Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Філософське тлумачення техніки.



Техніка – особлива форма людського утвердження в бутті та взаємодії зі світом; система засобів і механізмів діяльності, що забезпечують ефективність людської діяльності та надійне отримання запланованого результату.

З одного боку техніка – це штучні утворення, які здатні замінювати природні форми і за допомогою яких можна породжувати нові штучні, тобто неприродні форми. З другого боку – це вміння і прийоми ефективного здійснення будь-якої діяльності, тобто це функціональна здатність техніки.

Технологія – спосіб включення техніки в людське буття, що забезпечує його ефективність. Тому істотною ознакою техніки є функціональність. Техніка опирається на такі основні цінності: завершеність, надійність, швидкість, ефективність, економічність.

Основні етапи розвитку науки і техніки:

1. кін. XVII – поч. XVIII ст. – період індустріалізації науки і техніки. Виникають перші академії наук, власне інженерна діяльність, виникає техніка для наукових експериментів і формується механістична картина світу.

2. кін XVIII – ХІХ ст. – промислова революція. Наука, техніка і технології взаємопов’язуються.

3. ХХ ст. – виникає системність зв’язків науки, техніки і технології.

В європейській культурі, на основі технічної раціональності сформувався технічний детермінізм, що виявив досить суттєву роль техніки в розвитку суспільства, що виступає універсальним критерієм людської життєдіяльності.

Технократизм або влада техніки – світоглядна позиція, що виходить з ідеї необхідності домінування у всіх сферах технічних дослідів, а також утвердження пріоритетності притаманних їм цінностей і психологічних якостей.

Поняття ноосфери та його сучасне тлумачення.

Сучасне розуміння біосфери було запроваджено видатним українським ученим В.І.Вернадським.

Ноосфера - це етап розвитку біосфери, на якому людина, свідомо використовуючи свої знання, буде підтримувати існування біосфери та сприяти її розвитку.

В. І. Вернадський зазначав, що можливості людини з її розумом і технікою такі значні, що вона може втручатись в хід геолого-хімічних процесів Землі і навіть змінювати їх природний напрямок. Людство має усвідомити свою силу і роль у біосфері і тоді настане новий етап її розвитку.

Вернадський передбачав перехід біосфери в новий стан, так звану сферу розуму -”ноосферу”, в якій людина стане основною геологічною силою.

Ноосфера відрізняється від біосфери величезною швидкістю в розвитку. За концепцією ноосфери, людство перетворилося на найпотужнішу геологічну силу на планеті. Вернадський підкреслював, що протягом останніх 500 років воно освоїло нові форми енергії - парову, електричну, атомну, й навчилося використовувати майже всі хімічні елементи. Людство освоїло всю біосферу й одержало набагато більшу, порівняно з іншими організмами, незалежність від навколишнього середовища. Наукова думка й діяльність людини змінили структуру біосфери, незаймана природа швидко зникає, з’являються нові екосистеми та ландшафти - міста, культурні землі, для яких характерні простіші угрупування організмів.

Ноосфера постає як сфера свідомої діяльності людини у глобальному масштабі, як результат взаємодії суспільства і природи, причому в межах цієї взаємодії саме розумна діяльність людини стає вирішальним чинником. Розвиток ноосфери має вплинути й на соціальний устрій людства, зробити його раціональним і гуманнішим.

На жаль, сьогодні людство зіштовхується з глобальними проблемами, значна кількість яких пов’язані якраз із тим, що ноосфера розширюється занадто швидкими темпами, забираючи від біосфери більше речовин, ніж вона здатна відтворити природнім шляхом.

90. В чому полягає специфіка етичних, естетичних, та релігійних цінностей----------немає


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 192; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь