балів, яку отримає студент в результаті оцінювання його знань впродовж періоду вивчення дисципліни включає:

а) фактичну кількість балів, яку отримає студент за роботу на семінарських (практичних) заняттях.

Максимальна кількість балів, яку студент може отримати на одному семінарському (практичному) занятті складає 2 бали.

Враховуючи, що тематичним планом дисципліни передбачено 12 семінарських занять, з яких 2 – відведені для модульних (контрольних) робіт, то за роботу на семінарських заняттях впродовж всього семестру, студент може отримати від 0 до 20 балів (10 занять х 2 бали = 20 балів).

Унаслідок того, що впродовж одного заняття студент може здійснювати виконання декількох завдань (відповіді на питання, вирішення тестів, самостійне виконання індивідуальних завдань в аудиторії з вирішення задач та ін..), то всі вони оцінюються в 4-х бальній системі ( «2», «3», «4», «5»), а підсумкова оцінка за семінарське заняття виставляється на основі середньоарифметичної в діапазоні від 0 до 2 балів за шкалою:

«2» - це «0» балів;

«3» - це «1» бал;

«4» - це «1,5» бали;

«5» - це «2» бали.

б) фактичну кількість балів за участь і підготовку завдань, передбачених інноваційними технологіями навчання.

Максимальна кількість балів зо цей вид навчальної роботи складає 10 балів.

При її оцінюванні за підсумками семестру враховується:

- рівень і регулярність виконання такого роду завдань;

- активність студента в обговоренні дискусійних питань;

компетентність студента, рівень його загальної фахової підготовки і рівень знань з теми дисципліни, що розглядається та ін.

в) фактичну кількість балів, яку отримає студент за дві модульні (контрольні) роботи.

Максимальна кількість балів за виконання одного модуля складає 10 балів. За дві модульних роботи студент може отримати від «0» до «20» балів.

Модуль проводиться в аудиторії, під час семінарських занять і триває 2 академічні години.

Оцінюється кожний модуль «0», «6», «8», «10» балів, що відповідає оцінкам «2», «3», «4». «5».

- Критерії оцінювання ідентичні тим, що визначені для оцінювання завдань екзаменаційних білетів.

г) фактичну кількість балів за виконання вибіркових завдань самостійної роботи.

Максимальна кількість балів передбачена діапазоном від «0» до «10» балів.

 

Згідно з Розпорядженням від 30 березня 2010 р., для студентів заочної форми навчання кількість балів за поточну успішність має складати 20 балів.

Картою самостійної роботи студента передбачено:

а) виконання аудиторної контрольної роботи – максимальна кількість балів 20;

б) виконання вибіркових завдань самостійної роботи – максимальна кількість балів 5 (див. п. 2.5.1).



Критерії оцінки задач

10 балів студент дає повну, вичерпну відповідь. Вона складається з правильного арифметичного результату; доцільного і логічного теоретичного обґрунтування виконаних розрахунків; вірного посилання (за необхідністю) на відповідні законодавчі та нормативні акти.

8 балів студент розв`язує задачу без теоретичного обґрунтування виконаних розрахунків; теоретичне обґрунтування зроблене, хід розв`язання вірний, але є арифметична помилка у розрахунках.

6 балів  письмова відповідь студента містить окремі дії вирішення задач, які не супроводжуються поясненнями і формулами показників, що використані, питома вага проведених дій у вирішенні задачі і складає не менше 50%.

0 балів студент зовсім не розв`язує задачі або розв`язує її невірно; опис та розв`язок     є повністю ідентичним опису і розв`язку задачі іншим студентом.

А) НОРМАТИВНИХ ДИСЦИПЛІН СПЕЦІАЛЬНОСТІ

 

 

2.1. НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ
ДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
«ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»

 

Укладач

 

В.О. Романишин, к.е.н., доцент

 


2.1.1. Вступ

Фінансовий менеджмент — нормативна дисципліна яка вивчається при підготовці фахівців магістерського рівня з галузі «Економіка і підприємництво».

Невід’ємною складовою соціально орієнтованої ринкової економіки є ефективно функціонуюча ланка фінансової системи — фінанси підприємств. Формування та забезпечення конкурентоспроможності української економіки та її ефективне інтегрування у світове економічне співтовариство неможливе без ефективного фінансового управління господарською діяльністю підприємств.

Фінансове управління діяльністю підприємства має створювати умови для приросту достатку власників такого підприємства, забезпечуючи при цьому ефективний перерозподіл капіталу в межах національної економіки та формування середнього класу власників. Розв’язання цих та інших завдань безпосередньо залежить від рівня професійної підготовки фахівців з фінансового менеджменту, рівня їх компетенції, вміння обґрунтовувати та приймати правильні управлінські фінансові рішення.

Мета навчальної дисципліни — дати студентам теоретичні знання та практичні навики управління фінансами суб’єктів господарювання.

Завданнями вивчення дисципліни є: з’ясування суті фінансового менеджменту; впливу факторів на фінансовий результат і ринкову вартість підприємства; опанування методами фінансового забезпечення підприємницької діяльності; вивчення механізму державного регулювання фінансової діяльності суб’єктів господарювання; з’ясування особливостей фінансового менеджменту різних організаційно-правових форм та форм власності підприємств; визначення пріоритетних напрямів фінансового забезпечення підприємницької діяльності.

Предметом дисципліни є специфічна сфера фінансових відносин, що виникають в процесі управління фінансами підприємств.

Професійні компетенції, що формуються в процесі
вивчення дисципліни «Фінансовий менеджмент»





Аналітичні компетенції

— Здійснювати аналіз грошових потоків: абсолютної величини грошових потоків та їх структури; системи показників, що їх характеризують.

— Виявляти вплив факторів на кінцевий фінансовий результат підприємства: облікової політики підприємства, методів нарахування амортизації основних засобів, створення резервів, оцінки запасів.

— Виявляти вплив зміни фінансових ресурсів від операційної та інших видів діяльності підприємства на його фінансову стійкість, визначати цільову структуру джерел фінансових ресурсів.

— Аналізувати вплив інфляції на основні статті балансу та виявляти залежність показників фінансової стійкості, платоспроможності, економічної і фінансової рентабельності від співвідношення власних та запозичених коштів.

— Аналізувати фінансові ризики: тривалість періоду ризику, ризиковані суми коштів, обсягу збитків за відповідними зобов’я­заннями, які можуть виникати у майбутньому.

— Здійснювати оперативний і перспективний цільовий аналіз, спрямований на виявлення ознак кризового стану підприємства, оцінку загрози його банкрутства та можливостей подолання кризи.

Планово-проектні

— Здійснювати прогнозування грошових потоків з метою забезпечення стабільного функціонування підприємств.

— Забезпечувати розробку стратегії управління ефективним розміщенням фінансових ресурсів суб’єктів господарювання.

— Удосконалювати нормативне забезпечення планування витрат підприємства і його структурних підрозділів на основі систематизації діючих норм, визначення їх функціонального призначення при розробці бюджетів.

— Розраховувати показники надлишку (дефіциту) грошових коштів, з метою забезпечення оптимального рівня фінансової стійкості та фінансової рівноваги підприємства.

— Розробляти нові підходи щодо методики діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства, визначати принципи формування системи оціночних показників — індикаторів.

— Розробляти схему послідовності дій з управління ризиками з метою запобігання негативного впливу на фінансовий стан підприємства, що сприятиме своєчасній реалізації заходів по зниженню рівня фінансових втрат.

— Визначати напрями діяльності підприємства на перспективу: підвищення якості продукції, досягнення ефективності виробництва при найменших витратах, підвищення рентабельності виробництва, зниження собівартості продукції.

— Прогнозувати фінансовий стан підприємства, визначати шляхи забезпечення беззбиткової діяльності та запобігання банкрутству.

Організаційні

— Вдосконалювати методику оцінки фінансової стійкості підприємств, визначати обсяги коштів від основної діяльності, доціль-
ність здійснення капітальних та фінансових інвестицій, необхідність запозичення коштів та напрями ефективного викорис­тання прибутку.

— Уточняти систему фінансових показників та схему аналізу економічного розвитку підприємства, показники тривалості операційного та фінансового циклу, синхронності доходів та витрат грошових коштів.

— Забезпечувати реалізацію амортизаційної політики на підприємстві на основі вибору методу нарахування амортизаційних відрахувань та забезпечення їх цільового використання.

— Приймати оперативні і обґрунтовані управлінські рішення щодо підвищення ефективності виробництва, забезпечення конкурентоспроможності продукції.

— Забезпечувати впровадження управлінської технології — бюджетування з метою підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості підприємств.

 


Контрольні

— Забезпечувати ефективне управління дебіторською заборгованістю підприємств: розробляти індивідуальні умови комерційного кредитування підприємств, оцінювати вплив чинників на обсяги дебіторської заборгованості, здіснювати контроль за поточними обсягами дебіторської заборгованості, обґрунтовувати можливості її рефінансування.

— Управляти запасами ураховуючи специфіку функціонування підприємств: застосовувати логістичні підходи до контролю за обсягами запасів, розмежовувати функції між структурними підрозділами підприємства щодо управління запасами.

— Здійснювати контроль за ефективністю системи антикризового фінансового управління, визначати вплив антикризових заходів на основні фінансові параметри підприємства.

— Контролювати відповідність стимулів менеджерів рівню виконання плану антикризових заходів та прийняття ними оптимальних управлінських рішень.

Обліково-статистичні

— Застосовувати методичні прийоми перерахунку статей балансу з метою їх порівняння, що дозволить виявити вплив окремих факторів на структуру майна та джерела його фінансування в підприємствах.

— Використовувати багатофакторні кореляційно-регресійні моделі, які дозволять здійснювати оперативне регулювання струк­тури витрат загального бюджету підприємства.

— Здійснювати систематичну вибірку показників з метою виявлення закономірностей формування типів фінансової стійкості підприємства за наявної комбінації різних факторів.

Науково-дослідницькі та навчально-методичні

 

— Розробляти альтернативні стратегії управління грошовими потоками підприємства — агресивну, консервативну та помірну та здійснювати прогнозування грошових потоків з метою забезпечення стабільного функціонування підприємств.

— Обґрунтовувати управлінські рішення щодо оборотних активів за наступними напрямами: управління дебіторською заборгованістю, управління грошовими коштами та їх еквівалентами, управління запасами.

— Застосовувати розроблені методики оцінки вартості кредиторської заборгованості для розрахунку ефекту фінансового лівериджу.

— Розробляти навчально-методичне забезпечення для викладання «Фінансового менеджменту».

— Організовувати самостійну індивідуально-консультативну роботу студентів над програмним навчальним матеріалом.

— Організовувати проведення занять по фінансовому менедж­менту з використанням активних методів.

2.2. Тематичний план дисципліни
«Фінансовий менеджмент»

Вивчення дисципліни «Фінансовий менеджмент» здійснюється студентами за диференційованою сіткою годин згідно тематич­ного плану.

Для студентів всіх форм навчання учбовим планом передбачені лекційні, семінарські і практичні заняття, індивідуально-консультаційна і самостійна робота.

Для студентів заочної форми навчання обов’язковим є написання аудиторної контрольної роботи.

Для студентів денної і вечірньої форм навчання передбачено аудиторне виконання двох контрольних робіт (модулів).

Розподіл часу за окремими темами та видами занять наведено (в табл. 1).

 


Таблиця 1

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»[1]

Назва теми

Кількість годин

Денна форма
навчання

Вечірня форма
навчання

Заочна форма
навчання

Лекції С (П, Л) IКР СРС Лекції С (П, Л) IКР СРС Лекції С (П, Л) IКР СРС 1. Теоретичні та організаційні ос­нови фінансового менеджменту 2 1 2 2 2 1 2 2 1 1 2 4 2. Система забезпечення фі­нансового менеджменту   1 1 2   1 1 2 1   1 4 3. Управління грошовими потоками на підприємстві 2 2 2 4 2 2 2 4 2 1 2 6 4. Визначення вартості гро­шей у часі та її використання у фінансових розрахунках 2 2 2 4 2 2 2 4 2 1 2 6 5. Управління прибутком 2 2 2 6 2 2 2 6 1 1 2 8 6. Управління активами 4 4 2 10 4 4 2 10 2   2 12 7. Вартість і оптимізація струк­тури капіталу 4 4 2 8 4 4 2 8 2 1 2 10 8. Управління інвестиціями   2 2 6   2 2 6 2   2 8 9. Управління фінансовими ри­зиками 2   2 4 2   2 4 2 1 2 6 10. Аналіз фінансових звітів 2 4 2 10 2 4 2 10 1   4 12 11. Внутріфірмове фінансове прогнозування та планування 2 1 2 8 2 1 2 8 2   2 8 12. Антикризове фінансове уп­равління підприємством 2 1 2 6 2 1 2 6 2   2 6 Усього 24 24 23 70 24 24 23 70 20 6 25 90

 

2.1.3. Програма дисципліни
та рекомендована література

Тема 1. Теоретичні та організаційні
основи фінансового менеджменту

Сутність фінансового менеджменту. Складові фінансового ме­неджменту. Матеріальна основа фінансового менеджменту. Струк­турно — логічна схема фінансового менеджменту. Мата і завдання фінансового менеджменту. Функції фінансового менеджменту, їх зміст та прояв в фінансовому управлінні фінансами.

Організація фінансового менеджменту. Об’єкти фінансового менеджменту та їх класифікація за окремими ознаками. Методи та прийоми фінансового менеджменту.

Стратегія і тактика фінансового менеджменту. Фінансова стра­тегія як система довгострокових цілей діяльності підприємства. Формування фінансової стратегії та його етапи. Фінансова політика як складова фінансової стратегії.

Організаційно-економічні заходи забезпечення реалізації фінансової стратегії. Оцінка ефективності фінансової стратегії. Стра­тегічний фінансовий менеджмент. Оперативно-тактичний фінансовий менеджмент.

Тема 2. Система забезпечення фінансового менеджменту

Організаційне забезпечення фінансового менеджменту як сукупність внутрішніх структурних служб і підрозділів підприємства, які забезпечують розроблення і прийняття управлінських рішень. Принципи організаційного забезпечення фінансового мене­джменту. Принципи формування фінансових служб управління підприємством.

Формування системи організаційного забезпечення фінансового управління на основі центрів відповідальності.

Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту. Класифікація інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Звітна та оперативна інформація. Інформативна та інструктив­на інформація. Планово-прогнозна інформація. Довідково-ана­літична інформація.

Вимоги до інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Значення та вимоги до фінансової звітності. Принципи побудови фінансової звітності.

Система показників інформаційного забезпечення фінансового менеджменту, що формується із зовнішніх джерел, їх класифікація.

Система показників інформаційного забезпечення фінансового менеджменту, що формується із внутрішніх джерел, їх класифікація.

Тема 3. Управління грошовими потоками

Грошові потоки як об’єкт фінансового менеджменту. Поняття грошового потоку. Грошові потоки як основа самофінансування суб’єкта підприємництва. Формування грошового потоку як результат прояву сукупності фінансово-економічних відносин при здійсненні господарських операцій, пов’язаних з операційною, інвестиційною та фінансовою діяльністю. Основні функціонально-організаційні характеристики грошових потоків.

Класифікація грошових потоків суб’єкта господарювання. Кла­сифікаційна сукупність видів грошових потоків суб’єкта господарювання. Узгодження вхідних та вихідних грошових потоків. Типова сукупність вхідних грошових потоків суб’єкта господарювання. Типова сукупність вихідних грошових потоків суб’єкта господарювання.

Структурування грошових потоків за видами діяльності. Грошові потоки суб’єкта господарювання за видами діяльності та джерелами формування. Грошовий потік від операційної діяльності. Алгоритм розрахунку операційного грошового потоку су­б’єкта господарювання. Грошовий потік від фінансової діяльності. Чистий грошовий потік. Прямий та непрямий методи розрахунку операційного CASH flow. Розрахунок чистого грошового потоку підприємства.

Інструментарій управління грошовими потоками. Необхідність управління грошовими потоками та принципи його організації. Політика управління грошовими потоками: її обґрунтування та реалізація. Детермінанти політики управління грошовими потоками. Кількісна оцінка грошових потоків.

Моделювання управління грошовими потоками як цілісна система. Структура моделі управління грошовими потоками. Основні етапи управління грошовими потоками підприємства, характеристика їх змісту та задач. Управління операційними грошо­вими потоками, та його особливості. Управління операційними грошовими потоками підприємства на основі касового розриву. Управління інвестиційними та фінансовими грошовими потоками та їх його особливості.

Тема 4. Визначення вартості грошей у часі
та її використання у фінансових розрахунках

Методичний інструментарій оцінювання вартості грошей у часі та його застосування у фінансовий розрахунках. Зв’язок між теперішньою і майбутньою вартістю грошей. Методичний інструментарій оцінки вартості грошей за складними процентами. Завдання щодо визначення зміни вартості грошей у часі.

Визначення майбутньої вартості грошей у фінансових розрахунках. Моделі, що використовуються для аналізу грошових кош­тів. Оцінка майбутньої вартості наявних грошових коштів на
основі використання складного процента. Ануїтет: звичайний та авансовий. Розрахунок майбутньої вартості звичайного ануїтету. Розрахунок майбутньої вартості авансового ануїтету.

Визначення теперішньої вартості грошей у фінансових розрахунках. Дисконтування як форма визначення вартості грошових потоків у часі. Моделі дисконтування та їх характеристика. Дисконтування майбутніх грошових потоків з використанням простого і складного процентів.

Тема 5. Управління прибутком

Прибуток як об’єкт фінансового менеджменту. Особливості моделі управління прибутком підприємства. Функціонально організаційна структура управління прибутком. Структурні елементи цілісної системи управління прибутком. Мета і завдання управління прибутком.

Організація та інструментарій управління прибутком. Стратегія управління прибутком. Концепції обґрунтування стратегії управління прибутком. Критерії організації управління прибутком підприємства. Основні фінансові індикатори для обґрунтування фінансових рішень щодо управління прибутком: економічна ринкова грошова вартість додана.

Управління формуванням доходів. Основні складові та зав­дання управління формуванням доходів суб’єкта підприємництва. Управлінські фінансові рішення щодо визначення обсягів реалізації та формування цінової політики підприємства. Фактори, що впливають на рівень попиту.

Цінова політика суб’єкта підприємництва як елемент моделі управління прибутком. Функції ціни. Масштаб цін та система показників, що визначають ціну продукції.

Зміст та роль управління витратами підприємства в формуванні прибутку. Ефективності управління витратами підприємства. Класифікація витрат підприємства, порядок їх визнання та відображення у фінансовому обліку. Калькуляція собівартості про­дукції.

Управління використанням прибутку. Використання прибутку підприємства залежно від організаційно-правової форми та форми власності. Вплив використання прибутку на забезпечення фінансової стійкості та розвиток підприємства. Дивідендні виплати та дивідендна політика. Капіталізація прибутку підприємства.

Тема 6. Управління активами

Активи підприємства як об’єкт фінансового менеджменту. Сутність та структура активів підприємства. Класифікація активів підприємства. Управління оборотними активами.

Управління виробничими запасами та запасами готової продукції. Операційний цикл та його вплив на обсяг, структуру й ефективність використання товарно-матеріальних цінностей.

Управління операційним циклом. Прискорення оборотності ма­теріальних цінностей у процесі виробництва продукції. Методич­ні підходи щодо визначення оптимального розміру замовлень ма­теріальних цінностей.

Управління грошовими коштами. Визначення оптимальної по­треби в грошових коштах.

Управління дебіторською заборгованістю. Розробка кредитної політики щодо покупців продукції.

Стратегія фінансування оборотних активів. Моделі фінансування поточних активів.

Мета та завдання управління необоротними активами. Механізми управління необоротними активами з урахуванням вимог П(с)БО. Особливості управління окремими видами оборотних активів.

Оцінювання ефективності управління оборотними і необоротними активами. Показники оцінки. Напрями удосконалення ефек­тивності управління.

Тема 7. Вартість і оптимізація структури капіталу

Сутність капіталу та його роль у діяльності підприємства. Капітал підприємства як об’єкт фінансового менеджменту. Характеристика капіталу суб’єкта господарювання. Види капіталу підприємства. Принципи формування капіталу підприємства. Класи­фікація капіталу підприємства та її роль в управлінні капіталом.

Управління власним капіталом. Форми власного капіталу та їх характеристика. Особливості управління власним капіталом підприємств різних організаційно-правових форм та форм власності.

Дивідендна політика її типи і формування капіталу підприємства. Роль дивідендної політики в управлінні економічними інтересами учасників. Класифікації дивідендних виплат. Внутрішні та зовнішні фактори, що впливають на дивідендну політику. Дивідендна політика підприємства та можливості її вибору.

Оцінювання вартості власного капіталу. Особливості та методики оцінювання вартості власного капіталу. Політика управління власним капіталом як частина загальної фінансової стратегії підприємства.

Управління позичковим капіталом. Форми позичкового капіта­лу. Оцінка вартості позичкового капіталу. Мета та задачі управ­ління позичковим капіталом. Політика управління позичковим ка­піталом. Оцінка ефективності використання позичкового капіталу.

Вартість і структура капіталу. Визначення вартості капіталу. Поняття структури капіталу її характеристика та оптимізація.

Ліверидж в управлінні активами підприємства. Види лівериджу та їх характеристика. Роль лівериджу в управлінні активами підприємства. Теорії структури капіталу (традиційний, компромісний та сигнальний підходи).

Тема 8. Управління інвестиціями

Мета та завдання інвестиційної діяльності, підприємства. Еко­номічна сутність інвестицій та їх класифікація. Визначення поняття «інвестиційна діяльність підприємства» та «інвестиції». Забезпечення розробки інвестиційної стратегії. Інвестиційні потреби підприємства. Класифікація інвестицій. Інвестиційна політика підприємства. Суб’єкти інвестиційної діяльності та їх роль в уп­равлінні інвестиціями.

Управління реальними інвестиціями. Управління інвестиціями на рівні підприємства. Аналіз інвестиційного клімату країни та вибору напрямів інвестиційної діяльності. Оцінка інвестиційної привабливості галузі. Вибір конкретних об’єктів інвестування. Визначення ліквідності інвестицій. Визначення обсягу інвестиційних ресурсів та джерел їх формування. Інвестиційний портфель та його формування. Управління інвестиційними ризиками.

Інвестиційні проекти, їх класифікація та методи оцінювання. Значення інвестиційного проекту в управлінні капітальними інвестиціями. Вибір інвестиційних проектів. Оцінювання ефективності інвестиційних проектів. Прогнозування ефективності довгострокових інвестицій та методи їх оцінки (розрахунок строку окупності, розрахунок індексу рентабельності, визначення чистого приведеного ефекту, визначення внутрішньої норми дохідності).

Управління джерелами фінансування реальних інвестицій. Цен­тралізовані та децентралізовані джерела фінансування інвестиційних проектів. Внутрішні джерела фінансування. (прибуток та амортизаційні відрахування). Зовнішні джерела фінансування інвестиційних проектів (залучення додаткового акціонерного капіталу, продаж пакетів акцій, кредитування, фінансовий лізинг, іноземні інвестиції).

Управління фінансовими інвестиціями. Фінансові інвестиції як форма використання тимчасово вільного капіталу. Форми здійс­нення фінансових інвестицій.

Портфель фінансових інвестицій як об’єкт управління. Типи портфелів інвестицій, Завдання, способи управління портфелем інвестицій. Методичні підходи та моделі оцінки фінансових інвестицій.

Тема 9. Управління фінансовими ризиками

Сутність фінансових ризиків. Місце ризиків у фінансовому менеджменті. Використання моделі управління фінансовими ризиками. Види ризиків та їх характеристика. Класифікація ризиків. Сукупний ризик.

Критерії прийняття управлінських фінансових рішень в умовах невизначеності. Концепції організації управління ризиками. Оцінка максимального можливого рівня негативного відхилення. Оцінка найбільш імовірного негативного відхилення. Оцінка відхилення, приведеного на ризик.

Модель управління фінансовими ризиками та її сутність. Фактори формування моделі управління фінансовими ризиками. Струк­тура моделі управління ризиками. Ідентифікація ризиків. Фактори, що визначають базові характеристики операційних, інвестиційних, фінансових ризиків. Системний ризик як результат впливу окремих факторів: ринок цінних паперів, варіаційний фактор; ринкова капіталізація; зміна процентних ставок; імовірність дефолту. Кількісні показники, що використовуються в моделі уп­равління ризиками.

Тема 10. Аналіз фінансових звітів

Фінансова звітність, її склад та характеристика як основа прийняття фінансових рішень.

Основні індикатори — балансу підприємства, звітів про фінансові результати, про рух грошових коштів, про власний капітал — в управлінні фінансами суб’єктів господарювання.

Консолідована фінансова звітність. Аналіз основних її показників для фінансового менеджменту.

Тема 11. Внутрішньофірмове
прогнозування та планування

Фінансове планування як основа фінансового механізму управ­ління підприємством. Методи фінансового планування та їх класифікація. Фактори, які впливають на вибір метода планування. Системи внутрішньофірмового фінансового планування: прогнозування фінансової діяльності, поточне та оперативне плану­вання.

Прогнозування — початковий етап планування. Роль прогнозів у фінансовому плануванні. Методи фінансового прогнозування: експертних оцінок; оброблення просторових і часових сукупностей; ситуаційного аналізу і прогнозування.

Стратегія як функція управління. Стратегічне планування на під­приємстві. Стратегічне планування — основа прийняття управлінських рішень.

Стратегії розвитку підприємства та їх роль у формуванні стратегічного плану. Роль фінансової стратегії у розробці стратегічного плану. Основні стратегічні завдання розроблення фінансової політики підприємства. Основні напрями розробки фінансової політики.

Поточне фінансове планування та його сутність. Фактори, що впливають на поточне фінансове планування. Задачі і принципи поточного фінансового планування. Методичні підходи до визначення поточних доходів і витрат. Моніторинг виконання поточних фінансових планів та його використання в фінансовому плануванні.

Бюджетування в управлінні підприємством. Сутність бюджетування як управлінської технології розробки планів підприємства. Організаційна і фінансова структура підприємства та їх вплив на бюджетування. Формування центрів фінансової відповідальності.

Використання операційних та фінансових бюджетів підприємством (основні операційні, допоміжні та спеціальні бюджети). Розробка фінансових бюджетів на підприємстві.

Зведений бюджет — основний фінансовий план підприємства. Розробка зведеного бюджету. Система контролю за формуванням і використанням зведеного бюджету підприємства.

Тема 12. Антикризове фінансове
управління підприємством

Сутність та основні елементи антикризового фінансового управ­ління. Функціональні та методологічні особливості антикризового фі­нансового менеджменту. Постановка цілей та розробка антикризової стратегії. Прийняття рішень та реалізація запланованих заходів.

Інституційні аспекти антикризового фінансового менеджменту. Вибір інституцій, які здійснюють антикризові функції. Керуючі санацією, їх завдання і права. Роль банків в забезпеченні антикризового менеджменту. Оцінка ймовірності банкрутства під­приємства. Моніторинг фінансового стану підприємства. Оцінювання ймовірності фінансової кризи підприємства на основі дискримінантного аналізу та інших методів.

Фінансова санація як складова антикризового управління. Мобілізація внутрішніх і зовнішніх фінансових джерел оздоровлення підприємств. Санаційна спроможність підприємства та її критерії. Санаційний аудит його мета та завдання. Структурно-логічна схема плану санації. Контроль за реалізацією плану санації.

Реструктуризація підприємств у системі антикризового фінансового управління. Реструктуризація управління. Реструктуризація пасивів. Реструктуризація виробництва та активів. Корпоративна реструктуризація і реорганізація підприємств. Напрями реорганізації підприємства.

Оцінка ефективності антикризового фінансового управління. Прогнозна та фактична ефективність антикризового фінансового управління.

 

Рекомендована література

Основна література

1. Конституція України. Затверджена ВРУ 28.06.1996 р. № 254/96-ВР // Відомості ВРУ. — 1996. — № 30.

2. Господарський кодекс України // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2003. — № 4.

3. Цивільний кодекс України // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2003. — № 5.

4. Закон України «Про банки і банківську діяльність» №2121-Ш від 7.12.2000 р. // Відомості ВР. — 2001. — № 25.

5. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 38 від 05.06.2003 р.

6. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» № 851-1У від 22.05.2003 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 36.

7. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне стра­хування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-Х1У від 23.09.1999 р. // Всеукраїнська професійна бухгалтерська газета. — № 40 (586). — 2 травня 2001. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 21.12.2000 р. № 2180-ІІІ та від 22.02.2001 р. № 2272-ІІІ.

8. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 2.03.2000 р. // Професійна бухгалтерська газета. — № 21 (567). — 7 березня 2001. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 11.01.2001 р. № 2213-ІІІ. Зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 11.01.2001 р. № 2213-ІІІ.

9. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р. // Професійна бухгалтерська газета. — № 21 (567). — 7 березня 2001.

10. Бланк И. А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр, Эльга, 1999

11. Брігхем Е. Ф. Основи фінансового менеджменту. — К., 1997.

12. Фінансовий менеджмент: Підручник / Кер. кол. Авторів і науковий редактор проф. А. М. Поддєрьогін. — К.: КНЕУ, 2005. — 536 с.

13. Бланк И. А. Управление активами, — К.: Ника-Центр, 2000.

14. Бланк И. А. Управление использованием капитала, — К.: Ника-Центр, Эльга, 2000.

15. Бланк И. А. Управление оборотным капиталом, М., 1998.

16. Бланк И. А. Управление формированием капитала. К.: Ника-Центр, 2000.

17. Бланк И. А. Управление прибылью. — К.: Ника-Центр, 1998

18. Ковалев В. В. Финансовый анализ. Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. — М., 1998

19. Кузьменко А. В. Кузьмін В. В., Шаповалові В. М. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. — Херсон: Онді-плюс, 2003. — 256 с.

20. Матюшенко І. Ю. Основи фінансового менеджменту: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 220 с.

21. Павлова Л. Н. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов. — 2 –е изд., перероб. и допов. — М.: ЮНИТИ — ДАНА 2003. — 269 с.

22. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. Видання третє, пере­роблене; доповнене. — К. Центр навчальної літератури, 2004. — 531 с.

23. Финансовый менеджмент, теория и практика: Ученик / Под ред. Е. С. Стояновой — 4-е узд. перераб. и допол. — М.: Перспектива, 1999. — 656 с.

24. Финансовый менеджмент: Ученик / Под ред.. д. э. н., проф. А. М. Ковалевой. — М.: ИНФРА — М. 2003. — 284 с.

25. Савчук В. П. Финансовый менеджмент предприятий: прикладные вопросы с анализом деловых ситуаций. — К.: Издательский дом «Максимум», 2001. — 600 с.

26. Савчук В. П. Управление финансами предприятия / В.П.Савчук — М.: БИНОМ. Лаборатория знаний, 2004. — 480 с.

27. Финансовый менеджмент / Под ред. акад. Г. Б. Поляка. — М.: Финансы, 1997

 

Додаткова література

 

1. Практикум по финансовому менеджменту // под ред.. Е. С. Стоя­новой, — М.: Перспектива, 1998

2. Стоянова Е. С., Быкова Е. В., Бланк И. А. Управление оборотным капиталом. — М.: Перспектива, 1998

3. Шеремет А. Д., Сайфулин Р. С. Методика фінансового анализа. М.: Инфра-М — 1996

4. К., Сигел Джоел Г. Финансовый менеджмент, — К.: ИТД «Филин», — 1995

5. Этрилл П. Финансовый менеджмент для неспециалистов 3-е изд. / Пер. с анг. под ред. Е. Н. Бондаревской. — СПб.: Питер, 2006. — 608 с.

6. Бочаров В. В. Методы финансирования инвестиционной деятельности предприятий. — М.: Финансы и статистика, 1998

2.4. Плани та завдання до практичних
(семінарських) занять

Тема 1. Теоретичні та організаційні
основи фінансового менеджменту

 

1. Фінансовий менеджмент як система управління фінансами підприємств.

2. Функції фінансового менеджменту і їх сутність.

3. Об’єкти і базові показники фінансового менеджменту і методика їх визначення.

4. Стратегія і тактика фінансового менеджменту.

· Індивідуальне опрацювання тестових завдань з теоретичних питань теми

Тема 2. Система забезпечення
фінансового менеджменту

1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту.

2. Сутність і класифікація зовнішньої інформації і її застосування у фінансовому менеджменті.

3. Внутрішня інформаційна база для прийняття управлінських рішень.

4. Користувачі внутрішньої інформації.

· Конкурс на кращу організацію документообігу між службами фінансового департаменту

· Розробка в малих творчих групах організаційних схем побудови структурних служб і підрозділів фінансового менеджменту віртуального підприємства

Тема 3. Управління грошовими потоками

1. Сутність і класифікація грошових потоків

2. Вхідні грошові потоки, їх класифікації і задачі управління

3. Вихідні грошові потоки, їх склад і особливості у управлінні

· Розв’язання практичних задач з теми

· Індивідуальне складання плану грошових надходжень і витрачань

Тема 4. Визначення вартості грошей
у часі та її використання у фінансових розрахунках

1. Сутність визначення вартості грошей у часі

2. Майбутня вартість грошей, її визначення і застосування у фінансових розрахунках

3. Теперішня вартість грошей, її визначення

4. Ануїтет, сутність, види, особливості у визначенні

· Практикум з теми

Тема 5. Управління прибутком

1. Прибуток як об’єкт фінансового менеджменту. Задачі управ­ління прибутком.

2. Управління операційним прибутком.

3. Управління операційними витратами.

4. Ціна як фактор формування поточних грошових витрат і формування фінансових результатів.

5. Гранична корисність товару і ціна підприємства.

6. Управління прибутком від інвестиційної діяльності.

· Модульний контроль

Тема 6. Управління активами

1. Активи підприємства як об’єкт фінансового менеджменту

2. Необоротні активи, їх класифікація і політика управління

3. Оборотні активи, джерела формування і політика управління

4. Управління оборотними запасами

5. Управління дебіторською заборгованістю

6. Управління грошовими коштами

· Практикум з теми

· Презентація самостійно розробленої політики управління необоротними активами підприємства

Тема 7. Вартість і оптимізація структури капіталу

1. Капітал підприємства як об’єкт фінансового менеджменту

2. Види капіталу підприємства та їх характеристика

3. Власний капітал підприємства, його форми, їх характеристика і політика управління

4. Позичковий капітал і політика управління

5. Вартість і структура капіталу

6. Оптимізація структура капіталу

· Розв’язання типових задач

· Вирішення в міні-групах комплексних практичних завдань

Тема 8. Управління інвестиціями

1. Сутність інвестицій та їх класифікація

2. Управління реальними інвестиціями

3. Управління фінансовими інвестиціями

· Практикум з теми

Тема 10. Аналіз фінансових звітів

1. Фінансова звітність як основа прийняття фінансових рішень

2. Бухгалтерський баланс, його значення та роль у фінансовому менеджменті.

3. Аналіз основних показників консолідованої фінансової звіт­ності

· Практикум з теми

· Круглий стіл: «Методики оцінювання фінансового стану підприємства та їх практичне застосування»

Тема 11. Внутрішньофірмове прогнозування

1. Прогнозування — основа фінансового планування на підприємстві

2. Сутність стратегічного планування на підприємстві

3. Бюджетування в фінансовому управлінні підприємством

· Модульний контроль

Тема 12. Антикризове фінансове
управління підприємством

1. Сутність та основні елементи антикризового фінансового управління.

2. Фінансова санація як складова антикризового фінансового управління.

3. Оцінка ефективності антикризового фінансового управління.

· Практикум з теми

· Презентація самостійно розроблених в міні-групах планів фі­нансової санації віртуального підприємства

2.5. Організація самостійної роботи студентів

 

Самостійна робота студента - це основна форма оволодіння матеріалом під час позааудиторної навчальної роботи. Вона є важливою складовою навчального процесу, що впливає на глибину та стійкість набутих знань і умінь, які допомагають творчо застосовувати їх в майбутній професійній діяльності.

Метою самостійної роботи є засвоєння в повному обсязі навчальної програми та послідовне формування у студентів самостійності як риси характеру, що відіграє суттєву роль у формуванні сучасного фахівця вищої кваліфікації.

Перелік завдань для самостійної роботи студента, форми її організації та звітності, терміни виконання та кількість балів, які можна отримати за виконання завдань включені до Карти самостійної роботи студентів.

















Карта

самостійної роботи студента

з дисципліни „Фінансовий менеджмент ”

для студентів

денної, заочної та вечірньої форм навчання

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 190; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.822 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь