Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів



НАСТАНОВИ

Щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів

Розділ 1. Загальні положення

Вступ

Основною метою розробки даних Настанов є сприяння підвищенню безпеки в пішохідних туристських походах та на змаганнях з пішохідного туризму, визначення єдиного підходу до суддівства та спорядження, покращення методики підготовки керівників, учасників та суддів змагань та пішохідних туристських походів.

Відповідно до положень Правил змагань зі спортивного туризму, затверджених Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту від 24 квітня 2008 р., (надалі Правила) (п.3.13.1.10) дані Настанови є обов’язковими для виконання командами (учасниками) та суддями на змаганнях з пішохідного туризму.

 

Визначення термінів, що використовуються в Настановах

Страховка — система заходів, спрямованих на утримання учасника при зриві на складній або потенційно небезпечній ділянці етапу.

Нижня страховка – страховка, коли мотузка підходить до учасника знизу.

Верхня страховка – страховка, коли мотузка підходить до учасника зверху, а місце страховки знаходиться не нижче грудного карабіну учасника. При цьому сам учасник, що страхує, може знаходиться знизу, але страхувальна мотузка проходить через карабін (пристрій), який знаходиться вище грудного карабіну учасника, якого страхують.

Вантаж – контрольний вантаж, якщо він передбачений Умовами змагань. Не вважається вантажем основна та супроводжуюча мотузка, інше спорядження та рюкзаки, баули, контейнери тощо, в яких вони транспортуються. Контрольний вантаж транспортується по дистанції в командних рюкзаках, баулах тощо та розподіляється по рюкзаках командою самостійно.

Ділянка перил -  частина перил, яка знаходиться між двома точками їх жорсткого закріплення або з одного боку від закріплення при вільному іншому кінці (зав’язаний вузол або інше) на перилах одностороннього кріплення.

Технічна підготовленість – вміння в короткий термін долати складні ділянки (етапи) з використанням спеціального спорядження, володіння різними технічними прийомами.

Основна мотузка - сертифікована динамічн а (одинарна (1) або половина (1/2)) мотузки діаметром 8-11 мм та статичн а мотузка діаметром 9-12 мм. Під динамічною мотузкою розуміють мотузку, яка за конструкцією має несучу серцевину і захисну оплітку та призначена для витримки динамічних навантажень та ривку (наприклад, по EN 895 або аналогічному стандарту). Вона повинна використовуватися у випадках, коли для учасника не можливо виключити імовірність падіння, яке супроводжується ривком.

Під статичною мотузкою розуміють мотузку, яка за конструкцією має несучу серцевину і захисну оплітку та призначена тільки для статичних навантажень (наприклад, по EN 1891 або аналогічному стандарту).

Допоміжна (супроводжуюча) мотузка – в якості супроводжуючої може використовуватися сертифіковані (або які мають протокол випробувань відповідальної організації) основна мотузка або допоміжна мотузка діаметром 5-8 мм, яка має розривне навантаження не менше 500 кг та за конструкцією має несучу серцевину та захисну оплітку.

Фактор зриву – це показник, який чисельно дорівнює відношенню глибини падіння до довжини мотузки, яка затримує це падіння (в умовах скелелазіння приймає значення від 0 до 2). Фактор зриву визначає характер навантаження учасника при падінні: чим більший фактор, тим жорсткіше зрив. Жорсткість зриву залежить саме від фактора зриву, а не від глибини падіння, так як чим довше мотузка, тим більше вона пом’якшує ривок. Фактор зриву визначає відносну висоту падіння, тобто скільки метрів вільного падіння припадає на один метр довжини мотузки, якою страхують, та яка затримала падіння (F = H / L, де F - фактор зриву ; H – висота падіння ; L – довжина страхувальної мотузки).

Та організації страховки

4.1. Початком руху на етапі є:

- зняття з перил (петлі) самостраховки на етапах, де вони передбачені на вихідному боці;

- перетинання контрольної лінії на етапах без перил (петлі) самостраховки на вихідному боці;

- кріплення перильного карабіну на навісній переправі, якщо відсутні перила (петля) самостраховки на вихідному боці (до перетину контрольної лінії).

4.2. Закінченням руху на етапі є:

- кріплення карабіну учасника до перил (петлі) самостраховки на етапах, де вони передбачені на цільовому боці;

- перетинання контрольної лінії на етапах без перил (петлі) самостраховки на цільовому боці;

- зняття перильного карабіну на навісній переправі, якщо відсутні перила (петля) самостраховки на цільовому боці (після перетину контрольної лінії).

Будь-який етап змагань вважається закінченим, коли всі учасники досягнули його закінчення разом із спорядженням та контрольним вантажем Після цього фіксується час проходження етапу.

4.3. Забезпечення страховки (самостраховки)

Учасник повинен бути забезпечений страховкою або самостраховкою та/або супроводженням (на етапах де це потрібно) від моменту початку до моменту закінчення руху на етапі. Страховка або самостраховка повинна бути безперервною.

Учасник, що страхує, повинен знаходитися в такому місці, щоб його не міг збити у випадку зриву учасник, якого страхують, в стійкому положенні в бік можливого ривка при такому зриві.

Учасник, що страхує, а також учасник, який рухається вниз по перилах (в т.ч. по крутопохилій переправі), учасники, що укладають колоду з допомогою мотузки, повинні бути в рукавицях.

Учасник, що страхує, повинен здійснювати страховку двома руками. Допускається страховка однією рукою лише у таких випадках:

- якщо обидві гілки (вхідна й вихідна) будуть в одній руці при страховці через карабін або мотузка зафіксована на технічному пристрої, через який страхують, і якщо учасник, якого страхують, не рухається;

- якщо учасник, що страхує, перехоплює мотузку руками при прийомі учасника, якого страхують.

На підйомах, спусках, траверсах, переправах командна та/або суддівська страховка кріпиться (кожна страховка окремо) до верхньої передньої грудної частини зблокованої системи учасника (на водних етапах – в перехрестя страхувальної системи на спині або ковзаючим карабіном в бокову частину поясу верхньої частини системи) наступними способами:

· вузлом провідник «вісімка», який зав’язується одним кінцем;

· двома карабінами з муфтою, яки закріплені назустріч;

· одним карабіном з автоматичною блокіровкою з індикатором блокіровки.

На всіх етапах, де застосовуються перила, на ділянці перил не повинно знаходитися більше одного учасника (це не стосується подвійних самостраховочних перил з основної мотузки).

Навісна переправа повинна бути організована з основних мотузок з використанням для навантаження та самостраховки не менше двох незалежних гілок, при руйнуванні однієї з яких, інша залишається в робочому стані. Учасник, який переправляється повинен бути забезпечений верхньою командною (або суддівською) мотузкою, до якої він закріплений вусом самостраховки. Нижня перильна мотузка може бути одинарною (для горизонтальної або крутопохилої переправи) при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині переправи понад 20 м, при цьому подвійні мотузки можуть мати як незалежне, так і охватне кріплення на опорах, карабінах тощо.

4.4. Переміщення вантажу. На етапах з перепадом висот вантаж переміщується із супроводжуючою мотузкою. Будь-яке спорядження, яке не має контролю і при падінні потрапило за обмежувальну лінію або у воду (на водних перешкодах), вважається втраченим. У всіх випадках страхувальні мотузки повинні кріпитися і розташовуватись таким чином, щоб не було тертя мотузки по мотузці.

Залишене на етапі спорядження повертається команді після її фінішу на етапі.

Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем заборонена учасникам, які проходять першими наступні етапи (частини етапів):

· переправа вбрід або вплав;

· переправа по колоді;

· траверс схилу;

· проходження скель;

· проходження крутого схилу;

· на етапах, де заборонено рух першого з рюкзаком Умовами змагань.

Забороняється транспортування рюкзаків (баулів тощо) на учаснику по будь-якій навісній переправі.

На дистанції особистої першості та/або на навісній переправі через яр (скельна), крутопохилих переправах дозволяється транспортування вантажу або спорядження в рюкзаках (баулах тощо), мотузку в бухті та інше спорядження поруч с учасником на окремому карабіні або блоці. При цьому:

- на горизонтальній переправі рюкзак (баул тощо) транспортується по перилах на окремому карабіні за учасником та закріпленій до учасника самостраховці або відтяжці;

- на крутопохилій переправі, рюкзак (баул тощо) спускають по перилах на окремому карабіні нижче перед учасником, він повинен бути прикріплений до учасника вусом самостраховки або відтяжкою. При цьому забороняється транспортування таким способом спорядження, об яке учасник може поранитися (льодорубів тощо). При переправі, на нижню мотузку закріплюється тільки один учасник та/або вантаж (спорядження в рюкзаку), загальною вагою не більше 120 кг.

     Забороняється транспортування вантажу та спорядження на ношах з потерпілим. Дозволяється покласти потерпілому під голову рюкзак з м’якими речами або однією мотузкою до 60 м.

На етапах «Переправа через річку по колоді», «Переправа через річку вбрід з використанням перил», «Переправа по мотузці з перилами» транспортування вантажу та/або спорядження в рюкзаках (баулах тощо) на учаснику дозволяється при швидкості течії не більш 2,5 м/сек (або за умовами етапу). При цьому рюкзаки транспортуються с розслабленими лямками, щоб при необхідності можна було легко звільнитись від них. При швидкості течії більше 2,5 м/сек (або за умовами етапу), рюкзаки транспортуються по перилах.

При переправі по колоді через яр по жорстко натягнутих перилах, дозволяється переправлять вантаж та/або спорядження в рюкзаках (баулах тощо)   за учасником, на окремому карабіні.

На підйомах та спусках по схилу або скелях дозволяється витягування (опускання) вантажу та/або спорядження в рюкзаках (баулах тощо)  окремою мотузкою. При цьому рюкзаки не повинні бути над учасником.

При роботі на схилах в небезпечній зоні, вантаж або спорядження в рюкзаках (баулах тощо) повинні бути або на учасниках (в руці або на собі), або пристраховани в належних місцях (крюк, перила, тощо).

4.5. Гальмівні заходи. На схилах стрімкістю більше 50º та крутопохилій переправі для збільшення гальмівного зусилля при зриві на командній страховці додатково застосовуються або:

- гальмівний пристрій;

- вузол УІАА для динамічної мотузки;

- два карабіни, закріплених за різні опори (верх + низ).

Гальмівний пристрій кріпиться на опорі (рельєфі) або на зблокованій системі страхуючого, тоді мотузка командної страховки додатково проходить через карабіні на опорі (рельєфі), який розміщений вище грудного карабіну учасника, який страхує.

4.6. Додаткові заходи зі страховки (самостраховки). Дозволяється використовувати на дистанціях V класу замість командної страховки самостраховку за окрему основну мотузку, яка жорстко закріплена зверху за іншу опору (суддівську петлю). До учасника ця самостраховка кріпиться страхувальним зажимом (наприклад Shunt, Microcender, Asap (разом з амортизатором) фірми Petzl), якій кріпиться до учасника коротким вусом самостраховки.

На дистанціях V класу можливо наведення (з дозволу суддів) подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному та обох берегах або петель для страховки (самостраховки) з основної статичної мотузки (1012 мм) чи сертифікованих петель зі стрічки, які витримують не менше 2200 кг, силами команди на командній страховці.

При страховці через карабін (гальмівний пристрій) страховка здійснюється таким чином, щоб в будь-який момент здійснення страховки, кут між гілкою мотузки, яка між учасником, що страхує, до пункту страховки і можливим напрямом зриву учасника, якого страхують, був не більше 90º.

4.10. Дії команди (учасника), які кваліфіковані як порушення командою (учасником) вимог безпеки і за які виставлені суддівські штрафи, безумовно повинні бути виправлені командою (учасником) на вимогу судді. При відмові команди (учасника) виправити таке порушення, команда (учасник) за рішенням головного судді знімається з етапу (дистанції) за не виконання вимог з безпеки. До таких порушень відносяться дії, пов’язані з безпекою учасників змагань, викладені в таблицях штрафів у розділах        1. Техніка руху,  2. Техніка страховки та 4 . Транспортування потерпілого (тільки  тих порушень, які виділені в тексті курсивом).

  

Штрафи за порушення техніки

Етап «Навісна переправа через річку»

 

Характер порушень Штраф, бали (сек) Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах Рух першого учасника з вантажем

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Рух учасника по воді під час переправи (штраф ставиться один раз)

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; страхуючий учасник страхує без рукавиць Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки Відстібання страховки (самостраховки) від себе Рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника – зависання на суддівської (верхній командній) страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник згубив каску і не може її повернути  

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох) за кожне

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транс-портних засобів, обладнання 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого Рух нош по воді (більше трьох торкань)

             

Роз’яснення порушень, визначених у таблиці 3.13.5 «Штрафи за порушення Умов змагань» Правил змагань зі спортивного туризму (дана таблиця чинна для всіх технічних етапів та спеціальних прийомів)                                                               

Характер порушень Штраф, бали (сек.) Пояснення порушень
1 Вимушене порушення Умов 10(300) Вимушене проходження етапу в зворотному порядку Не виконання вимог суддів за порушення не пов’язані з безпекою
2 Порушення Умов зняття Не виконання Умов проходження етапів, дистанції (наприклад, імітується проходження етапу або на переправі використовується тільки одні перила; не виправлені порушення по безпеці), команда попереджається суддею на етапі та рухається далі під протестом.  Рішення приймає головний суддя
3 Перевищення контрольного часу зняття  По можливості, команда попереджається про закінчення КЧ за одну хвилину до закінчення
4 Учасник, який не пройшов етап 20(600)  Після закінчення заданого часу
5 Потерпілий, який не пройшов етап 40(1200)  Після закінчення заданого часу
6 Технічна непідготовленість, неетична поведінка зняття команди (учасника)  Не вміння команди подолати етап без  підказки суддів, вживання нецензурних слів після попередження суддями, погрози або побиття суддів. Рішення приймає головний суддя
7 Порушення Правил або Положення зняття  Грубе порушення Правил або Положення  Рішення приймає головний суддя

Суддівське обладнання етапу «Навісна переправа через річку»

Згідно з Правилами змагань зі спортивного туризму (таблиця 3.13.2, стор.54) обмежується довжина та кут нахилу переправи для дистанцій:

· I-III класів – довжина від 5 м до 20 м та кут до 10 градусів;

· IV-V класів – від 21 м до 50 м та до 20 градусів.

Для дистанцій I-II класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться суддями, для дистанцій III класу нижні перила навісної переправи, як правило, наводяться командою (учасником) та верхні – суддями, для дистанцій IV-V класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться командою (учасником). Для скорочення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Місце навісної переправи через річку треба вибирати над реальною водою (річкою, струмком), висота від нижніх перил до води не менше, ніж

Н = 2 + 0.5 х п (метрів), де

п – кількість повних десятків метрів довжини переправи.

Ділянка під переправою та місцем кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. Місце для етапу треба вибирати так, щоб переправа натягувалась не перпендикулярно до течії, а щоб цільова опора знаходилася нижче за течією. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (56 чоловік).

На опорі можливе наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (1012 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення переправ. Верхні подвійні суддівські перила (там де потрібно) наводяться на відстані 0,5-1 м над нижніми перилами з основної статичної мотузки (10-12 мм). Можливо наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах.

5.2. Етап «Навісна переправа через яр (скельна)»

Перший учасник переправляється на протилежний берег згідно з Умовами (вільне лазіння, спуск або підйом по мотузці в яр або з яру тощо) на командній страховці. Решта учасників переправляється по навісній переправі головою вперед.

Командна страховка здійснюється через карабін (опору або гальмівний пристрій), кінець страхувальної мотузки закріплений на рельєфі або учаснику, що страхує, при цьому він стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

Натягування основної нижньої статичної мотузки для переправи здійснюється будь-яким способом при допомозі основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусаючих» технічних пристроїв; а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Для всіх навісних переправ обов’язково наводиться верхня командна страховка (перила) або суддівська, за яку кожен учасник страхується фалом самостраховки довжиною не більше двох метрів. Один кінець самостраховки кріпиться карабіном до верхньої мотузки, а другий окремим карабіном до карабіну (блоку), яким учасник кріпиться до нижньої навісної переправи або до карабіну короткої самостраховки, який закріплений за нижню навісну переправу після карабіну (блоку) учасника. Верхня командна основна мотузка (статична або динамічна) повинна наводиться із зусиллям максимальним двох учасників. Кріплення перил жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників всі додаткові елементи системи натягування переправи повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна (статична або для верхніх перил можлива динамічна) мотузка.

Нижня перильна мотузка може бути одинарною для горизонтальної переправи при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині переправи понад 20 м, при цьому подвійні мотузки можуть мати як незалежне, так і охватне кріплення на опорах, карабінах тощо. Тоді в карабін (карабіни), блоки та карабін короткого вуса самостраховки, на яких переправляється учасник, одночасно входять дві наведені мотузки перил.

Порядок закріплення учасника до навісної переправи:

1. Учасник стає на страховку на нижні перила (або подвійну переправу) карабіном короткої самостраховки.

2. До цього карабіну окремим карабіном приєднується один кінець самостраховки з основної мотузки (довжиною не більше 2 м), а інший кінець самостраховки карабіном приєднується до верхніх перил. Допускається кріплення нижнього карабіну цієї самостраховки до карабіну (блоку), на якому переправляється учасник. Тоді в п.4 учасник кріпиться до карабіну (блоку) на якому він переправляється, який в свою чергу вже під страхований  до верхніх перил самостраховкою (довжиною не більше 2 м).

3. До учасника приєднується супроводжуюча (або командна страховка при крутопохилій переправі) мотузка до грудного карабіну або в будь-яке місце блокіровки ІСС чи до карабіну, що ковзає, по перилах та приєднаний до учасника вусом самостраховки. При цьому супроводжуюча мотузка утримується іншим учасником. Кінець цієї мотузки закріплений на опорі або учаснику, якій стоїть на самостраховці.

4. Учасник знімається з самостраховки (якщо вона є) та кріпиться до нижньої навісної переправи двома карабінами або одним при збалансованій системі.

5. Порядок відстібання від навісної переправи зворотній: учасник знімається з перил з карабіну(-нів), на яких він переправлявся, стає на самостраховку (якщо потрібно), знімає супроводжуючу мотузку та знімає карабін короткої самостраховки з нижніх перил.

Наявність супроводжуючої мотузки – обов'язкова, вона повинна бути закріплена на березі, де є хоч один учасник і контролюватись ним, тобто контролюючий учасник тримає мотузку у руках (руці). Кріплення супроводжуючої мотузки до учасника в зблоковану систему в будь-якому місці або окремим карабіном до карабіну, що ковзає, по перилах і зблокованому з системою учасника.

Кріплення учасника до нижньої навісної переправи здійснюється двома карабінами або одним при збалансованій системі та карабіном короткого вуса самостраховки.

Можливе використання для проходження навісних переправ блоків.

На навісній переправі через яр вантаж транспортується окремо від учасника або разом з учасником на нижній мотузці закріплений за окремий карабін до перил та приєднаний до учасника вусом самостраховки. Якщо вантаж транспортується окремо від учасника, то повинно контролюватись його переміщення мотузкою, що закріплена на одному із боків етапу.

При проходженні етапу  «Навісна переправа через яр» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.2. та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.2 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з вимогами Таблиці 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» – 10(300) бал.

Таблиця 5.2

Штрафи за порушення техніки

Етап «Навісна переправа через яр (скельна)»

Характер порушень Штраф, бали(сек) Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах Під час спуску відсутній вузол на перильній мотузці, або кінці подвійної мотузки не з'єднані вузлом чи карабіном

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання (опора) учасника на землю під час переправи, штраф ставиться один раз

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300)  

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної (супроводжуючої) мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи (для першого учасника)

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібування страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки у учасника, що страхує; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (верхній командній) страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош землі при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання. 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по землі (більше трьох торкань ложа нош)

             

Суддівське обладнання етапу Навісна переправа через яр(скельна)

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стр.54) обмежені довжина та кут нахилу переправи: для дистанцій I-III класів – довжина від 5 до 20 м та кут до 10 градусів; IV-V класів відповідно –  від 21 до 50 м та до 20 град. Для дистанцій I-II класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться суддями, для III класу нижні перила навісної переправи наводяться, як правило, командою (учасником) та верхні – суддями, для IV-V класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться командою (учасником). Для зменшення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Місце навісної переправи через яр треба вибирати над реальною місцевістю (яр, скелі) висота від нижніх перил до землі не менше,                   ніж  

Н= 2 + 0.5 х п (метрів), де

 п – кількість повних десятків метрів довжини переправи.

Ділянка під переправою та біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. Місця кріплення переправи (перил) на опорах та місце кріплення поліспасту повинні бути промарковані. В якості опори можуть бути вибрані дерева (діаметром не менше 30 см), камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5-6 чоловік).

На опорі можливе наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та застосування карабінів з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на двох берегах для наведення переправ. Верхні подвійні суддівські перила (там, де потрібно) наводяться на відстані 0.5-1 м над нижніми перилами з основної статичної мотузки (10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на двох берегах та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує.

 

5.3. Етап «Крутопохила переправа (вниз або вгору)»

Перехід першого учасника на цільовий берег здійснюється на командній страховці правильним способом, що задається Умовами змагань. Решта учасників переправляється по навісній переправі. Учасники переправляються ногами у напрямку до низького берега на верхній командній страховці через гальмівний пристрій, або через два карабіна (верх + низ), або вузол УІАА.

Командна страховка здійснюється через карабін (опору), кінець страхувальної мотузки закріплений на рельєфі або на учаснику, що страхує, (можливо закільцювати страховку для всіх учасників крім першого). Учасник, що страхує, стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

Натягування основної нижньої статичної мотузки для переправи здійснюється будь-яким способом за допомогою основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусаючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо). Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників всі додаткові елементи системи натягування переправи повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна (статична або для верхніх перил можлива динамічна) мотузка.

Обов’язково наводиться верхня командна страховка (перила), за яку кожен учасник страхується фалом самостраховки довжиною не більше двох метрів. Один кінець самостраховки кріпиться карабіном до верхньої мотузки, а другий окремим карабіном до карабіну (блоку), яким учасник кріпіться до нижньої навісної переправи або до карабіну короткої самостраховки, який закріплений за нижню навісну переправу після карабіну (блоку) учасника. Верхня командна основна мотузка (статична або динамічна) повинна наводиться із зусиллям максимальним для двох учасників. Кріплення учасника до нижньої навісної переправи двома карабінами або одним при збалансованій системі. Верхня командна (статична або динамічна) мотузка може наводиться без використання поліспасту.

Нижня перильна мотузка може бути одинарною для переправи при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині переправи понад 20 м, при цьому подвійнв мотузки можуть мати як незалежне, так і охватне кріплення на опорах, карабінах. Тоді в карабін, або карабіни, блоки та карабін короткого вуса самостраховки, на яких переправляється учасник, одночасно входять дві наведені мотузки перил.

Порядок закріплення учасника до крутопохилої переправи:

1. Учасник стає на страховку на нижні перила (або подвійну переправу) карабіном короткої самостраховки.

2. До цього карабіна окремим карабіном приєднується один кінець самостраховки (довжиною не більше 2 м) з основної мотузки, а інший кінець самостраховки карабіном приєднується до верхніх перил. Допускається кріплення нижнього карабіну цієї самостраховки до карабіну (блоку), на якому переправляється учасник. Тоді в п.4 учасник кріпиться до карабіну (блоку) на якому він переправляється, який в свою чергу вже підстрахований до верхніх перил самостраховкою (довжиною не більше 2 м).

3. До учасника приєднується командна страховка (до останнього учасника додатково кріпиться супроводжуюча(підтягуючи) мотузка) – мотузка кріпиться до грудного карабіну або в любе місце блокіровки ІСС, або до карабіну, що ковзає, по перилах та приєднаний до учасника вусом самостраховки. При цьому командна мотузка утримується іншим учасником (на самостраховці) через гальмівний пристрій, кінець цієї мотузки закріплений на опорі або учаснику, який стоїть на самостраховці.

4. Учасник знімається з самостраховки (якщо вона є) та кріпиться до нижньої навісної переправи двома карабінами або одним при збалансованій системі.

5. Порядок відстібання від навісної переправи зворотній: учасник знімається з перил з карабіну(-нів), на яких він переправлявся, стає на самостраховку (якщо потрібно), знімає командну мотузку та знімає карабін короткої самостраховки з нижніх перил.     

Для останнього учасника (або потерпілого) при крутопохилій вниз потрібна супроводжуюча мотузка знизу.

На крутопохилій переправі вантаж транспортується окремо від учасника або разом з учасником на нижній мотузці закріплений за окремий карабін та приєднаний до учасника вусом самостраховки. Якщо вантаж транспортується окремо від учасника, то повинно контролюватись його переміщення мотузкою, що закріплена на одному із боків етапу.

При крутопохилій переправі в гору дозволяється при підйомі учасників використовувати на нижній мотузці зажими (наприклад Shunt, Ascension, Croll, Mini Traxion, Pro Traxion, Pantin фірми Petzl) та обов’язкова верхня командна страховка через гальмівний пристрій, або через два карабіна (верх + низ) або вузол УІАА.

  При проходженні етапу  «Крутопохила переправа» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.3 Настанов та таблиці 3.13.5 Правил. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.3 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме               п.1 – «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів (сек.).

Суддівське обладнання етапу Крутопохила переправа (вниз або вгору)

Згідно з Правилами (Таблиця 3.13.2, стр.55) обмежені довжина та кут нахилу переправи: для дистанції III класу – довжина від 5 до 30 м та кут більше 20 градусів; IV-V класів відповідно – від 21 до 50 м та більше 20 градусів. Для III класу нижні перила навісної переправи, як правило, наводяться командою (учасником) та верхні – суддями, для IV-V класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться командою (учасником). Для зменшення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Місце навісної переправи через яр треба вибирати над реальною місцевістю (яр, скелі). Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

При підйомі по скелі першому учаснику обов’язково потрібна суддівська страховка. Ділянка під переправою та біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5-6 чоловік).

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та застосування карабінів з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на двох берегах для наведення переправ. Верхні подвійні суддівські перила (там, де потрібно) наводяться на відстані 0.5-1 м над нижніми перилами з основної статичної мотузки(10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на одному або двох берегах та суддівські петлі для страховки (супроводження) та самостраховки учасника, що страхує.

Таблиця 5.3

Штрафи за порушення техніки

Е тап «Крутопохила переправа»

Характер порушень Штраф, бали(сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

  1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної, обмежувальної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; При швидкому спуску по крутопохилій переправі руки нижче карабіну; Спуск по перилах без рукавиць (при торканні мотузки); Під час спуску відсутній вузол провідника на перильній мотузці, або кінці подвійної мотузки не з'єднані вузлом (карабіном )

1.3   Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання учасника у воду (на землю) під час переправи (до контрольної лінії)

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (верхній командній) страховці

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття   Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна  

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної (крім закольцованої) (супроводжуючої) мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки учасника, що страхує; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки (для остатнього та потерпілого)

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття   Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води (землі) при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по воді (землі) (більше трьох торкань ложа нош)

 

5.4. Етап «Підйом по скельній ділянці або схилу»

Перший учасник піднімається вільним лазінням з нижньою командною страховкою та верхньою суддівською мотузкою, пропускаючи страховочну мотузку через карабіни, які навішуються ним в проміжних пунктах кріплення. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено. Командна страховка здійснюється через гальмівний пристрій або вузол УІАА, або через два карабіна (верх + низ), кінець страхувальної мотузки закріплений на рельєфі або страхуючому, який стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці (якщо інше не вказано в Умовах). Всі  інші учасники піднімаються лазінням або по перильній мотузці та з верхньою командною страховкою. Забороняється витягування учасника страховочної мотузкою. Умовами змагань може передбачатись пункт зміни ведучого. Дозволяється по можливості паралельний підйом двох учасників.  

Дозволяється використовувати на дистанціях V класу замість командної страховки самостраховку за окрему основну мотузку, яка жорстко закріплена зверху за іншу опору (суддівську петлю). До учасника ця самостраховка кріпиться страхувальним зажимом ( наприклад Shunt, Microcender , Asap (разом з амортизатором) фірми Petzl), якій кріпиться до учасника коротким вусом самостраховки. В такому випадку підйому, учасник рухається по скелях або по перильній мотузці на зажимі, а по іншій основній мотузці з самостраховкою коротким вусом самостраховки на зажимі (вказаних вище).

На підйомі по схилу (крутизною до 50 градусів) дозволяється підніматися по перильній мотузці з самостраховкою схоплюючим вузлом Прусік ( Бахмана, Маршала або зажимом Tibloc, фірми Petzl), петля якого виготовлена з допоміжної мотузки, діаметр якої менше за діаметр перильної мотузки на 4 мм та витримує на розрив не менше 500 кг. Схоплюючий вузол Прусік використовується петлею без подвійного вузла довжиною не більше витягнутої руки учасника.

Дозволяється використовувати замість схоплюючого вузла Прусік сертифіковані страхуючи зажими ( наприклад Shunt, Ascension фірми Petzl), які кріпляться до учасника коротким вусом самостраховки. Зажим типу жюмар (наприклад Ascension фірми Petzl) повинен бути під страхований карабіном, закріплений через два отвори в верхній частині зажима, та перильна мотузка повинна проходити в середині цього карабіна.

При проходженні етапу  «Підйом по скельній ділянці або схилу» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.4. та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.4 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме              п.1 - «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів(сек..).

Таблиця 5.4

Штрафи за порушення техніки

Етап  «Підйом по скельній ділянці або схилу»

 

Характер порушень Штраф, Бали(с)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; знаходження одного учасника (вантажу) над учасником

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски Зняття   Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи (вузла УIAA) на схилах стрімкістю більше 50º; Страхувальна мотузка провисає нижче ніг

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; відстібання страховки (самостраховки) від себе; відсутність самостраховки учасника, що страхує; Пропуск проміжного пункту страховки (фіксується після кріплення до наступного пункту страховки)

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці  

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття   Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці; Пропуск (вихід ступнями ніг вище другого проміжного пункту страховки) наступного проміжного пункту страховки

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Відсутність противідкидного обладнання

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне обладнання нош (за кожне порушення); Кінець підйомної (спускової) вірьовки не закріплений; Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами; Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання 10(300) Відсутність фіксуючого пристрою для спускової мотузки; Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого

             

 

Суддівське обладнання етапу «Підйом по скельній ділянці або схилу»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.55) обмежені довжина – від 7 до 40 м та середня крутизна схилу не менше 45 градусів. Скельна ділянка підбирається з різноманітним рельєфом та природними (або штучними ) зачепами. При русі використовують проміжні гаки, які забиті суддями (можливо для дистанції V класу забиття проміжних скельних гаків силами команди).  

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

При підйомі по скелі першого учасника обов’язково потрібна суддівська страховка.

В якості опори наверху етапу можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди (учасника) опори повинні бути випробувані навантаженням суддями.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників наверху етапу та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує, знизу та наверху.

 

5.5. Етап «Підйом по вертикальних перилах»

Перший учасник піднімається по суддівській мотузці з нижньою командною та верхньою суддівською страховкою. Всі інші учасники піднімаються по командній перильній мотузці (способом «нога-нога», «нога-грудь» або інше) та верхньою командною страховкою через гальмівний пристрій (для збільшення гальмівного зусилля при зриві додатково застосовуються два карабіни, закріплених за різні опори (верх + низ) або гальмівний пристрій (шайба, вісімка тощо) або вузол УІАА. Кінець страхувальної мотузки закріплений. Учасник, що страхує, стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

Учасник повинен бути підстрахований до перильної мотузки або схоплюючим вузлом Прусік ( Бахмана, Маршала), або зажимом (наприклад Shunt, Ascension, Croll, Mini Traxion, Pro Traxion, фірми Petzl тощо).

Дозволяється використовувати на дистанціях V класу замість командної страховки самостраховку за окрему основну мотузку, яка жорстко закріплена зверху за іншу опору (суддівську петлю). До учасника ця самостраховка кріпиться страхувальним зажимом (наприклад Shunt, Microcender, Asap (разом з амортизатором) фірми Petzl), який кріпляться до учасника коротким вусом самостраховки. В такому випадку, учасник піднімаються по командній перильній мотузці (способом «нога-нога», «нога-грудь» або інше),  а по іншій основній мотузці з самостраховкою коротким вусом самостраховки на зажимі (зазначені вище). Учасник, що страхує, повинен знаходитися в такому місці, щоб його не міг збити у випадку зриву учасник, якого страхують, в стійкому положенні в бік можливого ривка.

При проходженні етапу  «Підйом по вертикальних перилах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.5. та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.5 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів (сек.).

Суддівське обладнання етапу «Підйом по вертикальних перилах»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.56) обмежені для III класу довжина – від 5 до 25 м та середня крутизна не менше 60 градусів, для IV-V класів від 6 до 30 м та середня крутизна не менше 60 градусів.

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

При підйомі першого учасника обов’язково потрібна суддівська страховка.

В якості опори наверху етапу можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди (учасника) опори повинна бути випробувані навантаженням суддями.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників наверху етапу та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує, знизу та наверху.

 

 

 Таблиця 5.5

Штрафи за порушення техніки

етап «Підйом по вертикальних перилах»

 

Характер порушень Штраф, бали(сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії.

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; Знаходження одного учасника, (вантажу) над учасником

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням; Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою; страховка без гальмівної системи; Страхувальна мотузка провисає нижче ніг

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; відстібання страховки (самостраховки) від себе; відсутність самостраховки учасника, що страхує; Пропуск проміжного пункту страховки (фіксується після кріплення до наступного пункту страховки)

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці Пропуск (вихід ступнями ніг вище другого проміжного пункту страховки) наступного проміжного пункту страховки

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Відсутність противідкидного обладнання

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне обладнання нош (за кожне порушення); Кінець підйомної (спускової) вірьовки не закріплений; Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами; Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура

4.3 Відсутність потрібних транспортних  засобів, обладнання 10(300) Відсутність фіксуючого пристрою для спускової мотузки; Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого

             

 

5.6. та 5.7. Етапи «Траверс скельної ділянки або схилу»                      та «Траверс схилу»

Дані вимоги поширюються на два етапи - «Траверс скельної ділянки або схилу» та «Траверс схилу».

Траверс може включати в себе горизонтальні, похилі і вертикальні ділянки. Перший учасник піднімається вільним лазінням з нижньою командною страховкою та, як правило, суддівською мотузкою, пропускаючи командну страхувальну мотузку через карабіни, які навішуються ним в проміжних пунктах кріплення. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено.

Командна страховка здійснюється через гальмівний пристрій або вузол УІАА, кінець страхувальної мотузки закріплений, учасник, що страхує, стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці. Всі інші учасники рухаються по перильній мотузці з самостраховкою короткими вусами самостраховки.

Під час проходження учасниками горизонтальних перил здійснюється самостраховка вусами самостраховки, похилих і вертикальних перил – схоплюючим вузлом Прусік (Бахмана, Маршала) або страхувальними зажимами.

На підйомі по схилу (крутизною до 50 градусів) дозволяється підніматися по перильній мотузці з самостраховкою схоплюючим вузлом Прусік ( Бахмана, Маршала або зажимом Tibloc фірми Petzl), петля якого виготовлена з допоміжної мотузки, діаметр якої менше за діаметр перильної мотузки на 4 мм та витримує на розрив не менше 500 кг. Схоплюючий вузол Прусік використовується петлею без подвійного вузла довжиною не більше витягнутої руки учасника. Дозволяється використовувати замість схоплюючого вузла Прусік сертифіковані страхувальні зажими, які кріпляться до учасника коротким вусом самостраховки. Зажим типу Жюмар (наприклад Ascension фірми Petzl) повинен бути підстрахований карабіном, закріплений через два отвори в верхній частині зажиму, та перильна мотузка повинна проходити в середині цього карабіна.

При проходженні етапу  «Траверс скельної ділянки або схилу» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.6. (5.7) та таблиці 3.13.5.Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.6 (5.7) та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 – «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів(сек.).

Суддівське обладнання етапу «Траверс скельної ділянки або схилу»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.55) обмежено кількість перестібувань для дистанцій I-III класів – від 2 до 4, IV-V класів від 5 до7. Довжина етапу для дистанцій I-III класів не більше 20 метрів, для IV-V класів не більше 50 метрів.

Скельна ділянка підбирається із різноманітним рельєфом та природними (або штучними ) зачепами. При русі використовують проміжні гаки, які забиті суддями (можливо для дистанції V классу забиття проміжних скельних гаков силами команди).  

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

При траверсі по скелях першого (останнього) учасника (або всіх учасників при явній небезпеці) обов’язково потрібна суддівська страховка. В якості опори на етапі можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди (учасника) опори повинна бути випробувані навантаженням суддями.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на початку та фініші етапу та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує, на початку та фініші етапу.

 

 

Таблиця 5.6 (5.7)

Штрафи за порушення техніки

Етап «Траверс скельної ділянки або схилу»

 

Характер порушень Штраф, бали(с)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; Спуск по перилах без рукавиць; Рух ногами вище перил під час траверсу; Рух по вертикальних (похилих) перилах з самостраховкою ковзаючим карабіном

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи; Страхувальна мотузка провисає нижче ніг

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки учасника, що страхує; Пропуск проміжного пункту страховки (фіксується після кріплення до наступного пункту страховки)

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці Пропуск (вихід ступнями ніг вище другого проміжного пункту страховки) наступного проміжного пункту страховки

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

             

5.8. Етап «Спуск по вертикальних перилах»

Всі учасники спускаються по перильній мотузці з використанням спускового пристрою та з верхньою командною страховкою.

Командна страховка здійснюється через гальмівний пристрій або два карабіни, закріплених за різні опори (верх + низ)  або вузол УІАА, кінець страхувальної мотузки закріплений. Учасник, що страхує, стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

Дозволяється використовувати на дистанціях V класу замість командної страховки самостраховку за окрему основну мотузку, яка жорстко закріплена зверху за іншу опору (суддівську петлю). До учасника ця самостраховка кріпиться страхувальним зажимом ( наприклад Shunt, Microcender, Asap (разом з амортизатором) фірми Petzl), який в свою чергу кріпиться до учасника коротким вусом самостраховки. В такому випадку спуску, учасник однією рукою регулює спуск спускового пристрою по перильній мотузці, а іншою контролює (якщо потрібно) страхувальний зажим на іншій основній мотузці. 

При проходженні етапу  «Спуск по вертикальних перилах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.8. та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.8 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів(сек.).

Суддівське обладнання етапу «Спуск по вертикальних перилах»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стр.56) обмежені довжини для дистанцій III класів – до 25 метрів, IV-V класів – до 40 м.

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

В якості опори на етапі можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди (учасника) опори повинна бути випробувана навантаженням суддями.

Наверху етапу потрібно навести суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та застосовувати карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на початку та фініші етапу та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що,страхує, на початку та фініші етапу.

Таблиця 5.8

Штрафи за порушення техніки

Етап «Спуск по вертикальних перилах»

Характер порушень Штраф, бали(сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; Знаходження одного учасника, (вантажу) над учасником; Спуск по перилах без рукавиць; Під час спуску відсутній вузол на кінці спускової мотузки або кінці подвійної мотузки не з'єднані вузлом чи карабіном

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіну

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою, страховка без гальмівної системи; Страхувальна мотузка провисає нижче ніг

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки у учасника, що страхує

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

 (якщо є на етапі)

4.1 Незначне порушення 1(30) Відсутність противідкидного обладнання

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне обладнання нош (за кожне порушення); Кінець підйомної (спускової) вірьовки не закріплений; Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами; Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання. 10(300) Відсутність фіксуючого пристрою для спускової мотузки; Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого.

             

5.9. Спуск по схилу

Всі учасники спускаються по закріпленій перильній мотузці з самостраховкою схоплюючим вузлом Прусік (Бахмана, Маршала) або страхувальним зажимом (наприклад Shunt, Asap (разом з амортизатором), фірми Petzl), або з верхньою ко­мандною страховкою та з використанням сертифікованих спускових пристроїв на перильній мотузці. Положення спускової вірьовки відносно учасника – довільне. Дозволяється паралельний спуск двох учасників.

При крутому або небезпечному спуску (каменепад, слизько тощо) допускається використовувати сертифіковані спускові пристрої та з самостраховкою схоплюючим вузлом Прусік (Бахмана, Маршала) або страхувальним зажимом.

Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

При проходженні етапу  «Спуск по схилу» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.9. та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.9 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів(сек.).

Суддівське обладнання етапу «Спуск по схилу»

Згідно з Правилами (Таблиця 3.13.2, стор.56) обмежені довжини для дистанцій 1-III класів – до 40 метрів, IV-V класів – до 60 м.

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

В якості опори на етапі можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди ( учасника) опори повинна бути випробувані навантаженням суддями.

На верху етапу потрібно навести суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки(10-12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 2200 кг). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на початку та фініші етапу та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує, на початку етапу.

Таблиця 5.9

Штрафи за порушення техніки

Етап «Спуск по схилу»

Характер порушень Штраф, бали(сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; Знаходження одного учасника, (вантажу) над учасником; Спуск по перилах без рукавиць; Під час спуску відсутній вузол на кінці спускової мотузки або кінці подвійної мотузки не з'єднані вузлом чи карабіном

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник загубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка, супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи на схилах стрімкістю більше 50º

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самострахов-ки) від себе; Відсутність самостраховки учасника, що страхує

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Відсутність противідкидного обладнання

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне обладнання нош (за кожне порушення); Кінець підйомної (спускової) вірьовки не закріплений; Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами; Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів,  обладнання. 10(300) Відсутність фіксуючого пристрою для спускової мотузки; Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого

             

 

 

5.10. Етап «Переправа через річку по колоді»

За Умовами змагань колода укладається будь-яким способом, наприклад, через вертикаль чи за допомогою «триноги».

При переправі першого учасника по колоді, для командної страховки застосовується лише одна основна (одинарна або половинна (1/2)) мотузка, кінець мотузки не закріплений та відсутні будь-які вузли на цьому кінці мотузки. Кріплення мотузки до учасника в перехрестя страхувальної системи на спині або карабіном, що ковзає, в бокову частину поясу верхньої частини системи.  Мотузка, якою страхують першого учасника має знаходитися по лінії розміщення колоди. На основній мотузці повинно бути не менше одного учасника, що страхує, в рукавицях. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено. Пе­реправа інших учасників по колоді з перилами здійснюється з супроводжуючою мотузкою. Кріплення учасників до перил коротким вусом самостраховки.

Натягування основної статичної мотузки для перил здійснюється будь-яким способом за допомогою основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусаючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Перильна мотузка може бути одинарною при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині переправи понад 20 м.

Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників по колоді всі додаткові елементи системи натягування перил повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна мотузка.

Наявність супроводжуючої мотузки є обов'язковою, вона повинна бути закріплена на березі, де є хоч один учасник і контролюватись ним, тобто контролюючий учасник тримає мотузку у руках (руці). Кріплення супроводжуючої мотузки до учасника (на перилах) в  зблоковану систему в будь-якому місці або окремим карабіном до карабіну,що ковзає, по перилах і зблокованому з системою учасника коротким вусом самостраховки.

При проходженні етапу  «Переправа через річку по колоді» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.10 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.10 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 – «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів(сек.).

 

Суддівське обладнання етапу «Переправа через річку по колоді»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.56-57) обмежені довжина колоди: для дистанцій I-III класів – не менше 4 м; IV-V класів відповідно – не менше 6 м. Для дистанцій I-II класів етап наводиться суддями, для III класу перила наводяться командою (учасником) але колода не укладається, для IV-V класів перила наводяться командою та з самоукладанням колоди. Для зменшення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Для організації етапу потрібна колода довжиною 5–12 метрів та товщиною 20–30 см При укладанні колоди «триногою» потрібно три жердини 3,5–4,5 м. Місце  переправи через річку по колоді треба вибирати над реальною водою (річкою, струмком) та при укладанні колоди мати для цього вільний від дерев, каменів майданчик. Ділянка під переправою та біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5-6 чоловік). Опори повинні бути розміщені так, щоб перила були нижче за течією.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10–12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення перил. Верхні суддівські перила (якщо колода розміщена високо над річкою) наводяться на відстані 2,5- 3,0 м над колодою з основної статичної мотузки (10–12 мм). Можливо наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах.

Таблиця 5.10

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа через річку по колоді»

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії.

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання учасника у воду під час переправи

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Рух учасника не по колоді після падіння з неї; Використання суддівської страховки в якості опори.

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці; Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (або падіння у воду) страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник загубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох).

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення).

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; рух нош по воді (більше трьох торкань ложа нош)

             

 

5.1 1 . Етап «Переправа через яр по колоді»

За Умовами змагань колода укладається будь-яким способом, наприклад, через вертикаль чи з допомогою «триноги».

Командна страховка першого учасника здійснюється через гальмівний пристрій або вузол УІАА, кінець страхувальної мотузки закріплений на рельєфі або страхуючому, учасник, що страхує, стоїть на самостраховці. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці. Пе­реправа інших учасників по колоді з перилами з супроводжуючою мотузкою. Кріплення учасників до перил – коротким вусом самостраховки.

Натягування основної статичної мотузки для перил будь-яким способом за допомогою основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Перильна мотузка може бути одинарною при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині перил понад 20 м.

Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників по колоді всі додаткові елементи системи натягування перил повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна (статична, сертифікована на розрив не менше 1800 кг) та інше сертифіковане спорядження.

Наявність супроводжуючої мотузки обов'язкове, вона повинна бути закріплена на березі, де є хоч один учасник і контролюватись ним, тобто контролюючий учасник тримає мотузку у руках (руці). Кріплення супроводжуючої мотузки до учасника (на перилах) в зблоковану систему в будь-якому місці або окремим карабіном до карабіну, що ковзає, по перилах і зблокованому з системою учасника коротким вусом самостраховки.

При проходженні етапу  «Переправа через яр по колоді» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.11 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.11 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів (сек.).

Таблиця 5.11

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа через яр по колоді»

 

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання (опора) учасника на землю під час переправи

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Рух учасника не по колоді після падіння з неї; Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної (супроводжуючої де нема закольцування) мотузки; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки.

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці; Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (або опора на землю) страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних  засобів, обладнання 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по землі (більше трьох торкань ложа нош)

             

Суддівське обладнання етапу «Переправа через яр по колоді»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.56–57) обмежені довжина колоди: для дистанцій I-III класів – не менше 4 м; IV-V класів відповідно – не менше 6 м Для дистанций I-II класів перила переправи наводяться суддями, для III класу перила наводяться командою (учасником) але колода не укладається, для IV-V класів перила наводяться командою та з самоукладанням колоди. Для прискорення часу  проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Для організації етапу потрібна колода довжиною 5–12 метрів та товщиною 20–30 см При укладанні колоди триногою потрібно три кріпких жердин 3,5–4,5 м

Місце переправи через річку по колоді треба вибирати над реальною місцевістю (яр, скелі) та при укладанні колоди мати для цього вільний від дерев, каменів майданчик. Ділянка під переправою та біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5–6 чоловік).

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки(10–12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення перил. Верхні суддівські перила (якщо колода розміщена високо над землею) наводяться на відстані 2,5-3,0 м над колодою з основної статичної мотузки (10–12 мм). Можливо наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах та суддівські петлі для страховки та самостраховки учасника, що страхує, на початку етапу.

5.1 2 . Етап «Переправа на мотузці з перилами»

Водний етап: Перший учасник команди переправляється на протилежний берег вбрід, вплав або іншим, обумовленим в Умовах, способом. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено. Кріплення мотузки до першого учасника в перехрестя страхувальної системи на спині або карабіном, що ковзає, в бокову частину поясу верхньої частини системи.

При переправі через водну перешкоду страховка першого виконується:

- при переправі вбрід з жердиною (застосовується в широкому діапазоні глибин та швидкості течії ріки – від 2,5 м/с при глибині до пояса, до 4 м/с при глибині до коліна) страховка першого учасника виконується двома допоміжними мотузками (діаметром 6–8 мм) або однією основною мотузкою (діаметром 8–10 мм) та допоміжною (тоді допоміжна мотузка розташована нижче за течією), які розміщені під кутом 30 градусів одна відносно іншої. На кожній мотузці по одному учаснику, що страхує, в рукавицях (без рюкзаків). Кінець мотузок не закріплений та відсутні будь–які вузли на цьому кінці мотузок;

- учасники, що страхують, на утриманні та підтягуванні, повинні постійно бачити учасника, якого страхують. Перший учасник переходить з жердиною в три такти, жердина розміщується вище течії. При переправі учасника с жердиною забороняється її закріплення на учаснику.

 При переправі вплав через стоячий водойм, через ріку (швидкість течії річки до 2,5 м/с) страховка виконується з берега однією основною мотузкою, діаметром 8-10 мм. Мотузка на березі утримується и видається одним (та більше) учасником (без рюкзака). При використанні рятувального жилету, він надягається поверх страхувальної системи учасника.

При імітації водної перешкоди страховка першого виконується, як при переправі вплав через стоячий водойм або згідно з Умовами змагань.

Якщо течія річки швидше ніж 2,5 м/сек при переправі вплав и швидше 4 м/с на переправі вбрід, то на змаганнях перший учасник переправляється по суддівській двійній мотузці, а в поході рекомендуємо знайти інше місце переправи, або чекати спаду води.

Скельний етап: Перший учасник переправляється на протилежний берег згідно з Умовами (вільне лазіння, спуск або підйом по мотузці в яр або з яру тощо) на командній страховці. Командна страховка здійснюється через карабін (опору), кінець страхувальної мотузки закріплений на рельєфі або учаснику, що страхує, який стоїть на самостраховці. Знаходження учасників у робочій зоні дозволяється тільки на самостраховці або на командній страховці.

Решта учасників переправляється по переправі на мотузці з перилами. Кріплення учасників до верхніх перил - коротким вусом самостраховки та довгим вусом самостраховки до нижніх перила.

Натягування основної нижньої та верхньої статичної мотузки для переправи будь-яким способом за допомогою основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусаючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Перильна мотузка (верхня) може бути одинарною при довжині до 20 м та обов’язково подвійною при довжині переправи понад 20 м.

Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників всі додаткові елементи системи натягування переправи повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна статична мотузка. Наявність супроводжуючої мотузки - обов'язкова, вона повинна бути закріплена на березі, де є хоч один учасник і контролюватись ним, тобто контролюючий учасник тримає мотузку у руках (руці). Кріплення супроводжуючої мотузки до учасника (на перилах) в зблоковану систему в будь-якому місці або окремим карабіном до карабіну, що ковзає, по верхніх перилах і зблокованому з системою учасника. Вантаж транспортується окремо від учасника або разом з учасником (на скельнім етапі) на верхній мотузці, закріпленій за окремий карабін та приєднаній до учасника вусом самостраховки. Якщо вантаж транспортується окремо від учасника, то повинно контролюватись його переміщення мотузкою, що закріплена на одному із боків етапу.

При проходженні етапу  «Переправа на мотузці з перилами» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.12 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.12 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів(секунд).

Суддівське обладнання етапу «Переправа на мотузці з перилами»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стор.58) обмежені довжина етапу: для дистанцій I-III класів – від 7 до 20 м; IV-V класів відповідно – від 15 до 40 м. Для дистанцій I-II класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться суддями, для III класу нижні перила навісної переправи наводяться командою (учасником), а верхні – суддями, для IV-V класів верхні та нижні перила навісної переправи наводяться командою (учасником). Для зменшення  часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Місце навісної переправи через річку треба вибирати над реальною водою або яром, висота від нижніх перил до води не менше, ніж

Н= 2 + 0.5 х п (метрів), де

п – кількість повних десятків метрів довжини переправи.

Ділянка під переправою та біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5-6 чоловік). Місце для етапу треба вибирати так, щоб переправа натягувалась не перпендикулярно до течії, а так щоб цільова опора знаходилася нижче за течією.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення переправ. Верхні суддівські перила (там, де потрібно) наводяться на відстані 1.5 м над нижніми перилами з основної статичної мотузки (10-12 мм). Можливе наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах.

Таблиця 5.12

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа на мотузці з перилами»

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання учасника у воду (на землю) під час переправи

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300)  

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Незакріплений кінець страхувальної (супроводжуючої) мотузки; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка ; Під час руху – зависання на (або падіння у воду (на землю)) страховці; Рух учасника не по мотузці з перилами після падіння з них

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води (землі) при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних  засобів, обладнання 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по воді (або землі) (більше трьох торкань ложа нош)

             

5.1 3 . Етап «Переправа через річку вбрід з використанням перил»

Перший учасник команди переправляється на протилежний берег вбрід. Кріплення мотузки до першого учасника в перехрестя страхувальної системи на спині або карабіном, що ковзає, в бокову частину поясу верхньої частини системи. Транспортування рюкзаків (баулів тощо) зі спорядженням та/або контрольним вантажем першому учаснику заборонено.

При переправі вбрід з жердиною  через водну перешкоду (застосовується в широкому діапазоні глибин та швидкості течії ріки – від 2,5 м/с при глибині до пояса до 4 м/с при глибині до коліна) страховка першого виконується двома допоміжними мотузками (діаметром 6-8 мм) або однією основною мотузкою (діаметром 8-10 мм) та допоміжною (тоді допоміжна мотузка розташована нижче за течією), які розміщені під кутом 30 градусів одна відносно іншої. На кожній мотузці по одному учаснику, що страхує (без рюкзаків), в рукавицях, кінець мотузок не закріплений та відсутні будь-які вузли на цьому кінці мотузок. Учасники, що страхують, на утриманні та підтягуванні, повинні постійно бачити учасника, якого страхують. Перший учасник переходить вбрід з жердиною в три такти, жердина розміщується вище течії.

 При переправі учасника с жердиною забороняється її закріплення на учаснику.

Якщо течія річки швидше 4 м/с на переправі вбрід, то на змаганнях перший учасник переправляється по суддівській подвійній мотузці, а в поході рекомендуємо знайти інше місце переправи, або чекати спаду води.

Решта учасників переправляється вбрід з використанням перил та супроводжуючою мотузкою. Перила наводяться під кутом 20-25 градусів по відношенню до течії, так щоб цільова опора знаходилася нижче за течією. 

Натягування основної статичної мотузки для переправи будь-яким способом за допомогою основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусаючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників всі додаткові елементи системи натягування переправи повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна мотузка. 

Пе­рехід по перилах – обличчям до течії, кріплення до перил вусом короткої самостраховки та обов`язковим кріпленням супроводжуючої мотузки окремим карабіном в карабін вуса самостраховки ковзаючому по перилах.

При проходженні етапу  «Переправа через річку вбрід з використанням перил» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.13 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.13 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів (сек.).

Суддівське обладнання етапу «Переправа через річку вбрід

З використанням перил»

Згідно з Правилами (таблиця 3.13.2, стр.57) довжина етапу для дистанцій I-V класів – не менше 10 м. Для дистанцій I-II класів перила переправи наводяться суддями, для III-V класів перила переправи наводяться командою.

Для прискорення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ. Місце для етапу та опори треба вибирати так, щоб переправа натягувалась не перпендикулярно до течії, а так щоб цільова опора знаходилася нижче за течією.

Місце переправи через річку треба вибирати без ям, водоверті. Ділянка біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5–6 чоловік).

На опорі можливе наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення переправ. Верхні суддівські перила (там, де потрібно) наводяться на відстані 1,5 м над водою з основної подвійної статичної мотузки (10-12 мм). Можливе наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах.

Таблиця 5.13

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа через річку вбрід з використанням перил»

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах; Рух першого учасника з вантажем; Рух вище перил за течією

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; відстібання страховки (самостраховки) від себе; рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка; Під час руху зрив учасника з зависанням на супроводжуючий мотузці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів   10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по воді (більше трьох торкань ложа нош)

             

5.1 4 . Етап «Переправа через річку вбрід»

 

Подолання водної перешкоди може здійснюватись будь-яким правильним способом – стінкою, "таджицьким способом", облич­чям один до одного, по одному з жердиною, з жердиною на ко­мандній страховці тощо. Зона броду може бути обмежена. 

При проходженні етапу  «Переправа через річку вбрід» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.14 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.14 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів (сек.).

 

Таблиця 5.14

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа через річку вбрід» 

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Учасник не тримається за плечі, страхувальну систему, лямки рюкзака напарників

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник загубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття зі самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки Зняття учасника Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

 

             

Суддівське обладнання етапу « Переправа через річку вбрід»

Місце переправи через річку треба вибирати без ям, водоверті. Дно річки в місці переправи потрібно уважно перевірити. Переправу не можна організовувати вище порогу. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори повинна бути випробувана суддями.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення переправ. Верхні суддівські перила (там, де потрібно) наводяться на відстані 1,5 м над водою з основної статичної мотузки (10-12 мм).

Для зменшення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

5.1 5 . Етап «Переправа на плавзасобах»

 Перший учасник команди переправляється на протилежний берег на плавзасобах (байдарці, човні тощо) або іншим, обумовленим в Умовах, способом. При переправі на плавзасобах страховка першого учасника здійснюється лише однією основною мотузкою, кінець мотузки не закріплений та відсутні будь-які вузли на цьому її кінці. Кріплення мотузки до учасника в перехрестя страхувальної системи на спині або карабіном, що ковзає, в бокову частину поясу верхньої частини системи. На страховці – один (та більше) учасник в рукавицях. Решта учасників переправляється на плавзасобах з використанням перил та супроводжуючою мотузкою.

Перила наводяться під кутом 20-25 градусів по відношенню до течії,  так щоб цільова опора знаходилася нижче за течією. 

Натягування основної статичної мотузки для переправи будь-яким способом при допомозі основної мотузки, карабінів, блоків та спорядження для закріплення поліспаста. Забороняється використовувати для кріплення поліспасту жюмарів та інших «кусючих» технічних пристроїв, а також наведення переправи за допомогою інших технічних засобів (домкрат тощо).

Кріплення перил – жорстке (опора, крюк). До початку переправи учасників всі додаткові елементи системи натягування переправи повинні бути знятими. Елементами, що несуть навантаження можуть бути тільки карабіни з муфтою ( на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) та основна  статична мотузка.

Пе­рехід по перилах на плавзасобах  – обличчям до течії, кріплення до перил вусом короткої самостраховки та обов'язковим кріпленням супроводжуючої мотузки окремим карабіном в карабін вуса самостраховки, що  ковзає, по перилах.

При проходженні етапу  «Переправа на плавзасобах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.15 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.15 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів(сек.).

Таблиця 5.15

Штрафи за порушення техніки

Етап «Переправа на плавзасобах»

 

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180) Опускання учасника у воду під час переправи

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300)  

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна.

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки; Страховка однією рукою

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Рух по переправі без супроводжуючої мотузки

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці (якщо вона є); Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на супроводжуючий мотузці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття учасника Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Торкання ложа нош води при транспортуванні потерпілого на ношах (не більше трьох)

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил; Неправильне обладнання нош (за кожне порушення)

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання 10(300) Розпадання нош при русі потерпілого; Рух нош по воді (більше трьох торкань ложа нош)

 

             

 Суддівське обладнання етапу «Переправа на плавзасобах»

Довжина для дистанцій I-V класів – не менше 10 м. Для дистанций  I–II класів перила переправи наводяться суддями, для   III-V класів перила переправи наводяться командою. Для зменшення часу проведення змагань бажано мати не менше двох паралельних ниток переправ.

Місце для етапу треба вибирати так, щоб переправа натягувалась не перпендикулярно до течії, а так щоб цільова опора знаходилася нижче за течією. Ділянка біля місця кріплення мотузок не повинна мати виступаючих гілок дерев, кущів, каменів. В якості опори можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди опори та сама переправа повинна бути випробувана наведенням бригадою суддів (5-6 чоловік).

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10–12 мм) та карабіни з муфтою (на розрив вдовж осі карабіна не менше 4000 кг) на вихідному березі для наведення переправ. Можливо наведення подвійних суддівських перил для самостраховки учасників на одному або двох берегах. Суддівське обладнання повинно включати плавзасіб (байдарку, човен тощо).

1 6 . Етап «Транспортування потерпілого»

Транспортування потерпілого може здійснюватися на виго­товлених командою ношах, на мотузці, рюкзаку або іншими способами. У випадку індивідуального транспортування потерпілого (на рюкзаку, мотузці тощо) допускається підміна транспортуючого. Потерпілий не допомагає команді.

Транспортування може проводитися по пересіченій місце­вості або по гарантуючих безпеку транспортування технічних етапах: навісна переправа, спуск по крутому схилу, підйом по крутому схилу. Транспортування по інших етапах передбачає проходження командою вказаного етапу та транспортування по­терпілого одним з перелічених вище способів. Виготовлення засобів для транспортування потерпіло­го може включатись в етап або бути окремим етапом.

 Виготовляються нош здійснюється з підготовлених суддівською бригадою двох повздовжніх жердин довжиною до 3 м та трьох поперечних (0,6-1м) жердин. Команда для виготовлення нош використо­вує штормівки (не менше двох), або мотузки, або спеціальний чохол (полотнище), зшитий з міцних тканин. Чохол (полотнище) повинні бути допущені ГСК або технічною комісією змагань. Якщо ложе нош виготовляється зі штормівок, то повздовжні жердини повинні бути протягнуті через рукава, які вивернуті всередину. Всі ґудзики та блискавки повинні бути застібнуті. Застібки повинні знаходитися на нижній стороні нош.

Крайні поперечини прив'язуються до жердин зверху, а се­редня – знизу (на відстані 20-50см від поперечної жердини зі сторони голови), вузли для зв'язування повинні бути жорсткі (для закріплення кінців мотузки допускаються «висячі» контрольні вузли) і мати не менше 3 обертів навкруг кожної жердини, якщо використовується допоміжна мотузка і два оберти для основної мотузки. Ноші повинні бути обладнані діагоналями (мотузка діаметром не менше 6 мм), які закріплюються до перехрестя каркасу нош з внутрішньої сторони.

Якщо ложе нош в'яжеться з мотузок, то розмір комірок повинен бути 10-15 см, а кріплення мотузок до жердин за до­помогою вузлів стремено або напівсхоплюючого. Ноші по­винні бути жорсткі, тобто не повинні складатися.

    Довжина етапу при транспортуванні по пе­ресіченій місцевості до 800 м, у випадку індивідуального транспортування – до 100  м .

Укладання "потерпілого" на ноші – в залежності від Умов змагань. При легкій "травмі" потерпілий сам може лягти на ноші, при тяжкій – двоє учасників піднімають потерпілого, а третій підводить під нього ноші.

Ноші несуться так, щоб голова була вище по схилу на похилому відрізку та будь-яким положенням ноші на горизонталь­ному відрізку. Несуть ноші не менше двох учасників команди. Необхідність наявності супроводжуючого учасника визначається Умовами змагань. Під час транспортування на ношах на будь-якому етапі потерпілий повинен бути прикріплений до них в трьох точках (грудина, стегна, ноги) основними мотузками, які зафіксовані до жердин.

  При транспортуванні нош по навісній переправі по­винен бути виготовлений "павук", який складається з короткої основної (1,5-2  м) мотузки та 4 вусів з основної мотузки. Вуси повинні бути закріплені до перехрестя каркасу нош. Два вуси повинні бути прикріплені до перил одним карабіном біля голови, два вуси одним карабіном біля ніг. Транспортна мотузка з’єднує два карабіни, якими вуса прикріплені до перильної мотузки.

Потерпілий по­винен бути зблокований з транспортною мотузкою (павуком). До переправи ноші підвішуються тільки після встановлення їх на командну страховку. На крутопохилій переправі ноші переправляються з обов'язковою командною страховкою через гальмівний пристрій з двох сторін і супроводжуючою (підтягуючою) мотузкою, на інших переправах – через карабіни. Розта­шування носилок  ногами вперед на горизонтальній та крутопохилій переправах.

   Підйом або спуск потерпілого із супроводжую­чим проводиться на подвійній основній мотузці, кінці якої (після вузла провідник «вісімка») закріплю­ються до супроводжуючого і потерпілого в зблоковану систе­му (в районі пояса бесідки), а верхній кінець закріплений на рельєфі. Потерпілий і супроводжуючий зблоковані між собою вусами короткої самостраховки (карабіном самостраховки в зблоковану систему іншого) і прикріплені до своїх мотузок схоплюючим вузлом Прусіка або іншим дозволеним пристроєм (наприклад Shunt, фірми Petzl) від перекидання. Потерпілий додатково забезпе­чується суддівською страховкою, а супроводжуючий – командною страховкою.

Спуск проводиться через гальмівний пристрій з підстраховкою схоплюючим вузлом з подвійного репшнура або дозволенним пристроєм (наприклад Shunt фірми Petzl).

Підйом проводиться за допомогою поліспаста, причому до­даткові піднімаюча подвійна основна мотузка підстраховується схоплюю­чим вузлом з подвійного репшнура або вузлом Гарда або дозволеним пристроєм (наприклад Shunt, фірми Petzl).

Довжина поліспаста – відповідно до Умов: або короткий, який витягується на довжину самостраховки (2 м), або довгий на всю довжину підйому (спуску). В другому випадку дозволяється використовувати рухомий блок, який кріпиться до подвійної мотузки біля вузла перед супроводжуючим дозволеним пристроєм (наприклад Shunt, фірми Petzl), або в вузол провідник окремим карабіном.

При підйомі з тріщини спосіб задається Умовами змагань. В цьому випадку той, хто піднімається, забезпечується верхньою командною страховкою.

При проходженні етапу  « Транспортування потерпілого» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.16 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.16 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов», 10(300) балів (сек.).

Суддівське обладнання етапу « Транспортування потерпілого»

Для дистанций I-III класів можливе транспортування потерпілого в бухті, на ношах по пересічній місцевості, для III-V класів   транспортування потерпілого на ношах по навісних переправах, підйом та спуск потерпілого з супроводжуючим.

При транспортування потерпілого на ношах по навісній переправі через воду обов’язкова підстраховка на воді з використанням плавзасобів або заміна потерпілого на «чурку» вагою 60-80 кг.

Обов’язкова умова при наявності скель – відсутність «живих» каменів.

При підйомі та спуску потерпілого з супроводжуючим по скелях обов’язково потрібна суддівська страховка потерпілому через гальмівний пристрій.

В якості опори наверху етапу можуть бути вибрані дерева, камені або штучно створені опори. До випуску на етап першої команди (учасника) опори повинна бути випробувані навантаженням суддями.

На опорі можливо наведення суддівської петлі з подвійної основної статичної мотузки (10-12 мм). Потрібно наводити подвійні суддівські перила для самостраховки учасників на верху етапу та суддівські петлі для самостраховки учасника, що страхує, знизу та наверху.

Таблиця 5.16

Штрафи за порушення техніки

Етап « Транспортування потерпілого»

Характер порушень Штраф, бали(сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90)  

1.3 Намокання, рух по рельєфу 6(180)  

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням; Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух  без каски Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник загубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Учасник страхує без рукавиць; Не закріплений кінець страхувальної мотузки; Страховка однією рукою; Страховка без гальмівної системи; Страхувальна мотузка провисає нижче ніг.

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки учасника, що страхує

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці 10(300) Зрив з зависанням на суддівській страховці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття учасника Самостраховка або страховка у учасника відсутня та її неможливо відновити, стоячи на місці.

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути.

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення 1(30) Відсутність противідкидного обладнання

4.2 Неправильні дії, обладнання 3(90) Неправильне обладнання нош (за кожне порушення); Кінець підйомної (спускової) вірьовки не закріплений; Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами; Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура

4.3 Відсутність потрібних транспортних  засобів, обладнання 10(300) Відсутність фіксуючого пристрою для спускової мотузки; Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого

             

 

5.1 7 . Етап «Подолання перешкоди з використанням підвішеної мотузки (маятником)»

Мотузка підвищується до гілляки, перекладини тощо. На ній можуть бути зав'язані вузли. Учасник, який переправляється «маятником», повинен бути закріплений вусом самостраховки до маятникової мотузки. Петля на мотузці для закріплення цього вуса самостраховки повинна бути зав’язана не нижче рівня місця закріплення самостраховки до ІСС учасника, коли він знаходиться на межі небезпечної зони берега, з якого стартує.

На маятнику може знаходиться не більше одного учасника.

На дистанціях III-V класу можлива організація маятни­ку командою (згідно з Умовами).

При проходженні етапу  «Подолання перешкоди з використанням підвішеної мотузки (маятником)» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.17 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.17 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів(сек.).

 

Таблиця 5.17

Штрафи за порушення техніки

Етап «Подолання перешкоди з використанням підвішеної мотузки (маятником)»

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Два учасники на перилах

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Якщо учасник навантажив опору за обмеженням; Використання суддівської страховки в якості опори

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски Зняття   Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник загубив каску і не може її повернути

Техніка страховки

2.1 Незначне порушення 1(30) Не закручена або не зафіксована муфта карабіна

2.2 Неправильна страховка,  супроводження 3(90) Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла; Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження 6(180) Зняття з самостраховки до організації страховки; Відстібання страховки (самостраховки) від себе; Відсутність самостраховки учасника

2.5 Втрата суддівської або командної страховки зняття   Самостраховка або страховка у учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

     

Втрата спорядження

    3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

             

Суддівське обладнання етапу «Подолання перешкоди

 з використанням підвішеної мотузки (маятником)»

Основна статична мотузка (діаметром 10-12 мм) підвішується за гілки дерев, перекладину. На мотузці можливо нав’язати вузли, при необхідності можливо використання самостраховки згідно з Умовами.

5.1 8 . Етап «Рух по жердинах»

Кількість жердин повинна дорівнювати числу учасників в команді. Використання жердини, як опори, не дозволяється.

При проходженні етапу  «Рух по жердинах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.18 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.18 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 «Вимушене порушення Умов» , 10(300) балів(сек.).

 

 

Таблиця 5.18

Штрафи за порушення техніки

Етап «Рух по жердинах»

 

Характер порушень Штраф, Бали (сек)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії; Торкання рельєфу, води рукою, ногою, якщо інша нога (ноги) знаходяться на опорі, жердині

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Опора двома ногами на рельєф або на жердину, яка впала з однієї або двох опор; Опора однією ногою, якщо інша нога у повітрі

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300) Перестрибування з опори на опору

1.5 Рух за обмежувальною лінією,  рух без каски. Зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник загубив каску і не може її повернути

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути.

             

 

Суддівське обладнання етапу «Рух по жердинах»

Кількість перегонів не більше 10. Довжина етапу 10–30 метрів, відстань між опорами 2.5-3 м Довжина опори біля 1 метра, товщина 0.2-0.5 м Довжина жердин – до 3.2 м.

 

5.1 9 . Етап «Рух по купинах»

Довжина етапу не більше 20 м, а відстань між купинами – 1.5 м. Етап рекомендується для дистанцій І та ІІ класів.

При проходженні етапу  «Рух по купинах» учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити (після оголошення вголос) штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.19 та таблиці 3.13.5. Інші дії, які не роз’яснені в таблиці 5.19 та порушують дані Настанови (Умови, Положення, Правила) повинні бути виправлені учасником (командою) без оголошення штрафу. Судді на етапі повинні зупинити учасника та чітко указати йому, що він повинен виправити. При відмові учасника (команди) виправити порушення він штрафується згідно з Таблицею 3.13.5 Правил, а саме п.1 - «Вимушене порушення Умов», 10 (300)б.

Таблиця 5.19

Штрафи за порушення техніки

Етап «Рух по купинах»

Характер порушень Штраф, Бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Техніка руху

1.1 Незначне порушення 1(30) Заступ контрольної лінії; Торкання рельєфу, води рукою, ногою, якщо інша нога (ноги) знаходяться на купині

1.2 Неправильний рух, пристрій 3(90) Опора двома ногами на рельєф; Опора однією ногою, якщо інша нога у повітрі

1.4 Використання опори за обмеженням 10(300)  Рух в зоні етапу не по купинам

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух  без каски зняття учасника Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію; Учасник згубив каску і не може її повернути

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження.

3.4 Втрата каски зняття Учасник згубив каску і не може її повернути

             

Суддівське обладнання етапу «Рух по купинах»

Купини виготовлюють або з кусків дерену укладених на грунт (розміром 30 х 30 см) або з закопаних в землю дерев’яних «чурок» (довжиною 30–40 см та діаметром 15–20 см).  

5. 20 . Спецприйом «Орієнтування»

Дистанція може включати такі види орієнтування на місцевості:

-   рух по заданому азимуту і карті;

-   рух в заданому напрямі по карті з проходженням че­рез КП;

-   орієнтування по маркірованому маршруту;

-   визначення місця знаходження методом засічок;

-   рух по заданому азимуту і відстані;

-   рух без карті по "легенді";

-   рух по лінії, позначеній на карті.

На етапах орієнтування можуть використовуватися то­пографічні, спортивні карти тощо.

При проходженні етапу учасникам (команді) судді на етапі можуть поставити штрафи тільки за дії, які роз’яснені в таблиці 5.20 та таблиці 3.13.5.

 

Таблиця 5.20

Штрафи за порушення техніки

Спецприйом «Орієнтування»

Характер порушень Штраф, Бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

             

 

 

Суддівське обладнання для виконання спецприйому  «Орієнтування»:

· рух по заданому азимуту і карті: загальна протяжність маршруту до 800 м. Команда рухається по карті, на якій район фінішу в окружності 1.5–2 см в масштабі карти не нанесений ( біле пляма);

· рух в заданому напрямі по карті з проходженням че­рез КП: КП встановлюються на чітких орієнтирах, які добре читаються зі сторони руху. Відстань між КП 0.5-1.5 км, кількість до 8;

· орієнтування по маркірованому маршруту: Команда рухається по маркірованому маршруту та наносять КП на карту проколом та відміткою олівцем (фломастером) на звороті карти на наступному КП. Кількість КП 2–5, дистанція не більше 2,5 км. КП прив’язуються не менше чім до двох орієнтирів;

· визначення місця знаходження методом засічок: На карті або місцевості вказуються три орієнтира, які добре видно та дається завдання визначити точку свого знаходження;

· рух по заданому азимуту і відстані: від старту команда виходить на азимутальні точки, які розташовані сектороподібно. Для фінішу бажано вибрати добре помітний орієнтир (дорога, просіка, кордон лісу та поля). По цьому орієнтиру через кожні 3 градуса вбиті кілки з табличками (номерами). Команда виходить на орієнтир та записують номер в карточку. Довжина етапу для дистанцій I-III класів 100-300 метрів, IV-V класів відповідно 500-600 метрів;

· рух без карті по "легенді": передбачає точний рух команди по опису з знаходженням  КП. Текст «легенди» повинен бути чітким, всі напрямки руху вказуються або в градусах, або в сторонах горизонту. Потрібно вказувати відомості про орієнтири як по лінії руху, так і поруч, в зоні видимості. Траса етапу довжиною не більше 3 км. Планується з великою кількістю поворотів та повинна мати багато перетинаючих лінійних орієнтирів. КП не потрібно встановлювати на поворотах;

· рух по лінії, позначеній на карті: передбачає точний рух команди на місцевості по лінії на карті, під час якого необхідно знайти КП. Довжина етапу для дистанцій    I-III класів до 1 км , IV-V класів відповідно до 2.5 км, кількість КП 2–5.

 

5.2 1 . В'язання вузлів

В залежності від Умов вузли в’яжуть учасники команди або вся команда. Перелік  вузлів, які команди (учасники) використовують на всіх етапах та на етапі «В'язання вузлів» :

1. Грейпвайн

2. Зустрічна "вісімка"

3. Прямий

4. Брамшкотовий на провіднику

5. Провідник "вісімка"

6. Серединний провідник

7. Подвійний провідник

8. Булінь

9. Штик

10. Схоплюючий вузол Прусіка

11. Схоплюючий вузол Маршала

12. Схоплюючий вузол Бахмана

13. Вузол УІАА

14. Вузол Гарда

15. Стремено

16. Рифовий

17.Контрольні вузли

 

Всі вузли поділяються на наступні групи:

I. Вузли для зв’язування мотузок: грейпвайн, зустрічна «вісімка», прямий, брамшкотовий;

II. Вузли для кріплення мотузки: провідник "вісімка", подвійний провідник, серединний провідник, булінь, штик;

III. Схоплюючи вузли: схоплюючий вузол Прусіка, схоплюючий вузол Маршала, схоплюючий вузол Бахмана;

IV. Спеціальні вузли: вузол УІАА, вузол Гарда, стремено, рифовий, контрольний вузол.

I .Вузли для зв’язування мотузок :

Грейпвайн (з англійської мови – виноградна лоза) – найбільше надійний вузол для зв’язування мотузок однакового діаметру та стрічок, витримує постійні та змінні значні навантаження. Не потрібні контрольні вузли. Довжина коротких кінців мотузок, які виходять з вузла, не менше 10 см. Рекомендується для зв’язування локальних петель (в тому числі для петлі схоплюючий вузол Прусіка, блокування верхньої та нижньої системи учасника), відтяжок. Вузол знижує міцність мотузки на 20%.

Зустрічна «вісімка» – надійний вузол для зв’язування мотузок однакового та різного діаметру та стрічок, витримує постійні та змінні значні навантаження. Не потрібні контрольні вузли. Довжина коротких кінців мотузок, які виходять з вузла, не менше 10 см Вузол знижує міцність мотузки на 33%.

Прямий – вузол для зв’язування мотузок однакового діаметру, два кінця мотузки, які виходять з вузла, повинні розташовуватися паралельно та з однієї сторони вузла. Обов’язково потрібні контрольні вузли з обох сторін. Довжина коротких кінців мотузок, які виходять з контрольних вузлів, не менше 5 см Рекомендується для зв’язування мотузок при в’язані нош (при прив’язуванні поперечин до жердин).

Брамшкотовий на провіднику "вісімка" – вузол для зв’язування мотузок різного діаметру, малюнок вузла повинен бути правильним, пряді паралельні. На мотузці більшого діаметру в’яжеться провідник "вісімка". Потім мотузкою меншого діаметру в’яжеться на петлі мотузки більшого діаметру брамшкотовий вузол. Контрольний вузол полугрейпвайн в’яжеться тільки тонкою мотузкою. Довжина короткого кінця мотузки, який виходить з контрольного вузла, не менше 5 см. Чим більше різниця в діаметрі мотузок, тим більше обертів тонкої мотузки. При різниці 10/6 мм кількість обертів – 2. Вузол знижує міцність мотузки на 35%.

Штрафи за порушення техніки

при виконання спец прийому «В'язання вузлів»

Характер порушень Штраф, бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

             

 

5. 2 2 . Спецприйом «Надання долікарської допомоги»

Перевірка спецприйому проводиться у вигляді теоретичного або практично­го заліку. 

Суддівство спецприйому «Надання долікарської допомоги» судиться за джерелом:   А. А. Коструб «Медицинский справочник туриста», М, "Профиздат", 1990. (http://skitalets.ru/books/med_kostor/index.htm)

Перелік умовних травм і захворювань:

1. Кровотечі.

2. Проникаюче поранення грудної клітки.

3. Проникаюче поранення черевної порожнини.

4. Травма черепа.

5. Перелом ключиці.

6. Перелом ребер.

7. Пошкодження хребта.

8. Перелом тазу.

9. Перелом плеча.

 10. Перелом передпліччя.

 11. Перелом стегна.

 12. Перелом гомілки.

 13. Перелом щиколотки.

 14. Розтягнення і розрив зв'язок.

 15. Вивихи.

 16. Термічні опіки.

 17. Переохолодження.

 18. Тепловий, сонячний удар.

 19. Ураження блискавкою.

 20. Утоплення.

 21. Гірська хвороба.

 22. Гостра серцево-судинна недостатність, непритомність.

 23. Зупинка серця та дихання.

 24. Шок.

 25. Харчові отруєння.

 26. Простудні захворювання (запалення легенів).

 27.Защемлення кінцівок (тривале).

Таблиця 5.22

Штрафи за порушення техніки

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений (забутий) предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження  після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

             

23. Спецприйом «Залік з топографії та геодезії»

Учасники команди виконують завдання, пов'язані з робо­тою з топографічною картою, малюванням та розшифровкою знаків, визначення азимуту або напрямку руху, визначення відстані по картах (схемах, кроках) різних масштабів і тощо.

Топографічні знаки, зразки карт рекомендується вивішу­вати до початку змагань.

Таблиця 5.23

Штрафи за порушення техніки

Спец прийом «Залік з топографії та геодезії»

Характер порушень Штраф, Бали (сек.)      Роз’яснення порушень

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу)

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження після закінчення етапу 20(600) Фіксується, якщо команда перевищила заданий час, за все спорядження

3.4 Втрата каски зняття Учасник загубив каску і не може її повернути

             

5.2 4 . Спецприйом «Визначення відстані або висоти»

 

Визначається відстань від точки знаходження до недоступ­ної точки (наприклад, на іншому березі річки, озера). Біля точки визначення повинен бути вільний простір дистанції для замірів.

Таблиця 5.24

Штрафи за порушення техніки

Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата 1(30) За кожний загублений, забутий предмет спорядження (крім основної мотузки, контрольного вантажу).

3.2 Втрата основної мотузки або контрольного вантажу 10(300) За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час.

             

 

5.2 5 . Спецприйом «Встановлення намету»

Проводиться відповідно до Умов. Рекомендується для дистанції І класу.

 

5.2 6 . Спецприйом «Розпалювання багаття»

Проводиться відповідно до Умов. Рекомендується для дистанції І класу.

 

5.2 7 . Спецприйом «Укладання рюкзаку»

Етап проводиться відповідно до Умов. Рекомендується для дистанції І класу.

 

5.2 8 . Спецприйом «Виготовлення спорядження»

Умовами проведення визначається завдання з виготовлен­ня або ремонту туристського спорядження, технічні вимоги до нього та засіб перевірки працездатності.

Рекомендації

Захисне спорядження

3.1. Каска – захисний шолом, який виготовляють із в’язкого ударно - стійкого пластику, який з верху покритий шаром лаку. На змаганнях та в походах допускаються спеціальні сертифіковані (наприклад УІАА) каски альпіністського типу. Як виняток, допускаються сертифіковані будівельні каски, які погано захищають від бокових ударів. У каски повинен бути амортизуючий каркас, підборідні та потиличні ремені.

Учасник повинен знаходиться в касці на всій дистанції. Перед стартом каска повинна бути добре прилаштована, закріплена та підстрахована до системи учасника. Термін експлуатації каски до 5 років.

Рукавиці

 Для здійснення страховки, спуску по перилах та крутопохилій переправі, при укладанні колоди з допомогою мотузки обов’язково повинні використовуватися рукавиці або рукавички (можливо з обрізаними верхніми фалангами пальців, які відповідно сертифіковані виробником для даного використання) з міцної тканини, стійкої до тертя та температурного впливу.

 

* * *

Додаток 2 до розділу7 Настанов щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів, затверджених Виконкомом Федерації спортивного туризму України 25 квітня 2009 року (протокол 4/2009)

Загальна таблиця штрафів на всіх етапах змагань

З пішохідного туризму

Характер порушень Пояснення порушень Відсутність порушення

                                     1. Техніка руху

1.1 Незначне порушення / 1 бал (30 секунд)

Заступ контрольної лінії Заступ або торкання лінії Учасник перебуває на самостраховці або командній страховці
Торкання при русі по жердинах,  купинах; на маятнику Торкання рельєфу, води рукою, ногою, якщо інша нога (ноги) знаходяться на опорі, жердині Перетягування жердини волоком без навантаження
Порушення під час переправи вбрід Учасник не тримається за плечі, страхувальну систему, шлейки рюкзака напарників

1.2 Неправильний рух, пристрій / 3 бали (90 секунд)

Два учасники на перилах Знаходження на одній ділянці перил більше одного учасника. Порушення фіксується по кріпленню до перил карабіну другого учасника. Штрафується кожний учасник більше одного Якщо учасник навантажує перила без прикріплення до них самостраховки
Два учасника на ділянці маршруту Знаходження одного учасника, (вантажу) над учасником Під час паралельного спуску, підйому
Рух учасника з вантажем по переправі через річку Порушення фіксується по кріпленню до перил карабіну вантажу або учасника при одночасному знаходженні на перилах навісних переправ учасника та вантажу При переправі через яр (скельну); при крутопохилій переправі
Неправильний рух при русі по жердинах, купинах, на маятнику Опора двома ногами на рельєф або на жердину, яка впала з однієї або двох опор; однією ногою, якщо інша нога у повітрі
Неправильний рух При швидкому спуску по крутопохилій переправі руки нижче карабіну Після проходження нижньої точки перил, при повільному русі
  Спуск по перилах без рукавиць   Учасник зафіксував себе і не рухається
На переправі через річку Рух першого учасника з вантажем  
  Рух вертикальними (похилими) перилами з самостраховкою карабіном, що ковзає  
  Під час спуску (підйому) відсутній вузол на перильній мотузці або кінці подвійної мотузки не з'єднані вузлом чи карабіном  
Вихід вище перил Рух ногами вище перил під час траверсу; рух вище перил за течією на водних перешкодах  

1.3 Намокання, рух по рельєфу / 6 балів (180 секунд)

Намокання Рух учасника по воді під час переправи Якщо переправа обладнана суддями
Рух по рельєфу Опускання (опора) учасника на землю під час переправи, штраф ставиться один раз Якщо переправа обладнана суддями, до контрольної лінії
Зрив на колоді, переправі на плавзасобах Опускання учасника у воду (на землю) під час переправи  

1.4 Використання опори за обмеженням / 10 балів (300 секунд)

Навантаження суддівської страховки Використання суддівської страховки в якості опори Короткочасне навантаження при кріпленні до неї (відстібанні)
При русі по жердинах Перестрибування з опори на опору на етапі переправа по жердинах  
При русі по колоді або по мотузці з перилами Рух учасника не по колоді або не по мотузці з перилами після падіння з них  
При русі по купинах Рух в зоні етапу не по купинам  

1.5 Рух за обмежувальною лінією, рух без каски / зняття

Рух за обмеженням Навмисний вихід учасника за обмежувальну лінію
Рух без каски Учасник згубив каску і не може її повернути

                                 2. Техніка страховки

2.1 Незначне порушення / 1 бал (30 секунд)

Не закручена муфта карабіну Не закручена або не зафіксована муфта карабіна   Під час транспортування та закріплення вантажу і спорядження та кріплення мотузки, якою знімаються мотузки, якими обладнано етап

2.2 Неправильна страховка, супроводження / 3 бали (90 секунд)

Неправильна страховка Неправильне використання карабіна, пристрою, вузла  
Страхуючий учасник страхує без рукавиць При використанні технічних пристроїв, допущенних ГСК та згідно з інструкцією
Страховка однією рукою Учасник, що страхує, перехоплює страхувальну мотузку (при прийомі учасника) або утримує обидва кінці біля страхувального карабіну (опори) однією рукою, при цьому той, кого страхують, не рухається. При використанні технічних пристроїв, допущенних ГСК та згідно з інструкцією
Не закріплений кінець супроводжуючої мотузки крім варіанту з закольцовкою
Не закріплений кінець страхувальної мотузки крім варіанту з закольцовкою
Страховка без гальмівної системи На схилах стрімкістю менше 50º
На крутопохилій переправі Рух по переправі без супроводжуючої мотузки (для остатнього та потерпілого)  
Провисання страховки, перил Страхувальна мотузка провисає нижче ніг

2.3 Тимчасова відсутність страховки, супроводження / 6 балів (180 секунд)

Тимчасова відсутність страховки Пропуск проміжного пункту страховки Фіксується після кріплення до наступного пункту страховки
Зняття з самостраховки до організації страховки; відстібання страховки (самостраховки) від себе
Відсутність самостраховки учасника, що страхує, учасника на скельних (яр) етапах Знаходження учасника, що страхує, у безпечній зоні, що перебуває нижче небезпечної ділянки, де не вимагається самостраховка
Тимчасова відсутність супроводження Рух учасника по перилах (переправі) без супроводжуючої мотузки  

2.4 Зрив з зависанням на суддівській страховці / 10 балів (300 секунд)

Зрив при переправі Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (верхній командній) страховці
Зрив на скелях тощо Зрив з зависанням на суддівській страховці
Зрив при переправі по колоді або на мотузці з перилами Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на суддівської (або падіння у воду або на землю) страховці
Зрив при переправі ч\з річку вбрід з перилами Якщо обірвалась (розслабилась) перильна мотузка під час руху по ній учасника з зависанням на супроводжуючий мотузці

2.5 Втрата суддівської або командної страховки / зняття учасника

Втрата страховки Самостраховка або страховка в учасника відсутня і її неможливо відновити, стоячи на місці

                                             3. Втрата спорядження

3.1 Незначна втрата / 1 бал (30 секунд)

Незначна втрата За кожний загублений, забутий,предмет (крім основної мотузки, контрольного вантажу). Фіксується після закінчення командою етапу або падіння в воду, за обмеження Втрата речей, що не відносяться до туристського спорядження. Не фіксується, якщо команда змогла дістати (крім спорядження, яке втрачене)

3.2 Втрата основної вірьовки або контрольного вантажу / 10 балів (300 секунд)

Втрата основної мотузки або контрольного вантажу За кожну загублену основну мотузку (довжиною не менше 5 м) та весь або частину контрольного вантажу, якщо команда не перевищила заданий час

3.3 Залишене спорядження після закінчення етапу / 20 балів (600 секунд)

Залишене спорядження Фіксується, якщо команда перевищила заданий час , за все спорядження та вантаж
Втрата каски Учасник згубив каску і не може її повернути

Транспортування потерпілого

4.1 Незначне порушення / 1 бал (30 секунд)

Торкання ложа нош Торкання ложа нош води (землі) при транспортуванні потерпілого на ношах ( не більше трьох), за кожне     Відсутність проти відкидного обладнання  

4.2 Неправильні дії, обладнання / 3 бали (90 секунд)

Неправильне обладнання нош Неправильне обладнання нош     Неправильне кріплення потерпілого до нош, до транспортної мотузки чи перил     Потерпілий та супроводжуючий не з’єднані вусами   Неправильне обладнання транспортних засобів Фіксуюча схоплююча петля виконана із одинарного репшнура Якщо петля виконана з кевлару, про що є дозвіл ГСК   Кінець підйомної (спускової) мотузки не закріплений  

4.3 Відсутність потрібних транспортних засобів, обладнання / 10 балів (300 секунд)

Відсутність транспортного обладнання Мотузка не закріплена до супроводжуючого або потерпілого   Відсутність фіксуючого пристрою для спускової (транспортної) мотузки   Розпадання нош при русі потерпілого   Рух нош по воді або землі до контрольної лінії (більше трьох торкань ложа нош)

НАСТАНОВИ

щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 132; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.788 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь