Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Правове забезпечення охорони земельних ресурсів



 

Земля – найцінніше природне багатство й головне джерело ресурсів, необхідних людству для життя. У процесі її використання люди вступають у різноманітні відносини, які в комплексі становлять систему земельних відносин суспільства. Починаючи з 1990 р., Україна пройшла складний шлях від інвентаризації та перерозподілу державних земель до реформування земельних відносин і реструктуризації земель на засадах приватної власності. У результаті змінилися умови, що визначають форму й зміст землевпорядних дій: ліквідовано монополію державної власності на землю, а процес реформування охопив землекористування в усіх галузях економіки та суспільного життя. Нова система земельних відносин забезпечує рівність прав власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад і держави відповідно до Конституції України. Найважливішим при цьому є юридичне закріплення прав на землю й видання селянам державних актів на право власності на землю.

Поняття охорони земель визначене у ст. 162 ЗК України. Згідно з нею це система правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. Відповідно до ст. 163 ЗК України завданням охорони земель є забезпечення збереження і відтворення земельних ресурсів, екологічної цінності природних і набутих якостей земель.

Напрями правової охорони земель сільськогосподарського призначення визначають як: 1) охорону їх родючості; 2) охорону від необґрунтованого скорочення; 3) санітарну охорона (охорона від забруднення стічними водами і відходами виробництва)

Крім того, ст. 36 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 р. визначає, що охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів.

Так, охорона земельних ресурсів повинна забезпечувати:

- збереження ґрунтів, їхніх корисних властивостей, насамперед, родючості, максимально можливе запобігання втрат і виснаження сільськогосподарських земель, обмеження відведення продуктивних земель для несільськогосподарських потреб;

- своєчасне попередження і усунення причин, які призводять до деградації, забруднення та засмічення земель небезпечними відходами людської діяльності, порушення та знищення ґрунтів і збіднення екосистем;

- своєчасне здійснення підприємствами виробничої, гірничодобувної, аграрної та інших видів господарської діяльності, які зумовлюють руйнування ґрунтового покриву, втрату ним родючості та порушення екологічної рівноваги функціонування земель, а також підривають стійкість агро ландшафтів тощо;

- раціональне використання і збереження земельних ресурсів, поліпшення корисних властивостей і санітарно-гігієнічного стану ґрунтів, екологічно та економічно обґрунтовані освоєння і меліорацію непридатних для господарського використання земель;

- своєчасне запобігання й усунення негативного впливу деградованих, забруднених і порушених земель на здоров’я людини, окремі природні ресурси та довкілля в цілому, а також на економічний та соціальний розвиток держави;

- збереження цінних природних територій і об’єктів.

- максимальний захист від необґрунтованого вилучення для несільськогосподарських потреб використовуваних сільським і лісовим господарством земель

Захист земель від забруднення відходами виробництва узагальнено визначений нормами Закону України «Про відходи» від 5 березня 1998 р. Серед обов’язків підприємств у сфері поводження з відходами, визначених у ст. 17 цього закону, на захист земельних ресурсів безпосередньо спрямовані такі: запобігання утворенню та зменшення обсягів утворення відходів; недопущення видалення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях чи об’єктах; здійснення контролю за станом місць чи об’єктів розміщення власних відходів тощо. З метою повного обліку та опису місць видалення відходів ведеться їх реєстр, а також здійснюється контроль за впливом відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини, за їх кількісним і якісним складом.

Широкого застосування набула консервація земель, що тимчасово виключає землі з господарського обороту, яка здійснюється з метою запобігання розвитку та усунення процесів деградації ґрунтів, відновлення їх родючості та реабілітації забруднених територій

Консервація деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь застосовується щодо еродованих, змитих, зруйнованих ярами, зсувами земель, кам’янистих, сильно кислих, засолених земель, радіоактивно, хімічно та біологічно забруднених ґрунтів. Подібні негативні чинники унеможливлюють отримання екологічно безпечної продукції з подібних земель. Такі землі потребують розробки спеціальної системи заходів їх охорони, збереження та відтворення їх родючості. У зв’язку з тим, що використання у сільськогосподарському виробництві подібних земель потребує значних фінансово-економічних, організаційних та інших видатків, і у більшості випадків такі витрати не окупаються отриманням врожаю і навіть створюється загроза забруднення довкілля продуктами ерозії, то виникає гостра і обґрунтована потреба у виведенні таких земель із ріллі та обробітку на консервацію і у концентрації зусиль на обробіток родючих земель з високою віддачею.

В свою чергу залуження є одним із заходів культуртехнічної меліорації земель, яка передбачає проведення впорядкування поверхні землі та підготовку її до використання для сільськогосподарських потреб. Що стосується заліснення, то це один із заходів агролісотехнічної меліорації, яка передбачає здійснення комплексу прийомів, спрямованих на забезпечення докорінного поліпшення земель шляхом використання ґрунтозахисних та інших корисних властивостей лісових насаджень.

Також заходами щодо охорони земель є впровадження ґрунтозахисної системи землеробства, будівництво протиерозійних споруд, проведення хімічної меліорації ґрунтів, створення захисних лісових насаджень на еродованих землях, вздовж водних об’єктів та полезахисних смуг, консервація деградованих і забруднених земель, поліпшення малопродуктивних земельних угідь, розроблення технології та обладнання для знезараження, очищення землі, забрудненої пестицидами і агрохімікатами.

Тому сутність охорони земель полягає у забезпеченні виконання комплексу заходів охорони земель. Усі заходи щодо охорони земель спрямовані на збереження їх кількості та їх якісного стану. Про це потрібно пам’ятати, оскільки, відповідно до ст. 170 ЗК України техногенно забруднені землі сільськогосподарського призначення, на яких не забезпечується одержання продукції, що відповідає встановленим вимогам, підлягають вилученню із сільськогосподарського обігу та консервації.

Крім того, з метою охорони земель сільськогосподарського призначення землевласники та землекористувачі за рахунок власних коштів повинні виконувати заходи щодо попередження заростання цих земель бур’янами, чагарниками і дрібноліссям, а при веденні сільського господарства вони повинні здійснювати заходи щодо охорони і відтворення продуктивності земель, зважаючи на фактичні фізико-хімічні показники якості ґрунтів.

Така тенденція щодо охорони земель власниками і землекористувачами в літературі носить назву охоронного землекористування. Таким чином, основною метою охорони земель сільськогосподарського призначення є: збереження родючості ґрунтів, максимально можливе запобігання втрат і виснаження сільськогосподарських земель, та обмеження відведення продуктивних земель для несільськогосподарських потреб.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 172; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь