Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОХОДЖЕННЯ ВИРОБНИЧОЇ ТА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ



МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОХОДЖЕННЯ ВИРОБНИЧОЇ ТА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

Для студентів спеціальності

Фінанси і кредит»

 

 

Укладачі: Жила М.О., Сачук Н.В.

 
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії «Бухгалтерський облік та фінанси» Протокол №_____ від __________ Голова циклової комісії ___________________ Н.І.Лінкевич

 

 


2012


Програму розроблено згідно Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, стандартів, навчальних планів підготовки студентів спеціальності 5.03050801 «Фінанси і кредит» денної, заочної форм навчання та слухачів факультету післядипломної освіти.




ЗМІСТ

Треба переробити

Вступ ................................................................................................................. РОЗДІЛ І........................................................................................................... Мета та завдання практичної підготовки студентів РОЗДІЛ II......................................................................................................... Організація і проведення практичної підготовки студентів РОЗДІЛ III....................................................................................................... Порядок проходження практики РОЗДІЛ IV....................................................................................................... Навчальна практика РОЗДІЛ V........................................................................................................ Виробнича практика РОЗДІЛ VI...................................................................................................... Зміст переддипломної практики РОЗДІЛ VII....................................................................................................      Вимоги до звіту................................................................................... Індивідуальні завдання............................................................................... Додатки 3 4 10 12 14 24 34 58 61


Вступ

 

У сучасних умовах трансформації усіх сфер суспільних відносин, особливо у фінансовій системі, надзвичайно важливим є такий заключний етап підготовки як виробниче навчання. В умовах формування ринку праці та його насиченості працівниками економічного напряму молодому фахівцю важко зайняти достойне місце у виробничих відносинах. Водночас, ринок відчуває потребу у кваліфікованих фахівцях, обізнаних із сучасними науковими теоріями і законодавством і ознайомлених із фінансовими аспектами практичної діяльності.

Проходження практики студента, як заключний етап підготовки фахівця, дозволяє повністю сформувати такого фахівця і адаптувати до виробничих та ринкових умов.

Велике значення для формування практичних навичок і досвіду при підготовці спеціалістів має керівництво практикою спеціалістами фінансових служб підприємств.

Програма практики розглядає проходження студентами практики на базі підприємства, банківської установи та відділу Державного казначейства.

Вивчення студентами кожної ланки фінансової роботи повинно проводитись в світі сучасних вимог здійснення економічної реформи і ринкової економіки із врахуванням вимог національних П(С)БО. Виконання поставлених завдань вимагає, щоб спеціалісти, які оволодівши теоретичною базою в процесі навчання мали змогу оволодіти своєю справою як спеціалісти-практики, використовуючи досвід працівників підприємства, вирішувати конкретні виробничі ситуації з метою покращення фінансового стану, підвищення ефективності діяльності підприємства, як частини національної економіки і національних ресурсів.

Програма розроблена у відповідності з «Методичними рекомендаціями по складанню програм практики студентів у вищих навчальних закладах України» (від 14.02.96 № 3.1-5.97).

Практика згідно учбового плану включає етапи:

1. Безпосереднє проходження практики на робочих місцях фінансиста в організації, установі, підприємстві; заповнення щоденників, як форми поточного контролю.

2. Узагальнення роботи та набутого досвіду у звіті про проходження практики.

Програмою практики передбачено самостійну роботу студентів об’ємом 1/3 виділеного часу на даний вид практики. Тривалість робочого тижня 54 години (з них 18 на самостійну роботу студентів).

 

 


Мета та завдання практичної підготовки студентів

Практика студентів є невіддільною складовою навчального процесу. Практика є активною формою поглиблення знань, одержаних студентами підчас навчання студентів в коледжі.

 Під час практики студенти мають набути навичок проведення фінансового аналізу та планування, тобто здійснити практичну підготовку до самостійної роботи із розв’язання завдань з управління фінансами на підприємстві. Виробнича і переддипломна практика проводиться на кращих підприємствах міста різних форм власності та в установах, які використовують ефективні методи організації праці, мають кваліфікованих спеціалістів - керівників практичного навчання студентів та характер діяльності, що дозволяє реалізувати програму практики. Практику студенти проходять під керівництвом викладачів БКПЕП і працівників відповідних підприємств. Така організація керівництва практикою дає змогу студентам поглибити теоретичні знання і набути практичного досвіду фінансової роботи. Під час практики студенти збирають необхідну інформацію про господарську діяльність підприємства та її результати, потім здійснюють фінансовий аналіз результатів діяльності підприємства і визначають наявність проблем у його фінансовому стані. У разі виявлення на підприємстві проблем студенти повинні вказати можливі шляхи їх вирішення. Результати роботи студенти оформлюють у вигляді звіту з практики. Оцінюють результати роботи студентів спочатку керівники практики від підприємства у вигляді відгуку, а потім комісія БКПЕП із захисту практики.

Під час проходження практики студент повинен:

- закріпити теоретичні знання з дисциплін, вивчених в попередніх семестрах;

- оволодіти методами організаційно-управлінської, аналітичної та дослідницької роботи на підприємствах, в банківських установах та ін.;

- вивчити правові аспекти діяльності даної установи;

- зібрати необхідні матеріали для складання звіту з практики та для написання курсової роботи.

Для досягнення мети практики студенту необхідно ознайомитися з зовнішнім та внутрішнім середовищем, в умовах яких функціонує дане підприємство, установа, шляхом застосування методик, економічного та фінансового аналізу, а також інших інструментів дослідження діяльності даної установи, підприємства. Зміст навчальної, виробничої та переддипломної практики передбачає завдання, які відповідають цілям практичної підготовки студентів.

В результаті виробничої практики студенти повинні знати:

• порядок оформлення господарських операцій, зміст фінансової роботи на підприємстві;

• технологію обробки первинних документів;

• порядок проведення інвентаризації різних облікових об'єктів;

• технологію відкриття та ведення рахунків банківською установою чи Державним казначейством;

• знати порядок обслуговування клієнтів установами банків та Державним казначейством;

• порядок кредитування банківськими установами.

В результаті виробничої практики студенти повинні уміти:

• складати первинні і зведенні документи, перевіряти їх і обробляти;

• проводити інвентаризацію різних облікових об'єктів, обробляти первинні та зведені  документи на персональних комп’ютерах;

• передавати, одержувати та оформляти документи в умовах їх обробки обчислювальною технікою.

В  результаті виробничої практики студент повинен набути навичок:

• по виконанню облікової роботи посадових осіб різних рівнів;

• по складанню, перевірці, обробці і виконанню первинних і зведених документів;

• по проведенню та оформленню результатів інвентаризації матеріалів та інших об'єкті;

• порядок оформлення розрахункових документів, оформлення кредитних угод, оформлення відрахувань до Державного бюджету та їх облік Державним казначейством і т.д.

Завершальним етапом практики є оформлення і захист звіту про практику відповідно методичним вказівкам, виданим кожному студенту перед початком практики.

 

Мета переддипломної практики (стажування):

- закріпити теоретичні знання майбутніх фахівців в умовах фінансової самостійності, самоаналізу фінансової стійкості та платоспроможності підприємств та організаціях.

   Основним завданням переддипломної практики (стажування) є кінцевий етап формування професійних умінь та навичок в умовах практичної діяльності підприємств і організацій та підготовка до державного іспиту зі спеціальності.

   Серед інших завдань практики:

• набути практичних навичок і досвіду виконання облікових робіт на всіх ділянках виробництва і управління, складання фінансового плану;

• вивчити практичні можливості удосконалення первинної документації на місці проходження практики;

• опанувати термінологію фінансової діяльності в установі;

• оцінюючи конкретні ситуації в практичній діяльності, навчитися самостійно користуватися необхідними нормативними актами, Законами, прийнятими Верховною Радою України з питань фінансово-економічної діяльності підприємств та оподаткування підприємств;

• навчитись практично визначати фінансовий результат звітного періоду враховуючи можливий ризик через резерв по знеціненню активів, неплатоспроможності покупців, клієнтів;

• навчитися складати і подавати фінансову звітність;

• набути досвіду спілкування в колективі.

В результаті переддипломної практики студент повинен знати:

• Постанови, нормативні та інші матеріали по веденню обліку основних засобів, грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей;

• визначення витрат, доходів та прибутку;

• форми та методи аналізу господарської діяльності;

• основи економіки підприємства, установи і управлінської діяльності;

• порядок обліку бюджетних кошів, перерахунок їх до бюджету або повернення надмірно сплачених сум.

В результаті переддипломної практики студент повинен вміти:

• аналізувати ефективність використання фінансових ресурсів;

• здійснювати контроль за обліком фінансових ресурсів, їх збереженням та економним використанням;

• користуватися довідковими та нормативними документами по оплаті праці;

• здійснювати контроль за станом розрахунків, визначати витрати, доходи від реалізації товарів, виконання робіт та послуг, проведення фінансових операцій і аналізувати дані показники;

• виконувати роботу на різних ділянках фінансового та бухгалтерського обліку;

• робити розрахунки обов’язкових платежів і неподаткових надходжень;

• аналізувати фінансовий стан підприємства на підставі балансу;

• складати декларацію та розрахунки сум податку на прибуток підприємств та організацій;

• складати декларацію з податку на додану вартість;

• розробляти та здійснювати заходи по підвищенню ефективності використання матеріальних та фінансових ресурсів.

В результаті переддипломної практики студент повинен набути навичок:

• по виконанню фінансової та облікової роботи посадових осіб різних рівнів по складанню, перевірці, обробці і виконанню первинних та зведених документів;

§ по плануванню фінансової роботи підприємства. Визначати зміст та значення фінансового контролю;

§ здійснення фінансового планування, складання бізнес-плану, кошторису витрат за окремими статтями;

§ розрахунку амортизації основних засобів;

§ розрахунку податків та обов’язкових платежів і неоподаткованих доходів;

§ аналізувати діяльність підприємства, використовуючи дані бухгалтерської та фінансової звітності.

Завершальним етапом переддипломної практики є оформлення та захист звіту по практиці, відповідно методичним вказівкам, виданим кожному студенту перед початком практики.




Розділ II

Організація і проведення практичної підготовки студентів

Організацію, проведення, методичне забезпечення та контроль за проведенням практики забезпечує циклова комісія "Бухгалтерський облік та фінанси "а також заступник директора з навчально-виробничої роботи.

Відповідальність за організацію, проведення і контроль практики лягає на заступника директора коледжу з навчально-виробничої роботи.

Для керівництва практикою залучаються досвідчені викладачі циклової комісії, керівники курсових робіт, які призначаються наказом директора коледжу.

Керівник практики від коледжу:

- перед початком практики проводить відповідні заходи щодо її організації та проходження (інструктаж про порядок проходження практики та інструктаж з техніки безпеки), надання студентам необхідних документів: програм, індивідуальних завдань, методичних рекомендацій, тощо;

- повідомляє студентам про систему звітності з практики;

- контролює забезпечення нормальних та безпечних умов праці і побуту студентів;

- веде або організовує ведення табеля відвідування студентами практики;

- у складі комісії приймає залік з практики;

- подає заступникові директора з навчально-виробничої роботи письмовий звіт про проведення практики;

- проводить консультації для студентів з питань проходження практики, збору інформації.

Базою практики можуть бути підприємства, установи різних галузей народного господарства та різних форм власності. Розподіл студентів на практику проводиться з урахуванням замовлень на підготовку спеціалістів та майбутнього місця роботи після закінчення навчання.

Місце проходження виробничої практики визначає тему курсової роботи. Студенти можуть самостійно вибирати місце проходження практики, але остаточне рішення щодо можливості використання запропонованого підприємства приймає керівник практики та голова циклової комісії.

Керівництво практикою від підприємства, установи, або організації здійснює кваліфікований спеціаліст (начальник відділу або провідний фахівець). В його особі базове підприємство (установа чи організація) несе відповідальність за якість організації і результат практики студента.

Керівник практики від бази:

- організовує практику відповідно до "Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України";

- несе особисту відповідальність за проведення практики і виконання програми практики;

- розподіляє студентів практикантів по робочих місцях у відповідності з графіком проходження практики;

- проводить інструктаж з техніки безпеки і охорони праці на підприємстві і робочому місці;

- здійснює постійний контроль за роботою практикантів, забезпечує виконання студентами програми практики;

- забезпечує і контролює виконання студентами-практикантами правил внутрішнього трудового розпорядку;

- турбується про умови праці та побуту студентів;

- допомагає студентам у підборі і систематизації матеріалу для звіту;

- оцінює якість роботи практикантів і складає ділові характеристики студентам і оцінює їх працю відповідними балами.

Форми і методи контролю

Поточний контроль за проходженням навчальної практики покладається на керівників практики. У навчальному журналі (щоденнику) щоденно робиться відмітка про присутність практиканта на заняттях, а отже ведеться облік виконання програми практики, виконання індивідуального завдання.

Поточний контроль за проходженням виробничої та переддипломної практики покладається на керівників від коледжу і від підприємства, і полягає в перевірці роботи студентів у відповідності до програми практики. Підсумковий контроль практики проводиться комісією "Бухгалтерський облік та фінанси" у вигляді конференції та диференційованого заліку по практиці, який проходить у формі співбесіди зі студентом для перевірки рівня знань у відповідності до програми практики (перевірка звіту).

Захист звіту та проведення конференції здійснюється у 10-ти денний термін починаючи від першого дня виходу студентів на навчання по закінченню практики.

Результат заліку з практики заноситься в екзаменаційну відомість, залікову книжку студента. Студент, що не виконав програму практики з поважних причин, або отримав незадовільний відгук на практиці, незадовільну оцінку при складанні заліку, може бути направленим повторно на практику в інший час (через рік), або відраховується з навчального закладу.

Підсумки практики обговорюються на засіданнях циклової комісії. Загальне керівництво та контроль за проходженням практики здійснює заступник директора з навчально-виробничої роботи.

Розділ III

Розділ IV

Виробнича практика

Виробнича практика на базовому підприємстві, банківській установі чи відділі Державного казначейства є першим етапом практичної підготовки студентів і тому вона носить ознайомчий характер.

Організація проходження практики відбувається в такій послідовності:

1. Ознайомлення з формою власності, відомчою підпорядкованістю, спеціалізацією, виробничою та організаційною структурою підприємства;

2. Ознайомлення з технологічним процесом виробництва продукції чи здійснення послуг;

3. Робота в бухгалтерії, планово-економічному (фінансовому) відділі та інших відділах з метою збору необхідної інформації згідно з програмою практики та тематичного плану.

 

При проходженні виробничої практики в банківській установі чи установі Державного казначейства студенти знайомляться з основними банківськими операціями (операціями в Державному казначействі по обслуговуванню клієнтів) та основними напрямками діяльності даних установ.

Проходячи виробничу практику студенти збирають інформацію для написання курсової роботи з дисципліни „Фінанси”.

На підприємствах

 


пп


Робоче місце

Зміст роботи (види і теми практичного
навчання


Всього годин

В т.ч.

практ срс
1 2 3 4 5 6
1 Відділ кадрів Управління охорони праці Оформлення документів для проходження практики, інструктаж з техніки безпеки, охорони праці 2 2  
2 Бухгалтер, менеджер, цехи і відділи підприємства Знайомство з історією підприємства, виробничою структурою підприємства, схемою апарату управління підприємством, апарату виробництва 8 6 2
3 Один з основних цехів, планово- диспечерське бюро цеху Організація технологічного процесу, організація оперативного обліку за місцем виготовлення деталей, напівфабрикатів - порядок оформлення нарядів для робітників; - порядок оплати праці; - характеристика продукції яку випускає цех. 12 8 4
4 Управління виробничо- маркетингової діяльністю - опрацювання положення про відділ маркетингу; - порядок заключення договорів на поставку продукції; - організація роботи збуту продукції; - організація рекламної діяльності. 20 16 4
5 Фінансова служба, бухгалтерія, планово- економічна служба Знайомство з обліковою політикою підприємства, організація діловодства, документування операцій та документообігу - знайомство з положеннями про відділи; - планування собівартості продукції; - калькулювання собівартості виробів; - порядок встановлення цін; - облік товарної продукції підприємства і цехів, планування чисельності працівників і фонду їх заробітної плати. 20 16 4
6 Договірно- правовий відділ Ознайомлення з порядком укладення договорів про поставку виробничих засобів та товари з покупцями та замовниками і підзвітними особами. 12 4 8
7 Фінансовий відділ, бухгалтерія, каса, відділ збуту ознайомлення з посадовими інструкціями спеціалістів; - ознайомлення з структурою фінансової, бухгалтерської служби; - розроблення фінансового плану; - розподіл прибутку підприємства; організація здійснення розрахунків з постачальниками та споживачами, розрахунок векселями, акредитивами;        
7 Фінансовий відділ, бухгалтерія, каса, відділ збуту -- організація взаємовідносин підприємства з банками (відкриття рахунків, сплата відсотків за кредит, здійснення операцій за розрахунками); - оформлення платіжно-розрахункових документів; - порядок розрахунку за ТМЦ та послуги; - отримання коштів; - оформлення рахунків на оплату за продукцію підприємства; - розрахунки по податкових зобов'язаннях; 31 22 9
8 Каса, банк Касовий план, облік касових операцій в касі, первинні документи з руху грошових коштів в касі, ліміт готівки та організація роботи в касі. 10 8 2
9 Бухгалтерія, економічний відділ Облік основних засобів, інвентаризація нарахування амортизації, облік капітальних інвестицій. 10 6 4
10 Відділ праці і заробітної плати, бухгалтерія, відділ кадрів - складання штатного розкладу; - тарифна система; - положення про преміювання працівників; - оформлення і регулювання трудових відносин підприємства з працівником; - форми та системи оплати праці; - порядок надання основних та додаткових відпусток на підприємстві, форми первинних документів з обліку праці та її оплати; - порядок нарахування заробітної плати та утримання заробітної плати. 22 16 6
11 Бухгалтерія, фінансовий відділ Види податків, які сплачує підприємство, організація податкового обліку на підприємстві, складання платіжних календарів 14 10 4
12 Бюро цінних паперів Ознайомлення з роботою фінансового відділу, порядок випуску та обліку цінних паперів, нарахування дохідності по цінних паперах. 10 6 4
13 Бухгалтерія, фінансовий відділ Розрахунок і облік доходів та результатів діяльності підприємства, організація складання та подання фінансової та статистичної звітності. 18 14 4
14 Фінансовий відділ, бухгалтерія Виконання індивідуального завдання. 12 10 .2
15 Фінансовий відділ, бухгалтерія Введення щоденника. 5   5
16 Фінансовий відділ, бухгалтерія Складання звіту по практиці 10   10
  Всього   216 144 72

Показник

Рядок

Попередній рік

Р

%

Звітний рік

Р

%

Відхилення

абсолютні відносні

Актив

Основні засоби 030 Оборотні засоби 100+120+130 Грошові кошти 230 Дебіторська заборгованість 160

Пасив

Власний капітал 380 Довгострокові зобові’якання 480 Поточні зобов’язання 1960 Підсумок Балансу 280 100   100    

 


Тематичний план-графік проходження виробничої практики
для студентів які проходять практику в Державному казначействі

 


п/п




Робоче місце

Зміст роботи (види і теми практичного
навчання


Всього годин

В т.ч.

практ срс
1 2 3 4 5 6
1 Начальник відділу Оформлення документів для проходження практики, інструктаж з техніки безпеки, охорони праці 2 2  
2 Інспектор Знайомство з історією підприємства. 6 4 2
3 Бухгалтерія Відділ доходів Відділ видатків Знайомство з загальною структурою Державного казначейства. - знайомство з функціями Державного казначейства, специфікою роботи; - організація робочого дня установи. 6 5 1
4 Бухгалтерія Знайомство з обліковою політикою, операції діловодства та документообігу. - опрацювати положення про відділ та функціональні обов'язки працівників посадовими інструкціями працівників та відповідальність. 10 7 3
5 Відділ інфор- маційних технологій Ознайомлення з структурою єдиного казначейського рахунку. 6 4 2
6 Відділ доходів Відділ видатків Знайомство з порядком виконання Державного бюджету - облік доходів державного бюджету; - облік видатків державного бюджету; - облік руху коштів позабюджетних фондів; 17 15 2
7 Відділ видатків Ознайомлення з порядком формування та використання загального та спеціального фонду Державного бюджету. Знайомство з порядком складання та затвердження кошторису, вивчення поняття кошторису. 25 23 2
8 Відділ видатків Знайомство з порядком повернення надлишку сплачених та стягнених податків, зборів та обов'язкових платежів з бюджетів усіх рівнів. 20 16 4
9 Відділ видатків Знайомство з мережею розпорядників бюджетних коштів. 7 6 1
10 Відділ бухгалтерії Порядок відкриття, введення та обліку поточного та інших рахунків державними установами в Державному казначействі 10 6 4
11 Відділ бухгалтерії - порядок отримання готівки в органах Державного казначейства; - порядок зарахування коштів на спеціальний фонд бюджетних установ. 12 8 4
12 Відділ видатків Порядок ведення операцій по оплаті праці працівникам бюджетних установ. 10 8 2
13 Відділ бухгалтерії Порядок ведення бухгалтерського обліку по виконанні бюджету. Порядок складання бухгалтерської документації, форми звітності. 12 8 4

1 2 3 4 5 6
14 Сектор доходів Порядок обліку та складання звітності по податках та зборах до бюджетів усіх рівнів. 12 8 4
15 Відділ видатків Знайомство з документами, змістом та складом, які надають розпорядники коштів органам Державного казначейства для оплати. - облік зобов'язань розпорядників коштів державного бюджету. 12 8 4
16 Відділ бухгалтерії Форми звітності бюджетних установ: -      порядок складання звітності бюджетними установами; -      затвердження форм звітності Державним казначейством. 16 12 4
17 Відділ бухгалтерії Сутність та призначення бюджетного контролю в органах Державного казначейства. 8 4 4
18 Відділ бухгалтерії Ведення щоденника. 5   5
19 Відділ бухгалтерії Відділ видатків. Відділ доходів Виконання індивідуального завдання. 10   10
20   Складання звіту по практиці. 10   10
  Всього   216 144 72

 


В банківських установах

 


п/п


Робоче місце

Всього годин

В т.ч.

практ срс 1 2 3 4 5 6 1 Відділ кадрів Оформлення документів для проходження практики. Інструктаж з техніки безпеки та охорони праці. 2 2   2 Менеджер. головний бухгалтер - знайомство з історією створення банківської установи, форми власності та відомчим підпорядкуванням. - ознайомлення  з установчими  документами, комерційного банку, його структурними підрозділами, основними показниками діяльності; - ознайомлення з функціональними обов'язками та правами керівників підрозділів та провідних фахівців банківської установи, організацію робочого дня банківської установи. 10 6 4 3 Бухгалтерія. граційний зал - ознайомлення з організацією обліково-операційної роботи комерційного банку та функціями обліково-операційного апарату через посадові інструкції; - ознайомлення з графіком документообігу та банківськими операціями. 10 6 4 4 Головний бухгалтер, керуючий банку - порядок формування власного капіталу; - використовування та формування залученого капіталу (у формі депозитів підприємств, коштів на поточних та інших рахунках банківських клієнтів, коштів населення і т.д.). 10 6 4 5 Сектор інди- відуального бізнесу, розрахунковоперативна група - ознайомитись з порядком відкриття рахунків, веденням операцій на поточних рахунках клієнта; - разом з працівниками банку взяти участь у перевірці документів на відкриття рахунків, разом з працівниками банку дооформити їх, провести записи до книги реєстрації відкритих рахунків. 12 6 6 6 Сектор інди-відуального бізнесу, розрахунковооперативна група - ознайомитися безготівковими розрахунками клієнтів. Разом з працівниками банку взяти участь перевірці опрацьованих платіжних доручень, вимог, вимог-доручень; - перевірити записи опрацьованих документів на особових рахунках; оформити документ про відкриття акредитивного рахунку; - ознайомитись з порядком нарахувань відсотків за користуванням банком коштами клієнтів, оформити первинні документи; - ознайомитися з обліком бланків суворої звітності.   26 22 4
1 2 3 4 5 6
7 Каса - ознайомитись з порядком роботі операційних кас комерційних банків; - скласти документи надходження та видачі готівки; - взяти участь у перевірці і контролі за касовими документами з інкасації виторгу; - разом з працівниками банку скласти акт результатів ревізії каси; - опрацювати касові заявки клієнтів; - взяти участь у перевірці касової дисципліни на підприємствах. 26 20 6
8 Кредитний відділ (сектор корпоратив- ного бізнесу - разом з працівниками банку визначити кредитні ресурси банку; - ознайомитися з порядком оформлення, видачі і погашенні кредиту; - ознайомитися з пакетом документів, які подає клієнт для оформлення кредиту, укладання кредитного договору, перевірка кредитоспроможності; - взяти участь в опрацюванні документів на видачу і погашення кредиту за різними ситуаціями: 1. пролонгацією; 2. простроченого; 3. коштами гаранта; 4. реалізацією заставленого майна; - взяти участь у перевірці цільового використання кредиту. 34 30 4
9 Кредитний відділ, сектор корпо- ративного бізнесу - ознайомитися з формою забезпечення кредиту, оцінкою застави, оформленням кредиту під заставу: 1. нерухомості; 2. цінних паперів; - ознайомлення з порядком формування спеціального і загального резерву на покриття можливих витрат за кредитом; - ознайомлення з порядком отримання довгострокового кредиту. 12 6 6
10 Менеджер, керуючий банку - ознайомлення з емісійними операціями банківської установи; - формування банківського портфелю цінних паперів та управління ним. 12 8 4
11 Бухгалтерія - відкриття і ведення рахунків в іноземній валюті. 6 4 2
12 Розрахунково- оперативна група, сектор інди- відуального бізнесу - ознайомлення з неторгівельними операціями банку; - операції з валютними цінностями; - операції з платіжними картками; - операції пов'язані з продажем і купівлею іноземної валюти; - оформлення дорожніх чеків; - виплата переказів, що надходять з-за кордону. 33 28 5
1 2 3 4 5 6
13   Ведення щоденника 5   5
14   Виконання індивідуального завдання 10   10
15   Складання звіту по практиці 10   10
  Всього   216 144 72

 


На підприємстві

 


п/п


Робоче місце

Всього годин

Вт.ч.

практ срс 1 2 3 4 5 6 1 Відділ кадрів Управління охорони праці Оформлення документів для проходження практики, інструктаж з техніки безпеки та охорони праці. 2 2   2 Головний бухгалтер, Начальник фінансового відділу Знайомство з обліковою політикою підприємства. Організація економічно-фінансової роботи на підприємстві. 7 і 3 4   Бухгалтерія Організація бухгалтерського обліку на підприємстві та застосування комп'ютерної техніки: - форми бухгалтерського обліку; - документообіг на підприємстві; - облікові реєстри. 7 4 3 4 Планово- економічна служба Аналіз структури і функції економічної служби підприємства. 2 2   5 Бухгалтерія, фінансовий відділ, плановий відділ - облік касових операцій; - облік коштів на розрахунковому та інших рахунках банку; - облік основних засобів і нематеріальних активів; - облік виробничих запасів, види ТМЦ на підприємстві; - аналіз наявності забезпеченості і ефективності використання грошових коштів, виробничих запасів; - облік праці і її оплати, види і форми оплати праці на підприємстві, нарахування заробітної плати; - облік витрат на виробництво товарів і послуг; - облік готової продукції товарів і їх реалізація; - облік розрахункових операцій на підприємстві: а) з підзвітними особами; б) з дебіторами; в) за зобов'язанням; облік цінних паперів, види цінних паперів; - облік амортизації  основних засобів; -  облік доходів, витрат і результатів діяльності підприємства; 36 28 8

 

1 2 3 4 5 6
    - облік розрахунків з бюджетними установами, різними дебіторами і кредиторами; - облік кредитів банку і фінансування; - бухгалтерська звітність підприємства; - проведення аудиту (фінансових звітів господарської діяльності; - аналіз проведення аудиторських перевірок.      
6 Бухгалтерія, Планово- економічна служба, Фінансова служба - аналіз організаційно-технічних умов виробництва; - аналіз виконання плану з якості асортименту продукції, ритмічності виробництв; - аналіз наявності забезпеченості і ефективності використання основних засобів, продуктивності праці, асортименту-готової продукції, фінансового стану (заповнити відповідні таблиці); - аналіз собівартості і сукупних затрат; - аналіз прибутку і рентабельності виробництва основних видів продукції; - зміст фінансового планування на підприємстві; - взаємовідносини підприємства з бюджетом і позабюджетними фондами, методика заповнення усіх форм річної і квартальної звітності; - кошторис витрат на виробництво і реалізацію продукції; - методи обліку виручки, методика визначення  прибутку; - розподіл і використання прибутку на підприємстві; - амортизація основних фондів, джерела надходження основних засобів; - джерела фінансування капітальних вкладень і ремонту основних фондів; - нематеріальні активи, джерела їх надходження і амортизація; - основи організації оборотних коштів. 34 26 8
7 Бухгалтерія, фінансовий відділ - порядок оподаткування підприємства; - порядок визначення оподаткованого обороту та суми акцизного податку; - порядок обчислення оподаткованого прибутку; ЗО 22 8

 

1 2 3 4 5 6
    - порядок оподатковування доходів, одержаних громадянами за місцем основної роботи; - порядок оподаткування прибутку сумісників; - порядок бухгалтерського обліку, ПДВ, складання розрахунків і декларацій по сплаті даного податку; - порядок відрахувань на соціальні потреби; - порядок стягнення місцевих податків, зборів і інших обов'язкових платежів; - ревізія і контроль господарської діяльності.     і
8 Начальник фінансового відділу, головний бухгалтер - види і методи фінансового і бухгалтерського контролю на підприємстві; - фінансово-правова відповідальність за порушення податкового законодавства. 12 8 4
9 Головний бухгалтер, фінансист Надання інформації про термін статистичної, бухгалтерської, фінансової і податково: звітності. 12 8 4
10   Виконати індивідуальне завдання. 11 5 6
11   Ведення щоденника. 3   3
12   Складання звіту  по практиці 6   6
  Всього   162 108 54


Показники

Сума тис. грн.

відхилення +\-

попередній рік   звітний рік  

Де Кп- коефіцієнт покриття

Кавт- коефіцієнт автономії

Якщо Z < 0, то імовірність банкрутства незначна;

Z= 0, то імовірність банкрутства становить 50%;

Z > 0, то імовірність банкрутства досить велика і перевищує 50%, і значно зростає із зростанням Z.

П’ятифакторна модель:

Z=1,2*K1+1,4*K2+3,3*K3+0,6*К4+0,999*К5;

К1=робочий капітал : всього активів=Ф1 (р.260-620):р.280;

К1-характерезує платоспроможність;

К2=чистий прибуток : всього активів=Ф2(р.220):Ф1(р.280):

 К2-характерезує структуру капіталу;

 К3= прибуток : всього активів = Ф2(р.170):Ф1(р.280);

 К3-рентабельність активів;

 К4= власний капітал : залучений капітал=Ф1(р.380):Ф1(р.620);

 К4-структура капіталу;

К5= чистий доход від реалізації : всього ктивів=Ф2(р.035):Ф1(р.280);

К5-рентабельність активів.

Якщо Z<2,7 –то існує можливість банкрутства в майбутньому;

Якщо Z>2,7 – підприємство стійке;

Z=1,8 і меньше -дуже велика імовірність банкрутства;

1,8<Z<2,7      - досить висока імовірність банкрутства;

2,71<Z<2,9    - існує можливість банкрутства, нестабільний стан;

2,91<Z            - імовірність банкрутства незначна.

 

 


Тематичний план-графік проходження переддипломної практики


В Державному казначействі

 


п/п


Робоче місце

Зміст роботи (види і теми практичного
навчання


Всього годин

В т.ч.

практ срс 1 2 3 4 5 6 1 Начальник відділу Оформлення документів для проходження практики, інструктаж з техніки безпеки, охорони праці. 2 2   2 Інспектор Знайомство із специфікою діяльності установи,    функціями Державного казначейства, загальною структурою. 8 4 4 3 Бухгалтерія Знайомство з обліковою політикою, операціями діловодства та документообігу. Опрацювати положення про відділи та функціональні обов'язки працівників даних відділів. 10 6 4 4 Відділ обробки інформації Знайомство з програмним забезпеченням. 8 8   5 0 Спеціаліст відділу бухгалтерського обліку і звітності - знайомство з посадовими інструкціями; - приймання документів по оплаті рахунків; - перевірка правильності заповнення реквізитів, платіжних доручень; - звірка залишків коштів у рахунках, по кодах економічної класифікації; - внесення платіжного доручення до програмного забезпечення П.С. "Казна"; - формування файлів і імпорт їх в систему "Банк-Клієнт"; - отримання заключної виписки по рахунку, її друк і передача розпоряднику коштів, клієнту; - контроль за проведеними операціями; - заповнити платіжні доручення, рахунки, договори, виписки по рахунках розпорядників коштів. 34 32 2 6 Спеціаліст відділу видатків - знайомство з посадовою інструкцією; - прийняття на облік зобов'язань розпорядників коштів; - прийняття документів по оплаті рахунків; -      перевірка документів, що приймаються до оплати у відповідності до кошторисних призначень; - прийняття рішень щодо проведення оплати рахунку (згідно з інструкції); - аналіз виконання кошторису в установах; - контроль за проведеними операціями; - заповнити: кошторис, реєстр обліку зобов'язань, договори-рахунки, акти виконаних робіт, накладні. 40 32 8 7   Виконання індивідуального завдання. 16 6 10 8   Ведення щоденника. 4   4 9   Складання звіту по практиці. 6   6   Всього   162 108 54

Структура звіту з переддипломної практики
в Державному казначействі.

Вступ.

1. Організація роботи установи, облікова політика.

2. Обробка вхідної документації.

3. Проведення розрахунків по оплаті.

4. Індивідуальне завдання.

5. Висновки.

6. Охорона праці в казначействі
Додатки..


Тематичний план-графік переддипломної практики
в банківських установах

 





П/п

Робоче місце

Навчання)

Всього

Годин

В т. ч.

прак срс
1 2 3 4 5 6
1 Відділ кадрів Оформлення документів для проходження практики. Інструктаж з техніки, безпеки та охорони праці. 2 2  
2 Менеджер, головний бухгалтер - знайомство з історією створення банківської установи, форми власності та відомчою підпорядкованістю; - знайомство з нормативними документами, які регламентують діяльність банківської установи; - ознайомлення з функціональними обов'язками та правами керівників підрозділів та провідних фахівців банківської установи, організацію робочого дня банківської установи. 8 6 2
3 Заступник керуючого банку, головний бухгалтер, кредитний відділ - структура управління банківською установою; - види операцій, які здійснює дана установа. 8 5 3
4 Бухгалтерія, операційний зал, головний бухгалтер, керуючий банку - ознайомлення з організацією обліково-операційної роботи комерційного банку та функціями обліково-операційного апарату через посадові інструкції; - ознайомлення з графіком документообігу та банківськими операціями; - склад клієнтури; - використання та формування залученого капіталу (у формі депозитів підприємств, коштів на поточних та інших рахунках банківських клієнтів, коштів 10 6 4
5 Кредитний відділ, операти-вний відділ, валютний відділ, бухгал-терія, відділ філій, відділ комп'ютерної обробки інформації - аналіз структури та функції структурних підрозділів банківської установи; - ознайомлення з функціональними обов'язками та правами керівників підрозділів та провідних фахівців банківської установи; - характеристика комп'ютерних прикладних       програм, які використовуються в банківській установі; - опрацювати постанову НБУ № 375 „Про реєстрацію банківської установи" за 2002 рік; - опрацювати та описати: положення про структурні підрозділи банківської установи,   посадові інструкції провідних фахівців 18 14 4

 

1 2 3 4 5 6
6 Кредитний відділ -      аналіз активних операцій банківської установи, формування кредитного портфелю; -      аналіз пасивних операцій банківської установи. 6 4 2
7 Сектор корпоративного бізнесу, розрахунково- операційна група ознайомитись з порядком відкриття рахунків, веденням операцій на поточних рахунках клієнта; - разом з працівниками банку взяти участь у перевірці документів на відкриття рахунків,  разом з працівниками банку до оформити їх, провести записи до книги реєстрації відкритих рахунків 8 6 2
8 Сектор корпоративного бізнесу, розрахунково- операційна група -      ознайомитися з безготівковими розрахунками клієнтів. Разом з працівниками банку взяти участь у перевірці опрацьованих платіжних доручень, вимог, вимог-доручень; -      перевірити записи опрацьованих документів на особових рахунках; - ознайомитися з порядком нарахування        відсотків за користування банком коштами клієнтів, оформити первинні документи; -      ознайомитися з обліком бланків суворої звітності. 12 9  
9 Кредитний відділ індивідуального і корпоративного бізнесу -      види кредитів фізичним особам, порядок оформлення та надання пакету документів; -      моніторинг виданих кредитів; -      порядок роботи з підприємствами при видачі кредитів; - ознайомитися з порядком оформлення, видачі і погашення кредиту; -      ознайомитися з укладенням кредитного договору, перевірка кредитоспроможності; -      взяти участь в опрацюванні документів на видачу і погашення кредиту за різними ситуаціями: 1.    пролонгацією; 2.    простроченого; -      взяти участь у перевірці цільового використання кредиту; -      ознайомитися з формою забезпечення кредиту, оцінкою застави, оформленням кредиту під заставу; - ознайомлення з порядком отримання довгострокового кредиту. 22 18 4
10 Відділ пластикових карток, індивідуального бізнесу види пластикових карток фізичним особам (з/п, особисті, миттєві); -      порядок оформлення (документи); -      порядок роботи з викраденими (пошкодженими) картами. 6 4 2

 

1 2 3 4 5 6
11 Відділ пластикових карток, корпоративного бізнесу - порядок роботи із з/п проектом та випуск з/п карток; - порядок, випуску та робота з корпоративними картами, види. 6 4 2
12 Каса - ознайомитися з порядком роботи операційних кас комерційних банків; -      скласти документи надходження та видачі готівки; -      взяти участь у перевірці і контролі за касовими документами з інкасації виторгу; -      разом з працівниками банку скласти акт результатів ревізії каси; -      опрацювати касові заявки клієнтів. 10 6 4
13 Бухгалтерія відкриття і ведення рахунків в іноземній валюті. 4 2 2
14 Бухгалтерія, оперативний відділ, каса Внутрішній аудит розрахункових операцій, касових операцій. 6 4 2
15 Кредитний відділ Внутрішній аудит кредитних операцій. 6 4 2
16 Валютний відділ Внутрішній аудит валютних операцій. 4 4  
17 Бухгалтерія Ознайомитися із заключенням аудиторської перевірки 4 2 2
18 Розрахунково- оперативна група, сектор індивідуального бізнесу ознайомитися з неторговельними операціями банку; - операції з платіжними картками; - операції пов'язані з продажем і купівлею іноземної валюти та банківськими металами; - виплата переказів, що надходять з-за кордону. 6 4 2
19   Ведення щоденника 4   4
20   Виконання індивідуального завдання 6 4 2
21   Складання звіту по практиці 6   6
  Всього   162 108 54


Розділ VІІ

Вимоги до звіту

Результати проходження практики висвітлюються у звіті, який є основним документом, що свідчить про виконання програми практики. Зміст практики повинен відображати теоретичні знання і практичне уміння студента вирішувати питання, визначені метою і завданнями практики. При цьому увага повинна акцентуватися не тільки на позитивних моментах, але й на проблемах діяльності підприємства. В звіті студент розкриває всі питання щодо змісту практики.

До звіту додаються необхідні розрахунки, первинні, аналітичні та зведені бухгалтерські документи: Баланс (Ф1) за попередній та поточний період; Звіт про фінансові результати (Ф2) та інші форми звітності. Звіт закінчується висновками та пропозиціями практиканта. В звітах не допускається наведення матеріалів, які не стосуються програми практики, а також цитування літературних джерел.

Звіт може бути написаний від руки, надрукований на друкарській машинці або на комп'ютері. Загальний обсяг Звіту про проходження виробничої та переддипломної практики має бути від 30 до 45 сторінок друкованого тексту, не враховуючи додатків (інтервал полуторний). Оформлення Звіту здійснюється за допомогою Microsoft Office Word  за такими параметрами :

ü Шрифт – Times New Roman 14;

ü інтервал між рядками 1,5;

ü поля –з усіх боків 2 см, з правого боку – 1,5 см;

ü нумерація сторінок – у правому верхньому куті.

При роздрукуванні текст друкується тільки на одній стороні аркуша А4.

Номери сторінок проставляються у нижньому правому кутку. Титульний аркуш вважається першою сторінкою і номер на ньому не ставиться.

Додатки, таблиці і рисунки (діаграми) є основною і обов’язковою складовою Звіту. Одна з головних вимог до графічного і табличного матеріалу — їх наочність і безпосередній зв’язок зі змістом Звіту та реальне відображення діяльності органу на основі документів, що розміщені в додатках.

В Додатках мають міститись заповнені форми документації. Загальний обсяг додатків не регламентується, а визначається керівниками практики.

 Аркуші звіту повинні бути зшиті. Зразок титульного аркушу наведено в додатку № 1.

 

Звіт передається і затверджується керівником практики від підприємства, банка чи іншої фінансово-кредитної установи. Керівник практики підписує звіт, робить загальний висновок про виконану роботу студента і дає їй оцінку. Весь ілюстративний та розрахунковий матеріал, таблиці та малюнки оформлюються за наскрізною нумерацією (1,2,3,...), мають назву, що відображає їх зміст, період часу, одиниці виміру. У таблицях рекомендовано використовувати метод порівняння показників у часі (визначення абсолютних і відносних відхилень). Зразок оформлення таблиць, малюнків подано нижче.

Рис. 1. Прибуток за видами продукції.

Таблиця 1.

Склад доходів підприємства «...» у 2011 – 2013 рр.

з/п

 


Вид доходу

Роки

Порівняння, +/-

 2013 до 2011

2011 2012 2013                         Х Всього        

Допускається перенос таблиці на наступну сторінку із надписом „продовження таблиці (номер)”.

У тексті звіту студент обов’язково посилається на відповідні додатки, які пов’язані з інформацією, яку розкриває студент. Наприклад: «Касові операції на підприємстві «Ромашка» здійснюються з використанням прибуткових та видаткових касових ордерів (Додатки №10, №11), грошових чеків (Додаток №20), авансових звітів (Додаток № 15) та відображаються в касовій книзі (Додаток № 18)…».

Недоцільно у звіті розписувати інформацію, яка не використовується на даному підприємстві. Наприклад: « Підприємства на Україні використовують наступні форми безготівкових розрахунків…». Недоцільно звіт переобтяжувати зайвою теорією (наприклад пояснювати що таке каса, чи хто такий кредитор, тощо).

Розділ VІІ

ДОДАТКИ

 

 

                        


 


ЗВІТ

з виробничої (переддипломної) практики

зі спеціальності

5.03050801  (Фінанси і кредит)

 

студента (студентки) ...... курсу

групи .....

 

____________________________________________

(прізвище, ім’я, по-батькові)

Місце практики ______________________________

 

Керівники практики:

від підприємства: _____________________________

                (посада, прізвище, ім’я, по-батькові)

від коледжу __________________________________

         (прізвище, ім’я, по-батькові)

 



Оцінка результатів

проходження практики студентом

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОХОДЖЕННЯ ВИРОБНИЧОЇ ТА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

Для студентів спеціальності

Фінанси і кредит»

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 297; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.253 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь